הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בפברואר, 2011 13 תגובות

אם אלוף בני גנץ רק סגר איזו מרפסת ולא שילם במכולת בצ'ק בלי כיסוי, יש להניח שהוא יכהן כרמטכ"ל; ספק אם יוכל לעסוק בהצלחה בנושאי הצבא תחת שר הביטחון אהוד ברק. השר הפך לסכנה לעצם קיומנו כאן, ויש מקום לחשש שהוא ביקש למנות את יואב גלנט כיוון שראה בו את האיש המתאים לעמוד בראש הצבא כאשר ישראל תתקוף, חס וחלילה, את איראן. לעתים אני מתפלא כיצד אזרחי ישראל מתנהלים בשלווה סטואית, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברו לדבר עבירה ברק, מתכוונים ברצינות להצית תבערה אדירה כזו באזור, מבלי לתת את הדעת על ההשלכות לטווח ארוך. מוטב לומר את הדברים בגלוי: כמה פצצות גרעיניות במחסנים של צבא איראן הן מסוכנות הרבה פחות מאשר התסיסה בכל העולם המוסלמי, אם וכאשר ישראל תתקוף את מתקני הגרעין באיראן.

ההידרדרות במצבה האסטרטגי של ישראל נובעת ישירות מהתעקשותה לחבל בתהליך השלום, כדי להימנע מפינוי כל ההתנחלויות. רבים מטיחים כיום בפני אנשי מחנה השלום העקבי, שגם אם תלך המדינה כולה בדרך השלום שאותה ניסחנו במשך שנים רבות, הפרטנרים הולכים ונעלמים. למען האמת, מאסנו בתירוץ הזה. לא ייתכן לבצע, במשך כמעט 44 שנים, מדיניות שמובילה למלחמות בתנאים בינלאומיים ואזוריים גרועים יותר ויותר, להתעלם מכל האזהרות ואז לטעון שאין ברירה וצריך להילחם נגד כל העולם הערבי והמוסלמי, בלי תמיכה מאירופה "האנטישמית" וגם בלי תמיכה מלאה מארצות הברית. המפנה במדיניות הישראלית היום צריך להיות רדיקלי, ולכן קשה להאמין שאמנם יתרחש. ניתן רק למזער סיכונים, וכהתחלה לפטר מיד את אהוד ברק. גם אנשי ברק, שבחרו להצטרף לסיעה הקיקיונית "עצמאות", לא יעלו את הטענה החלודה ש"ברק ואנשיו חוסמים את אביגדור ליברמן בממשלה". את הטענה הזאת יש לשלול משני טעמים: ראשית, ברק לא עשה דבר לחסום את ליברמן ואף אּפשר לו לעשות במשרד החוץ כבתוך שלו. ושנית, הוא פחות שקול מליברמן, בעיקר בכל מה שנוגע לנושא האיראני.

הפונקציה האמיתית של ברק בממשלה הייתה לרמות את האמריקאים כדי שיחשבו שהוא כוח ממתן בממשלה. זה עבד לתקופה ידועה, ואז התפוצץ הבלוף. ארצות הברית משתנה, והרפובליקנים הקיצוניים, שניסו להפעיל את מה שהסופרת הקנדית נעמי קליין מכנה כ"דוקטרינת ההלם", כדי להשליט בכל מקום את הניאו ליברליזם לטובת התאגידים הגדולים, אינם בשלטון. בוושינגטון לא מאמינים לברק, ולכן נתניהו אינו יכול להשתמש בו כבולם זעזועים במישור הדיפלומטי. הוא גרם לראש הממשלה ביזיון ענק בנושא מינוי הרמטכ"ל, ויש להניח שאפילו ביבי החלש רשם את הדברים לעצמו. אם ברק איננו ממלא שום תפקיד מדיני (בוודאי שלא "ממתן") אז למה נתניהו ממשיך את השותפות המבזה עימו? יכולה להיות לכך רק סיבה אחת: שניהם שותפים במזימה לתקוף את איראן, עם או בלי הסכמה אמריקאית, ולהמיט עלינו, על בנינו ועל בני בנינו אסון ובכייה לדורות.

ganz

כבר נתקלנו בזעקות שבר של תומכי הממסד הקלאסי של ישראל אחרי מלחמת יום הכיפורים באוקטובר 1973. אנשים כמו ישעיהו בן פורת המנוח מ"ידיעות אחרונות", שנשבעו כל ימיהם בשמו של משה דיין ותמכו גם במדיניות הנצית של גולדה מאיר וישראל גלילי, נזכרו לפתע שלא לעולם חוסן. בן-פורת חבר ליואל מרכוס (עוד מעריץ מושבע של דיין) ולאחרים בהוקעת "המחדל", אבל גם אז איש מהפרשנים הממסדיים לא הפנים את המחדל המדיני וכולם עסקו רק בפאשלות הצבאיות, שנבעו ממנו באורח ישיר. עתה קם יורש לדור הקודם של המאוכזבים. איתן הבר, כתב צבאי רב מוניטין ב"ידיעות אחרונות" ודוברו לשעבר של יצחק רבין, הוא התגלמות הקונסנזוס הישראלי. הוא גדל בבית"ר ובתנועת החרות (שקדמה לגח"ל ואחר כך לליכוד) הבין שבעצם מפלגת העבודה היא מגשימת תורתו של זאב ז'בוטינסקי ואחרי השבר שעבר עליו עם רצח רבין, חזר לבסוף לידיעות כפובליציסט, שכל מלה שכתב ממש גילמה את מהותו של המרכז הלאומני הישראלי.

לזכותו של הבר יש לומר, שהוא מעולם לא נשבה בקסמו של אריאל שרון וקלט את הסינתזה בין אלימות לבין שחיתות שאפיינה את ראש הממשלה לשעבר לאורך הקריירה שלו כאיש צבא וכפוליטיקאי. דומה שהוא גם קלט, לאור ניסיונו העשיר בנושאים צבאיים, שמשרד הביטחון שבוי כיום בידיו המגושמות של ברק, איש מוזר, בלתי צפוי ובלתי אחראי. השבוע, אחרי אירועי קהיר ותחילת סופו של משטר חוסני מובראק, כתב הבר בעיתונו מאמר מרגש שכותרתו מדברת בעד עצמה. "מדינת ישראל בסכנה", התריע האיש ונימק את הדברים ב"קריסת שני עמודי תווך, שעליהם נשענה מדינת ישראל בעשורים האחרונים". הבר הבהיר היטב כוונתו: מדינות ערב המתונות "מחליפות שלטון וצבעים" כלשונו, ואילו ארצות הברית ואירופה "כבר אינן מצדיעות ואומרות 'הן' לכל גחמה ישראלית". תהליכים אלו, על רקע הדה-לגיטימציה של ישראל, מסכנות את עצם קיומנו. הבר מנבא, כאילו היה חבר ותיק בשל"י או במועצה לשלום ישראל-פלסטין (השתתפתי בהקמת שני הארגונים האלה. תמיד, אבל ממש תמיד, טענו שכך יקרה אם תימשך המדיניות שבה תמך הבר עצמו), שעוד נאלץ להודות לפלסטינים, אם ייאותו להסכים להקמת פלסטין בצד ישראל ולא במקומה.

קורה כאן תהליך תלת-שלבי, שעתה הגיע לשיאו. תחילה ויתרנו על האמת, והפצנו תעמולה שקרית וצדקנית בנוסח גולדה ומנחם בגין, במקום להשתית את השלום על אדנים יציבים; אחר כך הבנו שאין צדק בעמדה שלנו, ולכן ביססנו אותה על כורח ועל תפיסה משובשת של מושג העוצמה; ולבסוף הגיעו גם אנשי ממסד כמו הבר למסקנה הבלתי נמנעת, שאין לישראל די עוצמה, כדי לדבוק עד סוף הדורות בעמדה, שכל העולם מכיר בכך שאין בה אמת ואין בה צדק.

הייאוש שתקף את מעצבי דעת הקהל בקרב האליטות הישנות איננו בהכרח מבשר טובות. ההיסטוריון בני מוריס (מראשוני "ההיסטוריונים החדשים", שתיעד את נישולם של הפלסטינים בשנים 1948-9) הסיק ממחקריו שאין סיכוי להתפייסות יהודית-ערבית בכלל וישראלית-פלסטינית בפרט, והביע בשנים האחרונות השקפות נציות שברק אהב במיוחד. אבל מי שחושש ש"מדינת ישראל בסכנה" חייב לחפש תקווה, לעצב דרכים חדשות להידברות ולהבין, שאופציית הכוח איננה קיימת עוד. יש להתבונן במציאות, לנסות תוכניות מרחיקות לכת כדי לקרב את האזרחים הערבים ולהפוך אותם לגשר להתפייסות כללית באזור. השלום מחייב מהפך פסיכולוגי באליטות ובעם, ומי שמדבר על "ויתורים" כעל קורבן יהפוך את כולנו לקורבנות.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ע"ש הגיב:

  לאחרונה הגעתי למסקנה עצובה שעצם הניסיון לייסד כאן מדינה יהודית היה טעות גדולה. מה חשבו אבותנו? שיושבי הארץ הזו (שהציונות התעלמה מהם בטענה שהם לא עם) ייוותרו על ארצם ללא מאבק?
  לדעתי הוקמה ישראל ברגע היסטורי, מיד אחרי השואה, שארצות אירופה היו אכולות רגשות אשם מצד אחד והרגשת רווחה שיש מקום שהפליטים היהודים יוכלו ללכת אליו וכך תיפטר הבעיה היהודית. אין סיכוי שישראל היתה קמה לולא השואה.
  ודרך אגב: אישיות ציונית חשובה, "אחד העם", קלט שאיננו באים לארץ ריקה. נא לקרוא את מאמרו "אמת מארץ ישראל". כמובן שלא למדנו את המאמר הזה בבית הספר.

 2. בטטה הגיב:

  לצערי עלי לחזור שוב על מה שאני חוזר ואומר כמו תוכי כבר הרבה זמן (ולצערי גם צונזרתי לא אחת) .

  המפעל הציוני,כמו הבית הראשון והשני,וכמו ממלכת ירושלים הצלבנית,עבר כבר מזמן את שיא כוחו וכעת נותר לו רק לרדת . מעין חוקיות היסטורית גנטית שכזו.

  מי שיכול שימלט את עצמו או לפחות יכין לעצמו דרך מילוט.

  עשירי המדינה ושועיה הבינו זאת כבר מזמן ודאגו לעצמם היטב.

 3. עמנואל הגיב:

  נו, ישראל היא כמו מובארכ שבכל יום עשה באיחור את מה שהיה צריך לעשות יום קודם…
  לא פלא שאנחנו היינו מהיחידים בעולם שהזדהו איתו.

 4. טוביה פרנקל הגיב:

  פעם חשבתי שהפחדות זה עניין לימניים בלבד , אתה עושה את זה מצוין, אז יש לי כמה רעיונות לעיניננו, תחפרו אתה וחבריך סליקים כמו בשנות החמישים, אז חיכו לאדומים שלא באו, אולי הפעם יבואו הירוקים, ואם לא יבואו פשוט לווסת את העליה לארץ, הרבה מדי תומכי ליברמן מגיעים, הרי פעם המחנה הנכון היה הרבה מעל 50 מנדטים והיום,עצוב נכון?
  ולהערתך "השלום מחייב מהפך פסיכולוגי…." ובהמשך לרשום מעלה צריך לשלוח את העם לחינוך מחדש ,כי הוא לא מבין אחרת ,ויש ידע איך עושים את זה ,וילי מינצנברג וג'דנוב פיתחו תיאוריות למעשים,יש חומר טוב ,יש ממי ללמוד. הרי יצחק בן אהרון כבר אז ב- 1977 הבין ענין ולעזאזל קול העם {כמה אירוני ,בטאון ממפלגה הקומוניסטית}.
  וראה כמה מהר הצלחת להפחיד את שני המגיבים לפני.

 5. המאמר החשוב ביותר הגיב:

  שקראתי מחיים ברעם ואולי בכלל.
  מה שחיים כותב ונכון הוא שהשטיח של הכוח שעליו מתקיימת מדינת ישראל, המבוסס על האינטרסים של מעצמות ומשטרים המשרתים אותם באיזור, הולך ונשמט מתחת לרגלינו מבלי שהציבור מבחין בכך. התהליך מהיר מדי מכדי שהתודעה הכללית מספיקה לתפוש אותו. התודעה של אני ואפסי עוד שהתבססה על ההצלחות שמדיניות הכוח הרעיפה על היהודים במדינה הציונית היא עכשיו הסכנה הגדולה ביותר לא רק לקיום מדינה ציונית אלא לקיום של יהודים כאן בכלל.
  קיימים שני מודלים האלטרנטיבים לפתרון המצב שבו אנו נמצאים, המודל של משטר האפרטהייד בדרום אפריקה והמודל של אלג'יר הצרפתית. נראה לי שהמודל הראשון הולך ואוזל, היכן שהטירוף אחז את כולם השפויים נחשבים למטורפים.

 6. אמנון נוימן הגיב:

  חיים!

  הענין רציני מדי , כפי שהערתי לך בשבוע שעבר ובמשך שנים לחוגים הקשורים איתי. יש פתרון אחד והוא הקמת מדינת כל אזרחיה שתתבסס על הכרזת " מגילת זכויות האדם" של ארה"ב . מאמרך כרגיל מצויין אך אין בו כל הצעה קונקרטית , שמשמעותה הבה נשב נחבק ידים עד בו האסון

  לע"ש . גם אני עבדך לא למדתי את "אמת מארץ ישראל" בנעורי בשנות הארבעים המוקדמות למרות שלמדנו מאמרים אחרים של אחד העם כגון "כהן ונביא " ועוד. משמע , הדבר היה טבוע במהותה של הציונות .

 7. קורא אנגלי הגיב:

  מזרח תיכון עצמאי – ובליבו מדינת כל אזרחיה ישראל-פלסטין – חזון טבעי ומתבקש זה לא יתממש כ"כ מהר. הסיבה לכך היא שטוני בלייר ושותפיו מהמחלקה הסגורה מסתובבים חופשיים ולא יתנו לדבר כזה לקרות. דבר כזה לא בלקסיקון שלהם. מבחינתם האיזור הזה הוא זירה לשעשועיהם ותושביו הם רק כלי משחק.

 8. שום בצל הגיב:

  ק.א. – כמה אירוני:
  "מבחינתם האיזור הזה הוא זירה לשעשועיהם ותושביו הם רק כלי משחק."
  ממש הרמה להנחתה – הרי ברור שניתן להכיל את אותו משפט/כלל על הרעיון שלך, קרי מדינת כל אזרחיה, או מדינה נטולת לאום.
  והרי לא הבאת שום טיעון רציני מדוע על הציונות להתאייד ולפנות מקום למדינה "פלורליסטית", קרי, מדינה פלסטינית איסלאמית נטולת יהודים, או יהודים חיים תחת משטר איסלאמי.
  אם הסיבה היא מוסרית, הרי שזה מוסר קלולקל, שכן סופה של הלאום היהודי/ישראל להתאייד, אם תרתי משמע ואם במנוסה רבתי.
  אם הסיבה היא עניינית, קרי, קיום בטוח של המיעוט היהודי בקרב רוב איסלאמי – גם אז נכשלת.
  נראה שהסיבה היא בעיקר מבוססת על שנאה.

 9. ק.א. הגיב:

  שום בצל, אין (ואולי אף מעולם לא היתה) בנמצא "ציונות" במובן הרגיל שנעשה שמוש במושג הזה.
  זוהי דעתי, וארחיב:
  הציונות מתנגנת ברקע כי היא מצליחה לקרב בין פושעים לבין תסמין סטייתם: דחף בלתי נשלט להתפרע ולהתפלש בכוח ובהררי ממון. דהיינו הציונות, בפירושה השגור, שעליו יש גם אי הסכמה בין אלה הרואים את עצמם (בתמימות או שלא) כציונים, אינה מקוימת בפועל כמערך של ערכים ואילו במציאות ישנו לפנינו דבר מה אחר.
  אן כן ברצינות יש לברר את שאלת השאלות והיא: הציונות, מהי למעשה?
  קשה לדעת בדיוק את התשובה לשאלה הקשה הזו לפרטיה המלאים אך התמונה המצטיירת אינה ורדרדה ביותר. אגב, אין מאמץ רב מצד הציונים (יהודים או שלא) להבהיר לנו ולהסביר מהם עיקרי משנתם ומהי משימתם, הדבר כאילו מובן מאליו: ציוני הוא ציוני וציונות היא ציונות וזהו פחות או יותר ההסבר שניתן ואי אפשר לשאול יותר מדי שאלות. מעניין שהיעדר הסבר כזה אינו ממש מטריד את הציונים.

  בבדיקה של המושג הפוליטי-כלכלי-חברתי הלא פשוט הזה מתגלה שמדובר הלכה למעשה ולאמיתו של דבר בסיפור כיסוי, במקסם שווא, בספין, בסוג של מעטפת צבעונית (קשורה בסרט כחול-לבן?) על קופסה שתוכנה הפנימי הוא בעצם אחר – והריהו אימפריאליסטי נצלני ואכזרי ביותר. לא כוח וכסף שבא לשם פתרון של בעיות חברתיות, ערכיות, אלא בדיוק ההיפך: ההתחלה היא מבעיה סוציפאטית שיוצרת בתחכום רב פתרונות כוחניים כלכליים ואגב כך מאמללת מיליונים ומשאירה את כולנו עניים יותר, ואינני מדבר רק על עוני כלכלי ביחוד.

  'שום בצל' השתכנע (כנראה) ש"העם היהודי" ו"בטחונו", או "עתידו", זה מה שבראש מעיינהם … על כך אומר חבל. וחבל מאד. האימפוטנטיות התודעתית-אנוכית של האזרחים מול אותם הנבלות (שמצויידים במיטב עורכי הדין ומומחי יחסי הציבור) היא מצערת. ויותר מכך, חוסר היכולת של המערכת החברתית לבעוט את בלייריה (מלשון בלייר), למשל לתא ראוי בבית הסוהר או לקבלת עזרה סיעודית מתאימה, מעידה על השחתה חברתית-מערכתית כללית ועמוקה.

  זוהי אם כן הציונות האמיתית: מצדם של הפושעים היא הפשיעה, ומצד האזרחים זוהי שביעות הרצון וראיית ההתבהמות המדינית והפגיעה באחר כדבר שמקובל ואף כאינטרס לאומי שנדרש, או במילים אחרות: הזומביפיקציה של האזרח מול המרקע המקרין אלינו, במשוב חיובי, את השלמתינו עם חורבנינו אגב הזלפה שמן השגרה ברעלים של מבצעים צבאיים, גזענות ואסלמופוביה (כמובן לשעת הצורך ההתפרעותי-המפלצתי הבא שבתכנון הוודאי) והכל בשם "הקידמה, החופש והדמוקרטיה" וכמובן גם בשמו של העם היהודי כבונוס על העוגה. לבסוף מה גילינו? שהציונות מופיעה כמצב נפשי חברתי-אנושי מדאיג משני קצוותיו של מקל הקרימינליות השלטונית החי ב"זוהר" אורה. במצב זה יש לעמוד בדום מתוח ולהצדיע ולהפנים את תחושת ההכרחיות שב"מלחמה בטירור". יש לעמוד זקוף בשקט ולהחמיץ לאיטך כמלפפון כשר שמכוסה כולו מעל קדקודו בחומץ הציונות.

  • דינו הגיב:

   מעניין מאוד… אתה לוקח תנועה מוגדרת היטב כמו הציונות, מציע לה הגדרות אלטרנטיביות מופרכות ומשתלחות, ואז שואל בתמימות מעושה: "הציונות, מהי למעשה?".
   תן לי לרענן את זכרונך: הציונות היא תנועה לאומית יהודית בעת החדשה, הקוראת לשחרור לאומי של העם היהודי ולהקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.
   לא מסובך, נכון?
   רק לשם הדיון נניח שיש אמת בטענות שלך כנגד הציונים, אבל גם אז אין זה משנה את הגדרת התנועה ומטרתה בדיוק כפי שמעשיהם של איסלאמיסטים קיצונים לא משנים את הגדרת המונח "איסלם".

   ראה, השמצות ריקות לא תעזורנה לך.
   אני ציוני לחלוטין ואין לי שום קשר ל"דחף בלתי נשלט להתפרע ולהתפלש בכוח ובהררי ממון", או "אימפריאליסטי נצלני ואכזרי ביותר", כמו גם מרבית חברי הציונים.
   אתה יכול להרים את דגל האיסלמופוביה כמה שתחפוץ, אבל אני מפנה אותך לתגובה האחרונה של טובה שיבר למאמרו של ספירו – צונאמי במצרים, כדי לראות את האנטישמיות הניכרת במצעם של האחים המוסלמים.
   האם לשם ההגינות תשמיץ גם אותם כפי שהשמצת את הציונים? לא נראה לי. סתם עניין של יושרה אישית שלך.

 10. אמנון נוימן הגיב:

  נתחיל מהמאוחר דינו!

  כמו רבים מחבריך הציונים ההגונים אינכם מכירים בעובדות או אינכם מעונינים בהם . הציונית מתחילתה הייתה קשורה קשר גורדי לאימפריאליזם הקולונילי לבטוי יש משמעות פוליטית מוגדרת לזמן ולמקום . אנא בדוק באם הדבר נכון או שמא מהגיגי מוחי . בגלל השואה בעיקרה קמה מדינת ישראל ומומשה תקוות הציונות . הוקמה מדינה שהתיימרה להיות בית לעם היהודי (שעבדך היה אחד ממקימיה ושילם בגופו זאת) העם המדוכא , האומלל ,הקורבן ולכאורה סוציאליסטית , דבר שהאמינו בה מגשימיה אך לא מנהיגיה דאז . וראה מה קרה במדינה זו תוך שישים שנה איך התעוותה כל משמעותה ותוכנה ,איך הפכה להיות מפלצת לחלק גדול מיושביה מתחת לקו העוני, לאזרחיה הערבים, ואימה לשכניה . ארץ שהפכה להיות קליריקאלית בגוון של ימי הביניים החשוכים הנסמכת על פסקי דין רבניים שמקורם בתקופת האבות , שנשיאה הסוציאליסט לשעבר חבר בנשיאות האינטרנציונל הסוציאליסטי עולה לרגל לרב הגאון שנרו מאיר לנו בחוכמתו האלוהית .הרב עובדיה המזכה אותו בסטירת לחי קלה כבטוי לידידות , אני מאריך בזאת כיון שזה הבטוי להתדרדרותה של מדינה זאת , את שאר הדוגמאות אני מקווה שתראה לבד.
  ארץ שהפכה להיות פאשיסטית בגוון הישראלי (לכל מדינה פאשיסטית גוון ואופי מיוחדים לעם ולמקום )ארץ שהצליחה לטמטם ולהפחיד את אזרחיה עד מוות מחד , ומאידך להתהלל בכוחה העולמי לכאורה .

  דינו ,איש מהכותבים בדף זה אינו איסלאמופוב , אלא, אנשים הרואים בבהירות לאן מוליכה הנהגת המדינה את העם האומלל .אנשים אלה הם המעט שנשארו שפויים בקלחת המערבלת כל שיח הגיוני רציונאלי. נסה לחשוב על נאמר ללא דעות קדומות .

  אמנון

  1

 11. אמנון נוימן הגיב:

  שום בצל!

  במידה וקורא אנגלי לא יביא לך הנמקות לטובת פתרון של מדינת כל אזרחיה אנסה אנוכי להסביר לך. מדינת כל אזרחיה" משמעה מדינה שלכל אזרחיה יש זכויות וחובות שוות , וכל בני לאום זה או אחר יכול לבנות את חיי תרבותו ולפתחם ללא מורא וללא הפחדה , מבלי שיוכל לפגוע בבני לאום אחר או בתרבותם וטכסיהם .
  ארה"ב הינה מדינת כל אזרחיה ( מבלי להתיחס למבנה הכלכלי פוליטי שלה) היא הוקמה במאה ה-18 על בסיס " מגילת הזכויות של האדם" שהתפרסמה בשעתו ע"י מנהיגיה ומקימיה גידלי הרוח מימשוה בהדרגה עד לשחרור השחורים בשנות ה-60 של המאה ה-20 .
  " מדינת כל אזרחיה " פרושה שלכל פרט זכויות וחובות שויים בפני החוק בלי קשר למוצאו אלא בזכות היותו אדם ואזרח ,כן זכותו להאמין בכל שירצה ובכל פולחן בתנאי שלא יפגע באחר , ללא עזרת המדינה !!אלא, בעזרת אחיו לדעה!. ידועה לי ההיסטוריה האנושית וכמה מסובך ביצוע אימרות שפר אלא , אך הם תנאי לבנות מערכת אנושית הגיונית, לטענתך ,מדוע על הציונות ל"התאייד" ראה, אם
  אינך"סתום" סתם , ראה מה קרה לציונות ההומניסטית לכאורה עד קום המדינה ולאחריה , תוך ששים וכמה שנות קיומה .
  – הפכה כמיליון אנשים לפליטים מארצם , ואל תחזור לי כתוכי שהם התחילו מי התחיל ?הפלח המיסכן ? עובד הרכבת והמפעל הקטן שלא ידע איך יגמור את שבועו ויאכיל את משפחתו . הנהגתם המטומטת הסיתה אותם והבורים נענו ומשלמים את המחיר עד היום ואני הייתי מכלי הבצוע שעשו בשעתו מעשי נבלה אלה וחשבתי עצמי לגיבור לאומי . בעוד שהם כמעט לא נלחמו , לא היה להם במה!

  – אספה מיליוני אנשים לכאן שזיקתם לארץ הייתה דתית משיחית ומעורפלת ללא כל חשש שיפגעו בם , לעתים דתית ארכאית או היסטורית בלבד וניסו לעשות כור היתוך מבני העמים השונים שהבאו הנה.

  – לא הצליחה לממש את חזונה לבנות כאן עם אחד אלא. בנתה והאדירה דת שלאחר 2000 שנות מסכנות מגלה את טלפיה המוסתרות והמטורפות , אחות לאיסלם המטורף הקיצוני.
  לידיעתך תקופת הפריחה של הלאום היהודי היתה בהתהוותו בזמן הבריטים ומאז המלחמות האחרונות ה"לאום " במתכונתו הקיימת הפך לא לאום אלא לעשרות בתי מדרש וחצרות רבנים שילכו ויתרבו עד שיהרסו את המדינה מבפנים , הדת תשתלט כפי שחזה זאת בשעתו עמוס קינן בספרו "הדרך לעין חרוד "

  שום בצל,

  איך הגעת שזה סופו של הלאום היהודי ,הלאום שנוצר כאן חייב לשלוט בעם אחר? הבאמת אין אפשרות ששני לאומים יחי יחד מבלי לשסע אחד את השני? זה החזון , אך המעשה חשוב ונתוח המציאות הפוליטית לבטח ולבטח.

  במדינת כל אזרחיה אין צורך בהבטחת אזרחיה הדבר יעשה ע"י החוק . אך, כיון ששני העמים דעתם נטרפה עליהם האחד, מסבל מתמשך והשני מלאומנות דתית מטורפת ומכח לכאורה . רק העולם השפוי כשיבין את הסכנה המתהווה עבורו כאן יפעל ויעשה זאת כפי שנעשה בבוסניה הרצוגובינה עד ששני העמים יחזרו לעשתנותיהם , ועד אז לא ישפך לפחות יותר דם . את השנאה והפחדים אנא, השאר מאחוריך בדוק את דעותך. בקרם, נסה לרדת לשורש הבעיות ומזהירך הדבר לא קל ודורש אומץ אינטלקטואלי. בברכה אמנון

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  רפי שכל, רפי-לב, אנשים (אם ניתן לקרוא להם כך רעי לב שחטו משפחה בהתנחלות. לא פחות בוז והאשמה לממשלת ישראל ששלחה אותם לחיות במקומות של אחרים, באדמת הפלשתינאים , אותה ניכסה לעצמה, על שוםמה ובזכות מה? ממשלת ישראל אחראית לרצחהמשפחה בהתנחלות ועדיין הינה ממשיכה לשחוח אנשים לא מפותחים, את ראשיהם שטפו כלממשלות ישראל לבזוז אדמת הפלשתינאים ולגור בה.
  ממשלת ישראל מואשמת בשליחת בניה לחיות על אדמת זרים שאיננה מקבלת זאת ולא תקבל לעולם כמו כל עם אשר נילקחה ממנו אדמתו והשתלטו עליה.
  אנשים שטופי שכל על-ידי ממשלות ישראל השונות עלו להקים את ביתם, כשילדיהם חפים מפשע, הולכים אחר הוריהם, ילדים תמים – נרצחים תוך שנתם ע"י פלשתינאים מלאימרירות מן הגזל, מן ההשפלה היום-יומית, מכיבוש חסר צדק, מגזילה, מחוסר חינוך, בריאות ותנאי אנוש מינימליים. כך חיים מאז כיבוש שישים ושבע הפלשתינאים. חסרי צלם אנוש. צבא אין הם להילחם בנו ובידם כלי חרב לכלות את בורותם, אפסותם, חוסר החינוך שגדלו עליו בעודם נלחמים על אדמתם מאז הם זוכרים את עצמם, מבלי שיתייחסו אליהם כאל יציר אנוש.

  כך נרצחה לה משפחה בעוד התנחלות, אדמת הפלשתינאים עליה הושיבה ממשלת ישראל את בניה למוות.
  אין חינוךגם בין הישראלים.הידעתם? הידעתם איך חיים פלשתינאים אלו אשר אדמתם ניגזלה בפשע אךיום -יום הם קורבן נורא ומאיים של הכיבוש הישראלי, ידו בכל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים