הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 ביוני, 2011 8 תגובות

אני כותב שורות אלו בכאב. אני חבר בהסתדרות הכללית כבר קרוב לששים שנה. בכרטיס החבר של אבי ז"ל מצוין, שהוא חבר בהסתדרות משנת 1920, שנת יסודה . קשה לכתוב נגד בית,  בו אתה ומשפחתך חברים כבר עשרות שנים.

לצערי, ההסתדרות נושאת באשמה לנוכח העובדה,  שמפעל בו היתה 100% עבודה מאורגנת: חיפה כימיקלים, נתון היום למציאות קפקאית לפיה רק 50% של העובדים מאורגנים. בין המאורגנים יש הבדל תהומי, בין מה שההסתדרות קבעה דור א' ובין אלו הנמנים לדור ב' משוללי זכויות רבות .

ההסתדרות נתנה את ידה לפיטורי "ייעול" של עובדים שעבדו תחת ההסכם הקיבוצי . במקום קורבנות הייעול, שנאלצו לעזוב את המפעל, השתלבו פועלים חדשים בחוזים אישיים ופועלים של חברות קבלן. ההסתדרות עם ההנהלה שברו את העבודה המאורגנת , ויצרו מצב ש-50% מהעובדים אינם מאורגנים ואינם כלולים בהסכם הקיבוצי.

לצערי , העובדים מלומדי אכזבות ממציאות מזוויעה לפיה מחצית מהפועלים בחזקת עובדים – עֲבָדִים בחברות הסוחרות בכוח אדם .

koach

הפגנה של עובדי חיפה כימיקלים השבוע בחיפה (צילום: כוח לעובדים)

העובדים מלומדי ניסיון עצוב בו קיבלו במשך השנים שיעור , איך איגוד מקצועי בוגד ביעוד שלמענו הוא הוקם. איגוד מקצועי הנותן יד להנהלת מפעל , שמפחיתה עלויות שכר מתוך מטרה למקסם  את רווחיה. זאת היא עושה על ידי שבירת העבודה המאורגנת בתהליך שנמשך מאז הפרטת המפעל והקנית של המפעל בשנת 1985 על ידי אריה גנגר ודרך הבעלים החדשים החיים מעבר לים  .

ההסתדרות עשתה יד אחת עם ההנהלה כדי לאפשר העברת קווי יצור שלמים לחברות קבלניות, המעסיקות עובדי קבלן בשכר המבייש את העובד, שגם נשללות ממנו זכויות אלמנטריות.

במאבק כיום ניצבת מצד אחד הנהלת מפעל שבעשרים וחמש השנים האחרונות ידעה להשתמש בשיטות מאפיונריות של שימוש בשכירי אגרוף כדי לפגוע בפועלים השובתים.  לצידה של ההנהלה עמדה ההסתדרות, שבמשך שנים נתנה יד לדלת המסתובבת הנקראת  פיטורי ייעול של פועלים, אך באותה עת זרמו למפעל פועלים, המועסקים ישירות על ידי קבלני "כוח אדם", הסוחרים בגופם ובשכרם של פועליהם.

הוועד הנבחר של פועלי כימיקלים צפון לא מצא אוזן קשבת בהסתדרות לדרישה  "הֶסְכֵּם אָחִיד לְכָל הָעוֹבְדִים זוֹ דְּרִישַׁת הַלִּבָּה שֶׁלָּנוּ". ההסתדרות לא היתה מוכנה לתת ידה לוועד הדורש מהנהלה לחתום על אמנה  סביבתית בשיתוף העובדים , הקהילה וארגוני הסביבה על רקע הזיהום הסביבתי המסכן עובדים משפחותיהם והציבור הרחב.

צר לי, שהבית אליו אני נמנה כששים שנה הביא את האסיפה של כלל פועלי כימיקלים צפון לכלל החלטה , שכולם עוזבים את ההסתדרות . עוזבים גוף שנתן יד לתוצאה הרסנית – ממאה אחוז עבודה מאורגנת במפעל , השומר על זכויות הפועלים, הפך למפעל, שמחצית כוח האדם העובד מועסק על ידי ספסרי כוח אדם .

אני מאחל לפועלי כימיקלים צפון הצלחה במאבקם לאחר הצטרפותם ל"כוח לעובדים". הם ראויים לכלל התמיכה של כלל פועלי ישראל  בדרישתם – "הֶסְכֵּם אָחִיד לִכְלָל הָעוֹבְדִים זוֹ דְּרִישַׁת הַלִּבָּה שֶׁלָּנוּ".

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. shimbar הגיב:

  פרשתי מהם לפני שנים. היום אין לי איגוד, יש לי עצמי ובת זוגי וילדי. כמו המדינה כולה, גם אני עברתי הפרטה. עכשיו יהיו כאן 7 מליון של "כול אחד לנפשו". כך, באוניה טובעת שאיבדה את קברניטיה. אלה עברו, בעצמם, הפרטה .ה"ליבה" שלהם, מצויה בליבם בלבד. הם "מוכרים" היום,למתפקדיהם,שאיכפת להם והם ישתנו והם ישנו .אבל…הם מכרו אותם אתמול,והיום הם חייבים לקנות.לא את כולם, יקר מדי, אבל 50% יספיקו. יספיקו להשיט את "ספינת השוטים" הזו, אל סופה.

  איתן יקירי,מדוע לא תשלח אותם,כולל "כוח לעובדים", אל מגילת אייכה, שם כבר נאמר "…איכה ישבה בדד, קריה נאמנה…".

 2. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח לאיתן קלינסקי על מאמרו האמיץ.
  ההסתדרות איבדה את "הצפון" קרי: את העובדים והפכה למשרתם של האדונים [האוליגרכים ובעלי-ההון] ולטעמי איננה מייצגת עוד את העובדים בישראל והמסקנה: עיני ושאר מלחכי הפינכה – הביתה ומהר!!!

 3. עופר הגיב:

  הכותרת לא נכונה – ההסתדרות הכללית לא מוכרת את עובדי כימיקלים חיפה, אלא מוכרת את העובדים. נקודה.

 4. נעה הגיב:

  מצד אחד עצוב לראות מה שקורה, איך הנהלות רומסות את העובדים והכי עצוב שמדובר בשיתוף פעולה עם ההסתדרות, שאמורה להיות לצד העובדים ולא לצד המעסיקים. אך מנגד, מרגש ומשמח לראות עובדים שמאסו במצב הקיים וללא פחד וללא לאות נאבקים בהנהלה דורסנית והסתדרות מושחתת ואומרים – עד כאן!
  בהצלחה לעובדים במאבקם הצודק למענם ולמען כל עובדי ישראל שרואים אותם ומתחזקים ממאבקם. הלוואי שיקומו עוד אלפי ומאות אלפי עובדים ויגידו עד כאן! לא לעבדות!
  מה זו הנהלה בכלל? אם אין עובדים אז אין מפעל!

 5. גיא פדה הגיב:

  מאמר חשוב, כואב וצודק.
  הגיע הזמן שהעובדים בכל הארץ, ילמדו מעובדי חיפה כימיקלים, מעובדות הניקיון באוניברסיטת בן-גוריון, ממרצי האוניברסיטה הפתוחה, ומקומות רבים אחרים, ויתחילו לפעול יחד למען המטרה שנוסחה כאן בצורה כה פשוטה ומדוייקת: הֶסְכֵּם אָחִיד לִכְלָל הָעוֹבְדִים.
  די להפרטה! די לסחר בעובדים! כן להסכמים קיבוציים! כן לעבודה מאורגנת! כן להגנה על הסביבה ועל הדורות הבאים!
  כל הכבוד לעובדי חיפה כימיקלים על המהלך האמיץ של עזיבת ההסתדרות והמעבר לכח לעובדים, וכל הכבוד על העמידה הנחושה בשביתה הממושכת.

 6. שאול הגיב:

  הכל נכון במאמר חוץ מחוסר הבלטת התפקיד של "כח לעובדים" כאיגוד מקצועי דמוקרטי העולה כאלטרנטיבה לעובדים גם במקומות גדולים של המשק. אין ספק שהמעבר של עובדי חיפה כימיקלים לכוח לעובדים הוותה מכה להסתדרות. היא לא רק בגדה בעבר בעובדים של חיפה כימיקלים אלא שעכשיו מנסה למנוע כל הבעת סולדאריות מצד וועדי עובדים המבינים שהשיטות שהנהלת חיפה כימיקלים ישמה קיימות או מתוכנונות במקומות עבודה רבים אחרים. בין היתר מנעה קיום של כנס של ועדי עובדים גדולים בתמיכה לעובדי חיפה כימיקלים ושלחה מכתב לעובדים בו היא קוראת להם לחזור להסתדרות " על ארבע", זאת בלי להבין שגרמה עוד יותר נזק לעצמה בעיניי העובדים.
  המשימה ליקרוא לועדי העובדים להתגבר על הלחצים של ההסתדרות ולהצטרף לפעולות של סולידאריות עם מאבק עובדי חיפה כימיקלים מתוך הבנה שמאבק זה הוא גם מאבקם.

 7. עובד יקר הגיב:

  איכסתדרות ! ! !

 8. זיו אלי הגיב:

  מאבק של חיפה כימיקלים הוא מאבק על חוזה קבוצים עם הסכמים סוצאלים
  חוץ מזה יש לסלק את עופר עיני אפורטוניסט שרוצה להגיע לפוטיקה ולכנסת על גב העובדים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים