הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באפריל, 2011 11 תגובות

לילדים היתה השנה נוכחות מרגשת במיוחד באירוע יום האדמה ה-35 באל-עראקיב. הבנים הבוגרים דאגו לאספקה שוטפת של בקבוקי מים לאורחים; הבנות והילדים הקטנים נשאו כרזות והניפו מעל הבמה שלטים לבנים שעליהם נרשמו בדיו שחורה שמות כל הכפרים והיישובים הבדואים בנגב. מעזרת הנשים הצבעונית עלו קריאות עידוד אימהיות מודגשות במחיאות כפיים קצובות. יש להן ידיים חזקות, מחושלות, לנשים של אל-עראקיב הלוקחות חלק חשוב במאבק העיקש על הבית, וממשיכות לקיים את שגרת החיים המשפחתית והקהילתית בנסיבות האיומות של הרס ועקירה.

elArkiv4

בשנה שעברה בתים עוד עמדו על תלם במקום הזה. עכשיו הכפר הרוס, עצי הזית נעקרו והטרסות הציוריות נחרבו. אבל מחנה קק"ל שאיים על הכפר מן הגבעה שממול פורק, והבולדוזרים המהרסים נעלמו. עדיין לא ברור אם קק"ל החליט להסתפק בהרס שכבר נעשה ולסגת מתוכנית הייעור המנשל על שטחי אל-עראקיב, או שהוא לוקח לעצמו פסק זמן כדי לתכנן את המשך צעדיו. יש מקום להנחה שהלחץ שהופעל על התורמים הכבדים בארה"ב להשפיע על קק"ל להפסיק את המבצע עשה את שלו. אם כך הפעילים הערבים ושותפיהם היהודים בפורום ההכרה בנגב זכאים לרגע של נחת. אך בל נשלה את עצמנו: המנוחה עדיין רחוקה מאיתנו,  ולא רק באל-עראקיב.

בכל הנאומים חזרה ונשמעה הסיסמה המוכרת כיום גם למי שאינם מבינים ערבית: א-שעב יוריד! העם רוצה;     סיסמת המהפכה בכיכר א-תחריר בקהיר העוברת מעלינו כמשב של השראה ומאחדת את כל מדוכאי העולם. ועוד משפט חזר מעל הבמה והדהד בין הנוכחים: המדינה לא תצליח לשבור אותנו.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  א-שעב יוריד! … וישראל תוריד…
  אצל מומחי ה"בטחון" עופרת יצוקה 2 כנראה מנוי וגמור.
  רק עוד לא הודיעו על שם יפה ל"מבצע" עתידי זה.
  אולי משהו אביבי שלקוח, איך לא, מחג הפסח?

 2. זה היה לפני 35 שנה, בערב א- סוועאד, ב"שטח צבאי 9" הגיב:

  הזמן היה זמן "ייהוד הגליל". ישראל קניג, איש מפד"ל ופקיד משרד הפנים זה הגיש את תוכניתו לייהוד הגליל. זה היה לפני ש"שטח האימונים מס. 9", פורק והאדמה ניתנה למתיישבים – יהודים בלבד. כך הפכו שטחי הביטחון הקדוש לגוש שגב או משגב, בעצה אחת עם רפול [הרמטכ"ל רפאל "ג'וקים מסוממים" איתן] שהיה שר הביטחון והסכים לשחרר את השטח להתיישבות חדשה… הקמת מפעל התעשייה הצבאית המסוכן לסביבה "רפא"ל" עוד היתה על הנייר. זו תספק לתושבי הגוש תעסוקה. איש מק"י מעראבה פאדל נעמנה קיבל אותי בחיוך רחב. ידיו היו ידי פועל. בוא, אמר, הזמן קצר. הצבא עוסק בפיצוץ בתי בידואים משבט ערב א- סוועאד, שגרים דורות בתוך השטח. נכנסנו למכונית ודהרנו בדרך הבוצית צפונה. אני רק החלתי לעבוד, כצלם, עבור העיתון שערכו שני האמילים – תומא וחביבי. הייתי היהודי היחיד ב"אל איתיאחד" מאז סמי מיכאל. אבל זה נודע לי מאוחר יותר. עכשיו נסענו פאדל ואני, מצויד בשתי מצלמות LEICA ו- CANON עקפנו מהמורות ונמלטנו מג'יפי סיור צבאיים. באחת ההסתעפויות, לא רחוק משלולית מי-גשם ענקית עמד אדם לבוש מדים שאחז תמ"ק עוזי. "אל תחשוש", אמר פאדל. "זה עתה הרסו לו ולמשפחתו את ביתם". הבולדוזר הספיק להרים בכפו את הגג ולהטיח אותו מטה. בבית הבלוקים נפער חור גדול. כך צילמתי את האשה הבוכיה על חורבות ביתה שהיתה לנושא הפלקט שקרא להפגנת יום האדמה הראשון. ביום האדמה עצמו פעלו נגמ"שים, "זלדות" ב-3 הכפרים: בסכנין, עראבה, ודיר-חנא. רה"מ יצחק רבין שלח אותם. כמה מפגינים נרצחו ביריות. האיזור נסגר לעיתונאים. הגענו למשטרת שגב. מתוך המבנה נשמעו צעקות נוראיות של אנשים מוכים. הקלטנו, ושידרנו לעולם. שיידע העולם מה עושה "הדמוקרטיה היהודית". למחרת צילמתי ישיבה של בית משפט "שלום", בתוך בנין משטרת עכו. האולם היה מלא ערבים מוכים ופצועים. כדי שאוכל להמשיך לצלם נאלצתי לבלוע את רגשותי. אבל כבר אז הרגשתי שאני עושה שרות חשוב לאחווה היהודית-ערבית, לסולידריות, לשיוויון ולשלום. [גדעון גיתאי].
  [פרטים על תכנית "ייהוד הגליל" תמצאו באתר של יוסי אלגזי http://www.defeatist-diary.com/%5D

 3. ק.א. הגיב:

  לרגל יום האדמה, 'זעקי ארץ אהובה',
  קישור למאמר באתר מצפן
  http://www.matzpen.org/index.asp?p=eretz

 4. מלירן הגיב:

  הנה יצע המרצע מהשק גולדסטון הודה שהאשים את ישראל והוא טעה איפה כולם שאמרו שהמבצע המוצדק עופרת יצוקה היה פשע מלחמה

 5. לידיד החדש של השופט גולדסטוןן הגיב:

  אמנם התגובה שלך לא קשורה לנושא אבל אענה לך:
  YOU AIN'T SEEN NOTHING YET. "מלירן" – עוד לא ראית כלום, ומה שראית אינו מה שאתה וביברק וליברמן חושבים שגולדסטון אמר. וייתכן שסר הביטחון אהוד ברק הבין נכון כשאמר ש"על ישראל ל ה כ ר י ח את גולדסטון"… וכו'. אבל במקום העיסוק הציוני-תראפאוטי בגלדסטון החצוי, הייתי מציע לך לעסוק במניעת מלחמת השולל הבאה. זה ודאי יעזור למנוע נפגעים בקרב אזרחים, וגם יקטון את הסיכוי לדו"ח הבא… §§ הרי המדינה וצבאה "המוסרי שבעולם" טוענים: אם פשענו, מה שצריך ללמוד זה איך לשפר את איכות הכביסה… לכן אתמול הכין דו"צ אבי בנייהו את הציבור [בשידור "חי-מת" בקול ישראל] למלחמת לבנון השלישית וליציקה מחודשת של עופרת על עזה, לפי אותו המודל… אבל בספר עמוס נכתב: "על-שלושה פשעי ישראל, ועל-ארבעה לא אשיבנו; על-מכרם בכסף צדיק, ואביון בעבור נעלים". [עמוס ב' 6] על-שלושה פשעי ישראל — ב"מבצע ליטני", לבנון "הראשונה" — מבצע שלום השקר הגלילי והטבח בסברא ושתילא, על "מלחמת לבנון השנייה" שכלל לא נחקרה בידי ועדה מוסמכת, ועל- הפשע רביעי "יציקת העופרת והזרחן על תושבי עזה" – על כל אלה "לא אשיבנו". אבל  השופט ריצ'רד גולדסטון חזר בו קצת. הסיבה שמחק מתודעתו את מה שעיניו ראו, או שהיה נתון ל"מתקפה ידידותית" עד שמוחו הותך ב"כור ההיתוך" הציוני. הרי לנו יש הרבה שופטים כאלה ב"פתח תקווה"- והכיבוש גואה כצונאמי, וגם רבות מפסיקות הבג"ץ נשארות כאות מתה בספרים,,, הרי אנו "בנים ל"עם נבחר", ולנו מותר השימוש בזרחן ומצרר. ואילו לא היו גדעון עמירה ועקיבא שום פשע לא היה מוזכר. שום פשע. ואם פשענו, מה שצריך ללמוד זה איך לשפר את איכות הכביסה אצל "מכבסת דו"צ והפצ"ר". §§ השאלה שטרם הוכרעה היא מי כאן Dr Jekyll ומי Mr Hyde — או ש Dr. Goldstone הוא מה שאתה חושב, ואם לא מדוע הוא Mr Hide [האדון המסתתר]. מדוע סירב גולדסטון אתמול לפרט ולהרחיב על מה בדיוק חזר בו? §§ כתבי הניו יורק טיימס התקשרו אתמול לגולדסטון בדוא"ל וביקשו "הסברות" אך הוא סירב להסביר. (In an e-mail response to a request for elaboration, Mr. Goldstone declined to comment beyond his article.) נראה שגולדסטון כנראה חושש מהעובדה שהחקירות שפתח הפצ"ר — לפני שנתיים — לא הניבו עד כה שום תוצאות ממשיות או העמדה לדין של אחראי לפשע.  

 6. מלירן הגיב:

  אל תגיד לי מה היה בעופרת יצוקה אנוכי השתתף במבצע והמטרה שלנו היתה להרחיק את את איום הרקטות של תושבי עוטף עזה זה לדעתי פשע מלחמה חבל שאתה לא מבחין בין ירי חופשי על אזרחים (חמאס וארגוני ההתנגדות וכנופיות) לבין צה"ל שאמנם פגע באזרחים אבל עשה זאת כתוצאה מטעויות מצערות שנחקרו ונחקרו

 7. הנרי הגיב:

  וואו חתיכת הסבר על ״פשעי המלחמה״ של ישראל
  פשע מטעם היותו שכזה חייב תיכנון מוקדם, מחשבה פלילית / פושעת איך אפשר לקרא להגנה אקטיבית פשע מלחמה ?
  אנחנו לא פתחנו במתקפת רקטות על ישראל וגם לא שלחנו מחבלים מתאבדים (תאר לך את התגובה שלהם בהנחה ונחליט נגיד לפוצץ להם שוק כול שני וחמישי…)
  אולי מעט שיקול דעת לפני פתיחת הפה ?  

  • תכנון מוקדם, מחשבה פלילת הגיב:

   תולדות הציונות במחשבה ובמעשה הם תולדות התכנון המוקדם, המחשבה הפלילית והפושעת והתקפה אקטיבית מלווה בפשעי מלחמה על העם הילידי הפלסטיני, לא שונה בפרקטיקה מכל קולוניאליזם באפריקה. אבל הריטוריקה…. שפתיים יישק

   פיצוף שוק "כל שני וחמישי" גם בזה כבר היינו (הכל רשום "בתולדות")

 8. ק.א. הגיב:

  להנרי, יש הרבה עדויות חד משמעיות, במקורות שונים ומגוונים, להימצאות הליך של מחשבה פלילית.
  יש לזכור שעדות למחשבה פלילית אינה תיעוד של אלימות (שבאה לאחר מכן) אלא חשיפת הכוונה.
  אביא כאן רק אחד מן המקורות להמחשת מחשבות פליליות אלה – והוא ספר האטלס הישראלי.
  בספר האטלס הישראלי אפשר לראות את מבוקשך. דהיינו "תיכנון מוקדם, מחשבה פלילית":

  http://www.youtube.com/watch?v=OJB-HQw9lXg

  התכנון והכוונה הפלילית ברורים? או שצריך להרחיב את הדיבור?

  • ודים הגיב:

   1. בספרים של הרשות והחמאס ישראל לא מופיעה, מה זה אומר? האם ישראל מופיעה בספרים של האיראנים? האם ישראל הופיעה בספרים בברית המועצות?
   2. המפות מראות מדינות, לא יישויות ערטילאיות. אין אף מדינה אחרת שתובעת בעלות על האיזורים האלה (גם לא הירדנים) – כלומר זה שטחה של מדינת ישראל. מדינת ישראל נותנת אוטונומיה לרשות הפלסטינית בשטחים האלה, לא צריך לציין את זה על כל מפה.
   3. מאיזה שנה המפה? כמה שנים קיימת אוניברסיטת ביר-זית? האם היא מוכרת ככזאת או רק נקראת כזאת?

   בקיצור – לא, התכנון והכוונה הפלילית לא ברורים. הם ברורים רק למי שהיה מוצא אותם בכל מקום.

   • ק.א. הגיב:

    ודים אתה מזכיר לי את הניסוי הפסיכולוגי המפורסם הקרוי "הגורילה הנעלמת" ונסיונות דומים אחרים. מדובר בסדרת ניסויים בהם הצופה עוקב אחר אירוע מסוים ואגב כך, "באורח פלא", מחמיץ פרטי מידע חשובים ואף בולטים ביותר. ניסיונות אלה ממחישים אפקט של ערות סלקטיבית. בד"כ כלל בתום הניסוי אנו מתקשים להבין כיצד יכלנו להחמיץ את אשר התרחש לנו ממול העינים. במקרה שלך, כך מסתבר, גם בתום "הניסוי" אתה ממשיך למאן לראות. האם זה לא מדאיג?

    אולם בא נעזוב לרגע את העניין הנ"ל ונשאל: נאמר ומחר היינו בודקים בספרי משרד החינוך הפלסטיני את המפה באטלס ונניח שמצאנו שם את ישראל, האם אז היית מקבל זאת כראיה לכוונות הישראליות שביחס לאוכלוסיה הפלסטינית? האם אז היית מוכן להתייחס אליהם כשווי זכויות? האם אז היית מכיר שאדמתם נשדדה מהם בכוח, בחסות המעצמות שלא נקפו אצבע? האם אז היית מפצה אותם כמקובל על הפשעים שעברו? האם אז היית מכיר בזכותם של אלה שנחשפו לטיהור אתני לשוב לאדמתם?

    אגב בכללי, השיטה של לעבור מיד לצד השני כששואלים אותך על מעשיך שלך אינה נשמעת משכנעת, בלשון המעטה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים