הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בדצמבר, 2010 4 תגובות

אף אחד כבר לא מתווכח על כך שמצוקת הדיור הולכת ומחריפה. היו שהכחישו, היו שהתעלמו ויש שדיברו על "בועת הנדל"ן". היום ברור לכול שהמצוקה קיימת, והיא מקיפה מגזרים הולכים וגדלים. המתמטיקה של מצוקת הדיור פשוטה: בונים פחות ממה שנחוץ. הדינמיקה של מצוקת הדיור אף היא פשוטה: הממשלה סבורה מזה שני עשורים ש"כוחות השוק יסדרו". קרי: הפרטה ואי דאגה לצרכי הדיור של האוכלוסייה יפתרו את המצוקה. אבל העובדות הן עקשניות. בתחום הדיור מתחוללים אותם התהליכים שלהם היינו עדים בשירותי הכיבוי לפני מספר שבועות באסון הכרמל. בתחום המים יתחוללו בדיוק אותם התהליכים להם אנו עדים כעת עם הדיור.

לכן, עצוב לקרוא את פרוטוקול ישיבת ועדת הכספים שנערכה ביום ד' השבוע שבה נדונה מצוקת הדיור. לפתע, כולם נעשו פרשנים. שר האוצר, יובל שטייניץ, נאלץ להודות ש"שורש הבעיה הוא בכך שמשנת 2001 ועד 2009 בנו הרבה פחות ממה שנדרש בגלל מגוון סיבות". בגלל מגוון סיבות? הרי הכל בידי שמיים, נכון?

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, התייחס אף הוא לנושא. לדבריו, "מחירי הדירות עלו בשנתיים האחרונות ב- 35%. קצב של 18% בשנה. זה קצב שלא יכול להימשך. אחרת עלול לקרות מה שקרה במדינות אחרות. לא ניתן לזה לקרות, וכולם היום מבינים את זה. נקטנו צעדים, אבל כל הכלים שיש לבנק ישראל הם בצד הביקוש. אנחנו יכולים למתן עליית המחירים רק כשמייקרים את המשכנתאות". מעניין שפרופ' פישר מסוגל לגייס תוך שנה-שנתיים 260 מיליארד שקל כדי לרכוש דולרים – לטובת היצואנים – אבל לא מסוגל לגייס מיליארדים בודדים כדי להזרים אותם לבנקים האמורים לעשות שימוש בכספים אלה ולספק משכנתאות בתנאים מועדפים לבעלי השכר הנמוך והבינוני.

atias

גם שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, ה"חברתי", התייחס בוועדת הכספים לנושא. לדבריו, "צריך העדפה מתקנת לפריפריה. לתת סבסוד משכנתאות לכל זוג צעיר שקונה לראשונה דירה בחייו בפריפריה. זה לא פותר את הבעיה לבד, אבל זה צעד משלים". צעד "משלים" למה בדיוק?

במהלך דבריו של אטיאס, התפרץ לישיבה בחור צעיר שאיננו שר, איננו מרצה מוערך לכלכלה ואף לא קיבל התואר "נגיד הבנק המרכזי המצטיין בעולם", אבל בפיו דברי אמת: "אני רואה לא תתנו לנו לדבר. אני צעיר מירושלים. תדאגו גם למעמד הביניים. אני עוד שוקל להישאר לישון פה". הוא סולק מהאולם על ידי סדרני הכנסת לפני שהספיק לסיים את דבריו. בוודאי משתתפי הישיבה אמרו זה לזה "מה הוא מבין?" בסך הכל מדובר בעוד צעיר הסובל ממצוקת דיור. הצעיר המתפרץ לא רצה פרשנויות, הוא זקוק למעשים.

כך, שאם מחפשים למי להודות על העמקת משבר הדיור, אפשר להתחיל באדונים שטייניץ, פישר ואטיאס. אבל למי הברכה? הברכה מגיעה לכל אותם רבנים, אנשי הימין הקיצוני ועסקנים החברים בקואליציה של רון חולדאי בתל-אביב, שקידמו השבוע שתי הפגנות "נגד זרים" בערים השכנות בת ים ותל אביב. כאשר עשרות רבנים גזענים קוראים "לא למכור בתים לערבים", הם עושים שירות מצויין לממשלה ולאלה המעוניינים בהאמרת מחירי הדירות. עבורם לא הממשלה אשמה במצוקת הדיור, ועוד פחות ממנה אשמה הפרטת הדיור. לדידם, האשמים הינם ה"זרים" שחלקם אזרחי מדינת ישראל. עסקנים מקומיים במפלגותיהם של שטייניץ ואטיאס נצפו השבוע בדרום תל אביב בניסיון להוציא את התושבים להפגנה נגד ה"מסתננים", מהגרי העבודה והפליטים.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. אסתר וינר הגיב:

  "כוחות השוק לא יסדרו" אלא להיפך:
  לא כל כך מזמן הקבלנים היו במצוקה ממושכת משום שהיו עודפי היצע של דירות בשוק שעמד בקפאונו
  משך שנים.מחירי הדירות ירדו לשפל.
  לפי הגיון "כוחות השוק" יצירת מחסור בדירות מבטיחה שילהוב השוק ועליית מחירי המוצר הנמצא ב"חסר"
  אם למדו הקבלנים את הלקח שלהם- יתכן שמצב החסר נוצר במכוון.

  חובה על המדינה היה לשמור על מפעל הדיור הציבורי- הסוציאלי ספק אם מותר היה למכור את הדירות
  רכוש המדינה למי שהתארחו בהן.

 2. ודים הגיב:

  כמה אנשים בישראל חיים ברחובות? כמה נאלצים לגור באוהלים?

  אם כך, אין מצוקת דיור – יש שוק עם ביקוש לא הגיוני לדירות לרכישה. לא כל זוג צעיר צריך להיות מסוגל *לרכוש* לעצמו דירה חדשה במרכז, בפריפריה המחירים נמוכים הרבה יותר…

  אם הממשלה תסבסד משכנתאות יותר אנשים יקנו דירות שהם לא יכולים להרשות לעצמם (במקום לגור בשכירות) והמחירים רק יעלו. אם כבר סיבסוד – אז סיבסוד חלקי של שכר דירה (דבר שיעודד אנשים לגור בשכירות ולהקטין את הביקוש) והעלאת מיסים חדה על רכישה של דירה שניה והלאה (שתוריד את הכדאיות ברכישת דירות להשקעה ותקטין את הביקוש גם כן).

  "השוק" הוא לא מילה גסה וברוב המקרים הוא עושה עבודה טובה הרבה יותר מהתערבות ממשלתית (קפיטליסטית או לא). אם הביקוש ירד, המחירים ירדו לרמה יותר הגיונית.

  לא הבנתי איך הפסקה האחרונה קשורה בכלל למאמר…

 3. ברק הגיב:

  כמה בעיות קטנות עם המאמר –
  1) לגבי סטנלי פישר, יש דברים שהם תחת סמכותו של נגיד הבנק, כגון הלוואת כספים לבנקים או ניהול יתרות מטבע חוץ של המדינה. הוא נלחם בהתייקרות של הנדל"ן באמצאות העלת הריבית, שזה כלי שעומד לרשותו. לדאוג לסבסוד משכנתאות לבעלי שכר נמוך אינה מתפקידו של בנק ישראל יותר מאשר רכישת מטוסים לחיל האוויר. הוא יכול לגייס תקציב בשביל זה, אבל זה לא מסמכותו לממש את התוכנית הזו. אני גם לא בדיוק מבין איך זה יפתור את בעיית הנדל"ן, הדרך הכלכלית היחידה לפתור את הבעיה היא ליצור יותר היצע על ידי הכשרת יותר קרקעות לבנייה.
  2) לגבי שר הבינוי והשיכון, הוא הציע משהו שיכול לעזור נגד החמרת המשבר הזה, וזה גם מחזק אינטרסים אחרים כמו פיתוח הנגב. הוא מנסה ליצור יותר היצע בשביל להדביק את הפער עם הביקוש, שזו התקדמות לקראת פיתרון המשבר. מה הבעיה בזה שהוא מנסה למצוא פיתרון?
  3) לא שמעתי אף רב שהאשים את הערבים במשבר הנדל"ן. כל אותם רבנים אומרים את מה שהם אומרים בגלל פסיקות שקיימות כבר מאות שנים, הרבה לפני שהייתה ציונות. בסך הכל זו הפעם הראשונה ששומעים אותם אומרים את זה בתקשורת מחוץ לכותלי ישיבות. אף אחד מהם מעולם לא טען שצריך להפסיק למכור דירות לערבים בגלל משבר הנדל"ן, בין אם ההלכה גזענית ובין אם לאו. גם אף אחד מהם מעולם לא טען שצעד כזה יכול לפתור את משבר הנדל"ן. גם אף אחד לא טען שלגרש את הזרים יפתור את בעיית הנדל"ן, הבעייה שהם רוצים לפתור בגירוש הזרים היא האלימות.
  4) אני עדיין לא מבין למה אתה כל-כך בטוח שמשבר הנדל"ן בישראל הוא בועה, יכול להיות שמדובר בהתייקרות טבעית. הסיבה שבקליפורניה זו הייתה בועה היא בגלל שלמרות שמחירי הדירות עלו, דמי שכירות על השכרת דירה לא עלו בכלל. זה לא שהתייקר המחיר של מגורים בקליפורניה, אלא רק רכישת דירה בקליפורניה התייקרה. הפער בין השווי של השכירות ובין השווי של הרכישה הוא זה קגרם למפולת במחירים בסופו של דבר. בישראל מה שמתייקר הוא המחיר של מגורים, כי גם דמי השכירות עולים בהתאמה. אין ספק שההתייקרות הזו היא בעייה, ולכן אני קורא לה משבר נדל"ן. אם זו רק בועה, אז זה אומר שבסוף היא תתפוצץ, וזה הרבה יותר מעודד ממה שקרה בארצות הברית, בגלל שבישראל הבנקים מקפידים הרבה יותר בנושא של למי הם נותנים משכנתאות, והם גם מחזיקים הרבה יותר רזרבות (באחוזים מהיקף העסקים) ממה שהחזיקו הבנקים האמריקאים לפני המשבר הכלכלי. אם מחר מחירי הדירות בארץ ירדו בחצי, עדיין הכלכלה הישראלית תוכל להמשיך לתפקד כמו שצריך. זה אפילו רק ייטיב את המצב כי אנשים יוכלו להרשות לעצמם לקנות דירות. לכן אני אומר שזהו משבר נדל"ן (כי מחירי הנדל"ן עולים מהר) ולא בועת נדל"ן (שכן סופן של בועות להתפוצץ אבל לצערי המחירים הולכים רק להמשיך לעלות). הלוואי שנגלה שטעיתי וזו הייתה רק בועה, ועוד כמה חודשים מחירי הנדל"ן יפלו.
  5) לגבי אותו צעיר, האם הוא חושב שלמעמד הביניים אין מקום בפריפריה? הרי זה שהבואו לפריפריה גם אנשים ממעמד הביניים זה בדיוק מה שהולך לפתח אותה. זה שהוא בא מירושליים אומר שהוא לא יכול לגור בנגב או בגליל?

 4. כלבויניק לברק: הגיב:

  1."שחרור אדמות לבניה",קל להגיד קשה לעשות.האם לא עדיף שינוי אחוזי הבניה ומתן אפשרות לבניה הצומחת לגובה? כלומר הכשרת קרקעות לבניה,לא רק שאננה הפתרון היחידי כי אם מקסם שוא.משום שאם ישתחררו עתה קרקעות ואפילו במחיר זול,מה יהיה מחר,כאשר לא תוותרנה קרקעות בכלל? ובכלל מה עם הריאות הירוקות? מה אם אזורי חיץ אקולוגי,בטחון ורזרבות? נכון,יהיה זה בלתי הגיוני לא לשחרר קרקעות לבניה בכלל,אך את התשובה האמיתית נאלץ לקבל דרך מגדלי ענק משוכללים שיספקו לנו את כל שצריך בתנאים מתקדמים ובעלויות נמוכות.לצורך כך נדרש תכנון מתקדם ואנושי ולסוציאליזם (אם תרצה אשמח להסביר מדוע),תפקיד מכריע בנושא.חוץ מזה שלא הסברת מדוע הזרמת כמה מיליארדי דולארים לא תפתור את בעית הנדל"ן מבחינת המשכנתאות (לדעתי היא דוקא כן תתרום),אמרת אך לא נימקת.
  2.אני מסכים איתך לגבי סעיף שניים,וגם תמה על דוידי שהוא מעביר ביקורת על השר אטיאס.האיש אמר בדיוק את מה שצריך: כלומר,שצריך לעודד מגורים בפריפריה,צריך לעזור במשכנתאות וגם,שכל זה עדיין לא מספיק,משום (וזו כבר תוספת שלי) שנדרשת מדיניות תכנון מתקדמת (בניה משוכללת וזולה,לגובה).
  3.נו באמת ברק,דוידי וגם כולנו לא צריכים אותך עכשיו בשביל לדעת שהרבנים הגזענים ומשלחיהם,שכל הוויתם אומרת "שנאת הזר",מתחסדים ויוצאים כנגד הערבים והעובדים הזרים משום "אלימותם"…וכי מה רצית,שיעידו על עצמם שהם מעונינים בהפרדה על רקע גזעני ומעמדי כלכלי?
  אמר דוידי וצדק שכפועל יוצא מעשיתם זו הנלוזה,נובעת גם ה"עזרה" למגמת התיקרות הדיור.ואם תרצה הסבר אשמח לספק לך למרות שאני מאמין שתוכל להבין זאת לבד.
  4.משבר הנדל"ן בארה"ב קרה (ותקן אותי אם אתה יודע אחרת),משום שבנוסף למשכנתאות המפוצצות (תמורת הפקדת בסיס זעומה יכולת לקבל אשראי פתוח בו הדירה עצמה היוותה את עיקר הערבון להלוואה),הוצמדו להן גם חובות כרטיסי האשראי כבונוס ועוד הטבות אשראי אחרות ורבות.כלומר,נוצרה בועה שלא הייתה יכולה לכסות עצמה ברגע של משבר (החלשות הדולר וקריסת הבורסה) וכך התמוטטו חברות הנדל"ן והאשראי הגדולות. דבר זה הוביל לירידת מחירים ולנפילת השוק כולו.משום שלא נמצאו קונים אלא רק מוכרים וזו הייתה הסיבה לכך שמכירי השכירות נשארו כביכול "יציבים",בשעה שמחירי הדירות שהאמירו לפני המשבר צנחו אח"כ כאבן למצולות.בהמשך אתה כבר מבלבל לחלוטין, תחליט האם המחירים יעלו או ירדו שיראל ואם אינך יודע אמור זאת בברור.
  הרי בארה"ב מחירי הדירות ירדו משום שלאנשים אין כסף להשקיע בדירות בשל המשבר הפיננסי שם.כאן בישראל,מחירי הדירות ימשיכו להאמיר כל זמן שלא תבננה דירות נוספות,כלומר הביקוש יגבר על ההצע.אנו חוזרים אם כן לטענתך הבסיסית השגויה שצריך לשחרר עוד אדמות (פתרון קפיטליסטי עיוור נצלני ועצלני) ולא לשכלל את הבניה ולתת פתרונות אמיתיים וזולים לציבור (משום שכסף,סובסידיות ומענקים אפשר ליצר,אך אי אפשר ליצר עוד אדמות,אלא אם כן אתה מנשל עם אחר מאדמתו ומספח אותה אליך).
  5.אינך יכול להכריח אף לא אחד לגור היכן שלא ירצה.ניתן לפתור כל בעיה בשום שכל.כלומר,אין שום סיבה שהגליל לא ישאר מיוער בכיף כג'ונגל ממש והנגב ימשיך להוות מדבר רחב ידים ואקזוטי,פתוח לבדויים,מתבודדים ומטילים,אם ניתן יהיה לבנות בצפיפות הנכונה קרוב לערים הגדולות.אם זו נטית לב הציבור (לגור בקרבת הערים הגדולות),מי אתה או אני שנחליט שמאן דהוא בר מזל יגור כאן וביש גדא הדפוק יגור שם?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים