הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 בדצמבר, 2010 24 תגובות

המשט הדרמטי לעזה ב-31 במאי 2010 הצליח לעורר עניין בינלאומי במצבם של הפלסטינים הכלואים ברצועה ורשם לזכותם של מתנגדי המצור הצלחה מרשימה בזירה התקשורתית הבינלאומית. בזירת המציאות הרבה יותר קשה להשיג בדל של שינוי, אף כי לא בלתי אפשרי. תשעה מן הפעילים נגד המצור על עזה היו צריכים לשלם בחייהם על הספינה הטורקית מאווי מרמרה כדי שישראל תגלה סימנים של כניעה ללחץ הבינלאומי שבעקבותיו היא הכריזה, ב-20 ביוני, על צעדים ל"הקלות" בסגר על הרצועה. האם השתפרו חיי היומיום של תושבי הרצועה מאז הותרו ההקלות ?

לפי ממצאי דו"ח שפורסם ב-30 בנובמבר מטעם 24 ארגוני סיוע וזכויות אדם בינלאומיים הפועלים בשטחים הכבושים ובהם, אמנסטי, אוקספאם, כריסטיאן אייד והכנסיה השוודית, ה"הקלות" כמעט שאינן מורגשות וסבלה את האוכלוסיה לא הוקל. הדו"ח, שפורסם בכותרת "תקוות נכזבות: המשך המצור על עזה" ,  קובע שיש סימנים מעטים בלבד לשיפור במצב העזתים, כיוון שמדיניות הסגר לא השתנתה למעשה. ההכרזה על ה"הקלות" שירתה היטב את ישראל בכך שהסיתה את תשומת הלב הבינלאומית מן המצור על רצועת עזה למשא ומתן הישראלי-פלסטיני, והחלישה את הלחץ הבינלאומי שהופעל עליה להפסיק את המצור.

כלכלה משותקת

במסגרת ההקלות הותר להכניס לרצועה תבלינים, בגדים, מוצרי קוסמטיקה, מקררים ומכוניות.  כתוצאה, פחתו ההברחות של המוצרים האלה דרך המנהרות שמתחת לגבול המצרי והם הוזלו. אלא שרק מעטים מתושבי הרצועה יכולים להרשות לעצמם לקנות מוצרי מותרות. כמות המזון המוכנסת מאז יוני לרצועה אמנם עלתה באופן ניכר, אך היא מהווה עדיין רק שליש מן הכמות שיובאה לרצועה לפני הידוק המצור ב-2007 לאחר שחמאס השיג שליטה בעזה. יחד עם זאת, פריטים הומניטריים רבים, ובכללם ציוד חיוני לאספקת מים, אינם נמצאים ברשימה המוגבלת ואין היתר להעבירם.

הבעיה הגדולה באמת היא המחסור בחומרי גלם המשבית את הפעילות התעשייתית. שני שלישים של המפעלים דיווחו שהם כלל לא קיבלו חומרי גלם, או שקיבלו רק חלק מן החומרים הנדרשים להפעלת קווי הייצור. וכשמפעל מצליח איכשהו להמשיך ולייצר, בעליו נתקלים במכשול נוסף בדמות ההגבלה המוטלת על ייצוא מוצרים מעזה. לפי הבנק העולמי, האיסור על הייצוא יחד עם ההגבלות על חומרי הגלם מונעים את החייאת המגזר הפרטי. מאז הוטל הסגר על הרצועה נסגרו 65 אחוז מן המפעלים בעזה והשאר מופעלים באופן חלקי בלבד. כיום המגזר התעשייתי מעסיק 600 עובדים לעומת 35,000 שהועסקו קודם למצור. שיעור האבטלה העומד על 39 אחוז הוא מן הגבוהים בעולם, ו-80 אחוז מן האוכלוסיה העזתית תלויים בסיוע הבינלאומי.

ההקלות על ייבוא סחורות, יחד עם ההגבלות על הייצוא ועל חומרי הגלם לתעשייה, פוגעים בתעשייה המקומית שאינה מסוגלת להתחרות במחירי הסחורות המיובאות. כלכלת עזה נסמכת כיום על צריכה מקומית מוגבלת הן בגלל כוח הקניה הנמוך של התושבים והן בשל היקפו המצומצם של השוק המקומי. ומי נמצא בצד המרוויחים? ישראל, כמובן, היד הלא נעלמה המובילה לאחור את הכלכלה הפלסטינית, וסין. אלו הן הספקיות העיקריות של הסחורות המיובאות לרצועה.

הדו"ח מתייחס גם לצמיחה בשיעור 16 אחוז שיוחסה לתקופה שבין הרבעון הראשון של 2009 לרבעון הראשון של 2010, בטרם הוכרז על ההקלות בסגר. לפי הבנק העולמי יש לבחון את הצמיחה הרגעית הזאת ביחס לצלילה הכלכלית הגדולה של עזה בתקופת "עופרת יצוקה" והחודשים שלאחר המתקפה ב-2009. לטענת הבנק העולמי, הצמיחה משקפת את הסיוע ההומניטרי שהוזרם לרצועה באותה עת בקצב גדול מכרגיל, את הפעילות הגדולה במנהרות ואת ההקלות המזעריות בסגר שישראל היתירה. כיום התפוקה הכלכלית לנפש ברצועה נמוכה ב-40 אחוז משהיתה ב-1994, בתחילת תהליך אוסלו.

ביקורת נוקבת עולה מדו"ח ארגוני הסיוע בנוגע לקצב הבנייה ושיקום המבנים ברצועה, הזקוקה כיום לכ-86 אלף יחידות דיור חדשות, ולבנייה מחדש של בתים שנהרסו בפעולות "עופרת יצוקה". אולם מאז הוכרז על ההקלות בסגר ניתנים היתרי כניסה ל-715 משאיות לחודש בממוצע. משאיות אלו, המביאות חומרי בניין לכל שימוש (ולא רק לבניין בתים), הינן כ-11 אחוז בלבד מן הכמות שהוכנסה לרצועה לפני המצור. בקצב כזה יידרשו כמה עשורים לבניית הבתים הנחוצים כיום, בשעה שהצרכים בתחום הדיור רק גדלים והולכים. גם הבנייה הציבורית כמעט משותקת. מאז "ההקלות" בסגר אישרה ישראל רק 25 פרויקטים של סוכנות האו"ם לפליטים כגון, בתי ספר, מרפאות ויחידות דיור, המייצגים רק 7 אחוזים מתכניות הבניה של אונר"א.

אוכלוסיה כלואה

אוכלוסיית עזה ממשיכה להיות כלואה כמעט הרמטית. חופש התנועה מן הרצועה ואליה ממשיך להיות מוגבל עד אסור. האיסור מוטל גם על נסיעה בין עזה לגדה המערבית ולמזרח ירושלים,  המוכרים כיחידה טריטוריאלית אחת בהסכמי אוסלו שישראל ונציגי הקהילה הבינלאומית חתומים עליהם. בתחום הזה אין הקלות נראות לעין, למעט ההקלות על תנועתם של אנשי עסקים שחלקם מורשים לעזוב את עזה. תושבים רגילים מנועים מגישה לבני משפחה וחברים בגדה המערבית, במזרח ירושלים או בחו"ל. מאז אוגוסט 2010 הותר רק ל- 2,140 מתושבי הרצועה לצאת מעזה דרך מעבר ארז. שיעור זה דומה לשיעור ההיתרים שניתנו לפני ההקלות. איסור גורף חל על מעבר בני אדם מעזה לגדה המערבית ובכללם סטודנטים. מאז 2000 ישראל מתירה יציאת סטודנטים שקיבלו מלגות מאוניברסיטאות במדינות "ידידותיות" נבחרות, אך לא לסטודנטים שנרשמו לאוניברסיטאות בלי שקיבלו מלגה או במדינות אחרות. מאז ההכרזה על ההקלות בסגר לא השתנתה המדיניות הזאת.

לפי מדדי המפתח ההומניטריים הבאים המופיעים בדו"ח, העונש הקולקטיבי על תושבי הרצועה נמשך ואין ב"הקלות" שהוכרזו בישראל ביוני השנה, עקב אירועי המשט, משום הקלה ממשית על חייהם של הפלסטינים בעזה:

 • 80 אחוז מן האוכלוסיה תלויים בסיוע הבינלאומי;
 • 61 אחוז מן האוכלוסיה סובלים מאי ביטחון תזונתי;
 • 39 אחוז מן העובדים מובטלים;
 • הפסקות חשמל נמשכות כרגיל 4 עד 6 שעות ביום ולעיתים אף יותר;
 • ל-60 אחוז מתושבי עזה יש נגישות למים זורמים רק פעם בכל 4 או 5 ימים ובן 6 ל- 8 שעות;
 • בין 50 ל-80 ליטר של מי ביוב בלתי מטופלים או מטופלים חלקית מוזרמים לים בכל יום;
 • כ-90 אחוז מן המים המסופקים לתושבי הרצועה אינם ראויים לשתיה ומזוהמים במלח ובחנקות;
 • 68 אחוז מן הבתים שניזוקו קשות במתקפת "עופרת יצוקה" לא נבנו מחדש.

  הארגונים הבינלאומיים הפועלים בשטחים הכבושים מסיימים את הדו"ח הקשה שלהם בקריאה לישראל שלא להחזיק את תושבי רצועת עזה כבני ערובה של הפוליטיקה ולסיים את המצור. זוהי, ללא ספק, קריאה צודקת. אך השאלה היא מדוע מסתפקים 24 ארגוני סיוע וזכויות אדם בינלאומיים ידועים ומוערכים בהגשת דו"חות תקופתיים ובנסיונות נפל לעורר את מצפון העולם? האם זה מה שיחולל שינוי במדיניותה של ישראל או בתמיכת ארה"ב והאיחוד האירופי בישראל?  מה היה קורה לו אותם ארגונים היו מכריזים על סירוב חד-משמעי להמשיך ולשתף פעולה עם מדיניות המותירה את אוכלוסיית הרצועה על סף קטסטרופה הומניטרית מתמשכת? ניתן להניח שסירוב פומבי מעין זה היה מחולל דרמה לא פחות גדולה מזו שחולל המשט וישראל היתה נדרשת לכבד את החוק הבינלאומי ולסיים את המצור. כל עוד הביקורת מסתכמת בעוד דו"ח או בעוד קריאת חרום מלומדת, לא יחול שינוי לטובה במצבם של העזתים והעולם יוכל להמשיך ולהישאר אדיש לגורלם.

  תגובות
  נושאים: מאמרים

  24 תגובות

  1. בן צבי הגיב:

   מכל 24 הארגונים ההומניטריים לא נשמע קול לפתוח את השער בין מצריים לרצועה , זה היה פותר את
   בעיותיהם של העזתים ברגע. יתכן אמנם שממשלת החמאס תטיל הגבלות מסוימות על החופש והחרות אבל זה כבר לא מעניין את אף אחד כי הם " הישיגו " את השלטון בדרך דמוקרטית, כפי שמחברת המאמר מדווחת בלי למצמץ , וזה כבר מצדיק את פשעיהם.
   אם הארגונים הללו ( היכן מקום לכולם ברצועה?)רוצים לנחול הצלחה ולא לצאת מתוסכלים הייתי מציע להם להגיע לקונגו שם נטבחו 4 מיליון !!! בני אדם ב5 השנים האחרונות ולסייע ( שמעת על זה גב. יששכר?) או לאלגיר שם נטבחו חצי מיליון מוסלמים בידי אחיהם הפנטים בעשור האחרון , או אולי קפיצה קטנה לקובה שם מוחזקים 10 מיליון בני אדם כבני ערובה בידי המשטר? הקובנים קונים היום בשתי ידיים את מצבם של העזתים – מי שביקר שם וראה את העליבות מבין זאת.
   ומה עם דיווח על מה שקורה בהאיטי ? שם כבר בנו את כל יחידות הדיור שהתמוטטו?
   ה"עזרה" -נראה שיותר משהיא הומנטירית היא כלי להבעת עמדה פוליטית .

  2. הנרי הגיב:

   תפסיקו לשגר קטיושות עלינו ואני מניח שניאות להסתכל על דברים בצורה אחרת
   בן צבי צודק בצורה מלאה – שיפתחו את המעברים עם מצרים

  3. שום בצל הגיב:

   ציטוט:
   "האיסור מוטל גם על נסיעה בין עזה לגדה המערבית ולמזרח ירושלים, המוכרים כיחידה טריטוריאלית אחת בהסכמי אוסלו שישראל ונציגי הקהילה הבינלאומית חתומים עליהם."
   הבעיה היא שבעזה לא שולטת הרש"פ…, אלא החמאס, שמעוניין לדעתי, להלכה למעשה ולעתיד, להעיף, לאייד, לגרש, או כל פעולה דומה אחרת, את היהודים שחיים פה.
   אין זה מצדיק סגר מוצרים טפשי ולא אנושי, אבל מצד שני, מצריים מעורבת במידה דומה.

   מעניין מדוע לא הכריז החמאס על מדינת עזה?
   והתשובה ברורה: כיוון שהוא רוצה גם את הגדה וגם את שביניהם, קרי, ישראל.
   כשהרש"פ תחזור לשלוט בעזה, יסתיים המצור.

  4. קורא אנגלי הגיב:

   חלק מן המגיבים אינם מבינים את המשימה והפונקציה שממלאת המדינה היהודית מזה כ 60 שנה.
   לא החלטתי אם מדובר בראיית-מיקרו או במיקרו-ראייה או אולי במן צירוף גזעני של השתיים.

  5. בין עיקר לטפל הגיב:

   ישראל מעוניינת למגר את שלטון החמאס הנתמך לפחות על ידי מחצית מהעם הפלסטיני. זה לגיטימי כאן למה? כי החמאס מעוניין למגר את המשטר הציוני שמשתלט על פלסטין בהתמדה ומנשל את הפלסטינים ממנה וזה כמובן לא לגיטימי למה? כי זה מה שאנחנו עושים להם.

   למרות זאת החמאס מוכן לקבל כל הסדר שיתקבל על דעת העם הפלסטיני במבחן דמוקרטי אבל פתרון כזה לא מתקבל כאן למה? כי י אין שום סידור כזה שיתקבל על דעת הפלסטינים שישראל הציונית תסכים לו.

   מצרים היא גרורה של ארה"ב ולכן עושית דברה גם בעניין הסגר על עזה מה גם שהמשטר שם המעורער עקב הסיבה הנ"ל עלול להתערער יותר אם יפתח הסגר מעזה לכיוון מצריים שהרי החמאס לא בדיוק עויין את מתנגדי המשטר במצריים.

   • עוטף עזה הגיב:

    מה דעתךלעשות קצת סדר במחשבות, או שמא ציפייה כזו , אם תופנה אליך, תזכה אותי מייד בכינויים " פאשיסטית, דמגוגית, גזענית"?
    בוא נראה:
    1. החמאס מעוניין למגר את מדינת ישראל ואילו מדינת ישראל מעוניינת למגר את החמאס. בזה צדקת. השאיפה למיגור מדינת ישראל ע"י החמאס (שאת משמעותה המעשית כדאי לך אולי לעצור ולהבין לעומק), לגיטימית אם אתה פלסטינאי בעזה, ואינה לגיטימית אם אתה ישראלי במדינת ישראל. במקרה הראשון תקרא לוחם חופש. במקרה השני תקרא בוגד.עכשיו נשאלת השאלה- מי אתה?

    2. גם אם אתה פלסטינאי בעזה, ושאיפתך למגר את מדינת ישראל לגיטימית- עדיין שאיפתנו להמשיך לחיות פה במדינה משלנו לגיטימית אף היא. זו הסיבה שכבר 100 שנה ניטשת פה מלחמה בין הצדדים, שלכל אחד מהם צדק משלו. ושוב נשאלת השאלה- באיזה צד אתה?

    2. גם אם הבחנותיך לגבי מצבה של מצרים ומניעיה נכונות- מה בין זה לבין הפניית כל הדרישות , התוכחות המוסריות והציפיות דווקא לישראל, ולא למצרים? החמאס מהווה איום על ישראל לפחות כמו שהוא מהווה איום על מצרים, אם לא הרבה יותר. את מצרים מגדיר שלטון החמאס כמדינה אחות, ואילו ישראל מוגדרת כמדינת אוייב.
    מדוע אתם דורשים מישראל לפתוח את מעברי הגבול שלה להעברת סחורות ואנשים מול מדינת אוייב שממשיכה לשגר רקטות לכיוונה (רק אתמול היה קסאם), אבל כ"כ מבינים את קשייה ומצבה של מצרים? האם אתה יכול לראות קוו ישיר בין הטלת כל האשם על ישראל והסרתו ממצרים, שגם לה גבול ארוך עם הרצועה- לבין העיסוק האובססיבי במצב רצועת עזה, בעוד אזורים בהם מתרחש באמת אסון הומניטרי, רצח עם, קטילת נשים וילדים וכו'- זוכים לתשומת לב פחותה בהרבה (וגם לתקציבים בינלאומיים פחותים בהרבה מאוד, במדידה פר נפש)?

    שאלתי שאלות סדורות והגיוניות. אקווה שאוכל גם לקבל תשובות כאלו.

   • דינו הגיב:

    איך בדיוק המשטר הציוני "משתלט על פלסטין בהתמדה ומנשל את הפלסטינים ממנה"? את זה באמת לא הבנתי, שהרי עצמאות שלטון החמאס בעזה ומידת העצמאות של הרש"פ בגדה הן הגדולות ביותר מאז 48.
    "החמאס מוכן לקבל כל הסדר שיתקבל על דעת העם הפלסטיני במבחן דמוקרטי "…?
    מי הבטיח לך את זה? חאלד משעל? קראת על זה בעיתון?
    חוק משאל העם שעבר כאן אצלנו הוא בדיוק זה, לא?

  6. אנג'לו איידן הגיב:

   בהמשך לדבריהם של בין עיקר לטפל ושל קורא אנגלי, יש לי מספר הארות על מה שחדוה ישכר כתבה.

   "הצלחה מרשימה בזירה התקשורתית" מבטיחה כלום.
   למען הצלחה מעשית נגד ישראל, למען הנסיגה שלה מרצועת עזה, החמאס הקריב קורבנות רבים.
   למען "סימנים מעטים בלבד לשיפור במצב העזתים", המשט הקריב את קורבנותיו. למען הישגים גדולים יותר, יגיע זמן בו נקריב את הקורבנות שלנו. וזה כיוון שהמשטר הישראלי דורש קורבנות על כל נסיגה שמבצע. כך גם בשריפה הגדולה וכך ברעידת אדמה העתידית – פחות קורבנות מסייעים בידה להישען על המלל, כמו 'ההכרזה על ה"הקלות"' או הבטחות 'למשא ומתן הישראלי-פלסטיני'.

   לא להכרזות נגד, כמו "על סירוב חד-משמעי", שלא יכולות להתבצע!

   כן הכרזת נגד שלנו *על תמיכה פוליטית בחמאס*!

  7. טובה שיבר הגיב:

   אני רק שאלה:

   איזה חלק מן הסיוע מופנה לפיתוח אמל"ח ואיזה לצרכים אזרחיים?

   אני סבור כי אותם אירגוני סיוע חייבים לחשוף בפנינו (שקיפות מלאה בבקשה!) מה היחס בין כספי הסיוע המופנים לצרכים אזרחיים לבין הכספים המופנים לפיתוח אמצעי לחימה.

   אגב, אם ויקיליקס יחשוף פרוטוקולים של שיחות שבהם הנייה או איזה חמאסניק אחר מודה כי חלק גדול מן הסיוע מופנה לצרכים צבאיים האם מחברת המאמר תגנה את מערכת ויקיליקס?

   תודה מראש על התשובה.

  8. שום בצל הגיב:

   כתב מי מעלי:
   "כי החמאס מעוניין למגר את המשטר הציוני שמשתלט על פלסטין בהתמדה ומנשל את הפלסטינים ממנה וזה כמובן לא לגיטימי למה? כי זה מה שאנחנו עושים להם."

   אבל זאת בדיוק הנקודה, לא?
   99% מהישראלים לא מסכימים עם שום מילה שאמרת (אוקיי, מהישראלים היהודים).
   אבל האם זה הופך אותם (ואותי..), כמובן, לגזענים שפלים בני מוות, ולכן החמאס צודק במשימתו?!????

  9. בין עיקר לטפל הגיב:

   לעוטף עזה שעושה "סדר במחשבות"

   המחשבה שאם נולדתי לתוך המדינה או שהגעתי אליה בתום לב מחייבת אותי להיות ציוני לא עושה בדיוק סדר במחשבות. אני מעדיף סדר אחר שעושה הבחנה בין מדכא למדוכא, בין מנצל למנוצל, בין כובש לנכבש בין מתנחל למנושל וכך הלאה, ולתמוך תמיד בצד השני עד כמה שיכולתי הדלה מגעת.
   לא נורא אם לצורך זה אחשב בעינך בוגד, מילא אני איכשהו אסתדר עם זה אבל מה זה אומר עליך?

   "שאיפתנו לחיות כאן במדינה המבוססת על כיבוש ונישול אינה לגיטימית אפילו היא "שלנו" והצדק הוא לא מקל שאפשר להחזיק בו בשני הקצוות.

   הטרחנות שלך בעניין מצריים היא בכלל מיותרת: למה לי להכביר מילים על מצריים בזמן ששם יש העושים את המלאכה יותר בהצלחה. כך גם העיסוק "באסונות ההומניטריים" שכל מטרתך בנסיבות שאתה מציין היא רק להלבין את הפשעים של ישראל הציונית.

   ויש כאן אחת טובה שיבר שמודאגת מהסיוע לעזה שהולך לאמל"ח. ומה עם הסיוע ותקציבים אחרים עצומים פי מיליון שהולך כאן לצרכים צבאיים? אה שכחתי כי זה אנחנו או כי אנחנו הטובים והם הרעים ("איזה חמסניק").

   ובלי שום ובצל אי אפשר
   ובכן, אפילו אם 100% לא מסכימים עם שום מילה עדיין זה לא אומר שיש מילה אחת שהיא לא אמת.
   המחמאס צודק רק בדבר אחד, בכך שהוא רוצה להשתחרר מהחנק שישראל חונקת את עזה ואת כל הפלסטינים וזה כנראה לב העניין.

   • דינו הגיב:

    בעניין התקציבים – אם המצב של תושבי עזה הוא אכן איום ונורא, אז קברניטי החמאס אכן ראויים לגינוי בגלל מניעת רמת חיים נאותה מבני הערובה שברשותם, וזאת כדי לצבור נשק.
    מכיוון שרמת החיים בישראל גבוהה יותר- אז אין דין תקציב הבטחון בישראל כדין זה בעזה,
    שהרי במבחן ה"מערכת ביוב נורמלית או טיל בליסטי" ישראל עוברת והחמאס נכשל.
    ובכלל, מה אכפת לך מה עושה ישראל עם התקציב הדו-שנתי שלה? מדובר כרגע על שלטון החמאס בעזה המבזבז מליונים על רכישה והברחה של נשק במקום לשפר את מצב תושבי עזה,
    תתיחס לזה בבקשה, אם תוכל.

  10. עוטף עזה הגיב:

   אחת משתיים, או שאתה חושב שיש לנו כיהודים זכות לחיות בישראל, או שלא.
   אם כן- אנחנו חוזרים לעניין הצדק שנמצא אצל שני הצדדים, דווקא כן מקל שמחזיקים בו בשני קצוות.
   אם לא- מה אתה , כאדם מוסרי, עדיין עושה כאן?
   אני לא יודעת אם קיימת הגדרה אחרת , פרט לבוגד, למי שמעוניין שהאויב המר של עמו ימגר את עמו, כדבריך. אלה המילים שלך, לא שלי.
   הנה ההגדרה של ווקיפדיה: "בגיידה היא הפרת חובת האמונים של אדם לעמו, למולדתו ולמדינתו וסיועו לאויב במאבקו כנגד מדינת האם של הבוגד". ומה זה אומר עליי?
   לגבי מצרים, שאפו. הפגנת מקוריות ותעוזה. במקום לכנות אותי פאשיסט או דמגוג, פטרת את דבריי כטרחנות. ועדיין, לא הצלחת לענות לעניין.

  11. טובה שיבר הגיב:

   ידידי "בין עיקר לטפל" שלום וברכה וחג אורים שמח!

   איניי "מודאגת" מהסיוע לעזה שהולך לאמל"ח משום שהסיוע אינו כולל אמל"ח (כך אני מקווה…)
   העליתי נקודה שמן הראוי להתייחס אליה, שהרי אם חלק גדול מם הכספים מוקדש לרכישת אמל"ח הרי שחלק זה נגרע מסיוע הומני לאוכלוסיה העזתית.

   אם תוכל להמציא עובדות באשר ליחס בין הסכומים לרכישת אמל"ח לבין הסכומים המוקדשים לרכישת מזון, תרופות, וסיוע אחר לעזתים נוכל לנהל דיון משמעותי. התלהמות לא תוביל לשום מקום.

   מלבד זאת, אין טעם להשוואה בין ההוצאות לבטחון בישראל לבין ההוצאות לאמל"ח בעזה והסיבה פשוטה: אם לפי טנעתך עזה "נחנקת" מחוסר סיוע הרי שכל דינר שנגרע מסיוע הומאני שהיה יכול להינתן לאוכלוסיה גורם לסבל בל יתואר לעזתים שקיומם הוא על סף רעב ועל כן החשיבות הרבה שאני לפחות מייחס לסדר העדיפויות של המנהיגות החמאסית.
   ישראל לעומת זאת יכולה להרשות לעצמה להקציב סכומים גדולים הן לצרכים צבאיים והן לצרכים אזרחיים שהרי התל"ג הכולל שלנו גדול באלפי אחוזים מהתל"ג של עזה. יתכן שתקציב הבטחון גורע מהתקציב שהיה יכול להיות מופנה לצרכים אחרים אבל עדיין, גם אחרי גריעה זו כל עזתי היה מחליף בחפץ לב את אזרחותו בזו הישראלית ממש כפי שהמוני פלסטינים מן הגדה המערבית הסתננו וממשיכים להסתנן בהמוניהם אל היישות הציונית השנואה, זו הנוקטת כנגדם באפרטהייד ומצרה את צעדיהם על כל צעד ושעל ומפלה אותם מאז הקמתה.

  12. בין עיקר לטפל הגיב:

   לעוטף עזה הנכבדה
   כנראה שאינך מבינה, או שנוח לך לא להבין, את ההבדל בין יהודים לציונים בין עם למדינה או משטר לכן במקום "סדר" במחשבות שלך את מנסה כאן תעמולה שטחית שאנחנו שטופים בה גם בלי עזרתך.

   ליהודים יש זכות לחיות בישראל ובכל מקום בעולם לציונים מנשלים אין זכות לנשל בשום מקום. (בתור ציונית דווקא אופייני לך להציע לי טרנספר מרצון).

   הנאצים בגרמניה בגדו בעמם ומי שהתנגד להם דווקא היה פטריוט (במובן הטוב של המילה), למרות שרוב העם הגרמני תמך בהם בזמנו. נשמע לא הגיוני, אבל אחרי שעושים סדר במחשבות זה מסתדר די טוב. זאת גם בהקשר של ההבדל בין עם למדינה או משטר שאולי טרם עמדת עליו.

   (אני לא חי מהפה שלך אפילו את מצטטת את וויקפידיה שגם עפ"י ההגדרות שלהם אינני חי. אבל לכנות אותי בוגד ומסייע לאוייב בגלל שדעתי איננה מוצאת חן בעינך ואולי גם מעצבנת אותך נשמע כמו איבוד עשתונות. אז עכשיו חפשי בוויקפידיה את ההגדרות של פאשיסט או דמגוג למרות שאינני נזקק להם בכדי להתמודד עם משקל קל)

   בעניין מצריים דווקא עניתי לך למרות הטרחנות. אם תפישתך איננה מהירה במיוחד תוכלי לחזור על הכתוב.

  13. שום בצל הגיב:

   ל"בין עיקר לטפל" הנכבד:

   "החמאס צודק רק בדבר אחד, בכך שהוא רוצה להשתחרר מהחנק שישראל חונקת את עזה ואת כל הפלסטינים וזה כנראה לב העניין."

   אבל זה בדיוק הויכוח.
   הוא לא מסתפק בלהשתחרר מהחנק של ישראל! מבחינתו, החנק משרת את מטרתו (כן, זה נשמע ציני ומרושע, אבל אין דרך אחרת לפרש זאת).
   הוא רוצה לחסל את ישראל. השליטה על עזה היא האמצעי, ולא המטרה.

   הרי עזה הוא שטח חמאסי – אבל חמאס לא הכריז ריבונות.
   מדוע? למה הוא מחכה? לאייתולה שייתן גיבוי?

   אזי התשובה ברורה – הוא מחכה להדדמנות ל"התרחב מזרחה וצפונה", קרי, להחיל ריבונות
   על יתרת פלסטין, אולי ע"י איגוף עם החזבאללה בסיוע איראני/סורי, וכו'.

  14. בין עיקר לטפל הגיב:

   לטובה שיבר

   דאגתך למצב ההומניטרי בעזה ממש נוגעת ללב

  15. בין עיקר לטפל הגיב:

   שום ובצל לא יאומן

   אז במלחמת העולם השנייה היה ככה: היהודים רצו לחסל את גרמניה אז איך הם יעשו את זה?
   אז הם עשו ככה שגרמניה תעשה מלחמה ותכניס אותם לגיטאות ומחנות ריכוז ואז יבואו האמריקאים והרוסים להציל אותם וככה הם חיסלו את גרמניה

   הבנת איך זה עובד? כמו ראש שום ובצל

  16. טובה שיבר הגיב:

   בין עיקר לטפל שלום,

   באם יש לך השגות באשר לנימוקים שהעליתי אתה מוזמן להעלות אותן.
   באשר ל"יהודים שרצו לחסל את גרמניה"

   הריני להסב את תשומת ליבך לעובדות שכפי הנראה לא ידועות לך:

   1. לו יהודי אירופה היו מבצעים מעשי טרור כנגד גרמניה הנאצית אולי ניתן היה לומר שיש הצדקה לפעולות תגמול נגדם. היות ולא ידוע לנו על פעולות כאלה הרי שכל השוואה בין מצבם של הפלסטינים בעזה לבין אחינו היהודים שהושמדו באירופה מעוררת תמיהה גדולה.

   2. אם תעיין במצע החמאס תיווכח לדעת כי חלקים רבים ממנו הם תרגום מדוייק כמעט של "מיין קאמפף" ועל כן ההשוואה הנכונה היא חמאס = נאצים.

   3. המפתי של ערביי פלסטינה שיתף פעולה בהתלהבות רבה עם גרמניה הנאצית ואף הקים שתי דיוויזיות שנלחמו כנגד תנועת ההתנגדות של הפרטיזנים היוגוסלביים בעת מלחמת העולם השניה, ואם תעיין בתוכן שידורי התעמולה של המפתי בזמן המלחמה תיווכח לדעת שראש התנועה הלאומית הפלסטינית באותה העת הזדהה לחלוטין עם מטרות בני בריתו ואף הטיף בגלוי להשמדת היהודים.

   4. ממשיכי דרכו של המפתי, קרי החמאס, אינם מסתירים כלל את כוונותיהם -פלסטין כולה נקייה מיהודים ומלחמת חורמה בציונות (שלשיטתם היא הגורם לפרוץ מלחמת העולם הראשונה והשניה!) ביהודים וביהדות.

  17. שום בצל הגיב:

   בין טפל לטפל יותר:
   אתה בהחלט צודק:
   היהודים הפגיזו את ברלין בקטיושות, טענו שגרמניה שייכת להם, ושגרמנים יחזרו למולדתם (איפה זה?) או יתאיידו להם בדרכים אחרות, ובכלל, שכל הגרמנים הם חזירים בני מוות.
   בכדי לממש חזון שכזה, היהודים שלחו מתאבדים לתחנות רכבת ואוטובוסים…….
   בקיצור, הבנת.

   אבל אם ננסה את ההשוואה שלך, הרי שהיא לא במקום:
   אם החמאס היה חפץ בהתרת המצור, הוא לא צריך להתאמץ כלל – אין פה שאלה.
   לא שמעתי את ישראל מודיעה שהיא חפצה בסילוקים מהעולם של תושבי עזה (ולא אזרחיה…).
   החמאס בהחלט מעוניין בעימות שכזה, מתוך מחשבה כנה שבכך תושג גאולה לפלסטין על חורבן ישראל (או שהחורבן עצמו הוא הגאולה…).

  18. בין עיקר לטפל הגיב:

   לא להאמין

   מה לעשות כאשר טובה שיבר ו"שום בצל" לא מבינים שהתגובה הקודמת שלי אינה אלא פרודיה, לפארסה ששום ובצל כתב בתגובתו מעל שהחאמס מארגן לעצמו את "החנק שמשרת את עצמו" כדי לחסל בשלב מאוחר את המדינה הציונית.

   זאת כנראה רמת האינטלגנציה של הצמד הזה.

  19. שום בצל הגיב:

   טפל – נגמרו הטיעונים אז עברת להשמצות?
   האינטליגנציה נמצאת רק בכיס שלך?
   ואני חשבתי ששמאל רדיקלי הוא הומניסטי.
   נו שוין, העיקר הבריאות.

   ולמרות טפשותי כי רבה, הצלחתי בכוחות אחרונים של אינטילגנציה, שעות בגוגל וימים בספריה, הצלחתי לנסות להבין את הפארסה שלך.
   מובן שהחמאס אינו רוצה במצור לכשעצמו.
   אבל, אין הוא מוכן להסיר מעליו את המצור ע"י קביעת ריבונות ושכנות טובה.
   וכל עוד המצור לא נורא מדי, אפשר להרוויח עוד מהסבל למען מטרות החמאס, קרי,
   השפלת ישראל בזירה הבינלאומית עד כדי שיקוצה והחרמתה, ואולי, בעתיד, קואליציה צבאית משמעותית נגדה (למשל, חזבאללה + 100,000 טילים, אולי סוריה, איראן – בקיצור, שמח).

  20. טובה שיבר הגיב:

   עיקר וטפל ידידנו,

   עד כמה שידיעתי מגעת, ועל פי המבחנים הפסיכוטכניים שערכו לי לאורך חיי, החל מן המבדקים שלפני הגיוס לצה"ל, עבור דרך המבדקים לקורס אלחוטניות מורס (היה פעם מקצוע כזה) וכלה במבדקים לפני הכשרתי כיועצת השקעות רמת האינטיליגנציה שלי נמצאת קצת מעל הממוצע.
   אחרת לא היית מתקבלת למסלולי ההכשרה אותם עברתי.

   אבל אם אתה סבור כי האינטיליגנציה שלך גבוהה משלי וזה עושה לך טוב – זו זכותך ולא אקח אותך ממך כי אני מאמינה בזכותו של כל אחד להתנשא על האחרים גם אם הדבר חסר טעם לחלוטין ואינו תורם דבר לרמת הדיון.

  21. למערכת ולחדוה ישכר הגיב:

   נא לתקן את סעיף מס' 6 ברשימת מדדי המפתח ההומניטריים:
   "בין 50 ל-80 ליטר של מי ביוב בלתי מטופלים או מטופלים חלקית מוזרמים לים בכל יום;"
   המידות שגויות.
   תודה.

  הגיבו כאן

  אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

  הרשמה לעדכונים בדוא"ל

  Subscribe via Email

  מומלצים