הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בינואר, 2011 14 תגובות

דומה שישראל מסתגרת בתוך עצמה תוך יישום הפסוק "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב". בניית החומה היתה צעד חשוב בהסתגרות זאת מפני המרחב הקרוב לנו. שני השרים הקיצוניים, ליברמן וישי, מחדדים מגמה זאת של שנאת זרים והסתה צדקנית נגד מדינות נאורות וגופים הומניטריים. זאת על חשבון בנייה ופיתוח. מדיניות החוץ של ליברמן לא פתחה כל נתיבים חדשים, אלא סגרה נתיבים, תוך יצירת מצב של בידוד בינלאומי, והרס יחסינו עם בעלת בריתנו היחידה באיזור – טורקיה, תוך התנגדות לשיקום היחסים.

סממן לבידוד המעמיק הוא הדו"ח של הקונסולים של מדינות האיחוד האירופי בירושלים המזרחית, הממליצים על הצבת משקיפים זרים בעיר ועל התנגדות פעילה של מדינות האיחוד למהלכי ההרס והייהוד שנוקטת ישראל בירושלים המזרחית. עבדאללה מלך ירדן ביטל לאחרונה פגישה עם נתניהו בהצביעו על הקפאון באשמת ישראל בשיחות השלום והגדרתו את מדיניות ישראל כמזיקה.

הרס מלון שפרד בירושלים המזרחית, מייצג הרס שכיות חמדה שהעניקו לעיר המזרחית בחלקה את צביונה ההיסטורי והמיוחד, והפכוה כה קסומה למטיילים. רק היום התבשרנו על הסגה נוספת של הסטטוס קוו בעיר, עקב פתיחת איזור הכותל הקטן ברובע הערבי למתפללים. פעולות אלו זוכות לגינוי בינלאומי, אך תגובת ישראל היא צפצוף אחד ארוך על כל זה.

ההסתגרות מתבטאת בגל עכור של שנאת זרים והתעמרות בפליטים ובעובדים זרים. אנו מסתגרים בתוך עצמנו תוך ניסיון לאכוף הומוגניות מחליאה. כך יוצאת יוזמת החקירה המקרטיסטית נגד אירגוני זכויות אדם ואירגוני שמאל. כאן מדובר בהסתגרות מפני יציאת אינפורמציה חופשית המציבה ראי מול פנינו ומדווחת על העוולות שקורות כאן. בכך הושלם מעגל ההסתגרות – מעשי עוולה, לאומנות ופשיזם מבית והשתקת זרימת אינפורמציה חופשית ומגוון דעות. ישראל חדלה להיות דמוקרטיה במובן המקובל והפכה אתנוצנטרית, דתית וגזענית. שוב לא נהנה מהחופש ורוחב הדעות, מהתחושה שאנו בני העולם כולו. הפכנו מוקצים, ושקועים עד צוואר בגישות מסתגרות ושונאות זרים.

מגמות הסתגרות אלה באות מכוח רוב פרלמנטרי של הימין והימין הקיצוני, העושים ככל העולה על רוחם. מצטייר, שהדבר היחיד היכול לשנות דברים בשלב זה הוא לחץ חיצוני על ישראל. רוב אזרחי ישראל אדישים למתרחש, כל זמן שהמדיה מטמטמת אותם וחונקת מידע על עוולות, וכל זמן שהכלכלה במצב סביר. אלא שמצטייר שארה"ב הורידה פרופיל בסכסוך הזה והאיחוד האירופי אינו עושה כמעט דבר. נשמת האומה מתפללת לשינוי, למים חיים של שפיות וטוהר בים המסואב הזה, אלא שאלה מניין יבואו?

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. אנג'לו איידן הגיב:

  מניין יבואו?השינוי? השינוי בתוך החברה? החברה שלנו הנשלטת על-ידי הימין?

  מה "הסתכלות חדה וניתוח נתונים קונקרטיים במציאות הלוקלית, הנתונה לפנינו," מספקת למען פיתרון השאלה למעלה?

  לחץ חיצוני על ישראל? אבל הלחץ קיים. אולי אתה מתכוון החרפת הלחץ הזה או, נכון יותר, קיטוב מעמיק של הסתירה הזו, הניגוד הזה.

  ומה עם הסתירות ההולכות וגוברות בתוך החברה עצמה? האם גם הן חלק מהנתונים הקונקרטיים במציאות החומרית, הן זו הלוקלית והן זו החובקת עולם? ברור שכן! אם כן, אז מניין יבוא פתרונן של כל הסתירות הללו אם לא מתוך התנאים שבמציאות הנ"ל? מכך שכוחותינו יגלו את הכלים בתוך התנאים האלה בכדי להשתמש בהם? לנצל את הכלים האלה במטרה לשנות?

  לשנות מה? בוודאי, לשנות את יחסי הכוחות לטובתה של השליטה השמאלית, הפרוגרסיבית. אבל זה לא מספיק. במקביל, חיוני לפתור גם את הבעיה הזו:

  "הפעילים הסולידריים נענים למעשה ל"אילוצי המציאות", היינו לתכתיבי ההון, ודומה שגם ההנהגה הקומוניסטית שרוייה במצב תודעה אקלקטי, עקב אי ברור יסודי."

  אפשר? אדם יקר עד מאוד עבורי, אי-אפשר בלי לרכוש את "נידבך יסוד תאורטי מרכזי של מרקס".

 2. ליאור וכטל הגיב:

  מאמר מדוייק. רק לחץ חיצוני מסיבי יכול לסייע אלא כפי שציין הכותב מדינות האיחוד כמעט ואינן עושות דבר. רק אם מדינות אלה וארצות הברית יחושו שהאינטרסים שלהן באזור בסכנה ייתכן ויעשו משהוא.

 3. קים הגיב:

  צודק אנג'לו. דבר לא יילך בלי לחץ קיצוני ובלתי מתפשר של צפון קוריאה ושל מנהיגנו העליון, אבינו שבארץ, קים ג'ונג איל.

 4. אנג'לו איידן הגיב:

  ליאור וכטל, אתה משלה את עצמך.

  חוץ מזה, כל סיוע מהמדינות הללו פירושו אחד בלבד: שעבוד!

  זה אנחנו שצריכים לעזור כוח, להבשיל שרוולים ולפעול נכון, ולא סתם לנסות מהלך כזה או אחר.

  כל פעולה שלנו חייבת להיות מבוססת. לאחר הוצאתה אל הפועל, חיוני להסיק מסקנות. על המסקנות הללו להיצטיין. וזה כי עתידיים לבסס את המהלכים המשתכללים שלנו.

  דיברתי על לימוד במעש. בתגובה הקודמת דיברתי על לימוד בתיאוריה.

 5. סדרן דשא הגיב:

  בעקרון אני מסכים עם מיכאל שרון.אך ביננו,מיכאל אננו מחד"ש במאמרו דבר,גם הצעתו להגביר את הלחץ הבי"ל מוכרת עד זרה.הריטואל של הצעות מסוג כזה (הקצנת הלחץ הבי"ל על ישראל,כולל סנקציות וכו' מתוך הנחה שדין ישראל כדין דרא"פ),גם כן ידוע ומעלה ריחות לא נעימים והוא מזכיר טפול טראומטי בתרופה מפוקפקת שנזקה גדול אף מתועלתה. זאת משום שהזמנת סנקציות חריפות יותר של מדינות העולםהנאור,רק תחדד ותגביר את התעצמות תגובת השלטון הימני בישראל,כלפי השמאל בכלל והעיקבי בפרט.קרי,פגיעה בגופים דמוקרטים הומנים כאן בארצנו.
  מה,לשמאל העיקבי מותר לשבור את הכלים הדמוקרטים ולכבס את הכביסה בחוץ?….אז גם לימין הפשיסטוני מותר (ז"א לשבור את הכלים,הוא את הכביסה לא יכבס בחוץ).זו האמת המרה.
  ובמלחמה כמו במלחמה כל צד נעזר בכלים הטקטיים העומדים לשרותו.לפשיזם הישראלי יש עכשיו כלי מצוין,קוראים לו: "הרוב שבכנסת".בעזרת כלי זה,עולה בידיו עכשיו,להציג את השמאל העקבי כגיס חמישי ולסתום פיותיהם של ארגוניו ואנשיו כליל.
  הכי מייאש זה,שלמעט כמה גינויים ומלל מתרופף,אי שם מאירופה המתחסדת או מהאו"ם המםוחד,דבר באמת לא יעשה בקשר לבקשה ה"צודקת" כל כך: לקרוא את הפשיזם הישראלי לסדר. זאת דווקא,בשל חוסר הדמיון בין ישראל לדרא"פ (לא אפרט,רק אזכיר כמה מילים:תמיכת ארה"ב,וטו במועצת הביטחון, שואה, גלובליזציה,לובי יהודי,מעטים מול רבים,אולי עוד פעם שואה,שישה מיליון קרבנות,שואה,אין עם מי לדבר, שואה,אל קעידה והטרוריזם המוסלמי,שואה חדשה לעם היהודי וכד').כלומר,ככל והשמאל העקבי יבקש לחץ חיצוני מתגבר על השלטון הישראלי,כן תגבר אחיזת הצבת הפשיסטית וזה יהיה הדבר הבטוח היחידי שיצמח מכך (משום שתמיכה אמתית לא תגיע ממדינות העולם הנאור.המדינות היחידות שתתמוכנה בכך תהינה מדינות "ציר הרשע" ועם ידידים ככמותן לא צריך אויבים,מה עוד שתמיכתן בסנקציות רק תחזק את תדמיתו ה”בוגדנית” של השמאל העקבי).כלומר,הסאגה הזו תימשך,עד אשר (בסיבוב הבא) יקום מישהו מר נפש (מיכאל שרון ב',אולי?) ויכתוב ש"עכשיו כאשר מחנות ההסגר לאנשי השמאל העקבי כבר מאוכלסים באסירים יהודים" מישהו ב"חוץ" יצטרך אף להגביר את הסנקציות על ה"ימין המתבדל" ששולט בישראל… ממש חזון מרנין.
  לא יעזור לכם דבר.אם לא תלמדו להתארגן באמת,רק תדפקו את הראש בקיר,ולבסוף כמו עניים בפתח תבקשו את עזרת ה"גויים" הרחמנים..ממש רגע לפני שתזרקו לפח האשפה של ההיסטוריה המתנחבלת כאן בא"י השסועה ומוכת הטרנספר.
  לכן מאמרו של מיכאל שרון הוא עבורי הצטעצעות יפת נפש וכמוה כהפגנות הסרק מול הגדר בעיבלין,או שער משרד הביטחון,או אפילו עצרות הסולידריות ההמוניות,כנגד ה"פשיזם" ו"גזענות".
  כל אלה,פעולות אונניה ריקניות,לא משום שאינן סבירות או נכונות, אלא משום שהן מחוות לוקסוס,הקימות בידיו של מי שטרח בערב שבת והקים מפלגה סוציאליסטית לתפארת,המשפיעה באמת על השלטון והמדיניות.כלומר,בהעדר התארגנות אמת מפלגתית כזו,כל העשיות המחאתיות הנ"ל,רק תשמשנה דלק בידי הפשיזם המתפרץ בישראל להגברת אחיזתו המצמיתה בשרידי ההומניות בישראל.
  אם לא נשכיל לחדור לכנסת ולהשפיע על השלטון לא נשיג דבר.
  אם לא נלמד כיצד להתארגן,הלך עלינו,עם הזמנת "לחץ בי"ל",או בלעדיו.
  וההתארגנות הנכונה,תוכל להבנות רק על בסיס של דמוקרטית אמת הכוללת הפרדת רשויות מוחלטת מתוך שורשי העשב שמרכיבים באינטרנציונל את מפלגת הסוציאליזם הישראלית,חד"ש.
  אין דרך אחרת.

 6. מלירן הגיב:

  שכיות חמדה חחח הצחקת אותי
  רק שכחת לציין שהשכיות החמדה האלה היו של המופתי הירושלמי שנסע להיטלר כדי להאיץ את השמדת יהודי אירופה וגם את היישוב היהודי בא"י
  אבל אתה כל כך נגוע בשנאה עצמית שאתה לא נותן לעובדות לבלבל אותך

 7. מלירן הגיב:

  טורקיה הלכה לכיוון המזרח אחרי שאירופה לא קיבלה אותה לאיחוד האירופי הכרטיס כניסה אומר להשמיץ את ישראל ככה אתה חבר כבוד בברית של איראן
  עוד מעט תאשים את ישראל שבגללה השמש זורחת או שוקעת

 8. קורא אנגלי הגיב:

  זו המשוואה היהודית-ציונית:

  הסתגרות וזיוף = יורים ובוכים = ליברמן ופרס = שלום שהוא בעצם מלחמה

  מגרשים בכח פלסטינים אבל ביחד עם סיפורי הסבתא שהם "ברחו".
  הורגים ויורים לכל כיוון ביחד עם בכי מעושה על המתים.
  מעריצים את ליברמן ביחד עם כמה טיפות של מרצ לקישוט.
  מסתגרים מפני הגויים ביחד עם הומאניות מזויפת.

  זו היהודיות וזו הציונות שלהם. שקרים רבותי – שקרים!

  רק את הפתגם שאי אפשר להתל בכל העולם למשך כל הזמן – פתגם זה הם שוכחים.
  אוי ואבוי. פרצופכם נחשף. אז מה יהיה עכשיו? יהיה רקבון שסופו בסירחון.

 9. אמנון נוימן הגיב:

  ההסתגרות,אינה חדשה ומקורה בתשתית העם שקם בישראל במאת השנים האחרונות . יסודה בעם היהודי בביטאיו השונים , גם הציונות החילונית מתחילתה ראתה בדת היהודית את מקור כוחה ותרבותה ולא היתה מסוגלת להתנתק ממנה, מהגזענות הטבועה בה ומהלאומנות המודרנית שהשתרשה בה מתחילתה בנוסח האימפריאליזם הקולונילי בן תקופת היוולדה . הכיסויים האידיאולוגים צו השעה כמו "הסוציאליזם" בשנות העשרים והשלושים היו הכרחיים לבסוס הציונות והוו רק פיגומים לבניית המדינה היהודית, פיגומים שפורקו מיד לאחר הקמת המדינה. ראש וראשון למפרקים היה בן גוריון הארכיטקט של המדינה . מאז הלאומנות אכלה בארץ כל חלקה טובה וחזרה למקורותיה הדתיים בבטויהם השונים הובאו לארץ אנשים מכל קצוות תבל על בסיס הקשר הקלוש ביותר ליהדות שהיא הייתה קנה המידה היחיד להכנסם לארץ ולהתאזרחותם המידית , הדת לגווניה פורחת ואוכלת כל חלקה טובה מההומניזם ורוחב הדעת שהיתה לתרבות היהודית ברחבי העולם מאז תקופת ההשכלה. היהדות הינה גזענית מיום שעזרא הסופר ביססה כדת וכעת היא גם קנאית לאומנית. את שטיפת הדעת ותרבות הרעל שהתפתחה לא ניתן למחוק מתוכינו , כיום הרעל חדר לכל שכבות העם ואינני רואה מבחינה היסטורית עם שהשתחרר מרעל הלאומנות מתוך עצמו ובכוחותיו הוא ללא הרס וחורבן . לכן אני האינטרנציונליסט ברמ"ח וש"סה. שם את יהבי זה זמן רב על המערב . שהאינטרסים שלו יכריחהולכפות על המדינה מוכת העיורון להתפקח. ולא נאבד כמדינה וכעם.
  בצער וביגון קודר
  אמנון נוימן

 10. מלירן הגיב:

  חבל שאתם לא מגיבים לעובדות על המופתי הירושלמי שברח ממשפטי נירנברג

 11. אנג'לו איידן הגיב:

  לחבר היקר אמנון נוימן,
  טוב מאוד שאתה אינטרנציונאליסט בכל האיברים והגידים שבגופך. וזה משום שרק אינטרנאציונאליסט כזה מסוגל להיות נציונליסט (לאומן) נקי-רמאות, כלומר, למען העצמאות הלאומית (של האומה אליה משתייך), ולא בעל לאומנות מזוהמת תלות לאומית, כמו התלות הכלואה, לדוגמתה של זו המשעבדת את האומה הישראלית לתוכניות אימפריאליסטיות של וושינגטון; ולא בעל לאומנות מזוהמת פלגנות, כמו זו המפלגת בלהט את האומה אליה משתייכת אותה הלאומנות הגזענית; אלא נציונליזם המכיר בפילוג מעמדי בתוך האומה למענה הוא נאבק, לא משלים עם הפילוג הזה וחותר לסלקו, הואיל והוא כל כך נקי על שום היותו אינטרנציונאליסט.

  זה בנוגע לאינטרנציונאליזם, כלומר, בנוגע לגישה הסולידארית של אומה (ולאומים) כלפי אומות (ולאומים) זולתה, למען שיתוף פעולה מאחד איתן – שיתוף פעולה של עזרה וכבוד הדדיים – ולא מפלג.

  בנוגע למולטי-נציונאליזם (או רב-לאומנות), אנחנו יודעים כי גישתו שואפת להנציח את הפילוגים הקיימים, ואף להחריפם, גם בתוך האומות והלאומים הזרים וגם בתוך האומות המאכסנות אותו. מה שאנחנו לא יודעים עדיין כל כך טוב הוא שלאומנות עבדותית זו – רמאית בנפנפה דגלי חירות ללא הפסק – זקוקה לפילוגים בכדי לחזק את המעמד הרב-לאומי, המעמד האדון עליה – בעלי ההון הפיננסי, יצואני ההון, ברונים של המונופולים.

 12. אמנון נוימן הגיב:

  מלירן אתה חוזר ככלב על קיאו ביחס למופתי הירושלמי דבר ידוע ולא חדש . והוא היה ראוי לתליה . אך מה זה להרס מלון שאפרד בין באם הוא שכיית חמדה או לא בין נבנה ע"י המופתי או לא. המעשה הינו חלק ממדיניות מדינת ישראל הנוכחית למחק ולגרש את הערבים מאזורים שלמים בירושלים המזרחית ועל זה יש להגיב ולא, נהפך לטליבן האפגני שהרס את פסל בודהה הנפלא. או לנאצים בתחילת שלטונם.
  אך חוששני שכל הסבר שקול לא יחדור למוחך השנאה מעבירה אותך על דעתך.
  היה שלום אמנון

 13. מלירן הגיב:

  לאמנון סה"כ מלון לא ראיתי שאתה מזדעק לנוכח ההשמדה השיטתית של העתיקות בהר הבית ע"י הווקף עשרות משאיות משליכות את הממצאים שמוכיחים שהר הבית שלנו
  ולא ראיתי אף אחד פה מזדעק
  וזה עתיקות מימי בית ראשון ושני כדי למחוק כל שייכות בין היהודים להר הבית שרידים של אלפי שנים
  וזה בסה"כ מלון בן כמעט 100 שנה שמותר לבעליו להקים שם מה שהם רוצים זו מדינה דמוקרטית

 14. אמנון נוימן הגיב:

  מלירן ! אפס כוחי למוגבלותך , כנראה שביחס לרוחב אופקיך אני שיה תמימה אנא, חסוך ממני לענות לך.
  הארץ האומללה הזאת מלאה שכמותך איה שלום .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים