הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באפריל, 2011 12 תגובות

בשבועות האחרונים מלאה העיתונות החרדית בתחרות פנימית מוזרה: מי יהיה הלאומן והמסית הקיצוני יותר למיליטריזם הציוני,  או להסתה אנטי-ערבית. הדברים אינם חדשים ולצערי הרב גם אינם מתמיהים. החרדים הציונים חושבים ורוצים שהפרוסה הפוליטית שלהם תהיה מרוחה בשלמונים רבים מימין למפה הציונית. אך גם לכל תעלול יש גבול. פיקוח נפש היא ההלכה העומדת ביהדות מעל כל שאר ההלכות (להוציא, חס ושלום, את עניין השמד). לתחרות הלאומנית הזאת נגררים כיום גם עיתונים ושבועונים חרדים שרק לפני מספר שנים היו בגדר שפויים ודיברו על "פשרה טריטוריאלית", בין השאר. העיתונות החרדית עוקפת בימים אלה מימין גם עיתונים דתיים-לאומניים כ"שבע" ו"מקור ראשון". בשבוע שעבר, לקראת העימות ברצועת עזה, הגדיל לעשות זאת עיתונאי חרדי ותיק שאף יעץ פוליטית לאהוד ברק לתקוף את עזה ואת החאמס מיידית, ולאו דווקא מסיבות "ביטחוניות", אלא "כדי לחזור למרכז הרייטינג הפוליטי ולחפות על מחדליו בעבר".

harediTank

עם כל הכבוד לזכות הדיבור והכתיבה הרי שעיתונות חרדית אמורה להיות כפופה לדעת תורה, ובעיקר לאחריות על כל מילה ומילה, כדי לא לגרור יהודים להסתות שתוצאותיהן שפיכות דמים. כך היתה דרכם של "החפץ חיים" ואדמו"רי ישראל בדור שלפני השואה באירופה, כך היתה דרכם של הרבנים זוננפלד ואלפנדרי בא"י וכך היתה דרכם של ה"בן איש חי" ורבני המזרח. אך מסתבר שמה שחייב פובליציסטים ועסקנים חרדים לפני דור איננו מחייב עוד את חובשי המגבעות ולובשי השחור-לבן האוחזים בזרזיר העט ובעורב המיקרופון. השבבניקים החרדים שהשתלטו על התקשורת החרדית (וחלקם אוחזים בתואר "רב"), אינם  רוצים להבין שלתמיכתם ב"יד קשה" כלפי ערבים, ב"מדיניות ברזל" נגד העולם המערבי ובייעוץ פוליטי למר ברק לתקיפת עזה יש גם מחיר ששמו – שפיכות דמים. החרדים הציונים – בשונה מלאומני הימין הציוני והציוני דתי – אינם מתכוונים לשלם בדמם בעבור הלאומנות, העצות והפרובוקציות שהם מציעים, אלא הם מתכוונים לשלם בעבור הסתות אלה בדמם של אחרים. לעבירה החמורה הזאת קוראים: "לא תעמוד על דם רעך". קרי: לא תרצח! בקיצור, "המלחמה היא חיינו אך לא בשבילנו".

כותב שורות אלו, החוגים שלנו וכמובן גדולי הדור שלנו, שוללים כל התגייסות לצבא הציוני שעבורנו איננו רק צבא כיבוש (שזוהי רק תוצאת טומאתו) אלא צבא כופר שבינו לבין יהדות אין ולא דבר. אך מאחר שאנו אוחזים בעמדה זו הרי שלעולם לא נסמוך על מעלליו, על שולחיו ובוודאי שלא על "נסיו". ואם איננו ממליצים לעצמנו שלא לשרת בו משום פיקוח נפש, בוודאי שלא נציע זאת ליהודים או לנוכרים. הסיבה לדחיית הצבא הזה מעלינו איננה נעוצה רק ב"לימוד תורה", שהרי גם מי שאינו לומד תורה לא מומלץ לו להתאבד בצבא שזר לדרך התורה. כך חשבו, וכך חושבים גם כיום, חוגים רחבים ביהדות החרדית כסאטמר – "העדה החרדית" – חסידויות רדיקליות כ"מונקאש" או "תולדות אהרון" וכמובן, "נטורי קרתא" רבתי. אך מאחר שחוגים חרדים אחרים תומכים בציונות ואף משיאים לה את העצות הלאומניות והמיליטריסטיות ביותר, אזי אני מבין שלדידם צבא זה אינו טמא. הם רואים במעשיו סייעתא דשמעיה ואף יותר מכך, ולכן הם גם משיאים לו עצות נבובות של מיליטריזם.

אם אמנם זו השקפתם, הרי שלפי התורה לימוד התורה איננו מעכב התגייסות אליו (כצבאו של יהושע בן נון למשל, ש"לן בעומקה של הלכה"), ובוודאי שאלה שאינם לומדים תורה (וכאלה לא חסרים ביהדות החרדית…) מחוייבים להתגייס אליו. מעניין אותי לדעת מה תהיינה דעותיהם של אותם שבבניקים-עיתונאים ושל חבריהם החרדים-ציונים כאשר במקום לאחוז בזרזיר העט או לקרקר בעורב המיקרופון הם (או צאצאיהם) ייאלצו להתעמת עם חיזבאללה בלבנון או עם חמאס בעזה.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  הרב מקשר במאמרו בין בצע כסף לבין רצחנות.
  זוהי אכן בעיה עתיקה. השימוש בכוח והרווח הכספי שבצידו.
  בעיה כללית זו (הון-שלטון) מקננת בלב הרעיון והמעש הציוני למן ראשיתם.
  כדור השלג מתחיל בקטן – בהתמסרות לרעיון תמים למדי: בטחון פיזי ליהודים…
  ונגמר בשחיה של מרבית העם היהודי באוקינוס של פשיעה וחטאי דמים.

 2. שירה הגיב:

  אנשים כמוך הם היחידים שמאפשרים איזשהו קשר ביני לבין היהדות.

 3. יובל הלפרין הגיב:

  אחת הסיבות לתופעה האיומה שמתאר אליהו היא התקציבים השוחד שמעבירה המדינה הציונית מאז הקמתה ("תקציבי ישיבות", "שירותי דת" וכו'). ב"דת" שלי ההוויה קובעת את ההכרה ואין ארוחות חינם. בשמאל הרדיקלי יש נטייה לזלזל בשוחד הזה ולהתייחס אליו על פי הסכום בלבד. נכון, ביחס לתקציבי הצבא, ההתנחלויות והטבות המס לבעלי ההון זה סכומים אפסיים, אבל הכסף הקטן הזה כובל רבנים ואנשי דת למכונת התעמולה הציונית. עובדה שהיהדות החרדית בחו"ל מגונת ומורכבת הרבה יותר ביחסה לציונות ולפשעיה.

 4. יובל הלפרין הגיב:

  אחת הסיבות לתופעה האיומה שמתאר אליהו היא השוחד שמעבירה המדינה הציונית מאז הקמתה לרבנים ולמוסדות דת ("תקציבי ישיבות", "שירותי דת" וכו'). ב"דת" שלי ההוויה קובעת את ההכרה ואין ארוחות חינם. בשמאל הרדיקלי יש נטייה לזלזל בשוחד הזה ולהתייחס אליו על פי הסכום בלבד. נכון, ביחס לתקציבי הצבא, ההתנחלויות והטבות המס לבעלי ההון זה סכומים אפסיים, אבל הכסף הקטן הזה כובל רבנים ואנשי דת למכונת התעמולה הציונית. עובדה שהיהדות החרדית בחו"ל מגוונת ומורכבת הרבה יותר ביחסה לציונות ולפשעיה.
  (אבקש לא לפרסם את תגובתי הקודמת)

 5. ברק הגיב:

  ב"ה
  דווקא בקרב החרדים הספרדים יש מגמה של גיוס של מי שלא לומד תורה בישיבה. בדומה לדיעות הפוליטיות, גם אחוזי הגיוס בחברה החרדית הולכים וגדלים. בין תומכי המגמה הזו אפשר למנות הרב הראשי לישראל שלמה עמר שהוא כנראה הרב הספרדי השני הכי חשוב אחרי הרב עובדיה יוסף.

  חוץ מזה, הקולות שאני שמעתי ברדיו החרדי קוראים להילחם בחמס דווקא מדין "לא תעמוד על דם רעך" שאתה מדבר עליו כאן. הרי צה"ל צריך להציל את חיי אזרחי מדינת ישראל מפני הטרור שלאחרונה התחיל להרוג יותר ויותר. אני לא מכיר מקור הלכתי שלפיו אנחנו צריכים להבליג לירי טילים ולרציחות אנשים, ואני אשמח אם תראה לי כזה. לגבי הצורך בהגנה עצמית אפשר בקלות למצוא אותו ברמב"ם הלכות רוצח פרק א' הלכה ו' http://www.mechon-mamre.org/i/b501.htm .

  • מוטי הגיב:

   האם אתה מודע למספר ההרוגים בשני הצדדים…..
   לדוגמה: במבצע עופרת יצוקה, נהרגו בצד הפלסטיני קרוב ל1500 איש, מתוכם קרוב ל500 ילדים.
   מתי לאחרונה הרגו הפלסטינאים בנו מספר כזה של ילדים…
   האם לדעתך הרמב"ם היה קורא לזה "הגנה עצמית" ……

   • ודים הגיב:

    לדעתי הרמב"ם וכל בר דעת אחר היה קורא לזה הגנה עצמית.
    למספרים אין שוב חשיבות, אם לערבים הייתה יכולת – היו נהרגים הרבה יותר יהודים, אם הערבים לא היו מנהלים מלחמה מלב שטח מאוכלס בצפיפות – היו נהרגים הרבה פחות ערבים ולבסוף, כשהערבים יסכימו לחיות בשלום – ייהרגו פחות אנשים משני הצדדים.

    ישנה חשיבות רק למטרת הפעולות. פעולות הערבים נועדו לפגוע באזרחים (לדוגמא – להתפוצץ באוטובוס) כדי להשיג מטרות כלשהן. התקיפות בעזה בוצעו כדי לפגוע בתשתיות החמאס שם – כדי למנוע מעשים כאלה בעתיד.

    וכן – אני חושב שיהיה פה שלום בשניה שהערבים יעדיפו חיים טובים על פני "מוות ליאהוד" \ "סוף ליישות הציונית" \ "ג'יהאד נגד הצלבנים החדשים". אני גם חושב שאם החמאס יזנח את דרך הטרור – לא יהיו יותר תקיפות בעזה. צה"ל התוקף בלי סיבה או מתוך מחשבות רשעות נמצא רק בראשו של קורא אנגלי.

   • סטודנט הגיב:

    ב"ה
    מה הקשר בין מספר ההרוגים לבין היותה של הגנה עצמית הגנה עצמית?
    אם באה אליי כנופייה של עשרים אנשים שמנסים להרוג אותי מותר לי להרוג את כולם מתוך הגנה עצמית למרות שאני רק אחד והם עשרים.

 6. דני הגיב:

  כל הכבוד לך הרב קאופמן, מזל, מזל שיש כמוך……
  אני כבר חושב מחשבות מסוג זה הרבה מאוד זמן…. האם באמת, כל הימניים הקיצוניים האלה יישארו כאלה אם יצטרכו לשלוח את בניהם לעשות את העבודה אליה הם מטיפים….
  מה שמפריע לי ביותר ובעיני הוא ממש חילול השם, הוא עיתון של זרם מסוים, שמאוד נפוץ כמעט בכל בתי הכנסת, שדף המערכת שבו הוא ימני, קיצוני מסיתי מאוד ובהמשכו ישנם דברי תורה. העיתון מופץ בבתי הכנסת כעיתון דתי וכמיצג הדת ובעצם מפיץ את הסתתו הימנית, בצורה פרובוקטיבית מאוד. אנשים תמימים קוראים בו וחושבים שזו דעתה של התורה….. העיתון הנ"ל קיבל כזו לגיטימיות שאף אחד לא מערער על עצם קיומו בכל מקום…. כל פעם מתכווץ לי הלב כשאני רואה אותו בבית הכנסת בו אני מתפלל….כמה חבל….כמה מזיק….כמה לא מראה את דרכה האמתית של התורה ש"כל נתיבותיה שלום…"

 7. פבלו - שאלה הגיב:

  אני מאד נמשך בתקופה האחרונה לדת, ורציתי לשאול אם כבוד הרב גם מחזיר בתשובה, והאם אני צריך להיות יהודי "כשר" בשביל זה. תודה מראש

 8. למוטי הגיב:

  כן
  !

 9. מוטי הגיב:

  מה כן ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים