הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 במאי, 2011 3 תגובות

החיים הפוליטיים והכלכליים ביוון מתנהלים בשנה האחרונה בין החלטות סוכנויות דירוג האשראי האמריקאיות ובין שביתות הכלליות. השביתה הכללית שפרצה הבוקר היא העשירית בשנה האחרונה. ליתר דיוק: העשירית על פי קריאתם המשותפת של  שני האיגודים הגדולים (במגזר הפרטי ובמגזר הציבורי), והאיגודים וועדי העובדים הרבים שבהנהגת הקומוניסטים. אבל מסיכום השביתות שנערכו בשנה האחרונה בכל המגזרים מדובר על מאות שביתות שהקיפו את כל הענפים ואת הכל עיסוקים. בדומה לישראל, בשבוע שעבר שבתו הרופאים. אבל בשונה מישראל, הפגנות הרופאים היוונים הן קולניות, וכך הם זכו למנה גדושה של גז מדמיע ומכות מצד המשטרה בעת שמחו מול מטה משרד הבריאות באתונה על הפגיעה ברפואה הציבורית.

נדמה שקיים יחס הפוך בין שביתות ומחאות חברתיות ובין הציון שמקבלת יוון מסוכנויות דירוג האשראי. ככל שהציון נמוך יותר, המחאה רק מתעצמת. רבים שואלים את עצמם מה הקשר בין מצב כלכלי ובין ציון שניתן על ידי חברה הבוחנת משק מקומי. על הקשר הזה יש לשאול את שרי האוצר של מדינת ישראל המבקרים בשנים האחרונות בנציגויות של חברות דירוג האשראי (כאלה יש שלוש גדולות, וכולן אמריקאיות), בניסיונם להסביר מדוע המשק הישראלי נמצא בדרך הנכונה, הקפיטליסטית כמובן, ולכן יש להעניק לה ציון מצוין.

אם חברת דירוג האשראי קובעת שאין ביכולתה של מדינה לעמוד בהתחייבויותיה, אזי תעלה מעלה מעלה הריבית שאותה מדינה תשלם עבור האשראי שהיא תזדקק לו. אם ממשלה במדינה כלשהי "עושה שיעורי בית" ונוקטת במדיניות כלכלית וחברתית ניאו-ליברלית,  הכוללת קיצוצים בתקציבי הרווחה והחינוך והפרטות ופגיעה בעובדים, חברות דירוג האשראי תכרנה ב"רצינות" כוונותיה ותעלינה את הדירוג. אגב, אף לא אחת מסוכנויות הדירוג חזתה את המשבר הכלכלי לפני פריצתו. וכך, בקיץ 2007 הן העניקו למדינות ולתאגידים גדולים רבים ציונים מעולים… ימים ספורים לפני נפילתם.

השבוע, סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P), אחת מ"שלוש הגדולות", הורידה את דירוג האשראי של יוון בשתי רמות, בשל חששות מההשלכות הצפויות של הרחבת הסיוע מצד האיחוד האירופי. החברה מסרה כי תמשיך לעקוב אחר המתרחש ביוון עם אפשרות להורדה נוספת. "כחלק מהרחבת הסיוע, אנחנו מאמינים כי ממשלות נוספות בגוש היורו בוודאי יבקשו טיפול שווה מצד נושים מסחריים, מבחינת הארכת מועדי הפירעון", אמרה סוכנות הדירוג. דובר הסוכנות הדגיש: "גם אם הריבית על הסיוע לא תורד, הארכה כזו פחות מועדפת אצל הנושים המסחריים" (קרי: הבנקים הגדולים, ועל כך בהמשך).

עוד חבילות חילוץ

האיחוד האירופי דן בימים אלה באפשרות להורדת הריביות על תוכניות הסיוע ליוון ואירלנד, ושוקל חבילת חילוץ שנייה ליוון, במאמץ למנוע ממנה להגיע להסדר חוב. הנציבות האירופית מסרה כי היא מקווה שהחלטה בנושא תתקבל בשבועות הקרובים. ביום שישי האחרון נפגשו מנהיגי האיחוד לישיבת חירום שבה דנו בהקלת תנאי החילוץ של יוון. הפגישה הגיעה לאחר שאתר השבועון "דר שפיגל" דיווח כי יוון צפויה לעזוב את גוש היורו. האיחוד האירופי הכחיש את הדיווח ואמר כי יוון תזדקק לסיוע נוסף לאחר שהתשואות על האג"ח הממשלתיות שלה עלו לשיא.

האפשרות למתן חילוץ נוסף ליוון (שכמוהו כקניית החוב היווני בידי קרן החילוץ) היתה הנושא המרכזי שנידון בפגישה הסודית (ושדלפה לכתבי ה"שפיגל") שערכו בסוף השבוע שרי האוצר של גוש היורו בלוקסמבורג. במסגרת מפגש זה, ביקשה אתונה משרי האוצר של גוש היורו להקל מעט את דרישת הפחתת הגירעון שהציבו ליוון, מתוך התחשבות בצעדי הצנע הנרחבים שננקטו עד כה ובמחאה הציבורית הגוברת.

לצאת מגוש היורו

לממשלת אתונה יש בעיה קשה נוספת: האזרחים אינם מאמינים בה ובצעדים שהיא הנוקטת. אחד מכל שלושה יוונים מעוניין שממשלתו תפסיק לקבל סיוע מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית (IMF), מאחר שהסיוע הזה הוביל את המדינה למיתון. כך עולה מסקר שנערך בימים האחרונים. התמיכה הציבורית ביציאת יוון מגוש היורו מתרחבת והולכת. עד עתה רק הקומוניסטים דרשו זאת, ועכשיו היא הופכת לחלום בלהות עבור הבנקים הזרים שהזרימו כספים רבים ליוון (הבנקים הצרפתים הזרימו 63 מיליארד יורו והגרמנים 19 מיליארד נוספים) בטרם פרץ המשבר הקפיטליסטי.

הסקר שנערך עבור העיתון היומי "אתנוס" מצא כי 33.3% מהיוונים מעוניינים שיוון תנטוש את חבילת החילוץ שעליה חתמה בשנה שעברה, "משום שהיא אינה מובילה לשום מקום – אפילו אם הדבר יביא לפשיטת רגל". 45.9% אחרים סבורים כי יוון צריכה לדון מחדש בתנאי חבילת הסיוע – קרי: להקל על החזרי החוב. בסך הכל: 79% מהנשאלים מתחו ביקורת כלפי מדיניות הממשלה ותכנית הסיוע והחילוץ שהיא השיגה.

ממשלת יוון הסכימה בשנה שעברה להחיל שורה של אמצעי צנע חמורים בתמורה לחבילת חילוץ בסך 110 מיליארד יורו (157 מיליארד דולר), על מנת להימנע מהגעה למצב של חדלות פירעון. ואולם הקיצוצים בתקציב, העלאות המסים וקיצוצי המשכורות שעליהם התחייבה הממשלה גרמו לכלכלת יוון לסגת בקצב מהיר מהצפוי.

ממשלת יוון התחייבה גם לאמץ אמצעים נוספים על מנת לעמוד ביעדי צמצום הגירעון, כולל הפרטת נכסים ציבוריים בסך 50 מיליארד יורו, אשר עוררה זעם ציבורי. העובדים, הסטודנטים והגמלאים נדרשים כעת על ידי הממשלה הסוציאליסטית לשאת שוב במחיר המשבר הקפיטליסטי. למרבה ההפתעה נעדרים מרשימת הנושאים בנטל אלה שגרמו למשבר: בעלי ההון והבנקים הגדולים, הזרים והמקומיים.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. מאלכס Αλεξ (מגן העם) עד קליאוניקי Κλεωnικη (תפארת הנצחון) ומשם לתהום? הגיב:

  מאריסטו αριστος ARISTO (שפירושו "הכי טוב") עד אופמיה Ευφημια EUPHEMIA (ששמה אומר "לדבר אמת" -ושורש שמה מורכב מ EU ευ שזה ביוונית "טוב", ובאירופאית "האיחוד האירופי"). מאז עד היום עברנו דרך ארוכה. והשאלה היא האם יהיה נצחון הקפיטליזם האירופי המשחית "נצחון פירוס" υρρος (שצבעו כאש אדומה)? או העם Δημων שהשאיל את שמו לדמוקרטיה – לשלטון העם.
  ••• מדוע לא תיתן אירופה Ευρώπη לחוכמה שנצברה ביוון מאזSOLON Σολων ועד SOCRATES Σωκρατης (כוח השלמות), מאז ARCHIMEDES Αρχιμηδης (אלוף המחשבה) ועד SOPHOCLES Σοφοκλης (גיבור החוכמה) ? איך הגיע ונחת על יוון שלטון הבנקים והשתלט על העם? איך נלקחה הדמוקרטיה בידי רודני בריסל? בידי XENOCRATES Ξενοκρατης (שלטון הכוח הזר) לדמוקרטיה? וגם לעם פורטוגל? הרי אירופה היא רק הירח השישי של כוכב הלכת צדק, ומדוע לא שורר בה הצדק?

 2. דברים בשם אומרם: בכירי הכלכלנים בשמאל הליברלי מגיבים הגיב:

  בימים האחרונים גם פול קרוגמן [פרס נובל] ומארק ווייסברוט Weisbrot מתווכחים על הרעיון שוייסברוט מנסה למכור ליוון על דפי הניו-יורק טיימס והגארדיין הבריטי – לעזוב את היורו. לדעת וייסברוט הסערה בשוק המטבעות בשבוע שעבר נגרמה בגלל שממשלת יוון איימה לעשות את מה שטוב לאזרחיה. זה קרה, ע"פ השבועון הגרמני דר שפיגל כאשר ממשלת יוון "שקלה לעזוב את גוש היורו". §§ לדעת וייסברוט עזיבת היורו תעלה ליוון המון בטווח הקצר, כמו שהיה בארגנטינה בתחילה. שם המטבע הלאומי, הפסו, היה קשור לדולר. הממשלה בארגנטינה לקחה הלוואות מקרן המטבע ה-IMF, קיצצה בתקציב ורצעה את עצמה. התוצאה היתה מיתון חריף. האבטלה והעוני גברו.

  §§ ואז שינתה ארגנטינה את מדיניותה והכריזה שאינה משלמת את חובה, ונפטרה מהצמדת הפסו לדולר [במציאות ארגנטינה שילמה רק שליש מחובותיה]. על-פי תחזיות כלכלני קרן המטבע ו WALL STREET זו היתה אמורה להיות טעות נוראה. אבל ראה זה פלא, כלכלני הימין טעו בגדול.
  §§ הכלכלה בארגנטינה סבלה קשה בתחילה אבל כבר רבע שנה אחרי פיחות הפסו הכלכלה צמחה, ובשש השנים הבאות גדלה ב- 63% כלכלת ארגנטינה. 11 מליון ארגנטינאים הוצאו מכלל העניים!

  §§ כלכלני הבנק האירופאי וה- IMF וממשלות האיחוד האירופי מנסים לשכנע עכשיו את ממשלות יוון ופורטוגל לבלוע את הגלולה המרה שהם רקחו עבורם. אבל ארגנטינה הוכיחה שהתרופה שכלכלני הימין מציעים תעצור את הכלכלה ותביא לאבטלה גדולה. לדעת וייסברוט אסור לממשלה להסכים לענישת כל אזרחיה בגלל "התנהגות גרועה" של חלק ממנהיגיה.
  §§ היום הויכוח מתנהל בשאלה האם עזיבת היורו היא אופציה ממשית שבהן ממשלות יוון או פורטוגל יכולות באמת לנקוט, או שזה רק צעד טקטי שנועד להביא את אירופה לגלות יותר הבנה לצרכי אוכלוסיית "הדרום העני" באירופה. במקום להפריט את כלכלות יוון ופורטוגל ולהעביר את רכושם לבנקים הצרפתיים והגרמנים צריכה אירופה להעמיד לרשות יוון ופורוגל אשראי ז ו ל. אבל, טוען וייסברוט, האיחוד המוניטרי הוא "פרויקט של הימין" האירופי, שעוצר קידמה חברתית בכל אירופה. עד כה רק המפלגה הקומוניסטית ביוון ה- KKE הציעה שייון תעזוב את גוש היורו.
  http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cifamerica/2011/may/13/greece-paul-krugman-euro?INTCMP=SRCH

  אשמח לקרוא את תגובת אפרים דוידי בנושא.

 3. יוזם ענישת יוון ופורטוגל נתפס! הגיב:

  הם קוראים ל"סוציאליסט" הזה DSK – זה קיצור שמו של דומיניק שטראוס-קאהן, צרפתי שמונה לעמוד בראש קרן המטבע הבינלאומית ה-IMF. היום הוא נתפס בניו-יורק ונעצר על אונס עובדת במלון. הוא מיהר ממלון SOFITEL לשדה התעופה קנדי, ושכח שם פלפון וכנראה גם השאיר דגם DNA…
  DSK ישב במחלקה הראשונה במטוס איר פרנס, ונעצר עשר דקות לפני ההמראה. הוא היה אמור להיפגש עם אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, כדי לדון ב… ענישת יוון. נאחל לו כול טוב, הצלחה במשפט, וכשלון בדריסת יוון ופורטוגל. "המפלגה הסוציאליסטית" תצטרך למצוא מועמד אחר, יותר כשר, "GAUCHE CAVIAR" חדש לנשיאות במקום משה קצב הצרפתי.

  * התואר הזה – השמאל שאוכל קאוויאר – מוצמד לעשירים המתחזים לשמאלנים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים