הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בפברואר, 2011 26 תגובות

אחרי שהפנמנו את המחזות המרגשים ועיבדנו את רגשי ההזדהות העמוקים שלנו עם העם המצרי ועם שאיפתו לחופש ולדמוקרטיה, שתביא לידי ביטוי לא רק את רצון הרוב אלא גם את זכויות המיעוטים, הגיע הזמן לניתוח יותר מפוכח של האירועים. הנשיא המושחת חוסני מובארק נאלץ להתפטר, מלווה בדמעותיו הלחות של אחד ממנהיגי האופוזיציה בישראל, בנימין בן-אליעזר הוא פואד. הצעירים התמימים שהתגייסו למען מפלגת העבודה ומאמינים בסיסמאות של משת"פים ותיקים עם הליכוד כמו פואד, חייבים להביא בחשבון את הגורם הגלובלי כשהם מנסים להקים מפלגת מרכז-שמאל חדשה. תומכי ריצ'רד ניקסון וג'ורג' בוש, כמו כל עסקני העבודה הוותיקים בלי יוצא מהכלל, אינם יכולים לשמש עוד כמנהיגים.

נדמה לי שלשידורים בטלוויזיה, לכתבות בעיתונים ולמידע באינטרנט הייתה חשיבות חינוכית גם בתוך ישראל. בחברה הישראלית למדו רבים, שלא בטובתם, ששיקולים של "ביטחון" אינם יכולים להכריע את גורלם של מאות מיליוני ערבים ומוסלמים. הנחות היסוד שליוו את קברניטי המדיניות הישראלית ואת ההמונים שתמכו מהם מאז הכיבוש ביוני 1967 התנפצו אחת לאחת: האגדה שישראל תשלוט לנצח בדעת הקהל האמריקאית ובקרב מקבלי ההחלטות בוושינגטון הייתה תמיד מבוססת על משאלות לב. גם הכוח האלקטוראלי והכלכלי של יהודי ארצות הברית יורד בהדרגה בשל תהליכי ההתבוללות המוּאצים, ויהודים אוהבי ישראל אינם בהכרח מסכימים עם המדיניות הקיצונית של הרוב בכנסת ובציבור. חבל שעליית כוחם של המוסלמים באירופה תוארה רק בקינות עם נופך גזעני ולא כגורם שיש לשקול אותו בכל משוואות העוצמה, שההסברה היא אחת מהן. לא תמיד יוכלו התאגידים, ששואבים את כוחם מוושינגטון ומהבנק העולמי, להכתיב מדיניות פרו-ישראלית לשליטים זרים, בניגוד לרצון בני עמם. אנחנו אלה שנצטרך להסתגל לתהליכים הבינלאומיים; התהליכים האלה לא יסתגלו אלינו.

עוד מוקדם להשיב על השאלה המכרעת, האם מדובר במהפכה מבנית עמוקה או רק בהפיכת חצר בסיוע עממי. עמיתי יגאל לביב סבור שהאמריקאים השתתפו בתהליכים המהפכניים, בעיקר בשלב שבו התברר סופית, שלחוסני מובארק אין תקומה. גם במהפכה הצרפתית הגדולה בשנת 1789 היה שלב של שלטון מתון יחסית, שרבים ממנהיגיו רצו להשאיר מונרכיה ייצוגית (תחת האבסולוטית) על כנה ולפעול בהדרגה לשיפור מצבה של הבורגנות הצרפתית. שלב הטרור היעקוביני והוצאתם להורג של המלך לואי ה-16 ואשתו מאריאן אנטואנט הגיע הרבה יותר מאוחר (21 ינואר 1793). מצרים השלימה שלב אחד שהרשים את העולם ויצר גלי הזדהות בעולם הערבי והמוסלמי. ההפגנות המתוקשרות היטב, מעורבותה של רשת הטלוויזיה "אלג'זירה", השימוש הרחב באינטרנט, כל אלו חשפו את מגבלות הכוח של הדיקטטורות והביאו לידי ביטוי את יכולתן של שכבות משכילות בכל האזור לחולל תמורות ולהשפיע על מדיניות החוץ והפנים.

אבל במקרה של מצרים חשוב לזכור שהמושג "עממי" מוגבל גם הוא לחלק מזערי מאזרחי המדינה. כתשעים אחוז מאזרחי מצרים לא היו מעורבים באורח פעיל באירועים, אין להם אינטרנט והם חושבים יותר על הארוחה הבאה מאשר על הנשיא הבא. הבורגנות המצרית ואולי חלק מסוים ממעמד הפועלים והמובטלים חוללו את האירועים, והם יצאו מהנחת יסוד מבוססת למדי, שיש בכוחם למוטט את הנשיא, אבל לא את שלטון הצבא ומערכת המודיעין שמרכזים את העוצמה הצבאית הכלכלית במצרים. הצבא לא יוותר על מיליארדי הדולרים שזורמים מוושינגטון, אבל מנהיגיו ידבקו במראית עין של עצמאות וגאווה לאומית, וכל אלה יתבטאו גם ביחס לישראל.

האם יש בכוחו או ברצונו של ברק אובמה לוותר על הכתבת מדיניות כלכלית-חברתית למצרים בתואנה שדמוקרטיה = שוק חופשי פרוע, כפי שקרה כל כך הרבה פעמים בעבר? האם מאזן הכוחות בתוך ארצות הברית, השרויה גם היא במשבר כלכלי עמוק, יאפשר לנשיא למנוע מהבנק העולמי ומקרן המטבע הבינלאומית לאלץ את מצרים לחולל רפורמות ניאו-ליברליות, שרק יגדילו את הפערים החברתיים לטובת התאגידים הבינלאומיים והאליטות הכלכליות במצרים, הכוללות גם את מפקדי הצבא? את השאלות הנוקבות האלה ממעטים להציג בתקשורת הישראלית, אולי משום שאהוד יערי ועמיתיו חולמים על החזרת הסדר הישן על כנו, וזה אומר לא רק מובארק חדש בקהיר אלא גם ג'ורג' בוש חדש בוושינגטון. ישראלים טובים חייבים לשאול את עצמם, האם הם מתייצבים לצד הכוחות העולים בהיסטוריה של האזור ומנסים להידבר עימם, או מתבצרים בקונספציה ביטחוניסטית אטומה לא אינטליגנטית, שיש בה יותר משמץ של תסמונת מְצדה.

ביחסינו עם תורכיה התפיסה הצרה של טיפוח יחסים הדוקים בעיקר עם הצבא על בסיס ביטחוני וכלכלי הצליחה רק לטווח קצר. כיום מבינים יותר אנשים באליטות שלנו (אבל לא הכתבים לענייני המזרח התיכון) שהזלזול התהומי בעמים באזור עולה למדינת ישראל ביוקר. לא רק הרמטכ"ל של מצרים או של תורכיה קובעים את גורל היחסים עם ישראל. חשוב שגם עורכי העיתונים, כותבי המאמרים, הסופרים והמשוררים, הרוכלים בשווקים והמתפללים במסגדים יראו בנו ישות אוהדת. אם נשמור על מסורת העוינות לכל העמים בעולם הערבי והמוסלמי, יאשימו אותנו הדורות הבאים בעיוורון מוחלט לא רק לגבי התהליכים העכשוויים אלא גם בכל הנוגע למגמות לעתיד. הצבא התורכי לא יפיל את המשטר האִיסלאמי המתון באנקרה בגלל היחסים עם ישראל, וגם הגנרלים של מצרים לא יוכלו להתעלם מרחשי הלב העממיים, אם תתרחש חלילה התקפה רבתי חדשה בעזה, או הפצצת הכורים באיראן.

ייתכן מאוד שבמצרים פשוט החליפו את מנהיג החונטה השלטת, אבל כל עמיתיו נשארו. מובארק לא קיים בעצמו את הדיקטטורה המושחתת שלו, ולא הפעיל לבדו את מרתפי העינויים ואת הפיקוח ההדוק על התקשורת במצרים. רוב עושי דברו נשארו בשלטון, הצבא שולט באורח רשמי ולאנשי המשטר הישן יש יסוד לחשש מפני דמוקרטיה אמיתית במצרים לא רק בגלל "האחים המוסלמים", אלא מחמת זעמם של ליברלים מהבורגנות האינטלקטואלית. לכן יש להתייחס לאירועי ינואר-פברואר 2011 כאל שלב ראשון במהפכה, או כשלב אחרון בהפיכה. ניסיון העבר מוכיח שבוושינגטון פסלו מדיניות של חלוקת הכנסות יותר שוויונית כ"פופוליסטית", ואפשרו למשתפי הפעולה שלהם בזרועות הביטחון לפגוע בשוחרי השוויון בכל רחבי העולם השלישי. מדיניות ניאו-ליברלית כזו, שהרסה את איכות חייהם של מיליונים בצ'ילה ובאינדונזיה ביוזמת אנשי מילטון פרידמן בכלכלה העולמית, תביא בסופו של דבר לביטול החירויות הדמוקרטיות. אובמה יכול להיחרת בהיסטוריה כמנהיג גדול ששם קץ לתכתיבים של אנשי "הכלכלה החופשית", או כעוד נשיא חסר ערכים, שנכנע לשמרנים ובכך קִעקע את המיתוס של עצמו.

תגובות
נושאים: מאמרים

26 תגובות

 1. שי הגיב:

  יפה. למה שיגאל לביב לא יחזור לכתוב באתר?

 2. קורא אנגלי הגיב:

  ה"מהפכות" להם אנו עדים הן בעצם אינתיפאדה נגד שליטים שהוצבו ע"י ובשביל גורמי חוץ זרים.
  כלומר זו אינה אינתיפאדה שהיא נטו נגד מובארק אלא מדובר – למעשה – באינתיפאדה נגד שלטון אובמה-ביבי. העם המצרי צועק "הלאה מובארק" אך צעקה זו היא בפועל: "הלאה ביבי! הלאה אובמה!".

  מן הראוי היה שהעמים השבעים (שמתחילים להתרושש ולהדק החגורה לאחרונה) ,אך המרוקנים מתוכן אנושי, יצטרפו, בשארית כוחותיהם, אף הם אל ההתקוממות הזו. אך על עמים מנוונים-עד-עפר אלה עובר גל איסלמופובי מבית מדרשו של הבאבא הביבי-אובמה וכנראה שהתקוממויות שמתרחשות כעת לא ממש באו להם בהפתעה גדולה.

  כעת נשאלת השאלה מה יעשה שלטון הביבי-אובמה לדיכוי ההתקוממות? האם יהיה צורך באלימות רחבה? אם כן כמה יחוסלו? מאות? אלפים? יותר? דבר חשוב נוסף הוא שמבחינתם הם יהיו חייבים לשוות להתקוממות עממית זאת פן דתי ולהציגה כסימפטום, לבעייתיות כביכול, שיש באיסלם…האם יארגנו שם מלחמות אזרחים? האם יארגנו שם פרובוקציות בין קבוצה אחת לחברתה? על כך מוחם החולני יוקד ושוקד. ימים יגידו.

  או אז הם יחזרו ויגידו שהסכנה לשלומו של העולם היא רק מ"פלג קיצוני" שבאיסלם וימהרו להבהיר שאין מדובר חלילה באיסלם כולו וזו תהיה שעה נוחה לפלישות נוספות ולמבצאי טיהור חדשים להפצת "דמוקרטיה"… כיוון כזה משתלב (וישתלב) יפה באג'נדה האיסלמופובית הירושלמית-וושינגטונית-לונדונית.

  וממש שכפי ש י. ליבוביץ' צפה ב 67 את הפיכתו של השב"כ לגורם המרכזי במדינה, אפשר כעת להניח (באותו האופן) ששירותי הריגול הבינלאומיים יהפכו (אם עדיין לא הפכו כבר!) לגורם המרכזי בעולם המשטרתי-פאשיסטי הביבי-אובמי שדמותו וצורתו מתבררת מבין ענני אבק התאומים ועריפילי אבו-גרייב.

  המגה-פושעים שמאחורי מנטליות מופרעת ואכזרית זו ירצו להבטיח שגם הדורות הבאים יתבוססו בלפחות אותה כמות של זבל וצחנה שלטונית הקיימת כיום ואם אפשר אף להביא לרמות ושיאים חדשים בטירוף מערכות ותהומות חורבן שטרם נראו עדיין על הפלנטה. יש לי החשש שאזרחי העולם מנוטרלים לחלוטין ואפילו אם יכריז אובמה בפומבי שזו כוונתו, זה לא יזיז לאף אחד כל עוד הטלוויזיה תמשיך לשדר את מנת הריאליטי שהתמכרו לה.

  • אביגיל הגיב:

   אני לא חושבת שאף אחד במצרים חשב על ביבי-אובמה
   הבעיה שלהם זה מובארק …
   איך זה שכול דבר, כול פיפס מופנה לישראל… מה נסגר אנחנו המעצמה הגדולה בעולם..?

   • קורא אנגלי הגיב:

    "איך זה שכול דבר, כול פיפס מופנה לישראל… מה נסגר אנחנו המעצמה הגדולה בעולם..?"

    תשובה:
    לא, אך לישראל ישנה השפעה חזקה מאד היכן שצריך.
    למשל: היכול לתפקד נשיא אמריקאי בלי להתיישר עם הלובי החזק והאפקטיבי ביותר במדינתו?

    והיום מתפרסם ציטוט של ביבי מ'הארץ' – שזה בדיוק מה שאמרתי כאן למעלה:

    נתניהו טען עוד כי "העולם רובו ככולו אמר לנו שהסיבה לאי היציבות במזרח התיכון, זה הסכסוך הישראלי פלסטיני. אנחנו גרסנו אחרת. יש פה בעיה שאנחנו רוצים לפתור אותה. צריך לקחת בחשבון את הכוחות האיסלמיסטים הקיצוניים שנכנסים לכל מקום.

    אובמה שר את זה (שוב הטלת ווטו באו"ם). בוש שר את זה. בלייר רוקד לפי זה. כולם משקשקים.
    כולם מפחדים לצאת נגד הלובי ולסתכן בחיסול הקריירה שלהם. רואים את זה על הפנים שלהם.
    יש על זה אין ספור עדויות כבר. היה סרט דוקמנטרי הולנדי Tegenlicht על הלובי. ניתן לחפש בגוגל Documentary The Israel lobby – The influence of AIPAC on US Foreign Policy .

    תופעה דומה קיימת בבריטניה. כתב ערוץ 4 הבריטי,Peter Oborne ,בתוכנית Dispaches , סקר לפני כשנה את ההשפעה של הלובי הישראל Inside Britain's Israel Lobby ועוד..ועוד…

    ובקנדה….שוב אותו הסיפור.

 3. מכבסת מילים הגיב:

  ברעם כותב יפה אבל עוקף בזהירות את כל המוקשים בדרך. ממש נחמד שברעם רוצה שכל המוסלמים יראו בישראל ישות אוהדת אבל היה כדאי שברעם יסביר מה זו ישות אוהדת. אם הכוונה להגשת סיוע מכל סוג, קשרים כלכלים ותרבותיים והשתתפות במאמץ לאומי של מדינות שמעונינות בכך לעבור למאה ה-21 נדמה לי שאין ישראלי שלא מעונין בכך. מצד שני אם הכוונה הפיכת ישראל לקולוניה מוסלמית עם רמה מדעית תרבותית וחברתית כמו במדינות הסובבות אותנו נדמה לי שיש מעט מאד שראלים שיסכימו לכך. משום מה, על פי התבטאויותיו הקודמות של ברעם ושל חבורת האנשים שכותבת ומגיבה באתר, נדמה לי שהאפשרות השניה היא הנכונה גם אם ברעם לא יהיה מוכן להודות בכך. ועוד ענין קטן. אתמול יום שישי התחלנו לראות מי מוביל או מי משתלט על המהפיכה במצרים – האחים המוסלמים. אם זה מה שיקרה (ואני מקוה שלא) יסתבר פעם נוספת שכל דברי השמאל האנטי ציוני היו כמו תמיד לא יותר מחזיונות שוא ותרגיל בהבעת שטויות חסרות אחריות. גם בפיסקה האחרונה נשאר ברעם מעומעם. באיזה משטר בדיוק רוצה ברעם שאובמה יתמוך – כלכלה מרקסיסטית? הרי אדם צריך להיות ממש לא בריא בנפשו כדי להעלות אפשרות כזו מה עוד שנסיונות קודמים לעבור מהמאה ה-18 למאה ה-20 במחי מהפיכה נגמרו תמיד וללא יוצא מן הכלל במרחץ דמים בעוני איום ובנחשלות תרבותית בילתי נסבלת. זה מה שברעם מאחר למצרים ולמדינות האזור, עוד יוסף וסריונוביץ? האם מהלכיו של אובמה חכמים ויביאו ליותר שיוויון ודמוקרטיה באזור או חלילה משטרים איסלמים נוסח איראן אנחנו עוד לא יודעים ואולי בגלל זה ברעם כותב בלי להתחיב?

  • ק.א. הגיב:

   "אם הכוונה להגשת סיוע מכל סוג, קשרים כלכלים ותרבותיים והשתתפות במאמץ לאומי של מדינות שמעונינות בכך לעבור למאה ה-21 נדמה לי שאין ישראלי שלא מעונין בכך"

   על מה אתה סח?
   היש חברה הזקוקה לסיוע ושיקום יותר מאשר החברה הישראלית הפושעת והגזענית?
   תגובתך נגועה בחוסר רגישות והתנשאות מעוררי גועל.

   • דינו הגיב:

    "אין בעולם כולו חברה הזקוקה לסיוע ושיקום יותר מאיתנו"?
    לידיעתך יש כמה וכמה חברות כאלו, אבל נראה לי שבמקום לכתוב שוב על איראן וסודן, כדאי שהפעם אשאל אותך כיצד אתה יכול לכתוב באותה תגובה גם שקר כל-כך בולט וגם לשאול אדם אחר את השאלה "מה אתה סח"?

 4. עידו לם הגיב:

  תגובה מבריקה של מכבסת מילים, אני חושב שהוא חשף בצורה יפה את רדידותו של השמאל הרדיקלי.

 5. אמנון נוימן הגיב:

  למכבסת מילים. המשפט היחיד הנכון בהערתך הוא הראשון. השאר מפרי דימיונך או השקפת עולמך. אשיב לך מהי ישות אוהדת , ישות המזדהה עם הערכים של חופש ודמוקרטיה לכל בני העם ולא דכוי ומעצר , כמו כן חלוקה צודקת של עושר הארץ ותוצרתו ובאם אינך מבין אמיתויות ראשוניות אלה לבי לך. מאיפה שאבת את הרעיון שברעם כוונתו להפוך את ישראל "לקולוניה איסלמית " תוך כדי כתיבה אני חושב שאתה ישראלי מצוי משמע מוגבל בהבנתו הפוליטית ואופק הבנתו ויכולתו האינטלקטואלית היא לדון בין גנץ לגלנט. באמת חבל להכביר מילים באתר מכובד זה בכדי להבהיר את דעתך ולסותרה. היה בריא .

  חיים , כתבתך מצויינת ומבטאת דעת אם לא רבים הרי נבונים ומפוקחים .רק דבר אחד מדוע אינך פורש את ראיתך הכוללת לגבי פתרון הבעיה המרכזית בחיינו.

 6. משה הגיב:

  למכבסת מלים תן לי להרגיע אותך – אינני מכיר איש שמאל שמעוניין להפוך את ישראל לקולוניה מוסלמית.
  המשמעות של הפיכת ישראל לישות מקובלת באזור מתחילה:
  1. הפסקת הכיבוש!!!!
  2. זכויות אזרח מלאות לפלסטינאים.
  3. תמיכה בכוחות הדמוקרטים באזרונו.
  4. גינוי שליטים ( דקטטורים ) ערבים שכל תפקידם זה לשדוד את הקופה הציבורית ולאפשר לבעלי ההון וחברים לחיות כטפילים.
  5. סילוק כל הכוחות הזרים ( בסיסים אמריקאים ועוד…. ).
  6. במקום רכש חסר תקדים של נשק ניתן לרכוש טרקטורים ……

 7. מלירן הגיב:

  הנה כבר סימן ראשון לדמוקרטיה שהולכת ומתהווה במצרים
  השייח יוסף קארדווי "המתון" חזר למצרים אחרי גלות ארוכה
  והטיף להשמיד את ישראל וההמון מחא לו כפיים
  מעניין למה יוביל אותנו השמאל הרדיקלי

 8. מכבסת מילים למשה הגיב:

  ציינתי את שמך כי אתה היחיד שענה ענינית ולא בגידופים. ראשית אני מכיר הררבה אנשים שחושבים עצמם לשמאל כמו רוב הכותבים והמגיבים באתר זה ורוצים שישראל תהיה קולוניה מוסלמית. כשאני מדבר על קולוניה מוסלמית הרי כל אלה שתומכים בחסול מדינת ישראל כמדינת העם היהודי והפיכתה למדינה אחת מהים לירדן תומכים בדיוק בכך. הפיכת ישראל לישות מקובלת. הפסקת הכבוש היא מטרה ראויה. אלא שהשאלה היא האם צריך לעשות זאת בכל תנאי. ישראל ניסתה כבר לעשות זאת וקבלה טרור מרצועת עזה. המסקנה היא שצריך נסיגה בהסכמה וזהו בדיוק המוקש שבגללו הכבוש עדין מתקיים – הפלשתינים לא רוצים להקים מדינה משלהם לצד ישראל אלא מדינה במקום ישראל ושוב ראה תשובתי על ענין הקולוניה המוסלמית. ביום שהפלשתינים יחליטו שהם רוצים שלום יהיה שלום ויפסק הכבוש. עד אז כנראה שכל פתרון אחר יותר גרוע מהבעיה. זכויות אזרח מלאות לפלשתינים בישראל יש גם כיום. כמו בכל מדינה במלחמה ישנם דברים שגם הפלשתינים כאן לא רוצים לעשות. האם לדעתך זה שהם לא משרתים בצה"ל זה קפוח זכויותיהם? אם לא אז גם אי מתן אפשרות שהם יעבדו במקומות רגישים בטחונית הוא לא קפוח זכויות. תמיכה בכוחות דמוקרטים באזורינו – יפה אלא שעד היום השמאל האנטי ציוני זעק מרה דוקא על הפלתם של המשטרים החשוכים ביותר. ראה יללות התנים על הפלת סאדם חוסיין או על הפגיעה של ישראל במשטר הדמוקרטי וההומניסטי של החמאס בעזה. סלוק כל הכוחות הזרים – החיזבאללה מלבנון למשל? במקום רכש נשק רכש טרקטורים – בדיוק רגע אחרי שגר זאב עם כבש. עד שנהיה בטוחים שכל בני האדם כבשים צמחוניות אני מעדיף להיות כבש עם שינים חדות מאד. ניסויים בשלום עולמי וצדק עלי אדמות כבר עשו על העם היהודי. ולא אני לא מתכוון להיטלר. אני מתכוון דוקא ליוסף וסריונוביץ סטאלין.

  • לא גידוף ולא מגדף רק מכבס הגיב:

   זה נוקט בשיטה "בדוקה" של שטיפת מוח. הוא מכיר הרבה אנשים (שמאל כמובן) שרוצים שישראל תהיה קולוניה מוסלמית כך "עובדה" ואח"כ הוא יכול להתווכח עם עצמו נגד "העובדה" (לא גידוף חלילה). ישראל כמדינה יהודית היא קולוניה ציונית אבל אותו זה לא מדאיג, לצורך זה עובדת בשבילו מכבסה שלימה (מה מכבסה – ממש תעשייה מכבסת). רק עיוור לא רואה לאן כל זה מוביל ואם כתוצאה תקום כאן "קולוניה איסלמית" אז שיחפש את האשמה בחברים שלו האמיתיים ולא "בהרבה אנשים שהוא מכיר"…

   ההמשך שמתגלגל מאותו "הגיון" לא מצדיק אפילו תגובה שתופסת שטח וירטואלי באתר. אבל בלי סטלין אי אפשר: לא צריך להיות חסיד של סטלין ולא קומוניסט בעבר או בהווה מספיק לדעת רק קצת היסטוריה בכדי לדעת שאלמלא סטלין לא היה נשאר יהודי אחד בכל אירופה ובלי תמיכת סטלין ולא היתה קמה מדינת ישראל. היה ראוי לציונים להקים לו פסל כאן ע"י הכנסת, אבל מה לא עושים כדי להשמיץ "הרבה אנשים" שהטיפוס הזה מכיר

   • דינו הגיב:

    ברכות! התגלתה האמירה ההזויה ביותר בתולדות הגדה השמאלית!
    היישר מבית היוצר של המגיב המתכנה "לא גידוף ולא מגדף רק מכבס":
    "אלמלא סטלין לא היה נשאר יהודי אחד בכל אירופה ובלי תמיכת סטלין ולא היתה קמה מדינת ישראל. היה ראוי לציונים להקים לו פסל כאן ע"י הכנסת".
    לאילו עוד מקומות מוזרים נגיע? מה הדבר ההזוי הבא שנקרא כאן?
    שהציונים אמורים להקים פסל של היטלר מפני שלולא הוא לא היתה קמה מדינת ישראל?
    שסאטלין היה ברכה ליהודים, לבריה"מ ולעולם כולו?
    אין ספק שהיגיון שרואה בסטאלין דמות שיש בה ולו גרם אחד של חיוביות יכול גם (בקלות יתרה, יש לומר) לטעון שהשלטון באיראן לא כזה נורא, כנ"ל בסוריה, שאירגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה הם הדבר הטוב ביותר שקרה במזרח התיכון, ושכל דיקטטור אנטי-אמריקאי (קים ג'ונג איל למשל) עושה שירות נפלא לעמו ומציל נפשות מהשטן האמריקאי-ציוני.
    אין גבול לדמגוגיה, ואני לא אתפלא אם בתגובה שאקבל יכתוב לי פלוני שהמידע שלי על סאטלין נובע משטיפת מוח ותעמולה קפיטליסטית.

   • למכבס הגיב:

    אתה צודק בדבר אחד – גם הימין נגוע באותו טרוף בדיוק שעלול להוביל בסופו של דבר להפיכת ישראל למדינה דו לאומית. ובענין סטאלין אני לא מתכחש לתרומתו למיגור הנאצים ולא להצבעת רוסיה למען הקמת מדינת ישראל אבל אתה מתעלם שהאיש נהל מסע אנטישמי נרחב ש"עלילת הרופאים" היתה רק קצה קצהו. למעשה הצדיק השמיד כמעט את כל האינטלקטואלים היהודים גם לפני מלחמת העולם וגם אחריה.

 9. עידו לם הגיב:

  לקשקשן הרדוד שיוצא נגד מכבסת מילים: הסיבה היחידה שסטלין "הציל" יהודים במלחמת העולם השנייה כי זה נכפה עליו במאבק נגד הצורר הנאצי שאיתו הוא חתם ברית של שני רודנים נתעבים(היום השמאל חותם ברית שקרית עם האיסלמופשיזם), מעבר לכך נמשיך עם ההבל הבא שלך: אנשי שמאל שרוצים מדינה אחת מהנהר לירדן חותרים במודע או לא במודע(אני משער שבמודע לחלוטין אגב) לקולוניה מוסלמית עם רוב מוסלמי דכאני, ההנחה שלך שהערבים יכבדו את זכויותינו נכונה בערך כמו שהמהפיכה הרוסית תהיה טובה לעם הרוסי, עליך ועל שכמותך נאמר הם לא למדו דבר ולא שכחו דבר.

  • ק.א. הגיב:

   יש מוטרפים הצווחים "נקומה בגויים" ויש כאלה שבבסיס הם מרגישים בדיוק כך רק מה קשה להם קצת עם הצווחות והפנים המעוותות.

 10. דינו הגיב:

  "קורא אנגלי" החליט שההתקוממויות במדינות ערב להן אנו עדים הן בעצם אינתיפאדה נגד שלטון אובמה-ביבי.
  כנראה שאין גבול לאבסורד כאשר המטרה היא השמצה בכל מחיר.
  למשל באיראן ובלוב – האם גם שם מתרעם ההמון כנגד החמסנות האמריקאית או התערבותה הבוטה של שרה נתניהו בענייני העולם הערבי?
  איך יסביר הקורא מאנגליה הרחוקה את ההתקוממויות המדינות בהן אין לביבי דריסת רגל?
  כנראה שהוא לא יסביר… quelle surprise…

  כמובן שאיסלם הרדיקלי סובל מיחסי ציבור רעים על לא עוול בכפו בגלל "בית מדרשו של הבאבא הביבי-אובמה". מנהיגי איראן? סודן? החיזבאללה? החמאס? כל אלו הם בסך הכל ארגוני סיוע הומניטרי של נשות מחסום watch שאיתרע מזלן לתפוס את אובאמה וביבי ביום רע.
  כמובן שכאשר קדאפי ואחמדיניג'אד מדכאים את המהומות בארצם ע"י אלימות קיצונית ושכירי חרב מאפריקה ולבנון – לא הם אשמים אלא אובאמה וביבי ואולי גם אהוד יתום ואפי פיין, מי יודע?
  המשטרות החשאיות באותן מדינות הן בכלל גרורות של השכ"ב, ואני לא אתפלא אם קורא אנגלי יגיש תביעה לבית הדין בהאג כנגד פעילות השב"כ לדיכוי ההפיכה בלוב, הרי י.ליבוביץ' צפה זאת כבר ב-67 !

  • ק.א. הגיב:

   רק לשם הסר ספק משטר דתי (מוסלמי או מדת אחרת) הוא פסול בעיני ואף דוחה.
   משטר הרוע הביבי-אובמי מסוכן ממנו עשרות מונים.
   המשטר הדתי הוא פסול ודוחה אך יש לו זכות קיום.
   המשטר הביבי-אובמי הפושע חסר זכות קיום.

   מה זאת אומרת "אין לביבי דריסת רגל"?
   לביבי-אובמה יש דריסת רגל היכן שהוא רוצה שתהיה לו דריסת רגל.
   ברשותם מנגנוני הצבא והריגול המשוכללים והעצומים שאי פעם היו על הפלנטה הזו.

   עם זאת לא כל דבר שקורה הוא בשליטתם.
   ישנם מלחמות והפיכות שפושעים אלה אירגנו ושמתוכן צצו אירועים בלתי רצויים להם.
   הדבר החשוב להם הוא חיסולו של כל מי שמאיים על שלטונם וכוחם.
   כרגע אירן זו המטרה. (בשלב מאוחר יותר אולי גם סין, אולי גם רוסיה).
   לשם כך כל האמצעים יהיו כשרים וכל הפשעים מותרים. זהו המצב.
   ואל נשכח, כמובן שברשותם גם מנגנוני התעמולה המשוכללים ביותר.
   זכור זאת דינו.

  • ק.א. הגיב:

   שלטון דתי, כלומר כוח לשם דת, פסול (בעיני) אך יכול להיות לגיטימי (כי לא כל מה שאינו מוצא חן בעיני הוא בהכרח לא-לגיטימי). אבל שלטון פושע שמהווה כוח רק לשם השלטון ומקיים כוח לשם שימור והעצמת כוחו הוא לא רק פסול אלא גם בלתי לגיטימי לחלוטין (מהבחינה העקרונית). שלטון כזה צריך להיות בלתי-לגיטימי מצידו של כל אדם (ללא הבדל דת, גזע, מין, צבע, וכולי) אשר מבין את מהותו. ההצלחה המרשימה (חייבים להודות) של שלטון הביבי-אובמה – היא ההצטינות התעמולתית הנפלאה שלהם. והצלחה זו מעוורת לא רק את עינהם של טפשים. בשעה ששלטון הופך לדבר שכזה הריהו כגולם משתולל הקם על יוצרו. בכך הפך את עצמו לבלתי לגיטימי פר הגדרה. זה כבר מעבר למיאוס.

 11. לזוללי הפגרים הגיב:

  רק כתבתי את המילה סטלין ומיד התנפלו עלי כל טורפי הנבלות שמצאו להם עניין להתבטא דוקא בבמה שמאלית (של "תומכי סטלין" כמובן).

  אז להירגע, מעכשיו אני "תומך סטלין" ושיהיה לכם לתיאבון.

  כמובן שמילה אחת ממה שכתבתי לא נסתרה על ידם. אבל ההתלהמות…

  ובכן, לו ברה"מ שבראשה עמד סטלין (מה לעשות?) היתה מובסת ע"י הנאצים לא היה נשאר יהודי אחד חי בכל אירופה. זאת אף אחד מהצבועים לא סתר אלא שאחד כתב שזה לא שווה גרם אחד. השני כתב שסטלין "הציל" יהודים משום שנכפה עליו, סטלין והיטלר שני רודנים נתעבים שחתמו ברית ביניהם אלא שזה טבח ביהודים וזה "הציל" אותם משום שנכפה עליו (כאילו שכתבתי שסטלין נכנס למלחמה כדי להציל יהודים). את השקפת עולמו הוא חשף מיד בהמשך, לגבי האיסלמופוב הזה הערבים הם "איסלמופשיזם" ולכן מוכן מאליו שמדינה אחת פירושה "קולוניה מוסלמית" שהרי יש לנו עסק עם "איסלמופשיזם". הגזען הזה בודאי מחשיב את עצמו ל"נאור"..

  אלמלא סטלין לא היתה קמה מדינת ישראל. הרוב (שני שליש הנדרש) בעצרת האו"ם לתכנית החלוקה הושג רק ע"י תמיכת ברה"מ וגרוריה. הוא זה שאישר העברת נשק מכל הסוגים שבזכותו ישראל ניצחה במלחמה וגם איפשר ליהודים להגיע לכאן ממזרח אירופה ולתמוך במאמץ הצבאי. אז גם מזאת מה סתרו התנים?
  המדיניות של סטלין בעניין הציוני לא נועדה כדי "להציל" יהודים ולא את מדינת ישראל (מיד יכתוב אחד חכם כי ככה אני חושב) אלא כדי לדחוק אל בריטניה מהאיזור ולצבור נקודות במלחמה הקרה שכבר התחילה. אלא שישראל שהבטיחה להשאר נייטרלית במאבק הגושים כתמורה לתמיכה הנ"ל הפכה מיד את פניה ועל כך שלמו רבים ויהודים במדינות שנשלטו ע"י ברה"מ ושבראשם עמדו יהודים.

  אחד נוסף כתב שהשמאל והימין נגועים באותו טירוף – "הפיכת ישראל למדינה דו לאומית". ובכן, ישראל היא מדינה דו לאומית (עובדה) חיים בה שני לאומים אלא שבשלב זה היא מדינת אפרטהייד והימין רוצה שתשאר מדינת אפרטהייד ואילו השמאל רוצה שתהיה מדינה דמוקרטית שבה שני העמים שווי זכויות.

  עוד הוא מאשים אותי כי אני "מתעלם שהאיש נהל מסע אנטישמי". הצחקת את סטלין… האיש חיסל מיליוני אנשים מכל העמים ומכל הסוגים (אבל מה זה מעניין את זה שלא מסוגל להתרומם מעל הטבור של עצמו – "האנטישמיות"). סטלין השתמש בכולם וחיסל את מי שהיה חשוד שעמד בדרכו, את החברים שלו ואפילו את הקרובים ביותר, את אשתו ואפילו לבנו הוא התנכר משום שנפל בשבי. היתה לו מטרה אחת לפיה התנהלה מדיניותו ההפכפכה, להפוך את האימפריה הצארית הנחשלת למעצמה מודרנית, קודם כל צבאית. זאת כמסקנה מההתערבות של המעצמות הקפיטליסטיות מיד לאחר המהפכה. לפי הבנתו תחוסל ברה"מ אם לא תוכל לעמוד מולם כשווה בעוצמה. התוצאות הטרגיות ידועות אבל קודם שמתלהמים כדאי גם לבדוק את העובדות ולהבין את ההגיון של השגעון או של הגאון כל אחד לפי לטעמו.

 12. קורא אנגלי הגיב:

  הקונסטרוקציה הפנטזיונרית של "איום האיסלם" נמשכת במלא המרץ. מערך מתוכנן זה של להלך אימה מפני האסלם נועד להשיב את תמיכת הציבור המיואש במנהיגיו המושחתים. לקחו כמה מוסלמים מפגרים (כאלה שיש בשפע גם ביהדות ובנצרות) ועשו מהם כביכול סכנה עולמית כדי לגרור את העולם לתוהו ובוהו ואז להתייצב בשורת מלחמות ושעשועי הרג וגזל ולהראות להמונים המבוהלים כמושיעים. הביום המתוחכם של ההצגה האכזרית הזו נמשך. האזרחים המשותקים חשים חובה לשים את מבטחם בשלטון הביבי-אובמה כאשר מוטל עליהם "לבחור" למי להאמין… למעונבים המלוקקים או לדמויות איסלמיות מעוותות שאותם הנבלות מימנו וטיפחו ויצרו בעצמם לשימושם והכל לפי צרכי השעה והאינטרס הצבאי או הכלכלי. מתועב משטר הביבי-אובמה ואומללים הם הסומכים על פושעי מלחמה ועוזריהם. ומה קיבל העם המצרי? שלטון בובות (חדש) של חבורת גנרלים "לחצי שנה"…קמרון כבר נסע לו לקהיר…האם זה הכל הכנות למלחמה באירן וסוריה (כדי לוודא שיש מינימום של תמיכה במדינות ערב)? כפי שאמר זורקין…הכל בלירה.

 13. דינו הגיב:

  למגיב "לזוללי הפגרים":
  הנה אמרת בעצמך לגבי סטאלין: "האיש חיסל מיליוני אנשים מכל העמים ומכל הסוגים".
  מה אכפת לי אם במהלך התנהלותו הרצחנית והדורסנית הרוויחו לעיתים היהודים או הרוויחה מדינת ישראל?
  האיש היה שטן בשר ודם וכל דבר טוב שקרה "בזכותו" הוא מקרי לחלוטין מבחינה זו שה"טוב" אף פעם לא היה נר לרגליו.
  באותה מידה לא אכיר טובה להיטלר מכיוון שתרם לזירוז הקמת מדינת ישראל. זוהי הדוגמה הנגדית הטובה ביותר שאפשר לתת כנגד הקרדיט שאתה נותן לסטאלין.
  אם כבר להכיר טובה (גם בערבון מוגבל) אז דווקא לבריטניה, אבל זה כבר סיפור אחר.

 14. אוסי הגיב:

  לשחרר את הראייה הצרה. זה מה שאני תופסת מהמאר. אנחנו סובלים כבר שנים רבות מדי מהפקעת שנוצרה ביום השביעי למללחמה האומללה ביותר, לניצחון המר והמטורף, עם מנהגיגים שאמרו לנו שהכי חשוב זה למשוך זמן, כשדורכים במקום כמשנת דיין שנחשב כמי "שיודע לדבר איתם". באופן קיומי אסור להיות אטומים למציאות בזמן של תהליך מהפכני. בין הויכוח הקטן על אופן ההצבעה באסיפת המעמדות לבין יום הבסטליה עברו פחות משלושה חודשים, אבל ההאצה היתה נתותנה להשפעה של תהליך מהפכני שהפיזיונומיה שלו שונה בעיקרה מעצמת תהליכים חברתיים רגילים. צריך לחשוב מהפכה ולא להמשיך עם מדיניות בת יענה של הפיכה. אין ברירה, לחשוב מחדש והלהשתלב באיזור או באמת לעוף ממנו. הוא יכול להקיא אותנו מהמקום. לעולם עולה יותר מדי לתחזק את העיוולת שלנו. צריך לחשוב מחדש. מחמוד השליח מהסופר שווה לי ושווה אותי. אני לא יכולה לשאת את המשלוח לבד על הגב ויום אחד אני אחליט איתו להעיף את מנהל הסניף ולהיות עם אחד איתו ונפתח סופר מקרט הוגן יותר. שרשי ממשלת ישראל יפחדו משתוך הפעולה שלי איתם כי אני לא מתכוונת לעזוב למנהטן, אני ואולי אעדיף לברוח מתל-אביב לרמלה, כדי להישאר כאן.

 15. קורא אנגלי הגיב:

  השתמשתי למעלה בביטוי משטר ביבי-אובמה. שמתי לב שגם גדעון לוי כותב דבר דומה:

  "חבר חדש בליכוד"…..

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1216239.html

  בקצב הזה אובמה עוד עלול למצא את עצמו מואשם בבגידה באמריקה ולהזרק לכלא.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים