הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 ביוני, 2011 5 תגובות

המשטר האיראני קיבל השבוע תמיכה ועידוד מאחד הארגונים הבינלאומיים הגדולים והמשפיעים ביותר. הנשיא מחמוד אחמדינג'אד קיבל ביום שני האחרון ברכות חמות מקרן המטבע הבינלאומית. דווקא אותה קרן העומדת מאחורי הגלובליזציה הקפיטליסטית והנשלטת על ידי המעצמה הקפיטליסטית הגדולה בתבל, ארה"ב, דווקא היא שיגרה מכתב חם לאחראי לדיכוי האלים של רבבות ומאות אלפים.

המשטר האיראני, הפעיל במיוחד בכל הנוגע לדיכוי המחאות הפוליטיות והחברתית, היה לדעת הקרן לידידותי ביותר בגלל מדיניותו הכלכלית הניאו-ליברלית. כי מכתב ההמלצה של הקרן, מכתב שיכול לפתוח דלתות רבות בעולם הקפיטליסטי, בא בעקבות ביטול הסובסידיות על הנפט ומוצריו שהוכרז על ידי הנשיא אחמדינג'אד בדצמבר אשתקד.

אחמדיניגד

אחמדינג'אד תלמיד מצטיין בכיתה של קרן המטבע (צילום: הומניטה)

הביטול המפתיע גרם לעלייה המידית במחירי הדלק של כ-75% ומאז הם הגיעו לשיא של כ-300%. מחירי החשמל, המים והגז לשימוש ביתי עלו בין פי-3 לפי-5. מחירי המזון עלו בשיעור דומה ואף קצב האינפלציה גדל בהרבה, תודות לביטול הסובסידיות הממלכתיות, מ-10% אשתקד לכ-14% השנה.

פגיעה קשה כל כך ברמת החיים של העובדים והגמלאים היא, כדרכה של הקרן, ברוכה. כלכלני הקרן חישבו ומצאו שביטול הסובסידיות יכול להניב חסכון תקציבי של כ-60 מיליארד דולר – ומדי שנה! מומחי הקרן שסיירו במשך כעשרה ימים באיראן, מסרו בתום הסיור ש"הירידה בצריכה העודפת של משקי הבית במוצרי אנרגיה היא ביטוי למדיניות כלכלית נכונה". עוד המומחים מתחו ביקורת "על בזבזנות הקיימת במשקי הבית בכל הנוגע לשימוש בדלק ומוצריו". המומחים לא התעניינו, כמובן, בגורלם של משקי הבית של העניים והמובטלים, רוב אוכלוסיית איראן, שנאלצו להתמודד השנה עם פגעי חורף שהיה קר במיוחד.

הקרן אף ממליצה לתלמידה המצטיין בכיתה הניאו-ליברלית לעלות כיתה. או בשפת הקרן: "יש לעשות מאמצים נוספים כדי לעודד את העסקים" ואף להתמיד במדיניות "ההפרטה הנועזת". בדו"ח שפורסם בוושינגטון ובהודעה לעיתונות שבאה בעקבותיו לא נאמרה ולו מילה אחת על דמוקרטיה וצדק חברתי. כי זהו סגנונה האלגנטי של הקרן.

 • · פורסם בעיתון הצרפתי "הומניטה".

להודעה לעיתונות שפרסמה הקרן על כלכלת איראן (באנגלית):

http://www.imf.org/external/np/sec/pr/2011/pr11228.htm

 

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  דווקא מתאים לגוף משוקץ זה שסטנלי יעמוד בראשו

 2. טלי הגיב:

  לא הבנתי, למה היו סובסידות על הנפט מצד המשטר? איך הביטול שלהן גורם לעליית מחירים? ואיך עליית המחירים תביא לחיסכון לפי קרן המטבע? הרי הם לא אלה שעשו את הסובסידות, לא?

  • עומר צנגוט חיפה הגיב:

   כל המדינות הפחות מפותחות והמפותחות נוהגות לתת סובסידיות על סחורה או שירות
   שיש להם בשפע , לדוגמא מחיר הנפט העולמי הוא 88 דולר לדוגמא , אבל הרי זה מחיר
   חרטה שכולו נובע מהיצע נפט שאיגוד הנפט של הערבים ואירן מחליט עליו , לכן האירנים
   "כאילו" מוכרים בהפסד נפט לעם שלהם רק ב 20 דולר לחבית . זה נקרא סובסידיה .
   שמבוטלות הסובסיביות העם האירני משלם לממשלתו לפי 88 דולר לחבית נפט כמו כולם .
   וכך בעצם הממשלה שמוכרת את הנפט מרוויחה יותר וקרן המטבע שמחה .

   לפעמים סובסידיות הכרחיות כדי להשאיר את האוכלוסיה מעל קו העוני ,
   לדוגמא בסין היה פעם סובסידיה לאורז , אם כתוצאה מאותה סובסידיה לכל
   סיני היו בבית שקי אורז מלאים שבקושי היה בהם שימוש , אז כלכלית הסובסידיה
   מיותרת , אם קרן המטבע באמת שיבחה את אירן אז כנראה שהם חושבים שכל אירני
   מחזיק בחצר חביות נפט מלאות והוא לא סוגר את המזגן שהוא יוצא מהבית .

 3. אנג'לו איידן הגיב:

  לטלי,
  הסובסידיות על מוצרי הנפט התאפשרו בתנאים קודמים של איראן. וזה בכדי להקל על השכבות האיראניות לא עמידות. עכשיו נוצרו תנאים שונים. הקפיטליזם האירני התפתח. את פעולות האופוזיציה בבחירות האחרונות סימנו בפני הערנות שלנו את המעבר בשלב של ההתפתחות הזו. מאזן הכוחות עבר לטובת בעלי ההון הפיננסי (מיזוג של ההון הבנקאי עם זה היצרני) ולרעת בעלי ההון היצרני הלאומי והמוני הלאום האיראני.

  ברור שתשובה זו, כמו אלה הבאות אחריה, היא לא מורחבת. אם תרצי, ארחיב עליה.

  ביטול הסובסידיות מחליש את מנגנון הפיקוח הממשלתי על המחירים.

  אחרי הביטול לשלטון האיראני חיסכון שיכול לזרום אל תוך הכיסים הטפילים של ההון הפיננסי, שהוא רב-לאומי. מוסד קרן המטבע הבינלאומי הוא אחד הגופים המשמשים את הבריתות השונות של ההון הרב-לאומי בדרכן לפרוץ ולהשתלט על השווקים הלאומיים.

  אני מרשה לעצמי להוסיף שתי הארות:
  1- בסטירה עם הסברה, שעוצבה על-ידי המשטרים המשרתים את ההון הרב-לאומי, הלאומנות פוגעת בזרימות לטובת ההון הפיננסי. למשל הלאומנות הישראלית היא מזויפת, היא לא יותר מתחפושת של הגזענות המערבית. 2- כל מה שכתבתי כאן רחוק מתבונתו של כותב המאמר (ולא רק ממנו, שלדאבוננו מתפרסם כשמאלי מבין עניין).

 4. שבתאי לוי הגיב:

  מצא מין את מינו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים