הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בפברואר, 2011 36 תגובות

הר הגעש הפוליטי-חברתי שהתפרץ במצרים הפתיע את כל המומחים והמומחים לכאורה, באקדמיה, בתקשורת ובגופי המודיעין הצבאיים. ביום הראשון להפגנות עוד התנבאו כמעט כולם שמשטרו של מובארק יציב, חזק, הצבא איתו, המשטרה והשירותים החשאיים איתו, ואלה יוכלו למחוץ את ההתקוממות העממית. בימים הבאים, כאשר ההתקוממות תפשה תאוצה, ומספר המפגינים הלך וגדל, נאלצו המומחים בלי ועם מירכאות, לבלוע את הרוק. הפגנת המיליון המרשימה, המרגשת והבלתי אלימה, שברה את כל הסטריאוטיפים לגבי ערבים בכלל ומצרים בפרט.

מעולם לא התקשטתי בנוצות של "מומחה לענייני ערבים", אולם כבעל השקפת עולם הומניסטית המכבדת זכויות אדם וצדק חברתי, היה תמיד ברור לי שמשטרי עריצות, סופם להתפורר. אינני יכול לצפות תאריכים, אבל התהליכים ברורים.

דרישות המפגינים הינן א' ב' של כל מי שחפץ בדמוקרטיה ראויה: די לדיכוי ולמדינת משטרה, די לשחיתות, בעד בחירות דמוקרטיות ללא זיופים, נגד מכירת נכסי הציבור למתעשרים מקרב המקורבים לשלטון; בעד עבודה, דיור וצדק חברתי.

אין לדעת בעת כתיבת שורות אלו כיצד תסתיים ההתקוממות. מובארק מנסה באמצעות ביריוניו   האלימים לזרוע פחד בקרב המפגינים. אולי ירוויח עוד כמה חודשי שלטון, אולם מותר להניח בסבירות גבוהה, כי מצרים לא תשוב להיות כפי שהייתה תחת שלטונו הרודני של מובארק.

אם הדרישות של המפגינים תתמלאנה, נהיה עדים למזרח תיכון חדש, בו לא ישראל היא "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" כיומרתה המזויפת (שהרי מדינת כיבוש ואפרטהייד אינה דמוקרטיה), אלא דווקא מצרים תתכבד בתואר של הדמוקרטיה הראשונה במזרח התיכון, ונקווה שזהו תחילתו של תהליך שיקיף מדינות ערביות נוספות.

הרעיון שמצרים תהיה דמוקרטיה, ממלא את קברניטי ישראל וקורבנות שטיפת המוח שלהם, חרדה ואימה. ישראל התרגלה לסגור עניינים עם רודן, בלי כל ה"בולשיט" הדמוקרטי, או כפי שניסח זאת בשעתו ראש הממשלה המנוח רבין "בלי בג"ץ ובצלם".

מצרים דמוקרטית עשויה לדרוש מישראל מילוי הסכם קמפ דייויד שהוא, כך בנוסח המקורי, "הסכם מסגרת לשלום במזרח התיכון", ונחתם בספטמבר 1978. בסוגיית הפלסטינים בשטחים הכבושים התחייבה ישראל "להכיר בזכויות החוקיות של ערביי ארץ ישראל (פלסטינים בנוסח האנגלי המקורי)  ובצרכיהם הצודקים". התחייבות זו הופרה ברגל גסה.

ממשלות ישראל זלזלו בסעיף הזה, שמשמעותו ברורה: סיום הכיבוש, הקמת מדינה פלסטינית בשטחים שנכבשו ביוני 1967 ופינוי ההתנחלויות. מובארק היה שותף נוח להסכם, משום שלא דרש מישראל בנחישות לקיימו במלואו. מצרים דמוקרטית, המכבדת זכויות אדם, יתכן שתאמר לישראל, אם לא תקיימו את הפרק הפלסטיני של הסכם המסגרת שהיה והינו הבסיס לחוזה השלום שנחתם במרץ 1979, אנו רואים עצמנו משוחררים מההתחייבויות שלנו.

למתרחש במצרים יש השלכות גם ביחס לישראל לא רק במישור חוזה השלום. הפערים האדירים בין שכבה קטנה של עשירים מושחתים לבין המונים הנתונים בעוני מנוון, מהווים קרקע פורייה להתקוממות. ישראל המפריטה עצמה לדעת, שכלכלתה נשלטת על ידי מספר מצומצם של משפחות, שמעמד הביניים הולך ונשחק, שמנהל בנק ציבורי מרוויח מיליון ש"ח לחודש ועובדת ניקיון לא מקבלת אפילו את שכר המינימום, שגם הוא לא מאפשר קיום מכובד, פערים אדירים אלה יביאו בסופו של דבר גם כאן להתקוממות עממית.

ההתקוממות הבלתי אלימה במצרים היא גם שיעור מאלף לפלסטינים בשטחים הכבושים. אין ספק שבסופו של דבר משטר הכיבוש והאפרטהייד בשטחים הכבושים יתפורר ויובס. אבל הפלסטינים יכולים להחיש זאת במאבק בלתי אלים נוסח מצרים.

תנועת מלקחיים של מאות אלפי מפגינים פלסטינים, 100 אלף מאזור בית לחם, מאה אלף מאזור חברון, מאה אלף מאזור שכם, מאה אלף מאזור רמאללה, מאה אלף מירושלים שיצעדו לעבר התנחלויות, ישבו על כבישי האפרטהייד ולא יתנו לרכבי צבא הכיבוש והמתנחלים לעבור, אליהם יצטרפו גם פעילי שלום ישראלים, יציתו את דימיון העולם, ויקצרו את תקופת הכיבוש. צבא הכיבוש הישראלי יינגף, השאלה היא האם יגיב בטרם התקפלות במרחץ דמים? הרבה תלוי בתגובות של מי שנקראים "ידידי ישראל", החל בארה"ב, וכלה בגרמניה ושאר מדינות הקהילה האירופית.

ממשלת ישראל ו"המומחים" לענייני ערבים בתקשורת, מפחידים את הציבור בתסריטי אימים של השתלטות האחים המוסלמים על מצרים. אינני מתעלם מכך. זו אכן אפשרות ואם תתרחש, היא עשויה להיות נפילה מהפח אל הפחת, כפי שקרה באיראן. אכן, קורה שבחירות דמוקרטיות מסתיימות בתוצאה לא דמוקרטית, זה מה שקרה בבחירות האחרונות בישראל. זו לא סיבה להגן על הרודנות של מובארק. על פי ההתרחשויות עד כה, זה כלל לא מובן מאליו כי בבחירות חופשיות האחים המוסלמים יכבשו את השלטון.

campdavid

שודד הקרקעות

האלוף יואב גלנט, שהיה אמור להיות הרמטכ"ל הבא של ישראל, נפסל משום שנמצא כי סיפח לטירה שבנה במושב עמיקם, חלקות קרקע לא לו. הוא גם הואשם בתצהירי שקר לרשויות השלטון והמשפט. במילים אחרות, גלנט התגלה כשקרן ושודד קרקעות. יש אירוניה כלשהי בכל הפרשה, כי מדובר בכמה עשרות דונמים שגלנט השתלט עליהם שהם כסף קטן, לעומת שוד הקרקעות הגדול שמנהלת המדינה וצבאה בשטחים הכבושים. שם שודדים מאות אלפי דונמים מהפלסטינים, לטובת התנחלויות, מחנות צבא ומשטרה. כמות הניירות השקריים שהצבא מייצר בהקשרים אלה יכולה למלא כמה אנציקלופדיות.

ראוי היה לפסול את גלנט בגלל פשעי המלחמה עליהם פיקד כאלוף פיקוד הדרום בפלישה הישראלית לעזה, דצמבר 2009 ינואר 2010. זה כמובן לא קרה, כי במדינת הכיבוש הישראלית, שודד קרקעות ופושע מלחמה הוא איש המתאים לפקד על הצבא. בנושא זה אין מה "לדאוג", כל מי שיחליף את גלנט נגוע בפשעי מלחמה והפרות זכויות אדם. כל הדגנרלים המשרתים היום בצבא הם חניכי ובוגרי מערכת הכיבוש. אין גנרל שבשלב מסוים בקריירה שלו לא עבר את כור ההיתוך של השטחים הכבושים. לפני שהם יודעים לנהל מלחמה הם יודעים איך להתעלל באוכלוסייה אזרחית כבושה. הצבא הישראלי הוא היום תערובת של משטרת כיבוש וצבא קולוניאלי, וככזה, בטווח הארוך, הוא יתפורר. כאשר תשרור בישראל דמוקרטיה אמיתית ימוצה עימם הדין.

עוד סיפור על "הדמוקרטיה הישראלית"

עיתון "הארץ" פרסם (3 בפברואר 2011) ידיעה לפיה מנעה מדינת ישראל את הגירתו של דייל סטרייסנד משום שנחשד באמונה בישוע.

המקרה קיבל פרסום משום שדייל סטרייסנד הוא בן דודה של השחקנית המפורסמת ברברה סטרייסנד.

דייל סטרייסנד הוא "יהודי כשר" לפי חוקי הדת בישראל, כלומר בן לאם יהודיה וזכאי לפי חוק השבות להגר לישראל ולהיהפך בה לאזרח מיד עם נחיתתו.

הוא ביקש לעשות "עלייה", כך מכונה הגירה של יהודי לישראל. הסוכנות היהודית ומשרד הפנים הישראלי החליטו לבדוק את כשרותו, לא רק מבחינת ההלכה היהודית היבשה, אלא גם להיכנס להשקפת עולמו בטרם אישור. אשר על כן הם נכנסו לאתר הפייסבוק שלו, ושם גילו דבר נורא – הפנייה לאתר נוצרי. לאור זאת הודיעו לו כי הגירתו לישראל לא מאושרת. דייל ניסה להסביר לשלטונות הישראלים, כי הוא אינו יודע איך הגיע הקישור לאתרו, וכי אינו מאמין בישוע.

על מנת להוכיח זאת, פנה לקצה של לאומנות יהודית דתית. הוא בנה פרופיל אישי חדש בפייסבוק על רקע דגל ישראל וציין את חבריו החדשים, רב מחב"ד, כת יהודית משיחית שמאמינה כי מנהיגה שנפטר הוא "המלך המשיח", וערוץ 7 של המתנחלים. בינתיים זה לא עוזר לו, כי דבק בו החשד הנורא של אמונה בישוע. מזכיר לי את תופעת הגרמנים במשטר הנאצי שנחשדו במוצא יהודי  ועשו כל ניסיון להכחיש זאת, בין השאר, באמצעות הצטרפות לאגף הקיצוני ביותר של המפלגה הנאצית בבחינת "כשרותנו הגרמנית לא מוטלת בספק, והראייה שאנו מתעבים את היהודים יותר מכל".

מה אנו למדים מהסיפור הזה? קודם כל על פחד של הממסד היהודי ישראלי ממי שמאמינים בגרסה דתית שונה. הוא עלול, חס ושלום, להרעיל את נשמותיהם הטהורות של ילדינו. בישראל שכחו שהיהודים סבלו  לאורך הדורות מהדרה שביטאה פחד מהשונה והאחר.

הדבר מחזיר אותנו לשאלה שהטרידה ומטרידה את ישראל לא אחת, והגיעה גם לפתחו של בית המשפט העליון, האם יכול להיות בן אדם גם יהודי וגם מאמין בישוע? בית המשפט העליון פסק כי יהודי כזה לא ייהנה מזכויות חוק השבות. כאדם חילוני אני כמובן מכיר בזכותו של כל אדם להגדיר את אמונתו הדתית כרצונו, ולעשות כל עירוב דתי שהוא מוצא לנכון. בישראל לא סבורים כך, ולכן חבורת היהודים המשיחיים המאמינים בישוע נרדפים ומאוימים, ולעתים נרצחים, על ידי קנאי הדת היהודית בישראל. וזה שוב מעלה את השאלה: האם תיתכן מדינה יהודית ודמוקרטית?

תגובות
נושאים: מאמרים

36 תגובות

 1. אלי בר הגיב:

  כל אזרחי העולם ראוים לדמוקרטיה.
  בישראל יש בחירות דמוקרטיות וחבל שכשנבחר מישהו לא נוח אז אומרים שאין דמוקרטיה.
  האם לדעת הכותב על מצריים להסתלק מהסכם השלום בגלל הפלסטינים?
  מה בקשר לשלום עם סוריה? אם לא סוגרים עניין עם רודנים אז צריך לחכות שבסוריה תהיה דמוקרטיה-לא ככה ?

 2. בטטה הגיב:

  אין חיה כזו יהודית ודמוקרטית ממש כפי שאין מוסלמית ודמוקרטית או קתולית ודמוקרטית .
  הדת מטבעה לא סובלת מתנגדים ומערערים ומהרהרים או דת מתחרה כלשהי ולכן לא תתכן דמוקרטיה ודת.
  את זה הבינו אבות הרפובליקה האמריקאית,בנימין זאב הרצל ואתא טורק .

 3. דוד עציון הגיב:

  החשש בישראל הוא לא מדמוקרטיה, אלא מהתוצאה האפשרית (ולצערנו, הסיכוי לה לא קטן) – שבחירות באלה יביאו לשלטון איסלאמי. שלטון כזה, שבוודאי לא יהיה דמוקרטיה, עדיף לישראל פחות משלטון מובאראק. תגובת שרשרת מצעד כזה עלולה להביא לשלטון איסלאמי עויין לישראל (ברמה של שלילת עצם קיומה) – בשאר מדינות המזרח התיכון. מובאראק, עבדאללה ושאר מנהיגי ערב ה"מתונים" עדיפים, בעיני, וכנראה בעיני רוב אזרחי המדינה, על פני שלטון איסלאמי.
  גם בין מנגנוני הדיכוי ורמת שמירת זכויות האזרח – יש הבדל בין ישראל, מצרים, סוריה, איראן או כל מדינה אחרת. החשש הוא שבסופו של דבר ההתיישרות תהיה לפי המודל הקיצוני מכולם.
  גם אני אשמח להתבדות ולראות משטר דמוקרטי לא-איסלאמי במצריים. הלוואי.

  • דניאל קלטי הגיב:

   מעבר לעובדה, שתוצאה זו, אינה מחוייבת-המציאות כלל וכלל.

   מעבר לעובדה, שאם כבר נלך לפי זה, אז הדמוקרטיה הישראלית החלקית-מאד, עלולה לרסקנו לתוך שלטון ליברמני (או לחילופין? ש"סניקי) – אז מה נאמר עליה?

   אולי די כבר, עם להכפיף כל דבר עלי-אדמות, לשאלה האחת והיחידה, "עס איס גיט פיר יידן אודר שלעכט פיר יידן?"

   באמת, די, נמאס כבר!!

 4. דמוקרט הגיב:

  הדרך שמציע ספירו לפלסטינים היא הדרך הברורה והמהירה ביותר לסיום האפרטהייד והשלטון הצבאי. כמה מאות אלפים שיצורו על בסיסי הצבא בשטחים, ויחסמו את כל הכבישים, יגרמו בסיכוי סביר תוך מספר שבועות לכניעה של השלטון.

 5. טובה שיבר הגיב:

  כל המומחים טעו וכידוע רק גדעון ספירו חזה מראש את העומד להתרחש במצרים.
  זה באמת לא רציני כל המאמר הזה.

  לו היה מביא לנו גדעון ולו מאמר אחד מפרי עטו שהתפרסם באתר הזה או במקומות אחרים שבהם חזה נכונה את העומד להתרחש במצרים אפשר היה לקבל את הסייפא של דבריו בהם הוא מלגלג על המומחים והמומחים מטעם.

  בסוף שנות ה 70 כשהמונים באירן הפגינו כנגד שלטון השאה התמוגג השמאל הרדיקלי שספירו נמנה עימו בטענה ההזויה שההפגנות יביאו לדמוקרטיה ולשלטון העם והיו סהרורים במיוחד שסברו כי אותן הפגנות יביאו לעליית כוחה של המפלגה הקומוניסטית האירנית ובעיקבות כך למהפכה סוציאליסטית.

  בפועל הדברים השתבשו במקצת: ההפגנות גרמו לעליית שלטון אימים איסלמי, המפלגה הקומוניסיטת, ביחד עם מפלגות אחרות הוצאו אל מחוץ לחוק ופעיליהן הושלכו לכלא (אם היו ברי מזל), אירן הפכה לאוייבת מרה של ברית המועצות ואף הקיזה את שמה באפגניסטן וכל אלה שכה התלהבו מן "המהפכה" האירנית התאכזבו מרה.

  שלושים שנה עברו ואותו שמאל רדיקלי חוזר במדוייק על אותה טעות: הוא ממש יוצא מגדרו למראה ההמונים המפגינים ברחובות קהיר ואנשיו חיים באשליה ששינוי השלטון במצרים יביא לדמוקרטיה ולעליית כוחות "מתקדמים".

  שוב תתפח על פניהם המציאות כפי שקרה בעבר.

  • איל הרצוג הגיב:

   בעידן המודרני, גם ימיו של השלטון באירן ספורים. הם גם מבינים את זה ואוסרים על האופוזיציה להזדהות עם המצרים. למרות כל זאת – צדק השמאל הרדיקלי כששמח על המהפיכה באירן. מאז ומתמיד השמאל הרדיקאלי ראה אל מול עיניו את טובתם של האנשים הפשוטים ומעמדם של אלה השתפר פלאים מאז המהפיכה (אנאלפבתיות, תמותת ילדים, וכמעט כל מדד אחר) וכל זאת למרות הקשיים שהערים המערב, בינהם הצתת מלחמת אירן-עירק.

   אירן היא עדיין מפגרת בנושאים של זכויות אדם, אבל כל אירני יעדיף זאת על פני קמבק של הסאוואכ.

  • "שלטון אימים איסלמי" אליבא דשיבר הגיב:

   מה עם שלטון האימים של השאח רזא פהלווי – הסוואק בשת"פ של השב"כ?
   מה עם שלטון האימים של מוברכ שלא ידענו עליו כלל ברוב חסדה של התקשורת הישראלית?
   מה עם שלטון האימים של ישראל הציונית? אם את לא מאמינה תשאלי את הפלסטינים בגדה ובעזה הכבושות ובמחנות הפליטים הפלסטינים.

 6. מלירן הגיב:

  אני לא מבין למה שולחים צו מעצר לרב דב ליאור שבמאמר הזה יש הסתה מפורשת לאלימות
  יינגף,תנועות מלקחיים,השמטת עובדות
  הרי ברור שישראל ויתרה על חצי האי סיני שגדול פי 10 מיהודה ושומרון והיתה מוכנה ללכת כברת דרך ולוותר עד הגרגר האחרון האלטרנטיבה של הכותב תמות נפשי עם פלישתים
  ביטול הסכם השלום יגרום לשובה של ישראל לחצי האי סיני בואכה תעלת סואץ האם זה מה שהכותב מייחל ?

 7. צביעות סדרתית הגיב:

  הגברת שיבר שמה דברים בפי ספירו ואח"כ מתווכחת (עם עצמה) כדי להוכיח ש"זה באמת לא רציני כל המאמר הזה".

  מי שקורא ולו במקצת מהמאמרים של ספירו יודע שבאופן עקבי הוא והיה נגד המשטר בברה"מ, נגד שלטון חד מפלגתי עפ"י האידיאולוגיה הלניניסטית וכו'. כמו כן, השקפת עולמו הידועה לקוראיו היא שמשטרי דיכוי סופם להתמוטט. בזאת מתבטאת "מומחיותו" ולא מעבר לכך. אבל מה זה משנה לשיבר שמפגינה מפעם לפעם את בורותה על הדפים הוירטואלים דווקא של במה שמאלית.

  עד כאן הערותי כאחד שקורא את מאמריו של ספירו ולא מעבר לכך, אני לא דוברו וגם לא מייצג את דעותיו.

  עפ"י השקפת העולם "הדמוקרטית" הרווחת כאן שאותה מייצגת גם שיבר דנן, כל משטר שמשרת את האינטרסים של ארה"ב וישראל ולא חשוב אם זה משטר הדיכוי המושחת של מוברק, שהתגלה בכל מערומיו, של השאח באירן או אפילו המשטר הפונדמנטליסטי בסעודיה (שהוא יותר קיצוני בהרבה מהמשטר באירן), עדיפים על הדמוקרטיה, כלומר על משטר שמבטא את רצון העם.
  ובכן, אפילו שלא ימצאו חן בעיננו, התנועות האיסלמיות שהן קודם כל תנועות עממיות וחברתיות ומבטאות את רצון העם ולכן יותר דמוקרטיות מאותם משטרים המשרתים באמצעי דיכוי את האינטרסים של ארה"ב וישראל.
  צריך לזכור שהעם באותן ארצות הם הרוב המוחלט של המונים עניים שחיים על 2 דולר ליום ולא המעמד הבינוני הדק שם. להם האידיאלים הליברליים והדמוקרטיים של הבורגנות לא אומרים שום דבר מלבד שזו האידיאולוגיה שמדכאת אותם.

 8. טובה שיבר הגיב:

  עפ"י השקפת העולם "הדמוקרטית" הרווחת כאן שאותה מייצגת צביעות סידרתית כל משטר שמשרת את האינטרסים של הג'יאהד והפונדמנטליזם האיסלמי ולא חשוב אם זה משטר דיכוי המשרת את הנייה/משעל, של האייתולות באירן או אפילו המשטר הפונדמנטליסטי בעזה (שהוא יותר קיצוני בהרבה מהמשטר במצרים) עדיפים על הדמוקרטיה, כלומר על משטר שמבטא את רצון העם.

  יכולתי להמשיך ולהגחיך את הטיעונים שהעלית בתגובתך אבל אינני רואה בזה טעם.

  לעניין "רצון העם" ברצוני לציין שבאשר לרצונו של העם הפלסטיני למשל ברור שהוא משתוקק להסתופף תחת שלטון מדינת ישראל: עובדה, כשהחלו להקים את גדר ההפרדה באיזור ירושלים החלה נהירה המונית של פלסטינים את החלק שישאר בתחומי מדינת ישראל.
  רצונו של העם הפלסטיני, מסתבר, סותר לחלוטין את רצונם של שמאלני ישראל המתיימרים לדעת מה טוב עבורו.

  אציין עוד שבכל פעם שמועלית האפשרות שכפרי המשולש יעברו לתחומי הרשות הפלסטינת (ובכך ישתחררו ממשטר האפרטהייד הציוני שמפלה אותם על כל צעד ושעל) קמה קול זעקה מרה בקרב תושבי הכפרים שלמעלה מ90% מהם מסרבים בתוקף לחיות במולדתם האהובה פלסטין ומעדיפים להשאר בתחומי היישות הציונית השנואה.

  • צביעות סדרתית הגיב:

   לפני זמן לא רב במונחים היסטוריים, הבעת סלידה משחורים, ערבים, יהודים, היתה נחשבת הבעת דעה מהוגנת של "הנאורים", "התרבותיים", על הנחותים. היום דעה גזענית בוטה כזאת כבר לא מקובלת אז היום הגזענים לא סולדים מערבים, מוסלמים ("טובים") וכו', הגזעות שלהם מתבטאת נגד "הג'יהד", "הפונמנטליזם האיסלמי", "הטירור העולמי" וכו'. אז הם נחשבים בעיני עצמם לנאורים, דמוקרטים ועוד מעלות שמשתבחים בהם הגזענים הללו. המגוחך הוא שיש כאלו המתעקשים לגלות את ערוותם הגזענית דווקא מעל במה שמאלית

   ובכן, הגב' טובה מה הם אותם "האינטרסים של הג'יאהד והפונדמנטליזם האיסלמי", אייתולות ושאר "ירקות" נוראיים העדיפים על הדמוקרטיה עפ"י "השקפת עולמו "הדמוקרטית" הרווחת כאן שאותה מייצגת צביעות סידרתית"?

   האינטרס שלהתנועות פלסטיניות החילוניות וגם הדתיות הוא קודם כל להפטר מהדיכוי של הקולוניאליזם הציוני. בזאת התמיכה של שמאל בכל מקום מובטחת להם. אין זה מחייב הזדהות עם אידיאולוגיה דתית או אחרת וגם לו עם השיטות הננקטות במאבק ואפילו לא עם שיטת המשטר. כך גם האינטרס של "האייטולות" (ביטוי גזעני למשטר באירן) הוא קודם כל להתנגד לאימפריאליזם האמריקאי ולשמור על המשאבים של אירן מחמסנותם.
   אם לאינטרסים הללו יש רוב דמוקרטי בעם אזי המשטר הוא דמוקרטי אפילו שהוא לא משאת נפשו של השמאל. אלא של"דמוקרטים" מסוגה של שיבר אין עיניין באינטרסים של העם ובמי הוא בוחר באופן דמוקרטי אלא אם "הדמוקרטיה" תתאים לאינטרסים של ארה"ב וישראל אזי היא דמוקרטיה אחרת זה משטר איימים של הפונדמנטליזם האיסלמי…

   "רצון העם" של הפלסטינים במזרח ירושלים "להסתופף תחת השלטון של מדינת ישראל דומה מצד אחד ל"לרצון העם" של היהודים בישראל לקבל ויזה ולעבור לארה"ב (כבר מאות אלפים הגשימו את "רצון העם" הזה) ורבים אחרים שממתינים בשגרירויות השונות בבקשת אזרחות.
   מצד שני וזה מה שחשוב לעינייננו, הפלסטינים מעולם לא השלימו עם הטיהור האתני שהציונים ביצעו בהם ולא ויתרו על זכותם לשוב לשטחים של פלסטין שעליהם הוקמה מדינת ישראל ובבודאי שלא לעזוב אותם לטובת האינטרס הדמוגרפי הציוני. אלא שאם יגשימו את זכותם זו לא תהיה זו במסגרת מדינת אפרטהייד ציונית אלא במדינת כל אזרחיה (במידה שהיהודים ירצו להשאר ולא יממשו את אזרחותם הנוספת ולעזוב)

   • ק.א. הגיב:

    אגב, אלישע וטובה מכירים זה את זו?

   • דינו הגיב:

    למגיב "צביעות סדרתית":
    גם האנטישמיות המודרנית מתבטאת היום באיצטלה של "אנטי ישראליות" ואנטי כיבוש, ע"י נאורים בעיני עצמם וגזענים למיניהם. שלא לדבר על מנהיגים ערביים שמתים מפחד פן עמם יזרוק אותם לכל הרוחות ולכן משמיצים את ישראל כדי לזכות לעוד יום של חסד (למשל נאום קדאפי היום).
    נראה שאנטי-ישראליות נהייתה "מפלטו של הנבל".
    בקיצור, אם אתה לא רוצה שיוטל דופי בכל אנטי ישראלי, אל נא תטיל דופי בכל מי שהוא אנטי-איסלם-פונדמנטליסטי. לא כל מי שלא מסכים איתך הוא נבל.

    את הרעות החולות של האיסלם הקיצוני אתה יכול לחוות בעצמך אם רק תואיל בטובך לגור באיראן או סודן.
    אך משום מה יש לי תחושה שתעדיף חיים במדינה דמוקרטית בסגנון האמריקאי-ישראלי ולא בסגנון האיראני,
    זה שכינית באנדרסטייטמנט "לא משאת נפשו של השמאל".
    מה גם שכאשר תקלף את התעמולה של מנהיגי איראן אולי תגלה שהעם האיראני לא כל-כך שונא ומתעב את המערב בכלל וארה"ב בפרט, הבעיה היא שבמצב בנתון ב"דמוקרטיה" האיראנית של היום לא נוכל לדעת.
    חבל רק שהספקנות שלך לגבי רצונו האמיתי של העם האיראני היא קטנה עד כדי לא קיימת.
    מבחינתך ה"אייטולות" מייצגים את עמם (סליחה אם הכינוי מריח לך גזעני, מבחינתי מנהיגי איראן ראויים לכל גינוי אפשרי) , ואתה טועה. משטר איימים שלהם הוא אכן כזה (משטר איימים) והנסיון שלך לטעון שזו הגדרה סובייקטיבית הוא נואל. כולל ההגדרה החדשה שלך של "דמוקרטיה".

    העובדה שפלסטינים מעדיפים להיות אזרחי ישראל ולא אזרחי הרשות אולי באמת דומה לדוגמא האמריקאית שהבאת, אבל זה מראה בפשטות שרמת החיים בישראל טובה בשבילם עד כדי כך שיעדיפו להיות חלק ממדינת "אפרטהייד" הכובשת ומדכאת אותם עצמם… לך תבין.

    אגב, היהודים מעולם לא ביצעו טיהור אתני בפלסטינים. חזרה על שקר לא תהפוך אותו לאמת, כפי שאתה בוודאי יודע היטב.

 9. טובה שיבר הגיב:

  לפני זמן לא רב במונחים היסטוריים הבעת תמיכה בסטלין ובחבר מרעיו הייתה נחשבת הבעת דעה מהוגנת של "הנאורים" והתרבותיים" על הנחותים. היום דעה סהרורית כזו בוטה כזו אינה מקובלת אז היום "הנאורים לא סולדים מישראלים, יהודים, ציונים ואמריקאים וכו', הגזענות שלהם מתבטאת כנגד ה"קולוניאליזם" "האפרטהייד" "הכיבוש" וכו'.
  אז הם נחשבים בעעיני עצמם לנאורים, דמוקרטים ועוד מעלות שמשתבחים בהם הסהרורים הללו. המגוחך הוא שיש כאלו המתעקשים לגלות את עיוורן סהרוריותם מעל כל במה אפשרית.

  ובכן, הגב' צביעות סידרתית, מהם אותם "האינטרסים של הג'יאהד והפונדמנטליזם האיסלמי"?

  הרי הם לפניך סדורים וערוכים בלשון ברורה וחד משמעית כפי שהם רשומים, שחור על גבי לבן במצעה של תנועת האחים המוסלמים סניף פלסטין:

  1."המערכה שלנו עם היהודים גדולה מאד והרת גורל" – הנה כאן מוגדרת היטב המטרה והיא אינה הציונות או מדינת ישראל האויב הוא היהדות והיהודים.

  2. "תנועת ההתנגדות האיסלמית היא אחת הזרועות של האחים המוסלמים הפועלת בפלסטין" – בכדי להסיר כל ספק מנסחי אמנת החמאס מגדירים עצמם כחלק אינטגרלי של תנועת האחים המוסלמים.

  3. "לא תגיע השעה (יום הדין) עד אשר ילחמו המוסלמים ביהודים ויהרגו אותם המוסלמים, ועד אשר יסתתר היהודי מאחורי האבנים והעצים ואז יאמרו האבנים והעצים 'הו מוסלמי, הו עבד אללה, יש יהודי המסתתר מאחורי בוא והרגהו'" – הנה חזון משובב נפש אודות הגורל המיועד ליהודים.

  4. "אללה הוא תכליתה של התנועה, הנביא הוא דמות המופת שלה, הקוראן הוא דרכה והמוות למען אללה הוא הנעלה במשאלותיה" – הנה חזון נוסף משובב נפש, הומאני ואנטי קולוניאליסטי.

  5. "תנועת ההתנגדות האיסלמית מאמינה שאדמת פלסטין היא אדמת הקדש איסלמי (וקף) -אם יש למישהו אשליה שאותם אנטי קולוניאליסטים חושבים לרגע על חזון שתי מדינות או חזון מדינה אחת הרי ההוכחה שתכליתם היחידה היא ייסוד מדינת הלכה איסלמית על כל שטחה של פלסטין וכל הקישקושים אודות "מדינת כל אזרחיה" מעניינת אותם כשלג דאשתקד.

  6. "היוזמות המדיניות ומה שקרוי פתרונות של שלום והועידות הבינלאומיות לפתרון הבעיה הפלסטינית, עומדים בסתירה לתפישת העולם של תנועת ההתנגדות האיסלמית. "- הנה עוד אשליה מתנפצת: החברה הנחמדים האלה אינם מעלים על דעתם פתרון מדיני מסוג כלשהו.

  7. " אין פתרון לבעיה הפלסטינית אלא באמצעות הג'יאהד. באשר ליוזמות, ההצעות והועידות הבינלאומיות הרי הן ביזבוז זמן והבל הבלים." אם מישהו עדיין משלה את עצמו שאפשר להדבר עם החברים הללו.

  8. "אין מנוס מהחדרת בעיית פלסטין למוחותיהם של הדורות המוסלמים ולהבהיר להם שהיא בעיה דתית ויש לטפל בה על בסיס זה" – לא מאבק אנטי קולוניאלי ולא נעליים: מאבק דתי, חד וחלק.

  עד כאן ציטוטים מן המצע המתייחסים לסוגיית פלסטין.
  החומר המעניין באמת מצוי בציטוטים שיובאו בהמשך אשר מתארים את היהדות העולמית כמפלצת רב זרועית ואשר לקוחים הן מן הפרוטוקולים של זיקני ציון והן ממיין קאמפ של אחד, אדולף ה.

  "באמצעות כספם הם הציתו מהפכות במקומות שונים בעולם כדי להגשים את האינטרס שלהם ולקטוף את הפירות, שהרי הם עמדו מאחורי המהפכה הצרפתית, המהפכה הקומוניסטית, ורוב המהפכות שעליהן שמענו פה ושם. באמצעות כספם הם הקימו אירגונים חשאיים הפרושים במקומות שונים בעולם וזאת כדי להרוס את החברות השונות ולממש את האינטרסים של הציונות. מדובר באירגונים כמו הבונים החופשיים, מועדוני רוטרי, לאיוס בני ברית ואחרים. כולם הם אירגוני ריגול הרסניים , שבאמצעות כספים הצליחו לנשתלט על הארצות האימפריאליסטיות."

  וומשיכים וקובעים החבר'ה הנחמדים הללו: " באשר למלחמות המקומיות והעולמיות, ניתן לדבר על כך בלי לחוש מבוכה: ובכן, הם עמדו מאחורי מלחמת העולם הראשונה, אשר בה הצליחו לחסל את מדינת החליפות האיסלמית, להפיק רווחים חמריים ולשלוט על רבים ממקורות העושר. הם גם הקימו את חבר הלאומים כדי שבאמצעותו יוכלו לשלוט על העולם. הם אלה שעמדו מאחורי מלחמת העולם השנייה שבה הפיקו רווחים אדירים מסחר בציוד מלחמתי והכשירו את הקרקע להקמת מדינתם. הם הורו על הקמת אירגון האומות המאוחדות ומועצת הביטחון שהחליפו את חבר הלאומים, כדי שיוכלו לשלוט בעולם באמצעותם. אין מלחמה מתנהלת בשום מקום מבלי שידיהם תהיה מאחוריה.

  הנה כי כן רצית לדעת מה האינטרסים של הג'יאהד העולמי הרי הם לפניך.

  "

  • ק.א. הגיב:

   מה אתה רוצה מהם? בסה"כ הבינו עם מי יש להם עסק.
   משום מה נוח לך לשכח שהם (כרגיל) בצד המקבל.
   לו אתה בעצמך בצד המקבל – מה חושב היית אתה עליהם?
   להזכירך חמוד שלי בריטניה ואמריקה (ישראל) חתומות על פשע מלחמה מתועב (חי וקיים!), בו החריבו מדינה (עירק) וגרמו באופן ישיר ועקיף (מתאוות בצע ושלטון) לחורבן והרס שלא יתוארו. פשעי מלחמה מזעזעים אלה אינם שונים במאומה מהגרועים שבפשעים שבוצעו מעולם. אבל ישנה תעמולה. תעמולה שבחלקה באה מן המדינה היהודית. תעמולה איסלמופובית. להשכחת העובדה מי יושב (בכוח) על מדינתו של מי…

   • דינו הגיב:

    התגובה שלך לציטוטים של טובה שיבר דורשת שתיטול קורה מבין עיניך, לאלתר.
    האמירה שלך שהאחים המוסלמים "בסה"כ הבינו עם מי יש להם עסק", ולכן מותר להם לתכנן ג'נוסייד מפורש לא הייתה מביישת את "דר שטרימר" בימיו היפים, וגם שם אני לא בטוח שהדברים היו כל-כך בוטים.

    בנוסף לזה אתה מתבקש להסביר את הקשר בין הפלישה לעיראק לבין ההסתה הפרועה כנגד היהודים בישראל.
    את אותו הקשר עשה סדאם חוסיין, להזכירך, כאשר ירה טילים לעבר ישראל במלחמת המפרץ הראשונה.

    נראה שבתגובתך האחרונה אתה ממש נתלה באילנות גבוהים ועומד על כתפי ענקים…

    רק כדי להבהיר את הנקודה העיראקית, שכנראה בוערת לך מאוד: מי שביצע את הפשיעה האמיתית בעיראק הוא סאדם חוסיין העריץ, שכוח העמידות של צבאו בעת הפלישה (עמידות שלא היתה כלל, הלכה למעשה) הראתה עד כמה צבאו ועמו מעריכים אותו.
    הפשיעה השניה הגודלה בעיראק נעשתה ונעשית עד היום ע"י מליציות מקומיות צמאות דם,
    ורק אח"כ מגיע תור הפולשים עצמם.
    תלמד להאשים את מי שצריך ולאו דווקא את מי שאתה שונא, כפי שעשית כאשר שרבבת את שמה של ישראל לרשימת האשמות בפלישה לעיראק.

    • קורא אנגלי הגיב:

     הכלל הוא שכל מי שמראה סימן של אמפתיה או הבנה לקרבן מייד חשוד בשנאת-עמו ובאנטישמיות.

     סיפור נדוש.

     עיוור.

     • דינו הגיב:

      אני לא יודע למה אתה מתכוון, אבל החלקים במצע של האחים המוסלמים אותם ציטטה טובה שיבר מראים אנטישמיות מפורשת וברורה.
      אין קשר בין סימפטיה לקורבן הפלסטיני לבין תמיכה או הסכמה שבשתיקה עם המצע הנאצי הנ"ל.

      מלבד זאת, הכלל בשמאל העקבי הוא הפוך לזה שתיארת:
      מי שמראה סימן של תמיכה בציונות או בארה"ב – חשוד מיד בגזענות, קולוניאליזם וג'נוסייד .

      אכן סיפור נדוש.

      חירש.

 10. חוקר ותיק הגיב:

  רבותיי (וגבירותיי),

  אתם מבזבזים את זמנכם בויכוח עקר עם מי שמבחינתו ישראל היא אבי אבות הטומאה. ישנם בודדים (באתר זה הם הרוב) אשר לדידם לא ישכון שלום עד אשר לא ישרור "צדק".

  ומהו אותו הצדק?

  לדידם של אותם בודדים, הצדק המיוחל יושג אך ורק על ידי חיסולה האקטיבי של מדינת ישראל והקמת מדינת פלסטין הגדולה במקומה.

  להתווכח איתם (או איתן) זה בדיוק כמו להתווכח עם החרדים בעניין מנהגיהם. זה מיותר ואין בזה שום תועלת. הרי בדיוק כפי שש"סניק ממוצע לא יתכחש ל-"תורת" הרב עובדיה וליטאי ממוצע לא יתכחש לעולם ל- "תורת" הרב אליישיב, כך אין סיכוי לשכנע את פוקדי האתר הזה.

  חבל לכם על הזמן!

  מה שכן, נתנחם בעובדה שעורכי האתר טרחו והוסיפו אפליקציה המראה את כמות תומכי האתר מקרב אלו הרשומים בפייסבוק.

  • ק.א. הגיב:

   לחוקר הוותיק,

   אינני יודע מה אתה חוקר, אולי חקר של חלומות (משיחיים) זוהי אפשרות מתקבלת על הדעת.

   רשמת: "לדידם של אותם בודדים, הצדק המיוחל יושג אך ורק על ידי חיסולה האקטיבי של מדינת ישראל והקמת מדינת פלסטין הגדולה במקומה"

   בקשר למילה "בודדים" …

   רוב בני האדם בעולם רואים במדיניותה האלימה (זה עשרות שנים) של ישראל דבר רע ומזיק.
   לכן מי שנמצא בבדידות הוא דווקא אתה וחברך לכת שכל כולה גזענות וברוטליות.
   אם (עדיין) לא חשת בכך אין זה מעיד על המציאות אלא זה פשוט מעיד עליך ועל מצבך.

   בתור 'חוקר' מן הראוי שתחקור בשנית.

   • הנרי הגיב:

    רוב בני האדם?
    אתה מתכוון לאירופה נכון?
    למה לסין, הודו, פקיסטן ומרבית אסיה אנחנו ממש מתונים

 11. צביעות סדרתית הגיב:

  לדינו

  לפני שאתה מאשים את כל העולם "באנטישמיות החדשה" אתה צריך להוכיח שישראל לא כובשת, לא קולוניאליסטית ולא מדינת אפרטהייד.
  ישראל הציונית היא הפרויקט הקולוניאלי האחרון בעולם וכל אדם ישר (לא רק שמאלי ולא קומוניסט רחמנא ליצלן) מתעב משטר כזה.
  להאשים כל אדם ישר שמתנגד לפרויקט הזה באנטישמיות הוא מפלטו של הנבל המתחסד "והמסכן" הציוני.

  אזרחי אירן לא "גרים" באירן כמו שאני לא "גר" בישראל ואני לא צריך לגור באירן כדי לדעת שבנסיבות החברתיות של אירן שרוב אזרחיה היו חלכאים ונדכאים תחת משטר השאח והסוואק בתמיכת השב"כ, משרתי האימפריאליזם האמריקאי החמסני, המהפכה האיסלמית היתה מתקדמת, העלתה את רמת ההשכלה, הבריאות ואפילו את רמת הדמוקרטיה (תתפלא לשמוע) ובעקבות זה גם המעמד הבינוני התרחב ועכשיו הוא תובע את מקומו במשטר האירני. כל זאת חרף המלחמה האיומה שנכפתה עליהם עי"י משטרו של סאדם חוסיין בתמיכת ארה"ב.
  כל המשטרים שאנחנו מכירים מסתאבים במוקדם או במאוחר ומפנים את מקומם, בכך אין בעייה לשמאל אלא אם משטרים ריאקציונים תופסים את מקומם כלומר כאלו שלא משרתים את האינטרסים של רוב העם אלא של שכבת מתעשרים דקה מבפנים ושל ההון הבינלאומי החמסני מבחוץ.

  התייחסות לכל משטר היא לגופו, לא האידיאולוגיה קובעת את מהות המשטר אלא סדר היום שלו ואיזה אינטרסים הוא מקדם. לכן לא ברור לי מה קשר סודן לאירן אלא כהכללה גסה לצורך
  הסחת הדעת וזריקת בוץ על היריב.

  ואחרון, "היהודים מעולם לא ביצעו טיהור אתני בפלסטינים" מה שנכון, אלא שהציונים ביצעו גם ביצעו. לא רק במיליון פלסטינים "שטוהרו" מכאן שהם וצאצאיהם חיים במחנות פליטים עד היום אלא שטיהור אתני הוא לב האג'נדה הציונית מאז ועד היום, "מה שיותר פלסטין ומה שפחות פלסטינים" זו המשימה של כל הציונים כדי שתתקיים כאן "דמוקרטיה" ליהודים (בהבדל אחד ביניהם שהשמאל הציוני מסתפק בדמוקרטיה ליהודים על חלק מפלסטין ומסתפק בטיהור האתני של 48).

  ולידידתנו הותיקה טובה

  אז מניין לך שאני תומך סטלין? או שכל מתנגדי הציונות הם תומכי סטלין? אולי כולם או רובם לאו דווקא קומוניסטים ר"ל? אולי הם טרוצקיסטים שסלדו מסטלין מרגע שתפס את השלטון? ואולי הם "רק" ליברלים ישרים שסולדים מהפרוייקט הקולוניאלי האחרון בעולם? (לעניין זה ראי תשובתי לדינו לעיל).
  ובכלל, אולי לא ידוע לך אבל על תומכי סטלין בזמן המלחמה של גרמניה הנאצית נגד ברה"מ נמנו גם צ'רצ'יל ורוזבלט והאחרון אפילו כינה אותו בחיבה "הדוד ג'ו".

  אז להדביק את סטלין לכל מי שסולד מהגזענות הציונית היא באמת מפלטו האחרון של הנבל בנסיון לטנף את היריב בטינופת של עצמו.

  לעניין "האינטרסים של הג'יאהד והפונדמנטליזם האיסלמי"

  חבל על המאמץ. שינון כמו תוכי לא מועיל.
  טיבה של תנועה, ארגון או משטר והאינטרסים שלהם אינם מתבטאים באידיאולוגיה שלהם ואפילו לא במצעיהם הפוליטי אלא בסדר היום שלהם, בפרקטיקה שלהם, את מי הם מייצגים ואיזה אינטרסים חומריים הם מקדמים.
  ובכן גברת נכבדה, האידיאולוגיה הציונית והמצעים הפוליטיים של המפלגות הציוניות (מלבד אלו שכבר מאסו במסיכה הליברלית-דמוקרטית-נחמדה) הם ממש נופת צופים. אבל האג'נדה, הפרקטיקה והאינטרס הציוני הוא הקובע את המהות של הציונות כתנועה קולוניאליסטית-גזענית והאג'נדה של "הג'יאהד והפונדמנטליזם האיסלמי" הפלסטיני היא קודם כל להתנגד לקולוניאליזם הציוני.

  • טובה שיבר הגיב:

   ידידתי צביעות סדרתית:

   כפי שאתה/את מתייחסת ברצינות גמורה למצעה של תנועתך וסבור כי היא משקפת נאמנה את ה"אני מאמין" שלה כך יש להתייחס למצעה של כל תנועה אידיאולוגית אחרת.

   הרי לא יעלה על הדעת למשל שהסעיף במצעה של חד"ש הקורא לנסיגה מוחלטת של ישראל מן השטחים שנכבשו ב 67 מנותק מן הפרקטיקה של המפלגה או שהתביעה לשוויון אינה אלא סיסמה שאין מאחוריה תוכן פרקטי.

   או שמא אני טועה ואתה סבור שמצעה של חד"ש אינו משקף כלל את הפרקטיקה ו את סדר היום וכל כולו נועד לשמש כמין קישוט לא מחייב.

   נדמה לי שאתה טועה לחלוטין אם אתה טוען שאין קשר בין מצע לבין פראקסיס -הקשר הדוק מאד והאחד קשור בשני בקשר הדוק.

   ובאשר לסוגיית סטאלין:
   אני משערת שחסידי אתר זה מזוהים עם תנועת חד"ש וזו ממשיכת דרכה של המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) ועד כמה שידיעתי מגעת זו העריצה את שמש העמים, סגדה לו ואף שרה לו שירי הלל עד שנחשפו מעשי הרצח ההמוניים שביצע בבני עמו.
   בימי חייו חסידיו השוטים נחשבו בעיני עצמם כ"מתקדמים" "נאורים" וכדומה, והתופעה ממשיכה עד עצם היום הזה, אלא שכיום ההערצה מופנית לדיקטטורים אחרים. ולתמיכה בכוחות "אנטי אמפריאליסטיים" .
   האבסורד הגדול הוא בכך שלכל אורך ההיסטוריה של המאה העשרים דווקא "המתקדמים" ו"הנאורים" טעו לאורך כל הדרך למרות שבעיני עצמם נחשבו כאינטלקטואלים מורמים מעם.

   כך למשל עד למתקפת הפתע של גרמניה הנאצית על ברית המועצות חיו האינטלקטואלים חסידי ברית המועצות באשליה שהתוקפנות הנאצית לא תופנה כלפיהם וכל עוד זו מופנית כנגד "האימפריאליזם הבריטיי" אין להתנגד לה.

   כאז כן עתה שוגים "הנאורים" והמתקדמים" באשליית האויב של אויבי הוא ידידי – אם גרמניה הנאצית היא אוייבת של בריטניה הרי היא בהכרח ידידתי, ואכן עד ה 22 ליוני 1941 האשליה עבדה מצויין .

   האווילות של השמאל העולמי בעת ההיא דומה להפליא לאווילות של השמאל העולמי בימנו אנו: אותה אשליה שבה, אם איזה דיקטטור פונדמנטליסטי מוסלמי משמיע נביחות כנגד ארצות הברית הוא הופך אוטומטית לבן ברית נאמן משום שהוא "אנטי קולוניאליסט" .

   ואם אתה משלה את עצמך שאותם ג'יאהדיסטים שמים בראש מעייניהם את ההתנגדות לקולוניאליזם אינך אלא טועה -עבורם המאבק הוא בראש ובראשונה דתי ואת זאת יכול להבין כל אחד הקורא ולו חלק מן המצע שלהם.

   • צביעות סדרתית הגיב:

    מניין לך שאני מתייחס ברצינות גמורה "למצע תנועתי"? מםפיק לקרוא אפילו כאן ובודאי במפלגות שיותר קובעות את סדר היום כמה מתלוננים על החלטות שמתקבלות "בניגוד למצע"…אלא שגם הם עצמם לא מתייחסים ברצינות למצע אלא שמתנגדים להחלטות שהתקבלו "בניגוד למצע". אם תבדקי את המצעים של כל התנועות והמפלגות תווכחי שמי שאכן מתיחס אליהם ברצינות הוא לא רציני.
    אתן דוגמא קטנה ליחס בין האידיאולוגיה לפרקטיקה ולמוסר:
    נניח שאת נותנת סטירה חזקה לילד קטן. את כמובן תטעני שהילד הוא פושע ואת מחנכת אותו לטובתו. הילד יקלל את האמ אמא שלך ויצרח שירצח את הילדים שלך. התגובה שלו אך תחזק את אמונתך "בצדקת הדרך" אבל העניין הוא שאין בשום מקרה הצדקה להכות ילדים. אז המבין יבין ומי שתפישתו איטית זבשו

    אז מה את רוצה ממני "באשר לסוגיית סטלין" אני בכלל נולדתי אחרי שסטלין מת וכמוני לפחות 80 אחוז מאוכלוסיית העולם.?
    אני לא יודע אם מה "חסידי אתר זה מזדהים" (מצחיק). אני יודע שאנשי שמאל עקביים, דמוקרטים, ליברלים, סוציאליסטים, אנרכיסטים (ואולי שכחתי עוד) מתנגדים (לעינייננו) לקולוניאליזם, לאימפריאליזם ולציונות לדיכוי ולניצול ומי שתומך ברוב המשטרים האפלים בעולם המדכאים והמנצלים הם דוקא אותם שמשתבחים "בדמוקרטיה" ומבקרים את "אווילות השמאל העולמי"
    מעבר לכך, ה"ידע" בהיסטוריה שאת מפגינה כאן על ברה"מ, סטלין, הנאצים ועל תקופת מלחמת העולם השניה הם כבר מתחת לרמה המצדיקה התייחסות, סביר גם שלא מוסיפה לך נקודות כאן. אז אולי תנסי במקום אחר…

 12. דניאל קלטי הגיב:

  מאמר מצויין החושף שוב, כרגיל, את מופרכותה המוחלטת של האמירה המטופשת "ישראל = מדינה דמוקרטית".

  בעולם הערבי, זוהי 1989 השנייה. ה-11 בפברואר 2011, ניצב בשורה אחת, עם ה-9-13 בנובמבר, 1989 (נפילת חומת-ברלין) ועם ה-11 בפברואר, 1990 (שחרור נלסון מנדלה) ומזכיר, גם, את ה-6 באוקטובר 2000 (נפילת הרודן הרצחני מילושביץ').

  גם אז, כרגיל, בכל המקרים הללו, לא צפה ולא חזה זאת, איש מכל אותם "מומחים", "פרשנים" וכיו"ב קשקשנים באלפית-הפרוטה-השחוקה, המיטיבים, אך ורק, לעשות דבר אחד ויחיד: לשבת באולפן ולברבר.

  שבועיים לפני נפילת החומה, שום אדם לא דמיין, אפילו, שהתרחשות כזאת תיתכן, במסגרת-הזמן של העשור הקרוב.

  באשר לגלנט – נו, דווקא כישוריו בשוד-קרקעות ובהריסתן, עשוהו מועמד אידיאלי לתפקיד הרמטכ"ל, האין-זאת?

  ומה שנגע, ליהודי המאמין (אולי) בישוע – נו, מדינה, ששר-הפנים שלה, הוא איש-ש"ס….למה *ניתן* כבר, בכלל, לצפות???

 13. דניאל קלטי הגיב:

  ורק תהיה קטנה…

  האם כל אותם המקשקשים, על "סכנת האחים המוסלמים", יהיו מוכנים למנוע – בשם הדמוקרטיה (והשפיות) המתגוננת – ממפלגות כגון "ישראל ביתנו", ש"ס, "אגודת ישראל", "דגל התורה", "מולדת" ומפד"ל, להתמודד בבחירות בישראל?

  סתם, תהיתי.

  תודו שזאת פשוט גזענות אנטי-ערבית – ולא דבר עוד, אוקיי??

 14. דינו הגיב:

  נא לדייק: ישראל הציונית אינה "הפרויקט הקולוניאלי האחרון בעולם".
  "שכחת" את סין שהצליחה להפוך את הדמוגרפיה בטיבט כך שהיום חצי מאוכלוסיית טיבט מורכבת מסינים מתנחלים. לא נורא, שמחתי להזכיר.

  אני מבין שלפי הגישה שלך כל מה שקשור לארה"ב הוא רע וכל מה שאינו קשור לארה"ב הוא טוב.
  כמובן שמדובר בגישה שגויה ושטחית.
  אינך יודע דבר וחצי דבר על החיים באיראן ואתה מנסה לטהר את השרץ הנ"ל שעושה לעמו שלו דברים גרועים הרבה יותר ממה שישראל עושה לפלסטינים.
  לא סתם מדורגת איראן הרבה מתחת לישראל בכל אינדקס הקשור לדמוקרטיה וזכויות אדם.
  למשל במדד הדמוקרטיה של האקונומיסט מדורגת ישראל במקום ה-37 על אף הטיהור האתני וכו'
  ואילו איראן ש"העלתה את רמת ההשכלה, הבריאות ואפילו את רמת הדמוקרטיה" מדורגת במקום ה-158 . הפער הוא כל-כך דרמתי עד שלא ברור איך אפשר לדבר על שתי המדינות הללו בנשימה אחת.
  המשטר באיראן הוא נוראי ומדכא והוא הפקיע הלכה למעשה את המדינה מידי אזרחיה בשלושים השנה האחרונות.
  "המהפכה האיסלמית היתה מתקדמת"? תספר את זה לאישה שהוצאה להורג באשמת ניאוף (השופטים דנו אותה לסקילה, בהחלט עונש "מתקדם"), להומוסקסואל שנתלה בככר העיר או לאופוזיציונר שעונה למוות.

  לגבי הטיהור האתני:
  חבל שאתה מתעקש להתעלם מהעובדה שרוב הפלסטינים העקורים ברחו מבתיהם ב-48, ואין זה פלא שהם ברחו, לו המנהיג שלי היה אחד כמו המופתי חאג'-אמין אל-חוסייני והייתי לקראת הפסד במלחמה – גם אני הייתי בורח.
  עצם העובדה שהתגובה הפלסטינית להחלטת החלוקה היתה פתיחה במלחמה כמו גם הבריחה בסיום המלחמה- הן הסיבות האמיתיות לכך שרוב הפלסטינים כיום הם פליטים.
  אני מקנא בך על ראיית עולמך החד מימדית, לעיתים גישה כזו חוסכת את ההתמודדות עם המורכבות העומדת בבסיס תופעות כאלו. אשריך וטוב לך.
  טיהור אתני מעולם לא היה באג'נדה הציונית ובטח שלא "בלב האג'נדה".
  כבר כתבתי זאת כאן למגיב אחר שטען את אותו הדבר והפניתי אותו לספריו של הרצל.
  גם אתה מוזמן לעיין בהם ולצטט את הקטעים התומכים באותה אג'נדה עליה אתה מדבר.
  הוגה הציונות הרי היה חייב לכתוב משהו על כך בספריו, אחרת לא היה הרעיון הזה "בלב האג'נדה הציונית". אני אמתין בסבלנות לציטוטים.

  • צביעות סדרתית הגיב:

   טוב אז לפחות הסכמנו (בינתיים) שישראל היא הפרוייקט הקולוניאלי הלפני אחרון בעולם. אבל צר לי לאכזב אותך מי שלא דייק זה אתה: הטיבטים הם אזרחים מלאים של סין ויש להם אותם הזכויות (או העדר זכווית) כפי שיש לשאר אזרחי סין. אז אחרי שהפלסטינים בשטחים הכבושים ובמחנות הפליטים יקבלו אזרחות ישראלית, לא תהיה זו מדינה ציונית ולא קולוניאליסטית עד אז ישראל הציונית היא הפרוייקט הקולוניאלי האחרון בעולם.

   גם בקשר לארה"ב נא לדייק: לא כל מה שקשור לארה"ב הוא רע כלל וכלל לא, אבל מה שקשור לאימפריאליזם של ארה"ב הוא רע. מה "שגוי ושטחי" בגישה הזאת?

   מהו "הדבר והחצי דבר" שאני לא יודע ואתה יודע על אירן? לחזור כמו תוכי על התעמולה הישראלית שמכינה את הציבור למתקפה עליה לא עושה אותך מבין אפילו רבע דבר. המשטר באירן רחוק מלהיות דמוקרטיה מושלמת אבל ההשוואה עם ישראל היא לא לעניין (על כך בהמשך) ההשוואה המתבקשת צריכה להעשות בין אירן בשלטון השאח לאירן בשלטון הרפובליקה האיסלמית. התוצאה לא תהיה כ"כ לרעת האחרונים. אזרחי אירן זוכרים גם זאת עם כל ההתנגדות שלהם גם לדיכוי של השלטון הנוכחי.

   "הדמוקרטיה" בישראל לא יכולה לעמוד בשום קריטוריון של דמוקרטיה בכלל ולא חשוב מה "מדד הדמוקרטיה של האקונומיסט" (מצחיק). הדימוקרטיה שיש ליהודים בישראל היא רק חלק מהתמונה של "הדמוקרטיה הישראלית" הטיהור האתני הוא לא "אל אף" הוא תנאי הכרחי לקיומה של "היהודית והדמוקרטית", חלק בלתי נפרד ממנה הם גם חסרי כל הזכויות הדמוקרטיות והאנושיות בשטחים הכבושים ובמחנות הפליטים בגדה בעזה ומחוץ לפלסטין. אלו משלמים את המחיר כדי שלציונים תהיה אתנוקרטיה לא דמוקרטיה. השוואה בין אירן לישראל עושה רק עוול לראשונים, אירן לא כובשת של שום עם ולא פתחה במלחמה אף פעם, להיפך נגדה פתחו במלחמה שנמשכה שמונה שנים ומאיימים עליה במלחמה עד היום כדי להפיל את המשטר לא משום שהוא "משטר איימים" אלא בגלל שאינו מאפשר לארה"ב לפעול באירן כבתוך שלה ומערער על ההגמונית החמסנית שלה בכל המזרח הערבי.

   הפלסטינים לא ברחו ב-48 בגלל הפסד במלחמה (הוא התחיל להתבצע הרבה לפני כן) ולא בגלל חג' אמין אלא בגלל ההפחד מטבח וגירוש בכוח שערכו הציונים במטרה "לטהר" את השטח מערבים על מנת להבטיח שה"דמוקרטיה" תתפקד כמצופה. הרקע תוכנן ומי שביצע ידע מה הוא עושה. לטרנספר יש סימוכין גם בכתבים ציוניים (ראה "תיקון טעות" ומחקרים נוםפים של ההיסטוריון בני מוריס). אבל ההוכחה המוחצת לכך שאכן בוצע טרנספר מתוכנן היא בעובדה שלפליטים לא ניתן לשוב ויותר מחמשת אלפים, גברים, נשים ולידים נרצחו בנסיון לשוב. להגיד שהציונים לא ביצעו טיהור אתני זה כמו להגיד שהארץ היתה ריקה לפני הקולוניזציה הציונית, יש ציונים שרוצים שנאמין בשניהם, אך מי מאמין?.

   הטיהור האתני הוא לב האג'נדה הציונית עד היום ולא משנה מה כתב הרצל (מצחיק). מספיק לראות את נישול שלהפלסטינים בנגב במזרח ירושלים את התכניות לחילופי שטחים כולל האוכלוסיה את המיליארדים שהולכים כדי להרחיב את ההתנחלויות, את חוקי האפרטהייד, חוק נפקדים נוכחים וחוקי קק"ל שפועלים בחסות החוק הישראלי כדי לנשל את הערבים מאדמתם ועוד…
   אז אל תמתין לציטוטים (מצחיק) אם אתה מעדיף לתקוע את האף בספרים עבשים במקום לפקוח את העיניים זבשך..

   • שתי הערות הגיב:

    1. מי ש"הפקיע הלכה למעשה את המדינה מידי אזרחיה" באירן הוא ה-CIA שהפיל ב-1953 את ד"ר מוחמד מוסדק שעמד בראש ממשלה דמוקרטית באירן והמליך תחתיו את מוחמד רזא שאה למען אינטרסי הנפט של בריטניה וארה"ב. ההמשך הוא שהביא בסופו של דבר למהפכה נגד השאח ונגד ארה"ב.
    השתלשלות האירועים .בלינק הבא: http://www.text.org.il/index.php?book=0704013

    2. הנישול של הערבים בישראל מתבטא לא רק בחוקי ההפלייה שהם קצה הקרחון הקיצוני של התופעה אלא המדיניות בשטח שרוב ההפקעות לצרכי ציבור (היהודי) נעשות מהערבים לעומת הגבלה קיצונית של היתרי בניה הנתנים להם. הרוב המוחלט של אדמות המדינה וקק"ל הופקעו בחוקים ודרכים אחרות מערבים.

    • דינו הגיב:

     שתי תגובות לשתי ההערות:
     לא ברור לי, ואודה לך אם תסביר את הקשר בין הפלתו של מוחמד מוסדק לבין הארועים לאחר ההפיכה ב-79.
     אתן לך דוגמא רלוונטית:
     חשוב על מצב דמיוני לחילוטין כמובן, בו האחים המוסלמים במצרים משתלטים על העניינים במדינה ומשליטים טרור מחשבתי ודתי.
     במקרה כזה גם אטען שהאחים המוסלמים "הפקיעו את המדינה מידי אזרחיה" שכן ההפיכה בוצעה ע"י חתך אוכלוסיה מגוון אבל את השלטון נטלה בצורה טוטאליטרית קבוצה ספציפית אחת שהוציע את העוקץ מההפיכה ומטרותיה המקוריות.
     ובכן גם במקרה הזה תוכל לספר לי על הפיכה צבאית כלשהי לפני 50 שנה, אך זה לא יהיה רלוונטי כלל למצב בו קרה הדבר שוב.
     כך גם באיראן, מיד לאחר ההפיכה ב-79 נטרפו הקלפים וצביונה של איראן יכל להיות אחר לחלוטין אלמלא היו המוסלמים הקיצונים נוטלים את העניינים לידיהם.

     לגבי נישול הערבים: אודה לך אם תתאר לי מהם אותם "חוקי אפליה"?
     עד כמה שידוע לי מלבד חוק השבות (שהוא רק מקיים את החלטת האו"ם מכ"ט בנובמבר 47) אין חוק אחר המפלה ערבים.
     זאת ועוד: בג"צ החליט כבר מספר פעמים על הקצאת קרקעות לערבים ותיקונים של עוולות שנעשו כנגד ערבים, ראה למשל בג"צ קעאדן, בג"צ רקפת ועניין קרקעות קק"ל.

     • בורות מוכחת הגיב:

      הקשר בין יהודים שחיו כאן מלפני 2000 שנה לציונות ודאי ברור לך והגיוני.

      ובכל זאת, הפלת ממשלתה החוקית של אירן "בעזרתו" של ה-CIA ב-1953 הביאה להשתלטות ארה"ב על המדינה באמצעות משטר דיכוי של השאח ולגזילת הנפט מידי האירנים לטובת תאגידי הנפט של ארה"ב. על זאת ניתן לומר הפקעת המדינה מידי אזרחיה לטובת גורם זר. המהפיכה האירנית של 1979 היתה בדיוק תגובת הנגד להפקעת המדינה והקשר לכן ברור. יתר על כן, הצלחת המהפכה החזירה לעם את מדינתו ולא להיפך וכן, המשטר האיסלמי נבחר ע"י העם באופן חוקי ולא משנה מה דעתך ו/או מה דעתי עליו. העם האירני ברובו הגדול הוא מוסלמי שיעי דתי כך שהקשר שלו לממשטר לא מופרך בכלל. בודאי הרבה לא מרוצים מהמשטר גם בתוך אירן אך כל המאבקים מתנהלים במסגרת משטר חוקי שהעם בחר (גם זיופים בבחירות כפי שנטען עדיין מפקיעים את המדינה מהעם לא באירן ולא בארה"ב כשבוש הבן נבחר אחרי זיוף קולות במיאמי).
      אם יוחלף המשטר ע"י העם האירני אין בכך חריג ולא בעייה אלא ואם ישתלטו על אירן גורמים חיצוניים שללא הרף זוממים לחסל את המשטר הנוכחי, קודם במלחמה שבה העם דוקא עמד לצידו, ועכשיו כשמכריזים עליו חרם ויוצרים דה-לגיטימציה שלו, (מה שלא עשו למוברק כמובן ולא למשטר של סעודיה), כל זאת על מנת לחזור ולהשתלט על משאביו (כפי שנעשה בעירק).
      "הדוגמא הרלוונטית" שנתת ותיאורך את האחים המוסלמים רק חושפת את השקפת עולמך. אם יבחרו האחים המוסלמים הרי זו "הפקעת המדינה" ובודאי שישליטו "טירור מחשבתי ודתי" על עם שברובו הוא דתי מחשבתי. במילים אחרות משטר חוקי הוא מה שמתאים לך לא לעם…

      לעניין נישול הערבי, הרי שהחוק העיקרי הוא חוק נכסי נפקדים ונפקדים נוכחים (עוד אבסורד "כשר" מבית המדרש הציוני על מנת לנשל את הערבים) ויש חוקים גזענים ממש כמו האיסור לערבי לחיות בישראל עם אשתו שאיננה אזרחית מה שלישראלים מותר. אבל ההערה שלי התייחסה לכך שהנישול נעשה גם ללא הזדקקות לחוקים בד"כ ע"י שלא מתכננים תכניות מתאר בישובים הערבים, לא מאשרים היתרי בניה ובודאי שלא מפקיעם "אדמת מדינה" (שהופקעה מערבים) לטובת בניה לערבים ובודאי שלא מתקצבים בניה לערבים (מקום המדינה לא נבנה אף ישוב ערבי חדש אבל נהרסו למעלה משש מאות.

      כבר הארכתי הרבה מעבר לנדרש ודאי שאינני מתכוון לגלגל זאת הלאה

   • דינו הגיב:

    ברשותך אני אחזור לאינפורמציה כתובה מספרים או אתרים "עבשים":
    לגבי האזרחות המחאה של טיבטים בסין אתה יכול לקרוא באתר FreeTibet :
    http://www.freetibet.org/about/human-rights
    בעיקר על ההתנכלויות הספציפיות של השלטונות הסינים כנגד הבודהיסטים.
    גם אם מבחינה טכנית אדם טיבטי מחזיק פספורט סיני (אני לא סגור על זה ואשמח אם תביא מובאה לכך) עדיין הוא מדוכא ומקבל פחות זכויות וחירות (מאשר סיני) בשל מוצאו ואמונתו.
    מדינת ישראל לא מתנכלת כך למוסלמים, לא בתחומי הקו הירוק ולא מחוץ לו, ומכיוון שאתה מצטייר כאדם המעריך ובודק אך רק מציאות בשטח – אין לך אלא להסכים שסין גרועה מישראל.
    מה גם שההתנחלות הישראלית בשטחי הגדה לא מקיימת קולוניאליזם הלכה למעשה משום שאין ניצול של משאבים טבעיים מקומיים לצרכי "המעצמה": לא נפט, לא יהלומים ואפילו כח האדם הפלסטיני הזול הוחלף ברובו. ישראל רק מפסידה כלכלית ממפעל ההתנחלות.

    לגבי איראן: שוב – ספרים. ותרשה לי להקל עליך ולהפנות אותך לספר הקומיקס (אכן כן, קומיקס) הנפלא והאוטוביוגראפי "פרספוליס" מאת מרג'אן סטראפי (תועמלנית ציונית?), המתאר את ההדרדרות בכל התחומים באיראן לאחר המהפיכה. אני מבטיח לך שלאחר הקריאה תחשוב אחרת.
    עצם העובדה שאתה נתלה בקיומה של תעמולה כביכול נגד איראן לא מפחית כהוא זה מתקפות הטיעונים שלי.
    לא ברור לי מה מצחיק אותך במדד הדמוקרטיה של האקונומיסט מלבד העובדה שהוא מראה את איראן בכל עליבותה למגינת לבך. אבל הדבר הגרוע ביותר הוא שאתה תומך במשטר איימים המתעלל בעמו שלו רק בגלל שהוא מקיים תנאי קטן ולא חשוב של "התנגדות לארה"ב". וזאת למרות שכלפי פנים מתנהגת איראן כמו הגרועה שבדיקטטורות. זאת אומרת שהרמת יד באו"ם חשובה לך יותר ממה שאותה יד עושה בפועל.

    לא ברור לי גם מדוע הטיהור האתני הוא תנאי הכרחי לקיומה של "היהודית והדמוקרטית",אבל מכיוון שטיהור כזה לא בוצע – לא נותר לי אלא להסיק שאתה מדבר על טיהור אתני עתידי שיבוצע להערכתך כי הוא יהיה הכרחי וגו'.
    תגובתי לזה היא שבאותה מידה ניתן להאשים אותך היום במסירת מידע סודי לאויב בשעת מלחמה עתידית מפני שזה יראה לך הכרחי… בעתיד, כמובן.
    לפלסטינים לא ניתן לשוב מפני שהם עשו הכל עד 48 כדי להפוך עצמם לאויב. אי אפשר לאחוז את החבל משני קצותיו: קודם לדחות הצעת פשרה, אח"כ לפתוח במלחמה קיומית כנגד היהודים בא"י, ואז לאחר ההפסד לדרוש מאותו יישוב יהודי את זכות החזרה וההתיישבות מחדש לאחר שנמלטו.
    הפלסטינים עיצבו את גורלם במו ידיהם ונא לא ליטול מהם את הקרדיט לכך.

    • צביעות סדרתית הגיב:

     "הטיעונים" החוזרים על עצמם הנ"ל יכולים להמשך עד אין סוף זו כנראה תפקידך כאן באתר. אני את תגובתי לכל השרשרת הזאת כבר מיציתי ואני מסתפק בכל. גם השקפת עולמך כבר התבררה " תנאי קטן ולא חשוב של "התנגדות לארה"ב""
     אז כל המבין יבין ומי שלא, לא.
     "גם אם תכתוש את האוויל במכתש לא תסור איוולתו ממנו" – חז"ל

 15. דינו הגיב:

  למגיב "בורות מוכחת":
  שוב הראית אך ורק קשר בין הדיקטטורה שלפני המהפיכה לבין קיום המהפיכה עצמה, אך לא הסברת כלל מדוע האיסלם הרדיקלי התעקש להשאיר את הדיקטטורה על כנה? (אותה גברת בשינוי אדרת…).
  זה שרוב העם האיראני הוא שיעי אולי מצדיק שלטון שיעי, אבל כלל לא מחייב שלטון ריאקציונרי וטוטאליטרי.
  מה גם שהקשר הזה (עליו אתה מתעקש) בין דיקטטורה פרו-מערבית שהולידה דיקטטורה דתית –
  רק מחזק את התזה שלי לפיה האחים המוסלמים במצרים עלולים ליצור שם דיקטטורה נוסח איראן,
  הרי הרקע למהפיכה במצרים דומה מאוד לזה שבאיראן טרם המהפיכה , ואת ההמשך תיארת אתה בעצמך.
  לכן את החשש שאני מביע מפני האחים המוסלמים (החושף את "השקפת עולמי", לדבריך) – דווקא אתה מחזק… לכן אין זו השקפת עולמי אלא השקפת עולמך.
  אז בבקשה ממך: הבא ניתן לאיסלם הרדיקלי את הקרדיט המגיע לו ביצירה וקיום משטר איימים באיראן,
  ובוא נביע חשש משותף וסביר מאותו עניין במצרים.
  אני אשמח אם אתבדה, אבל גם ההסטוריה וגם אתה עמתך מחזקים את אפשרות קיום התסריט הרע.

  לגבי זיוף הבחירות באיראן לעומת הזיוף בארה"ב: ראה מיהו נשיא ארה"ב היום, ואידך זיל גמור.

  החוקים שציינת (נכסי נפקדים, איסור איחוד משפחות) אינם כה בעייתיים כאשר מבינים (או רוצים להבין) את הקונטקסט: מאות אלפי יהודים שברחו או גורשו ממדינות ערב איבדו את רכושם עוד כאשר שהו שם (למשל חשבונות בנק של יהודי עיראק) ע"י פעולות הלאמה שרירותיות של הממשלות.
  מכיוון שאתה לא רואה בממשלות ערביות גופים אותם יש לגנות – לא נותר לי אלא לומר "ברומא התנהג כרומאי".
  על "האיסור לערבי לחיות בישראל עם אשתו שאיננה אזרחית" אין לי אלא לומר שבזמן מלחמה לא ייתכן שאזרח מדינת אויב (סוריה, עזה, הרש"פ, וכו') יקבל אזרחות במדינה הרוצה להגן על עצמה. וכאן הכלל שניסח היטב השופט חשין "האמנם איננו חפצי חיים?" גובר על עניין איחוד משפחות.
  שנינו יודעים שאף מדינה לא תאפשר דבר שכזה ואין סיבה שישראל תאפשר זאת.
  זוהי התחסדות בוטה לדרוש התנהגות שונה.

  ולמגיב מגדיר האווילים "צביעות סדרתית":
  התנגדות לארה"ב היתה תמיד (כמו תכונת הפטריוטיות) – מפלטו של הנבל, ורשימה הנבלים הללו ארוכה הרבה יותר מרשימת הנבלים האמריקאים.
  עד כדי כך גדול האבסורד, עד ש"איש שמאל" שכמותך שוכח לחלוטין מזכויות אדם ומפיק סנגוריה למען הגרועים שבמשטרים, תוך צחוק מוזר על מדדי דמוקרטיה אובייקטיבים כמו זה של האקונומיסט.
  אגב, עדיין לא הבנתי מה כל-כך מצחיק באקונומיסט מלבד העובדה שהוא מראה עד כמה ההשוואה בין ישראל ואיראן מצחיקה…
  לא נותר לי אלא לומר שבעניין האווילות – הפוסל במומו פוסל… וצוחק.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים