הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בפברואר, 2011 2 תגובות

"הוֹי, מַגִּיעֵי בַיִת בְּבַיִת–שָׂדֶה בְשָׂדֶה, יַקְרִיבוּ:  עַד אֶפֶס מָקוֹם, וְהוּשַׁבְתֶּם לְבַדְּכֶם בְּקֶרֶב הָאָרֶץ" (ישעיהו ה':ח')

באחרונה הוגשה עתירה חדשה על ידי רבנים לזכויות אדם בנוגע לגזל בשטחים הכבושים בדרום הר חברון. דרום הר חברון הוא איזור שאינו מקבל נראות הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני. כתוצאה משוליותו בשיח המדיני, מתבצעים בו פשעים רבים (בקרוב אנו נצא עם קמפיין מיוחד בנושא). בשבוע שעבר התקיים דיון בבג"צ בעתירה שהגשנו בעניין מניעת גישה של עשרות חקלאים, לכ-3000 דונם אדמה באזור סוסיא במשך כמעט עשור שנים. מדובר בשטח הגדול פי שמונה משטח התנחלות סוסיא. העותרים ובני משפחותיהם הרבים, אותם הם מייצגים, מנועים מלהגיע אל האדמה המהווה עבורם מקור פרנסה עיקרי.

מניעת הגישה מהווה סיפוח זוחל של אדמות פרטיות בבעלות פלסטינים להתנחלות סוסיא, שכן בחסותה פולשים תושבי ההתנחלות לאדמות העותרים באין מפריע ומשתלטים עליהן; במהלכה המתנחלים מבצעים שלל עבירות כגון תקיפות, איומים, הסגות גבול, גרימת נזק לרכוש במזיד וכד'.  חשוב לדעת כי עד למועד הגשת העתירה פלשו תושבים מההתנחלות סוסיא ליותר מ-400 דונם המהווים כ-%15 מה"איזור האסור".

תופעה רחבה זו של מניעת גישה מתבצעת תוך שיתוף פעולה בין תושבי ההתנחלות סוסיא ומאחזיה הבלתי מורשים מצפה יאיר וסוסיא צפון, לבין הצבא והמשטרה. תושבי ההתנחלות מסלקים את העותרים מאדמותיהם באלימות ובאיומים.

העתירה כללה את הקריאה היהודית למוסדות השלטון להתערבות מהירה לטובת הפלסטינים. מעבר לצורך האלמנטרי בשמירה על כיבוד זכויות הקניין וכבוד הבריות שהופרו ביד גסה, הדגשנו את החשיבות שרואה היהדות ליחס שוויוני של המדינה כלפי המיעוטים החיים בה. חיוב היחיד והמדינה כלפי הגר, המונח היהודי לבין מיעוטים, מופיע במקרא לא פחות מ-36  פעמים. שורש זכותנו על הארץ והיותנו בני חורין בה מבוסס על הרעיון כי לעולם נזכור כי עבדים היינו בארץ מצרים. כפי, שאנו כקבוצת מיעוט, חווינו על בשרינו את הניצול במשך כל שנות הגלות כך שומה עלינו לדאוג לא לנצל את החלשים והמיעוטים בארצנו. ללא קיום מדינה בעלת תרבות שלטונית זו אין למדינה היהודית מבחינה מוסרית זכות קיום.

susia

שלושה חודשים ארוכים

בתשובה לעתירה שלנו הרכב הבג"צ  בראשות הנשיאה ביניש קבע (3.2.2011) שעל הצבא לעדכנו בתוך שלושה חודשים בנוגע לאמצעים שינקוט לסילוק פלישות מתנחלים מאדמות פרטיות והבטחת גישת חקלאים פלסטינים לכ-3000 דונם אדמה סביב ההתנחלות סוסיא שבדרום הר חברון. זאת אינה העתירה הראשונה שהגשנו לגבי עתיד האיזור, אלא אחת מיני רבות הדנה במרקם החיים ההולך ומתדרדר. זאת, ולאחר שהצבא והמשטרה נמנעו מאכיפת החוק במשך כעשר שנים האחרונות; כוחות שיטור אלה לא נתנו מענה לפגיעות בנפש וברכוש המתרחשות בתדירות גבוהה באזור. גישתם של פלסטינים לאדמותיהם נמנעת אף במקרים בהם ניתנה הכרעה בנושא הבעלות (!)

בתגובה לעתירתנו הכירה המדינה בחובותיה וטענה כי היא מתכוונת לבצע אותן בעתיד. יחד עם זאת דרשנו בכל תוקף סידורים קונקרטיים ולוח זמנים, משום שבמשך מספר שנים אנו מקבלים הבטחות שלא קויימו. כאמור, בית המשפט קצב שלושה חודשים לעדכון. המדינה אף התחייבה להגיע להכרעה במספר מקרי ההשתלטות על קרקעות עד אפריל 2011 בטרם תפוג סמכותו של ראש המינהל האזרחי לפעול בעניין.

* עו"ד קמר מישרקי-אסעד היא מנהלת המחלקה המשפטית של ארגון "שומרי משפט".

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. דני הגיב:

  יישר כח לרבנים לזכויות אדם !!! הרמת הקול היהודי נגד עוולות כלפי הפלסטינים הוא בגדר קידוש שם ה', תבורכו.

  • קשקוש הגיב:

   מוזמנים לבוא לסוסיא ולבקר ולהתרשם במו עיניכם.

   אל תבואו בשבת – אז עזרא נאווי מקלקל את האוירה.

   תבואו ביום רגיל ונארח אתכם בשמחה.

   לא צריכים להסכים בשביל לראות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים