הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בדצמבר, 2010 5 תגובות

תודה על דאגתכם לנו, אנחנו בסדר: ל. נמצאת כרגע בלונדון ואני בת"א, במרחק כ-70 ק"מ מהשריפות. אפילו איני יכול לראות את ענן העשן המיתמר מעל איזור חיפה, כיוון שהרוח נושבת מערבה לכיוון הים. הרוח תביא, כנראה, את העשן אליכם לקפריסין לפני שתגיע אלי. התמונות על מסך הפלזמה שלי אכן מעציבות מאד. להבות תופת, עשרות אלפי מפונים מבתיהם, שמורת הטבע היפה בישראל, יערות הרי הכרמל, הרוסה למשך 50 – 60 שנה. טרגי גם לשמוע על למעלה מ-40 צוערי שב"ס שמצאו את מותם כשרכבם נלכד באש.

המדהים הוא, שבמדינה למודת מלחמות, הטוענת למוכנות בכל עת להתקפות טילים (המסוגלים גם הם לגרום שריפות), הזניחו ממשלות ישראל לדורותיהן את שירותי כיבוי האש. למרות התרעות מבקר המדינה, החזיקו מצבת כוח אדם בלתי מספקת וחסרת ציוד מתאים. חוסר היכולת לטפל בשריפה הנוכחית נובע קודם כל ובראש ובראשונה מהעדיפות הנמוכה שניתנה לנושא הזה בתיקצוב. האסון שהתרחש הוא תוצאה של החלטות ניאו-ליברליות קמצניות (מדהימות מבחינת חוסר האחריות כלפי העורף של הנהגת מדינה השועטת למלחמה באיראן). מצב שבו אין לישראל רשות לאומית לכיבוי שריפות הממומנת כפי שצריך מתקציב ממשלתי. במקום זה השאירו את הנושא לטיפול של רשויות מקומיות, רובן במצב פיננסי קשה, שאינן יכולות לקיים שרות כיבוי ראוי מכספי המסים המקומיים.

יש אצלנו עכשיו דרישה לוועדת חקירה, דא עקא, שבישראל יש לנו שפע של ועדות חקירה. הוועדה על עניין המשט לעזה והטבח שהתחולל על ספון הספינה 'מאווי מרמרה' , למשל, עדיין לא סיימה את דיוניה. הרי ידוע שוועדות חקירה אינן אלא תכסיס לשחרור לחץ, להפחית את הזעם, לתת לכעס להתפוגג ולחלוף עם הזמן. ועדות חקירה מסתיימות אצלנו בד"כ במציאת שעירים לעזאזל שהם האנשים הפשוטים. האשמים העיקריים – שרים וראשי ממשלות – לעולם אינם משלמים בראשיהם.

firecarmel

פחות חשוב למצוא עכשיו, אחרי שהשריפה כבר קרתה, מה גרם לה במקרה הספציפי הזה. הרי אנחנו כבר יודעים, מכל מה שנחשף, שמחדל חוסר האמצעים הוא תוצאה של הזנחה מתמשכת. עכשיו הכי חשוב, כשהנושא עדיין חם, לדרוש שהמצב לא יחזור. אסור לתת לממשלה לחמוק, צריך ללחוץ עליה להתחייב להקים מיד, ולא בעתיד בלתי מוגדר, רשות כיבוי לאומית הממומנת, כפי שצריך, ע"י הממשלה.

אני זוכר, שכשהשתוללו לאחרונה השריפות מסביב לאתונה התלוננו היוונים ששרותי הכיבוי שלהם היו מוזנחים. עכשיו, כשהיוונים אולי השתפרו מעט, הם יכולים לבוא לעזרתנו. יתכן, אם נצליח, שבעוד כמה שנים, כתוצאה מהשריפה הזאת, נוכל אנחנו לגמול בעזרה למדינה שלישית. מה שבכל זאת מרשים הוא שהעזרה הגיעה מיד מטורקיה, ירדן ומצרים ואפילו הפלסטינים שלחו שתי מכוניות כיבוי כסמל לרצון  טוב.  קפריסין, יוון, בריטניה, רוסיה, אזרבייג'ן, בולגריה, צרפת, ארה"ב קנדה וארצות אחרות, גם הן עזרו, בוודאי, אבל הרי הן ידידות של ישראל.

נתניהו מופיע הרבה בטלוויזיה כדי שנראה אותו מביע תודה למנהיגי המדינות שעזרו,  אפילו לארדואן הטורקי! נתניהו רוצה שנאמין שמדיניותו הסרבנית לשלום, מדיניות גזענית שגורמת לישראל להיות מוקצית וטמאה, בעצם לא גרמה לבידוד ישראל. שלישראל יש עדיין ידידים רבים בעת צרה. הלקח שעלינו, הישראלים, להפיק הוא אחר: אפילו ברי פלוגתא מרים שלנו מבחינים בין מדיניות ממשלה ובין סולידריות עם עמים בסבלם. המצור הנמשך על עזה, הענישה הקולקטיבית של העזתים על בחירתם בחמאס היא דוגמה הפוכה. היא מוכיחה איך בישראל לא מבחינים בין הנהגה לעם ומענישים עם על מדיניות מנהיגיו. רוב אומות העולם מוסריות מאתנו.

פוליטית, ההיבט הכי מדאיג של השריפה הזאת היא ההאשמה מצד המשטרה וגורמים בקק"ל שהשריפה נגרמה בזדון בידי מציתים. האצבע מכוונת כלפי הפלסטינים אזרחי ישראל. זה קורה בה בעת שמתנהל מסע הסתה אתני-גזעני, וכאשר ממשלה וכנסת הימניות ביותר מזה שנים רבות מחוקקות חוקים גזעניים נוספים נגד הערבים בישראל. סקר שפורסם רק בשבוע שעבר ע"י "המכון לדמוקרטיה" הראה, שרוב הישראלים תומכים בטיהור אתני של ערבים; שרוב עצום שולל את זכותם של האזרחים הלא יהודים להשתתף בקביעת תנאי השלום; שרוב היהודים יתמכו בכליאת הערבים אזרחי ישראל במחנות ריכוז בעת מלחמה, כפי שעשו האמריקנים לאזרחיהם היפנים במלחמת העולם השנייה. (ראו הארץ)

אזור הכרמל מיושב ביהודים וערבים החיים אלה לצד אלה או ביחד. גם כפרים ערביים נפגעו מהשריפות. ההאשמות הבלתי מוכחות והמכלילות כלפי האזרחים הערבים הן משחק באש. הם בקבוקי תבערה פוליטיים המושלכים על ידי מציתי אש זרה לתוך מצב דליק הקיים זה מכבר בין יהודים וערבים. השריפה שעלולה להתפרץ תהיה הרבה יותר נוראה מן השריפה שהתלקחה השבוע בכרמל!

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אני מסרב הגיב:

  ההתנערות המתמשכת של המדינה מהאזרחים שלה בשם ההתייעלות וההפרטה גבתה שוב את מחירה.ועל פניו לא ממש נראה שמישהו מפנים את המסר.התחושה שלי שליל הסכינים הארוכות בדרך.במקרה הטוב הממשלה תיפול במקרה הגרוע שוב יבוזבזו כספי ציבור על מערכת בחירות שאחריה שום דבר לא באמת ישתנה.

 2. משה לופיאנסקי הגיב:

  בינתיים אף אחד לא מציק לנתניהו בנושא ההתנחלויות.
  לא אופתע אם יתברר שהמתנחלים ניצלו את הסיטואציה להרחבת התנחלויותיהם.

 3. עופר יהלום הגיב:

  בשרפה נהרגו כ-40 איש ונפצעו כמה עשרות. עם כל הצער, זה "כסף קטן" (תרתי משמע) לעומת סדר הגודל הצפוי ברעידת האדמה עוד מספר שנים, שלפי הערכת הרשויות תגרום לכ-10,000 הרוגים, עשרות אלפי פצועים ומאות אלפי חסרי בית:

  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/180/482.html

  אבל זה בסדר, גם אחריה יקימו ועדת חקירה

 4. ידידיה ערמון הגיב:

  אתה יכול לקשקש כמה שאתה רוצה, אבל רוב השריפות בארץ לאחרונה, הן לדעתי תוצאה של הצתות מכוונות על רקע לאומני! רק תבדקו כמה הצתות מכוונות ארעו בזמן השריפה הנוכחית באיזורים אחרים (ועל ידי מי), רק כדי להעסיק את כוחות הכיבוי והמשטרה.

  כן, אני גר בגוש עציון (על כל שלל כינויי הגנאי שאתם אוהבים להדביק לי, ושאני בז להם),
  ולא, אני לא מתבייש בזה, ואפילו גאה במה שאני מייצג, ואיפה שאני גר!

  שיהיה לכולנו שבוע טוב, וחג שמח!

 5. אסתר וינר הגיב:

  קק"ל-גוף ארכאי,
  שגעון הנטיעות-ללא כל תכנון והשקעה של ידע מקצועי בתחום פיתוח הנוף והיערנות.
  הגיעה אלינו מאגר של מקצוענים בתחום היערנות עם גל המהגרים מרוסיה- ספק אם הוא נוצל
  כדי להפוך את נושא תחזוקת ושמירתו למקצועי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים