הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2010 7 תגובות

יחד עם חברות הכנסת לשעבר תמר גוז'נסקי ונדיה חילו, תושבים רבים, ותיקים וחדשים בבת ים, חברים רבים מתנועת הנוער העובד, חד"ש, השומר הצעיר וגוש שלום עמדתי בעצרת מחאה נגד ההסתה חסרת הרסן של הימין בקריאה לגרש את הערבים מבת ים. היתה זו מחאה בעלת עוצמה נגד ההפגנה שאורגנה על ידי גורמים בימין שהחליטו להבעיר את אש השנאה לזרים בבת ים.

לצערי, לעצרת רבת המשתתפים של תושבי בת ים בשכונת רמת-יוסף נגד גילויי הגזענות והשנאה לאחר – השנאה לערבי בן הארץ הזו, כמוני – לא היתה כמעט התייחסות באמצעי התקשורת. בתום העצרת, בדרכי לעירי חולון הסמוכה, נקלעתי לשיחה עם קבוצת צעירים שחזרו מעצרת שאורגנה על ידי חוגים המזוהים עם הימין. אודה שלא היתה זו שיחה. זה היה מונולוג בעל אופי של דיאלוג. הם דיברו בלהט ואני רק הקשבתי. הופתעתי שהם מנכסים את בנימין זאב הרצל, שלטענתם הוא מתהפך בקברו כי בוגדים כמוני משחירים את חזונו ולא פועלים לבת ים נקיה מערבים וזרים. בלהט הדברים הם הפליגו בדבר הצורך לנקות מיד את כל ארץ ישראל מערבים.

מה שהפתיע אותי היא הבורות שבה משתמש הימין בהרצל להסתה פרועה נגד ערבים. כאשר עמיר פרץ מינה ערבי לתפקיד שר אביגדור ליברמן וחברת כנסת מסיעתו, ששכחה שאין לה תעודת M.A, צעקו לעבר פרץ שהוא תוקע סכין בגב חזונו של הרצל. וזאת, בלי לדעת שבספרו "מדינת היהודים" תבע הרצל שימונה במדינת היהודים לא רק  שר ערבי, אלא גם שיהיה לנו סגן נשיא (סגן ראש ממשלה) בן למיעוט הערבי.

גם בכרוזים שהפיצו אותם חוגים ברחובות בת ים מופיעה תמונתו של הרצל הזועם עלינו כי ערי ישראל, ובת ים בתוכן, אינן נקיות מערבים. מצער אותי שעושים עוול לדמותו של הרצל שהיה בעל מודעות עזה למיעוטים. הרצל גילה רגישות רבה לשאלת התנהלותה של מדינת היהודים. זה היה עבורו מבחנה המוסרי העליון של החברה היהודית שתקום. זו מדינה שצריכה לשמש מופת ליחס שוויוני והוגן למיעוטים: "הזר צריך להרגיש אצלנו טוב" (אלטנוילנד).

appleOut

בורות ומידה רבה של גיחוך יש בפליירים שהופצו בבת ים שבהם משתמשים בשמו של חוזה המדינה היהודית. פליירים אלה דורשים מתושבי בת ים שלא להשכיר דירות לערבים. היה זה הרצל שבספרו אלטנוילנד מתאר מערכת בחירות דמיונית במדינת היהודים העתידה לקום. אחת המפלגות מופיעה עם מצע התובע איסור השכרה או מכירת נכסים לערבים. בספרו של הרצל, המשרטט קוים למה שהיה רוצה לראות בחזונו,  מובסת בקלפי המפלגה שדורשת לאסור על השכרה או מכירת נכס לערבים. למרות שמפלגה זו מנגנת על כל הנימים הלאומיים הציבור מוקיע אותה ומכה אותה קשות בבחירות. הציבור בוחר במפלגה שפועלת מתוך המגמה שהמיעוט שחי בתוכנו אסור לפגוע בו. ציבור הבוחל בבת ים נקיה מערבים הוא מוקצה מחמת מיאוס בכתביו של הרצל. דרושה מידה של חוצפה ובורות להשחיל את שמו של הרצל להסתה פרועה נגד ערבים  תושבי בת ים.

ובתל אביב – יפו, העיר הגדולה ביותר בישראל? ראש העיר, רון חולדאי, מגלה הבנה כלפי פעולותיה של מפלגה גזענית בכיכרות הערים שהרצל הביס את אחותה הבכירה בבחירות המתוארות בספרו. קשה לקבל את ההבנה שראש עירית תל אביב מגלה כלפיה, כפי שקשה לקבל את קריאותיו הרפות של ראש הממשלה. אסור להשלים עם מתן ההיתרים להשתוללות חסרת מעצורים בבת ים ובשכונות בדרום תל אביב המפנה את הזעם של שכבות מצוקה לעברה של עויינות כלפי האחר – הערבי בן הארץ הזאת שהוא בדיוק כמוני וכמו ראש עירית ת"א.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. לאיתן קליסקי הגיב:

  כל מילה שלך בסלע.אלא שבכ"ז ארשה לעצמי שתי הערות:
  האחת,הרצל לא היה כנראה חוזה גדול.את הפרטים הקטנים הוא לא ראה.למשל את העובדה שב1947 יהיה בישראל השלמה (פלסטינה),רוב מוחץ לערביי ישראל והם לא יהיו כאן כלל ועיקר מיעוט.כלומר,מי שישן עם כלבים סופו להתעורר עם פרעושים:
  גם מתוך "חזונו ההומניסטי" של האיש עם הזקן,עולה התנשאות ופטרונות על ה"יליד" הנחות ואפילו "קידומו" הדמוקרטי של האחרון,נעשה משום שבני היהודים,אנשי חזונו האוטופי והנאיבי של הרצל,הם אלה שתרמו לכך.הם אלה שעצבו את הפרא בן המדבר לחיי תרבות וקדמה.מכאן הדרך קצרה מאד לכך,שאותם היהודים (במציאות) "יתאכזבו" מהערבוש שלא מוכן לצית וללכת בדרך שמוכתבת לו בהמשך וע"כ יחליטו שאחד דינו: סילוק והגליה (או עבדות מצמיתה במכלאות הסגר).
  והשניה,שלמרות הנ"ל,עדין היה צריך השמאל לדבוק בחזונו של הרצל ולדעת לפרשו נכונה.אלא שלדאבוננו חלקים גדולים מהנהגת השמאל העיקבי (לא נזכיר שמות,אך הם רבים וטובים),הדירו את חוזה המדינה מעמדתו (בשל אותם דברים שאמרתי בהערה הראשונה) וממש ניכסו אותו לטובת מפלצות הסיפוח וההתנחבלות.ע"כ אין תימה,שחזונו המעוות והאנוס, מתנפנף עתה כדגל שחור מעל ראשיהן.אפילו את דגלו הכחול לבן הפכו עכשיו ל"טלית גדול" שלהם בה הם מתעטפים (ראית את הזוועה הזו כבר?) בבואם לעצרותיהם הגזעניות וה"פטריוטיות".
  כלבויניק

 2. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח וכל הכבוד והייקר לאיתן קלינסקי על דבריו.
  הלאומנות הימנית הקיצונית, הגזענות הנפשעת והפאשיזם הנתעבים והנאלחים – לא יעברו!

 3. סיבה לדאגה הגיב:

  הבורות אכן מדאיגה אבל היא לא נחלת הימין בלבד. כך למשל באחת התגובות למאמר קודם הכחיש אחד מגאוני השמאל את הצעת ישראל להחזרת השטחים לאחר מלחמת ששת הימים, טען שבן גוריון הכריז על הקמת המדינה רק כדי להקדים את בגין או בלחצו של בגין ועוד פניני בורות מסוג זה. הבעיה אינה בורות וטפשות מימין או משמאל אלא מערכת החנוך הקלוקלת של מדינת ישראל שבוגריה אינם יודעים עובדות בסיסיות על מדינת ישראל וארץ ישראל ועל רקע בורות זו צומחות דעות כמו של הימין הקצוני והשמאל הקצוני.

  • לסיבה לדאגה: הגיב:

   אני הוא זה "אחד מגאוני השמאל שהבורות היא נחלתי ולא רק זו של הימין",כפי שהתזת בתגובתך הקודמת,כל זאת בנסיון "לפאר" את הנואלות של המיין סטריים,מבצרך המיד-יוקרי ה"נאור" ולהוקיע את הרדיקלים באשר הם (משמאל ומימין) כמורה הדור ומדריכו.
   ה"פוי,פוי" לכם קיצונים בורים שכמותכם ונו נו נו.
   ראשית,אנני מכחיש את הצעת ישראל להחזיר שטחים אחרי מלחמת ששת הימים…מה זה,מהיכן שאבת שטות זו,לא אמרתי את זה ולו פעם אחת,אנא עדכן עצמך.
   אך לע"ז אכן,כפי שטוענים גם חלק מההיסטוריונים החדשים,אני עדין איתן בדעתי שזה היה הסצנריו: בגין אים על ב"ג שאם ישתהה בהכרזת המדינה יהיה זה הוא שיכריז עליה.מה הביג דיל גם בענין זה? הרי מדובר בפרט די שולי כמעט רכילותי.
   אני עדין איתן בדעתי (למרות הבורות של כל שישים ואחת שנות חיי כולל ביה"ס הריאלי והטכניון שלא לדבר על חמש המלחמות בהן שרתתי,דרגות קצונה הבכירה,אובדן האח היחיד במלחמת יום כפור ונכות של יותר מ50% אחרי המלחמה ההיא),שזה היה המצב:
   השמאל הישראלי בגד בערכי הסוציאליזם מראשית המאה הקודמת,בכך שהפריד עצמו במכוון מהפועל הערבי,תמרן עצמו בהמשך ליצירת חיכוך מתמיד עם הערביים המקומיים ע"מ להובילם למלחמה בה יסולקו הם,הפלסטינים,מישראל או מחלקים גדולים ממנה.
   הספור של ב"ג ובגין הינו שולי וחסרים בו סימוכין רבים.לא פלא אם כך שאנשים כמוך שהפרפגנדה המספחת מחלחלת העצמותיהם יתפסו דוקא לו (ששם ניתן להתוכח,לקלל ולהכפיש משום שאין עובדות כהויתן כביכול) ויעצמו עיניהם מהעיקר,מאמת הנאכבה המרה.
   את מי זה מענין מה אמר עברין א' לעברין ב'? אך אני מאד רוצה לדעת כיצד נוכל היום אני ואתה יחד עם השכן והאח הפלסטיני לחיות בצותא,בהוגנות ,שפיות וצדק.לא אתן לשום זיבורית מוסרית לאים עלי,להפחידני ולהצמית אורחות חיי לדרכו הנפשעת,דרך ההתנחבלות והסיפוח הממאיר.אבדוק כל צעד ושעל וארים כל אבן היסטורית,עד אשר אראה בברור מה באמת קרה אז וגם היום.ובכן ממה שאני יודע עד היום,ב"ג ובגין (כל אחד מכוונו הוא),הקדיחו עבורינו קדירת פיגולים של סכסוך אין-סופי עם ערביי פלסטין,משום שחתרו להכרזה חד צדדית של עצמאות ישראל.ולא הבינו שכל זמן שהשכן הפלסטיני לא יחוש מסופק לא יתרחש באמת דבר לטובת העם היהודי.כלומר,במקום לחתור לאמת ושוויון ביננו וביניהם, משמע: פדרציה בה יחולקו שטחי ארץ ישראל בצורה הוגנת בין העמים ואשר בתוכה יוכל כל אזרח לגור,לקנות אדמה ולהתפרנס בכבוד,חתרו הם להקמת ישות כוחנית,הבולעת את שכנתה כליל ומדירה ממנה זכויות אנוש.מה שחמור הוא,שיורשיהם,לא רק שלא סרו מדרך שוטיהם הנלוזה אלא שהם משביעים אותנו היום בעקרביהם הארסיים.לא רק שלא סרו מנתיבם הנאלח,אלא שהם מקצינים והולכים נעזרים בשוכני בין המשפתיים כמוך הגוערים ב"קיצונים בורים שכמוני" ואצים לסתום פיותיהם.
   אך האמת הרי נראית היא וגם הצדק נעשה לו.הבט סביבך ואמור לי,היכן ה"אמת" של ב"ג או ה"צדק" של בגין,היכן הם?
   כלבויניק

 4. רבקה ויטנברג הגיב:

  אם הערבים מפריעים, אז למה יהודים מעסיקים אותם? אני רוצה לראות את כל הגזענים האלו, שצועקים "מוות לערבים" פעם אחת יפגינו נגד מכוני ליווי שיצעקו "מוות לסכסוכים" או מול איזה תחנת סמים ויצעקו "מוות לסוחרי סמים". נראה איך הם יגמרו אחר כך. אם זה היה הפוך, וערבים היו צעקים "מוות ליהודים", אז היו מעמידים אותם לדין. ישראל שנת 2010 היא מדינה גזענית ופשיסטית.

 5. איתן לרנר הגיב:

  "ציבור הבוחל בבת ים נקיה מערבים הוא מוקצה מחמת מיאוס בכתביו של הרצל". איתן, לא הבנתי למה אתה מתכוון כאן?זה סותר את כל מה שאמרת עד למשפט זה לגבי הרצל ואלטנוילנד.

 6. שאול הגיב:

  את ההפגנות של השמאל נגד הגזענות לא צריך לערוך בבת ים או בשכונת התקווה. המקום הראוי להם הוא דווקא באזורים הצפונים של ת"א. מאוד "נוח" לצפונים להתנער מסטיגמת הגזענות, בזה הם צודקים תושבי דרום גוש דן. הפער בין הדרומיים לצפוניים הוא לא ברמת הגזענות אלא ברמת ההכנסה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים