הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 באפריל, 2011 61 תגובות

פרופ' נועם חומסקי נשא לאחרונה באמסטרדם נאום חשוב בנושא "הקווים של הסדר העולמי". חלק ניכר של הנאום הוקדש לתפקידה של ארה"ב בהגנת האזור הנתון להגמוניה המוחלטת שלה. בהתאם לניתוחו המעמיק של חומסקי, מתייחסת ארה"ב לשאר המדינות על פי כלל התנהגות פשוט ביותר. ארצות העולם חייבות להכיר בשליטה ובפיקוח של ארה"ב. ממשלים שיסרבו לנהוג בהתאם לכלל אוניברסלי זה יסבלו מתגמול מצד ארה"ב הכולל אפשרות איום צבאי ישיר על עצם קיומם. חומסקי מסכם את המצב בדיוק אופייני. אם אתה מצורף כחבר בצוות של ארה"ב אתה תורם לאותה יציבות החשובה מכל. אם אתה קורא תיגר על ההגמוניה האמריקאית, אזי תחשב לאויב היציבות.

הכרחי להכיר בכך שאין למדיניות האמריקאית כל עניין באופיו הפנימי של משטר נתון. עיראק הותקפה, כפי שחשדנו, כיוון שמדינה זו ערערה על התכתיבים האמריקאים בנוגע לשימוש בנפט שלה. האופי של משטר סדאם חוסיין או היקף הדיכוי שלו היו בלתי רלוונטיים כשארה"ב החליטה שעיראק מנסה להתחמק מחובותיה.

בנוגע לאיראן מציין חומסקי ששום סכנה צבאית או ביטחונית לא נשקפת מהרפובליקה האסלאמית. האמת היא שההיסטריה שטופחה על ידי ארה"ב-ישראל היא תגובה להצלחות איראניות בתחומים הדיפלומטיים והפוליטיים.

הסלחנות כלפי התערבות ארה"ב-נאט"ו

יש צורך במשרה מלאה כדי לעקוב אחרי הויכוח הנוקב המתנהל בחלקים ניכרים של השמאל בכל הנוגע להתערבות ארה"ב-נאט"ו בלוב. לזרם התומך בהתערבות יש דובר חשוב בדמותו של פרופ' גילברט אשכר, הוגה דעות המקורב לאינטרנציונל הרביעי הטרוצקיסטי. אשכר תמך בהתערבות האו"ם ובאזור אל-טיסה, אך שלל את הפירוש להחלטת מועצת הביטחון 1973 שאיפשר הפצצות מסיביות. אשכר גרס שהתערבות ארה"ב-נאט"ו הייתה מוצדקת לרגל הסכנה שבנגאזי הייתה נופלת לחסדי קדאפי. בתגובותיו האחרונות על המתרחש בלוב, אשכר אמנם מזהיר נגד הכנסת חיילים זרים ללוב, אך דבק בתמיכתו ב"מועצת המעבר הלאומי" – הזרוע המדינית של המורדים, וקורא למשלוחי נשק מסיביים למורדים.

עמדה זו נראית בעיני עבדכם הנאמן שגויה לחלוטין. הרי ידידינו, הסנטור ג'ון מקיין, צץ השבוע בבנגאזי. ברור שלא הגיע לשם כאזרח פרטי, אלא בתור הדובר של העמדה הנצית בוושינגטון. בתוקף תפקידו קרא גם הוא למשלוחי נשק מסיביים למורדים. אין טעם להיכנס לדיון אידיאולוגי על המקריות של הזהות המעשית שבין עמדת איש השמאל אשכר לאיש הימין האמריקאי מקיין. הרי בנקודה זו, לאחר הדיונים האינסופיים בקשר למקורות המשבר בלוב, אנו עוסקים לא בתיאוריה, אלא בעולמה של המדיניות המעשית ביותר. מלחמה מתנהלת בלוב והיא מתנהלת באפוטרופסות, בניהולם ובהנהגתם של ארה"ב-נאט"ו. מטרת המלחמה בשלב זה היא לחולל "שינוי משטר", כלומר חיסול ממוקד של קדאפי ומשפחתו. בנסיבות שנוצרו, יסבלו ארה"ב-נאט"ו השפלה מבישה אם יסכימו להצעות ההגיוניות להפסקת אש. הרי חבל על כל טיפת דם.

ישנה טענה סבירה שקדאפי היה אשם בניסיונות לחסל את הכוחות שהרימו את דגל המהפכה הדמוקרטית באזורו, וכי דווקא הכוחות שמרדו נגד קדאפי היו זכאים לתמיכה מלאה מצד השמאל. אכן, רבים בשמאל רואים בפשעי קדאפי את מהות המשבר בלוב. מנקודת ראות זו, המורדים מופיעים כקורבנות קדאפי הזכאים לסולידריות מצדנו. אך אנו נתקלים כאן בקושי חמור אם כי מוכר, אותו קושי שהיה קיים בשורה ארוכה של משברים שבמרכזם טיפוסים כסדאם חוסיין, הטליבן ואפילו אל-קעידה. כאשר השמאל יצא נגד התערבות זרה בעיראק, באפגניסטן ובמקומות רבים אחרים, ביקשו להאשימו באהדה למנהיגים המותקפים בשעת ההתערבות. האשמה זו נגד השמאל מתעלמת מהדינמיקה המתלווה לכל התערבות זרה. העימות בין ארה"ב, הפועלת לפי האינטרסים האימפריאליים שלה מצד אחד, ובין הרודנים הריאקציונרים והפונדמנטליסטיים המקומיים מצד שני, מאפשר לשכבות הריאקציונריות ביותר להציג את עצמן כקולות הלגיטימיים של זהות אותנטית ושל פטריוטיזם. דינמיקה זו, המתפתחת באופן אינטנסיבי במרכזן של כל ההתערבויות, חוסמת למעשה את התפתחותם וצמיחתם של הכוחות החברתיים הזורעים את זרעי שחרור האמת ורפורמות ממשיות.

אפילו נניח שכוחות פרו-דמוקרטיים היו בעלי השפעה בתחילת המשבר, כפי שרבים סבורים, באו במהירות בזק התפתחויות ששינו את המצב מקצה אל הקצה. כוחות דמוקרטיים אלה לא יכלו לשרוד כאשר המאבק נגד כוחות קדאפי הוכפף ואורגן מחדש כמאבק ליישום מדיניות הקואליציה של ארה"ב והמערב, כדי להציל את "הציוויליזציה" ואת "העולם החופשי".

סוריה במשבר

קיים חשש שיש סימוכין לדיווח על התקפות רבות ממדים של המשטרה והצבא על מפגינים אזרחים סוריים שלווים. אימות הדברים ממקורות אובייקטיבים, מחייב כל דמוקרט לקרוא למשטרו של אסד להפסיק לאלתר מעשים כגון אלה. יחד עם זאת, אנו לא חיים בעולם של פלאות רומנטיות, ובתוך כך איננו אדישים לטבעם של הגורמים השונים באופוזיציה בסוריה, במיוחד לנוכח העובדה שסוריה מורכבת מישויות אתניות וסקטוריאליות שונות. המשמעות הבינלאומית של המשבר בסוריה אינה נטולת חשיבות. אובמה בכבודו ובעצמו התגייס להסביר שהסורים פועלים כפי שהם פועלים על סמך עידוד וסיוע מאיראן. אובמה מיתמם, בהתחשב בעברה של ארה"ב הכולל ראיות חותכות של פעילות ריגול וחתירה אמריקאית בשטח. כשאנו מזכירים את העובדה הזאת, ידידי אובמה מנסים לטעון שאנו רואים את ההפגנות והמחאות בסוריה כפרי מאמציו של ה-CIA. אך זהו שקר גס. עמדתנו היא, שהמחאות ההמוניות משקפות חולשות ופגמים חמורים במשטרו של אסד. אך תהיה זו טעות חמורה להתעלם מהמדיניות האמריקאית נגד אסד. ארה"ב הייתה מאושרת לנצל את המשבר הקיים כדי לחסל את משטרו של אסד. לא חסר לה רצון, אך היא חייבת להסס בגלל המחיר הגבוה האפשרי של התערבות ישירה. יתר על כן, התערבות כזו אמורה להסתבך לנוכח העובדה שאי אפשר בכלל לארגן ממשל פרו-מערבי שיוכל להחליף את המשטר הקיים.

אחרי ככלות הכול, הממשל בסוריה הגן במשך השנים על ריבונותה ועל עצמאותה של סוריה נגד הלחצים האמריקאים. ממשל זה פעל על בסיס של סולידריות לעניין הפלסטיני בשעה שרודנים כמובארק קשרו קשר עם ארה"ב נגד זכויות העם הפלסטיני. הישרדות אסד תלויה, בסופו של דבר, בכך שיהיה ראוי לאמון ולתמיכה של המוני העם בסוריה. לסוריה יש אויבים, אך זו סיבה מספקת לכך שהיא לא תהפוך לאויבת הגרועה ביותר של עצמה.

תגובות
נושאים: מאמרים

61 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  הכותב מביע עמדה מובנת, שקולה ומנומקת.
  בסוגריים אגיד שלדעתי אין זו ממש עמדה אלא זו המציאות האובייקטיבית כפי שהיא בקווים כלליים.
  ומכיוון שכך אין ברירה אלא לקבל את רוח הדברים הנאמרים כאן. תענוג לקרא.

  • בלושון הגיב:

   בנוגע לנאמר על סוריה במאמר : "ממשל זה פעל על בסיס של סולידריות לעניין הפלסטיני"

   אם להתסכל על רמת החיים בסוריה , היה יותר נכון שהפלסטינאים תחת הכיבוש הישראלי
   היו פועלים על בסיס סולדריות לאחיהם הסורים שסובלים תחת כיבוש של מיעוט אתני
   שטובח בהם לפי הצורך ובתזמון המתאים .

 2. קומוניסטים ותיקים אינם טועים הגיב:

  שוב תפיסת העולם העקומה שמה שטוב לארה"ב רע לעולם וראוי לגינוי ומי שמתנגד לארה"ב הוא זך וטהור ונזקק לתמיכה מוסרית גם אם זהו משטר נוסח טהרן וגם אם הוא לא כל כך זך וטהור או בלשונו של קמינר "קיים חשש שיש סימוכין…" למה חשש מר קמינר? הידיעה שאסד הבן איננו טוב מאביו שרצח 30 אלף אזרחים ביום אחד בגז זה סוד כזה גדול או אסון לסוריה או למישהו אחר בעולם? רק למי שחושב שזה אסון כי במקום אסד עלול לקום משטר אוהד המערב. האם יש חשש שאסד רוצח אזרחים או שזו ידיעה ודאית? אפילו תמונות ברורות לא תשכנענה קומוניסט להודות באמת המרה – השמאל תוך בעשרות השנים האחרונות בכל משטר רשע על פני האדמה החל מסטאלין וגמור בשלטון האיתוללות בטהרן ומתנגד לכל משטר דמוקרטי שדואג לאזרחיו כי משטרים כאלה באופן טבעי תומכים במערב. וחומסקי? הוא מסוג האנשים שהסתכלו על היטלר וטענו שהוא לא מסוכן לעולם גם אחרי שכבר השתלט על אוסטריה וצ'כוסלובקיה.

 3. שום בצל הגיב:

  "בנוגע לאיראן מציין חומסקי ששום סכנה צבאית או ביטחונית לא נשקפת מהרפובליקה האסלאמית."
  היינו, הקריאה להשמדת ישראל (או לסיומה של המדינה הציונית), הכחשת שואה, קריאות "מוות לישראל" ו"מוות לאמריקה", פיתוח תוכנית גרעין, תמיכה מפורשת, צבאית, לוגיסטית פיננסית באירגונים שפועלים באופן מכוון נגד אזרחים (היינו, רוצחים אותם), הם שלמעשה תוכנית שלום ענקית?
  yeah, right

  • ק.א. הגיב:

   לשום בצל. איזה קשקוש. האם הקשבת בכלל לדבריו?
   {מה הקשר להכחשת שואה? האם ישראל לא עושה שימוש בשואה?}
   העניין הוא שלצד החזק יש אינטרס ברור להעצים ולנפח את כל מה שיש לו פוטנציאל להוביל לעימות.
   עימות צבאי זו הרי המומחיות שלו – שם יש לו יתרון ברור ואז מה טוב.
   כל מה שצריך במערכת זה קצת תועמלנות דרשוביצית והופ הכל נהיה חוקי. גם פשעים נגד האנושות!
   וככה זה עובד.

   • דינו הגיב:

    בינתיים מי שמנסה לכבס פשעים נגד האנושות זו איראן בראשות אחמדיניג'אד, אין שום אפשרות אחרת, שכן איראן מעורבת עד צוואר בחימוש ואימון אירגונים שמעיפים מכל הבא ליד לעבר אזרחים. לאחרונה גם התגברה המגמה האיראנית של בחישה בעניינים הפנימיים של מדינות שכנות, כמו בתימן למשל (מישהו אמר "אינטרסים אימפריאליסטים"?).
    כאן לא צריך תעמולה דרשוביצית, בכל ברור וידוע, קצת תעמולה אחמדיניג'אדית והופ הכל נהיה חוקי.

    ולעניין הכחשת השואה – יש הבדל מהותי בין ספק שימוש בשואה, כפי שעושה לכאורה הציונות (איזה שימוש? כאילו לא ברור שהשואה היא הוכחה ניצחת לנחיצות התנועה הציונית) לבין הכחשת השואה, שזו כבר אופרה אחרת לחלוטין.
    קשה לי להשתחרר מהתחושה שמי שמכחיש את השואה היום ינסה לבצע אותה שוב מחר.
    על זה בדיוק אמר היטלר, הוא ולא אחר: "אפשר להשמיד את היהודים, מי זוכר בכלל שהייתה שואה ארמנית?"

 4. מבין עניין הגיב:

  אפילו ועידת ה 20 לא תשכנע את קמינר וקורא אנגלי שבסוריה יורד גשם.

 5. דינו הגיב:

  מספר נקודות:
  1. יש לשים לב לניסוחים האולטרה-זהירים של קמינר כאשר מדובר באלימות קיצונית ברורה של הדיקטטור האנטי-אמריקאי נגד אזרחים המבצעים מרי לגיטימי:
  "קיים חשש שיש סימוכין לדיווח על התקפות", ו-"ישנה טענה סבירה שקדאפי היה אשם בניסיונות לחסל את הכוחות שהרימו את דגל המהפכה הדמוקרטית באזורו".
  הניסוחים המתפתלים והמכובסים הללו, לעומת הוודאות המוחלטת בה קמינר מתייחס למטרות (כביכול) של ארה"ב, מעידים על הגדרה מאוד בעייתית של מושגים כמו "מציאות" ו"אמת".
  אין שום סיבה ממשית (חוץ ממשאלת לב בלבד) שלא להתייחס לדיווחים לגבי מעשי אסד וקדאפי כאל אמת מוחלטת, ועל המטרות האמורפיות של ארה"ב כאל "חשש שיש סימוכין".

  2.שימו לב לבעייתיות, כביכול, בה רואה קמינר את "הזהות המעשית שבין עמדת איש השמאל אשכר לאיש הימין האמריקאי מקיין".
  מעניין האם קמינר מתייחס באותו כובד ראש לזהויות מעשיות רבות מספור בין עמדות אנשי שמאל (כמו קמינר עצמו) לעמדות של גדולי הטרוריסטים ו\או לחילופין האיסלמיסטים הקיצונים ביותר.
  רק במאמר הזה עצמו ישנו קשר ברור בין דעתו של קמינר לבין עמדתם של הדיקטטורים קדאפי ואסד.
  אני כמובן לא מאשיפ את קמינר בשת"פ עם חסידי אומות העולם הללו, אבל אם דמיון עמדות עם אדם מפוקפק אמור להטריד אותנו – אז אדרבא, יבדוק גם קמינר את עצמו.

 6. comrade cirrus הגיב:

  ברור וניכר לכל מי שקורא את המאמר שבעולם יש מספר מדינות דמוקרטיות, אולם ברם מסתבר שמיקומן הגאוגרפי הוא סוד כמוס הידוע רק לכותב המוכשר ולמעגל הקרוב אליו, אך לא לקורא המבולבל שלתומו חשב שמדינות המערב הן אותם מדינות דמוקרטיות עלומות. אלא שלא ולא, הקואליציה של ארה"ב והמערב, הן דווקא כוחות הרשע האימפריאליסטיים. ובכן לא נותר לי אלא לבקש סיוע באיתור אותן מדינות דמוקרטיות או שמא אסור עדין לחשוף את שמם בפני הציבור פן גם הם יותקפו על ידי מטוסי צרפת ואנגליה, שהלכה למעשה הן המדינות שדחפו והובילו את המהלכים לתקיפת לוב וזאת לאחר שבמשך שנים רבות עשו עסקים טובים מאד עם הרודן הלובי, אך משום מה הכותב חוסך מציבור הקוראים את שמם המלא ומסתפק כהרגלו בתקיפת ארה"ב "והקואליציה שלה". מעט יושרה אינטלקטואלית וגילוי נאות, לדעתי יכולה רק להועיל.
  ובהקשר לסוריה, אז ללא ספק גם כאן די ברור שארה"ב היא הרשע האולטימטיבי ומקור כל הרוע והסבל בעולם, הבנו את זה והשנה ביום העצמאות אני לא מניף את דגל ארה"ב במרפסת, מבטיח. אבל מה לגבי אסד? אתה בעדו? אתה נגדו? אומנם מדובר במשטר טרור אכזרי, שבנוסף לכך שהוא יורה וטובח באזרחי סוריה, מחסל ומפוצץ מנהיגים בלבנון ובין לבין מוצא גם זמן לנהל עסקים מפוקפקים חובקי עולם, אלא ש: "הממשל" סיפק הגנה לסוריה בפני לחצי ארה"ב ופעל על בסיס סולידריות כלפי העניין הפלשתינאי בשעה "שהרודן" מובארק קשר נגדו קשר. אז אולי יכול מישהו להסביר לי כיצד זה שטובח בעמו ללא היסוס וזאת לאחר שגם קיבל את השלטון בירושה מאביו, רב מרצחים מכובד בפני עצמו, זוכה להגדרה המכובסת "ממשל" ואילו מובארק שאומנם אין להכחיש היה דיקטטור, אבל בהשוואה לאסד אין הוא אלא צפיחית של דבש.

 7. אנג'לו איידן הגיב:

  בנוגע לחובתו של "כל דמוקרט לקרוא … להפסיק לאלתר" מעשי הרג, קמינר מבין כי "אנו לא חיים בעולם של פלאות רומנטיות". משמח לדעת שקמינר מבחין בהתנהגות שמאלית של דמוקרטים כאילו הם "חיים בעולם של פלאות רומנטיות" ומסתפקת בקריאות "להפסיק לאלתר" את המלחמות (נגד לבנון, עיראק …) או את המבצעים (נגד עזה, לוב …) או את הכיבושים (בקונגו, אפגניסטן …).

  לא מדובר על "הדמוקרטים" שמתלהבים מול התערבות "אנושית" של רוצחי וייטנאמיים, למשל. גם לא מדובר על "הדמוקרטים" שמצטרפים (תמיד באיחור) לקריאה של "להפסיק לאלתר" התערבות זרה מפני פגיעות בעיקר ענייניהם (עסקים, מוניטין וכדומה). גם אלה וגם אלה, כל מעשיהם מסתכם בלעלות על נס את המקובל המערבי בנוגע ההתפארות על מוסר שבמומחיותו לפרסם מן הפה אל החוץ. הרי שההבטחות מערביות על ערכי האדם ממשיכים לנטוע תקוות אצל "הדמוקרטיים" האלה כי באמתחתם הזכות להטפה עדיין לא נמוגה.

  מדובר על דמוקרטים שעדיין לא מצליחים להבין איך לנהוג בכדי להשתחרר מעצם עול השפעת היותם שייכים לעם המשעבד עם אחר. מכוון שהם הפסיקו לתור אחרי הזדמנויות בכדי להצטייר כבעלי טוהר מידות, הם הפכו לדמוקרטיים של ממש. בכדי להמשיך ולהתפתח, עליהם להשתחרר מכבלי המקובל המערבי, מהדילמות המופצות על-ידו, מהניתוק שבאמצעותו המקובל הזה מבטל את הקשר בין המנהיגות לבין התומכים בה (למשל, כל עוד קדאפי מוותר למערב, הוא מייצג את כל מעמדות הלובים; כאשר קדאפי מפסיק לוותר, מותר לבודד אותו מהמונים, כאילו נטולי מעמדות הם. וזה במסגרת אותו המקובל, אשר, לא משנה מה אובמה עושה, נוהג להעלים את הקשר בין מעשיו לבין מעשי קודמיו ובינם לבין התמיכה ההדדית בין כולם לבין העוצמה המעמדית הקובעת את מדיניותם).

  אנחנו, הקומוניסטים, התגרשנו מזמן מהנאיביות הילדותית הזו. הדמוקרטיזם שלנו ער לסתירות אשר למציאות המתפתחת. לכן, רב-צדדיות לרוב משימותינו.

 8. יחי האחד במאי הגיב:

  היות וראובן קמינר לא צרף קישור לנאום שאותו הוא משבח, הרי הקישור ועוד כמה דברים שקמינר קיצר.
  http://www.chomsky.info/talks/20110313.htm
  ובכן חומסקי פותח בציטוט של יועץ קרוב של הנשיא רוזוולט, A.A. Berle שאמר ב-1939 ש"שליטה על הרזרבות העצומות של האנרגיה המזרח-תיכונית תביא לשליטה מוצקה בעולם". מעניינים גם דברי חומסקי על הקשר הגרעיני – איראן – ישראל. חומסקי מצטט את ההיסטוריון הצבאי הירושלמי מרטין ון קרפלד שכתב לפני שבע שנים ש"העולם ראה איך ארה"ב תקפה את עיראק ללא כל סיבה [[פרט לסירובה לשווק את הנפט ש ל ה דרך חברות אמריקאיות]]. אילו האיראנים לא ניסו לבנות מתקנים גרעיניים הם היו משוגעים", הוסיף קרפלד, וחומסקי מעיר: במיוחד בהתחשב לאיום לתקוף את איראן בניגוד לאמנת האו"ם… אך למרות שבלחץ העולם אובמה נעתר לוותר מילולי, וניכנע קצת לדרישה להכפיף את ישראל ל"איזור נטול נשק גרעיני" [NWFZ], אובמה הודיע לכנס ש"הזמן לא כשר לכך"… ושישראל לא תידרש לפרק את נישקה הגרעיני, או לתת ל IAEA [הסוכנות הגרעינית הבינלאומית] שום מידע על הנשק שבידה…

 9. ק.א. הגיב:

  האימפריה זורעת מוות הרס וחורבן בלוב במרדף אחר התנקשות בקדאפי.
  כמו תרנגולות בניסוי פסיכולוגי – ככה ידעו לשטוף את מוחינו שכל זה בשם הדמוקרטיה וההומאניזם.
  במקום לזהות את הניסוי – התרנגולות ממשיכות לקרקר בקניון, בבית הקפה, מול המרקע המשפריץ את סם התעמולה. סופן של התרנגולות להסתובב בגריל. אז זה יהיה מאוחר מדי.

  • דינו הגיב:

   "האימפריה זורעת מוות הרס וחורבן בלוב"?
   האם הטריד אותך קודם האדון קדאפי, כאשר הוא זרע חורבן והרס בלוב?
   האם מטריד אותך בשאר אסד שזורע חורבן והרס בסוריה?
   האמת היא ש"האימפריה" (נאט"ו? צרפת?) לא זורעת חורבן והרס אלא בצבאו של קדאפי,
   אבל בכל מקרה מכיוון שחורבן והרס כנראה לא באמת מטרידים אותך (הרי לא התלוננת על מעשיהם של קדאפי ואסד) אז אתה מתבקש גם לא להלין על מעשי "האימפריה", מה גם שהטענה שלך בכלל מופרכת.

   המונולוג שלך על תרנגולות מקרקרות בקניון(?) נוגע לליבי למרות שאינו קוהרנטי בעליל, מה גם שלא ברור מהו אותו "גריל" עליהם תסתובבנה התרנגולות? איזה עתיד טומן להן בחובו המחר? והאם מחר יהיה מאוחר?

 10. ק.א. הגיב:

  אותה הערימה האנושית שיצאה לרקוד (בתשלום או שלא) מול שגרירות טורקיה לאחר ההתנקשות הישראלית במשט לעזה בלב ים, הוא אותה הערימה (בתשלום או שלא) שפיזזה הלילה ממול הבית הלבן – לאחר ההודעה על ה"התנקשות בבן-לאדן". מימשל אובמה-קמרון-סרקוזי-ביבי מדגים שיאים חדשים של מוגלתיות וצחנה. לקיבה חזקה וחופן של אמצעים נוגדי בחילה בהחלט ימצא שימוש בימים אלה.

  • הלל הגיב:

   היות ומר קוף אלף הנכבד סבור שאנשים נוהגים לעלוז רק בעבור תשלום, יואיל נא להשכילנו מי שילם לפלסטינים שרקדו על הגגות ב 91 (בזמן שסדאם חוסיין שיגר טילים על ישראל) וחילקו סוכריות לאחר פיגועים באינתיפאדה השניה.

   זה באמת לא פוליטיקלי קורקט לשמוח בפרהסיה בנפול אוייבך, אבל זה הטבע האנושי, בין אם אמריקאי ובין אם ערבי. האמריקאים לפחות שמחים על מותו של רוצח המונים. הפלסטינים לעומתם שמחו כשמתו חפים מפשע. איזה סוג של "ערמה" זה עושה אותם?

 11. דינו הגיב:

  כמובן, הרי לא יתכן שמישהו יפגין עמדה שונה משלך ללא תשלום,
  כך המפגינים מול שגרירות טורקיה, כך ההמון השמח בארה"ב וכך המפגינים הנרצחים בסוריה.
  כולם קיבלו תשלום, שהרי לא יתכן שהם באמת ובתמים סתם חושבים אחרת (אלא אם הם התרנגולות המקרקרות מהתגובה הקודמת שלך).

  ומה הבעיה בדיוק עם חיסול בן-לאדן? האם הוא לא הוכיח בכל דרך אפשרית את רצונו להסתלק מהעולם הזה במהירות?
  אה, נזכרתי! הוא אנטי-אמריקאי….
  עכשיו גם אותי אוחזת פתאום בחילה ממימשל אובמה-קמרון-סרקוזי-ביבי….

 12. קול מהאמת היחסית לקורא אנגלי הגיב:

  אתה גנב (או שלא) ואתה אנס (או שלא) ואתה פדופיל (או שלא)…
  "מימשל אובמה-קמרון-סרקוזי-ביבי מדגים שיאים חדשים של מוגלתיות וצחנה"??? אתה יכול להסביר לקורא הלא אנגלי למה? הרי כל פרמטר שתיתן החברים אסד-קאדפי-אחים מסולמים-אייטולות יותר גרועים,אני אף פעם לא מצליח להבין את הנקודה הזאת,איך אפשר להיות כ"כ נגד משהו מסיבה מסויימת שמאותה סיבה בדיוק יש הרבה הרבה יותר גרועים ? ואתה גם מסכים,הלכה למעשה שהם יותר טובים כי בחרת לגור באחת מהן,האם זוהי החיה הנדירה המכונה "צביעות"?

  • ק.א. הגיב:

   1. "אני אף פעם לא מצליח להבין את הנקודה הזאת"
   אולי אינך "מבין" כי אתה לא בצד שנשלט באלימות. ואתה גם מזדהה עם הצד השולט.
   וזאת אינה "אמת יחסית" אלא עובדה סתמית פשוטה.
   המינוח הנכון יותר הוא שאינך מעוניין להבין. זאת לשם מה? איזו תועלת תצמח לך מהבנה כזו?
   אז כדאי להכנע וללכת עם תחושת ה "אמת יחסית" כדי להמשיך בשיגרת היום.
   אחרי הכל בינתיים זו בעיה שלהם הרבה יותר מאשר שלך ואפשר לחיות עם זה ללא קושי.

   2. "בחרת לגור באחת מהן"
   לא בחרתי. נולדתי וגדלתי בתרבות מסויימת לה אני שייך.
   אם ראש ממשלתי הוא עבריין אז מתפקידי להגיד את זה.
   כאשר מתגלה פרשת שחיתות מזעזעת בישראל (רובן בוודאי אינו ידוע) ישנו זעם (רגעי) וגועל.
   לשיטתך על כל הנגעלים להגר מיד למדינה אחרת כדי לא להפוך ל"צבועים".

   לסיכום, לא "קול מהאמת היחסית" אלא צורמנות תעמולתית של אנוכיות בשילוב עם אטימות.

 13. על הטילים הנורים על משפ' קדאפי בטריפולי - ולא על המלך הסעודי הגיב:

  מה ההבדל בין מו'עמר קדאפי למלך סעודיה עבדאללה אבן עבד-אל-עזיז
  * סעודיה היא יצאנית הנפט הגדולה ביותר בעולם
  * לבית המלוכה הסעודי יחסי ידידות ומסחר עם ארה"ב – בעיקר נפט ונשק
  * לבית המלוכה הסעודי קשרים הדוקים עם מנגנון החושך הישראלי

  לקדאפי אין כל אלה, לכן הוא ומשפחתו הפכו מטרה לירי טילי נאטו. נכון שגם קדאפי לא נמנה על הממשלים הערביים הדמוקרטיים… כאלה שמתחילים אולי להתהוות – למרות התערבות המערב – בטוניס ובמצרים.

 14. דינו הגיב:

  יש לך טעות "קטנה": שכחת שקדאפי הוא מטרה לטילים מפני שהוא טובח בעמו, ולא בגלל שאין לו חברים.
  את הדייסה הזו הוא בישל כאשר שיסה את צבאו (בתגבור שכירי חרב) במפגינים לגיטימים.

  עוד תיקון קטן, אם יורשה לי:
  כתבת: "הממשלים הערביים הדמוקרטיים… כאלה שמתחילים אולי להתהוות למרות התערבות המערב" – ובכן, אותם ממשלים מתהווים למרות השליטים הדיקטטורים הערבים,
  ולא "למרות התערבות המערב".

  הרושם הכללי מתגובתך הוא שאתה פשוט הופך-יוצרות סדרתי.

 15. קול מהאמת היחסית לקורא אנגלי הגיב:

  "אולי אינך "מבין" כי אתה לא בצד שנשלט באלימות. ואתה גם מזדהה עם הצד השולט"?!
  אתה מסביר לאט אני מבין מהר,אסד=נשלט אחמדיניג'ד =נשלט קאדפי=נשלט מה הטענה המוזרה הזאת? אני בניגוד אליך נגד אלימות נ-ג-ד,וכמה שהאדם יותר אלים בדיבורו או פועלו הוא פושע יותר גדול ומי שלא מגן על עמו הוא פושע גם ,גם אם הדבר מצריך אלימות,דוגמה -נוסע אדם שידוע שהוא עוסק בטרור(מרכיב פצצות נגיד)צריך להוריד עליו פצצה ולשחרר אותו מעולמנו כי הוא מסכן את עמי ומשפחתי גם אם חפים מפשע נמצאים לידו ויפגעו בנוסף יש לי מוסר ומי שנלחם למען מוסר דומה לשלי אני רואה אותו כ"גיבור",לך אין מוסר,אתה רואה את כולם שווים מי שהורג למען חופש ומי שהורג למען דמוקרטיה ומי שהורג כי יש לו קולות בראש ומי שהורג לקבל בתולות,אם אתה לא מוכן להלחם על הערכים שלך אתה לא תחי לפי הערכים שלך וכנראה שלא תחיה בכלל,לסיכום מי שהאלימות היא דרכו-רשע מרושע ,מי שנלחם כי קמים עליו ועל ערכיו ואמונותיו והורג- צדיק וגיבור.אתה כמובן שואל מה ההבדל בין חמאסניק לחייל,1.הם מצהירים שבכוונתם להרוג כמה שיותר אנשים=רע ,2.הערכים שלהם בזויים בעיני ובעיני כל בן תרבות ולכן המלחמה עליהם (על הערכים האלה)-רעה 3.גם לשיטתם הם גורמים להרוגים אצלהם ללא שום תכלית-רע 4.הם רוצים למות-רע 2.הם נגדי-רע מאוד. מורכב? ברוך הבא לעולם האמיתי.
  לגבי מקום המגורים,אתה מיתמם,כי נולדת במקום מסויים אז אתה חיב להשאר בו? יש מלחמה על דרך החיים המערבית אתה טוען בעקביות נגד כל פעולה אלימה של המערב ,אתה רוצה שלא ילחמו או שילחמו בתפילות או עם פרחים,אתה רוצה שהאיסלם החשוך ינצח וככה תצתרך לחיות (ראיתי פעם בסרט שמישהו בא עם רובה ומישהו עם פרח,הרובה ניצח) אז למה שלא תעבור למקום שמשקף את האידאולוגיה שלך עכשיו ? לא,אתה רוצה לחיות במערב אבל שמישהו אחר ילחם בשבילך.

  • ק.א. הגיב:

   "לסיכום מי שהאלימות היא דרכו-רשע מרושע ,מי שנלחם כי קמים עליו ועל ערכיו ואמונותיו והורג- צדיק וגיבור"

   נשלט הוא החלש שעקב חולשתו אומרים לו תמיד מה עליו לעשות….
   אז מי באמת קם עליך? …..או שהמערב האימפריאליסטי בעצם קם על אחרים …..
   שוב הגישה של ישראל הצדיקה האומללה הטובחת והמנשלת היא הקרבן המסכן …..
   אתה מנסה לטעון שמדיניות חיסולים קרימינלית היא כורח של המציאות……
   עולם של סרט אימים, פחדים ובלהות שכזה – הוא העולם "האמיתי" שלך……
   הפסק לשלוח אנשים שחושבים אחרת ליבשות אחרות……
   הדם רותח? הרגע שתה כוס מים קרים והפסק לצפות בנאומים של ביבי ועובדיה ופרס…
   אתה לא נלחם בשבילי ולא בשביל עצמך אלא בשביל אלה שעושים דמוניזציה לאיסלם למטרותיהם…
   האינך שם לב כמה קצרה הדרך בין גישתך לגישתו של ("הצדיק והגיבור") הד"ר ברוך גולשטיין…..
   באיזו ישיבה אתה חניך?………..

 16. קול מהאמת היחסית לבחור החמוד הגיב:

  "לבית המלוכה הסעודי קשרים ה-ד-ו-ק-י-ם עם מנגנון החושך הישראלי"???
  אז שומע…תספר זאת לקורא אנגלי,כי הוא בטח מבולבל נוכח המידע המפליל שמסרת פה,הוא נגד המשטר בסעודיה או לא? אני מהמר שלא,הם עוד לא התחילו לטבוח יתחילו העולם התרבותי יצא נגד ואז הוא יהיה בעדו.
  כמה טוב לכם שם בגדה…

 17. ועוד אחד.. הגיב:

  "גורמים באיראן: בן-לאדן היה בובה של הציונים",בשבילכם חברים…

 18. comrade cirrus הגיב:

  שאילתא: מדוע כותב המאמר, מר קמינר, איננו טורח להגיב לתגובות הנכתבות כאן?
  האם זה מתחת לכבודו, או שמא זה המקרה ההפוך, זה מעל מה שמגיע לנו.
  הייתי שמח אם הייתה תגובה כל שהיא, גם אם לא ספציפית לדברים שלי, רק על מנת להראות שאכן מתקיים פה באמת סוג של שיח והאפשרות להגיב, גם היא מצונזרת ביד קשה, איננה למראית עין בלבד.

 19. טובה שיבר הגיב:

  מנגנון החושך -וואו, מזמן לא שמענו את הביטוי הזה ,אותו טבע אורי אבנרי בשנות ה 50 של המאה הקודמת.

  תודה שהורדת אות ומן הבויידאם.

  האם אתה מוכן לפרט איזה מנגנוני חושך בדיוק ואיך עובד שיתוף הפעולה הזה?

  אודה לך אם תצרף עדויות וסימוכין להוכחת התיאוריה שלך.

 20. לטובה שיבר - על "מנגנון החושך" הגיב:

  את צודקת. לפעמים צריך להוריד ביטוי "מהבויידעם". אורי אבנרי טבע את הביטוי בתגובה לכסח הצנזוראלי. אבל מאז גדל וטפח "מנגנון החושך" והתרחב ונמצא בכל מקום במדינה. אבל כמובן שיש אנשים שלא מסוגלים להבחין בכך – ואחרים לא רוצים לראות, לשמוע או להריח – והם חלק מהבעיה.

 21. ק.א תקשיב... הגיב:

  אני ממש לא כועס,אני אפילו משועשע ,זה כמו לדבר עם מישהו שחייזרים חטפו את אלביס והוא חי
  בטבריה. אני יותר חילוני ממך.ככלל כדאי שתטען לגוף טענה ולא לגופו של דובר,משום מה הדבר מאוד מקובל פה.
  אני מבין ש"המערב האימפריליסטי" כתב את אמנת החאמס? המציא את בין לאדן? הנייה הוא שליח של הCIA ? אנשים שמחלקים סוכריות אחרי שחיטה של תינוקות -המצאה? 70% מתושבי מצרים שחושבים שארה"ב הפילה לעצמה את התאומים (אני לא יודע לאיזו רמה קונספרטיבית אתה מגיע אבל אני מתאר לעצמי שאולי אתה אפילו מסכים לזה..) ? מי באמת קם עלי??? אתה אמיתי? איזה פרשנות או מודיעין צריך פה? תשמע מה אומרים חבריך הסובלים, רק להקשיב אולי אתה יכול לתת לדברים כאלה פרשנות אחרת (מאוד מומלץ אתר ממר"י)…אולי הכל מבויים? ואולי…
  המערב לא מעניין אותי,מעניינת אותי ישראל.וישראל (או שיש לך מידע אחר) לא "שולחת אנשים ליבשות אחרות" .ישראל מדינה נוראית אבל יחסית למערב היא מדינה של מלאכים והמערב יחסית לעולם האיסלאם אנשי שלום וטוב לב אין סופי-ואני בעדם בהתאמה. אתה לא שם לב איך גישתך מובילה אותך לצימברלינזם? אתה מפחד מהמציאות אבל המציאות לא תשתנה בגלל שאתה מפחד,אני מגן עלי ועל משפחתי וגם עליך איפה שלא תיהיה (במערב כמובן). אם אתה מעוניין בסרטונים מפי הסוס עצמו אני אשלח לך אלפים ולא של המון נבער ,של הנהגה שקובעת דברים שהם אומרים בלי למצמץ שהם רוצים להרוג אותך וקצת יותר אותי. בנתיים אני,צה"ל וצבא בריטניה מגנים עליך מהם,ואתה מרוב פחד מילא לא עוזר גם פוגע.

  • ק.א. הגיב:

   ל"אמת היחסית". הקלאסיפיקציה שלך לדרגות של רוע היא אינפנטילית.
   אתה פטריוט גאה וחייל טוב. בדוק מה אמר קיסינג'ר על חיילים ואנשי צבא.

   • ודים הגיב:

    למה הקלאסיפיקציה שלו אינפנטילית?
    אולי תסביר לכולנו את האיטנטגרלים הדיאלקטיים שחישבת כדי להגיע למסקנה הזאת (כי כידוע, כולנו רואים מציאות סובייקטיבית אבל אתה מנתח אותה בצורה מדעית וראוה אותה כמו שהיא)?

    תעיף מבט בשני הקליפים הבאים ותחשוב טוב באיזה מדינה אתה רוצה מעדיף שהילדים שלך יחיו, בישראל (עם כל הבעיות שלה) או אצל החמאס (או במדינה דומה)? כך תוכל להחליט איזה מדינה מייצגת דברים טובים יותר…
    http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/239/0/2691.htm
    http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/239/0/2717.htm

    • ק.א. הגיב:

     שום דיאלקטיקה.
     הוא ראה בהוליווד את הערבי עם הסכין וככה נדבקה לו לראש המשמעות של הרוע.
     הוא שמע את בוש ואת זמירות "ציר הרשע" וככה הוא יודע את מי לשנוא.
     מהן הדרגות האלה? מוסלמי בתחתית, הנוצרי (גם מנוול אך לא כמו המוסלמי) והיהודי הכי פחות רשע מכולם…זוהי פחות או יותר התפיסה שלו. בגן ילדים של בני 4 או 5 אפשר לשמוע בדיוק את אותו הדבר.

     נניח חוליה של לוחמים עירקים היו מגיעים במסוק באישון לילה למקום מגוריו של בוש (טקסס?) וחודרים למעונו, מתנקשים בו ובמשפחתו, ועושים לו קבורה ימית ומעלים באש את המבנה. מה היתה תגובתה של אמריקה או ישראל לצעד שכזה? אנו יודעים זאת בוודאות. אז מי כאן הברברי? ככה זה שיש כוח אדיר. אפשר לכופף גם את התודעה. ודי בקלות.

  • ק.א. הגיב:

   ועוד דבר, אל תיקח את דברי באופן אישי. אני מדבר לפעמים בהתנסחות אישית אבל הכוונה היא בד"כ להתייחס לדיעה שאתה מבטא (ששייכת למס' גדול של אנשים). לכן שאני אומר "אתה" אני מתכוון ל"אתם".

 22. דניאל קלטי הגיב:

  עם כל ההתנגדות הראויה לארה"ב ולנאט"ו, הרי אין לסבול, בשום-פנים-ואופן, טבח מאות ואף אלפי מפגינים, הפצצתם מן האוויר(!) ובאמצעות ירי-טנקים מסיבי ועוד.

  קדאפי ואסאד השני, נוהגים בבני-עמם, ממש כפי שנהגה ישראל בעזה, במלחמה בינואר 2009; אין לסבול זאת בשום-פנים-ואופן!!! לא כאן, לא שם ולא בשום-מקום אחר שהוא.

  אז אם, סוף-כל-סוף, נאט"ו נמצאת בצד הנכון – ולו גם בשל נימוקים בלתי-הולמים – חובה לתמוך בה, לא ברודנים הרצחניים!!

  • אנג'לו איידן הגיב:

   דניאל קלטי! נוסח עמדתך תואם את הפוליטיקה ואת המדע הבורגניים למען האימפריאליזם

   ראה התחלת המקדמה שלי על קובץ בשם 'על הניגודים בין אינטרסים פעילים במדע' באתר: http://financend.wordpress.com/2010/08/29/ideology/

   • דינו הגיב:

    מעניין מה יאמרו בני משפחותיהם וחבריהם של הנרצחים בסוריה על "הניגודים בין אינטרסים פעילים במדע".

    • אנג'לו איידן הגיב:

     תמשיך לדאוג למשפחות ולחברים בסוריה: כך אולי תתחנך לדאוג גם למשפחות ולחברים בעזה. ואולי גם תבין למה ואיך הפוליטיקה של המשטר בעזה, בסוריה ובלוב דואגת לאינטרס של כלל הנתינים, אפילו נגד משתפי פעולה עם האויבים שלהם, ולא נגד האחרונים בלבד.

     גם דניאל קלטי, שהוא מדען, איש אקדמיה, מאחר להבין את זאת! לא רק אתה!

     תמשיך גם לעקוב אחרי הפירסומים על "הניגודים בין אינטרסים פעילים במדע". שם תיווכח ששניכם בכלל לא בודדים בפיגור פוליטי ומדעי. העיקר הוא שתצליחו לבדוק בדיקות נכונות בכדי לבסס באופן איתן את היתייחסותכם הפוליטית והמדעית לשאלות הדחופות שרודפות אחת את השנייה בתקופה המהפכנית שלפנינו.

     הידעתם, דינו ודניאל, שלוב וסוריה סומנו מזמן כמטרות על-ידי האימפריאליזם? בדקתם את המשמעות של הסימון הזה? האם סימון זה מחייב קשרים אדוקים וענפים עם כוחות התומכים בהשתלטות פיננסית על סוריה ולוב? מה הוא האינטרס המעמדי של הרוב הלובי והסורי, וגם של רוב הישראלים ושלכם, בנוגע להרחבה ולהעמקה של ההשתלטות הזו? האם ביררתם כמה מיליונים הרגה ההשתלטות הזו בקוריאה, ויאטנם, עיראק ועוד שורה ארוכה של ארצות? החושבים אתם כי ניתן להתגונן בפני ההשתלטות הזו באמצעים של משא ומתן בלבד? כמה מיליארדים של דולרים, לפי ידיעתכם (לא לפי התעמולה הפיננסית), מעורבים בתוכניות (מזימות, זה מונח הולם יותר) של הרווחים בשוד הפיננסי המתמשך תודות להשתטות על לוב וסוריה? מה גודלה של הקופה או של הקרן הפיננסית למען קניית משתפי פעולה, כביכול דמוקרטיים? במה מחומשים אותם ה-"דמוקרטיים" לאור מה שהתרחש ברוסיה וביוגוסלביה לשעבר? מה היא התרומה הישראלית לכל זה? כמה ישראלים נהנים מכל זה בכדי להתרפס עד כדי כך לבוס האמריקאי? "עד מתי רשעים יעלוזו" ואיזה מחיר קטלני והרסני נצטרך לגבות ולשלם בשל כך? אין מה לפחד: או שנכנע או שנגבור – אין אמצע! זוהי מלחמת מעמדות! ככל שהזמן עובר ומעמד בעלי ההון הפיננסי ישרוד, כך נישלם בקורבנות, גם אנחנו, גם משתפי פעולה וגם אלה שלא נוקטים עמדה! ושום הטפה תסייע! אפשר לבצע נסיגה, אבל רק בכדי ליעל את המתקפות שלנו. וזה כי הם טפילים ללא שובע, מנוונים ומנוונים, שבועטים את בעיטות המוות של עוויתות גסיסתם המתפתלת.

 23. טובה שיבר הגיב:

  עכשיו אני באמת משועשעת:

  אחד, שהניק שלו הוא: "על הטילים הנורים על משפחת קדאפי בטריפולי -ולא על המלך הסעודי" טוען בלהט רב שלבית המלוכה הסעודי קשרים הדוקים עם מנגנון החושך הישראלי.
  אני בתמימותי כי רבה אינני סבורה כי יש קשרים כלשהם בית בית המלוכה הסעודי לבין מה שקרוי "מנגנון החושך הישראלי" ועל כן טרחתי והעליתי תגובה שבה התבקש בעל הניק הארכני משהו להסביר בפשטות אודות אותם קשרים הדוקים ולחשוף את מהותם.
  והנה לפליאתי הרבה עולה מגיב אחר לאתר ומוכיח אותי על כך שאינני מבינה את מהות הביטוי, ונוזף בי על כך שאינני מחוברת למציאות.
  בסדר, יהי כן.
  אבל עדיין לא קיבלתי תשובה לבקשתי ועל כן אחזור עליה בשנית:

  מה הן ההוכחות לשיתוף פעולה הדוק בין בית המלוכה הסעודי לבין "מנגנון החושך" הישראלי?
  כיצד בא הדבר לידי ביטוי ובאיזה תחומים.
  תודה מראש לבעל הניק הארכני (אין לי כוח לחזור ולרשום את שמו המלא, עימו הסליחה)

  • "הניק הארכני" הגיב:

   לא יודע מה זה "ניק ארכני" (לא מצאתי במילון).
   אבל זאת המשועשעת היא טרחנית בלתי נלאית (ראו תגובותיה המודבקות פה ושם..)

   מה אנחנו זבוב על הקיר שנביא לה הוכחות? או שלוחצים על גגול ומקבלים את סדר היום של מנגנוני החושך? בכל זאת אני לא משועשע, איך אפשר להשתעשע מעליבות נפש?

   השרותים החשאיים (מנגנוני החושך) של המדינות הכפופות להגמוניה האמריקאית משתפות פעולה ביניהם נגד אויבים משותפים ולאינטרסים משותפים גם שהצדדים מנסים להסתיר ולא צריך בשביל זה "הוכחות" זה צץ ועולה מדי פעם בפעם. כך שית""פ בין ישראל למצרים של מוברכ, בין ישראל לירדן, בין ישראל לרשות הפלסטינית וכך בין ישראל לסעודיה בתיווך של ארה"ב או באופן ישיר וגם בין ישראל לסוואק, מנגנון החושך של השאח האירני. אלא שלזה האחרון יש כבר הוכחות למכביר כי המשטר הזה כבר נפל..

   • דינו הגיב:

    ל"ניק הארכאי":
    אלף סליחות על-כך שאני בא לעזרתה של טובה שיבר.

    ממתי צריך להיות "זבוב על הקיר" כדי להביא הוכחות?
    ואם באמת אין בידך את סדר היום של מנגנוני החושך (והרי אין לך) – אז על מה אתה מסתמך?

    בכל מדינה יש מנגנון שניתן לקרוא לו "שירות חשאי", כולל מדינות שהן לדעתך דוגמה ומופת לזכויות אדם (יש בכלל כאלה?).
    ומכיוון שיש שירות חשאי בכל מדינה, אז לעיתים הם משתפים פעולה ביניהם לפי האינטרסים של אותן מדינות , למשל סוריה ואיראן (לאחר זמן הסוואק, תתפלא), השטאזי המזרח-גרמני עם הק.ג.ב, וכנראה הק.ג.ב עם השירות החשאי של קאסטרו בקובה.
    אז ממתי זהו "מנגנון חושך"? רק כשמדובר באינטרסים של ארה"ב?
    כאשר אלו איראן וסוריה אז זהו "מנגנון בני האור"? את זה אתה חייב להסביר (ואני לא רומז דבר לגבי זבוב על קיר).
    ספציפית לגבי קשר בין ישראל לערב-הסעודית – דווקא כאן אני לא ממש משוכנע, וגם אם זה קורה אז זה לא ביג דיל.
    סעודיה מסוגלת לטבוח באזרחיה גם בלי שירותים חשאיים ישראלים, בדיוק כפי שסוריה עושה זאת.
    ישראל הרי לא מעורבת בכל מקום על הפלנטה בו רוצחים אנשים, למרות שאתה כנראה מאוד רוצה להאמין בזה.

   • דינו הגיב:

    הנה משהו על מנגנוני חושך אחרים, אינטרסים והגמוניה: (פורסם היום ב- ynet)
    "מנהיגי מדינות המפרץ הפרסי הודיעו כי הם מוטרדים עמוקות מההתערבות המתמשכת של איראן בענייניהן הפנימיים. כך מסר מזכ"ל ההמועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ (GCC), עבדלטיף זאייני, בתום פגישה בין המנהיגים בריאד, בירת סעודיה.
    זאייני הוסיף כי המדינות, סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות, כווית, עומאן וקטאר, מאשימות את איראן ב"קשירת קשר נגד הביטחון הלאומי שלהן, פיזור קנאות, ופגיעה בריבונותן, עצמאותן, ובעקרונות השכנות הטובה."

   • ודים הגיב:

    אהבתי – לא צריך בשביל זה "הוכחות"…

    נכון, כדי לקרא לארגון שאין לך מושג מה הוא עושה בפועל "מנגנון חושך", לא צריך הוכחות או עובדות, צריך פשוט להניח שזה ככה ואז כל דבר שצץ ועולה מדי פעם (כנראה בתקשורת ה"מקצועית" והלא מוטה) מוכיח את זה.

 24. ק.א. הגיב:

  אוסמה פיקד על זה מהמערה שלו?
  http://www.youtube.com/watch?v=Nj487RNAi14

  • דינו הגיב:

   וואלה, אתה צודק. עבדו עלינו בעיניים.
   שנים לפני ספטמבר 2001 חשבו בעיריית ניו-יורק שמגדלי התאומים הם מפגע סביבתי
   והחליטו להרוס אותם תוך הפללה של פלאח מסכן בשם אוסאמה…
   ואחר כך הם עוד מעזים לחסל אותו! ממש "הרצחת וגם ירשת"!

   איזה אנשים, אני אומר לך….
   ממש מנגנון החושך ברגעיו האפלים ביותר.

 25. מהאמת היחסית לקורא אנגלי הגיב:

  זאת התשובה שלך לכל מה שטענתי? ואידך זיל וגמור.
  אני מבין שלך אין דרגות רוע? כולם שווים? (בדיוק הטענה הראשונית שלי- אתה חסר מוסר)ציונים=קפיטליסטים=סוציאליסטים=לאומנים פלסטינים=קומוניסטים=דתים=איסלמיסטים=נזירים בודההיסטים? אני לא לוקח אישית,פשוט שלא מתיחסים לטענות הדיון עקר,אז אני פטריוט בור טיפש וחסר השכלה,השאלות והטענות עדין נשארות. לגבי קיסנג'ר הוא גם אמר"שאם ברית המועצות תשלח את היהודים שבשטחה לתאי גזים – לא תהיה זו בעיה של ארצות הברית, והיא לא תצטרך להתערב".
  אתה מבין ק.א,ישנם י-ה-ו-ד-ו-נ-י-ם בעולם שהמציאות מפחידה אותם,הם לא רוצים להתמודד. שמעדיפים להיות עבדים של הפריץ וללקק את סוליות נעליו רק שירעיף עליו מרחמיו.
  היית מאמין?

  • ק.א. הגיב:

   "לכל מה שטענתי?"
   וכי איזה טענות בכלל יש לך?
   הטענה היחידה היא: אני עצבני (אך משועשע) – תזהרו כולם – אני לא יהודון. רק ככה הם ילמדו.
   זוהי עמדתך הלא כן?

   אגב, עמדה זו אינה נחותה מעמדתי אלא רק שונה ממנה.

   אשר למיודעינו קיסינג'ר ומה שאמר על חיילים ואנשי צבא:
   dumb, stupid animals to be used as pawns for foreign policy
   (זה הוא אמר לא אני)….

   היש מבין?

   • ודים הגיב:

    המשפט הזה אומר על קיסינג'ר יותר ממה שהוא אומר על אנשי צבא…

    מעניין מה חשב היטלר על הפציפיסטים באנגליה בזמן מלחמת העולם השנייה, או סטלין על מנהיגי התנועה הקומוניסטית בארצות הברית.

    היש מבין?

 26. לק.א,שכנעת אותי הגיב:

  לא הייתה לי שום טענה,אני כמובן חיה טיפשה ומטומטמת.אתה גאון מבין כל.
  אם קיסנג'ר אמר,אני אפר לרגליו.כמובן שראיתי בסרט(בסרט,בסרט,בסרט) ערבי עם סכין ומכאן הדעות שלי.
  רק דבר קטן-איזו עמדה יש לך? אתה טענת כי "הקלאסיפיקציה שלך לדרגות של רוע היא אינפנטילית"
  אז יש לך עמדה?
  אני מבין לאט.אני אדיוט שימושי ,אופס..(סליחה ציטוט ) ,"ברגע שאדם מחבל במאמצי המלחמה (כולל דה-מורליזציה של ההנהגה, הצבא והעם) של צד אחד, הוא בעצם מסייע למאמץ המלחמתי של הצד השני"- ג'ורג' אורוול.
  אבל חלאה כקיסיג'ר פלט שטות (אחת מיני רבות…) על זה סבתא שלי אומרת- נו שויין..
  .

 27. דינו הגיב:

  לאנג'לו איידן:
  אני מתנצל על כך שאני ממשיך את הדיון בשרשור חדש. הקודם נהיה צר מידי…

  בקיצור, אתה טועה ומטעה באומרך שהמשטר בסוריה ובלוב דואג למשהו מלבד עצמו.
  אסד וקדאפי כמובן טוענים את אותו הדבר, אך זו פטרונות גסה מצידם אם בד בבד עם טענת "הדאגה לעם" הם גוזלים את זכויותיו וטובחים בו.
  אם היה להם אינטרס כלשהו להועיל למדינותיהם – הם היו מפנים אחר-כבוד את כיסאם,
  יוצרים פרלמנט דמוקרטי (אתא-טורק כבר עשה את זה בטורקיה, זה אפשרי),
  ואז מעמידים את עצמם למשפט העם בעוון התעללות של עשרות שנים באזרחים.

  המציאות היא שאסד וקדאפי הם סתם שני דיקטטורים המעוניינים במשילות חסרת מעצורים בכל מחיר,
  ואין להם שום אג'נדה מלבד זו.
  סוריה נמצאת בתחתית מדדי הדמוקרטיה ואיכות החיים בעולם, ותוסיף גם את אימת השלטון –
  המחיר אותו אתה רוצה שישלם האזרח הסורי כדי להשאיר עוד דגל אנטי-אמריקאי תקוע במזרח-התיכון הוא גבוה מידי ואין לך שום זכות לבקש זאת. לא אתה חי בסוריה, להזכירך, ולא אתה "נהנה" (במרכאות כפולות ומכופלות) מהדאגה של בשאר אסד לאינטרס שלך.

  אז לוב וסוריה "סומנו מזמן כמטרות על-ידי האימפריאליזם"…. אז מה?
  האם זה משפר במשהו את נחת זרועם האיומה של אסד וקדאפי? האפ זה מוריד כהו זה מהצורך להדיחם – לא ולא! גם כאשר ה"אימפריאליזם האמריקאי" יגשים את מטרתו בלוב ובסוריה (וזה יקרה רק בגלל משטר האימים של שני הקאמראדים אסד וקדאפי), ותהיה מטרה זו אשר תהיה, אני משוכנע שתהיה הטבה משמעותית באיכות חייהם של אזרחי סוריה ולוב, ימים יגידו.

  • כמו הגיב:

   כמו באיכות חייהם של אזרחי עירק ואזרחי מרכז ודרום אמריקה ובכל מקום שהאיפריאליזם האמריקאי הביא את "הדמוקרטיה. ימים כבר אמרו…

   • דינו הגיב:

    אופס, "שכחת" את הדוגמאות של יפן ומערב גרמניה שאחרי מלחמת העולם השניה.
    לא נורא, אני כאן כדי להזכיר.

    ואם כבר עיראק: בקרוב כאשר חיילי ארה"ב יעזבו, תהיה עיראק בדיוק כמו מצרים שאחרי ההפיכה,
    השאר תלוי בעיראקים.
    מי שחיבל עד עכשיו בשיקום עיראק פוסט-סאדם-חוסיין הם אך ורק טרוריסטים שחיבלו ורצחו בעם העיראקי במסווה של מלחמה ב"כובש" האמריקאי.

    • כמו הגיב:

     בטח ארה"ב נלחמה בגרמניה וביפן כדי להשתלט שם על הנפט ולשעבד את אזרחיהם לעבודה ב-2 דולר ליום…
     השוואה מטופשת שמעידה על המשווה…

     • דינו הגיב:

      למגיב "כמו":
      הצחקת אותי.
      אתה חושב ברצינות שלארה"ב לא היה אינטרס אדיר במדינות כמו יפן ומערב-גרמניה? אפשר בכלל להשוות מבחינה כלכלית את סוריה ליפן?
      אתה חושב שהאמריקאים לא יכלו, אם רצו, לגזור קופון ענקי משתי המעצמות הללו?
      ואתה יודע מה? אני משוכנע שארה"ב גם גזרה שם קופון,
      אבל למרבה הפלא תחת חסות אמריקאית עמדו יפן וגרמניה מהר מאוד על הרגליים בצורה מרשימה.
      הרבה יותר טוב ממזרח-גרמניה ש"זכתה"לעזרה הסובייטית.
      לך תבין.

      וחוץ מזה, אני מנסה להבין את ההנחה המובלעת שלך:
      האם אתה טוען שארה"ב מכילה אימפריאליזם רק במקומות בהם היא מנהלת מערכה צבאית?
      אני משוכנע שאנג'לו איידן ממש (אבל ממש) לא יסכים איתך.

     • לדינו "הצוחק" הגיב:

      מי שלא מבחין בין האינטרסים של ארה"ב בגרמניה או ביפן (חלוקה אימפריאליסטית של העולם) לבין האינטרסים שלה בעולם השלישי יכול לצחוק רק על עצמו
      (חבל בכלל להגיב על השטויות של הנ"ל, עכשיו המגיב האובססיבי הזה יכתוב לנו עוד תגובה מהסוג "המחכים" בתקווה שרוב מלל ישבש לנו את השכל)

 28. אנג'לו איידן הגיב:

  דבריך מחדשים כלום על מה שכבר אמרת (ולא רק לי). כך שאין לי מה להוסיף על תגובתי הקודמת.

  • דינו הגיב:

   אני מניח שהתכוונת ל"לא כלום".
   בכל מקרה איני היחיד כאן שאינו מחדש על דבריו הקודמים….

 29. ק.א. הגיב:

  הבמאי והמפיק Adam Curtis, יוצר סדרת ה BBC המצויינת: Power of Nightmares
  (שאגב כל 3 פרקיה ניתנים לצפיה ב- גוגל ווידאו), יוצא בסדרה חדשה שרבים ממתינים לה:
  All Watched Over by Machines of Loving Grace
  טריילר:
  http://www.guardian.co.uk/culture/video/2011/may/06/documentary-internet-adam-curtis
  הפרק הראשון יוקרן ביום שני הקרוב (23.5) ב BBC2 – לא להחמיץ.

 30. אנג'לו איידן הגיב:

  התייחסות מבטלת דבר אחד, או יותר, שדינו פרסם כאן לא יכולה למעוד

  • דינו הגיב:

   סלח לי שוב, אנג'לו, אבל אני מניח שכוונתך הייתה ש"התייחסות המבטלת (ב-ה' הידיעה) דבר אחד וכו'.. לא יכולה למעוד".
   אם זו היתה כוונתך אז אני מקווה למען היושר האינטלקטואלי שגם ישנה התייחסות כזו,
   שכן עצם ההצהרה על כך בלבד אין בה ולא כלום.
   בינתיים טענת שבשאר אסד הטובח בעמו ללא הפסקה, פועל בעצם מתוך מניעים אלטרואיסטאים
   כדי להציל את עמו מציפורני האימפריאליזם. ואני טוען שאסד הוא דיקטטור שטובת עמו חשובה לו כקליפת השום, ואתה רק מדביק לו תכונות טרומיות ללא בסיס.
   מיקומה של סוריה ברבע התחתון של מדינות העולם בכל מדד איכות חיים ודמוקרטיה, כמו גם מניין הנרצחים בהווה מוכיחים זאת(אוי, שכחתי שדמוקרטיה היא היתד האימפריאליסטי הראשון, ברור שהיא אינה אמורה להתקיים)
   הכינוי המכובס אותו הדבקת למשטרים אפלים: "הפוליטיקה של המשטר בעזה, בסוריה ובלוב" (מעניין מה עם צפון קוריאה) מזכיר לי את הנאיביות הפאטתית שבהתייחסות למשטרו של סטלין עליו השלום, עד שהתבררה האמת העגומה על שמש העמים.
   ההמלצה שלי לך (שכנראה ולא תתממש, למזלך) דומה להמלצה שלי לרב קאופמן שמתגעגע לשלטון העותומני בארץ ישראל – לשם הבדיקה נסה לחיות תחת משטר שכזה "המגן על האינטרסים שלך", כמו בסוריה או בלוב. תחושתי היא שזה יגרום לך להתגעגע בערגה לאימפריאליזם האמריקאי.

 31. דינו הגיב:

  למגיב "לדינו הצוחק":
  אתה מוזמן להסביר לי את מהות המושג "חלוקה אימפריאליסטית של העולם", ואני גם צופה שתיתקל בקושי מסויים. חלוקה מאיזו בחינה? עם מי?
  אם כבר, הרי שחלוקה כזו אולי היתה בין שתי המעצמות האימפריאליסטיות הגדולות,
  שחלקו בין היתר את גרמניה עצמה ואפילו את ברלין.
  תוצאות החלוקה הראו באופן מובהק שהאימפריאליזם האמריקאי מועדף אצל בני האדם עשרות מונים מאשר זה הסובייטי. כך או אחרת לא הסברת את הנזק שנגרם למערב-גרמניה או יפן בעקבות הטיפול האמריקאי.
  לגבי העולם השלישי: יקום האלטרואיסט הנודע בשאר אסד ובמקום להמשיך לדרדר את מדינתו אל תהומות העולם השלישי – יעשה בסוריה את מה שעשה אתא טורק בטורקיה. כנראה שהשארת סוריה בתחתית החבית היא אינטרס ראשוני במעלה של אסד, בראש ובראשונה, ולא של ארה"ב.

 32. האבסורדיות בהתערבות ההומנירית (ק.א.) הגיב:

  שיחה עם הפזיקאי התיאורטי ז'אן בריקמונט

  http://www.youtube.com/watch?v=1PO8_xhUtwg

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים