הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בספטמבר, 2010 תגובה 1

בעיר הזאת אתה אף פעם לא יודע לאיזה יום תקום. יום רגוע ואיטי, ראשון של חופש שלו חיכיתי מזמן, או יום שבו כל העיר הזאת הופכת לסיפור קפקאי. ואולי בסופו של יום זאת לא העיר- אלה האנשים. אז הנה סיפור: יש בו רצח, משטרה, עצורות, אנשים שנעלמו, שנאה, שקרים והרבה טפשות ואיוולת. בקיצור, יום במזרח ירושלים.

1. הרצח: ביום רביעי 22 בספטמבר בשעה 4 לפנות בוקר פתח מאבטח של המתנחלים באש חיה לכיוון תושבי סילוואן. מהירי נהרג לפחות אדם אחד. סאמר סרחאן בן 32, אב לחמישה. עד כאן העובדות היחידות שברורות. לטענת המאבטח הוא נרגם באבנים וחש סכנה לחייו. לטענת התושבים סאמר היה בדרך מהבית לעבודה כשהמאבטח מנע ממנו להמשיך בדרכו, ובויכוח שהתפתח שלף המאבטח את הנשק וירה.

2. התפאורה: המתנחלים הקימו לעצמם בסילוואן מיליציה חמושה על חשבון כולנו. 65 מיליון שקל מעביר משרד השיכון מידי שנה למימון אבטחה לכמה מאות מתנחלים במזרח ירושלים. המאבטחים מקבלים תדריכים שוטפים מהמתנחלים ונבחרים במקרים רבים על ידי ראשי עמותות הימין. המאבטחים חמושים בנשק חם בלבד. כך למעשה נוצרה מיליציה חמושה, שמופעלת על ידי מתנחלים. אנשי המיליציה הזאת ירו אש חיה לפחות ב-7 מקרים בשלושת החודשים האחרונים. ואלו רק המקרים שאני יודע עליהם, ככל הנראה המקרים רבים בהרבה. והפעם זה נגמר באסון.

3. ההשתקה: מרגע שהתרחש הרצח פתחה משטרת ירושלים במבצע השתקה גורף. כוחות גדולים של משטרה הקיפו את אזור האירוע ומנעו מאנשים להתקרב. הודעת דובר המשטרה כשנודע שאדם נורה בסילוואן דיברה על ריב חמולות. זאת שעות לאחר שכוחות המשטרה היו במקום ותחקרו כבר את המאבטח. השיא הגיע כשכתבי משטרה איתם דיברנו המשיכו בשעות הבוקר המאוחרות לטעון שמדובר בריב בין חמולות כשלנגד עינינו המאבטח שיחזר את האירוע. את המידע הם ינקו ישירות מדובר המשטרה.

4. אנשים נעלמים: נכון לעכשיו, 18 שעות אחרי האירוע, אין לאיש מושג כמה אנשים נפגעו. שמועות ראשוניות דיברו על פצוע נוסף, נער בן 18 שהיה באזור. בתי החולים בירושלים, המכון לרפואה משפטית באבו כביר ומד"א סירבו למסור מידע כלשהו על פצועים או הרוגים בתקרית ועל מצבם. גם המידע על כך שסאמר נהרג הגיע למשפחה באיחור של שעות. לדברי עיתונאים השתקה כזאת, שבה אף אחד לא מוכן למסור מידע במשך שעות רבות אחרי האירוע, היא משונה בלשון המעטה. אמנם כבר ראינו איך בתי החולים ומד"א מאויימים על ידי כוחות הבטחון ומעדיפים שלא להסתבך, אך לרוב אחרי מספר שעות המידע מגיע לציבור. לא כאן. (בניגוד כל כך בולט לגדודי מנהלי בתי החולים המתראיינים אחרי כל פיגוע).

5. צווי מעצר לפעילי שמאל: ואיך מעלימים מהשטח פעילי שמאל? גם לזה יש פיתרון יצירתי. כך מצא את עצמו פעיל של "סולידריות" נעצר הבוקר  בסילואן ומובא לחקירה על ארוע שהתרחש ב30 לאפריל השנה. מצחיק קצת העיתוי-אותו פעיל כנראה עמד קרוב מידי לזירת הארוע בזמן שיחזור הרצח על ידי המאבטח.

6. ובאותו זמן בשייח' ג'ראח: 60 פעילי "סולידריות" ותושבים החליטו למרות האירועים לבנות סוכה בשכונה צמוד לבית אחד התושבים. הסוכה שתוכננה כחלק מחגיגות משותפות של חג הסוכות היתה אמורה להיות גם סוכת אבלים אחרי הרצח בסילוואן. שלושה פקחים של עיריית ירושלים (שנזכרה לספק שירותים לתושבי מזרח העיר), הגיעו בליווי עשרות שוטרים ואנשי מג"ב והרסו את הסוכה פעם אחר פעם. איכשהו הם פספסו שתי סוכות ענקיות שבנו המתנחלים במקום, ומאות כאלה ברחבי הארץ. כך היתה כנראה סוכת השלום בשייח' ג'ראח היחידה שנהרסה במהלך חג הסוכות.

7. מעצרים קפקאיים: שתי פעילות נעצרו במהלך הפשיטה האמיצה של כוחותינו על הסוכה. היצירתיות של המשטרה היגיעה גם כאן לשיאים חדשים. הקצין שהיה בשטח החליט לעצור את אחת הפעילות מתוך חשש שמתנחלים עלולים לפגוע בה בעתיד. וכך הובלה העצורה לתחנת המשטרה על מנת להבטיח את שלומה. החייל האמיץ שווייק היה מקנא בטוויסט כזה בעלילה.

8. ובתקשורת: "בשייח' ג'ראח ניסו כמה עשרות פעילי שמאל לפרוץ לכיוון קבר שמעון הצדיק, באיזור שבו גרים היהודים. כוח משטרה מנע בעדם ועיכב לחקירה מפגינה אחת בגין "הפרת סדר ותקיפת שוטר". זו לשון ההודעה שהוציאה המשטרה על הארועים בשייח' ג'ראח והתקשורת מיהרה לצטט. אכן תיאור ממצה של המציאות שבה פעילים בנו סוכה ליד בית פלסטיני, והשוטרים הרסו אותה פעם אחר פעם. אגב, מעניין  שאפילו המשטרה עצמה לא מאמינה להודעות שלה, שהרי אף אחת מהעצורות היום לא הואשמה בתקיפת שוטר.

9. סופו של יום: ערב עכשיו בירושלים. מופע השקרים, הסילופים והבדיות הסתיים להיום. ככל הנראה רק כדי להתחיל שוב מחר. ומחר יהיה עוד בוקר שבו כל אחד מאיתנו יוכל לבחור אם להמשיך להיות שבוי "בסינדרום" הירושלמי או  במציאות הקשה שהיא זאת שאליה מתעוררת העיר הזאת מידי בוקר.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. יואב שמר קונץ הגיב:

    תודה דניאל, הרבה יותר משעשע מגדעון לוי ולא פחות עוקצני. דוקרביץ הדוקרני. סוכת שלום במזרח ירושלים נשמע באמת עסק מסוכן. נראה שהשוטרים עברו עצמאית לאבטח אתכם מפני המתנחלים…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים