הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בדצמבר, 2010 44 תגובות

לא מכבר הסתיים האירוע השנתי הקרוי "שירותרום".
כל שנה, בסביבות חג החנוכה מארגנת תחנת השידור הצבאית "גלי צה"ל" את מבצע התרומות הגדול בישראל "למען חיילי צה"ל". המבצע נעשה בשיתוף עם "האגודה למען החייל", גוף שהתגלה לא אחת כמושחת, שמאפשר לכל מיני קצינים שהשתחררו מהצבא לקבל משרות מכניסות (בנוסף לפנסיה הצבאית).

מבצע ההתרמה נמשך משעות הבוקר עד חצות הלילה, כ-18 שעות. המתרימים הם סלבריטאים, שחקנים, אמנים, עיתונאים, חברי כנסת קצינים בכירים, בראשם הרמטכ"ל, שסוחטים עד תום את התמיכה הרחבה בצבא, וכל שירותרום כזה מגייס מיליוני שקלים. הטייקונים הגדולים של המשק הישראלי שמעסיקים אלפי עובדים בשכר מינימום שבקושי מאפשר קיום, מנצלים את השירותרום כאמצעי ליחסי ציבור, ותורמים סכומים פעוטים יחסית למיליארדים שהם מרוויחים, להצגת פנים פטריוטיות של תמיכה בצבא.

ההתרמה נעשית בשיטות האופייניות לשטיפת המוח של משרדי פרסום, שלטעמי הן ביזה אמוציונלית, שמביאות גם ילדים בני 12 לתרום את דמי הכיס שקיבלו מההורים, "למען חיילינו הגיבורים". הילדים לא יודעים את נפשם מרוב שמחה כאשר שמם מוזכר בשידור בליווי מחיאות כפיים מהסלבריטאים.

השירותרום מכעיס אותי כל שנה מחדש. מיליוני השקלים הנאספים הם למעשה תוספת לתקציב המנופח של הצבא. תקציב הביטחון של ישראל לשנה הקרובה הוא 54 מיליארד שקלים. (לא כולל את תקציבי השב"כ, המוסד והכור הגרעיני בדימונה, המגיעים למיליארדים רבים נוספים). יש שם די והותר לספק את כל צורכי החיילים. אין שום צורך בשירותרום ובאגודה למען החייל. ברור כי כל הפרויקט הזה נועד קודם כל להנציח את מקומו הבכיר והמיוחד של הצבא בחברה הישראלית.

התחנה הצבאית היא יצור אופייני לישראל. לא מדובר בתחנה המשדרת לחיילים, אלא ברדיו צבאי המשדר לכל האוכלוסייה, חדשות, פרשנויות פוליטיות ומוסיקה פופולרית. חלק ניכר מהעיתונאים שם הם חיילים צעירים בשרות חובה, צעירים בני 19 ,20 שהצבא הוא עבורם בית הספר לעיתונאות. בוגרי
התחנה משתלבים לאחר מכן בעיתונות הממוסדת, הכתובה והאלקטרונית, וזה מסביר בין השאר את הסימביוזה בין העיתונות בישראל והצבא. כמעט מיותר לציין כי התחנה הצבאית מהווה אכסניה להסתה חריפה נגד השמאל העקבי התומך בסרבנות לשרת את הכיבוש.

ביטוי מובהק לסימביוזה ניתן למצוא בימים אלה בעיתון הנפוץ בישראל "ידיעות אחרונות". במקביל לשירותרום פתח העיתון במבצע נוסף משלו לפיו מתבקשים הקוראים לתרום באמצעות SMS
כסף ליחידה הצבאית האהובה עליהם. לצורך זאת פירט העיתון את 27 יחידות הצבאיות, כולל יחידות חיסול (כמו "דובדבן"), עבורן יכול כל קורא לתרום. עוד דרך לטפח את שטיפת המוח למען הצבא. אני מניח כי קוראיי לא יופתעו אם אציין כי כמעט כל 27 היחידות לקחו ולוקחות חלק פעיל בהשלטת הדיקטטורה והאפרטהייד על העם הפלסטיני בשטחים הכבושים.

ולסיום, אנקדוטה שמדגימה את שטיפת המוח באשר לצבא כבר מגיל כמעט ינקות. ערב יום העצמאות מציינים בישראל את מה שקרוי "יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל". כשהבן שלי היה בגן טרום חובה, (גילאי 3) החליטה הגננת, ביום הזיכרון, לקחת את הילדים למחנה צבאי קרוב "לראות איך החיילים שלנו גרים". כאשר שאלתי אותה מדוע צריך כבר בגיל שלוש לזבל לילדים את המוח עם הצבא? היא הגיבה בעויינות, ומאז סומנתי במערכת "כהורה בעייתי".

shirut

קנאות דתית- אסון לאנושות

לפני מספר שבועות תקפו אנשי אל-קאעידה כנסיה בבירת עיראק, בגדד, שעה ששהו שם עשרות מתפללים. 40 מתפללים נטבחו ועוד עשרות נפצעו. לפי קנאי אל-קאעידה אין מקום לנוצרים בעיראק. הטלביזיה הישראלית הקרינה דיווח על האירוע הנורא. מה שהטלוויזיה הישראלית "שכחה" להזכיר כי סוג זה של קנאות רצחנית התרחש גם בישראל שנים קודם לכן. הגרסה היהודית של אל-קאעידה הקדימה את זו העיראקית ב-16 שנים.

בפברואר 1994 רצח המתנחל והרופא ד"ר ברוך גולדשטיין 29 מוסלמים ופצע עשרות נוספים בעת תפילתם במסגד שבמערת המכפלה בחברון. גולדשטיין, קנאי דתי כמוהו כעמיתיו הקנאים בעיראק, ביקש באמצעות הטבח ההמוני לזרוע בהלה ופחד בקרב המוסלמים ולגרום לבריחתם מארצם.
גולדשטיין לא לבד. יש לו ממשיכי דרך. קברו בהתנחלות קריית ארבע שליד חברון הוא אתר עלייה לרגל למעריציו. לזכרו של הרוצח נכתבו ספרים המשבחים את מעשהו. אל-קאעידה היהודית חיה, בועטת ומסוכנת כמו אחותה העיראקית.

"בנות ישראל לעם ישראל"

הגל הגזעני העובר על ישראל לא רק שלא שכך אלא תפש תאוצה. אחר פסק ההלכה של הרבנים שאסר על השכרת ומכירת דירות לערבים, אולצו ארבעה אזרחים ערבים לעזוב דירה ששכרו בדרום תל אביב לאחר ששכנים איימו על חייהם; בירושלים נתפשה כנופיה של בני 14 שנהגה לבצע לינץ' בערבים; בבת ים התקיימה הפגנה של אנשי ימין קיצוני שקראה להוצאת הערבים המתגוררים בעיר תוך שימוש בטענה שהם מטרידים צעירות יהודיות וגורמים "לנישואי תערובת"; בשכונות העוני הדרומיות של תל אביב התקיימה הפגנה שקראה להוצאת הפליטים הסודנים מהשכונות תוך שימוש בכרזה "בנות ישראל לעם ישראל". מזכיר את התהלוכה שארגנו הנאצים בברלין בשנות ה-30, בטרם מלחמה, כאשר בראשה הובלה אשה גרמניה עליה נתלתה כרזה, שאם זכרוני אינו מטעני, נשאה את הטקסט: "ביזיתי את הכבוד הגרמני, שכבתי עם יהודי".

השימוש באלמנט המיני של חילול הגזע אופייני לגזענים בכל מקום, וישראל לא יוצאת דופן. הפערים ביחסים שבינו לבינה בין החברה הערבית המאד שמרנית לבין החברה היהודית, שבחלקה הגדול חיה לפי נורמות מערביות, מהוה כר פורה לגזענים שמאמצים את הסגנון של "חילול הרחם של האשה היהודייה בידי ערבים".

כמעט מיותר לציין שבכל האירועים מילאו מתנחלים גזענים תפקיד בהתססת האוכלוסייה נגד הזר, השונה והאחר. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, הוסיף שמן למדורה כאשר טען כי אצל הפליטים ומהגרי העבודה מאפריקה יש אחוז גבוה של פשיעה. הסטטיסטיקה לא מאשרת זאת. (הוא מכנה אותם "מסתננים" –מונח בעל קונוטציות שליליות הלקוח משנות ה-50 כאשר פלסטינים שגורשו ב-1948 ניסו לחזור לכפריהם). נטיותיו הגזעניות של המפכ"ל אינן דבר חדש. ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לאזרחים באמצעות אתרו בפייסבוק, לא לקחת את החוק לידיים, אבל נזהר לא לגנות את הגזענים, והבטיח כי הממשלה תטפל "בבעיית המסתננים".

לממשלה יש חלק נכבד בגל הזה. אין ספק כי ריכוז של מאות או אלפי פליטים מסודן ואריתריאה, שגרים בתנאי מצוקה וללא רישיון עבודה, בשכונות שגם כך סובלות מעוני והזנחה, היא קרקע פורייה לקליטת סיסמאות גזעניות.

אינני טומן את הראש בחול. ישראל לא יכולה לקלוט מיליוני פליטים מאפריקה. אבל מצופה ממנה כי כמדינת פליטים היא תקלוט מספר מכובד (מאה אלף הוא מספר כזה) של פליטים, תדאג לשיכונם בתנאים אנושיים, תעניק להם רישיונות עבודה, ובמקביל תפתח במסע אגרסיבי נגד גזענות, כפי שעשתה למשל התאחדות הכדורגל הבינלאומית. אבל אלו דרישות שמדינת כיבוש ואפרטהייד תתקשה למלא.

מדליית קרל פון אוסייצקי

מרדכי ואנונו הוא חתן מדליית קרל פון אוסייצקי לזכויות האדם מטעם הליגה הבינלאומית לזכויות האדם בברלין. ב-12 בדצמבר היה אמור להתקיים טקס הענקת המדליה, אולם ממשלת ישראל אסרה על ואנונו לצאת לטקס. אשר על כן החליטה הליגה על טקס אלטרנטיבי שהוקדש לנושא פירוק החימוש הגרעיני ובצדו מחאה על ההתנכלות לזכויות האדם של מרדכי ואנונו והערכה למאבקו נגד נשק גרעיני.
הוזמנתי על ידי הליגה לשאת דברים, המובאים להלן:

"גבירותיי ורבותיי,
תודה לליגה הבינלאומית לזכויות האדם בברלין שהזמינה אותי לשאת דברים.
הליגה זכאית לשבחים על ההחלטה להעניק השנה את מדליית קרל פון אוסייצקי למרדכי ואנונו. זו החלטה אמיצה ולטעמי נכונה ובמקומה. על כך עוד אומר בהמשך מספר מלים.

התבקשתי לפתוח במספר מלים על עצמי. אני יליד ברלין, 1935, ניצול פרעות ליל הבדולח, אותן עברתי כילד קטן בברלין. משפחתי מצד אבי כמו אמי היא בעלת שורשים עמוקים בגרמניה, שמתפרשת על מאות שנים. אלמלא המשטר הנאצי והשואה בעקבותיו, היינו קרוב לוודאי נשארים בגרמניה. אבי עם פרקטיקה רפואית מצליחה, אמי כצלמת ומתעדת נופים וארצות. אם אמשיך בספקולציות, הייתי גדל להיות עיתונאי גרמני, אולי משתלב בחיים הפוליטיים, נבחר לפרלמנט, ומשם, מי יודע, למשרת הקנצלר, השמיים הם הגבול כאשר אני נישא על כנפי הדמיון של "מה היה קורה אילו".

בפועל כל זה לא קרה, ובמרץ 1939 היגרנו, מוכים וחבולים לפלשתינה, ירושלים, שאז הייתה תחת השלטון הבריטי.

ישראל היא מדינה של פליטים, אולם לצערי, רבים, בהם ממשלות ישראל, שכחו זאת ואימצו לעצמם דפוסי התנהגות גזעניים מגונים, מהם סבלנו אנו כה רבות.

גם אני פליט, אבל לא שכחתי זאת, ומכאן מחוייבותי לזכויות אדם, לצדק חברתי, לשלום, לא רק כשמדובר ביהודים, אלא בבני אדם בכלל. דבר שלא ברור ללא מעט שרים בממשלת ישראל.
עקרונות אלה הציבו אותי בעמדת מיעוט בישראל. יש בישראל ובקרב הממסד היהודי בארצות שונות, גם בגרמניה, מי שמגדירים אנשים מסוגי כאויבי ישראל, כמסייעים לתעמולה אנטי-ישראלית, כמעודדים אנטישמיות ושנאת ישראל.

אם כן, אני מתכבד להודיעכם שאינני אויב ישראל, אבל אני כן אויב הגזענות, אויב המלחמות, אויב של הפרות זכויות אדם, אויב של נשק השמדה המונית, אטומי, ביולוגי וכימי, וזה מציב אותי לצערי מול הממשלה הישראלית וחלק ניכר מהציבור הישראלי. את המסר הזה אני מחויב לבטא בכל מקום בעולם, כי אלו הן עמדות חוצות יבשות וגבולות לאומיים.

כאשר הפטריה הגרעינית תרחף מעל אזורנו היא לא תשאל אותי, אתה יהודי? אז אתה מקבל פטור מזיהום רדיו אקטיבי, אתה ערבי או מוסלמי? דינך להיצלות בייסורים.

ראש המשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, הודיע בכנסת בדצמבר 1960, בהודעה קצרה, על הקמת הכור הגרעיני בדימונה. הוא הוסיף כי מדובר בכור מחקר שיהיה פתוח למדענים מכל העולם. כבר אז היה ברור כי מדובר בשקר. הכור הוקם למטרות צבאיות בסיועה של צרפת, כפרס על תמיכתה של ישראל במלחמה של צרפת נגד עצמאות אלג'יריה. חטא האטום הישראלי משולב בחטא התמיכה בקולוניאליזם הצרפתי.

ישראל היא מעצמה גרעינית בסדר גודל של בריטניה, צרפת וסין. היא הכניסה אזור מסוכן, המוכר גם כמזרח התיכון, למרוץ חימוש גרעיני. ישראל הפכה לגן עדין של נשק השמדה המונית, אטומי, ביולוגי וכימי. ההערכות לגבי מספר פצצות האטום והמימן שבידי ישראל משתנות והן מוערכות בין 100 ל-450. לכך יש לצרף את הנשק הכימי והביולוגי שישראל מפתחת במכון הביולוגי בנס ציונה. הנה לנו אירוניה של ההיסטוריה: מדינת ניצולי אושוויץ נהפכה לפצצת זמן של השואה הבאה, היא השואה הגרעינית.

העמדה הישראלית הרשמית, לפיה "לא נהיה הראשונים להכניס נשק גרעיני למזרח התיכון" ידועה מזה שנים כמוליכה שולל ואיש לא קונה את הסחורה השקרית הזו. עמדה זו באה לעולם כהסדר בין ישראל וארה"ב שאיפשר לארה"ב להמשיך ולתמוך בישראל וכך לעקוף חוק בקונגרס לפיו מדינה המפתחת נשק גרעיני בניגוד לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, לא תזכה לסיוע חוץ אמריקאי.

ממשלת ישראל והארגונים הנתונים להשפעתה ו/או לשליטתה עושים לעתים קרובות שימוש מניפולטיבי בשואה כמכשיר לסתימת פיות ביקורתיים על ישראל, ובהטבעת תווית של אנטישמיות כלפי אנשים המעזים לחלוק באסרטיביות על מדיניותה של ישראל, בעיקר בכל הקשור, למדיניות הכיבוש והאפרטהייד שישראל מפעילה בשטחים הכבושים נגד העם הפלסטיני. שיטה זו הוכחה לא אחת כיעילה ודחקה אנשים לפינת התגוננות וכך הסיטה את האש ממנה אל המבקרים שצריכים להוכיח כי אינם אנטישמים.

בינתיים היו כבר מספר פליטות פה של מנהיגים ישראלים שמהם ברור שלישראל נשק גרעיני. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט עשה זאת בראיון לעיתון גרמני. הנשיא שמעון פרס, שמסיבות בלתי מובנת זכה בפרס נובל לשלום ורואה בכור הגרעיני את פסגת הישגיו, עשה זאת בסרט דוקומנטרי על הקמת הכור דימונה. כך ירדה לטמיון המדיניות של "לא נהיה הראשונים".

ישראל גייסה את השואה גם לנושא הנשק הגרעיני. נשק יום הדין נועד, כך מבשרים אמצעי התקשורת בשם הממשלה, למנוע שואה שנייה. ושוב משמשת השואה ככסות למדיניות נפסדת. בישראל אוהבים את הפוזה של הקורבן הנצחי שנתון בסכנת השמדה בתוספת המנטרה "כל העולם נגדנו". הדבר משרת היטב את סרסורי האטום הישראלי. כך זורעים פחד בישראל. אבל מה לעשות, וישראל לא ניצבת בפני חיסול או השמדה מבחוץ, (אולי מבפנים, וזה נושא לדיון נפרד). היא בעלת הצבא החזק והמצוייד ביותר במזרח התיכון, ישראל חמושה בנשק סופר מודרני עד מעל לצוואר, וזה די והותר להגנה עצמית. ומתברר שזה גם מספיק כדי להיות מדינת כיבוש השולטת על עם אחר כבר כמעט 44 שנים. אין שום צורך בנשק גרעיני.

יש כמובן גם היבטים אקולוגיים ואחרים לנושא. למשל, אסון בידי אדם או טבע. הכור בדימונה יושב על השבר הסורי אפריקני, אזור מועד לרעידות אדמה. רעידת אדמה בדרגה גבוהה בסולם ריכטר עלולה לבקע את הכור וליצור פטריה רדיו אקטיבית מעל ישראל, וכך בלי מלחמה היא בסכנת חיסול. ויש הנושא של הפסולת הגרעינית שמסכנת את מי התהום, קריטי במיוחד במדינה בה יש מחסור במים. ותמיד קיימת הסכנה שמנהיגים יעשו שימוש הרפתקני בנשק, או יפרשו לא נכונה את מטרות היריב, וזה כמובן מסוכן במיוחד באזור כמו שלנו שבו מצויים כה הרבה מנהיגים הסבורים שיש להם קו ישיר לאלוהים, וחושבים במושגי ארמגדון. לא רק באיראן, גם בישראל.

לצערי גם גרמניה משתלבת בתמונה, הכל מתוך אותו עיוות מוסרי ופוליטי שעושים בשואה. במקום להתרכז בלקח העיקרי מהשואה והוא, שמירה על דמוקרטיה, זכויות אדם ומאבק בגזענות וברודנות, רואה גרמניה חובה לעצמה, בעידודה של ישראל, כמובן, לבטא את מחוייבותה לישראל, בין השאר גם באספקת ציוד צבאי. גרמניה סיפקה לישראל, כמענק, שלוש צוללות סופר חדישות, היכולות לשאת טילים גרעיניים. לא רק יכולות, אלא כך קורה בפועל. הדבר התרחש במשמרת של שר החוץ וסגן הקנצלר יושקה פישר, מנהיג הירוקים. עוד אבסורד, הירוקים ששורש קיומם נעוץ במאבק בגרעין, מספקים אמצעים לחימוש גרעיני באזור הנפיץ ביותר בעולם.

כתבתי לסיעת הירוקים בבונדסטאג מכתב ובו בקשה כי לפחות יוסיפו התניה לאספקת הצוללות בהתחייבות מישראל שהן לא תחומשנה בנשק גרעיני. החברים הנכבדים לא טרחו להשיב. הידידות בין ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון לשר החוץ יושקה פישר הייתה יותר חזקה מהמחוייבות למאבק בנשק הגרעיני. כך קורה האבסורד שגרמניה מסייעת לישראל ולמזרח התיכון ליצור את השואה הבאה, כפיצוי על השואה הקודמת. זה מה שקרוי טרוף מערכות.

נקודה נוספת שברצוני להדגיש היא, כי אנו מתנגדים לנשק גרעיני בידי איראן, לא פחות מאשר בישראל. כישראלים אנו מתרכזים מדרך הטבע במדינה שבה אנו חיים, אבל אנו מרכיב צנוע בחזית בינלאומית של שוחרי שלום וזכויות אדם הרואים בנשק גרעיני בכל מקום, ובפרט במזרח התיכון, סכנה נוראה. וודאי כשמדובר במדינה פונדמנטליסטית מפרה זכויות אדם כמו איראן.

אנו מקווים שהמאבק הבינלאומי למניעת התחמשותה של איראן יצליח במשא ומתן ולא במלחמה נוספת, שתוצאותיה יכולות להיות הרות אסון לכולם. העובדה שישראל לוחצת בכל מקום לפעולה צבאית נגד איראן, ורומזת כי היא עשויה לפעול לבד, מפחידה, שהרי איש אינו יודע מה יש כבר לאיראן במרתף. לישראל יכול להיות חלק נכבד בהצלחת פירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית אם תסכים, כמי שהכניסה את האזור לחימוש גרעיני, להתפרק ממנו בתהליך מבוקר ומתואם.

ולסיום, מספר מלים על מרדכי ואנונו. הוא עבד כטכנאי בכור הגרעיני בדימונה. משעה שהתברר לו כי הוא חלק ממכונה המייצרת פצצות אטום מאחורי גבם של האזרחים, בלי לדווח להם ומבלי שאי פעם נערך על כך דיון ציבורי, סבר כי יש לדווח על כך לציבור. זכות הציבור לדעת, הוא עקרון חשוב במשטר דמוקרטי, בוודאי בנושאים שקשורים לחייו של כל אדם. חשב ועשה: בישראל הוא לא היה יכול לפרסם את המידע כי הצנזורה לא מאפשרת זאת, על כן עשה שימוש בעיתונות הדמוקרטית מחוץ לישראל, וסיפר על המתרחש בדימונה לעיתון האנגלי "לונדון סנדיי טיימס". בכך מימש את הכלל היהודי בתנ"ך "הוכח תוכיח את עמיתך" (ויקרא, פרק י"ט פסוק י"ז).

ישראל נהגה כארגון טרור, התעלמה לחלוטין מהחוק הבינלאומי, חטפה אותו באמצעות סוכני המוסד, שפטה אותו במשפט סגור שתוצאתו ידועה מראש, הרשיעה אותו בבגידה ובריגול ושלחה אותו ל-18 שנות מאסר. ואנונו עשה מעשה דומה לזה של קרל פון אוסייצקי, שגם הוא הביא מידע לציבור שהממשלה ניסתה להעלים. קרל פון אוסייצקי נשפט אף הוא על בגידה, אבל ברפובליקת ויימאר היו השופטים יותר מתונים מאשר עמיתיהם הישראלים ודנו אותו ל-18 חודשי מאסר.

מרדכי ואנונו וקרל פון אוסייצקי לא היו ואינם בוגדים, אלא הומניסטים שפעלו על פי צו מצפונם למען האזרחים ונגד ממשלות שבגדו באזרחיהן.
עוד נקודה משותפת לשניים: הכרה בינלאומית בפעילותם מול דחייה ובידוד בבית.
קרל פון אוסייצקי נרצח על ידי הנאצים, אבל פעילותו הפציפיסטית זכתה להכרה בינלאומית, והדבר התבטא בין השאר בפרס נובל לשלום שקיבל בשעה שהיה כלוא.
מרדכי ואנונו, זכה אף הוא להכרה והערכה ברחבי העולם כמי שתרם תרומה חשובה למאבק הבינלאומי נגד נשק גרעיני. הוא חתן פרסי שלום לא מעטים, ומזה שנים גם מועמד לפרס נובל לשלום.

קרל פון אוסייצקי כבר זכה להכרה מצד בני עמו, ואנונו עדיין לא. הוא ריצה את מלוא עונשו, מהן 11 שנים בבידוד מוחלט, שנועדו להוציאו מדעתו, במטרה לאשפזו עד סוף ימיו. בכך נכשלה מדינת ישראל. ואנונו התגלה כאדם בעל אישיות נדירה, כוח רצון ונחישות והוא יצא מהמאסר לאחר 18 שנים, עם אותה מחוייבות שעמדה ביסוד כניסתו לכלא: התנגדות לנשק גרעיני.

ראוי להוסיף עוד שתי נקודות. הראשונה: מרדכי ואנונו הצטרף בשעתו לכנסיה האנגליקנית. זהו מעשה בלתי נסלח במדינה בה שוררת קנאות דתית ולאומנית. בישראל אין הפרדת דת מהמדינה, ויהודי אינו יכול להינשא ללא יהודי. בישראל טרם הופנמה ההשקפה הדמוקרטית שאמונתו הדתית של אדם היא עניינו הפרטי ולא עניינה של המדינה. השנייה: מרדכי ואנונו הוא יוצא חלציה של יהדות מרוקו. הממסד האשכנזי אירופי התייחס ועדיין מתייחס באדנות, זלזול והתנשאות לכל דבר שמקורו בעולם הערבי. שתי נקודות אלו ראויות לדיון נפרד, שהרי לא לשמן התכנסנו כאן, ולכן לא אאריך. אני מזכיר אותן כי הן מהוות מרכיב ביחס הנוקשה, המחמיר והנקמני של הממסד הפוליטי והצבאי לואנונו בהשוואה למקרים אחרים.

שלטונות מדינת ישראל לא יכולים לסלוח לואנונו על שלא ביקש סליחה ומחילה, וממשיכים להתנכל לו בדמות הגבלות על חופש הדיבור והתנועה – זכויות יסוד דמוקרטיות. לכן הוא לא נמצא כאן היום לקבל את המדליה. ישראל וסין, שתי מדינות שמתאכזרות לאנשי מצפון שזכו להכרה בינלאומית. אני מקווה שמכאן תצא קריאה לממשלת ישראל להפסיק את ההתעמרות במרדכי ואנונו, ולאפשר לו לעזוב את ישראל כדי להיות סוף סוף אדם חופשי. או אז יתקיים, באיחור אמנם, טקס הענקת המדליה כאן בברלין.
תודה על הקשבתכם".

ברלין 12 בדצמבר 2010

שנה טובה וחג מולד שמח

בישראל חג המולד אינו חג רשמי, אבל הגזענות היהודית באה לידי ביטוי גם בתחום הזה. ראש עיריית נצרת עלית, סירב לבקשת התושבים הנוצרים להציב עץ אשוח בעיר בטענה "שזו מדינה יהודית". בניו יורק ובוושינגטון מציבים בחוצות הערים חנוכיות, ובכך מכבדים את המיעוט היהודי. מעשה מובן של סובלנות בין דתית. לא בישראל. בין קוראיי יש גם נוצרים, מישראל ומחו"ל, ואני מברך אותם בMerry Christmas ושנה טובה, בתקווה ש 2011 תביא בעקבותיה שלום, סובלנות, זכויות אדם וצדק חברתי.

תגובות
נושאים: מאמרים

44 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  "ברור כי כל הפרויקט הזה נועד קודם כל להנציח את מקומו הבכיר והמיוחד של הצבא בחברה הישראלית"

  והניסוח שלי לתופעה:

  הפרויקט נועד לתת לעם את ההזדמנות לחוש שכל איש, אישה וילד כאילו לוחץ הוא באופן אישי על ההדק, זוהי חגיגת שותפות של כל העם בהתרגשות החיסולים, הגירושים, העינויים, וההריסת בתים. לתת לכל העם את האפשרות לקחת חלק במצווה.

 2. הבדיחות של ספירו הגיב:

  הכסף בשירותרום איננו הולך לצה"ל ספירו. הוא הולך להקמת מועדונים ומימון פעולות תרבות לחילי צה"ל. אתה מניח שלולא השירותרום היה הכסף בא מתקציב צה"ל. זה לא נכון אבל ברור מדוע אתה רוצה שכך יהיה. אם כסף מהתקציב ילך לפעולות תרבות יהיה פחות כסף לנשק וממילא צה"ל יהרוג פחות רוצחים פלשתינים. ובכן ספירו להפתעתך תפקידו של צה"ל הוא להרוג פלשתינים שרוצחים אזרחים ישראלים. זה לא לטעמך אבל כנראה שכל מה שלמדת מהשואה בנגוד לנאום הנמלץ שלך הוא שלהרוג יהודים זו לא עבירה אבל להרוג רוצחי יהודים זהו פשע מלחמה. כשאני קורא את דעותיך אני חושש שלו היית גרמני לא היית הופך לקנצלר אלא לקצין בואפן אס. אס. כרגיל גם בענין הקנאות הדתית יש לך זכרון סלקטיבי (אני יודע. אתה כבר מבוגר והסקלרוזה אוכלת תאים. זו הסיבה שסולחים לך) האם גולדשטיין היה הרוצח הראשון בסכסוך הזה? כמובן שלא. אבל אתה רואה רק יהודים מנוולים הורגים פלשתינים מסכנים. אני מה לעשות עוד זוכר את המופתי של ירושלים שישב עם היטלר ושמח על רצח יהודים. אני זוכר את רצח היהודים מיד לאחר ההחלטה על החלוקה שהיהודים הסכימו לה והערבים לא. אני זוכר גם את רצח היהודים מיד לאחר שהאנגלים עזבו את הארץ והיהודים הכרייזו בהתאם להחלטת האו"ם על הקמת מדינה יהודית. אני גם זוכר שאחרי מלחמת ששת הימים הציעו לערבים להחזיר להם את כל השטחים עד המטר האחרון תמורת שלום והם סרבו כי זה היה מונע מהם להמשיך לרצוח יהודים. אה, כן, עוד דבר אחד. אתה וחבריך אינכם שמאל. אתם שמאל חום וזה דבר אחר לגמרי מאשר שמאל.

 3. סתם אחד הגיב:

  גדעון ספירו-ממשלת צללים של איש אחד,הפוסעת באור גדול.

 4. הנרי הגיב:

  גדעון ספירו היקר
  כעיתונאי מוערך חלה עליך החובה אם לא האחריות להיות מעט מדויק בפרטי האירוע וכמובן {אני לא מצפה זאת מאדם עם עמדותיך} אבל מעט יותר מתון בהישתלחות חברת הרסן שלך בנוגע ל 75% מהעם שבו לצער כולנו אתה חי
  אתה ממשיך להפיץ חצאי אמיתות מעורבבים בפפולטיקה זולה
  אז ככה מעט מהאמת שאתה כה נואש להסתיר
  השירותרום לא משמש את חיילי צה"ל לרכוש עוד נשק{לא שחס וחלילה רמזת זאת} אלא נועד לתת לבני 18 שעושים עבודה קשה , כפוית טובה ומאוד לא מתגמלת תחת נסיבות של חיים ומוות מעט שלווה, אולי מזגן נחד בחדר ואפילו מקרר באיזה מוצב מרוחק שלדעתי קברנטי הצבא לא מפנימים מספיק אני מסכים לחלוטין שהיינו יכולים לוותר על טיל חכם אחד בעלות של חצי מילארד שקל בכדי לארגן לכמה חברה כריים חשמליות ואולי מזגן אבל אבוי אנחנו עסוקים בפיתוח של מכשיר הרג מדויקים כדי לא לפגוע במספר פלסטינאים שאם הנשק היה הפוך הם היו עושים הכול בכדי לנטרל את מנגנון בדיוק

  ועכשיו בנוגע למר ועננו

  מורדכי ועננו עבד בכור בדימונה משנת 76 עד שנת 85 , עבודתו כללה ניטור של רמות הקרינה בכול חלקי הכור ובשלב מסוים הוא אפילו הפך לראש צוות , בשנת 85 הוחלט לפטרו עקב קשרים רציניים שהיו למרדכי היקר עם אירגונים שונים בקמפוס בוא הוא למד, קשרים שביטחון הכור לא ראה כפשוטים
  מיותר לציין כי כול מעבדה רצינית בעולם כולל מעבדה צבאית ובעיקר מעבדה "סודית חשאית" רשאית לנקוט באיזה רמה של ביטחון שבו היא חשה בנוח ולפטר איזה עובד שהיא רוצה בעיקר כאשר מתגלה כי העובד לכול הדעות לא ממש יציב

  אחרי פיטוריו של הבחור הוא נדד אל בין מדינות אלו ואחרות , נהפך בודהיסטי ולאחר מכן התנצר …{זכותו כן }
  לאחר שנה של שיטוטים בעולם החליט מורדכי הקטן לפתוח את פיו ולזמר… שנית לאחר שהיה תחת חוזה עם מדינת ישראל שלא לפתוח את הפה
  מערכת המשפט שלנו הינה המערכת הכי לא מייצגת את העם נטייתה השמאלית הינה ידועה לכול וקשה לספיגה עיי אנשים כמוני אבל עדיין אותה מערכת היחליטה לכבול את ועננו היקר ל 18 שנה!
  מדוע זה?

 5. התקוע ולא מתקוע הגיב:

  לאדון "הבדיחות של ספירו":
  היהודים לא הסכימו לתכנית החלוקה והערבים כאילו התנגדו לה,זה השקר הגדול של הכידונאות המתנחבלת,המספחת והתחמנית,שהנחיל לנו בן גוריון על תעמולתה המנובזת.
  האו"ם רק אישר את התכנית (חלוקת הארץ בין ישראל לפלסטין) ואז היו צריכים להמשיך לשבת ולדון על פרטיה.כלומר היו לערבים הפלסטינים השגות לגבי הגבולות ועוד פרטים.אך נהפוך הוא,הערבים היו אלה ששמרו על החוק הבין לאומי והמתינו להחלטה הקובעת שתצא ממסדרונות האו"ם ורק אז היו אמורות להתרחש שתי הכרזות העצמאות במקביל.אלא שהענין החל להשתהות,בעיקר בעיני בגין המיליטנט והאסרטיבי.היה זה הוא שהאיץ בבן גוריון להכריז באופן חד צדדי על עצמאות ישראל (ולא,הוא בגין בעצמו,יכריז עליה).אז לפני שאתה בא לסלק קיסם מבין שיניו של ספירו טול אתה קורה,מבין עיניך העצומות לרווחה.
  ובקשר לשמאל החום…אנני מבקש ממך לומר לנו מהיכן הדמוי שלך שאוב.שהרי כולנו יודעים טוב טוב מי היה מתהדר במדים החומים (ואנני מתכוון לעדת הבריונים הרביזיוניסטים, ממנה אתה ודומיך שואבים את החוצפה לספח ולהתנחבל ב"שתי הגדות",אלא לכנופיות הנאציות של הס.א. או סתם לפשיסטים באשר הם)…
  וכרגיל,הפוסל במומו פוסל:
  בן אדם מוסרי,המעביר ביקורת ותוכחה על מי שפועל בדרכי רשע וגזענות,מוצג כאנטישמי או כחבר בארגון נאצי פשיסטי.אכן חיים קלים עשית לעצמך האדון "הבדיחות של ספירו",רק חבל שגם אתה אינך בדיחה.משום שאצלך ואצל דומיך זה תמיד נגמר בבכי ויללות.

  • לתקוע ולא מתקוע הגיב:

   כתבת כל כך הרבה שטויות שאין לי ספק שאתה תוצר מערכת החנוך הקלוקלת של מדינת ישראל. כדי לעדכן קצת את ידיעותיך הדלות. החלטת החלוקה של האו"ם לא היתה מותנה בשום דבר חוץ מרצונה של בריטניה והיא החליטה לצאת משטחי המנדט בתאריך ה' באיר תש"ח. בגין לא השפיע על בן גוריון. קרוב לודאי שלו בגין היה מתקרב בתקופה ההיא לבן גוריון הוא היה מורה לחסל אותו. וכן, היהודים הודיעו שהם מוכנים להצעת החלוקה (בפעם השניה בור קטן. הראשונה היתה בשנת 1936) והערבים לא רק הודיעו שיתנגדו לחלוקה אלא הקדימו תרופה למכה והתחילו לרצוח יהודים בגלל ההחלטה ממש ביום שאחריה. ענין של יכולת לדחות ספוקים כנראה. ובקשר לשמאל החום הדימוי שלי שאוב בדיוק מהיכן שחשבת – מהנאצים. הרי אתם שמאל (סוציאליסטים) ואתם לאומנים פלשתינים (נציונליסטים) ומכאן שאתם נציונל סוציאליסטים או בקצור – נאצים. אני, בנגוד לספירו שלא מהסס לקרוא לחילי צה"ל נאצים, אדם מנומס ולכן קראתי לכם השמאל החום ולא בשם המפורש.

   • לבדיחות וגו' הגיב:

    ובכן זהו זה,אין לך תשובות עניניות,אז עוברים שוב לקללות והכפשות?
    אני הוא זה שמכביר שטויות,אני הוא זה שיש לו ידיעות דלות,ומה הקשר בין שנאתו של ב"ג לבגין לבין העובדה שהזקן חשש שבגין יקדים אותו בהכרזת העצמאות (אבל איתך,חבל על המילים וההגיון המתבזבזים) ובטח שהערבים התנגדו לתכנית החלוקה משום שלא נשאה חן בעיניהם.וכיצד אפשר להגיד שרק הערבים רצחו,הרי זה דומה לסכסוך בגן ילדים:"הגננת,הוא התחיל" וכד'.הרי ההנהגה הציונית הייתה חיבת להבין שמהכרזה חד צדדית יתפתח סכסוך ממאיר לשנות דור ולא צפתה זאת.הגם לכך תתנגד? וגם אם נניח כשלה ההנהגה הערבית בשלבים מסוימים (דבר שאנני מסכים איתו כלל ועיקר),היכן היתה אותה התבונה הנדרשת להגיע לאיזון ושלום עם הפלסטינים אח"כ.כמה אפשר להיות נואל לשדוד אדמה מעם אחד ולתרץ זאת בכך שמעולם לא רצה שלום ורק להשמידנו חפצה נפשו?
    והקטע עם הנאצים,נו טויף עכשיו יצא המרצע מן השק,אני נאצי.נאציונאל (פלסטיני) סוציאליסט.כלומר כל מי שתומך בלאומיות (לא רק הפלסטינית) ורואה עצמו כסוציאליסט הוא נאצי שכולא המון אדם במכלאות,מנשל עם מאדמתו ומפעיל תגובות בלתי מידתיות,עקובות מדם ואכזריות? חשבתי לרגע שאינך בדיחה,אז מסתבר שאתה כן.
    בקצור הגעת לכאן ע"מ לקלל ולקלקל,רק שכחת שהיות ואתה וחבריך עושים זאת כל הזמן ובכל מקום,אנחנו נמצאים כאן בעיקר בשל כך.כלומר ברגע זה אתה מדגים בפנינו כמו ג'וק במעבדה,כיצד צנונית מצויה נוהגת וחושבת…מה אומר,אתה מקרה די מענין,אך לא מיוחד,צ'טערת.
    אך תתנחם,מה שמצחיק,אלו הם טיעוניך (כמעט בכל תחום) שאתה מעלה,משום שנדמה לך שכאן בארץ אתה מהווה איזה רוב (ולכן החכמה כביכול וההגיון נמצאים איתך),למרות שאתה יודע,בעולם הגדול אתה מיעוט בטל בזיבורית.

  • דוד עציון הגיב:

   הפלסטינים אכן דנו על תכנית החלוקה. הם דנו יהודים למוות, כבר יום למחרת ההצבעה באו"ם, בירי על אוטובוס והרג יהודים, ובהמשך – מעשי טרור בלתי פוסקים (שנענו על ידי היהודים בצורה מהוססת, ורק שכמעט כלו כל הקיצין – בהתקפות קשות).
   עוד כשביקרה בארץ ועדת האו"ם לענייני החולקה (1947) הערבים החרימו אותה, ובכל נסיונות הפיוס והדיונים הם סירבו אפילו לשבת עם יהודים בחדר אחד.
   אגב, בן גוריון בכלל לא ספר את בגין בהחלטתו להקים מדינה (הוא היה בעיניו טרוריסט), והשיקול העיקרי היה סיכויי ההישרדות מול פלישת צבאות ערב (חשש שהתבדה, למזל כולנו)

   • התקוע ולא מתקוע הגיב:

    שמתם לב איך כל הטרולים הימנים צפים ע"פ המים ברגע שהם קצת מתחממים (flaming)….

    I rest my case

    • הנרי הגיב:

     אם משהו לא מסכים איתך הוא "טורול ימני" ?
     איפה ההגינות בנאדם

    • דוד עציון הגיב:

     האם בעיניך אני טרול?
     אם האתר הזה אמור להיות בימת דיון רק לאנשי חד"ש/בל"ד, אז אולי אין לי מקום כאן
     האם מותר גם למי שדעותיו מעט "ימינה" (מר"ץ/עבודה) להתבטא?

     אשמח גם לסוג של תגובה מהנהלת האתר

     • לדויד עציון וגם להנרי הגיב:

      על ראש הגנב בוער הכובע…שמתם לב לזה?
      מי אמר שאתם טרולים?…אתם אמרתם
      חוץ מזה שיש הבדל בין ויכוח לדיון.בויכוח כל צד נתקע בעמדתו ואינו מפתח כל תובנה בקשר לנושא כלשהו.זה יותר דומה למאבק כוחני בזירה מילולית.
      בדיון מנסים להשיג הבנה,ללמוד משהו.לשנות דיעה,להודות בטעות ובעיקר לקדם משהו ביחד.ואת זה חלקנו עושה,כאשר אינכם מפריעים עם ה"אופוזיציה" שלכם.
      לא באים סתם לקלל ולקלקל.
      ובכלל,בזה שאני טוען שמאן דהוא הינו טרול,עדיין אנני חורג מגבולות השיח התקין.אך כאשר מישהו מחבריכם הנרי ודוד עציון מכנה אותי או את ספירו או כל מי שלא יהיה כאן,בתור "שמאל חום" ואף מצין ומדגיש,שאינו מתכוון לפשיסטים (סתם ילדים) אלא לאס.א.(כלומר נאצים "אסליים") אינכם קופצים ויוצאים מגדרכם ומזמינים את המערכת להתערב בקריאות געוואלד….תמהני.

    • הנרי שושן הגיב:

     תירגע ידידי אף אחד לא טוען שאתה נאצי(למרות שכינוי גנאי זה משומש תדיר עיי מר ספירו)
     אני חושב שדווקא שבסביבה כמו הסביבה הזאת איפה שרגשות מנוגדים בכזאת עוצמה מתנגחים תדיר אין מקום חד משמעי לשום סוג של כינוי גנאי

   • לדויד עציון הגיב:

    כמו שאמרתי,הסכסוך הישראלי פלסטיני עוד החל בזמן המנדט ונמשך לאורך כל הדרך בואך הכרזת העצמאות והנאכבה.כלומר הפגוע באוטובוס היה ארוע מקומי שבא כפעולת תגמול על פגוע ישראלי במסגרת הסכסוך המתמשך ונכון הפלסטינים חשו ש"דופקים" אותם גם בנושא החלוקה,משום שליהודים היה לובי חזק והשפעה בעיקר בשל מוראות השואה הקרובים כל כך.
    לכן הייתה זו חובתה של מנהיגות ישראלית שפויה ושקולה לראות את הנולד ולא לרוץ ולהכריז על עצמאות באופן חד צדדי.ועובדה היא שרק כאשר התבצעה ההכרזה נכנסו מדינות ערב לתמונה המלחמתית.כלומר חובה הייתה על ב"ג להכריז על הקמת מדינת היהודים מעל במת האו"ם במסגרת הכרזה דו צדדית או לפחות לקבל אישור לא לרק לחלוקה כי אם להכרזת עצמאות בודדת (שני דברים שונים לחלוטין) מחבר העמים והלאומים.כלומר שני עברינים (בגין וב"ג ש"לא ספרו" אחד את השני,ביג דיל) התחרו ביניהם מי יאנוס את ישראל פלסטין לחיי טירוף ופיגור מתמשכים בהם נאנקים כולנו עד בלי די .ואתה בא להגן עליהם (כפי שאתה כותב:"חשש שהתבדה"…הרי רק במלחמת העצמאות נהרגו סתם כך כמעט עשרת אלפים איש,שלא לדבר על ההרוגים הפלסטינים),להצדיק את המצב ולטעון בחוצפתך כי רבתה שלא הייתה דרך אחרת.
    הלא תבוש?!!!

    • דוד עציון הגיב:

     לא אבוש
     אני מודה ב"אשמה", אני ציוני, גם אם משתייך למחנה המתקרא שמאל (שבעיניך הוא בוודאי ימין)
     ההתייסות לתנועה הציונית כאשמה בכל מה שקרה במלחמת העצמאות, במה שקדם לה ובמה שהיה אחריה – שגוי בעיני. אי אפשר שלא לראות את כל מה שעשו הפלסטינים, בכל מאורעות הדמים דרך מלחמת העצמאות ועד פיגועי השנים האחרונות. אם בעיניך, תמיד הפלסטינים צודקים, אז כנראה שאין מצע משותף לדיון בינינו.
     ספציפית לגבי הכהרזת העצמאות, האם בן גוריון היה יכול לאתר איזה מנהיג פלסטיני שידבר איתו והם יכריזו ביחד על עצמאות? תהיה רציני

     • לדוד עציון הגיב:

      לידיעתך למרות שהתהדר בשמאליותו,לא היה ב"ג סוציאליסט (בעיני) כלל ועיקר.במיוחד בשל הנתוק המלאכותי שבצע בקשר בין העובדים היהודים לאלה הערבים.כמו גם בכל נושא ההתישבות.הערבים היו עם אחר,נטע זר,נכריים,גויים החיים מעבר לגבול,לכל היותר שואבי עצים וחוטבי מים וגם זה בערבון מוגבל…ועם זה הוא הלך להקים כאן מדינה ואף לא אחד כיהה בו ואתה דוד עציון אף רואה עצמך כממשיכו (תקן אותי) ומשים עצמך כשמאלן ציוני.ובכן לידיעתך אינך שמאלן משום שאינך מאמין באינטרנציונל וביכולתו לפתור את הבעיה הישראלית פלסטינית ואינך ציוני משום שאתה חושב שארץ ישראל ורעיון גאולתה שיכים רק ליהודים וכל מי שאננו כזה יכול להיות רק שותף מדרגה ב' למפעל זה (ואל תספר לי שאתה בעד שיוויון וכו').
      ובקשר לבעיה של חוסר המצאותו של מנהיג ערבי ב1948…איזו בדיחה…אינך רואה לבד כיצד זנב הפרופגנדה המספחת הבן גוריוניסטית מכשכש בך כבכלב.אנני מבין איך בן אדם עם טפת ביקורת עצמית נותן לעצמו להדרדר כדי עוורון כזה? הרי גם אתה אם היית פלסטיני היית דוחה מכל וכל את הצעת החלוקה כפי שהוצגה לערבים.
      מה הבעיה להודות שב"ג טעה והייתה עדיפה ארץ ישראל יותר קטנה אך כזו החיה בשלום עם השכן הערבי ע"פ ארץ ישראל גדולה יותר המקריבה את ילדיה וילדי ילדי ילדיה על מזבחו של מולך הלאומניות הפשיסטית והפגנו דתית?
      האינך רואה זאת לבד?….כנראה שלא.

     • דוד עציון הגיב:

      למי שהגיב להודעה שלי

      כנראה אנחנו לא מדברים על אותו מישור. יפה שאתה מגדיר אותי כ"לא שמאלני" ו"לא ציוני". תודה רבה.
      באשר למלחמת העצמאות, אשמח אם תציג איזו שהיא הוכחה לכך שהיה איזשהוא מנהיג פלסטיני שהיה מסכים למדינה יהודית, אפילו מקוצצת ואפילו אוטונומיה סביב תל אביב. לי לא ידוע על כזה, אשמח ללמוד דברים חדשים.
      גם אתה (ו/או כותבים אחרים) נצמד לפרופוגנדה פלסטינית, ולא מצליח להפנים שיש שני צדדים, שלא תמיד רק הפלסטינים צודקים.
      אני מכיר ויודע על טגיאות, גם קשות ונוראות, שעשתה ההנהגה הציונית. גם אז וגם היום. אבל אסור לשכוח את הצד השני.

     • לדויד עציון מהתקוע ולא מתקוע הגיב:

      ראשית סליחה על כך שלא ציינתי שאת התגובה הקודמת אני כתבתי.
      שנית אתה צודק,גם לי ברגע זה אין כביכול שם של מנהיג פלסטיני שהיה מוכן באותם הזמנים לדון ולדבר עם הישראלים,אז מה?
      בוא ונניח שהאפשרות שהיו כאלה מנהיגים פלסטינים,אלא שהם נעלמו מעיננו בשל הפרופגנדה הישראלית המספחת,אננה קימת.
      בוא ונניח שאכן ההתנגדות הפלסטינית (לתכנית החלוקה) הייתה גורפת ומקיר לקיר.אז מה?
      ישראל הייתה חיבת להיות נאמנה לתכנית החלוקה והייתה חיבת לתור אחרי הנהגה שפויה פלסטינית אפילו אם לא הייתה כזו בנמצא באותו זמן. זאת משום שההנהגה הישראלית הייתה חיבת להבין שבנית מדינה באופן חד צדדי תמיט על אוכלוסיות שני העמים שואה מתמשכת לשנות דורי דורות,הא ראיה.כלומר אסור היה לבחור בדרך הנלוזה של הלאומיות הפגנו דתית וליצר את ההפרדה המלאכותית בין יהודים לערביים ולבנות על ספוח כוחני שנקבע רק מתוך עמדה של כוח ותחמנות.אלא לדבוק בסוציאליזם ובאינטרנציונל.אך תאבי השררה והכוח המושחתים משני הצדדים רצו אחרת,משום שידעו שהמלחמה המתמשכת תגזור לידיהם ולידי שולחיהם בעלי ההון,קופון נאה ואחיזה מתמשכת בשלטון.מה,גם לזה תתנגד?
      לכן כל מי שמצדד בב"ג אננו סוציאליסט וכל מי שחושב שישראל הייתה יכולה לספח חלקים גדולים מאדמת ישראל מעבר לתכנית החלוקה (למרות ש"הערבים התנגדו"),הינו עבריין בי"ל ובשל כך אינו יכול להחשב לציוני כלל ועיקר משום שהוא מדיר את זכותם של תושבי המקום מדורי דורות להמשיך ולשבת בציון,מגרשם ברגל גסה ומונע מבעדם לשוב לביתם,גם לאחר שכן העמידו הנהגות שפויות המוכנות לקבל הרבה פחות ממה שתכנית החלוקה הציעה להם.

 6. מלירן הגיב:

  התקוע והלא תקוע תגיד איזה חומר לקחת עוד מעט תגיד גם שהשמש לא זורחת
  בחיים לא ראיתי עיוות של העובדות כמו התשובה שלך
  ועוד מעט יקראו לי פה מקרטיסט

  • למלירן הגיב:

   כן לקחתי חומר טוב ואני מסטול לאללה,יש לך בעיה עם זה?
   רק לקלל ולבוז אתה יודע.ובכן אמור לי היכן שגיתי בדיוק?
   היכן עיוותתי עובדות? מה,יש לך עובדות אחרות,אז בוא ונשמע?
   נתחיל בזה שאינך יודע אפילו,מדוע הבריטים החליטו על סיום המנדט שלהם בפלסטינה דוקא ב:15.5.1948?….מענין אם לך או למישהו מצנוניותיך הנלחמות במסטולים כאן,יש תשובה לשאלה הזו…סתם בתור מתאבן להמשך הדיון.

 7. שום בצל הגיב:

  "התקוע ולא מתקוע" טועה – הפלסטינים (כך הם נקראו גם אז?) לא רצו "לדון" בחלוקה.
  החלוקה לכשעצמה הייתה לחלוטין לא לגיטימית בעיניהם.
  כבר לאחר רדת יום, החל העימות הצבאי המזויין של מלחמת העצמאות.

  אבל לדידך ולשיטתך זה כלל לא משנה, שכן לא היו אמורים להיות פה יהודים מלכתחילה, קל וחומר להכריז עצמאות, אז בכל מקרה ישראל ופרוטו-ישראל אשמה בכל, וכל פשעי המלחמה עליה ונתיניה.

  • התקוע ולא מתקוע הגיב:

   לשום בצל הנכבד:
   גם הישראלים לא נקראו כך כל השנים,להזכירך היו הם יהודים ב"תחילתו של היום".
   ולידיעתך הסכסוך המקומי המזוין בין הישראלים לפלסטינים פרץ עוד לפני ה' באיר,למעשה הוא התקים עוד לפני הכרזת האו"ם ב1947 בקשר ל"תכנית החלוקה".הסכסוך אפילו קדם ליציאת הבריטים,להזכירך (הפרד ומשול).
   היו אלה מדינות ערב שנכנסו לתמונה המלחמתית לאחר ההצהרה החד צדדית של בן גוריון. בה' באיר תש"ח (1948).
   כאשר האו"ם העמיד את תכנית החלוקה להצבעה חצי שנה קודם (סוף 1947) לא התרחשו שום קרבות מיוחדים בשל החלטה זו,נהפוך הוא.הם (הפלסטינים ומדינות ערב),המתינו לתוצאות של המילים הקטנות של החוזה: גבולות,הסדרי מים,מעברים וכד' ונכון הם לא היו שלמים עם חלק מההצעות שנדונו.אך היה ברור לכלום שב"ערבו של יום" הם כן יקבלו את החלטת האו"ם.הרי לכך הם ציפו: שההכרזה על עצמאות שתי המדינות תצא מהאו"ם ובמקביל.
   יום חג לשני העמים.
   אלא שהסכסוכים בשטח היו בעיקר משום שההנהגה הישראלית ידעה שאם היא לא "תקבע עובדות בשטח",אז אולי יהיה זה "חג גדול" לשני העמים,אך הנחלה הישראלית תהיה קטנה מכדי לשמוח בה.
   לכן הפלסטינים היו אלה שהמתינו דרוכים לתוצאות השיחות והדיונים שהיו צריכים להתקיים אחרי אשור תכנית החלוקה,כלומר קבלת הרעיון העקרוני שפלסטינה (כך היא נקראה אז לידיעתך) תחולק בין שני העמים.ואכן דיונים אלו התקימו בין הכרזת האו"ם בנובמר 1947 ועד להכרזת העצמאות החד צדדית (הנאכבה) במאי 1949.
   מה,לא ידעת גם את זה,אלוף שום בצל?
   תחשוב לבד,מדוע הייתה הצהרתו של ב"ג חד צדדית ומדוע החליטו מדינות ערב ב"סוף היום" לפלוש? מה,סתם ככה,כי הם היו רשעים,מגעילים,קנאים ואנטישמיים,טפו טפו טפו?
   לא ולא,אלא משום שבמקום להמתין לדינן של ועדות האו"ם שדנו בכל הפרטים בנוגע לחלוקה.בחרה ההנהגה הישראלית לקבוע עובדות בשטח ולקחת את החוק הבי"ל לידיה ולא להמתין להכרזה המשותפת שתהיה מקובלת על שני הצדדים.מישהו העדיף אצלנו "ישראל גדולה בלי שלום",ע"פ "ישראל קטנה עם שלום"….
   ואתה פשוט מעדיף להיות עיוור,חרש ומושבת חשיבה בעומדך מול האמת המרה.
   אמת הנאכבה.
   לה היו שני אחראים עיקריים: בגין שהסית,דחק והאיץ וב"ג ששמח ל"האנס" לכך ו"לתפוס יוזמה" ולהכריז.לשני אלה,הייתה חשובה ההנהגה,השלטון והכוח שקבלו מהעם שהלך אחריהם כעיוור וכמובן השטחים היקרים מכל פז.
   גם הם היו חרשים למתרחש ועיוורים לעתיד לבוא וחשבו שאם יתחמנו את הערבים אז תצלח בידם הדרך,שהרי מדובר בעמעמים פרימיטיבים,חסרי תרבות וכוח.
   והנה היום אנו ממשיכים לאכול את אותו תבשיל פגולים שרקחו הם אז ואתה עדיין מסרב להדוף אותו מצלחתך ועוד שובע מקיאך ומאביס גם את אחיך המשתנק ממנו,הלא תבוש?
   ובכלל מי אתה שתקבע כאן מיהו יהודי או מיהו ציוני?
   לגזענים חשוכים ועברינים בי"ל אף פעם לא היה מקום ביננו ובתוכינו.
   ומי שמאמין,שמה ששנוא עליו מותר לו לעשות לאחרים,הוא בפרוש לא יהודי,גם אם נימולה ממנו עורלה בשטח של מטר מרובע.משום שהוא בוזה מותם של כל מקדשי השם בכל הדורות ובעיקר את זכרם של הרוגי מחנות ההשמדה הנאציים.
   ולא כל ישראל אשמה במוראות פשעי הנאכבה והמלחמות שבאו בעקבותיהם,כי אם רק עברינים בי"ל כבן גוריון ובגין וכמובן כל מי שהלך אחריהם ואימץ את דרכם הנלוזה.
   שכחת,גם ביציאת מצרים הוכיח העם היהודי שרוב רובו יכול לטעות ולסטות מדרך הישר ואף לשלם על כך טבין ותקילין ועוד לא דברנו על הבית הראשון,השני,מלכות הצלבנים וסופם,גם שם "רוב" העם האמין במשהו ושילם אח"כ ביוקר.
   אז מוטב שתתפכח ותתפקח.

   • שום בצל הגיב:

    לא ברור לי.
    הייתה תוכנית חלוקה עם גבולות.
    הפלסטינים סרבו. סרבו קטגורית, לא עניינית.
    אני לא מוצא שום סימוכין לטענה שלך שהפלסטינים המתינו לאיזו בוררות של האו"ם בנושא עתיד הארץ. העימותים החלו די בסמוך להחלטת העצרת.

    לשיטתם של הפלסטינים, כפי שכבר נאמר פה, זו ארצם שלהם, ושלהם בלבד.
    הציונים הם קולוניאליסטים פולשים, ודינם אחד – לעוף מכאן, אם בטוב ואם בלא כל-כך טוב.
    אין מקום למדינה ציונית.
    אבל גם השמאל הרדיקלי שמאמין במדינת כל אזרחיה חי באשליה.
    אשלית מדינת האדם נטולת הלאום (אם זה אנארכיה או מדינה קומוניסטית/מרקסיסטית…. או אחרת).
    בכל מדינה "דמוקרטית" שכזו – סופה שתקום פה מדינה איסלאמית קיצונית – אני פשוט לא מבין כיצד ניתן להבין זאת אחרת.

 8. חגי נהיר הגיב:

  לתועמלן המכנה עצמו "הבדיחות של ספירו": אחר מלחמת ששת הימים לא הציעו לערבים את כל השטחים הכבושים תמורת שלום. לא היה ולא נברא. להפך – המלך חוסין התחנן לשלום תמורת השטחים שנכבשו ממנו וישראל סירבה. גם ההנהגה הפלסטינית בגדה המערבית לחצה על ישראל להגיע להסדר שלום וישראל התעלמה. (בשנה הבאה ייצא לאור מחקר היסטורי החושף את הפרשה המדהימה הזאת.) ישראל היא סרבנית שלום מועדת.

 9. לחגי נהיר הגיב:

  אני מניח שאת המחקר המדהים יכתוב אבו מאזן במסגרת עבודת הפוסט דוקטורט על הכחשת השואה שעליה כתב בדוקטורט שלו. כדאי שתדע עובדות. יומים לאחר סיום מלחמת ששת הימים החליטה ממשלת ישראל שהיא מוכנה להחזיר לערבים את כל השטחים תמורת שלום. שלושה ימים לאחר מכן התכנסה ועידת חרטום שהחליטה את שלושת הלאוים. כל פעם אני משועשע מחדש איך הבורים ועמי הארצות שכותבים באתר הולכים בדרכיו של גבלס (דרכיו לא דרכו) ומאמינים ששקר שתחזור עליו הרבה פעמים יהפך לאמת.

 10. ירמי הגיב:

  "חילול הרחם של האשה היהודייה בידי ערבים". זו צורת מחשבה של אנשים אירופאים גזעניים, לא של יהודים מזרח תיכוניים. אתה איש מבולבל, ביהדות האם קובעת לא האב לכן אפילו אם האבא של הוולד הוא חייזר, הוא עדיין יהודי ויש אף מצווה לפדות אותו מהגויים, הבדל גדול מול חוקי טוהר הגזע האירופאים.
  אין מושג כזה ביהדות של "חילול רחם" חס ושלום, אבל, אני לא מתפלא שכזו צורת מחשבתך ,ציטוט מדבריך: "משפחתי מצד אבי כמו אמי היא בעלת שורשים עמוקים בגרמניה, שמתפרשת על מאות שנים." נו שוויין זה מסביר הכל, אתה מתעב את האזור המזרח תיכוני וכנראה (בד"כ זה בא ביחד) גם מנטליות ותרבות מזרחיים, מה אתה מציע? חצי מגרמניה ליהודים ולתת לערבים את כל ישראל, אני בעד, האם אתה בעד הרעיון המהפכני הזה?

 11. אלישע הגיב:

  הנה הוכחה שהשמאל העיקבי ניתק לחלוטין מן העם שבקרבו הוא יושב:

  הרי אם בניו ובנותיו היו משרתים הצבא, גיוס כספים לרווחת החיילים הייתה נתפסת כחיובית.
  עצם העובדה שגדעון ספירו יוצא כנגד יוזמה שתכליתה להקל על תנאי השירות של הנערים והנערות המשרתים בצבא מעידה שרווחתם וטובתם אינה מעניינת אותו כלל פשוט משום שצאצאי המחנה אליו הוא משתייך מזה זמן רב אינם משרתים בצה"ל.

 12. להיסטוריונים "החדשים" הישנים הגיב:

  העם הילידי של פלסטין מנהל מאבק אנטי קולוניאלי נגד התנועה הקולוניאלית הציונית כבר למעלה ממאה שנה. זו הסיבה לסכסוך, אין בלתה ואין תקדים בהיסטוריה שמאבק כזה יסתיים בחלוקה של ארץ בין הפולש הקולוניאלי לבין העם הילידי. רק ציונים חושבים שהתנגדות הפלסטינים לחלוקה (של 47 ואילך) מעידה משהו לחובתם, התנגדותם היא טבעית ומובנת לכל מי שמכיר את שורשי הסכסוך ומוחו עדיין לא הזדהם מהתעמולה הציונית.

  הציונים לעומת זאת הסכימו פורמלית לחלוקה רק כדי לסלק את הבריטים מפלסטין שעמדו להם למכשול במטרתם לממש את עליונותם על הפלסטינים בכל תחום שהוא ולבצע כאן טיהור אתני שהוא התנאי המוקדם לקמת מדינה "יהודית ודמוקרטית" ( וגזענית יש לומר). כדי שהדמוקרטיה תתפקד כמצופה צריך לבעוט החוצה מחצית מהעם.

  אבל גם בזאת לא הסתיימה האפיזודה של החלוקה מבחינת הציונים. עוד לפני שהתקבלה ההחלטה באו"ם הם סיכמו עם עבדללה מלך עבר הירדן שישתלט על חלקים שהוקצו למדינה הפלסטינית ותמנע הקמתה. אלא שעל חלוקת השלל לא היתה הסכמה ולכן נפתחה המלחמה ובה כל צד חטף כפי יכולתו ונקבעה זמנית חלוקת השלל.

  העם הפלסטיני שברובו הוא עם של פליטים (אלו שגורשו ב-48 ו-67, בניהם דור שלישי ורביעי שיושבים במחנות פליטים עד היום). ממשיכים לנהל את המאבק. הם שלא הסכימו לחלוקה של ארבעים ששים ב-47 אין סיכוי שיסכימו לפשרה שבנויה על השקר של שתי מדינות, ישראל על רוב רובו של השטח ומדינת בנטוסטן בגדה (מפורצת ומפורזת כלומר אבר מדולדל בחסדי ישראל) ומחנה ריכוז בעזה.

  סיום הסכסוך יתכן רק כשאזרחי ישראל יתנערו מהציונות המתנחלת והמנשלת ותקום כאן מדינה חילונית ודמוקרטית או במילים אחרות מדינת כל אזרחיה

  • הנרי הגיב:

   אתה צודק לחלוטין בוא נחזיר את הכול לגבולות 48 כפי שהמנדט הבריטי נתן לנו !
   תודה לך

   גם בוא נאשר את חזרתם של כול הפליטים "הילידים" לדבריך
   ואז בוא נראה אותך חי בתוך תל אביב, הוד השרון ,הרצליה ורמת השרון עם עוד 7 מיליון חילונים , דמוקרטים

  • כלבויניק הגיב:

   ל"להיסטוריונים חדשים וגו'":
   מסכים איתך בכל מילה,למעט הנושא הציוני.
   אפשר להיות ציוני ערבי או ציוני נוצרי או מוסלמי.הציונות מדברת על זיקה לארץ האבות היא ארץ ישראל ולחיים בהשראת התנ"ך (גם הנצרות והקוראן רואים בתנ"ך ספר בסיסי וכך גם למעשה היהדות וסביבו הן בונות את הצרמוניאליות הספציפית).התנ"ך עצמו איננו מדבר על דת במבון המקובל היום.אין בו לא יהדות,לא נצרות ולא איסלם.יש בו את דברי האל ודבריהם של הנביאים שזורים בתיאורים היסטורים,ספורת ושירה.
   נכון התנועה היהוית הקולוניאליסטית אימצה ךעצמה את המושג ציונות,אך היא הייתה ונשארה יהדות קולוניאליסטית.כלומר אם עברין יקרא לעצמו צדיק זה לא צריך להפוך אוטומטית כל צדיק לעברין,תסכים איתי.
   גם לגבי מסקנתך בסופה של תגובתך:
   מה הבעיה להבין שכל אשר נדרש כאן מציבור האזרחים,הינה פדרציה של שני העמים עם חוקה משותפת.או אז תהיה מסגרת אחת לכולם ובכל זאת ישמר האופי האתני שלהם,כל זאת מבלי לבצע ולו טרנספר של ישוב אחד.
   הסוציאליזם הטהור יכול לשרת פדרציה כזו עם אינטרנציונל חזק בשתי המסגרות הלאומיות ולהחזיר אותן לפרופורציות האמיתיות שלהן.שהרי קדמה אנושית אינה נזקקת ללאומניות חשוכה או לדת פגנית (ע"ע אירופה המאוחדת או ארה"ב,אוסטרליה,קנדה,ארגנטינה,ברזיל ועוד מדינות נאורות אחרות).
   הבעיה היא שיש מי שמרויח מהסכסוך המזוין (משני הצדדים) והוא חזק ממני וממך.כלומר מצליח לשמר את המצב הנורא לטובת חשבון הבנק שלו.זו האמת.

 13. אלישע הגיב:

  אותי מסקרנת השאלה הבאה:

  האם שקלו בקרן על שם קרל אוסייצקי להעניק פרס מקביל לפעיל אירני שחשף את פרוייקט הגרעין של אירן?

  הרי מצופה מקרן המעלה על נס את פעילותו של וענונו, הלוחם האמיץ למען מזרח תיכון נקי מנשק גרעיני, להעניק פרס מקביל לפעיל אירני היוצא כנגד פרוייקט הגרעין של ממשלתו.

 14. מלירן הגיב:

  קודם כל תגובה לתקוע וללא תקוע
  קצת היסטוריה
  מלחמת העצמאות מתחלקת לשני שלבים עד הכרזת המדינה ואחרי הכרזת המדינה
  שמעתי בתגובות כביכול את הרעיון האווילי שמדינות ערב לא נכנסו למדינת ישראל כי חיכו בכיכול להסכם עימה שקר וכזב ברגע שהחייל הבריטי האחרון נסוג מא"י נכנסו 6 צבאות ערב לתחום המדינה הקטנטנה ויעידו על כך תושבי כפר דרום שבחבל עזה שמגיניהם ויישובם הוחרב ע"י הצבא המצרי שהגיע בסופו של דבר עד גשר סוכריר (המכונה היום עד הלום)הוא היה 35 ק"מ מת"א
  עוד נקודה מזכ"ל הליגה הערבית באותם ימים התבטא ואמר כי "עוד יסופר ויתואר על הטבח שנעשה ביהודים ולעומתו הטבח בצלבנים יהיה מינורי"
  אז נכון זה בעיה שישראל צודקת וזה הורס לתקוע את כל התיאוריות הדימיוניות אני לא מאמין שהוא
  היה נשאר בחיים אחרי שהיה כאן שלטון מוסלמי
  עד שיש לנו מדינה עצמאית אנשים הזויים מנסים לקרוא תיגר על כך

  • כלבויניק למלירן הגיב:

   אז מה,אין חיה כזו ג'ירפה.או קיי עכשיו הבנו הכל.
   הערבוקים הרעים רצו לחסל את היהודים האומללים ולזרוק אותם לים.והיהודים הגבורים הדפו אותם מעליהם באומץ ובנחישות.זהו.עכשיו צריך רק לפזול בעיניים ולהזליג ריר מזויות הפה ואולי גם לנסות לדחוף את כל האצבע לאף ע"מ להראות כמפגר מושלם.באמת רעיון מושלם.
   רק מה לא בא לי לעשות כך.לא רוצה,מתמרד.ולא אכפת לי מה תגיד.די נמאס לי.
   הבנת את זה אדון צנון?!

 15. להיטוריונים "החדשים" ישנים הגיב:

  "כלבויניק" באמת מתאים לרעיונות שאתה מעלה כאן:
  לקחת מכל הבא ליד ולרקוח איזה מרשם נאיבי "שפותר אל כל הבעיות" לא אומר למעשה כלום במקרה הטוב ומזהם את המחשבה במקרה הרע.

  הציונות היא מה שהיא ולא מה שכל אחד רוצה לחשוב לעצמו. היא תנועה שיש לה מטרות, אידיאולוגיה, פרקטיקה וסדר יום. למרות חילוקי הדעות בתוך המחנה הזה כולם מכוונים בחשבון אחרון לאותו דבר, דהיינו להקים מדינה בשביל יהודים בפלסטין. על מנת שהמדינה הזאת תהיה דמוקרטית כי אחרת לא תמשוך לכאן מספיק יהודים ולא תזכה לתמיכה בינלאומית שהיא זקוקה לה, הכרח הוא לנקות לפחות מספיק שטח מערבים, שהרי אין להעלות על הדעת שערבים ילידי המקום שהם רוב יסכימו לנדב את ארצם למען המטרה הציונית. זאת האגנ'דה הציונית שמשותפת לכל הזרמים. חילוקי הדעות הם בין אלו שרוצים לדחוק את הערבים רק מחלק של פלסטין לבין אלו שרוצים את כל השטח.

  "לרוע המזל" הערבים תושבי פלסטין לא אדישים לגורל אשר מיעדים להם הציונים ופותחים במאבק שנמשך עד היום ואת קורותיו אנחנו יודעים. במילים אחרות לב הסכסוך הוא הקולוניאליזם הציוני והמאבק האנטי קולוניאלי הפלסטיני, הציונות למעשה ולהלכה ולא זאת שבאגדות וזה מה שבדיוק חשוב לציונים להסתיר.
  יש ציונים כאלה ויש אחרים ואידיאולוגיה גזענית ואידיאולוגיה דמוקרטית, סוציאליסטית (עכשיו כבר לא נחוץ), אידיאולוגיה בטחוניסטית ושל שלום עכשיו ואח"כ ועוד כל מיני נופת צופים כלבויניקית אבל אין ציונות טובה, אם כי אני יודע שיש ציונים כאלה שכוונותיהם טובות מתוך ראייה צרה אבל אולי דווקא אלו מטשטשים את הראייה הנכוחה ואת התבונה הטהורה.

  • הנרי הגיב:

   אז בעצם שללת את התשובה או הרעיון של ״כולבויניק״ שללת כול תשובה אחרת או מחשבה אחרת
   לא הצעת פיתרון ועדיין הצלחת באותו זמן שנית לקרא לציונות כנגע איפראליסטי ממאיר…
   מדהים
   אבל יכול להיות שהבעיה הנה צורת המחשבה הלא בונה והרעננה הזאת ?
   ישראל אינה אימפארליסטית, כובשת , כוחנית כן אבל לך אימפרלאסטית
   תבחר ידידי מושג אחר

 16. כלבויניק הגיב:

  לאדון "ההיסטוריונים החדשים וגו'":
  ממש מזל שלא סיימת את אסופת הסופרלטיבים שהשלכת עלי במשפט האלמותי שמתאים לך ולשכמותך:"הכל עובר עליך ו–ה בידיך…..ובלי להזכיר הורים".באמת נשמתי לרוחה.
  בקשר לשאר ההברות שניסת לחבר לפתשגן בוא ונגש (רק לשם דוגמא),למשפט הראשון בינהם: "הציונות היא מה שהיא ולא מה שכל אחד רוצה לחשוב לעצמו".ומיד…מספר לנו עליה,מה א-ת-ה חושב לעצמך.ממש דוגמא ליעילותו של הנוירון החרוץ שלך.
  בקשר לשאר הדברים…נו טויף,האמת נמאס כבר לעבור שוב את סדרת החינוך הזו.הצעתי לך נסה לשטוף את הפרופגנדה הקולוניאלית שלך (או ה"ציונית",כפי שהשמאל העיקבי מכנה אותה לצערי כי רב,הנה רואה אתה: יריבים כמוך יש לי גם משמאל) במקלחת של מים קרים,הלכלוך אולי לא ירד אבל ה"חשק" יתכן ויעבור….הו קנואז.

 17. מלירן הגיב:

  כן אנחנו "קולוניאליסטים" כמובן בציניות אני אומר זאת
  איך אנחנו יכולים להיות כאלה כאשר מאחורי כל כפר ערבי יש שרידים יהודיים
  אני לא מבין מה ההבדל בין הירדנים לבין הערבים שיושבים ביהודה ושומרון יש להם מנהגים אחרים ניב שונה
  אני לא מכיר שום עם פלסטיני ואין להשוות היסטוריה בת אלפי שנים של עם יהודי עתיק להמצאה שנרקחה כחלק מהמאבק במדינה היהודית והמצאה של עם שנקרא פלסטיני
  איך אמרה גולדה מאיר "אין עם פלשתינאי כולנו פלשתינאים אפילו בדרכון שלי רשום פלשתינאית"

 18. להיסטוריונים "החדשים" הישנים הגיב:

  להנרי
  אז איך אתה מגדיר מתנחלים שהגיעו מיבשת אחרת תחת מטריה של מעצמה אימפריאליטית במטרה לנשל את ילידי המקום ולרשת אותם אם לא קולוניאליסטים.
  את העובדה הבסיסית הזאת (שעכשיו אין לה יחסי ציבור טובים בעולם), מנסים הציונים להסתיר בכל הכוח ע"י הסבת תשומת הלב מלב הבעייה לסימפטומים שלה וע"י חזרה ללא לאות על מיתוסים שאין להם קשר למהות הבעייה.
  הפתרון לבעייה כבר מובלע בעצם הכרתה ובהגדרתה הברורה ואין צריך להוסיף דבר.

  לכלבוניק
  אם אתה חושב שהכרת המציאות האובייקטיבית אינה אפשרית אלא שהיא מבטאת ראייה סובייקטיבת של המתאר בלבד אז אין כל בסיס לדיון. זו השקפה פוסטמודרנית שמטרתה ליטול את העוקץ מצדקתו של כל מאבק ומפשעיו של כל תוקפן.

  למלירן
  אתה יכול להאמין בכל מיתוס שהוא ואחרים במיתוסים אחרים אבל את מי זה מחייב? לב הסכסוך והסיבה לו היא המציאות כפי שהתבצעה בשטח ולא אמונות רק שכל צד מנסה לכסות את העובדות לאשורן באין ספור סיפורים.
  השאלה אם הפלסטינים הם עם או לא כלל לא רלוונטית לענייננו. מה שבטוח שהם בני אדם ילידי הארץ שנושלו ממנה כדי לאפשר לזרים (מבחינתם של הילידים) להקים בה מדינה לעצמם ולכאלה שכלל לא הגיעו עדיין. ואין כל חשיבות אם הפולשים חושבים שהם עם ואם לדעתם יש להם זכויות מלפני אלפיים שנה. במה זה מחייב את ילידי הארץ שמתבקשים לפנות את מקומם או יותר נכון שמפונים בכוח הכוח.

 19. להיסטוריונים חדשים וגו' הגיב:

  לא אני חושב כך,הא ראיה שאני מנסה כל הזמן לחדש לך וגם לאחרים תפיסות אחרות,אמור זאת במטוטא לעצמך.הווה נאה דורש וגם נאה מקיים.
  הרי אתה באת ושללת את האוביקטיביות שלי (בזה שטענת באופן שרירותי ובלי לנמק כמובן שהיא סוביקטיבית,שאין לי זכות לשלול הגדרתו של גוף צבורי בעל סדר יום ואג'דנה וכיו"ב הגיגי תפארה),אז מה הקטע?
  מה,אפילו הזכות להגדיר את ציונותי הפרטית לעצמי ולשלול אחרות שנראה לי שהן מתחזות אתה שולל ממני,ועוד אץ ומצעק שאם אעשה זאת ישמט הבסיס מדיוננו…נו באמת.
  כלבויניק

 20. הנרי הגיב:

  אדוני היקר
  שנית , אני חושב שהגישה השלילית שלך שמלווה אותך לאורך כול הויכוח הזה אינה נכונה, אמיתית או אפילו "מחזיקה מים"

  "קוֹלוֹניאליזם הוא תופעה של השתלטות מעצמות על טריטוריות מעבר לים – באסיה, באפריקה ובאמריקה, בעזרת התיישבות והקמת מערכת שלטונית (קולוניות), תוך נישול האוכלוסייה המקומית וניצול משאביה הטבעיים והאנושיים לצורכי המעצמה"

  זאת ההגדרה הנכונה של קולניאליזם אדוני , ומכוון שישראל או העם היהודי די רחוקים מהגדרת "מעצמות מטרטוריה זרה או אפילו סתם מהמינוח "מעצמה" ההתעקשות שלך על המונח הזה לא מדויקת , ההתעקשות שלך לזרוק מונחים שחורגים מההבנה המלאה של ההתיישבות /כיבוש בישראל מעוררים תחושה חזקה של אדם שמטיף בעוצמה תיאוריה שאין לו ממש הבנה מלאה אחריה, אדם שנראה כי אינו מתבלבל מעובדות…
  יהודים , ישראלים או איך שתבחר לקרוא לעם לו אני שייך בגאווה רבה אכן כובשים, אם הם כובשים ארץ אבות או סתם חתיכת אדמה אין אני יודע, האים זה זכותם המולדת , שאיפה אכזרית להשתלט על נתח אדמה או רצון עז לשרוד אחרי הגיהום האירופאי אין אף אחד מאיתנו שיכול להשיב בבירור, כנראה שילוב של הכול שיצר מערכת של ערכים, אידיאולוגיה ייחודית בעולם, אם המערכת הנ"ל נכונה וואלה אין לי מושג
  דבר אחד אני בטוח בו , הם , {אנחנו} הינה עובדה מוגמרת, ועצם היותנו כאן הינה אמיתות חזקה, עכשיו נא להוסיף לזה מדינה שנבנתה , מערכות חוקים, משפט,בריאות,כלכלה , צדק חברתי {פחות או יותר} צבא חזק שהכול בנוי על אותה פיסקה שרשומה למעלה
  עכשיו בבקשה בוא תסביר לי איך ההתעלמות מהמדינה הנ"ל או ביטולה יכול להוות איזושהי זווית לויכוח ?
  האים אתה סומא? האים אתה חירש? או סתם אטום ? הרי אתה בעצמך ציינת כי

  לב הסכסוך והסיבה לו היא המציאות כפי שהתבצעה בשטח ולא אמונות רק שכל צד מנסה לכסות את העובדות לאשורן"
  דיינו אתה מבין כי מדינת ישראל הינה עובדה מוגמרת
  אז מדוע אתה מבטל בצורה חצופה לא נכונה ומתריסה את ההערות או ההצעות של "כולבויניק" או כול אחד אחר ? זה מדהים לבטל כול אחד כולל את מדינת ישראל נראה כול כך קל שאתה עושה את זה עד שמטרידה אותי המחשבה כי יכול להיות שאתה ממש לא מבין מה אתה מדבר
  האים אתה נורא אוהב לנפנף בביטוים כגון "פוסטמודרניות" בצורה שמעוררת מחשבה כי אין אתה מבין את מהות "הפוסטמודרניות " ? מדינה הינה דבר חדש, עם הינו דבר עתיק, דרישה לארץ אבות כהגדרתה לא יכולה להיות פוסט מודרנית אדוני !

  עכשיו נסה אבל רק נסה להבין את הצד השני ואולי למצא פיתרון
  הפיתרון אינו בהכחשה של הצד הציוני / ישראלי / יהודי אלא בהבנה משותפת כיצד נחיה כאן ביחד, הרי שנינו יודעים שהמון אנשים במדינה הזאת ימותו ויהרגו לפני שיוותרו לא רק על חלקים נרחבים אלא על המדרכה שאליה צמוד רכבם… שלא לדבר על אלפים אחרים שלא יהססו להשמיד חצי מהמזרח התיכון אם ידחפו לפינה ולפי המאמר למעלה יש להם גם את הכלים , את הרצון ואת היכולת לבצע זאת ואף יותר מכך
  אז אדוני איני מכירך אז אני לא מציע שתתפקח זה לדעתי יהיה חלום נעים
  אבל אני מציע שלא תשלול רעיונות במיוחד שעל בסיס מה שכתבת כאן רעיונותיך שלך הם הכי לא סבירים

 21. מהנרי ל"היסטוריון" הגיב:

  אדוני היקר
  שנית , אני חושב שהגישה השלילית שלך שמלווה אותך לאורך כול הויכוח הזה אינה נכונה, אמיתית או אפילו "מחזיקה מים"

  "קוֹלוֹניאליזם הוא תופעה של השתלטות מעצמות על טריטוריות מעבר לים – באסיה, באפריקה ובאמריקה, בעזרת התיישבות והקמת מערכת שלטונית (קולוניות), תוך נישול האוכלוסייה המקומית וניצול משאביה הטבעיים והאנושיים לצורכי המעצמה"

  זאת ההגדרה הנכונה של קולניאליזם אדוני , ומכוון שישראל או העם היהודי די רחוקים מהגדרת "מעצמות מטרטוריה זרה או אפילו סתם מהמינוח "מעצמה" ההתעקשות שלך על המונח הזה לא מדויקת ,

  ההתעקשות שלך לזרוק מונחים שחורגים מההבנה המלאה של ההתיישבות /כיבוש בישראל מעוררים תחושה חזקה של אדם שמטיף בעוצמה תיאוריה שאין לו ממש הבנה מלאה אחריה, אדם שנראה כי אינו מתבלבל מעובדות…

  יהודים , ישראלים או איך שתבחר לקרוא לעם לו אני שייך בגאווה רבה אכן כובשים, אם הם כובשים ארץ אבות או סתם חתיכת אדמה אין אני יודע…
  האים זה זכותם המולדת? שאיפה אכזרית להשתלט על נתח אדמה? או רצון עז לשרוד אחרי הגיהום האירופאי אין אף אחד מאיתנו שיכול להשיב בבירור.

  כנראה שילוב של הכול שיצר מערכת של ערכים, אידיאולוגיה ייחודית בעולם, אם המערכת הנ"ל נכונה וואלה אין לי מושג

  דבר אחד אני בטוח בו , הם , {אנחנו} הינה עובדה מוגמרת, ועצם היותנו כאן הינה אמיתות חזקה, עכשיו נא להוסיף לזה מדינה שנבנתה , מערכות חוקים, משפט,בריאות,כלכלה , צדק חברתי {פחות או יותר} צבא חזק שהכול בנוי על אותה פיסקה שרשומה למעלה

  עכשיו בבקשה בוא תסביר לי איך ההתעלמות מהמדינה הנ"ל או ביטולה יכול להוות איזושהי זווית לויכוח ?
  האים אתה סומא? האים אתה חירש? או סתם אטום ? הרי אתה בעצמך ציינת כי

  לב הסכסוך והסיבה לו היא המציאות כפי שהתבצעה בשטח ולא אמונות רק שכל צד מנסה לכסות את העובדות לאשורן"

  דיינו אתה מבין כי מדינת ישראל הינה עובדה מוגמרת
  אז מדוע אתה מבטל בצורה חצופה לא נכונה ומתריסה את ההערות או ההצעות של "כולבויניק" או כול אחד אחר ? זה מדהים לבטל כול אחד כולל את מדינת ישראל נראה כול כך קל שאתה עושה את זה עד שמטרידה אותי המחשבה כי יכול להיות שאתה ממש לא מבין מה אתה מדבר….

  שאלתי אליך האים אתה נורא אוהב לנפנף בביטוים כגון "פוסטמודרניות"?
  השימוש שלך במונחים האלו בצורה שמעוררת מחשבה כי אין אתה מבין את מהות "הפוסטמודרניות " מטריד
  אז בוא לשם ההבהרה כדי שיהיה לך קל יותר לסווג לא נכונה מונחים בעתיד

  מדינה הינה דבר חדש, עם הינו דבר עתיק, דרישה לארץ אבות כהגדרתה לא יכולה להיות פוסט מודרנית אדוני !

  עכשיו נסה אבל רק נסה להבין את הצד השני ואולי למצא פיתרון
  הפיתרון אינו בהכחשה של הצד הציוני / ישראלי / יהודי אלא בהבנה משותפת כיצד נחיה כאן ביחד,

  הרי שנינו יודעים שהמון אנשים במדינה הזאת ימותו ויהרגו לפני שיוותרו לא רק על חלקים נרחבים אלא על המדרכה שאליה צמוד רכבם… שלא לדבר על אלפים אחרים שלא יהססו להשמיד חצי מהמזרח התיכון אם ידחפו לפינה ולפי המאמר למעלה יש להם גם את הכלים , את הרצון ואת היכולת לבצע זאת ואף יותר מכך
  אז אדוני איני מכירך אז אני לא מציע שתתפקח זה לדעתי יהיה חלום נעים
  אבל אני מציע שלא תשלול רעיונות במיוחד שעל בסיס מה שכתבת כאן רעיונותיך שלך הם הכי לא סבירים

 22. להיסטוריונים "החדשים" הישנים הגיב:

  הויכח הזה מתחיל להסתובב בספירלה כלפי מטה אז אני מסיים אותו בסיבוב הזה:

  לכלבויניק:
  אתה יכול להגדיר את הציונות שלך כפי רצונך אלא שאין זו "הציונות" ואין לה כל קשר אליה.
  הציונות היא כפי שהיא מגדירה את עצמה עפ"י האידיאולוגיה שלה, הפרקטיקה והאג'נדה שלה. הבילבול שלך לא עושה שום שכל ולא תורם דבר להבנת העניין.

  להנרי:
  ודאי שכל ציוני יברח מהגדרת הציונות כתנועה קולוניאלית כמו מאש. זאת משתי סיבות: האחת כי תובנה זו מבהירה באחת את הסיבה לסכסוך. השניה כי ההיסטוריה כבר פסקה את דינה על הקולוניאליזם.

  ההגדרה שלך לקולוניאליזם דוקא מקובלת עלי. המעצמה שחסרה לך, שרק בתמיכתה התאפשרה ההשתלטות הציונית על פלסטין היתה בריטניה.(בתחילה טורקיה אלא שזו נאלצה להסכים להתנחלות יהודים בפלסטין בגלל חוקי הקפיטולציה שכפו עליה המעצמות האירופיות). אלמלא תמיכה זו שהתבטאה בהצהרת בלפור להלכה ודיכוי כל התנגדות פלסטינית לנישול הציוני למעשה לא היה כל סיכוי לפרויקט הציוני ודאי שלא למדינה יהודית.

  המציאות כפי שהתבצעה בשטח היא קיומה מדינה יהודית מצד אחד והפיכת הפלסטינים לעם שרובו פליטים והמאבק ביניהם שלא נפסק. רק כדאי לך לזכור שגם ברית המועצות למשל היתה "עובדה מוגמרת", גם אלג'יריה הצרפתית וגם משטר האפרטהייד של דרום אפריקה ועוד…

  ההערה שלך לגבי הפוסטמודרניות לא מובנת לי. כנראה שנובעת מאי הבנה שלך את ההקשר שבו השתמשתי במונח הזה.

  "הבנה משותפת" בין סוס לרוכבו אפשרית רק בין אדם לסוס (גם זה לא בטוח כי איננו יודעים מה בדיוק דעתו של הסוס).

  מה ש"שנינו יודעים" שעד עכשיו כבר מתו (יותר נכון נהרגו) המון אנשים לצורך הגשמת הפרויקט הקולוניאלי הציוני.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים