הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באפריל, 2011 19 תגובות

לפחות ליום אחד הצלחנו לנשום לרווחה ולהתנער קצת מהאוויר המעופש שהפיקה התקשורת במשך שבוע שלם. השופט הדרום-אפריקאי ריצ'רד גולדסטון, הציוני המוצהר שהוקיע את פשעי המלחמה בעזה, חזר בתשובה וקנה לו שוב את מקומו הקבוע בבתי הכנסת השונים שבהם הוא נוהג לבקר.

השופט הוּקע כאן במשך שנתיים, ולפרשנים הייתה אפילו חוצפה לבקר אותו על גזענותו בימי האפרטהייד בדרום-אפריקה, חרף הידידות ושיתוף הפעולה בין הגזענים הלבנים לבין כל הממסדים הישראליים, שאותם פרשנים עצמם רוצים ביקרם. אבל ההתרגשות הגדולה תחלוף כאשר העיתונאים יבינו, שרק בישראל יהיה הד גדול לחרטתו של גולדסטון. בעולם יאמינו יותר לדו"ח המקורי, במידה ידועה של צדק, ואילו בתוך הזירה הפוליטית הישראלית מנצחת ממילא האסכולה האנטי-ערבית, שפשעי מלחמה נגד אזרחים לא מזיזים לה גם אם אכן התרחשו בשטח. אחרי הסערה שחולל גולדסטון, שאִפשרה אפילו לאביגדור ליברמן, שר החוץ השנוא ביותר ברחבי העולם, להרים את ראשו המכוער, נוכל להתברך בצדקתנו עד לפשע המלחמה הבא, ולחזור עד מהרה לעיסוקים התקשורתיים הצהובים האהובים כל כך הן על הכותבים והן על הקוראים, הצופים והמאזינים.

ייתכן שחלפו הימים שבהם התקשורת הצהובה הייתה כינוי גנאי. על ההתמקדות בשטויות (גורפות הרייטינג) קשה לומר דברים מכלילים, אבל בעיניי היא מתחלקת לשתי קטגוריות: תחקירים צהובים שמכוונים לגופו של האדם ולא לגופו של הנושא אבל בכל זאת משרתים באורח ישיר או עקיף את המאבק נגד הממסד; עיסוק אובססיבי בנושאים קלילים, שמעוררים איבה כמעט אוטומטית לידוענים מסוימים, ומוּנעים גם על ידי רשעות לשמה.

goldstone again

שרה נתניהו ובעלה בנימין המכונה ביבי מדגדגים את הרוע שלנו, לעתים גם את ההומור הבריא, המשחרר. ראש הממשלה הוא איש נפוח, שמנסה לשדר מנהיגות ותקיפות אבל תמיד נשמע כמו איש מכירות בשידורי פרסומת, וגם אנשים שנרתעים מכל העסקנים המתחרים בו בזירה הפוליטית, לא מאמינים לו. גם שרה איננה בדיוק גיבורת חלומותינו, ורבים זוכרים לה לרעה את ימי "היידה שרה!" החשוכים במרכז הליכוד, ואת הסיפורים הצהובים, אבל המשמעותיים, אודות יחסה לעובדי משק ביתה ולפקידים גבוהים ונמוכים בלשכת בעלה. בסך הכול הרכילות השתלבה איכשהו עם המידע שיש לנו על העמדות הפוליטיות והרעיוניות של בני הזוג: הם גיבשו לעצמם השקפת עולם סדורה, שיש בה לאומנות חשוכה עם קצת זיקה למסורת וחיבה עמוקה למתנחלים, ברית עמוקה עם הימין הקיצוני האמריקאי ושנאה לתנועות השחרור בכל רחבי העולם העני, יחס של אטימות בנושאים הכלכליים-חברתיים והשלמה חמוצה עם שלטונו של ברק אובמה ותומכיו הליברליים כגזירת גורל זמנית, המאלצת את ישראל להתגמש קצת עד יעבור זעם. ביבי הלָחִיץ כל כך הפנים את השמרנות הלאומנית של אביו, שילב בה גם את הלאומנות המסורתית של רעייתו, ולתבשיל שיצא מכל זה אין ניחוח נעים במיוחד.

עתה הפציע שוב הסיפור העלוב, האומלל והמכוער על הנסיעות של בני הזוג נתניהו על חשבון המדינה, ובעיקר על חשבונם של עשירים נדיבים (ואולי בעלי אינטרס כלכלי בישראל) מחוץ לארץ. בשבועות האחרונים הדיווחים על הנסיעות הנוחות והיקרות אינם עוזבים את כותרות העיתונים ונידונים בהרחבה גם בכלי התקשורת האלקטרוניים. האובססיה בנושא הנסיעות מעלה תהיות כבדות משקל אודות סדר העדיפויות שלנו כחברה וכתרבות פוליטית. האם ראוי להקצות את הכותרות הראשיות לסיפור הזניח יחסית הזה, שניתן לראות בו נושא רכילותי בעיקרו אבל עם השלכות פוליטיות ידועות, אבל לא מכריעות, ולדחוק הצידה את המאורעות ההיסטוריים באזור, את אסונות הטבע ואת לקחם, את הדליפות מהכורים הגרעיניים ביפן ואת הצורך ללמוד מהן וליישם את המסקנות המעשיות גם אצלנו, ללא דיחוי?

כמו בכל ניתוח יש לחדור מתחת לעור ולשכבה החיצונית, ולהפריד בין עיקר לטפל. מנקודת ראות כלכלית טהורה אין הרבה בשר בתלונות על נהנתנותם של ביבי ושרה, והמחיר הכספי של הנסיעות, בתי המלון, מכוני היופי  ושאר ההוצאות הוא יחסית קטן. הכסף שהשניים הוציאו על שעשועים (מיותרים) לא היה פותר אף בעיה חברתית-אנושית חשובה בעיירת פיתוח או בכפר ערבי כלשהו. לכן יש לבחון כאן שתי בעיות שונות זו מזו בתכלית השינוי: האחת, האם העיסוק בבני הזוג נתניהו בא במקום דיון רציני בבעיות השעה, כדרכה של התקשורת הצהובה בכל רחבי העולם, שתמיד נרתמת להסחת דעת קולקטיבית ממצוקות אמיתיות בעזרת טיפול סנסציוני בידוענים מכל הסוגים? והשנייה, האם המידע על החיים המשוגעים שבני המשפחה עשו באנגליה או בארצות הברית איננו מפריע לנו להתמקד בעצם הזיקה הרעיונית של נתניהו ושל אשתו לעשירים ולבעלי ההון, כפי שזה מתבטא גם במדיניות החוץ ובמדיניות הכלכלית של ישראל.

אנחנו מעדיפים לבוז לשרה (שמצטיירת יותר ויותר כאישה פתטית ומעוררת רחמים) מאשר לבחון בקפדנות את האידיאולוגיה של ביבי והשלכותיה על חיי היום-יום שלנו וגם על האופקים שלנו לעתיד. בחינה מדוקדקת מדי של הרעיונות הניאו-ליברליים של ביבי, שגם אשתו שותפה להם, עלולה להביא את התומכים הרבים של המרכז הלאומני למסקנה, שאין פערים מרשימים בינם לבין ראש הממשלה וזוגתו. ההערצה לעושר ולבעלי ההון החליפה כאן כבר מזמן את אתוס החלוציות והשוויון החברתי. האיבה לאובמה היא נחלת הרוב בישראל, וכך גם היחס השמרני לעולם המוסלמי, ההתנשאות כלפי העניים וההשתייכות הקולקטיבית של יהודי ישראל לימין הבינלאומי. גם בנושאים מדיניים, כולל התמיכה בהגמוניה אמריקאית (בידיים שמרניות) ובאמונה הכוזבת שפערים חברתיים ענקיים הם "טובים לכלכלה", תומך המעמד הבינוני כולו בהשקפת העולם של ראש הממשלה. לכן דוברי המעמד הזה בתקשורת מסוגלים להסתער על ראש הממשלה רק כאשר מאשימים אותו בהתנהגות לא נאותה או בשחיתויות קטנות. העובדה שהוא מאפשר לאנשים להתעשר כאן על חשבון הכלל היא מוצנעת, ורק הסיגרים ובתי המלון שלו זוכים לתשומת לבו הקטנונית של הציבור.

כיוון שגם אהוד ברק, ליברמן וראשי קדימה נגועים בנהנתנות על חשבון הציבור קשה מאוד לבודד את נתניהו ואת רעייתו ולהעניק להם טיפול אלים במיוחד. בקרב מצביעי הליכוד המסורתיים שורר יחס אמביוולנטי כלפי הדיווחים התקשורתיים על מסעות נתניהו ואשתו בעולם. רבים מהם לא יכולים אפילו לחלום על נסיעות מפנקות כאלה, והם אולי כועסים קצת. אבל אותם אנשים עצמם חשים שיד נעלמה הועידה את נתניהו לטיפול שרירותי ומפלה. שרה נתניהו רמזה שגורמים כלכליים רצו לפגוע בה ובבעלה. האם מדובר בנושא הגז ובאישור שביבי נתן להמלצות ועדת ששינסקי? נשמע סביר.

* התפרסם ב"כל העיר".

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. ברור הגיב:

  שוב השקר הרגיל על פשעי המלחמה של ישראל. צריך להגיד במפורש וברור – אמנת זנבה אינה אוסרת על הרג אזרחים. יש בה סעיף מפורש שקובע שאפשר לבצע פעולות מלחמתיות גם אם הן מסכנות חיי אזרחים. הדבר היחיד שאסור הוא ירי בכוונת תחילה על אזרחים. בהתחשב בעובדה שבמבצע עופרת יצוקה נהרג אזרח אחד על כל רוצח פלשתיני שנהרג (עפ"י הדיווחים של הפלשתינים) זהו היחס הנמוך ביותר במלחמה כל שהיא בעולם אי פעם. גם לו היה נהרג מספר כפול של אזרחים תומכי טרור עדין לא היה זה פשע מלחמה אלא בעיניהם של מי שתומכים בכל רודן מתועב ומיללים יללות שבר כאשר מדינה דמוקרטית מממשת את זכותה להגנה עצמית. אופיני גם לשמאל החום שיום אחרי ששומרי זכויות האדם הפלשתינים יורים, בכוונת תחילה כדי לרצוח, טיל נ"ט על אוטובוס ילדים מה שמפריע לאנשיו זה שנהרגו כמה תומכי טרור פלשתינים בזמן נסיון להגן על ילדים כאלה.

  • "כוונה תחילה" הגיב:

   המטרה הכוללת של ישראל היא להפיל את שלטון החמאס בעזה לא כי עזה יורה טילים ופגזים (שגורמים נזק מועט אבל נותנים תירוץ נוח להרס ולהרג כולל בעזה) אלא כדי שלישראל יהיה פרטנר כנוע שיקבל כל תכתיב ישראלי-אמריקאי. אסטרטגיה זו היא הכוונה תחילה, היא פשע כולל ותוצאותיה פשעי מלחמה. התגובה של הפלסטינים, ירי על ישובים אזרחיים שמשבשת שם את החיים לא משמחת אף אחד, לא מקובלת ואפילו מביאה נזק לעיניינם הצודק. אלא שתמימות אם לא זדון הוא לחשוב שמעשה או מחדל של הפלסטינים ישנו במשהו את המטרה הכוללת הנ"ל ואת האמצעים הנפשעים שישראל משתמשת כדי להשיגם. ישראל אמונה עוד משנות "פעולות התגמול" הזכורות לרע על פרובוקציות שמביאות להסלמה ו"הזדמנות" לפתור בעיות בכוח צבאי.

   • הנרי הגיב:

    שגורמים נזק מועט אבל נותנים תירוץ נוח להרס ולהרג כולל בעזה…..
    אולי תבלה סופשובע בדרום – אז תבחן מחדש את המשפט

    אה כן עוד משהו , הדרום הוא חלק מישראל "הכובשת" ככזה הוא חלק ריבוני תחת שילטון ישראלי

    בחוק הבינלאומי שאתם נורא אוהבים לצטט למרות שלדעתי אם ספר החוקים הבינלאומי היה נושך אותך בישבן עדיין לא היית טורח לקרא אותו
    "כול פעולה מלחמתית המבוצעת עיי צבא/ מילציה חמושה ומאורגת כנגד שיטחה הריבוני של מדינה שכנה /אחרת היינו כתוקפנות צבאית"

    • תבחן מחדש את המשפט הגיב:

     לא צריך לבלות סוף שבוע בעזה כדי להבין איך חיים בגטו-מחנה ריכוז, פשוט צריך להתנקות מטיעונים פורמליים שקריים ששטיפת המוח מציפה אותנו.

     על מנת שישראל תהיה ריבונית, לא רק "בדרום" צריך שמיליון פלסטינים יגורשו מבתיהם, ש-500 ישובים פלסטינים יהרסו, שמיליוני פלסטינים בגדה וברצועה יהיו כלואים מאחורי גדר משוללים זכויות יסוד ועוד מיליונים במחנות פליטים ברחבי העולם הערבי ואחרים פליטים ברחבי העולם.

     החוק הבינלאומי "שנושך אותך בישבן" מכיר בזכות של עם כבוש להתנגד לכיבוש גם בנשק.

   • שום בצל הגיב:

    מה זה "כל תכתיב ישראל-אמריקאי"?
    האם פרטנר כנוע הוא "ישות מדינית עצמאית שחיה בשלום עם שכנתה", אז כל-כך נפשע?
    ישראל קוצה שקט.
    חמאס רוצה שקט, רק שקט בלי יהודים.

    • פרטנר כנוע הגיב:

     הוא זה שמוכן לותר על זכות השיבה, שמוכן לותר על ירושלים הפלסטינית, שמוכן להסכים לסיפוח לישראל התנחלויות בלתי חוקיות שהוקמו בשטח הכבוש, שמוכן להסכים לפיצול "הישות מדינית עצמאית" למחנה ריכוז בעזה ולבנטוסטנים המבודדים ע"י מחסומים של צבא הכיבוש ומסכימה לחסות בצל "ההגנה" של צבא הכיבוש.בקיצור שמסכימה למדינת רמאללה מוקפת בהתנחלויות.
     זה מה שמתכננת ישראל לפלסטין "העצמאית" ולזה היא מחפשת פרטנר…

 2. מי אמר ומתי? -- "מי שמנסה לרצוח ילדים - דמו בראשו" הגיב:

  נהנתניהו היה בפראג או במוסקבה, וכך הוא הגיב לפציעה של נער באוטובוס צהוב בשטח ישראל. הפגיעה היתה מעשה פשע ברור – ירי של פצמ"ר או טיל על "מטרה אזרחית". אבל כאילו למחוק את דבריו מסדר היום בא אהוד ברק והתייחס להפלות שלושה גראדים מטילי כיפת ברזל: "הניסוי יימשך…" גם דו"צ הטרי טרם החליט איך להגיב על רצח מחצית משפחה "באחת התקיפות נפגעו ככל הנראה, גם אזרחים שהינם בלתי מעורבים בלחימה"… והאמת, הרי היא ידועה — חיל האויר פגע בבית משפחת איברהים קדיח, באזור פראחין בחאן יונס. בפגיעה נהרגו טלאל אבו-טה, בן 55, ניג'אח קדיח בת 45 ובתה נידאל, בת 21. הבת השנייה, נידא, בת 18, נפצעה באורח קשה. זוכרים מה שאמר נהנתניהו ופורסם הבוקר? – "מי שמנסה לרצוח ילדים – דמו בראשו"… אז הפעם לא נרצחו ילדים, אלה היו סתם אזרחים קשי-יום שלא פשעו. אבל ביממה האחרונה נהרגו 14. בשעה 06:30 נהרגם 2 אזרחים בסיג'עיה. בשעה 13:30 נהרג אזרח טלאל אבו טהא, בן 55. בשעה 14:00 נהרגו אנשי משפחת קדיח מירי ארטילרי. אתמול נהרג בן 50, מחמוד אל מנאסרה בסיג'עיה. גם מספר לוחמים מהחמאס נהרגו. ומה יהיה מחר ומחרתיים, אם ישראל לא תעצור את האש?

 3. תיקון טעות מצערת ל"מי אמר ומתי? -- "מי שמנסה לרצוח ילדים - דמו בראשו" הגיב:

  על פי דיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, שני אזרחים, ובהם ילד בן 11, נהרגו מפגיעת פגז שנורה מטנק לבית הקברות של עזה.

 4. שינוי המשטר במצרים יביא להידוק חגורה רציני - מזהיר גיורא איילנד הגיב:

  איילנד היה צריך לנסוע לניו יורק כדי להשמיע את אזהרתו… בראיון וידאו ל Bloomberg ב- 7 לאפריל הודה הדגנרל – שנמנה על ממציאי דוקטרינת דאחיה – שהסכם השלום [הנפרד] עם מצרים שיפר את מצב הכלכלה בישראל. איילנד נקב גם במספרים: "ישראל יכלה לחסוך בהוצאותיה הצבאיות, כי ידעה שאין מה לחשוש מהאויב המצרי. כחלק מה- GDP ההוצאות התקציביות על הצבא ירדו מ- 30% ל- 7,5% ". והוסיך איילנד: "אחת הסיבות שהכלכלה הישראלית פרחה היה הסכם השלום עם מצרים, ושינוי המצב במצרים עלול להשפיע על ישראל". לכן צפוי שמקום שפלוגת חיילים תשמור על הגבול הארוך עם מצרים, תעשה זאת אוגדה או שתיים, והמחיר יהיה יקר פי מאה.
  אנו בשמאל – בניגוד לאיילנדים – המלצנו על השלום עם כל שכנינו, לא רק כדי לשפר את מצב הכלכלה. אבל האיילנדים למיניהם רוצים שישראל תמשיך להיות יצואן נשק רציני, ולשם כך הרי צריך "שדה ניסויים" בסביבה הקרובה… ועוד דבר: ממשל מובראכ איפשר לממשלות ישראל להשקיע את הכסף הנחסך הודות לשלום הנפרד בבניית התנחלויות בשטחים, שכולן לא חוקיות. כך הפך מובראכ ל"ידיד" וגם משת"פ.

  • ודים הגיב:

   לפי ההיגיון שלך:
   כשאיש צבא אומר שהשלום לא טוב – הוא רוצח פשיסט שרוצה שדה ניסויים בסביבה הקרובה כדי שישראל תמשיך לייצא נשק.
   כשאיש צבא אומר שהשלום הוא טוב – הוא רוצח פשיסט שרוצה שדה ניסויים בסביבה הקרובה כדי שישראל תמשיך לייצא נשק.

   כמה נוח, כל דבר שהוא אומר מוכיח את מה שאתה חושב.

   כולם רוצים שלום, גם הגנרלים, גם הימנים ואפילו השטן בכבודו ובעצמו – ליברמן. לא כולם מוכנים לשלם מחירים הזויים או לקרא לכל הסכם חסר תועלת "שלום"…

   לגבי ההתנחלויות, הכל כבר נאמר – לא מדובר בשטח כבוש במובן הרגיל של המילה (כי ירדן לא תובעת עליו בעלות) ולכן לא ניתן אוטומטית להגיד "כולן לא חוקיות".

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  השאלה כאן היא האם אתם אכן מאמינים למה שאתם כותבים –

  "ההתנשאות כלפי העניים וההשתייכות הקולקטיבית של יהודי ישראל לימין הבינלאומי. "
  המעמד הגבוה והבינוני בישראל מתנשא כלפי העניים ? ומה זה (לעזאזל,אם יורשה לי) ה"ימין הבינלאומי" ? נשמע דומה ל "תנועה הציונית העולמית" העלומה שהואשמה במאה האחרונה בדרדור העולם לאסונות כאלו ואחרים . (במיוחד כרישים שמקבלים תלושי משכורת מהמוסד).

  " ושנאה לתנועות השחרור בכל רחבי העולם העני"
  לגבי הציטטה הזו אין לי אפילו איך להגיב – אין לזה אפילו קשר קלוש למציאות .

  אם אנחנו מעוניינים בשיח לוגי ומועיל – דבר ראשון הוא להסתמך על עובדות ובטח לא לבסס כתיבה עיתונאית על שקרים ……..

 6. ק.א. הגיב:

  בן גוריון עמד על הראש והכין עוגה. הוא בחר את הקמח, את השמן, את הביצים ואת הסוכר.
  הוא ערבב ובחש יחד לאומנות, גזענות, אימפריאליזם, שקרים ותאוות כוח – הכל ביחד. שיהיה יציקה חזקה.
  אח"כ בא שימון – והסוף ידוע.

  • ירמי/ יהודי יליד מזרחי הגיב:

   שוב אתה…את כל הצרות באזור התחיל העם האנגלו-סקסי שלך ושוב אין לך בושה, אדון אנגלו-סקסי… אין במאבק היהודי-ערבי שום סממן של אפרטהייד, פשיזם ישן ומודרני אולי, אבל ההקשר שלו נוגע ברבדים השבטיים של העמים השונים, יש עם ואומה ערביים וממולם עם ואומה יהודיים כל אחד נאחז בהיסטוריה שלו ולשניהם יש אלמנטים קיצוניים פשיסטים ונאו-פשיסטים מודרניים. ישנם עוד שבטים מזרחיים חוץ מהערבים במזרח אתה יודע, מקופטים, כורדים ואשורים ועד לזרתוסטרים וסוגים של אגנוסטיקנים שנכחדו כמעט טוטלית ע"י הערבים, מה שאתה מכנה פלסטינאים בשבילי הם מוסלמים, יותר ממחציתם (60%) צפון ישמעאלי טורקי עם פולש שאינו שמי והשאר סוגים של עממים שמיים מקומיים, אפילו את הזכות להיות עם יליד הם בקושי מחזיקים (40% בקירוב), אין דין דרום אפריקה כדין המזרח התיכון, למרות שמהעיניים האירופאיות המתנשאות שלך הכל נראה שונה, אני כיהודי מזרח תיכוני לדעתי צריך לדרוש פיצוי על הקולוניאליזם הבריטי הלבן ועל הכיבוש הטורקי-מוסלמי וכן אדמות שינתנו לי במקום א"י בכל המזרח התיכון, כפליט תרבותי אחד ממיליון שאבותיו גורשו מארצות ערב. לכן מגיעה לנו אוטונומיה במזרח התיכון, מיליון הפליטים האלה לא צצו פתאום בגלל תאורית גזע מגוחכת או פשיזם ליצני, אלא כמאבק שבטי על עצמאות כנגד הרוב הערבי השחצן והמתנשא מעל שבטי המזרח האחרים בתרבותם ובאתניות שלהם, המאבק של האפריקאים בסודן לעצמאות מהמוסלמים וכן המאבק של הכורדים, הבדואים שנושלו ע"י הצפון ישמעאלים הפלאחים הפולשים מאסיה הקטנה, באזור שלנו דאז (לורנס איש ערב) וכן הלאה

 7. על השופטת שמחפשת "איזון בין הישראלים לפלסטינים" הגיב:

  ה ק ד מ ה – זה קרה הרבה לפני דו"ח גולדסטון…
  §§ יש לה לגברת דורית בייניש פנס כיס מאוד מיוחד. שכן היא קיבלה אותו מהשב"כ.. שאותו שירתה מ-1970 בפרקליטות המדינה. בתפקידה הראשון כיהנה כסגן פרקליט המדינה, ב-1976 מונתה לתפקיד מנהלת מחלקת הבג"ץ בפרקליטות המדינה. בתפקידה זה עסקה בייניש "בסוגיית ההתנחלויות והגירושים" — בין היתר של ראש עירית חברון הנבחר, הקומוניסט ד"ר אחמד חמזה נאטשה ושל ראש עירית נאבלוס באסם שקעה, שצו גירושו האשימו "בהסתה לפעילות טרור", לאחר שביקר את הסכמי קמפ דיוויד… אבל אז הצליחה עורכת הדין הקומוניסטית פליציה לנגר להביס את הפרקליטה דורית בייניש בבג"ץ, ולשמור על ראשי העיריות — עד ש"המחתרת היהודית", המתנחלית פוצצה אותם. אחר-כך שרתה בייניש כפרקליטת המדינה עד 1995, ואז הוקפצה דורית בייניש לעליון. ומאז היא מ ז ג ז ג ת . מצד אחד כי היא רוצה להיכנס "לגלימת אהרן ברק" [שגם הוא זיגזג], ומצד שני כי היא חייבת את משרתה לתומכיה "בשירות המדינה", קרי לשב"כ וממשלות המתנחלים לדורותיהן.
  §§ היום, נודע לנו על עמדותיה האמיתיות של דורית בייניש, הודות ל WIKILEAKS ול"הארץ".
  בכותרת "ביניש מסבירה: בג"ץ מחפש איזון בין הישראלים לפלסטינים" פורסם שבייניש חיפשה, ועדיין מחפשת "א י ז ו ן" בין הכובשים הישראלים לנכבשים הפלסטינים. והיות וכך הדבר, גם הממשלה הבינה שניתן לזלזל בבג"צ שזו מטרתו, מבלי להיפגע… הרי זה מה שביניש אמרה: "[אי] חוקיות ההתנחלויות או ההתחייבויות של ממשלת ישראל כלפי ארה"ב לא הובאו בחשבון"… "ההחלטה להכשיר את עבודות הבנייה ניתנה בשל העובדה שהריסת 1,900 מבנים שלמים או בנויים חלקית תהיה לא הוגנת ביחס לקונים התמימים"… [העדפת "הקונים התמימים" על הפלסטינים הגזולים הוא אבן פינה בהחלטות בג"ץ]. מסתבר שיותר משהגב' ביניש היתה שופטת היא היתה בהרה מקרים עורכת דין של השטן. הרי גם השטן אינו מבחין בין "האיזון והזכות לחיים של הישראלים – ולא משנה אם הם גרים בהתנחלויות או בתחומי הקו הירוק – ובין זכויות האדם של הפלסטינים". הרי זו פסיקה בנוסח חוקי האפרטהייד. גם אמירת הגב' בייניש ש"בית המשפט אינו גוף חוקר", הופכת את הבג"צ מראש לגוף שמאמין לרשויות הצבא, השב"כ והמדינה – אלא אם יוכח שהם דיברו שקר… וגם אז נותנת הגב' בייניש להם ארכה, ועוד ארכה… צדק השגריר ריצ'רד ג'ונס שכתב וסיכם את פגישתו עם בייניש: "לפי בייניש, אישור בדיעבד של תוכנית בנייה בישראל ובגדה המערבית אינו דבר יוצא דופן או נדיר".
  הרי שמה של נשיאת ביה"מ העליון "שלנו" אינו דורית גולדסטון… והיא לא מונתה על-ידי נלסון מנדלה בגלל שירותה כשופטת שנלחמה באפרטהייד, אלא בגלל ההגנה שנתנה, לפנים משורת הדין, לאפרטהייד הציוני ולכיבוש.
  §§ כבר ב-1990 הכירה פליציה לנגר בעובדה שצדק לא ניתן להשיג בבית המשפט העליון, בשבתו כבג"צ לענייני השטחים הכבושים / מוחזקים. עורכת הדין לנגר נלחמה שנים בטחנות הרוח הירושלמיות, נחלה גם כמה הצלחות אך ברוב המקרים החוקן הציוני הכשיל אותה. לפני 21 שנה היא סגרה את משרדה ועזבה את ישראל. זהו. ומה יאמרו ויחליטו העותרים נגד פשעי ישראל בשטחים? מה יעשו עורכי דינם? את השאלה הזאת הצבתי למיכאל ספרד כבר לפני שנה… תשובה טרם קיבלתי.
  האם הם ימשיכו לשחק בארגז החול של דורית בייניש, כאופציה יחידה, או שמא יפנו גם לבתי משפט הגונים יותר בעולם הגדול?
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1224183.html?more=1

 8. ל"כוונה תחילה" הגיב:

  ישראל לא היתה קורבן של האסטרטגיה הבריטית והאמפריאליסטית של "הפרד ומשול". לכן היא משתמשת באסטרטגיה הזאת כלפי הפלסטינים וכלפי העולם הערבי. ישראל מנסה להמשיך לפרק את העם הפלסטיני שלמרות הכל, מאוחד בשאיפתו להתקיים ולהתקיים על אדמתו. אך האם ישראל תצליח להפריד בין מליוני הפליטים בלבנון, ירדן, סוריה, מצרים ועיראק – לבין תושבי עזה – שגם הם ברובם פליטים, לבין תושבי הגדה המערבית הכבושה – שגם חלקם פליטים, ולבין "ערביי ישראל". לדעתי ישראל פשוט אינה מעונינת בשום פרטנר פלסטיני, אפילו כזה "כנוע", כמו ממשל אבו מאזן-פאייד. אילו היתה ישראל מעונינת בשלום עימם היה זה מזמן קורה, ומסע ההתנחלויות היה מיובש… אבל ישראל מעוניינת רק ב"כאילו", בתדמית. וזאת בנויה על "ישראבלוף" של ה ס ב ר ה. 

 9. הנרי הגיב:

  ק.א היקר
  העודה שבן גוריון בחש יצאה נפלא תודה !
  דרך אגב אם אתה לא רוצה חתיכה לא אסון נורא..:-)

 10. נתן. הגיב:

  אחד הטיעונים המוזרים ביותר של ישראל הוא הטענה כי האזרחים שנהרגים ביחד עם אנשי החמאס הם "מגן אנושי".
  בטענה זו יש סתירה פנימית, הרי אם צה"ל הורג את אנשי החמאס ביחד עם האזרחים שלידם הרי ברור שהם לא ממש משמשים "מגן אנושי".
  רק במידה וצה"ל היה מודיע שהוא לא פוגע באנשי חמאס מכיון שיש סביבם אזרחים היה ניתן להתיחס לאותם אזרחים כ"מגן אנושי".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים