הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 באוגוסט, 2010 תגובה 1

המסע לשדרוגו של האלוף גלנט ולהפכו מאחד המועמדים לרמטכ"ל למועמד היחיד האפשרי ולהציגו כצדיק שנחלץ מביצת התככים וההשמצות, כשהילתו מאירה ונוצצת, הגיע לסיומו המוצלח.

בטרם יבש הדיו על הדו"ח המשטרתי המטהר את אלופי הצבא מזיוף המסמך המכונה מסמך גלנט, הודיע בוגר סיירת המטכ"ל ברק לבוגר הסיירת נתניהו על בחירתו של בוגר קומנדו נוסף לטריומווירט הביטחוני הבא של ישראל.

הפרשה החלה לכאורה בדיווח של העתונאי אמנון אברמוביץ' במהדורת ערב שבת של ערוץ 2, ביום 6.8.2010, שהוא גם יום הזכרון להשלכת הפצצה האטומית הראשונה על הירושימה במלחמת העולם השניה. לדברי העתונאי נתגלה מסמך המתאר כיצד תיסלל דרכו של האלוף יואב גלנט לכס הרמטכ"ל. המסמך שחובר כביכול בידי יועץ אסטרטגי שהלוגו של משרדו מוטבע על המסמך, מציע שיטות להכפשה וסילוף דימויים של אלופי הצבא המתחרים במרוץ אל הרמט"כלות, תוך רימום והאדרה של תכונות האלוף גלנט.

הארץ רעשה. היועץ האסטרטגי התלונן במשטרה על זיוף מסמך ונמצא דובר אמת. המשטרה הקדישה לחקירת הפרשה את צמרת החוקרים שלה ולא חסכה במשאבים. תוך שבועיים טוהרו אחד לאחד אלופי המטה הכללי מאשמת חיבור המסמך, אולם קציני המטה הכללי ואלופי צה"ל נחשפו כקן צפעונים המטילים ארס איש ברעהו ומוכנים לסלול את דרכם מעלה על גוויות עמיתיהם. קריקטורות בעתונים תיארו אותם ככנופית נבלים וכאנשי סדום ויואל מרקוס, במדורו ב"הארץ", כתב כי את ראשי הנחשים צריך לרוצץ בעודם רעבים.

בחקירה גם  נתברר שהרמטכ"ל עצמו קיבל את המסמך לידיו כבר לפני שלושה חדשים ולא עשה בו דבר, אולם רוב האלופים ידעו על קיומו. כולם הגיעו למסקנה שמטרת המסמך המפוברק היתה פגיעה בסיכוי בחירתו של גלנט לרמכ"ל. בתגובה פעל ברק במהירות שיא  ובטרם נמצא האשם האמיתי בזיוף הודיע על מינוי גלנט לרמטכ"ל הבא.

הפרשן הראשי של הפרשה בעיתון "הארץ", אלוף בן, יצא בכותרת בעתונו: "נסיון הפוטש נכשל". האמנם? אם כך מדוע פעלו כל השחקנים בפרשה על פי המסמך המזוייף? בינתיים נקבע כי החשוד בזיוף הוא קצין צה"ל מודח בשם בועז הרפז שכנראה העביר את המסמך לרמטכ"ל אשכנזי.

הפרשה כולה שהגיעה כביכול לסיומה מזכירה אחת מעלילותיו הידועות של ג'ון לה קארה, "המרגל שחזר מן הכפור". שם נשלח סוכן בריטי שהוכשר באופן גרוע כדי להעליל על ראש הביון המזרח גרמני כי הוא סוכן כפול. הוא מצליח להפעיל את סגנו של הראש החומד את מקום מפקדו ומאמין לעלילה, אך הסוכן הבריטי נשבר ומודה שנשלח להכפיש את ראש הביון. שבירתו היתה למעשה חלק מן התכנון של שולחיו שהסוכן לא היה מודע לו. אם נשווה את העלילה הסיפורית לפרשה שלפנינו נראה שמסמך מזוייף הפך באמת לתכנית אסטרטגית ואיפשר לברק למנות במהירות מועמד שהיה מקובל עליו בלי צפצוף של מתמודדים אחרים. וכך להכניס רמטכ"ל במקום אשכנזי שנוא נפשו למקרה שיזדקק לסוס טרויאני בעת הכשלון הצפוי של השיחות הישירות עם הפלסטינים.

היחיד שהעלה הרהורי פקפוק באשמתו של הקצין ההרפתקן, בועז הרפז, הוא אמיר אורן מ"הארץ" הסבור שלהרפז אין כישורים מתאימים לחבר מסמך כה מורכב. בכל אופן, אם מישהו יטען שיועץ אסטרטגי גאוני הצליח לקדם את האלוף גלנט כבחירה מתוכננת של ברק, איש כבר לא יאמין לו. ממש כמו במרגל שחזר מן הכפור. איש הביון המזרח גרמני היה אמנם מרגל בריטי, אך טענה זו נחשפה (כמו שתכנן הביון הבריטי מלכתחילה) כקנוניה בריטית, ולכן איש לא האמין בה עוד. כך ממשיכים החיים לחקות את הספרות.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. כלבויניק הגיב:

    נתחיל מהסוף:
    מי שקרא את המסמך,דווקא ראה שהמסמך היה כתוב בצורה ילדותית,בלתי מחוכמת וילדותית.אין לפני את תוכנו המדויק,אך זכורני שכאשר פורסם זו הייתה התרשמותי המידית: המסמך לא חובר בידי איש מקצוע ק"ו "טראסט מוחות",שישב על המדוכה.היו בו אפילו שגיאות כתיב ותחביר לקוי,שלא לדבר על ניתוח מסורבל,פשטני ורדוד של האישים בהם טיפל ודרכי הפעולה שהוצעו בו.
    שנית,משום מה הוצנעה העובדה שאברמוביץ' ודניאל (צמד חברים בלתי אפשרי שחובר לו יחדיו רק בעזרת הסגידה לרייטינג),פרסמו מסמך שלא הייתה שום הוכחה למהימנותו (הם אף טרחו לצין זאת ב"אותיות הקטנות" של כתבתם,בצביעות חסרת גבולות).כלומר היה כאן פוטש שהתחיל למעשה בהם. זהו אלף בית של עיתונאות אחראית והשניים חמקו מטפול ומעונש בהתאם.
    גם "החפזותו" של ברק לא הייתה כזו.רק לאחר שהובהר מעל לכל ספק שהמסמך היה מזויף וששהה בכספתו של אשכנזי תקופה ארוכה,יצא ברק בהכרזתו לגבי מינויו של הרמטכ"ל הבא.כבר הרבה זמן לפני הפרשה היה ידוע שהאלוף גלנט הינו מועמדו המועדף של שר הביטחון.החוק נותן לו (ובאשור רה"מ) את הסמכות לבחור את כראש המטה הכללי. כלומר ברק לא היה זקוק לשום "תרגיל" ע"מ להכשיר את האיש.קיימת בכל זאת האפשרות,היה מעורב ב"בישול" האירוע,משום שחפץ להנחית נוק אאוט פוליטי על אשכנזי ולהציגו ככשלונר בלתי אמין,לקראת המשך דרכו.אך הוכחת הענין זה,לא שווה את הזמן שיושקע לשם כך. גם לגבי "קן הצרעות" במטכ"ל…נו באמת,תמיד לקראת מינויים ברמות כאלה וגם נמוכות בהרבה,ישלפו סכינים ויתוחמנו מהלכים,זהו חלק מתהליך טבעי.רק צריך לשמור בו על פרופורציות ולגלות אחריות. כלומר מי שנכשל כאן באמת,היו שני הכתבים הידוענים ומעסיקיהם (שלא פיטרו אותם מיד) וכמובן הציבור: שלא דחה את מסמך הרכילות על הסף,בלע אותו בשקיקה מבלי לדרוש הוכחות לאמינותו ולבסוף (לאחר חשיפת הפיאסקו),שלא תבע את סילוק שניהם מהמסך הקטן. זו האמת הרזה והבלתי נעימה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים