הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באפריל, 2011 42 תגובות

בראשית המשבר הנוכחי בלוב נמצאו לא מעט חברים בשמאל שהאמינו שאין ברירה אלא לתמוך ביוזמת ארה"ב ונאט"ו להתערב בלוב על מנת למנוע אסון הומניטרי. אך כאשר התבררה האג'נדה האמיתית של המערב ה"נאור", וכאשר העמיקה ההבנה שמדובר למעשה בהשתלטות על ארץ עשירת נפט, תמיכה זו הלכה והצטמצמה. כרגע אנו עדים למלחמת אזרחים בלוב ולתמיכת ארה"ב והנגררים שלה ב"מורדים" שאיש אינו יודע מיהם בדיוק ומה הם רוצים. בכל מקרה אין לראות את המורדים כגורם דמוקרטי המייצג זרם שמאלי בחברה הלובית. יש להניח שהממשלה החדשה בלוב תורכב על פי האינטרסים של ארה"ב ונאט"ו.

לכן, אין זה מפתיע כי לפי הידיעות והספרות הענפה ממקורות שמאליים בחו"ל, אפשר לקבוע כי השמאל בכללו הולך ומתאחד סביב הדרישה לסילוק כוחות ארה"ב–נאט"ו מלוב. הכוחות האלה אינם חלק מהפתרון, הם חלק מהבעיה.

השימוש בשיטה של "התערבות הומניטרית" הפך לכלי קבוע המאפשר לארצות ההון הגדול להתערב בעניינים הפנימיים של מדינות אחרות ולנצל למטרה זו את כל האמצעים, כולל התערבות צבאית. וראה זה פלא, תמיד יש נימוקים נעלים ונאצלים המצדיקים התערבות כזאת. אך נימוקים אלה אינם יותר מהסוואת המניעים והאינטרסים של מעצמות המערב. הרי המקרה של ההתקפה על עיראק הוכיח אחת ולתמיד את הצביעות בשיטה זו.

היום האזור שלנו מספק הוכחות ניצחות נוספות לדבר כזב ההתערבות ההומניטרית. תמיד ימצא תסריט כדי לשכנע שמדובר במטרות נעלות ולא סתם באינטרסים של המערב. גם במקרה הנדון אין התסריט ברקע הפלישה ללוב עומד במבחן ההיגיון והצדק. לא הוכח שפני המשטר בלוב היו לג'נוסייד ובוודאי לא הוכח שהתקפה רצחנית על לוב היא הדרך היחידה למנוע שואת מלחמה בלוב בכללה או בבנגאזי בפרט. בוודאי יש יסוד להאשים את משטר קדאפי בפשעים נגד אזרחי ארצו, אך תופעות כאלה, כפי שנראה להלן, הן שכיחות למדי באזור.  אפילו לא היינו פוסלים התערבות באופן עקרוני – ויש נימוקים רציניים לפסילה זו, אין הוכחות ודאיות לגבי מימדי המעשים והיקפם. לא היה אפילו ניסיון  לשכנע שהיה הכרח להפעיל מידה כזאת של כוח אלים. יש חשש מבוסס שהתסריט בושל כדי לשמש אליבי להתערבות מהירה ומסיבית.

מבחן הסטנדרטים הכפולים להתערבות הומניטרית

ההיגיון מחייב שהמעצמות המתערבות חייבות להוכיח שהן פועלות על פי נורמה קבועה המחייבת התנהגות קבועה במצבים דומים. כמו כן, חייבים המבקשים להתערב להמציא נימוקים משכנעים שפעילותם אינה כסות להשתתפות במאבקים מקומיים לצדם של המשטרים והחוגים המקורבים אליהם. השילוש הקדוש של אובמה, קמרון וסרקוזי לא הזעיק את האו"ם ואת שאר העולם נגד פלישת ערב הסעודית לבחריין, פלישה הסותרת באופן חד משמעי את מגילת האו"ם. בבחריין ננקטת תוקפנות בלתי לגלית בעליל ומשבר הומניטרי ממשי ההולך ומעמיק. אך מה לעשות? ערב הסעודית היא בעלת הברית המרכזית של ארה"ב באזור.

lybiaBombings

נשיא תימן, סלאח, שולט ביד ברזל בארצו 40 שנה. הגיבוי של האמריקאים  מאפשר לו לפעול לדיכוי אכזרי של עמו המתקומם, אך במערב אין פוצה פה. לאחרונה שוקלים האמריקאים את החלפתו בגין ביצועים כושלים. אך הדבר מטופל כאילו מדובר בעניין אמריקאי פנימי.

דמוקרטיזציה מהי?

אין צורך להתעלם מתכונות אנטי-דמוקרטיות מובהקות בארצות כמו סוריה ואיראן. אך הצגת נושא הדמוקרטיה בארצות אלה מחייבת גישה  כוללת רצינית. יש צדק בשלילת כל הרודנים במזרח התיכון, אך כל שיטות של שלילת זכויות היסוד מהמוני העם פסולות מעיקרם. הרבה מהביקורת היא צבועה. ההבחנה שלפיה מדובר במערב דמוקרטי וכי אובמה, קמרון וסרקוזי הם אינם רודנים אלא שליטים נאורים, היא כוזבת. השלטון של השילוש הקדוש באזור הוא שלטון של כפיה ואלימות. ישנו מאמץ אידיאולוגי ותעמולתי אדיר להוכיח שאין הבדל ממשי בין סוריה ואיראן מצד אחד ובין העריצים המשרתים את וושינגטון בנאמנות נגד העמים שלהם. אך האמת היא ששתי הארצות הללו ניצבות בפני סכנה מתמדת של תוקפנות מצד שתי המעצמות הגרעיניות באזור, ארה"ב וישראל. חטאם החמור ביותר הוא סירובם להשתלב באופן אסטרטגי וכלכלי במערך של ארה"ב והנגררים אחריה. נכון שלמשטרים הללו יש נטיה פסולה להגדיר כל פעילות מחאתית כפעולה חתרנית, ועל כן קיימת דרישה צודקת בדעת הקהל הדמוקרטית

לכבד את זכויות העם. יחד עם זאת אין להתעלם מניסיונות חוזרים ונשנים של ארה"ב ובעלות בריתה לנצל כל פרצה כדי לחולל מהפכות שאין להם שום קשר לערכי ג'פרסון ולינקולן.

התומכים בעצמאות סוריה ואיראן מדגישים שוב ושוב את החשיבות של שינויים פנימיים דמוקרטיים וחברתיים כדי לבסס את התמיכה העממית במדינות אלו. תמיכה זו נחוצה כדי לחסום תוקפנות אפשרית. המגמות הנאו-ליברליות המסתמנות לאחרונה בשתי המדינות על רקע המשבר הכלכלי הבינלאומי הן ההפך ממה שדרוש לחיזוק התמיכה העממית בשתי הממשלות.

האזור נמצא בהצטלבות דרכים היסטורית

בשמאל עקבנו עד כה אחרי ההפגנות בכיכר תחריר בתקווה ובדאגה. אך ככול שעוברים הימים מחריפה תחושת הדאגה. אמנם אין להימנע מתקופת מעבר בין ההתקוממות הדמוקרטית של העם ובין הרכבת  ממשל דמוקרטי נבחר חדש. אך ישנה בעיה חמורה בדרך. בתקופת המעבר צובר הצבא גם במצרים וגם בתוניסיה עוצמה בלתי רגילה. עוצמה זו ניתנה להם כפיקדון למען חסימת ניסיונות של חוגים הקשורים ברודנים המודחים לחזור לשלטון. אך יש סימנים לכך שהשלטון מוצא חן בעיני כמה מהגנרלים. תוך כדי כך, מדברים במצרים על הסכם בין הצבא ובין האחים המוסלמים.

לכל מהפכה חוקים משלה. ואחד מהם הוא שאם לא מתקדמים, אזי –  נסוגים. למרות אביב העמים בעולם הערבי, ישנם עדיין כוחות חזקים במצרים ובתוניסיה המבקשים לכונן משטר של מובארק ללא מובארק ומשטר של בן עלי ללא בן עלי. השמאל התומך בלב ובנפש בתהליך המהפכני מייחל לפרוגרמה לוחמת חדשה. בנוסף להנחת יסודות איתנים לדמוקרטיה, לזכויות אדם אישיים ופוליטיים, תציג הפרוגרמה של השמאל יעדים מדיניים, חברתיים וכלכליים שבלעדיהם אין לגבש חזית עממית רחבה.

ידוע שכיום השמאל כשלעצמו אינו מהווה גורם חזק בעולם הערבי. יחד עם זאת יש לשער שכוחות השמאל ילכו ויתעצמו על רקע המצב המהפכני ההולך ומעמיק. בנסיבות אלה, המורשת של ג'מאל עבד אל-  נאצר אמורה לשמש מקור רעיוני מגייס. בכל מקרה, הכרחי לבנות מודל של עצמאות לאומית מדינית, מעין נייטרליות חיובית. אין ספק שהצעדים הראשונים בכיוון זה צריך להיות איחוי הקרע המסוכן עם איראן.

בניית פרוגרמה חברתית-כלכלית דמוקרטית הינה תפקיד חיוני שאין להתחמק ממנו. יש יסוד להאמין שהצלחת המהפכה הדמוקרטית הערבית תלויה בצורה מכרעת בהתוויית דרך המפנה עורף לכלכלה  הניאו-ליברלית שזכתה לפריחה במשטר מובארק. יש לייחל לעמי  מצרים וטוניסיה שיחדשו במהרה את התנופה המהפכנית הבנויה על תמורות יסוד בפוליטיקה ובחברה.

נ.ב. הדברים על מצרים נכתבו לפני קבלת הידיעות הבוקר בדבר ההתנפלות הברוטלית של הצבא על מאהל הדמוקרטים בכיכר א-תחריר.

תגובות
נושאים: מאמרים

42 תגובות

 1. דינו הגיב:

  ראובן קמינר כנראה חושב שמספיק לשתול במאמר משפטים כמו "התבררה האג'נדה האמיתית" ו"הוכחות ניצחות נוספות", אך הוא שכח עניין חשוב מאין כמותו: רצוי גם להביא ולפרט את אותן הוכחות…

  המאמר הנ"ל הוא חזרה מדוייקת על המאמר הקודם של קמינר באותו נושא שפורסם ב-19 למרץ, ועובדה היא שבין שני המאמרים עברו כמעט שלושה שבועות בהם קמינר לא הצליח ללמוד ולהביא ולו פרט אחד קטן שיוכיח את תיאוריית הקונספירציה האימפריאליסטית שלו.
  תקראו את המאמר שוב: טענות – יש ויש, טיעונים -אין.

  ועוד עניין:
  ההגדרה של איראן וסוריה כ"שתי ארצות הניצבות בפני סכנה מתמדת של תוקפנות מצד שתי המעצמות הגרעיניות באזור, ארה"ב וישראל" היא הגדרה הזויה, וברור שקמינר מתעלם תוך הכחשה מהמהות האמיתית של איראן וסוריה (למרות שהוא מציין זאת כדי לצאת ידי חובה) ומה שהן מייצגות מבחינת זכויות אדם.
  כדאי להבין סוף סוף ש"סירוב להשתלב באופן אסטרטגי וכלכלי במערך של ארה"ב והנגררים אחריה" הוא תכונה שאין לה שום קשר לאיכות של מדינה, לרמת האנושיות של המשטר ולזכויות האדם בה,
  וזאת מדוע? מפני שבאופן "מוזר" דווקא אותן מדינות שמקיימות את התכונה שקמינר מוקיר ("סירוב" וכו') הן הגרועות שבגרועות מבחינת התכונות שציינתי, ושום מכבסת מילים לא תשנה זאת.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   רק עיוור צריך "הוכחות" למה שכבר גלוי וברור. הסכנה לטבח אזרחים אם בכלל היתה מצד כוחות הממשלה כבר לא קיימת לאחר שהתקיפה האוירית הראשונה חסלה את התקדמות הכוחות של קדאפי. עכשיו ברור שהמשך ההתקפות מיועדות לחסל את המשטר ולתמוך בכוחות המתמרדים להשתלט על המדינה (והנפט) בחסות האיפריאליזם ולטובת האינטרסים שלו. כלל לא בטוח שהמורדים לא מבצעים ולא יבצעו טבח באזרחים בעקבות נצחונם אלא שתמיכת ארה"ב וגרוריה להם מובטחת, יטבחו או לא יטבחו (עכשיו הטיפש יבקש ה"הוכחות").

   "עוד עניין"
   אירן וסוריה מאויימות ע"י ארה"ב וישראל, "כמובן" בשל הדאגה לזכויות האדם. כך גם סעודיה "כמובן".
   מדינה או משטר שלא הולך בתלם, כלומר בניגוד לאינטרסים הקפיטליסטים-אימפריאליסטים יזכה לטיפול, חרם כלכלי ופוליטי, איום צבאי וגם התערבות ישירה ו/או עקיפה לטובת "הדמוקרטיה", "כמובן"…

   "הגרועה שבגרועות" היא זאת שמשתפת פעולה עם המגמה הנ"ל וחושפת את עמה לזעם העמים מסביב שבוא תבוא ללא כל ספק לאחר שהפטרון הגדול יסתלק מחוסר כדאיות רווחית או מהתמוטטותו הפנימית שיש לה כבר יותר מסימן אחד.

  • ק.א. הגיב:

   דינו צודק. חסר הוכחות. רגע מה עם: אל-סלבדור, גוואטמאלה, פלסטין, מזרח-טימור, ויאנטם, קובה, קונגו, קוריאה, בוליביה, הונדורס, לוב, לבנון, קולומביה, ליבריה, עירק, כויית, איראן, הפיליפינים, סומליה, קמבודיה, סיארה ליאונה, תימן, יוון, מצרים, הקריביים, פנמה, אפגניסטן, זאיר…סליחה ממני ששכחתי.

   בשם החופש והדמוקרטיה ו ה ה ו מ נ י ט ר י ז ם:

   http://www.youtube.com/watch?v=NJ5sD_BJIuk

   http://www.youtube.com/watch?v=maryJPC2xMA

   http://www.youtube.com/watch?v=w1D_eZh90nU

   • דינו הגיב:

    תסלח לי מאוד על כך שאני קורא לך to hold your hourses ,
    אבל ראובן קמינר ציין במפורש שישנו מידע חדש, עדכני, לגבי המטרות "האמיתיות" של המערב וארה"ב, והוא מציין זאת =בפסקה הראשונה במאמרו.
    שאלתי בעינה עומדת:
    מהו אותו מידע חדש? מהן אותן הוכחות ניצחות לגבי השתלטות מערבית על שדות הנפט?
    עם כל הכבוד לרשימת המדינות שהבאת (אשמח לדעת מה עושות שם כווית ויוון) והלינקים המפוארים ל youtube – השאלה שלי עדיין ללא מענה.

    ושוב אני טוען – כל אפשרות היא טובה יותר מאשר שלטון יחיד בסגנון קדאפי-אסד-סדאם-קים ז'ונג-איל,
    אתה וראובן קמינר כמובן לא גרים במדינה כזו תחת שליט שכזה, ולכן אתם יכולים להיות "איבר-חוכמים" על חשבון המדוכאים. יש לי תחושה שאילו היית גר בלוב אן בעיראק טרם הפלישה או המעורבות במערבית אזי היית מייחל לאחת כזו שתקרה כבר.
    אבל כנראה לעולם לא נדע.

    • ק.א. הגיב:

     לאיזה עוד הוכחות אתה ממתין דינו?
     עשרות "התערבויות" אימפריאליסטיות שאנו מכירים (ושנעשו כולן בתואנות של מוסר, צדק, זכויות אזרח, ודמוקרטיה) התבררו לכל העולם כשקרים ("נשק השמדה המוני שאפשר להפעילו תוך 45 דק'…) כאשר אינטרסים אחרים לחלוטין עומדים מאחורי פעולות אלה. כל הסימנים מראים שההתערבות הנוכחית בלוב מצטרפת לשלל הדוגמאות שאנו כבר מכירים. לאיזה "הוכחה" בדיוק אתה מצפה?
     האמריקאים לא מחליפים תדיר שליטים שאינם מוצאים חן בעינהם?…
     הם הרי עשו זאת שוב ושוב. מה כאן כל כך מפתיע או חדש שנדרשת לך הוכחה בלתי משתמעת – אולי משפטית? – לדבר הזה? הוכחות שבכתובים (מתוך מסמכים פנימיים) לדברים כאלה הרי נשמרות מטבע הדבר בסודי סודות והדברים מתגלים – בד"כ – שנים רבות אח"כ. אם בכלל. וכי הפושעים מעוניינים להגיע תיכף ומייד לכלא??

     סיפורי המערב על טבח איום ונורא – הפצצות ערים וכפרים שלמים – "ג'נוסייד" – לא נמצאו כנכונים, (היה עד עתה בטח סדר גודל של כמה מאות של הרוגים בקרבות שבין הצדדים ובוודאי גם אזרחים שילמו שם בחייהם) אבל התמונה של טבח המוני ממטוסים נשללה ע"י כתבים בשטח. קדאפי אף הציע למערב לשלוח פקחים מן המערב כדי לבדוק את המצב ההומניטרי….
     בינתיים המערב מחמש את המורדים שזהותם לא ברורה ומיום ליום נראה כי מדובר באוסף של שכירי חרב וקיצונים. בקיצור העסק מסריח מנפט ושאר ירקות לשמיים.

     דופק לך בדלת סוכן מכירות שמציע לך מוצר קוסמטיקה חדש.
     הוא אינו מספק לך אינפורמציה הגיונית על טיבו של המוצר.
     הוא מגמגם לגבי היכן זה מיוצר ומהם המרכיבים שלו.
     לסוכן המכירות, או לחברה אותה הוא מייצג, ידוע שיש עבר של מעשי מרמה ושקר.

     מכיוון שאין לך הקלטה סודית בו אותו איש מכירות חד משמעית מפליל את עצמו הרי שאתה אינך יכול לטעון שיש בידך הוכחה ניצחת לכך שהוא נוכל – אולם כל הסימנים מובילים לכוון מסויים…ולכן אתה (בתור אדם נבון) מודה לו בנימוס וסוגר את הדלת.
     כל הכבוד – פעלת לפי השכל הישר!

     אבל משום מה אם אותו נוכל מתעטף בדגל אמריקאי אתה, דינו, נוטה מהר מדי לתת לו קרדיט. מה פשר הקרדיט הזה שאתה נותן להם בגלל הדגל הזה (גם הכחול לבן)?
     הגד לי, זה ירגיז אותך או יאכזב או יפתיע אותך לגלות שהם פושעים?
     אז רד מהשחקים אל העמקים – כדברי הגשש…

  • רחל פרומן קומלוש הגיב:

   מאמר מדוייק.רק אנשים שמסרבים ללמוד הסטוריה ולראות את האמת העגומה על המערב "הנאור" שמחריב את העולם השלישי בעבור בצע כסף,משאבים ושליטה משחר ההסטוריה,מאמינים למצג השקר של המערב.

 2. ק.א. הגיב:

  אובמה וקמרון מתגלים סופית (וכצפוי) כתאומים זהים של בוש ובלייר. שכן הכוחות הפועלים שמאחוריהם הם אותם הכוחות. הם מכינים מצב של מילכוד פנימי לאיזור כדי להפריד וכדי לשלוט. הם מספקים נשק למופרעים שבקיצונים אותם טיפחו שנים, הם מעודדים את המיליטנטיות ומממנים את נציגיהם ומדריכים אותם צבאית בשם ה"הומניטריות". כאשר נזרעים זרעי הפורענות והדם ניגר ברחובות הם יכולים לשבת בשקט ולדעת שהאינטרסים שלהם בכיס ל 40 השנים הבאות – וחוזר חלילה לפי הצורך. אם העסק נרגע טיפה אין בעיה שולחים מטוס ישראלי, שכבר מוצב באיזור, למשוך עוד הרג ועוד קיצוניות כדי לתחזק ולקבע את המילכוד או לעיתים לטפל בנציג שסרח ואינו ממושמע דיו. העסק קרימינלי לחלוטין והמתכון של השקשוקה עובד כל פעם מחדש.

 3. משה הגיב:

  אני קורא ולא מאמין.
  החובה שלנו כאנשי שמאל היא לדאוג לרווחתם של כל האנשים.
  קדאפי תכנן טבח באנשי בנגאזי ומיסרתה והקואליציה מנעה אותו.
  כאנשים שמאל אנחנו צריכים לשבח את אובמה על זה.
  במקום זה אנחנו משווים אותו לבוש ואת המלחמה הזאת שמטרתה להגן על העם הלובי למלחמה בעיראק שמטרתה הייתה להגן על הכיס של חבריו של בוש.

 4. ק.א. הגיב:

  הכל מוכן?
  לא קשה לנחש…ריח כבד של שערוריה בעזה באוויר…
  מערכת התעמולה מכינה את התירוץ: סוג טיל משופר על עיר? באר שבע? נס ציונה?
  מה יפגע? בית חולים? בית ספר? נמתין לסרטים: בשחור לבן? של המזל"ט? של הלווין?
  איך שלא יהיה זה יהיה עוד מבצע מדמם של טיהור אתני בתואנות של "בטחון".
  גולדסטון כבר אישר בחצי פה ואובמה בטח אישר בפה מלא, וכי יש לו ברירה אחרת?

  • דינו הגיב:

   לעומת זאת אף מערכת תעמולה מבית מדרשך לא תצליח להסביר את שיגור הטיל לעבר אוטובוס הילדים. אולי אתה עצמך כמי שמצוי בנבכי חוכמת הנסתר – אולי לך יש הסבר לכך?
   אודה לך אם תציין מדוע בכלל צריך מערכת התעמולה כאשר הטילים והרקטות שנורו מעזה לעבר ישראל בימים האחרונים מהווים הוכחה ניצחת לכוונות ודרכי הפעולה של הטרור העזתי.

   ראה מה קורה: כמה מחבלים בעזה קמו על צד שמאל והחליטו לתת כמה מטחים על הראש של תושבי ישראל, ואילו אתה (במקום להוקיע אותם) כבר מכין את וועדת החקירה הבאה על התגובה הישראלית.
   עצתי לך: תאשים את מי שראוי להיות מואשם. לא היתה שום סיבה בעולם לירי מעזה לכיוון ישראל ובטח שלא לירי על האוטובוס.

   ראוי לך גם למתן את השימוש בביטוי "טיהור אתני" שכן אין לו קשר לעניינינו. מבצע עופרת יצוקה הוכיח זאת, שכן לא זכור לי שהיה שם "גירוש של אנשים באלימות ובאמצעים מעודדי טרור, שמטרתו ליצור הומוגניות אתנית בטריטוריה מוגדרת" (הגדרת הביטוי מויקיפדיה).
   ואם אתה חושב שכן היה – אנא פרט ונמק, רק השתדל לעשות זאת בצורה עניינית ולא להרחיק עדותך ל-48.

   • ק.א. הגיב:

    "כמה מחבלים בעזה קמו על צד שמאל" …
    "לא היתה שום סיבה בעולם לירי מעזה לכיוון ישראל" …

    המבצע האחרון החל בהסלמה ישראלית. כ 30 פלסטינים נהרגו במשך כשבועיים.
    בהתחשב במצבם אין זה פלא אם אחד מהם לקח טיל וירה על הדבר הראשון שראה. זה מפליא אותך?

    שמו האחר של המונח טיהור אתני הוא ייהוד. הבאה למצב בו בסופו שלדבר יש מינימום אפשרי של ערבים.
    טיהור אתני "במכה אחת" התרחש (כידוע) בעבר אך כמהות הציונית דבר זה מעולם לא ננטש. הלחץ העצום שבו הפלסטינים נתונים מביא להם לנזקים כבדים ומצטברים זה 60 שנה – זאת כדי להביא את אלה הנותרים לייאוש ונטישה רעיון תקומתם או לעזיבה פיזית למעבר לגבול. בעת גידורם וריכוזם מתבצעת השתלטות על אדמתם ויש לחשוש שבמידת האפשר בעתיד תחודש המגמה להיפטרות מהם בשעת כושר (בשעת מלחמה כנראה) בכל מיני צורות מצד שני. ההתנחלויות נמשכות במרץ , חרדים, ששיעור הילודה בהם גבוה וזקוקים לדיור, מופנים לאיזורים "שזקוקים לייהוד" והם הופכים לציונים נלהבים (ממצב של אנטי-ציונות). דחיקת הערבים (טיהור אתני) ממהות הציונות והכל לפי היכולת והאפשרות בנקודת הזמן הנוכחית. עפרת יצוקה הוא חלק במסכת "קיר הברזל". נוח מאד להסתכל נקודתית ולהגיד שעופרת יצוקה זה בגלל הטילים, וההתנחלות היא בגלל שצריך דירות – יש בזה כמובן אמת (אחרת לא היית מאמין בזה גם אתה בעצמך) אבל – כרגיל – זו אינה כל האמת. … נדרשת מידה עצומה של נאיביות כדי לקבל את הגרסה הציונית לכל סיפורי הסבתא האלה. אגב עושה הרושם שכמה מאות מליוני דולרים יוזרמו לישראל בעקבות "הצלחת" כיפת הברזל … שוב כסף גדול (מאד) מעורב בתהליכי "בטחון" בישראל – ארץ השקשוקה…

    • דינו הגיב:

     מעניין איך אתה יכול לטעון ל"סיפורי סבתא" ו"הגרסא הציונית", כאשר באותה נשימה אתה מאשים את ישראל בהסלמה, ומציג את המצב כאילו "30 פלסטינים נהרגו במשך כשבועיים" ורק אז "אחד מהם לקח טיל וירה".
     ההסלמה החלה לאחר שישראל ביצעה חיסול אחד של חוליה שהיתה בדרכה לחטיפת ישראלים בסיני, והחמאס כדרכו בקודש הגיב במטחי רקטות לעבר אוכלוסיה אזרחית (כמה צפוי, כמה שגור), הקינוח היה ירי הטיל לעבר האוטובוס.
     לכן הדרך בה אתה מציג את הדברים היא פשוט מאוד שקרית.

     המונח "ייהוד" אינו שמו האחד של טיהור אתני, אלא מצהב בו יש אחוז גבוה יותר של יהודים באזור מסויים. זוהי דמגוגיה לשמה להציג "ייהוד" בנשימה אחת עם מונח שמשמעותו חיסול או גירוש האוכלוסיה האחרת.
     הטיהור אתני מעולם לא התרחש, גם לא "במכה אחת" .
     איך אמרת? – "כידוע"… אז כידוע באמת מנהיגי מדינות ערב עודדו ב-48 את ערביי ארץ ישראל לברוח, והרבה מהם אכן כך עשו. לכן אם כבר ברצונך להאשים מישהו בטיהור אתני – הרי לך הכתובת הנכונה.
     מה גם שמספר ערביי ארץ-ישראל היום מוכיח שכל טיהור אתני שהיה כאן, ולא משנה באשמת מי – נכשל כשלון חרוץ.

     האמירה שלך "יש לחשוש שבמידת האפשר בעתיד תחודש המגמה להיפטרות מהם בשעת כושר (בשעת מלחמה כנראה) בכל מיני צורות" היא בעיני סתם מס שפתיים שאתה מחוייב לשלם כדי לתדלק את טענת הטיהור האתני. לאמירה הזו אין העיני כל חשיבות או זיקה למציאות .

     • עובדות נקודה הגיב:

      "הטיהור אתני מעולם לא התרחש, גם לא "במכה אחת" .
      איך אמרת? – "כידוע"… אז כידוע באמת מנהיגי מדינות ערב עודדו ב-48 את ערביי ארץ ישראל לברוח"

      ומה אומר על כך ההיסטוריון בני מוריס שבדק את העובדות בממכם ובעדויות:
      "אין עדויות המצביעות על כך שמדינות ערב והוועד הערבי העליון היו מעוניינים ביציאה ההמונית, או שהורו או קראו לפלסטינים להימלט מבתיהם" (לידתה של בעיית הליטים הפלסטינים 1947-1949).

      העובדות כמובן לא ישנו, במקום שכל ישר ומחשבה ביקורתית יש לנו שטיפת מוח ציונית וספורי מופתי (חג' אמין)…

      עיקר הנטישה של הערבים היתה מכיון שרובם חשופים להתקפות הצבא מבלי אפשרות להתגונן, חלקם נצטוו על ידי הצבא הכובש לצאת ומי שניסה להתמהמה נורה, חלק אחר ברח מפחד ומשמועות על מה שקרה בכפרים ובערים שנכבשו. אבל אין מי שחשב שלא יוכל לשוב. לצבא לא ניתנה פקודה מפורשת לבצע טרנספר אלא במקומות מסויימים כמו רמלה ולוד ואח"כ בכל ישובי הנגב. אבל הרשות ניתנה (מטעמים אסטרטגיים – תכנית ד') וכל מפקד בגזרתו ידע למה מצפים ממנו. ואכן מה שממעיד יותר מכל שבוצע כאן פשע של טיהור אתני,טרנספר ידוע מראש הוא העובדה שהכפרים נהרסו מיד או שיושבו מיד ע"י יהודים ומגורשיהם הערבים לא הורשו לחזור. למעלה מחמשת אלפי שהתעקשו לחזור נורו ונהרגו ע"י הצבא-משמר הגבול במשך השנים שאחרי המלחמה.

 5. משה בן דוד הגיב:

  ראובן מילא ישראל היא גזענית ואנטי אנושית אבל גם אירופה וגם ארה"ב? אז מי נשאר לך? אולי יש מדינה דמיונית שבה הכול מנוהל כמו שאתה חושב אז רק תגיד איפה היא על המפה ואני עובר לגור שם ?

  • דינו הגיב:

   באמת מוישה, אני מתפלא עליך. שכחת את אמא רוסיה?

  • סטודנט הגיב:

   ב"ה
   למה שתהיה מדינה כזו? מדינה שעומדת בסטנדרטים של אנשים פה מן הסתם היתה מחוסלת תוך שבועיים על ידי האוייבים שלה. בגלל זה אין מדינה כזו, בטוח שלא מדינה דמוקרטית.
   דרך אגב, שלא תהיה לך שום טעות, האינטרסים של אובמה הם אלקטורליים לגמרי. הוא כרגע מפסיד בגדול בדעת קהל, אז בשביל לנסות לשפר את דעת הקהל שלו הוא מנסה להשפיע על "הדמוקרטיזציה של העולם הערבי". אם יצאו משטרים מוסלמיים קיצוניים הוא לא יבחר עוד פעם, אבל ממילא הוא לא היה נבחר גם אם הוא לא היה עושה כלום בשביל המורדים. אם באמת יצאו משטרים דמוקרטיים וזה יהיה בזכות ההתערבות שלו אז הדמוקרטיזציה של הערבים יכולה להיכנס חזק בקמפיין בחירות שלו ויהיה לו סיכוי להיבחר לעוד קדנציה.
   מה לעשות שגם לדמוקרטיה יש את החסרונות שלה והיא לא תמיד באמת מייצגת את רצון העם.
   אף אחד לא באמת יודע מי המורדים ומה המטרות שלהם או אם תהיה אחר כך דמוקרטיה או בכלל שלטון מוסלמי קיצוני. תמיד צריך לזכור שיכול להיות שהמרד בעצם מנוהל על ידי אל-קעידא.

 6. נאור הגיב:

  בהשראת הנסיון של המשטר של נאצר?
  שהכניס לכלא פעילים קומוניסטים…
  זה בדיוק העניין מנהיגים כמו נאצר בתקופתם ביטאו את הרצון של חלקים במעמד השליט הערבי לפשר את המהפיכה החברתית. להתנגש עם האימפריאליזם המערבי, כולל תוכנית הלאמות חשובה ושאפתנית, אבל לא לדחות על הסף את הקפיטליזם כשיטה חברתית והלכה למעשה לדכא את החלקים המתקדמים של התנועה המהפכנית. התמיכה של רוב השמאל בתקופתם לאותן הנהגות שנכנסו תחת ההגדרה של מנהיגים מתקדמים היתה למעשה טעות ובילבלה בין המטרות האמיתיות של המהפכה החברתית פוליטית לבין הניסיון של אותו חלק באליטה הדכאנית לזכות באופן אופורטוניסטי בתמיכת ההמונים. נכון וחשוב להעלות את הניסיון הנאצריסטי בתקופה הנוכחית, חשוב עוד יותר ללמוד את הלקחים הרלוונטים ולא לצבוע את הכל בצבעים של שחור לבן – אימפריאליסטי וכביכול אנטי אימפריאליסטי.

 7. גדעון גיתאי לראובן קמינר: זה יותר מסובך ממה שכתבת הגיב:

  גם אם אינך מחדש הרבה על טביעת הרגל הכבדה והגסה של האימפריאליזם בעולם, וגם על רצונותיהם וכוונותיהם של חברות הנפט הדורסניות שם וגאן. הרי התזכורת שאתה מביא במאמרך ראויה לשבחים. אנו זוכרים את הנזק שגרמו חברות הנפט לטבע [EXXON לאלסקה, BP למפרץ מקסיקו]. את זלזולם בזכויות האזרחים הנחמסים במדינות הנפט [SHELL בניגריה, ROSNEFT אפילו בסיביר שברוסיה]. גם בוני הכורים בפוקושימה [GENERAL ELECTRIC] זלזלו במידע הגיאולוגי על יפאן ומכרו להם כור מדגם לייט MARK I … והרוויחו 14,7 מיליארד דולר רק השנה. לא נשכח גם את האימפריאליזם הקטן של קודחי הגז בים "שלנו"… אבל מדוע אתה כותב על המשטר הרצחני של מועמר קדאפי ומזכיר אותו רק פעם אחת בלבד. ומה אתה טוען? ש"בוודאי יש יסוד להאשים את משטר קדאפי בפשעים נגד אזרחי ארצו, אך תופעות כאלה, כפי שנראה להלן, הן שכיחות למדי באזור". האם נקבל את הגישה, וניישם אותה גם לגבי כיבוש פלסטין בידי הצבא "שלנו", את רצח פולקה ברנדוט בידי הלח"י של שמיר, את גירוש רוב הפלסטינים ומניעת שיבתם בידי בן גוריון ומשרתו יצחק רבין??? הרי גם ה"תופעות האלה, שכיחות למדי באזור". בקיצור: לא מקבל את טיעונך, הח' קמינר. §§ אתמול נחתה בטריפולי משלחת של האיחוד האפריקאי בראשותו של נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה [נסיך הקונגרס האפריקאי הלאומי, שנשוי לחמש נשים]. המשלחת התקבלה בכבוד מלכים, נפגשה עם מי שהיה צריך, וגם עם קדאפי, ויצאה בהודעה לעולם שקדאפי קיבל את תכנית השלום [Qaddafi Accepts Roadmap to Peace]. מיד הוציאה דוברת נאטו Oana Lungescu הודעה והסבירה ש"הקואליציה תמיד אמרה שאין פתרון צבאי בלבד". ובאותו הזמן כדי להדגיש את המילה ב ל ב ד תקפו מטוסי נאטו מהאוויר וחיסלו 11 טנקים באג'דביה ו- 14 במיסרטה… וראה זה פלא עוד המשלחת שם, תקף צבא קדאפי במיסרטה והרג חמישה מורדים. ו"המורדים"??? – גם הם דחו את יוזמת זומה, שברגע זה חוזר לפרטוריה. §§ נכון שאין לסמוך על שלוחת ההסברה האימפריאליסטית באנגלית מלכותית, אבל האם ראובן יודע באמת את הכל על "האג'נדה האמיתית" של המערב [שכוללת לאחרונה גם את דנמרק, נורבגיה ושבדיה] או שמא הוא רק מניח הנחות שאינן כה מבוססות. קמינר כותב על "כזב ההתערבות ההומניטרית". ייתכן שהוא צודק. אכן נוכחנו שה"תסריט" שנועד לשכנע שמדובר במטרות נעלות ולא סתם באינטרסים של המערב, מלא חוקים כגבינה שוויצרית. אבל מצד שני, צבא קדאפי עושה כמיטב יכולתו להוכיח ש"מנהיג המהפכה הירוקה" צריך לעוף!

  • ק.א. הגיב:

   האם הנקודה כאן היא אנליזה של מגרעותיו (שבוודאי רבות ממעלותיו) של קדאפי?
   מלאכה זו שמורה, קודם כל, לעם הלובי. (כשם שאנליזה של מנהיג ישראלי ,קודם כל, היא עניינם של הישראלים).

   העניין כאן הוא הפעלת כוח צבאי, מערבי, (בחוקיות מפוקפקת) למטרות מפוקפקות (מאד).
   וזה, קודם כל, עניינם של תושבי המערב שממשלותיהם שותפות לדבר ושאזרחיהן ממנים מכיסם פעילות שכזו.

   "צריך לעוף!" מתי? למה? מי קובע? היכן הגבול בין להעיף ובין להשאיר?
   מי היא הסמכות שמחליטה מתי וכיצד יש "לעופף" מנהיגים במדינה ריבונית?
   היום זה קדאפי מחר מי יבחר לעלות להתעופפות?

   לרגע חשבתי שאנחנו בסרט "הארי המזוהם" של איסטווד?
   בום!! העפתי!!

   • ק.א. הגיב:

    אולי באמת זו שאלה מעניינת: האם בשמאל היו מוכנים שכוח מעצמתי אדיר (כן אני יודע זה לא תרחיש שיקרה מחר בבוקר אולם אך ורק לשם הדוגמא) יגיע לישראל יוריד את שלטון הביבי-ליברמן (בגלל שאין דמוקרטיה בישראל, שזה אגב כמובן לגמרי נכון!) וימליך במקומו שלטון אחר – "ראוי יותר" – (נתעלם לרגע מהאפשרות שבמצב זה ביבי-ליברמן יהיו עלולים לבחור בברירת שמשון) שיהנהיג שלטון תקין וטוב והוגן הרבה יותר, אך בתמורה (כי תמיד ישנה תמורה) להתערבות "הומינטרית" זו – ידרש מאותו הממסד החדש לחתום על חוזה שיעבוד כזה או אחר של משאבי אנוש או טבע למשך 50 השנים הבאות לפקודת אותה המעצמה ותאגידיה. האם זה ישמע רעיון טוב? עם כל תחושת המיאוס משלטון הביבי-ליברמן אינני משוכנע שהייתי ממליץ לחתום על זה…. אני חייב להודות שלמרות ההסתייגות הראשונית מתגנבת לי פתאום לראש מחשבה שאולי זה …. 🙂

 8. גדעון גיתאי: איך צבא סרקוזי עצר את Laurent Gbagbo הגיב:

  שם בחוף השנהב אין נפט, אבל יש קקאו וקפה שצומחים על העצים… ושם בחוף השנהב ניצח Alassane Ouattara [ב- 55%] מי שהיה סגן המנהל בקרן המטבע העולמית שבשליטת מיודענו "הסוציאליסט" דומיניק שטראוס קאהן, את Laurent Gbagbo שזכה רק ב 45%. מה קרה? הצרפתים שלחו הליקופטרים להפציץ את ארמון הנשיאות שבן הסתתר גבאגו, וכשזה לא הספיק שלחו גם טנקים ונגמשים וכוחות צבא צרפת… את המעצר עשו "כמובן" כוחות מקומיים, כך לפחות הסבירו לעולם נציגי המנצחים. גם כאן לא עוצר השב"כ פלסטינים, הוא רק מטיל את הג'וב על דובדבן זה או אחר, ועוסק רק בעינויי העצורים. את החיסולים הממוקדים משאיר השב"כ לדובדבנים ולחיל האוויר… נחזור לחוף השנהב ונזכיר: המאבק לא היה על נפט, אלא רק על קקאו וקפה. גם בשטחים אין נפט, ואפילו קקאו לא גדל שם… אז מה יש? "מורשת", וכיבוש נדל"ן.  

  • עמי כהן הגיב:

   אה, אז אם מי שזה בבחירות קיבל רק 55 אחוז מהקולות אז זה בסדר שהמפסיד ימשיך לאחוז בשילטון בכח ואסור חס וחלילה להתערב לטובת הרוב ונגד הרודן. הגיוני. בייחוד בהתחשב בזה שסרקוזי רבע יהודי-עובדה שהעובדה שציינת אותה מעניינת בפני עצמה.

 9. גדעון גיתאי: אבל למה סרקוזי שלח צבא צרפתי לעצור את Gbagbo? הגיב:

  ניקולא סרקוזי, רבע יהודי, מתחרה במארי לה-פן. ברור לו שהוא הולך להפסיד בבחירות, וכנראה כבר בסיבוב הראשון. אז עכשיו הוא מנסה "לעשות שריר" כדי לרכוש את אוהדי הקולוניאליזם והימין הקיצוני. אז ראשית הוא שלח מיראז'ים וראפאלים להפציץ את לוב, "כדי להגן על האזרחים", ועכשיו הוא כפה ניאו-קולוניאליזם על אביג'אן… וזה יעזור לא לנצח? כנראה שלא. כי מי שרוצה נשיא וממשלה ימנית יבחר ב"ליברמן" שלו – במארי לה-פן.

  • ברק הגיב:

   ב"ה
   מה זה בדיוק רבע יהודי? מושגים כאלה הומצאו על ידי הנאצים.
   או שהוא בן הדת היהודית או שלא.

   לגבי סרקוזי יש סיכוי גבוה שהוא יפסיד כבר בסיבוב הראשון, אבל זה בכלל לא אומר שמארי לה-פן תנצח. למועמדים של השמאל יש סיכוי לא רע בכלל.

 10. דינו הגיב:

  לקורא אנגלי:

  קודם כל כחובב של "הגשש החיוור" אבקשך לציין לאלתר מהיכן לקחת את הציטוט "רד מהשחקים אל העמקים"? אני אשמח להתעדכן.

  לגבי העבר האמריקאי אותו אתה מרבה להזכיר – אתה מתייחס לזה כאילו ארה"ב פעלה לבד, בוואקום, ושוכח את הקונטקסט של המלחמה הקרה.
  אני לא יודע מה יחסך לבריה"מ זצ"ל ששמה בכיס הקטן את ארה"ב בכל הקשור לאימפריאליזם, אבל חשוב לזכור שכמעט כל פעולה אמריקאית שאתה מפרש כאימפריאליזם נעשתה במסגרת מאבק המעצמות.
  לכן ההצגה שלך את הדברים היא חלקית ודמגוגית.
  היום בריה"מ כבר איננה, והנה ארה"ב היססה והסתייגה מפעולה נרחבת בלוב. אז איך אתה מסביר זאת?
  גם התגובה האמריקאית על המהומות במצרים מראה על שינוי, הרי מובארק היה בהחלט שליט ש"מוצא חן בעיניהם", כפי שציינת זאת. אז תסביר לי בבקשה מדוע לא פעלה ארה"ב לטובתו?

  האמון שלך בקדאפי הפושע ("קדאפי אף הציע למערב לשלוח פקחים" וכו') מעורר תמיהה, בטח לאור התנהגותו עד ההפיכה, בפרט לגבי כל מי שנכנס ללוב.
  כנ"ל לגבי האשמת המורדים כאילו הם עצמם שכירי חרב, בזמן שהוכח כבר שדווקא קדאפי משתמש בשכירי חרב, חלקם טייסים. הזהות הלא ברורה של המורדים אינה עדות לדבר וחצי דבר, מן הסתם המורדים (כמו במצרים) שייכים לכל מיני גורמים ואירגונים שקצו במטורף הנ"ל ולכן ה"מוצר" עליו אתה מדבר אינו רלוונטי. שוב, כמו במצרים, כל אדם המשתתף בהפיכה שייך לפלג אחר עם אינטרס אחר, כאשר מה שמאחד את כולם הוא הרצון בסילוקו של מי שעשה להם את כל מה שאתה טוען כנגד ארה"ב.

  הצביעות של המערב לגבי התערבות בלוב ואי-התערבות בבחריין למשל, שקולה לחלוטין לצביעות של כל מי ששואל מדוע המערב לא מתערב בבחריין.
  אני רואה בכל התערבות כנגד שליט כמו קדאפי דבר מבורך, כמו גם בעיראק של סדאם חוסיין.
  העולם לא יכול להראות פחות טוב בלי אנשים כמותם.

  אתה טוען שאני נותן קרדיט אוטומטי "לכל נוכל מתעטף בדגל אמריקאי", אבל אתה נותן מיד קרדיט לכל מי ששורף דגל אמריקאי. אז מה הופך אותך לצודק יותר ממני? – לא כלום. הפשיעה האמריקאית מתגמדת לעומת פשיעה כמו זו של קים-ז'ונג איל בצפון קוריאה.
  לידיעתך אני רואה היטב את הפשיעה האמריקאית היכן שהיא נמצאת, אבל אני גם רואה היטב את הפשיעה המתעטפת בדגל האנטי-אמריקאי. ומשום מה זו השניה נראית לי גרועה ומסוכנת יותר, בין היתר בגלל שהיא מצליחה שוב ושוב לזכות באהדת אנשי "שמאל" כמוך.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  "לרדת מהשחקים אל העמקים" כמדוני מדובר בד"ר טראומה, היועץ לנשואין. אפשר שזה מזמן מאוחר יותר אך אינני זוכר בוודאות ברגע זה.

  הפשיעה האמריקאית היא ד ו ר ס נ ו ת (מעניין שהסמל האמריקאי הוא עוף דורס).
  הפשיעה האנטי-אמריקאית היא ברוב המקרים בעלת גוון של התגוננות מובהק.
  זאת משום שלאמריקה יש אינטרס בכל מקום שבעולם. והרי את ההיפך לא תוכל להגיד!
  אמריקה אינה איזו אומה קטנה ושלווה שנמצאת בסכנה ועומדת פתאום בפני התקפה מבחוץ.
  ומה היה עושה בוש או אובמה אם חלק מעמו היה מתמרד בו? לאמריקאים כידוע יש נשק.
  איזה מרחץ דמים היינו רואים שם? רק למשל, זכור לך מה קרה ב Waco ?
  מי היה בא להגן על האמריקאים שהיו בוודאי נופלים שם חיש קל כמו זבובים?

  אתה יוצא בחירוף נפש להגן על כל פושע אמריקאי:

  1. אתה מחפש קונטקסט היכן שלא צריך
  2. אתה מחפש מוסלמים
  3. אתה מחפש קומונסטים
  4. אתה מחפש פושעים יותר גדולים
  5. אתה מחפש את קדאפי
  6. אתה מחפש את קים-ז'ונג איל
  7. אתה מחפש את המלחמה הקרה
  8. אתה מחפש את עליזה העוזרת
  9. אתה מחפש ומחפש ומחפש ומחפש
  10. יהודים אתה לא מחפש – טוב מאד

  אבל להגיד: קיסינג'ר הבן זונה היה מעורב בשליחת צבא מדינתו להרוג אזרחים שלווים בשביל אינטרסים של ההון שלטון – את זה אתה לא מסוגל להוציא מהפה שלך. פשוט לא מסוגל. למה?
  דינו, וודאי שהפשיעה אינה רק של אמריקה, אף אחד לא טוען ולא מנסה לטעון זאת!
  בכלל אמריקה לא אשמה בכלום! גם לא ישראל! – מדובר בפושעים מ ס ו י מ י ם אשר בתוכן שעשו מעשים כאלה. אתה משקר ביודעין שאתה אומר שיש לי "אמון בקדאפי". אם האיש הציע ואיפשר להכניס משקיפים לאמת או לשלול סיטואציה שיש בה הפרה של זכויות אדם – מדוע לא לבדוק זאת ולהעדיף ישר להכנס למלחמה? העניין הוא שיש רצון לסלק אותו כי הוא בוודאי איננו מתקפל ורוקד בצייתנות מספיקה לחליל האימפריה או שללוב נועד תפקיד שקדאפי איננו האדם המתאים למלא אותו. לוב היא הרי רכוש אמריקאי. סיבות כאלה לפתיחה במלחמה הן נפשעות. זהו רצח. חד וחלק.

  • דינו הגיב:

   לא ברור לי מהי בדיוק "פשיעה אנטי-אמריקאית", אבל אני בהחלט מבין מהי פשיעה המתהדרת בכסות אנטי-אמריקאית, כגון זו בצפון-קוריאה למשל.
   השלטון שם אינו יכול בשום אופן להתהדר בכך שהוא מספק הגנה כלשהי לבני עמו. צריך רק להשוות את מצב אזרח דרום-קוריאה (מדינה שהיא כביכול "ללא הגנה" ו"חשופה" לארה"ב) לזה של אזרח הצפון כדי להבין איזה הבל הבלים היא טענת ה"הגנה".
   גם שני חלקי גרמניה בזמן המלחמה הקרה הם דוגמא מובהקת למה שקורה תחת מטריית ההגנה נגד ארה"ב לעומת מדינה תחת השפעת ארה"ב.

   השאלה שלך "מה היה עושה בוש או אובמה אם חלק מעמו היה מתמרד בו" היא כל-כך לא רלוונטית עד שקשה להתייחס אליה. אני יכול רק לומר שבארה"ב לא צריך העם להתמרד, שכן אם הוא קץ בנשיא אז הוא יכול להדיח אותו בבחירות, וגם אם ישנה גניבת בחירות, כמו במקרה בוש ג'וניור, גם אז החוק האמריקאי (המתקדם שנות אור מזה במדינות המתגוננות) מעיף את הנשיא כל 8 שנים.

   ולנקודות שהעלית:
   1. לקרוא למלחמה הקרה ולבריה"מ "קונטקסט" זו תמצית האנרדסטייטמנט
   2. אני לא "מחפש" מוסלמים, בכל מצב יש להבין את הסיטואציה ולהאשים את מי שצריך.
   תראה לי היכן "חיפשתי" מוסלמי ללא צדק.
   3. הנזק שעשה הקומוניזם לרעיון הסוציאליסטי הוא הבסיס למה שאתה מלין עליו.
   4. אתה מתעלם מפושעים יותר גדולים (קדאפי למשל)
   5. לא צריך לחפש את קדאפי. לעומת מובארק, קדאפי החליט להיות הרשע בסיפור הזה.
   6. אני מחפש את קים-ז'ונג איל? יש גבול, עוד מעט תאמר שאני מחפש את היטלר.
   7. המלחמה הקרה היא חלק בלתי נפרד ממעשיה האימפריאליסטים של ארה"ב.
   8. מה יש לך מעליזה העוזרת?
   9. אני מחפש ומחפש ומחפש ומחפש? מה לעשות, כשמתמודדים עם דמגוגיה אי אפשר אחרת.
   10. יהודים אני לא מחפש? יש לי דעה ברורה מאוד לגבי נושאים כמו ההתנחלויות, הימין, נתניהו, הקפיטליזם הישראלי ושאר ירקות. חלק מהדברים הללו ביטאתי בתגובות שלי כאן, וחלק עדיין לא.
   אם תשלא אותי לגבי ראיית עולמי בנושא מסויים – אני אשמח להשיב.

   לגבי קיסינג'ר – לא זכור לי שהיבעתי שיפוט לגביו. הוא בהחלט היה דמות שנויה במחלוקת שקשה לקטלג כטוב או רע.
   הון-שלטון הוא רעה חולה ללא ספק, אין ויכוח על כך.
   צר לי שדמוקרטיות לוקות בכך, וישראל בראשן.
   מה אני יכול לומר? אם זה היה תלוי בי הייתי מטיל הגבלה כלל עולמית על צבירת הון ואוסר על בעלי הון להשפיע בכל דרך על פוליטיקאים. כאן ובארה"ב יש לפחות אפשרות לגלות את המקרים של הקשר בין הון לשלטון ולפרסם אותו ברבים, ראה למשל סרטיו של מייקל מור בארה"ב.
   האם אתה מדמיין במאי שכזה פועל בסוריה או איראן?

 12. דמוקרט הגיב:

  קמינר, שמתעקש להציג כמעט כל מה שזז כסוגיה של האימפריאליזם-האמריקאי מול מה-שטוב-לעם-הלובי, שוב מנותק מהמתרחש במציאות. אבל בשטח האופוזיציה הלובית זועקת כבר זמן רב שהאזור אסור לטיסה לא מספיק, ושקדאפי ממשיך להפציץ אזרחים. ארה"ב כרגע מסרבת להמשיך בהפצצת כוחות הצבא של קדאפי, ומתעקשת בדומה לטורקיה להצמד לפרשנות המינימליסטית להחלטות של מועצת הבטחון ושל הליגה הערבית- איסור אך ורק על טיסות של חיל האוויר של קדאפי.
  מי שדוחפים להרחבה של הפעילות הצבאית ואף שוקלים חימוש האופוזיציה, הם סרקוזי וקמרון. אבל קשה להתנתק מכמעט מאה שנה של סגנון תעמולתי מגובש ונוקשה. הטופס קיים, בתפקיד האשם יהיה תמיד השטן הגדול, וכל שנותר הוא רק לכתוב במשבצת המיועדת את שם הקורבן הנוכחי.

 13. דמוקרט הגיב:

  למשתמש האנונימי: קדאפי גם הצהיר שהוא ימלא מיידית וכבר ממלא בפועל אחר החלטת מועצת הבטחון שהכריזה על אזור אסור לטיסה. באותו זמן שהוא הצהיר זאת, הוא הפציץ את בנגאזי. כל הצעה שלו היא טריק ציני, שאנשים כמוך יודעים היטב לפסול (ובצדק) כשמי שעושה אותם זה ישראל. הקרדיט של "למה לא לנסות" שאתה נותן לו, הוא סוג של אמון מסויג, בשעה שהתגובה הראליסטית להצהרותיו, בהתבסס על מעשיו, צריכה להיות- מעניין את מי הוא הורג כרגע בזמן שאנו מאזינים לו.
  לא היה למערב שום רצון קודם להזיז אותו, משום בניגוד לאסד ולאחמדינג'אד, הוא שיתף פעולה יפה מאד עם המערב. מי שתוהה למה זה השתנה, מוזמן להיזכר איך כל הליגה הערבית הצביעה פה אחד על אזור אסור לטיסה, איך קדאפי הצהיר יום לפני כן "אנו באים הלילה, נעבור בית בית, לא יהיו רחמים" ,כיצד האופוזיציה הלובית זעקה להתערבות צבאית מיידית, ואיך העיתונים במערב האשימו את הממשלות בעמידה מהצד מול טבח בטוח. ברור שלסרקוזי קמרון ואובאמה אינם טהורים ונקיים ויש להם אינטרסים פוליטים. חלק מהאינטרסים האלה הם לא להצלב ע"י דעת הקהל שלהם.
  ההשוואה בין מה שקורה בלוב לבין "מרד" לכאורה שהיה קורה בארה"ב, למטרת "הבנה" לאמצעים שקדאפי נוקט כדי לחסל את האופוזיציה היא אווילית לחלוטין. ממשל קדאפי מעולם לא קיבל את הסמכת בני עמו, מעולם לא נבחר, ולכן מלכתחילה ההתמרדות של העם נגד השלטון שהוטל עליו נגד רצונו היא הלגיטימית, והקייס של השלטון הוא הבלתי לגיטימי. זו משמעות הדמוקרטיה, ועצוב שאינך מבין זאת. אני תוהה האם אתה גם מעז להצדיק את פשעי המלחמה שישראל מבצעת בפלסטינים שמורדים בשלטון הכיבוש הצבאי והאפרטהייד שלה. כמוך אומרים גם ציונים רבים על הפלסטינים- "הם מורדים בנו בנשק, אז איך אתם רוצים שנגיב..".
  במקום לנסות לתת לקדאפי צ'אנס (לטבוח באופוזיצה) ולהתנגד לנון-פליי זון, תדרוש להחיל אזור כזה גם על ישראל/פלסטין, ולתבוע יציאה מיידית של הכוחות הסעודים מבחריין.

 14. דינו הגיב:

  למגיב בכותרת "עובדות נקודה":
  קודם כל: שוב בקשתי המפורשת – אנא הזדהה בשם ברור בכדי לשפר את איכות הדיון.

  לפני שאקרא בעצמי את ספריו של בני מוריס, אני מפנה אותך ללינק הבא:
  http://www.e-mago.co.il/Editor/defense-3128.htm
  אם נפסול את האפשרות שהדברים המובאים בלינק הנ"ל הם שקר,
  הרי שהקו של בני מוריס לא ממש מתיישר עם זה שלך, וגם הציטוט שהבאת נסתר בקלות –
  קרא בבקשה החל מהמשפט: "באשר לוויכוח אם הועד הלאומי הערבי והמופתי קראו לפלשתינאים לעזוב לשבועיים עד ש"יזרקו את היהודים לים".

  ואם כבר מדברים על זריקת היהודים לים –
  למרבה ההפתעה מסתבר שדווקא הערבים נקטו באג'נדה של גירוש, חיסול, וג'נוסייד, בראשות ראש הקנוניה המופתי חאג' אמין אל-חוסייני. ומי טוען זאת אם לא בני מוריס??
  אתה רוצה "שכל ישר ומחשבה ביקורתית"? אדרבא! בדוק סוף סוף מיהו אותו מופתי? מה היה פועלו ומה היתה האג'נדה שהוביל.
  בדוק בביקורתיות אמיתית את התזה שלך לפיה היישוב היהודי\ההגנה\צה"ל אחראים בלעדית למרבית העקורים הפלסטינים. אולי אתה טועה? ואתה כנראה טועה.

  מה זאת אומרת "כל מפקד בגזרתו ידע למה מצפים ממנו"?
  האם חקרת את כל המפקדים בשטח?

  האם אתה מסכים שמי שהיתה לו אג'נדה ברורה ומפורסמת של ג'נוסייד (למקרה שפיספסת: מדובר בפלסטינים בראשות המופתי, ממנו אתה ממשיך וממשיך להתעלם) – יסבול לאחר מכן מניכור ואי-אמון?
  היכן השכל ישר והמחשבה הביקורתית שלך?

 15. א ו ב מ ב ו ש - OBAMBUSH תומך הכיבוש ומגן ההתנחבלויות בגדה, בי-ם ובגולן הגיב:

  הכותרת: מסמכי ויקיליקס | ארה"ב מימנה קבוצות אופוזיציה סוריות
  אנו חייבים תודה לג'וליאן אסאנג' ול"הארץ" שמפרסמים קצת מהאמת המדווחת על-ידי ה"דיפלומטים" שוושינגטון שלחה גם לסוריה. טוב שמהמסמכים רואים את האור החשפני, גם אם באיחור.
  כמובן שמדובר בסכומים קטנים שנועדו להקמת אופוזיציה דתית-איסלאמית לממשלו החילוני של אסד. סכום קטן בהשוואה למה שא ו ב מ ב ו ש – Barack George Hussein Walker OBAMBUSH
  שולח לידידיו בנג'מין ניתאי, אהוד א. ואהוד ב. וקצת לליברמן. הרי כך תומך אובמבוש בכיבוש… ובהתנחבלויות ה"חוקיות" בגולן ובגדה. נחשף: שארה"ב מימנה תחנת טלוויזיה ו"קבוצות אופוזיציה" בתוך סוריה. ושמשרד החוץ ביקש מה"וושינגטון פוסט" לא לפרסם את שמות הקבוצות מחשש לחיי אנשיהם, ושהעיתון הימני מילא אחר הבקשה… ועוד מה נחשף: השבוע הודיעה "קרן פורד" שמימון "הקרן החדשה לישראל" לא יחודש… אבל חראגיל אין קשר בין שום דבר אימפריאליסטי. הצעתי לכם: אל תסעו ב FORD 

  • דינו הגיב:

   באמת היתה לי תחושה שההתקוממות בסוריה היא קונספירציה ציונית-אימפריאליסטית.
   העם הסורי בעצם אוהב את מנהיגו אסד ג'וניור, כמו גם העם האיראני המאוהב באחמדיניג'אד (הרי גם שם ההתקוממויות בשנה האחרונה הם פיברוק).
   רק עמים שמנהיגיהם הם פרו-אמריקאים כמו במצרים או בחריין – רק אלו רוצים שינוי.
   לא כן?
   אגב, אם מימון אופוזיציה בסוריה הוא פסול (כפי שנובע מרוח התגובה הלירית למעלה) אזי הבה ננקוט אמת מידה אחידה ונגדיר גם את מימון "הקרן החדשה לישראל" כפסול.

 16. ק.א. הגיב:

  ה"מרד" שהוכן בעזרת כוחות מיוחדים שבועות לפני התקיפות האוויריות מתקשה להביס את קדאפי.
  ה"מורדים" שאף אחד אינו יודע בדיוק מי הם ומהיכן הם (אל-קעידה? שכירי החרב? או שאר מוקסמי הלוחמה הפסיכולוגית?) לא מספקים את הסחורה לבעליהם-מממניהם ומסתבר שהארגון המקדים לא היה מספיק. ההערכות של המאפיה שה"מורדים" יצליחו לארגן שם בקלות הפיכה לסילוק קדאפי כנראה לא היו מדויקות. התוכנית המבצעית, כמות הנשק שסיפקו להם, כוח האדם והארגון – כל אלה, כך מסתבר, לא הניבו את התוצאה המתוכננת מראש.

  כעת הנחש המאפיונרי, סרקו-אובמו-קמרונו-לה-מאניקו, זומם פלישה קרקעית.
  הם מודיעים על כניסת יועצים וגנרלים. הסיבה הרשמית: "שיפור הארגון והתקשורת עם כוחות האוויר".

  המשיח המאפיוזו, שבתאי-אובמה, לא רוצה לקרא לזה מלחמה.
  זה לא יסתדר יפה מהבחינה המשפטית בארצו.

  אל נא נשכח ילדים חמודים – זוהי משימת התערבות ה ו מ נ י ט ר י ת.
  כ-מ-ו-ב-ן.

  • ק.א. הגיב:

   ומיותר לציין שאין בדברי שום "תמיכה" בקדאפי או במשטרו – כפי שחלק מן המעירים כאן מרגישים צורך להתפלפל בזה.

   • דינו הגיב:

    מה שעוד אין בתגובתך היא הוכחה לכך שהמרד אינו ספונטני אלא "מתוכנן מראש" ע"י המערב..
    העובדה שהמורדים לא מצליחים לזרוק את קדאפי מכסאו, מלבד הצער שבדבר – לא מוכיחה כלום.
    לא הראית שהיה תכנון מוקדם, לא תוכנית מבצעית מערבית ולא מימון ואספקת נשק מוקדמים.
    עובדה היא שכל העניין החל רק לאחר ההפיכות במצרים ותוניסיה, מה שמראה שאכן היתה כאן ספונטניות.

 17. ק.א. הגיב:

  הבה נקשיב למה שיש לגנרל בכיר מהצבא האמריקאי להגיד בנושא.

  מעניין:

  http://www.youtube.com/watch?v=o8Dz-0-IjFk

 18. ק.א. הגיב:

  אפשר להבין למה אובמה (כולל העוזרים בלייר, ביבי, קמרון, סרקוזי…) אינם מוחזקים כרגע בהאג?
  וכי לא ברור שיש להם הרגל להתנקש בראשי מדינות (בין השאר) כל זאת לאור השמש והזרקורים?
  כנראה שאובמה אכן מביא change . השאלה רק: change למה בדיוק?…
  http://www.flickr.com/photos/freshconservative/3853720051/

  • רחל פרומן קומלוש הגיב:

   מסכימה עם כל מילה.ובנוסף לכך רצוי סוף סוף לחקור לעומק גם את רצח רבין.על פי דברי דליה רבין וחבריו הקרובים רבין רצה להקפיא את הסכמי אוסלו בגלל גל הטרור.אוסלו היתה מסגרת נטולת תוכן ממשי,אבל אפשרה לבעלי הון לפתח את עסקיהם.פרס הקשור לגורמים אלה בשיתוף עם השב"כ דאגו לחסל את רבין.אני משתייכת לשמאל הישראלי ולדעתי העובדה שהמדינה לא חקרה ולא חוקרת את רצח רבין הופכת אותנו ללבנון בשאלת רצח חרירי.הנהירה הבלתי מבוקרת של ישראלים אחרי וושינגטון והמערב תהיה בעוכרנו.מה שקורה במזרח התיכון הוא בדיוק מה שקורה אצלנו.

 19. רחל פרומן קומלוש הגיב:

  כל האביב הערבי הוא בלוף-זוהי מהפכה מהונדסת מבית המדרש של מחלקת המדינה-האמריקאים כרתו ברית עם האחים המוסלמים-הם בונים באפריקה גוש נוצרי ובמפרץ מחזקים את השיעים.במתכונת של ימי הביניים הם יצרו מתח מתמיד ואיבה-כי המצב הזה משרת את האינטרסים הכלכליים.המהפכות פוגעות באופן קשה בכלכלת הארצות הערביות וזה טוב למערב השוקע כלכלית.אני מאד מקווה שזאת לא השקה של מלחמת עולם שמטרתה דילול האוכלוסיה-השלטת דיקטטורה של מעטים על העולם במתכונת הסדר העולמי החדש שפרושו-פירוק המדינות-החלשת האזרח מכל בחינה ..

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים