הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 ביוני, 2011 47 תגובות

הלב נחמץ כל אימת שנשמעים דיווחים על רצח חסר אבחנה שמבצע המשטר הסורי באזרחיו. עדויות רבות לדיכוי ההמוני זולגות למדיות השונות, ואינן מותירות מקום לדמיון, כשגופות של קשישים וילדים נערמות זו לצד זו כאמצעי לשימור שלטונו של רופא השיניים באשר אסד, מנהיג סוריה מתגלה כחסיד ממושמע של מקיאוולי בדרכו לטפל במתנגדים פוטנציאליים בשיטת "מחאותיהם של המתים אינן נשמעות". העם הסורי משווע לסיוע מן החוץ. מעצמות העולם גוררות רגליים במלחמות אגו המסרסות כל ניצניה של פעולה לטובת העם המדוכא.

SYRIA-RAZ

על רקע מצבה העגום של סוריה בולטת שתיקתה של הנהגת ישראל, מחשש שתצטייר כמתערבת בענייניה הפנימיים של סוריה. בעבר ביצעה זאת ישראל אינספור פעמים, לעיתים באמצעים אלימים (על פי גורמים זרים), אך כיום ראש הממשלה ושותפיו נותרים אילמים נוכח הפעולות הנפשעות של המשטר בדמשק. למעט תגובות ישראליות אשר המקבילה שלהן בעולם הילדים היא "אמרנו לכם", ו"א"ום שמום", אך מתעלמות מכך שיש באפשרותנו לסייע לסורים האומללים דרך גבולנו המשותף.

בינתיים צופה נתניהו בעיניים כלות בתצוגת מדינאות מרשימה מבית מדרשו של מנהיג תורכיה, רג'פ טאיפ ארדואן, היחיד אשר מגלה מנהיגות נדירה, חרף העובדה שבעבר לא היסס לתמוך באסד. ארדואן, לא מחכה להחלטות האו"ם שספק אם תגענה, ופועל באורח אנושי, גם אם לצורכי בחירות, ומאפשר לפליטים לעבור את הגבול לארצו, ולקבל סיוע. כך נוהג נבחר ציבור שלא מפחד או מהסס.

ההנהגה בירושלים שוגה פעם אחר פעם. במקום לנסות ולשבור את מעגל האדישות העולמי, באמצעות מחווה לעם הסורי שתבטא הלך רוח שונה משהתרגלו אליו בפעולות הקואליציה הנוכחית.

מדיניות ישראל זוכה בצדק לקיתונות של רותחין כל אימת שסוגרת היא את שעריה בפני רבים. בפניהם הכלות של ניצולי מלחמת האזרחים בדארפור , תוך התעלמות בוטה מהסכמים בינ"ל עליהם היא חתומה, גם זוכי פרס נובל ואנשי אקדמיה הושבו ריקם וזאת משום שהשקפתם הפוליטית אינה משרתת את התקרבנותה הכרונית של המדינה הציונית. מעדיפה היא לקדם בברכה פושעים רבים, ובלבד שיהיו יהודים, במסגרת חוק השבות. המשבר בסוריה מהווה הזדמנות לשנות את תפיסת הקורבנות והאימה מפני זרים ששותפים לה חלקים רבים בציבור, לא עוד שער נעול בפני המסכן, אלא להפך.

באפשרותנו לנקוט בפעולה מפתיעה באנושיותה, ולהכריז שאנו מקבלים אלינו, באופן מסודר (ככל שניתן), מעברם של עד 3,000-4,000 פליטים, שישתכנו בישראל ויקבלו טיפול מסור. דווקא לאחר אירועי ה"נכבה" וה"נקסה", ניתן להפוך את גדרות הדמים ברמת הגולן שגבו את חייהם של עשרות פלסטינים אך לאחרונה , לגדרות של חמלה.

אותם המדוכאים ישובו לסוריה לאחר יעבור זעם, ולהסכמתנו לקבלם תהיה השפעה על השיח הפנימי בסוריה, האופן החד מימדי בו נתפסת ישראל בעולם הערבי יתערער, לא עוד בריון אכזר ואדיש, אלא אומה המורכבת מאנשי חמלה והבנה למצוקות האדם באשר הוא אדם.

לאור הניוון הערכי שחווים נבחרי הציבור שלנו, עלינו, הציבור האזרחי בישראל, החובה לאלצם לבצע את המהלך. אך נוכח אישורם של חוקים גזעניים ושיח פוליטי חד גוני, גם החברה הישראלית לוקה בעיוורון מוסרי הולך וגדל . יהודי ישראל והעולם ממוקדים לאורך השנים בחורבנם האישי בלבד , על כך יעידו ימי זיכרון למכביר, אזכור סבל השואה ורדיפות אנטישמיות אחרות לאורך השנים בגולה, אך נראה כי העם היהודי נוקט באדישות נוכח כאבה של אוכלוסייה אזרחית, שנטבחת ואין איש פוצה פה.

חרף השוני, קיים לא מעט במשותף בין פועל הדחק במפעלי הפריפריה בישראל, והחקלאי המסכן מדרעא, או חמת, בעיקר הרצון להתפרנס ולצאת מסבך העוני. אך בעוד הסורי מקריב את נפשו, ושכרו למען עתיד אחר לילדיו, הישראלי מביט בו במבט מלגלג, בבחינת "בנפול אויבך תשמח". האו"ם מגלה שוב את ערוותו ברבים, מדינות להן אינטרס כלכלי ביחסים עם סוריה, כרוסיה וסין מסכלות כל גינוי כלפיה, שכן "לא מדובר בסכנה לשלום העולמי", ואנחנו שותקים.

מדוע לא נצא להפגין מול שגרירויות אלו בתל-אביב? על קולם של אנשי שמאל ואזרחיה הערבים בישראל להישמע גם כאשר המחאה מכוונת כנגד משטרים ערביים, ועל הימין שבשלטון לדבוק בגישה הומנית כלפי אזרחים סורים חרף מוצאם, נוכח הטבח המתחולל במדינה. במידה ולא נפעל כך נצטייר, ובצדק, כמי שבוחרים את צו מצפונם בכפוף לשיקולים פוליטיים.

מחובותינו האזרחית והמוסרית לדחוף את קברניטי המדינה לפעולה המתוארת לעיל, ששיקולי רווח והפסד בתחום המדיני אינם זרים לה, וכאן מדובר ברווח בכל הגזרות, מצפונית, ומדינית. עבור נתניהו ודומיו, חשוב יותר להיחלץ מהמבוי המדיני הסתום. סבורני שניתן לשכנעו כי המהלך יספק טיעון נגד למי שרואה בישראל ומדיניותה מקור לחולאי המזרח התיכון.

ועבורנו, הציבור בעל תפיסת העולם דמוקרטית, אשר מצוקות אדם אחר אינן בטלות לדידו גם כשקיים הבדל במוצא האתני ואף בגבולות גיאוגרפיים. תהיה זו הזדמנות לממש את האידיאלים לאורם אנו חיים ומחנכים את ילדינו, ולסייע בידי מי שידם אינה משגת. זכר לעוולות עבר שלא קיבלו מענה בזמן אמת.

אין מקום לשתיקה הרועמת של ישראל, או בווריאציה על דברי הנרי דויד ת'ורו – "עלינו להיות קודם כל בני אדם, ורק בשעה נוחה יותר, יהודים או ישראלים".

תגובות
נושאים: מאמרים

47 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  מי שטרם הבין שמדובר במניפולציות מבחוץ עוד ילמד להבין. יש מלחמות של shock and awe ויש מלחמות רכות. התוצאות המכוונות – של שני הסוגים – הן הרס התשתית המדינית והחברתית, אנרכיה ומלחמות אזרחים פנימיות לפי צרכי השלטון האימפריאליסטי. הקלות הבלתי נסבלת של התעתועים בעידן השקשוקה.

  • דינו הגיב:

   מי שמדבר על תעתועים.
   המניפולציות היחידות שנעשות בעניין הסורי הן אלו של אסד ושל אנשי ""שמאל"" (במרכאות כפולות ומכופלות) כמותך.
   בסוריה משתולל צבא רצח המפגיז וצולף באזרחים ויורה בגב חיילים המסרבים לשתף פעולה עם הטירוף, ואתה מנסה לכבס זאת עם מלל אקראי בסגנון "צרכי השלטון האימפריאליסטי".
   אכן עידן השקשוקה עם אובדן טוטאלי של מוסר ואמות מידה.

   • ק.א. הגיב:

    מלחמה ציונית – רודפת מלחמה אימפרילסטית – רודפת מלחמה ציונית…

    -צריך למכור את הפלישה ללוב?
    -צריך לחסל את השלטון שאינו בצד הנכון של האימפריאליזם?
    -צריך להכין את המלחמה עם איראן?

    יש תוכנית. לארגן למוסלמים פעולות "הומניטריות" ממש עזרה והצלה וישועה…

    לכופף את התודעה בעזרת תחבולות!

    אבל דינו לא מסכים. הוא רוצה "הוכחות". תסתכל בראי ותמצא את ההוכחה.

  • אילנה לוי הגיב:

   מרחמים על אכזריים, אתם חושבים שאתם רחמניים יותר מהקדוש ברוך הוא?! מליוני מרוקאים קוראים השבוע לעלות לירושלים ולטבוח את העם היהודי, לשחרר את אלקצה. וכשהשם עושה דין בסורים שרוצים להשמיד את העם היהודי, אתם רצים להפגין לטובתם, לטובת אלה שללא רחמים מוכנים לשחוט ילדים יהודים וגם שוחטים אלה האוהדים שלהם במו ידם! תתביישו לכם!
   'ה' ילחם לכם ואתם תחרישון'. תשמרו שבת יהודים, תאכלו רק כשר תתפללו לאל שיציל אותנו מכל אויבנו, תכינו את הכשרות לפסח, תוציאו את החמץ מכם ומהבית שלכם שהחמץ זה היצר הרע.

 2. shimbar הגיב:

  תענוג לקרוא את שאתה כותב. קודם אדם ואחר כך (בשעה נוחה יותר) ישראלי או יהודי, או גם וגם.
  כמה אדם עוןד נותרו כאן בסביבה. כאלה שאיכפת להם, כל שקורה מסביב. והסביב הוא בכל מקום ששוהה או נרדף בו אדם.
  תודה.

 3. אני לא בטוח שההצעה שלך טובה לאינטרסים של המפגינים הגיב:

  אם ישראל תדבר יותר מדיי ותתפוס צד, אסד יוכל למכור לעם שלו שאנחנו מחרחרים את המהפכה.

  אם נפתח את הגבול, הרטוריקה של אסד רק תגדל, מה גם שמי שיעבור את הגבול ויחזור ייחשד כל חייו כמרגל, אפילו אם המשטר יתחלף.

  לא בטוח שזה מה שהמורדים בסוריה צריכים. זה נכון שזה יהיה אנושי, אבל לפעמים צריך להיות חכמים ולהבין שמחוות ישראליות ותפיסת צד, במקרה הזה, יכולים רק לשחק לידי הרטוריקה של אסד.

 4. דרור הגיב:

  מעניין שההגדרה "טבח" נשמעת רק כשיהודי הורג 6 או 20 פלשתינאים,אבל לא כשמנהיג ערבי טובח בנתיניו.

  • דרור הגיב:

   תזכורת למי ששכח או לא יודע: בריחתם לישראל (!!) של מחבלי הפתח מהטבח שערך בהם המלך חוסיין בספטמבר השחור,לא עזרה,כזכור,להנמיך את להבות השנאה והטרור שהופנו אח"כ כלפי ישראל.
   אסור לחזור על הטעות הזו.
   ומעניין,ששום קולות מחאה לא עולות מהמחנה "הנאור" בישראל ובאירופה,כי אצלם ההכנות לעוד משט פרובוקציה נמצאות,כנראה, בראש סדר היום,גם היום.

   • רביד הגיב:

    אני קורא את התגובות למאמר, ולא מצליח להבין. ממתי כולנו נהיינו מומחים לריאל פוליטיק?
    במקום לפנות ליצר האנושי הבסיסי ביותר (ולשם מכוון כותב המאמר, לדעתי), החמלה, אנחנו כושלים תחת נטל האסטרטגיות והתחבולות ושוכחים שאפילו בשעות הללו, אוכלוסיה אזרחית נרמסת.
    אם המהלך נכון למורדים או לא? גדול עלי, בואו ניתן להם אופציה נוספת לברוח מהתופת, ולא נסגור את השערים.

    מאמר נוקב, רגיש ומעמיד באור נכון את השיקולים הפוליטיים שמעכבים את השמאל והימין מלספק תגובה אותנטית לטבח הסורי.

 5. דמוקרט הגיב:

  אילו היינו חיים בחברה נורמלית, היינו גם אנחנו פותחים שערים לכמה אלפים. אבל אנחנו לא. ודרך אגב, ליברמן וברק כבר יצאו פומבי נגד משטר אסד אתמול. ולא, זה לא נשמע טוב כשזה בא מפיהם.
  לגבי הטענות שמגיעות מגלות בריטניה על המניפולציות שמתבצעות מבחוץ.. הממ.. זה מזכיר משום מה את הנימוקים של משרד הhasbara הסורי ושל הפודל בשארה.. אבל נגיד שאפשר היה אולי לקנות את הטיעון הזה לפני כמה שנים, עם קצת רצון טוב ביחס לאסד וקורטוב של זלזול בעם הסורי. בוודאי שאי אפשר לקנות זאת כיום, בעידן שבו אך לאחרונה סרקוזי היה ידידו הטוב של אסד, ברק אובמה עקף את הקונגרס כדי למנות בדמשק שגריר, וטורקיה כוננה ברית עמוקה עימה. השקשוקה היחידה בשטח היא השליטה המוחלטת של אסד בתקשורת בסוריה, ווהמניפולציה היחידה היא כנראה השקרים שהוא מפיץ מדי יום על מדיניותו הנדיבה, על המפגינים החמושים, ועל החיילים שבאו בעצם להגן על העם מפני הכנופיות.

 6. טובה שיבר הגיב:

  אכן, דרור נגע בנקודה חשובה: היחס הטוב אותו קיבלו אנשי הפת"ח מצה"ל כשנמלטו מן הטבח שערך בהם המלך חוסיין במה שנודע לימים כ"ספטמבר השחור" לא הפיגה את תחושת השנאה היוקדת לישראל.

  חייבת אני לחלוק עימכם את חוויותי מאותם ימים רחוקים ומעשה שהיה כך היה:

  בזמן שהתרחשו האירועים האלה – ספטמבר 1970 – הייתי חיילת צעירה ויצא כך שבאותה העת שירתתי בכוכב הירדן במתקן צבאי שאז נקרא סמדר.

  זה היה למעשה מוצב תצפית שממנו נשקף עמק הירדן והרי הגלעד. בהיותו מוצב תצפית היו שם משקפות 120 שבעזרתן יכולת לראות בבירור מה קורה בצד הירדני של הגבול ואף קילומטרים בתוך השטח הירדני.
  כשהחלו האירועים ההם היינו מרותקים במשך שעות לנעשה בצד השני של הגבול ובשלב מסויים הבחנו בחיילים ירדניים מכים אנשי פת"ח באכזריות נוראה.
  המראות האלה נשנו מספר פעמים וברשתות הקשר נשמעו דיווחים של אירועים דומים להם היו עדים תצפיתנים בגזרות אחרות.

  במקביל נראו אנשי פת"ח חוצים את הירדן (חלקם נפגע ממוקשים שהיו פזורים בצד שלנו).
  את המראה הזה לא אשכח לעולם: קשה היה להאמין שאלה יעדיפו להמלט לישראל דווקא….

  אבל חלפו להן השנים ואירוע דומה התרחש בעזה: אותם אנשי פת"ח שבכל יום שני וחמישי הכפישו את ישראל התחננו על נפשם בפני אותה ישראל שתרשה להם להכנס לשטחה מפחד אחיהם אנשי החמאס…

  הכרת תודה?

  לא בבית סיפרנו.

  • מעניין הגיב:

   איך הגיעו הפלסטינים כפויי הטובה למחנות הפליטים בירדן שהמלך ביצע בהם טבח?

   יש לגברת טובה ת איזו השערה?

   לא בבית סיפרנו

   • אנטיאיסלמונאצי הגיב:

    הם גורשו עי היהודים הרחמנים לאחר שנכשלו בנסיונם לשחוט את כל היהודים . אם המנצחים היו אורכים נוצרים הרי שערביי ארץ ישראל היו נשחטים בהמוניהם. למעשה , במעשה חסד לא מובן – ואפילו מטופש – הרשו היהודים לרוב הרוצחים המובסים להישאר בכפריהם – מהם הםממשיכים לבצע מעשי קונדס כמו כריתת ראשה של פעוטה בת 3 חודשים – ארוע שלכבודו נערכה מסיבה שבה חולקו ממתקים להמון המריע 

  • עפרה הגיב:

   לטובה: הנה פרספקטיווה נוספת על הסיפור הזה: במקרה לגמרי גם אני הייתי חיילת בשנת 1970 אך הייתי מוצבת בדובר צה"ל אשר בבית סוקולוב בתל אביב. אלוף פיקוד המרכז היה אז רחבעם זאבי (שחיילים תחזקו כלוב אריות מסריח ביותר במצודתו ברמאללה). תפקידנו בדו"צ היה להוציא הודעות שזרמו מהיחידות בשטח (מן הסתם גם "סמדר") דרך הפיקוד. בשלב מסויים החלו להגיע הודעות על נצחונות מדהימים של צבאנו: בסדרי גודל של "14 מחבלים נתפסו" ויום אחד אפילו "23 מחבלים נלכדו" בבקעת הירדן. ההודעות הסתיימו במילים המרגיעות "אין נפגעים לכוחותינו". צריך לזכור שאלה היו ימים שאחרי תקופת המרדפים בבקעה, שבה מפעם לפעם נפלו חללים לשני הצדדים. בדרך כלל חוליות הפלסטינים מנו בין 2 ל-4 אנשים נואשים.
   לכתבים הצבאיים היה ברור שמדובר בגניבת דעת פשוטה: ה"מחבלים" היו בסך הכל אנשי פתח אומללים שחצו את הירדן עם ידיים מורמות והתחננו על נפשם. אחד מהם אף כתב על כך לעתונו. הידיעה כמובן הועברה לצנזורה שכמקובל פנתה לדובר צה"ל והתריעה על התוכן ה"בעייתי" (לצנזור לא היתה סמכות לפסול תוכן שלא היה בו שום סוד בטחוני). מפקדי שלחו אותי "לדבר על לבו של הכתב שלא יפגע בצה"ל" ואף עשיתי זאת בהצלחה. ואכן אני מכירה תודה על השיעור שבו למדתי שהצבא צועד גם על שקריו.

   • דינו הגיב:

    אנשי פת"ח נכנעו, וצה"ל פרסם ש"מחבלים נתפסו"…
    ממש שקרים וכזבים, אוזניים יצלו ועיניים יחשכו.
    מה אגיד ומה אומר, אפילו רדיו קהיר במלחמת ששת-הימים היה מחוויר לנוכח גוזמאות שכאלה,
    שלא לדבר על התעמולה העיראקית לגבי נצחונותיהם על האמריקאים הפולשים.
    כנראה שלמצרים ולעיראקים היה ממי ללמוד (דובר צה"ל)

 7. ק.א. הגיב:

  מי דוחף את אסד הצידה? עידן דמוקרטי חדש? אביב ערבי? או לחצם מבחוץ של "המומחים להפצת דמוקרטיה" ועימם דור האינטרנט שהוקסם מ"תרבות" הליידי גה-גה ומן הגזר הדמוקרטי שאובמה-ביבי מנדנד להם ממול העיניים? רצונם הצודק והמובן של אותם צעירים (והצעירים ברוחם) הוא לשאוף לתכנים דמוקרטיים אמיתיים ולהיפטר ממשטר דכאני, אך עליהם להתעורר מהנאיביות ולהבין שבשמיים ה"דמוקרטיים" חגים להם כעת מזל"טים ושאר עופות טרף שלא יהססו להשאיר את ארצם מרוסקת לעשרות שנים והמבנים החדשים שיושקע בהם כסף יהיו בסיסי צבא אמריקאים (ע"ע עירק) ומחנות ריכוז כגוואנטאנמו, שכזכור עומד להיסגר(?) ויצטרכו להיבנות כמה חדשים במקומו… האם סוריה תוכל באמת לקבוע (עצמאית) את עתידה ולהבטיח שהריבונות נשארת בידי העם הסורי? ולא בידי בובה של קהילת הפשע החונקת ממילא כבר את מרבית שאר העולם ה"דמוקרטי"… הניסיון מלמד שעופות הטרף הללו אינם צימחוניים כלל וכלל בכפות רגליהם מצויים טפרים שלא נועדו לליטוף דמוקרטי. הלחץ עובר כעת לרוסיה כדי שתניח לנשרים לנחות על הפגר במטס הומניטרי.

  • עומר צנגוט חיפה הגיב:

   אני מקווה שרוסיה וסין לא יסכימו לסנקציות וכלום , באמת .

  • דינו הגיב:

   "האם סוריה תוכל באמת לקבוע (עצמאית) את עתידה ולהבטיח שהריבונות נשארת בידי העם הסורי?"
   אולי.
   בשאר אסד בוודאי לא יבטיח שהריבונות נשארת בידי העם הסורי. לאחר הסתלקותו תהיה לעם הסורי הזדמנות לחירות, שהיא טובה עשרות מונים מהאפשרות לחירות תחתיו.

   מעניינת ההתפתחות הטיעונים שלך, עכשיו אתה מסכים שהעם הסורי רוצה חירות , ומכיוון שנוכחת שרצונו אמיתי וכנה – אתה מאשים את "המומחים להפצת דמוקרטיה" ועימם דור האינטרנט שהוקסם מ"תרבות" הליידי גה-גה ומן הגזר הדמוקרטי", כאילו מישהו "אשם" בכך שבני-אדם רוצים חירות, ואין בהם שאיפה אינהרנטית לכך.
   האבסורד הולך וגובר.

   • חירות הגיב:

    ארה"ב ונאט"ו יבטיחו את הריבונות והחירות של העם הסורי, ממש כמו בלוב….

   • ק.א. הגיב:

    אני מתלבט אם לענות לדינו ברצינות.
    אני מתלבט אם להצביע על ההגיון המעוות שלו.
    אם אסביר לו זאת – דבר שקל לי לעשות – מה יצא מיזה? ביננו, די ברור שמעט מאד.
    האיש נאחז בקרנות המזבח ומחפש מתחת לפני האדמה פגמים ב "ההתפתחות הטיעונים" שלי.
    אינני יודע מה הטעם בזה אבל שיהיה:

    1. אומר דינו כאן: "אולי"
    ומייד הוא מוסיף: "בשאר אסד בוודאי לא יבטיח שהריבונות נשארת בידי העם הסורי לאחר הסתלקותו תהיה לעם הסורי הזדמנות לחירות, שהיא טובה עשרות מונים מהאפשרות לחירות תחתיו"

    האדון דינו מינה את עצמו להחליט בשבילם מהי החירות ומהי הדמוקרטיה אשר רוצה בה העם הסורי.
    הוא אינו שם לב (כלל) שהוא מציע לנהוג כמעשה הנוכלים בוש ובלייר שידעו (עלק) בביטחון גמור שהם הולכים להביא את ה"דמוקרטיה" לעם העיראקי. הם, המגאלומאנים הסאדיסטים, החריבו מדינה וגרמו לאבדן חיים, פשע נגד האנושות, וטינפו את ספרי ההיסטוריה עם פשעיהם הקולוסאליים – ועדיין אחרי 9 שנות זוועה (שמן הסתם בוודאי רק חלקה הקטן ידוע לנו) עוד טרם נגמר חשבון הדמים שם – כל זאת בעקבות ה"דמוקרטיה" שהורידו מן השמיים עבור העם העירקי שהמתין לישועה מערבית…

    האם כעת מציע החבר דינו לעם בסוריה לנקוט באותה השיטה (להעיף את אסאד) ולשים שם דמוקרטיה?
    האם דינו רוצה להיות בת-יענה כשיהיה גדול?? או שדינו טרם קלט מיהם האימפריאלסטים ואת מה הם מייצגים? הוא פשוט לא קולט עם מי יש לו עסק. או אולי בעצם ההסבר הוא שרוח הציונות שורה על נפשו?
    = > > לדינו ולמצפונו הפתרונים.

    2. אח"כ הוא מצהיר בגאווה ציונית:
    " כאילו מישהו "אשם" בכך שבני-אדם רוצים חירות, ואין בהם שאיפה אינהרנטית לכך "
    מה רוצה להגיד לי כאן הדינו? שלא העלתי על דעתי שיש להם רצון אנושי לחירות?

    ובכן, רוב המניפולציות וההונאות המתוחכמות באות מצידם של אנשים היודעים היטב איך לנצל את המצב לטובתם. הם דווקא מבינים את הצרכים של קרבנותיהם יפה מאד… רק כוונתם אינה מכוונת לעזרה אלא בדיוק ההיפך מכך. אם לעם הסורי היתה כבר דמוקרטיה אזי שאי אפשר היה לפתות אותם בתעתועי דמוקרטיה. מכיוון שאין להם דמוקרטיה אפשר לנצל את הרעב הזה לארגן מהפיכות. את האתגר הזה הדינו אינו מצליח לקלוט. אולי הדוגמה הבאה יבין הדינו יותר טוב(?):
    ליהודים לא היתה מדינה. עובדה זו ניתן היה לנצל. ניתן להעצים תקוות כאלה. ניתן לדבר על כך ללא הפסקה ולכוון את תודעתם של יהודים לעובדה שכך הולך לקרות. מספרים להם שזה כדי לעצב יהודי חדש, לא גלותי, עובד אדמה, בעל שרירים, בעל בלורית, שיפריח השממה, שיחזור לנחלת אבות, שיגשים את עצמו. ואז כשכולם חדורי אמונה יוקדת מציבים את המכשול: שכחנו לספר לכם אבל יש קצת ערבים בפלסטין שצריך לטפל בהם ולהזיז אותם. הם לא ממש ירצו לזוז אבל אל תדאגו כבר סידרנו לכם נשק…הנה, ככה יורים…יאללה לעבודה.

    אימפריאליזם דינו – אימפריאליזם! שמעת על הדבר הזה?
    עשה טובה. קח שבוע לחשוב על זה ותענה לי אז. רק אז.
    אם אתה עונה מהר מדי – זה לא יוצא טוב.

  • דרור הגיב:

   הסונים הנשלטים ע"י המיעוט העלווי אינם רוצים דמוקרטיה. הם רוצים לשלוט בסוריה,ועוינותם למדינת ישראל לא תהייה שונה מזו של אסד,בן המיעוט העלווי השליט.אבל זה,כמובן,יהייה נקודת זכות לטובתם.

  • אנטיאיסלמונאצי הגיב:

   סוריה תתפרק , כמובן, למס מדינות לפי החלוקה העדתית . הסונים יבצעו טבח במיעוט העלאווי שיורד מגדולתו – ללא כל סיוע מה ״ מפלצות הדמוקרטיות ״ שכה טורדות את מנוחתך . למעשה העלאווים נחשבים ע״י הסונים לעובדי אלילים – ולפי הכללים הנהוגים בארצות מוסלמיות , אלה המוגדרים ״ עובדי אלילים״ דינם להישחט ( מין מנהג שכזה -יפה שיש גיוון תרבותי ) .

 8. ק.א. הגיב:

  עדויות על שיטת השקשוקה (O.I.L) מהשטח
  http://www.youtube.com/watch?v=I7VzsYB07r4

  • דינו הגיב:

   אין פלא שהתלהבת מהראיון בלינק, מפני שכל נקודות התורפה הדעות שלך כפי שבאות לידי ביטוי בתגובותיך – קיימות גם בדבריה של המרואיינת.

   אולי לא הבנתי נכון את דבריה, וכאן אשמח אם תתקן אותי (אני משוכנע שהאנגלית שלך טובה משלי), אבל מההתייחסות שלה לישראל בנושא הלובי מסתבר שהטענות שלה הן כדלקמן:
   נאט"ו והלובי היהודי בארה"ב (The neocons) משרתים את האינטרס הישראלי בלוב.
   ומהו אותו אינטרס? כאן היא באמת התעלתה על עצמה (טוב, אני לא ממש מכיר אותה, אבל אני משוכנע שעל אמירות כאלה קשה להתעלות) ואמרה שהמורדים בלוב פתחו בנק עצמאי בבנגאזי, שבוודאי יהיה מושפע וכפוף למערכת הבנקאות העולמית, וכמן כן הם עשו הסכם עם ישראל(?) להקמת בסיס ישראלי בלוב (??).
   עכשיו ברצינות: אתה באמת חושב שישראל מעוניינת בבסיס בלוב? ויותר מזה: אתה חושב שהמורדים בלוב מעוניינים בכך עד כדי חתימת הסכם אם ישראל?
   מדוע לא סיפקה ולו שמץ של הוכחה או מובאה לאותו הסכם?
   ומה עם מערכת הבנקאות העולמית? האם זהו אינטרס ישיר (כפי שהיא טוענת) של ישראל להוסיף בנק לובי למערכת העולמית? האם אין כאן שמץ של אנטישמיות?
   שורה תחתונה: מה אתה חושב על הראיון ההזוי הזה ורצינות הטענות המועלות בו נגד ישראל?

   אני ממתין לתגובתך

   • ק.א. הגיב:

    ההמתנה הסתיימה:

    1. שאתה אומר אינטרס של "ישראל" אפשר לחשוב על זה בכמה דרכים שונות:
    א) אינטרס של האימפריאליזם הפוקד על חייליו (חיילי צה"ל) לפעול לפי צרכיו.
    ב) אינטרס של אינדיבידואלים חשובים מסויימים, בעלי הון, הקשורים עם ישראל.
    ג) אינטרס של ישראלים חשובים מסויימים, פוליטיקאים, בעלי הון.
    ד) אינטרס של ממשלה הישראלית.
    ה) אינטרס של כלל תושבי ישראל.
    שוב, כל אלה הם בד"כ דברים שונים זה מזה.
    חוץ מאשר א) ו ב) שהם לרוב אותו הדבר.

    2. סינת'יה מק'קיני (הדוברת בסרטון) היא אשת ציבור אמריקאית בעלת ותק מהמפלגה הדמוקרטית כמדומני ואינה חשודה באנטישמיות. מספיק כבר עם מטבע הלשון הזו "אנטישמיות" כברירת מחדל (זהו עוד אחד ממאפייני החינוך הציוני). אשר להסכמים עם המורדים בלוב. לא ברורים הפרטים. האם אחד ההסכמים היה בעצם "תשלום" עבור אספקת נשק ישראלי למורדים? אפשר למצא פרטים על זה ברשת. לא התעמקתי בזה – אגב, למה עסקאות כאלה מפתיעות אותך?

    3. מערכת הבנקאות העולמית קשורה כמובן עם ההון האימפריאליסטי. המערכת החדשה (של המורדים) הוקמה כדי לעקוף את המערכת הלובית (שהיתה בידיים של ממשל קדאפי). אין זה קשור ישירות לישראל אלא קשור עם המלחמה שהכריז האימפריאליזם על קדאפי ושדידת הן רכושו שלו והן אוצרותיה של לוב. ישראל מן הסתם רואה בקדאפי אויב שכן הוא גורם שאינו אוהד לנרטיב הציוני ולאימפריאליזם לכן אויביו של קדאפי יכולים לקבל סיוע ישראלי בתמורה לבסיס צבאי אימפריאלסטי פה ושם.

    • ק.א. הגיב:

     עדכון.
     לגבי "ההסכם עם המורדים" …
     מסתובב ברשת "מסמך" כזה (בעברית) שנראה כזיוף של ילד בן 5 שלא יודע עברית.
     הזיוף הוא כ"כ בולט שזה נראה חשוד והשאלה היא רק האם הזיוף הזה הופץ במהרה כדי לטרפד את הסיפור האמיתי??? לך תדע.

     (מצאתי את זה בחיפוש בגוגל)

    • דינו הגיב:

     מה שאתה בעצם אומר הוא שיתכן הסכם אספקת נשק בין ישראל לבין המורדים בלוב, "יתכן" בלבד, באותה מידה יתכן גם הסכם כזה בין רוסיה או איראן לבין המורדים.
     יתכן גם שאני שולח להם רוגטקות תוצרת בית בתוך attachments של אי-מיילים.
     כמו כן ישנו העניין הכלכלי שאינו קשור ישירות לישראל, מלבד העובדה שישראל רואה בקדאפי אויב ויכולה לתת סיוע בתמורה לבסיס צבאי (ישראלי?).

     אם לסכם הכל, הטענות מתחילות ב"יתכן" ומסתיימות ביכולת פוטנציאלית להקים בסיס ישראלי בלוב (למה לעזאזל צה"ל צריך בסיס בלוב?)
     הזוי, מופרך, ובעיקר לא מבוסס.
     וכאן אני מגיע לעניין האנטישמיות, שכן סינת'יה מק'קיני עשתה את אותם קישורים הזויים מבלי לטרוח ולהביא ולו שמץ של הוכחה. הדבר הברור שהיא כן אמרה הוא ה- OIL שמאשים ישירות את ישראל באחריות למה שקורה בלוב.
     sorry mate , לזה בדיוק קוראים עלילת דם, ושנינו יודעים מי מפיץ עלילות כאלו.

     עוד משהו לגבי הגברת: קריאת הערך עליה בויקיפדיה מראה שבניגוד למה שכתבת ( "אינה חשודה באנטישמיות"), מסתבר שאני לא הראשון שמאשים אותה בכך (למה אני לא מופתע?)
     אתה מוזמן לבחון במיוחד חלק ה-References

   • הוכחות הגיב:

    טיעון המחץ שמתאים לכל סיטואציה אימפריאליסטית.

    אבל ההוכחות באות רק שנים אחרי האירועים כשמסמכים נפתחים או כאשר מי שהיה "בעיניינים" מדליף
    הקשרים של השב"כ עם הסוואק של משטר השאח, משלוח כסף לקונטרס כדי לעקוף את הקונגרס בעסקה סיבובית של מכירת נשק לאירן, העברת מטוסים אמריקאים לאינדונזיה כדי לבצע ג'נוסייד במזרח טימור זה חלק קטן מהארועים שישראל מילאה בשליחות ארה"ב יותר נכון בשליחות הפנטגון שיש להם הוכחות.

    ל"הוכחות" תצטרך להמתין אם בכלל בינתיים תעשה שימוש בשכל שלך

    • דינו הגיב:

     ה"הוכחות" הללו לא היו עומדות שנייה אחת בבית-משפט.
     אלו אפילו לא הוכחות נסיבתיות אלא האשמות מן העבר שגם אם יש להן בסיס –
     אין זה אומר דבר וחצי דבר לגבי לוב או סוריה.
     לזה קוראים "הרוצה לשקר – ירחיק עדותו" (עד מזרח טימור).
     באותה מידה בדיוק אפשר להאשים את סין ורוסיה באותן האשמות ממש שכן להן יש קופת שרצים גדולה הרבה יותר מאשר לישראל.
     אני משוכנע שלא חשבת על שתי המעצמות הללו בהקשר הנ"ל אבל אני לא מתפלא,
     הרי מהם פשעי סטאלין לעומת פשעי הציונות, ומהו סחר הנשק הרוסי והסיני לעומת זה הישראלי?

     • הוכחות הגיב:

      אז נחכה עד שהית המשפט יאשר את ההוכחות…
      מעניין אם הוא גם יחקור את החשודים בפשע
      עד אז נקשיב לאחד "דינו" (איך אפשר לא?…)

      פשעי סטלין:
      שש מאות אלף גרשו שבע מאות וחמישים אזרחים והרסו חמש מאות וחמישים ישובים…

     • "ירחיק עדותו" הגיב:

      רצח העם במזרח טימור התרחש בדיוק בזמן שהחמר רוז' טבח בעם של קמבודיה. אלא שעל הראשון בקושי שמענו, כמובן שם ארה"ב ואוסטרליה היו שותפים לפשע (וישראל כמכשיר סיפקה מטוסים לאינדוזיה שהקונגרס התנגד לאשר), כדי להשתלט על הנפט שנמצא שם.
      אבל על השני אנחנו שומעים כאילו היו חדשות אקטואליות. מדוע? כי שם ניתן לשייך את הרצח "לדיקטטורה הקומוניסטית", למרות העובדה שמשטר החמר רוז' מוטט ע"י צפון ויטנאם הקומוניסטית ונתמך דוקא ע"י ארה"ב.

 9. דינו הגיב:

  דעתך מקובלת עלי אם כי שונה לחלוטין מהדעה הרווחת בגדה השמאלית
  לפיה לא רק שהתערבות ישראלית בנעשה בסוריה היא פסולה, אלא שהתערבות כזו כבר קיימת היום ותפקידה לשרת את האימפריאליזם הציוני.
  היו כאן מגיב אחד שאפילו האשים את ישראל ישירות במותם של המפגינים הסורים, שלא לדבר על אלו שטוענים שהצלחת המהפיכה בסוריה משמעותה כשלון של המאבק באימפריאליזם.
  ראה עד לאן הגיע האבסורד…

 10. רון הגיב:

  מדוע שלא תדרוש, במקום המחוות חסרות המשמעות שאתה מציע, שישראל כמחווה אמיתית למאבק העממי לדמוקרטיה של העם הסורי, תסוג מייד מהגולן הכבוש (אין שום "גבול משותף" שם)? הרי פעולה שכזאת תשמוט את הקרקע מתחת לרגלי המשטר הסורי שעיקר הלגיטמציה שלו נסמכת על המשך הכיבוש של רמת הגולן.
  אבל במקום לדרוש דרישה שכזאת, אתה דורש מחוות "הומניטריות" חסרות משמעות, לצד דרישה למוערבות צבאית של המערב, שכולנו ערים למשמעויות ההרסניות שלהם על עמי המזרח התיכון.

  • דרור הגיב:

   אכן,צודק רון. נסיגה ישראלית מרמת הגולן היא תרופת פלא פאבלובית לכל אירוע בסוריה.
   אסד האב,בן המיעוט העלווי השולט בסוריה על הרוב הסוני, הרי לא היה טובח עשרות אלפי בני אדם במורדים הסורים באל חמה ב 1982.
   ואותם מורדים,שרצו לסלקו בכח, לא היו כותבים באמנתם כי: "ניתנה הצהרה כי יש לשחרר את פלסטין מהציונים; ניתנה הצהרת תמיכה באש"ף".
   הנה אנחנו רואים כי שנאת ישראל משותפת לאסד ולמתנגדיו,והטענה כי "הכיבוש" נותן לגיטימציה לשלטון הסורי איננה מחזיקה מים.
   כמו שאמר כבר חכם אחד: "אל תבלבלו אותי עם עובדות,אני את דעתי כבר קבעתי".
   http://www.mideast.co.il/p-2_a-63/

   • דינו הגיב:

    דרור ידידי, לא הבנת.
    המגיב רון התכוון לכך שהכיבוש הישראלי בגולן הוא הוא האשם בטבח המבוצע בסוריה.
    התסכול של בשאר אסד בשל חוסר יכולתו להכריח את ישראל לסגת מהגולן גרם לו לאולקוס כזה, שלא יכל אלא לשחרר לחץ בעזרת כמה טנקים וצלפים. מצד שני העם הסורי הזועם על כך שרמת-הגולן נשארת כבר עשור רביעי תחת שליטת ישראל, איזו בושה, איזה מין מנהיג יש לנו…
    וכך החל הכל.

 11. אלי /אסד המשך לשאוג הגיב:

  כותרת זו נלקחה ממאמרו של עיתונאי ערבי משפיע זוהיר אנדראוס בYNET מלפני חודשיים
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4051301,00.html

  גם עכשו לא שומעים ציוץ של מחאה מאזרחי ישראל הערבים וחברי הכנסת בסיעות הערביות ומחדש כנגד רצחנותו של הדיקטטור.

  מבחינתם הוא עמוד התווך בהתנגדות לישראל

  • דינו הגיב:

   אהבתי!
   אחד המאמרים התמוהים וההזוים (מכל בחינה) שקראתי.
   האמירה של אנדרוס " התקשורת הישראלית בעברית התנדבה, כמנהגה בקודש, למסע הסתה נגד משטר הבעת' בדמשק, וטענה שאסד נלחם על שלטונו" היא חסרת משמעות לחלוטין (כאילו שהוא אינו נלחם על המשך שלטונו), שלא לדבר על "מבחינה לוגית, אסד חייב, כן ממש חייב, להמשיך להוביל את המדינה למגינת לבם של הרבה אנשים, ולשאוג", עוד לוגיקה כזו ואבדנו.

  • טיבי הגיב:

   ראינו איך המונים מערביי ישראל השתתפו בהפגנות הזדהות עם המהפכה במצרים וייחלו ל"נפילת העריץ מובארק ולשחרור העם המצרי"
   בנוגע לאסד, שלעומת רצחנותו מובארק נראה עכשיו כמו אחות רחמנייה – שוררת דממה במגזר
   חשוב להם דבר אחד בלבד – מי תומך בהתנגדות
   חייהם של הסורים? מעניין תתח*
   צביעות שאין לה גבולות…

 12. עומר צנגוט חיפה הגיב:

  להזכירך בעת השתלטות חמאס על עזה, לפני שהיה מצור ואחרי ההתנתקות , מאות
  אם לא אלפי פלסטינאים ברחו למחסום ארז והתחננו לעבור לגדה מחשש לטבח ,
  באותם ימים אנשי חמאס היו זורקים פעילי פת"ח מקומות גבוהות ולא עסוקים בחיבוקים
  עם זקנות מאירלנד או יהודיות בלות הזויות .
  תזכיר לי איזה מחמאה ישראל קיבלה על הצעד ההמוניטרי הזה ?

 13. טוביה פרנקל הגיב:

  באתר "מאפיהו" בבלוג "השמאל המדומה וסוריה " מתפלא הבלוגר איך יתכן ואבירי זכויות האדם במיוחד באתר זה אינם מגיבים למעשיו של הרוצח מדמשק ,אז הנה ,קם הצדיק הבודד בינתיים ,טוב זה לא כל כך נוגע בנו.

 14. דווקא נחמד הגיב:

  ביקורת על אסד במאמר אחד, על אחמדינג'אד במאמר שני…מה יקרה אם בסוף תפסיקו להיות חד צדדיים? הא חבר'ה? מה לעשות, כשהתמונה אינה חד מימדית מגלים שהמציאות טיפה'לה יותר מורכבת מהצהרות ילדותיו כמו לפתוח את הגבול בשם ההומניטאריות או משהו דומה. מה יהיה אנשים…יש כאן איזה חזון מעשי או שאתם יודעים רק להטיף (ולהוסיף את הכינוי אנגלי לשם ועוד לחשוב שיש איזה שמץ גאווה בלהיות אנגלי…רבאק חוץ מפינק פלוייד ופיפה מידלטון לא יצא שום דבר מעניין מהמדינה הקריקטוריסטית הזאת)

 15. בי.גי הגיב:

  לעצם הוכוח. כל אחד זכותו לחשוב כרצונו.
  אבל אני מתקומם נגד מלי ם גסות וחוצפניות. כמו "חבוקים עם נשים זקנות מאירלנד או יהודיות בלות הזויות". אותן נשים מבוגרות העומדות זה שנים עם שלטים "די לכיבוש" כשכל מטרתן היא , ואינני יודע מה גילך, שאתה תוכל להגיע לגילן, ויובטח שלום ולא מלחמה. כי אחרת אינני יודע לאן אתה תגיע.

  • עומר צנגוט חיפה הגיב:

   מצטער ,אני נגעל לראות ילדים מעאפנים עם כיפות רצים על גבעות והורסים
   באושר עצי זית , ולא מבין איך , ומאיפה , הם יכולים לשנוא כל כך , ולעשות ההפך
   מכל ערך שהם מתגאים שהם מאמינים בו . ונגעל באותה מידה לראות את אותם נשים מחבקות
   את החמאסניקים , על אותו משקל בידיוק .

 16. משקיף אבייקטיבי הגיב:

  מיהו 'הציבור האזרחי בישראל' שעליו מדובר ברשימה?

  בהנחה שהכותב לא מתכוון רק ל'ציבור האזרחי' של ערביי 48, יש להניח שהא חושב על 3000 המצביעים היהודיים של חד"ש ועוד כמה אלפים מבין מצביעי מרצ-אבודה שמשתוקקים להכניס לתוך מדינת ישראל עוד כמה אלפי סורים ובעיקר דרום-סורים הידועים בכינוי 'פילסטינים'.

  כלומר, להוציא את אותם אלפים ספורים של אנשי שמאל נאורים, כל המיליונים האחרים המרכיבים את הציבור היהודי בישראל ובעולם לא שייכים ל'ציבור האזרחי', אלא למחנה הקלגסים הציוניים האכזריים שסיבלו של הזולת מעניין להם את התחת.

 17. אורנה גולדברג הגיב:

  יש לשים קץ מיידי לטבח העם בסוריה!
  כבת אנוש וכבת לעם היהודי – איני יכולה לעמוד מנגד ולשתוק!!
  אנא קיראו את שכתבתי ב"עצומה" – וחתמו עליה!
  http://www.atzuma.co.il/suria

  • אורנה גולדברג הגיב:

   ע"פ ההיענות לחתום על העצומה, כנראה שאנו הפכנו "ככל העמים" – ולנוכח הזוועה: שותקים………….

 1. […] ההתייחסות הראשונה  המיוחדת למתרחש בסוריה הופיעה באתר כארבעה חודשים אחרי שהתחילה שם ההתקוממות. זה היה ב-14 ביוני, יומיים אחרי שפרסמתי  כאן פוסט שבו התייחסתי לשתיקתו הכבדה של השמאל המדומה על כל ענפיו, אתריו ובלוגיו ביחס למתרחש בסוריה. הכותב היה רועי רז, משתתף אקראי באתר. הכותרת היתה "שלא אהיה בין השותקים". הביקורת העיקרית בו היתה על מדיניותה של ממשלת ישראל שאינה פותחת את הגבולות בפני פליטים סוריים. […]

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים