הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בספטמבר, 2010 4 תגובות

בשבוע שעבר פורסמה בהארץ כתבה של חיים לוינסון על החיים הטובים ביו"ש כפי שהם מוצגים לאחרונה לידוענים ולעיתונאים שמוזמנים לסיור מיוחד.

במסע תדמיתי שנועד למתג מחדש את השטחים הכבושים, יוצאת מועצת יש"ע מגדרה על מנת להביא את הבשורה הפסטורלית של הכיבוש למדינת תל אביב. הייתי צריך לצבוט את עצמי כדי להאמין שמדובר בשומרון ולא בטוסקנה השלווה. איזו פסטורליה נושבת מהכתבה! איזו התמוגגות מצד הידוענים!

בין הידוענים שביקרו בין השאר ביקב טורא שברחלים ובחוותו של  אברי רן  היו אברי גלעד, מנחם בן, מירון רפפורט (שהצטרף כעיתונאי המסקר את המתרחש בשטחים הכבושים) ואחרים. בכתבה נשפך ומתמוגג גלעד מאהבה אל המתנחלים שלפתע גילה את צידם האחר, החמים. הוא לא מסתפק במהפך התודעתי שעבר וממשיך כדרכו בתוכניותיו הרדיופוניות להאשים את השמאל בשיח מלא שנאה כלפיהם. עכשיו אנחנו יודעים שהבעיה אינה בעצם הימצאותם של המתנחלים האורגניים והלבביים כעצם בגרונם של הפלסטינים, אלא בשמאל שלא רואה אותם באור הנכון. ומה עם כותב הכתבה? נראה שהוא הלך שבי בעיניים מצועפות אחר התדמית שמוכרים לו אנשי השומרון. הידוענים קיבלו יין במתנה מיקב טורא ואכלו עם ילדיו של אברי רן ארוחה אורגנית שבה שמעו על הסביבה ועל החקלאות. מסתבר, שאברי רן עבר מהפך והאלימות כבר אינה חלק מחייו, או כך משתמע מן הכתבה. האם סיפרו להם, לידוענים, אנשיו ומשפחתו של רן על החופש שהם גוזלים משכניהם על מנת לאפשר את ביצי החופש של תרנגוליהם? האם יתכן שהם אינם יודעים זאת? על מנת להסכים לקבל את השומרון כחבל ארץ שקט ופסטורלי צריך להיות חסר ידע באופן מוחלט באשר למתרחש מעבר לכתף, או אטום ומנותק כל כך עד כדי הסכמה לשיתוף פעולה עם המיתוג המרושע וחסר המוסר הזה. והנה ציטוט מדברי נפתלי בנט, מנכ"ל מועצת יש"ע : "דבר נוסף שמפתיע אותם הוא היעדר המחסומים על כביש 60. גם היופי מפתיע אותם, וגם היעדר הצפיפות. אנשים חושבים שזה מחנה פליטים, ואז הם רואים הרים ריקים. ביהודה ושומרון יש מספיק מקום ליהודים וערבים הרבה דורות קדימה."

לא ידעתי אם לבכות או לצחוק  כשקראתי את זה. זה שמר בנט חושב כך ומנסה למכור לנו את מרכולתו הטמאה זה מובן, הוא לא רואה את המחסומים כי לגביו הם אינם קיימים. אבל הכתב לא הזכיר לא לנו ולא לבנט את הפלסטינים שעבורם החיים נראים שונים לחלוטין. הוא לא הזכיר לו שעל מנת לקיים את האשליה המכוערת הזו יש לשים עם שלם תחת שליטה מתמדת אולי בתקווה שייעלם ויתפוגג על דרישותיו לחיים הגונים והוגנים.

זה מתחיל להיראות כמו ההתרפסות המקובלת בישראל בפני הדתיים והדת; עכשיו מתחילים להתרפס בפני הימין המתנחלי. מה, בסך הכל, רוצים מהם? תנו להם לחיות בשקט ולגדל תרנגולות חופש ויין עם ניחוח וגוף מלא וארומתי. הם הרי לא מפריעים לאף אחד. חבל  שלא שאלו את הפלסטינים. הם כלל לא ידעו שהם חיים באזור נופש והם לבטח היו שמחים להיות בין המוזמנים.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. אליקים הגיב:

  שלום

  מכירים את השיר על הפשפש של חיים חפר?…
  אם לא, אז תוכלו לקרוא עליו כאן:
  http://www.zeevgalili.com/?p=259

  זה מה שקורה, כאשר לאנשים אבד המצפון,
  וגם המצפן שלהם שבור.

 2. eytanlerner הגיב:

  כיון שזאב גלילי בעל דעות ימניות ככל שאני יודע(גילוי נאות הוא אבא של חבר שלי ) ,קשה לי לנחש האם אתה מתכוון לשמאל (או אלי )כמי שאיבד את המצפן או מתייחס לנשואי הכתבה המקושרת בפוסט שלי?
  איתן

  • אליקים הגיב:

   כמובן שכוונתי הייתה לנשואי הכתבה בפוסט וחלילה לא לאלייך.
   אין לי מושג על מי חיים חפר כתב את השיר, למרות שהדעות טוענות שמדובר בשמעון פרס.
   הוא פשוט עלה לי בראש בזמן שקראתי את מה שכתבת.
   ואם כבר אז על אותו משקל, אצלנו יש לא רק פשפשים(אותם יש הרי אצל כולם),
   אצלנו יש גם פשפשים ממוחזרים, כך שלגבי מדינת ישראל צריך להמציא עקרון פיטרי חדש, אצלנו בראש הפירמידה יושבים אנשים ממוחזרים ואת זה לדעתי אין בשום מקום.
   אז מי אמר שמדינת ישראל אינה תורמת לעידן המיחזור?…

 3. eytanlerner הגיב:

  אוקיי , עכשיו זה ברור. אגב מצפן שנשבריש שכנוע עמוק בצד הימני של המפה שאנחנו הם אלה שאיבדו או שלא היה להם אף פעם מצפן.איך מכל זה נעשה פעם מדינה שחיה בשלום בתוכה ומחוצה לה ,אין לי מושג ולא נראה שזה הולך להיות קל אם בכלל .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים