הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביוני, 2011 44 תגובות

לפני ימים ספורים הופיעה ידיעה בעיתון "הארץ" על מותו של ד"ר יונה אליאן, רופא גימלאי שעבד כמרדים בבית החולים הממשלתי תל השומר. במה זכה הדוקטור שתתפרסם ידיעה על מותו? מתברר כי בצד פעילותו הרפואית הוא שימש בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20 כרופא במבצעים של המוסד. הוא היה האיש שהרדים ב-1960 בבואנוס-איירס את אדולף אייכמן בטרם הועלה למטוס בו נחטף מארגנטינה לישראל.

לא כל פעולות המוסד נהנות מהיוקרה וההסכמה של חטיפות כמו זו של אייכמן. מרבית פעולות המוסד, אם לא כולן, בהן משתתף רופא, נמצאות במרחב שבין האזור האפור לשחור. כלומר, הן תמיד בלתי חוקיות על פי חוקי המדינות בהן מתבצעות הפעולות, ולעתים אף בלתי מוסריות שלא לדבר על המקרים שהם כבר בתחום הפשיעה הפלילית.

מקרה כזה דווח בידיעה על מותו של ד"ר אליאן. ב-1954 הועלה חשד לגבי קצין בחיל האוויר, המהנדס סרן אלכסנדר (אבנר) ישראל, לפיו הציע את שירותיו לאחת משגרירויות מצרים באירופה. יחידת המבצעים של המוסד בראשות רפי איתן, יצאה  לאירופה לחטוף אותו. הוא נלכד בצרפת. האיש הוכנס לארגז והועבר למטוס דקוטה של חיל האוויר שהגיע במיוחד לפאריס למטרה זו.

ד"ר אליאן הזריק לקצין מינון יתר של חומר הרדמה והוא מת. גופתו הושלכה מהמטוס לים. במלים פחות דיפלומטיות, קצין בחיל האוויר, חף מכל פשע, שהרי לא הועמד לדין ובוודאי לא הורשע, נרצח על ידי חוטפיו, שהיו עובדי מדינה. איש לא הועמד לדין.

ברור שמדובר בפעולה בלתי חוקית, פושעת, של מדינה שמתנהגת כמאפיה. רפי איתן הגדיר את המבצע כ"מביך". זה מה שיש לו לומר. ראש המוסד דאז איסר הראל, לא דיווח למשפחה את אשר אירע. אני מניח שהצבא המציא איזה שקר ומסר למשפחה, אולי משהו ציני כמו "נפל במילוי תפקידו ומקום קבורתו לא נודע".

אירוע זה מעלה בין השאר את סוגיית הסכמתם של רופאים לשתף פעולה עם שירותים חשאיים ולבצע פעולות רפואיות המנוגדות לקוד האתי של רופאים. תפקידו של  רופא לטפל בחולים ולהבריאם ולא להרדים חפים מפשע בשירות חטיפות. על פי המושגים שלי השואבים מעקרונות זכויות האדם, ד"ר אליאן היה צריך לסרב להיות בצוות החטיפה. לצערי הנושא אקטואלי גם היום לאור העובדה שיש יותר מדי רופאים המוכנים לשתף פעולה עם השב"כ בהפעלת עינויים.

סיפור החטיפה והמתתו/רציחתו של סרן אלכסנדר ישראל לא היה ידוע לי. אני מניח כי מרבית קוראי "הארץ" לא ידעו אותו, כך גם מרבית חברי הכנסת. סברתי כי זה נושא שראוי להעלותו לדיון בכנסת, אבל לא נמצא הצדיק שיעשה זאת. שקט הוא רפש אמר ז'בוטינסקי.

אני מנסה בכוחי הדל להפר את השתיקה.

חמש שנים לשביו של גלעד שליט

בימים אלו ציינה משפחת שליט חמש שנים לשביו של בנה בשבי החמאס. מזה שנה התמקמה המשפחה באוהל מחאה סמוך לבית ראש הממשלה  בירושלים, בתקווה כי הדבר ילחיץ את ראש הממשלה והוא ימהר להיענות לעסקת החילופין כפי שתובע ממשל החמאס. נתניהו, שהוא איש לחיץ בנושאים רבים, מגלה דווקא כאן נחישות יוצאת דופן. לשיטתו, כמו לשיטת קודמו אולמרט,  מוטב שחייל ישראלי יהיה כלוא שנים אצל האויב, ובלבד לא לשחרר את 450 האסירים שנכללים ברשימה שהגיש החמאס.

אצלנו מתקשים להבין כי הטרוריסטים בעיני השלטון הישראלי הם לוחמי השחרור בעיני הצד השני, כפי שאנשי האצ"ל והלח"י היו טרוריסטים בעיני הכובש הבריטי, אבל לוחמי חרות ישראל בעיני מנהיגי המחתרות היהודיות וממשלת הימין דהיום.

גלעד שליט

משפחת שליט נזהרת לא לחרוג במאבקה מגבולות הקונסנסוס. התוצאה, תמיכה ציבורית רחבה, כולל של אנשי שם ממגזרי אוכלוסייה שונים, אבל יש לכך מחיר: המאבק הוא אימפוטנטי, חסר מנופי לחץ של ממש. המאבק כרוך בהרבה גימיקים, כמו זה האחרון, של בניית חדר מעצר שאמור לדמות צינוק בו נתון גלעד על פי האמונה העממית. כל מיני סלבריטאים התנדבו לשבת שעה בחדר כאות הזדהות. זה לא דקדק לנתניהו את קצה הקרסול.

האם יושב גלעד בצינוק טחוב, או שמא נהנה מתנאי כליאה אפילו טובים מאלו של אסירי החמאס בישראל? את זאת נדע רק  כאשר העסקה תבוצע.

כאשר ביקרתי בעזה עם משלחת הומניטרית בינלאומית, ביקשתי להיפגש עם גלעד ונעניתי בשלילה. כפי שדיווחתי בשעתו ברשמיי מהביקור, מניעת ביקורים אצל גלעד נעוצה בחשש שכך יתגלה מקום כלאו, וישראל תתפתה לפעולה צבאית שתביא למותו.

כשחזרתי מעזה שוחחתי עם נועם שליט, אביו של גלעד, והצעתי לו להחריף את המאבק ולקרוא לסרבנות גיוס המונית. אם אלפי צעירים חייבי גיוס היו מסרבים להתגייס כל עוד ישראל לא מבצעת את עסקת החילופין, גלעד היה מזמן בבית. משפחת שליט לא זו בלבד שלא נענתה, אלא אחותו של גלעד התגייסה ומשרתת בימים אלה בצבא שמפקיר את אחיה, וכחיילת אסור לה להפגין למען שחרורו. טרוף מערכות. אני חושש, והלוואי שאתבדה, שבמהלך הדברים הנוכחי גלעד יציין עשור לשביו.

מפחידים את העם

לא מכבר הסתיים תרגיל העורף  הגדול ביותר  שנערך בישראל. התרגיל דימה ירי של אלפי טילים על מרכזי הערים בישראל. השר לביטחון העורף, הגנרל מתן וילנאי, הפחיד את הציבור בתסריטי אימה של המלחמה הבאה בה יפלו על ישראל  טילים כימיים וביולוגיים ואולי גם גרעיניים. הממשלה התכנסה לראשונה בבונקר החדש בהרי ירושלים, שנבנה עבורה בעלות של מיליארדי שקלים, שאמור להיות עמיד למלחמה אטומית ביולוגית וכימית. לטעמי הוצאה מיותרת שמוטב היה להשקיעה במטרות של שלום.

הבונקר הזה עלול להגביר את הנטיות ההרפתקניות של ממשלות נוסח ליברמן-נתניהו- ברק וחבריהם מהימין הסהרורי, לאור תחושתם כי הם ומשפחותיהם יוכלו לשרוד מלחמה אטומית בבונקר החדש.

מי רוצה לחיות במדינה שזהו הצפי של מנהיגיה לאזרחיה? אין ספק שתסריטי האימה של  ראשי המדינה רק הגדילו את מספר המהגרים המחפשים מקומות מעט יותר שפויים.

ברית מילה

בנובמבר הקרוב יתקיים בסן פרציסקו משאל עם בנושא ברית המילה. קבוצת אזרחים מציעה לאסור את ברית המילה בתינוקות, לטענתם מדובר בטקס ברברי,  בהטלת מום במי שלא יכולים להתנגד. מי שמעוניין בכך, יעשה זאת כשיגיע לגיל 18 כשהוא בגיר בעל יכולת הכרעה לגבי גופו.

אילו אני תושב סן פרנציסקו הייתי תומך בהצעה. ברית המילה היא לדעתי טקס ברברי, בו מטילים ההורים מום בילדם בהגיעו ל-8 ימים. אין לו יכולת להתנגד, ומה שנותר לו, הוא בכי קורע לב לנוכח הכאב שהוא חש. הטקס כרוך בעוד פעולות דוחות כמו מציצת הדם  מהפין של התינוק באמצעות פיו של המוהל.

האבסורד בכל העסק שזה נעשה בשם הברית עם האל. דווקא אלה הטוענים כי האדם הוא נזר הבריאה, מעשה ידי האל, לא מקבלים את האדם כפי שנולד, אלא מתעקשים להטיל בו מום, והכול בשם האל, שכמו התינוק, לא יכול להתנגד. שהרי אילו האל היה רחום וחנון וכל יכול, כפי שהמאמינים אומרים בתפילותיהם, בוודאי היה מטיל וטו על כל הטקס שנעשה בשמו.

בתחום האמונה הדתית הדברים הם הפיכים. אדם יכול לעבור מדת לדת, או להחליט על היותו אתיאיסט. לא כן ברית המילה. זהו מעשה בלתי הפיך ועל כן אך נכון וצודק להשאיר החלטה כה גורלית לאדם עצמו. מה עוד ודתו של אדם, הן יהודי והן מוסלמי,  לא נקבעת לפי ברית המילה. (להוציא מתגייר אלא שבמקרה זה מדבר באדם בגיר).

הגיע הזמן שהיחס לברית המילה לתינוקות לא יהיה שונה מהדחייה וההתנגדות המוצדקות לברית המילה לנשים.

תגובות
נושאים: מאמרים

44 תגובות

 1. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח וכל הכבוד והייקר לגדעון ספירו על מאמרו האמיץ והחשוב מאין כמותו.

 2. השקר הרגיל הגיב:

  גם האצ"ל והלח"י היו טרוריסטים. יספר ספירו לקוראים כמה ילדים ונשים רצחו האצ"ל והלח"י. יספר ספירו לקוראים איזה יחס קיבלו מי שהרגו במקרה גם אזרחים ע"י יתר היהודים בישראל. האצ"ל והלח"י הוכרזו ע"י הבריטים כטרוריסטים כי הם הרגו שוטרים וחילים בריטים. כמו אצל יתר דוברי השיחדש האורווליני הופכים אצל ספירו רוצחי ילדים ללוחמי שלום ותומכי טרור לפעילי זכויות אדם. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.

 3. עמי כהן הגיב:

  לא יודע מה מעוות יותר: עניין ברית המילה או עניין גלעד שליט.
  לגבי גילעד שליט, ראשית כל, אם שליט לא נהנה מביקורים וקשר כלשהו עם העולם החיצון, אם אין הוא יכול ללמוד לימודים אקדמיים וכו', הרי שכבר ברור שאין הוא זוכה ליחס טוב יותר מזה של אסירי החמאס. זה אמור להיות ברור כשמש.
  ספירו גם מקבל כלשונה את עמדת החמאס לפיה שליט לא מקבל ביקורים כדי להגן על חייו. זה כמובן קישקוש מוחלט. לא רק שאין לדעת אם כוחות הביטחון של ישראל באמת אינן יודעות היכן שליט (ויש לי יסוד סביר להניח שהן דווקא יודעות) ולא רק שהצלב האדום יכול להסכים להתניית ביקור שליט בכך שמקום שבייו לא יותקף, אלא אין שום מניעה שהחוטפים יעבירו באופן סדיר עדויות חד משמעיות על שלומו ותנאי מחייתו של גלעד שליט ומסרים אליו ממשפחתו. החוטפים הרי מנהלים מגע עם העולם החיצון. לכל הפחות, מישהו מספק להם מזון ואמצעים ומקבל מהם דיווחים.
  בקיצור, קישקוש מוחלט שבה לחפות על כך שהחמאס משתמש בכל מנוף לחץ אפשרי וניבזי על מנת ללחוץ על ממשלת ישראל דרך דריסת שארית השפיות של שליט ומשפחתו.
  וזה שספירו מתעלם מכך שמשוחררי עיסקאות קודמות רצחו מאות ישראלים-זה וודאי שאינו מפתיע. האם ספירו או המטה לשיחרור שליט הם שייקחו את האחריות למותם של אזרחים שירצחו מידי אותם מחבלים משוחררים? מדוע הם מצפים מראש הממשלה ייקח אחריות כזאת?
  ולגבי ברית המילה-מגוחך להשוות בין מילת הנשים ומילת הגברים. מילת הנשים נועדה לשלול את היכולת להנאה מינית, והיא אכן עושה זו בהצלחה. מדובר גם בטקס שמתקיים בגיל בוגר יחסית וללא הרדמה-מה שהופך אותו לכואב וטראומטי במיוחד. ועדיין נעים להיווכח שספירו ניזכר לבקר את מילת הנשים. מילת הגברים לעומת זאת, איננה גורמת שום נזק מוכח (למעט במקרים של תקלות) ומצד שני יש הרבה עדויות לתועלת הרפואית שבה. עד כדי כך שעל בסיס סידרת מחקרים, אירגון הברית העולמי קבע שברית המילה מסייעת משמעותית במניעת איידס והמליץ על מילה המונית ביבשת אפריקה. מעבר לכך, המילה מתבצעת בדרך כלל בגיל צעיר מאוד ולכן אין שום טראומות ארוכות טווח. כשהיא מבוצעת על ידי רופא-מוהל שמשתמש באילחוש, הכאב והסבל זניחים לגמרי.
  נכון שלתינוק לא ניתנת בחירה, אך זה לא שונה מהרבה מאוד בחירות שעושים עבורו, חלקן (למשל אם להתחסן ובמה להתחסן) משמעותיות הרבה יותר לטווח המיידי ולטווח הארוך. אני משוכנע שאילו התקיים משאל הרוב המוחלט של הנימולים, בוודאי אלו מסיבות דתיות-מסורתיות, היו מביעים שביעות רצון מלאה מכך שהם נימולים ומכך שמלו אותם בינקות וחסכו מהם את הטראומה של מילה בגיל מבוגר.

 4. ק.א. הגיב:

  זו המציאות. הלוואי והמאמר ותוכנו היו מצוצים (מהאצבע) או בגדר חלום רע.
  אכן מדובר בקוצצים ברישיון וכנראה שהמשותף לנושאים היא פעולת הקיצוץ.
  לפי סדר הופעתם: מקצצי חיים, מקצצי משא ומתן, מקצצי שלום, מקצצי שמחה.

 5. שבתאי לוי הגיב:

  קולגה של השטן הנאצי, מנגלה

 6. דוד עציון הגיב:

  "מניעת ביקורים אצל גלעד נעוצה בחשש שכך יתגלה מקום כלאו". גם אם זה נכון (ואני לא בטוח שכך הדבר), אי אפשר לשלוח קלטות באופן סדיר? מכתבים? ואם החמאס רוצה לדאוג כל-כך לשלומו של גלעד שליט, מדוע שלא ישחרר אותו תמורת ההצעה המאוד-נדיבה של ישראל ובכך ימנע סבל מגלעד (טוב, זה לא מעניין אותם) ומעמם הסובל (אחד התירוצים/סיבות לסגר הוא גלעד שליט)?
  התשובה היא אחרת: שמירה על גלעד היא תעודת ביטוח לראשי החמאס מפני חיסול ואמצעי ללחץ על ישראל ולהשפלתה.
  אבל אצל גדעון, כרגיל, תמיד אנחנו הרעים והפושעים

 7. עומר צנגוט חיפה הגיב:

  ברית מילה גורמת לתינוק כאב בידיוק כמו שהלידה עצמה גורמת לו לכאב , אז באותה
  מידה אולי כדאי לאסור על לידות טבעיות ולהכריח נשים ללדת רק ע"י ניתוח קיסרי
  שכן התינוק סובל פחות ולא נשאב בכוח דרך "מנהרה " צרה .

  ההשוואה שלך למילת נשים תמוהה , בביקורך הבא בעזה או טהראן , שאל את חבריך
  את משמעות מילת הנשים , הם יסבירו לך שמילת נשים נועדה למנוע מהנשים הנאה
  מקיום יחסי מין , שכן הנאה זו , כמו נהיגה או לבוש חשוף יכולה לחשוף אותם ל"סכנות"
  ולגבר לאבד שליטה עליהם . אני מקווה שלא תמצא הצדקה מוסרית "לעליונות התרבותית"
  של חבריך האיסלמיסטים ואף תסרב לזרוק את האבן הראשונה בסקילת הנשים שתערך
  לכבוד ביקורך . מילת נשים כאמור היא התעללות נטו , לא דת ולא מסורת .

 8. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "השקר הרגיל":

  מותר לך להיות בור ועם הארץ, או קורבן לשטיפת מוח, אבל היומרה שלך להעמיד פני מומחה היא חוצפה היאה לטרוריסט. להלן כמה עובדות על הטרור של אצ"ל ולח"י שכולו פגיעה באזרחים, בהם נשים וטף:

  4.11.1937 – 5 הרוגים, 8 פצועים ביריות על אוטובוס ברוממה.
  16.7.1938- 10 הרוגים, 3 פצועים, בהם 4 נשים ועוד נערה וילדה מפצצה בסל ירקות.
  26.7.1938 – 27 הרוגים, 46 פצועים מפצצה בשוק הערבי בחיפה.
  29.5.1939- 5 הרוגים, 18 פצועים מהתפוצצות מוקשים בקולנוע רקס בירושלים.
  20.6.1939 – 78 הרוגים מפצצה בשוק הירקות בחיפה.

  מסוף 1937 עד אמצע 1939 – בפחות משנתיים, הפיל הטרור של אצ"ל ולח"י 232 קורבנות בנפש ועוד 370 פצועים, גברים נשים וטף. הכל לפי נתוני הספר הרשמי למחצה שראה אור מחודש ב-1981 בסיוע משרד הביטחון.
  לזה יש להוסיף עוד הוצאות להורג של לפחות עשרה יהודים שנחשדו בשיתוף פעלה עם הכובש הזר.

  זהו מעט מזעיר משלל פעולות הטרור של אצ"ל ולח"י.

  לקוח ממאמרו של יוסי שריד, ציוני מסור, ב"הארץ" יום שישי 24 ביוני 2011

  והמביא דברים בשם אומרם כאילו הביא גאולה לעולם – מדברי חז"ל.

  • עומר צנגוט חיפה הגיב:

   בכל ההשוואות האלו שאתה עושה מר ספירו
   לא יזיק את יהיה קצת אלמנט של פרופרוציה ומידתיות , בעזה חמאס נבחר ברוב
   ואפילו ביהודה ושומרון המפלגות ימין קיצוני ( שנגיד והם מקבילים לחמאס ) לא זוכות לרוב הקולות
   אצל המתנחלים .

   יום השידורים המיוחד של רשת אל גאזירה לכבוד סמיר קונטר , שרצח במכה ילדה
   בת 16 וגרם למותה של עוד תינוקת שאמא נאלצה לחנוק אותה למוות , אך
   הוצג בתור גיבור מלחמה וסמל לגבר הערבי , רק מלמד שהעולם הערבי , עם הלוויינים
   וצלחנות הלויין והאנגלית היפה באולפן הכי מודרני שיש בקטאר
   הם עדיין אותם כובשים בוזזים ואנסים מהמאה ה 7 ו ה 8 . לא כולם כמובן …. אבל
   אם אתה רוצה להשליך מסקנות על הציונות והישוב היהודי בארץ ישראל בגלל מעשים
   של כמה חברי אצ"ל , אז אחרים יסיקו מסקנות מהאירועים בסוריה , תימן ולוב וכמו כן
   ממצעד הניצחון לסמיר קונטר – ויקבעו שהערבים הינם עם אלים וכובש מיסודו שרק
   בכח ניתן לשרוד מולו .

   ואם טובת הפלסטינאים חשובה לך עדיף שלא תאדיר את המיתוס השקרי על ברבריותם
   וכוחניותם של הישראלים , ההיסטוריה כמו בדיר יאסין הוכיחה שמיתוס שירת דווקא את הישראלים
   שבאו לכפרים ערבים אחרים ותושביהם נסו במהרה , שכן האמינו למיתוס והפכו לאזרחים סוג ב'
   במדינות סוג ז' כמו לבנון וסוריה , במקום לחיות בשלום ורווחה כמו ערבי ישראל שקיומם
   תמיד יפריך את עלילות הדם האנטי ציונויות על המאורעות שלכאורה קדמו לקום המדינה .

 9. דניאל קלטי הגיב:

  מאמר מעולה, גדעון – מסכים לחלוטין עם כל מלה ומלה!!

 10. אחד הגיב:

  גדעון, ברית מילה לזכרים אכן לא סימפטי במיוחד, אך האם בר השוואה לאלו של נשים? רובן עוברות אותו בלי הרדמה, ויותר מכך, הוא מטיל מום לא רק אסתטי, אלא גם מיני.

 11. בטטה הגיב:

  ד"ר אליאן שם קץ לחייו ,בתחילה נאמר על ידי בנו שאביו סבל מיסורי מצפון על מעשיו במוסד,אחר כך כנראה תחת לחץ הגירסה שונתה למחלה סופנית.

  לא נראה לי שעזבונו של הסרן האומלל יכולים לעשות משהו. המדינה דאגה בחוק לתת לעצמה חסינות נרחבת וגם סעיף ההתיישנות עומד לעזבון לרועץ.

  התרגיל נכשל כשלון חרוץ. הציבור גם הימני הבין שמדובר בספין וסרב לשתף פעולה .

  לגבי ברית המילה ,לצערי הלחץ החברתי הנו כבד מנשוא ,להתנגד לחיתוך השמחה זה יותר אמיץ מאשר לתמוך בזכות השיבה ….. גם ההסבר שמדובר בפגיעה בהנאה ממין לא משכנעת לחדול מטקס זה .

  • דינו הגיב:

   בטטה היקר (או אולי "בטטה היקרה"?),
   מעניין היכן שמעת שבנו של ד"ר אליאן אמר שאביו סבל מיסורי מצפון.
   אם יש לך מקור מהימן לכך – אשמח אם תשתף את כולנו.

   אודה לך גם אם תסביר את כוונתך במשפט התמוה: "התרגיל נכשל כשלון חרוץ. הציבור גם הימני הבין שמדובר בספין וסרב לשתף פעולה".
   איזה תרגיל? חטיפתו של הסרן? הרי גדעון ספירו בעצמו לא ידע על הסיפור, על אחת כמה וכמה "הציבור גם הימני", אז על מה אתה מדבר?

   נראה שתגובתך היא עוד אחת מקלישאות השמאל העיקבי, משהו בסגנון: "המוסד ביצע פעולה כושלת, בגלל ייסורי מצפון התאבדו העוסקים במלאכה, המדינה משקרת את כולם ולא מצליחה כי אף אחד לא קונה את זה".

   עכשיו לגבי ברית מילה: "ההסבר שמדובר בפגיעה בהנאה מינית" אולי באמת עומד תחת ההגדרה של המונח "הסבר", אבל מלבד זאת אין בו דבר מלבד היותו תירוץ מופרך ומגוייס כאשר שאר הארגונמטים מידלדלים.
   דיברתי עם שני גברים שעברו מילה בגיל מבוגר, ושניהם דיווחו על שיפור ההנאה ממין לאחר ההחלמה.

   • בטטה הגיב:

    בעתון של המדינה (לא הביביתון) בכתבה על מות הרופא רואיין הבן שלו ושם נאמרו הדברים הללו.

    התרגיל הכוונה לתרגיל הפחדת העורף משבוע שעבר.

    ואני דווקא שוחחתי עם מספר גברים שעברו מילה בגיל מאוחר ואצלם ירדה ההנאה… כנראה שכל אחד משוחח עם מי שתואם את תבניתו החשיבתית…

    אה כן ואני בטטה היקר לא היקרה ………..

 12. איציק לוי הגיב:

  שלום גדעון
  כאיש שמאל אין לי כל בעיה עם חטיפת אייכמן והדרך שבה היא נעשתה והייתי מוכן גם להתנדב לדבר כזה.
  אני מבין למה החמאס לא מתיר ביקורים אצל גלעד שליט אבל הוא כן יכול לשחרר מידע על מצבו מידיי פעם-אי שחרור מידע על מצבו זו התאכזרות לשמה.
  מעניין אם הבונקר נבנה רק לחברי הממשלה ובני משפחותיהם ,מי עוד יכול להכנס אליו בזמן מלחמה?,מי מחליט על זה?

 13. דינו הגיב:

  לגדעון:
  פשוט קשה להאמין. אתה מעיד על עצמך שאתה שוחר זכויות אדם ומנפנף בכרטיס החבר שלך באמנסטי – ועדיין אתה "מכבס" את ההפרה הבוטה של זכויות החייל השבוי גלעד שליט.
  מי כמוך אמור לדעת שלהפרת זכויות אדם אין צידוק, בטח לא צידוק ציני כמו שמירה על שלומו.
  חבל שאינך מבין שמדובר במדרון חלקלק. אם מותר לחמאס לחמוס את זכויותיו של גלעד שליט, ולא משנה הסיבה, אז לצה"ל מותר כך ומותר אחרת ולא תוכל לומר דבר.

  האמת המרה היא שהחמאס could not care less לגבי זכויותיו של שליט. "הדאגה" כביכול לשלומו היא בסך הכל משאלת לב שלך, בנסיון לשוות מראית של אנושיות היכן שאינה נמצאת.

 14. רוסיה בפוטנציה הגיב:

  לגדעון ספירו היקר אני חולקת עליך רק בנושא אחד -ברית המילה שדווקא תורמת להנאה ממין אצל גברים. שונה לגמרי במשמעותה אצל נשים . (אצל גברים ברית מילה נעשת בעוללים יש גם נוצרים נימולים בינקות , ואצל המוסלמים האדוקים עד גיל 13 לערך) אצל ה,בנות, ברית המילה למעשה היא מילה בעברית "מכובסת,, שמשמעה = סירוס. כמובן נשארת להן האופציה היחידה הפרודיאנית לקליימקס וגינלי .

 15. ודים הגיב:

  "אלא אחותו של גלעד התגייסה ומשרתת בימים אלה בצבא שמפקיר את אחיה" – המדינה יכולה להחליט שהיא משחררת מחבלים כדי לרצות מחבלים אחרים ושאלה ישחררו את גלעד, אבל מה צה"ל יכול לעשות כדי שלא נחשוב שהוא הפקיר את גלעד?! בעצם כשאני חושב על זה, זה נשמע לי פתרון הרבה יותר טוב מאשר לשחרר מחבלים. פעם ראשונה שאני מסכים איתך…

  דרך אגב, האם אתה יודע בדיוק שמימשל החמאס דורש מחיר מסוים וממשלת ישראל לא מסכימה? ואולי אלה מספר אנשים מצומצם שעושים מה שבא להם? ואולי הם כל פעם דורשים דברים שונים? אולי הם לא מוכנים לשום דבר שהוא לא כניעה מוחלטת של ישראל כי גלעד הוא הקלף היחיד שיש להם? או כדבריך – "מותר לך להיות בור ועם הארץ, או קורבן לשטיפת מוח, אבל היומרה שלך להעמיד פני מומחה היא חוצפה היאה לטרוריסט"

  אני לא רוצה להיכנס לנושא ברית המילה מבחינה דתית או לויכוח על השקפות עולם (אני אגנוסטיקן, אז מבחינתי מאמינים ואתאיסטים טועים באותה מידה) אלא להתייחס למשפט האחרון שלך "הגיע הזמן שהיחס לברית המילה לתינוקות לא יהיה שונה מהדחייה וההתנגדות המוצדקות לברית המילה לנשים.". הוא מגלם בעיני את כל מה שאני לא מסכים איתו בתפיסת העולם שלך. ברית המילה היא לא בסדר? אז היא זהה לדבר הכי נורא בקטגוריה שלה – ברית הנשים (אתה בכלל מבין את ההבדל?). ישראל קצת לא בסדר? אז היא זהה לגרמניה הנאצית או לסוריה של אסאד או לכל זוועה נוראית אחרת שקיימת בעולם. המוסד ביצע כמה דברים שאתה לא מסכים איתם? אז הוא ארגון פשע אפל ונורא שלא שונה מאל-קעידה. ביבי קצת לא בסדר? אז הוא דיקטטור חזיר פושע ולא שונה מפול פוט (בשביל הקוראים באתר שסבורים שהוא היה מנהיג טוב כי הוא לא קפיטליסט – קחו את בלייר או בוש). אין גווני אפור, אין פרופורציות ולכן אין סדרי עדיפויות הגיוניים. אז מה עם אסאד הורג אנשים? הרי הוא גרוע באותה מידה כמו ישראל…

 16. סיני הגיב:

  "מניעת ביקורים אצל גלעד נעוצה בחשש שכך יתגלה מקום כלאו, וישראל תתפתה לפעולה צבאית שתביא למותו".
  אין לי אלא לשאול בכנות: אתה באמת מאמין לזה? כלומר, מאמין לכך שהדאגה היא לשלומו ולא לקלף המיקוח היקר שלהם.
  על אותו משקל, ישראל יכולה לטעון שסירובה לשחרר אסירים פלשתיניים נובע מהדאגה שמא יתפתו לבצע פיגועי התאבדות שיביאו למותם.

 17. בן שמואל הגיב:

  לודים:
  ספירו לא כתב שברית המלה לגברים ונשים זה אותו דבר.הוא רק כתב שהגיע הזמן להתנגד לברית המילה לתינוקות באותה רמת התנגדות כמו ברית המילה לנשים.

  לדינו:
  הסרת העורלה פוגעת בהנאה המינית.

  עוג מידע על בריתת המילה באתר
  http://www.gonnen.org/

  • ודים הגיב:

   אם אני מציג רמת התנגדות זהה לברית המילה ולברית הנשים הרי שאני מתייחס לשני הדברים האלה כזהים מבחינת הרוע שלהם וזה ממש לא המצב. להתנגד לשני דברים אלו באותה רמת התנגדות היא זלזול במעשה הנורא שנקרא מילת נשים רק כדי להתנגח ביהדות.

 18. גילה הגיב:

  גלעד שליט עדיין בשבי אך ורק בגלל סירובן של ממשלות ישראל לשחרר תמורתו שבויים. זו עובדה ידועה לכל. "המחיר" עלה ככל שהסירוב נמשך. נכון, צריך היה לאפשר לבקרו ואינני מסכימה
  עם התנהלות החמאס אך האשמה על המשך היותו בשבי מוטלת על כולנו. לו היינו מבינים שרק שחרור
  שבויים יביא לשחרורו, גלעד כבר היה חוזר לחיק משפחתו.
  האם המוני הישראלים המזדהים עם משפחת שליט היו מוכנים לשלם את המחיר של אי שחרור
  אנשי חמאס לו היה מדובר בבנם ?………….

  אכן רק עיוורון יכול לגרום לנו לחשוב שמעשיהם של אנשי המחתרות היו מוצדקים בעוד שמלחמתם
  של הפלשתינאים היא אך ורק טרור לשם טרור.
  רצח הוא רצח הוא רצח

  • ודים הגיב:

   בנוגע לסיבה שבגללה גלעד עדיין בשבי – ארשה לעצמי לצטט משפט של אדם גדול ממני, אדם סובלני שמעריך דעות שונות משלו – "מותר לך להיות בור ועם הארץ, או קורבן לשטיפת מוח, אבל היומרה שלך להעמיד פני מומחה היא חוצפה היאה לטרוריסט".

   עכשיו ברצינות – "זו עובדה ידועה לכל" – את רצינית?! את מכירה מישהו מצוות המו"מ? מהקבינט? מהנהגת המחאס? מישהו מהמתווכים? כנראה שלא (אם כן, אשמח לשמוע) ובגדול את לא יודעת *כלום*! גם אני לא יודע *כלום* ואני אגלה לך סוד – גם גדעון לא יודע *מאומה*. אני לפחות מודה בזה. הוודאות שלך בצדקתך לא נובעת משום עובדה או ידיעה אלא קיימת בגלל השקפת העולם שלך…

   למה לא לקרא להחלטה של החמאס להעלות את המחיר – סירוב – הרי דרושים שני צדדים להסכמה. למה כל מחיר שהמחאס דורש הוא לגיטימי ואם ישראל לא מוכנה – היא סרבנית?

 19. עמי כהן הגיב:

  נו, אנסה שוב להעלות תגובה זו בפעם השלישית בתקווה שהמערכת תתרצה
  לא יודע מה מעוות יותר: עניין ברית המילה או עניין גלעד שליט.
  לגבי גילעד שליט, ראשית כל, אם שליט לא נהנה מביקורים וקשר כלשהו עם העולם החיצון, אם אין הוא יכול ללמוד לימודים אקדמיים וכו', הרי שכבר ברור שאין הוא זוכה ליחס טוב יותר מזה של אסירי החמאס. זה אמור להיות ברור כשמש.
  ספירו גם מקבל כלשונה את עמדת החמאס לפיה שליט לא מקבל ביקורים כדי להגן על חייו. זה כמובן קישקוש מוחלט. לא רק שאין לדעת אם כוחות הביטחון של ישראל באמת אינן יודעות היכן שליט (ויש לי יסוד סביר להניח שהן דווקא יודעות) ולא רק שהצלב האדום יכול להסכים להתניית ביקור שליט בכך שמקום שבייו לא יותקף, אלא אין שום מניעה שהחוטפים יעבירו באופן סדיר עדויות חד משמעיות על שלומו ותנאי מחייתו של גלעד שליט ומסרים אליו ממשפחתו. החוטפים הרי מנהלים מגע עם העולם החיצון. לכל הפחות, מישהו מספק להם מזון ואמצעים ומקבל מהם דיווחים.
  בקיצור, קישקוש מוחלט שבה לחפות על כך שהחמאס משתמש בכל מנוף לחץ אפשרי וניבזי על מנת ללחוץ על ממשלת ישראל דרך דריסת שארית השפיות של שליט ומשפחתו.
  וזה שספירו מתעלם מכך שמשוחררי עיסקאות קודמות רצחו מאות ישראלים-זה וודאי שאינו מפתיע. האם ספירו או המטה לשיחרור שליט הם שייקחו את האחריות למותם של אזרחים שירצחו מידי אותם מחבלים משוחררים? מדוע הם מצפים מראש הממשלה ייקח אחריות כזאת?
  ולגבי ברית המילה-מגוחך להשוות בין מילת הנשים ומילת הגברים. מילת הנשים נועדה לשלול את היכולת להנאה מינית, והיא אכן עושה זו בהצלחה. מדובר גם בטקס שמתקיים בגיל בוגר יחסית וללא הרדמה-מה שהופך אותו לכואב וטראומטי במיוחד. ועדיין נעים להיווכח שספירו ניזכר לבקר את מילת הנשים. מילת הגברים לעומת זאת, איננה גורמת שום נזק מוכח (למעט במקרים של תקלות) ומצד שני יש הרבה עדויות לתועלת הרפואית שבה. עד כדי כך שעל בסיס סידרת מחקרים, אירגון הברית העולמי קבע שברית המילה מסייעת משמעותית במניעת איידס והמליץ על מילה המונית ביבשת אפריקה. מעבר לכך, המילה מתבצעת בדרך כלל בגיל צעיר מאוד ולכן אין שום טראומות ארוכות טווח. כשהיא מבוצעת על ידי רופא-מוהל שמשתמש באילחוש, הכאב והסבל זניחים לגמרי.
  נכון שלתינוק לא ניתנת בחירה, אך זה לא שונה מהרבה מאוד בחירות שעושים עבורו, חלקן (למשל אם להתחסן ובמה להתחסן) משמעותיות הרבה יותר לטווח המיידי ולטווח הארוך. אני משוכנע שאילו התקיים משאל הרוב המוחלט של הנימולים, בוודאי אלו מסיבות דתיות-מסורתיות, היו מביעים שביעות רצון מלאה מכך שהם נימולים ומכך שמלו אותם בינקות וחסכו מהם את הטראומה של מילה בגיל מבוגר.

 20. איתן לרנר הגיב:

  גדעון ,

  יישר כח שאתה כותב לראשונה על ברית המילה. אגב נכון לומר "לא דגדג " לנתניהו ולא דקדק .
  לעומר ול"רוסייה בפוטנציה ": אפשר בקלות להשוות את המילת הנשים למילה הגברית. אנשים אינם זוכרים את הכאב הנורא שבהטלת מום זו כיוון שהם נאלצים להדחיק את האקט של שנאה וחוסר הגנה טוטלי כלפייהם כשהם עוד רק חבילת צרכים שרק היגיעה לעולם.לכן קל לגברים לומר שזה לא נורא ויש לכך מעלות וכו' וכו'.מוזר שנשים שלא עברו זאת כלל יכולות לתמוך בצעד נוראי שכזה.בשם אמונה פגאנית או אחרת אנשים מטילים מום .הכאב המודחק כאמור הוא נפשי רגשי ופיזי ומשפיע על שאר החיים. ההשוואה של עומר ללידה היא מוזרה במקרה הטוב.ראשית, לידה אינה חייבת לכאוב לתינוק ואכן כשיש טראומה בלידה הרישום שלה ניכר לאורך כל החיים(ראה מחקרים בנושא וראה עדויות של אנשים שעברו תראפיות רגרסיביות כדוגמת התראפיה הפרימאלית).שנית אין האחד מצדיק את השני והטלת מום אינה חלק מהטבע בניגוד ללידה.
  אנחנו נמנענו מלפגוע בבננו בצורה המחרידה הזו ודוחקים בכל הורה אחר שיחשוב טוב וינסה להרגיש ולדמיין מה באמת ילדו הקט מרגיש בסיטואציה האיומה הזו והאם הה מוכן בעצמו לעבור הטלת מום מבלי שנשאל כשהוא כבול בידי אנשים חזקים וגדולים ממנו פי 10 או 20 .

 21. אשר פרוליך הגיב:

  מאמר מקומם. איך אפשר בכלל להעלות על הכתב המשפט שגלעד שליט "נהנה" אולי אפילו יותר מהאסירים הפלסטינאים בשבי,בלי קשר טלפוני,מכתבים,בלי קשר עם משפחתו,בבידוד מוחלט?
  איך אפשר לטעון שבעיני הפלסטינאים מתאבדים ורוצחים חפים מפשע נחשבים ללוחמי חופש וזה זכותם?בדרך זו אפשר להצדיק כל פשע ומעשה נבלה,כי הכול סוביקטיבי.
  איך אפשר לטעון שתרגילי התגוננות אזרחית הם מכוונים להפחדה האוכלוסיה,כשאירן וחיזבלה מצהירים מדי יום שביכולתם לפגוע בכל נקודה בישראל,וזו אפשרות אמיתית,ולאחר הנסיון שהצטבר ב20 השנים האחרונות הן בגבול הדרום,והן בגליל,בחיפה,בעמק,במפרץ ואף במרכז הארץ.
  מה הכותב מצפה? שנתאבד כולנו?שנבקש רחמים ממשטר המטורפים הדתיים של אירן?
  תגובות קודמות שלי למאמר מקומם זה לא פורסמו באתר זה.מקווה שתגובה צנועה זו כן תתפרסם.

 22. לעניין ביקורים אצל גלעד הגיב:

  מעניין שהיצירתיות של ספירו נגמרת כשמדובר בחטוף ישראלי. ישנן מספיק אופציות שיאפשרו ביקור אצל גלעד. החל מהפקדת ערבות אסטרונומית וכלה בערבויות אמריקאיות או של כל מדינה אחרת שימנעו ניסיון חילוץ של ישראל. הסיבה שלא ניתנים ביקורים אצל גלעד היא אחת והיא הזילזול של ארגוני הטרור המוסלמים בכל מה שנוגע לזכויות אדם. המשעשע הוא לראות כיצד ממשלת חמאס החלה לצווח על כך ש"הרעת" תנאיהם של אנשי חמאס נוגדת את החוק הבינלאומי (כן…זה בהחלט נוגד את הפיסקא שמחייבת להעניק לכל שבוי את הזכות לשפר את כישורי הסנוקר שלו ואת השכלתו האקדמאית)

 23. מישהו הגיב:

  כל הכבוד על המאמר. מסכים מאד לגבי הרוב, בתור מישהו שסבא שלו היה טרורטיסט בלח"י.
  אבל בנוגע למילה – אני בהחלט לא מסכים. חוץ מזה שהוכח שזה בריא ועוזר נגד זיהומים בהמשך החיים, זהו מנהג, ברברי או לא ברברי, דתי שלא ממקומה של המדינה לקבוע אם הוא חוקי או לא. צריך להגביל את השליטה של המדינה על פרטיה ולא להגדיל אותו. במקרים של התעללות, כפי שמילה לנשים, שמטרתם השפלה ונחיתות, יש להתערב, אבל לא בכל טקס, יהא ברברי כפי שאתה מכנה אותו או לאו.

 24. פשוט בורות הגיב:

  גדעון,

  בן כמה אתה?

 25. גדעון ספירו הגיב:

  כמה מלים לאלה ששמו עצמם כדואגים לגלעד שליט. במתכוון אני כותב "שמו עצמם" כי הם צבועים כמו ממשלת ישראל, שהרי אילו רצו באמת בשחרורו, הי מציעים את שאני מציע , לא להתגייס. בימים אלה מתגייס מחזור יולי אוגוסט. אילו המחזור היה מסרב להתגייס כל עוד ישראל לא מבצעת את חילופי השבויים, גלעד כאן תוך שבוע.
  אינני מצדיק את יחס החמאס לגלעד, ולו בגלל העובדה שאיני יודע מה היחס שהוא מקבל. אני מסכים עם אלה האומרים שאפשר היה לשחרר קלטות על מצבו לעתים יותר קרובות, וזאת אמרתי גם בעזה. אבל אני מתפלא על אלה שבאים בטענות אל ממשלת החמאס על שלא נוהגת לפי אמנות בינלאומיות ובאותה עת מגדירים אותה כארגון טרור. האם אצ"ל נהג לפי אמנות בינלאומיות? אבל יש לי הפתעה: גם ישראל לא נוהגת לפי אמנות בינלאומית -לא בבתי הסוהר ולא מחוצה להן. ישראל חוטפת אנשים מבתיהם, מחזיקה אסירים בבידוד למשך שנים, משפחות האסירים מעזה אינן מורשות לבקר, שלא לדבר על ההתנחלויות שכולן הפרת חוק ופשע מלחמה.
  מי שמציע לממשלת החמאס להתבסס על הבטחות ממשלת ישראל כי לא תבצע פעולה צבאית, עושה צחוק מעצמו. לישראל רקורד של הפרת הבטחות בתחום זה. ישראל ביימה מו"מ בקשר לשחרור ילדי מעלות, הזעיקה את השגריר הצרפתי, שלא ידע שהוא משמש סטטיסט בהצגה, ובעת "המו"מ" הכינה פעולה צבאית. מרבית הילדים שנהרגו נפגעו מאש חיילי ישראל. את ההיסטוריה הזו יודעת גם ממשלת החמאס.
  תנועת החמאס מאוסה בעיניי בדיוק כמו המתנחלים, בהבדל אחד: החמאס שייך לעם הכבוש, המדוכא מה שנותן לה הילת תנועת שחרור, והמתנחלים שייכים לעם הכובש והמדכא, שהוא הביצה המצמיחה את תנועת ההתנגדות הפלסטינית, כולל החמאס. הדרך היעילה ביותר להבסת החמאס, היא בסיום הכיבוש.

  לעניין ברית המילה: מידת ההתנגדות לא זהה למידת האכזריות. אני מתנגד נחרצות לשניהם, אבל אם לא הייתי ברור, אזיי אני מדגיש כי מילת הנשים היא אכזרית לאין ערוך מזו לתינוקות, מה שלא ממעיט בעיניי את הברבריות של ברית המילה. אני מצטרף להערכה שהובעה לאיתן שהיה לו האומץ לנהוג כהומניסט.

 26. דרור בל"ד הגיב:

  הסיבה שגלעד שליט אינו בבית היא אך ורק פוליטית.

  למשטר הציוני יש אינטרס עליון להשאיר את גלעד במעצר מנהלי עד שייפתח משפטו (על מועד המשפט תבוא הודעה נפרדת) כדי לא להעצים עוד את כוחו הפוליטי של החמאס מול הפת"ח. נתניהו מנהל מו"מ מדומיין על מחיר השחרור – מחיר שנקבע מראש לפני חמש שנים ומאז לא השתנה – אך ורק כדי לטשטש עובדה זו. נתניהו אכן נלחם בטרור לראייתו, אך עניינו היחיד הוא להחליש את כוחו הפוליטי של החמאס. השארת גלעד שליט במעצר מנהלי ללא משפט במשך שנים – מעשה ציונים – מסיטה את דעת הקהל (גם העולמית) מפשעי המלחמה של הציונים ומשמשת עילה מוסרית לביצועם. כל מי שמשתתף במו"מ מדומיין זה, בין אם הוא בעד ובין אם הוא נגד עסקת שליט (להלן: העיסקה) משתף פעולה הן עם החמאס והן עם נתניהו.

  • עמי כהן הגיב:

   אדוני מודע לכך שביבי הסכים לעיסקה שהציע המתווך הגרמני והחמאס סירב לתת תשובה?
   היחיד שיש לו אינטרס בהחזקת שליט הוא החמאס. עצם ההחזקה מעצים את כוחו של החמאס, מהווה תעודת ביטוח למנהיגי החמאס, משמרת את החמאס בתשומת הלב האיזורית והעולמית ומונע מהחמאס את הצורך לומר לחלק מהאסירים שעליהם אפשר לוותר.

 27. שירה הגיב:

  מסכימה עם הכל ולמרות שמשפחת שליט מעדיפה תמיכה עממית רחבה בסגנון וודסטוק מאשר פעולה קונקרטית, עדיין אני משתפת פעולה עם הוויב החדש. לאחרונה שלחתי סמס ל-5252 ומה שנועם מבקש שנעשה כמעט בהכל אני תומכת. הגיוס של אחות של גלעד נועד להרגיע את המדינה שמשפחת שליט לא נגדה אלא רק מבקשת שהבן שלה ישוב הביתה.
  גם מי שרוצה בשחרור גלעד שליט חושב שנתניהו באמת מתלבט בין שחרור אסירים "מסוכנים" לבין שחרורו של גלעד שהוא מחובתו של הצבא הכי מוסרי בעולם, בעוד שמנגנון ההפחדה המפותח הוא זה שמבטיח שמקבלי השכר מינימום בהמוניהם והשכבה שמעל אלו של ה10000-8000 שטוחנים בעבודה כל היום בשביל שלא יפטרו אותם, ישבו בשקט ויחשבו שהביטחון קודם לצרכים האישיים.
  כמו שאמרה לי מישהי בעבודה שהיא מוכנה לגור בהתנחלויות כי הממשלה קבעה את זה ומי היא שתתנגד לזה או שתגיד לממשלה מה טוב ושאם יפנו, גם עם זה היא תתמודד (מה שמזכיר לי ישר את אייכמן, שזו בדיוק ההצדקה שהוא חזר עליה שוב ושוב במשפט).
  מישהי חכמה יותר, בעבודה אחרת, אמרה לי את משפט המחץ: פה זה לא אזרחים שיש להם מדינה אלא מדינה שיש לה אזרחים.
  אם הייתי יכולה הייתי עוזבת את הארץ מחר או יותר נכון כבר לפני שנה, אבל אילוץ מסוים תוקע אותי פה לעוד שנה וחצי, שאותם אנצל כדי לדעת שבדית טוב, למצוא עבודה טובה ולא לחזור לעולם.

  • בטטה לשירה הגיב:

   בעניין הזה של הגירה מכאן את לא לבד

   כמו בנושא אחוז המתגרשים- רבים היו עוזבים אלמלא כל מיני אילוצים שמשאירים אותם כאן.

   כולנו אם נסתכל סביבנו נגלה בני משפחה שהגרו מכאן.נכון שמעטים מהגרים במפורש בגלל שהתייאשו ,תמיד יש כל מיני סיבות אחרות לטעון להגירה.

   ועוד נקודה חשובה -ההגירה לארץ בשפל למרות שאין שום מגבלה על שום יהודי להגר .פשוט ישראל דוחה ומגעילה את מרבית היהודים שנמנעים אפילו לבקר כאן.

 28. עמי כהן-לגדעון ושירה הגיב:

  אתם מודעים לכך, שהאסירים שהחמאס דורש שיחרורם (ומתעקש על שיחרור לגדה המערבית-שם יקל עליהם לבצע פיגועים) האם אכן מסוכנים? שמשוחררי עיסקאות קודמות אחראים להירצחם של מאות אזרחים ישראלים?
  האם שירה וגידעון ספירו מוכנים לקחת אחריות על הרצחם של אזרחים ישראלים על ידי משוחררי העיסקה? האם אתה תסתכלו למשפחות הרצוחים בעיניים? האם תהיו מוכנים לשלם את מחיר האחריות?
  ולשירה-איומים בעזיבת הארץ הם מזמן פאסה. את יכולה להגר לשבדיה אם נראה לך שהיו לך חיים עדיפים שם. יהיה לך לאן לחזור אם עניינים שם יהפכו לא נעימים עבורך.

 29. מה הקשר הגיב:

  יש יותר מדרך אחת לדאוג לגלעד והיא לא בהכרח לא להתגייס. אחת הבעיות של השמאל הישראלי היא שאלו כמו גדעון חושבים שדרכם היא הנכונה ואין בילתה (למרות שהיא נכשלת פעם אחר פעם במבחן המציאות אבל זה כבר נושא לדיון אחר).
  אין פסול בהצמדת תנאי אסירי החמאס לתנאיו של גלעד שליט. אם חמאס רוצה להיטיב את תנאי אסיריו, יכבד ויחשוף את תנאיו קבל עולם כדרך שביכולתם לחשוף אירועים נוספים. הרי בטוח שיהיו כמה שישמחו להראות כיצד ישראל אינה עומדת בסטנדרטי הכליאה הגבוהים אותם הציב החמאס. תחת זאת, בחמאס בחרו להגיב בכך שהרעת התנאים נוגדת את אמנת ג'נבה, שטות גמורה שזועקת צביעות ככל טענה המושמעת מאלו שזכויות אדם ואמנות בין לאומיות אינן נר לרגליהם בלשון המעטה.
  באשר לביקורים אצל שליט. אכן אם חמאס אינו מעוניין לאפשר ביקורים אצל גלעד שליט, זה אמנם רע אבל מהי הסיבה שבגללה ישראל אמורה לאפשר ביקורים אצל אסירי התנועה שאינה מאפשרת ביקורים אצל גלעד?

 30. עמיקם כהנשווילי הגיב:

  היום פורסם כי הצלב האדום הודיע שהחמאס מסרב כעת אפילו לאשר שגלעד שליט חי ועמדתו הרשמית כלפי הצלב האדום היא "לא יודעים". יש מישהו שעדיין רוצה לטעון שמטרת החמאס היא לשמור על חייו של שליט ולכן לא מאפשרים לו מגע עם העולם החיצון? דומני שקשה לחלוק על כך שמטרתו היחידה של החמאס בהתנהלותו בעניין זה היא הגברת הלחץ על משפחת שליט וכך בעקיפין על ממשלת ישראל, תוך ניצול המגמה להשוות בינו לבין רון ארד שאכן גורלו הפך בשלב מסוים למעורפל ביותר.

 31. רועי הגיב:

  כמה שאלות לגדעון ספירו הנכבד
  אלו סעיפים באיזה אמנות בינלאומיות (שהתקיימו בתקופתו) הפר האצ"ל?
  איזה סעיפים באיזה אמנות בינלאומיות מפרה ישראל בנושאים שציינת? ויש להתייחס כמובן לאמנות שעליהן ישראל חתומה ולא לכל מיני מסמכים קיקיונים שחתומה עליהם מדינה וחצי.
  לדוגמא, ברוב מדינות העולם, אם לא כולן, ניתן למצוא אסירים בבידוד, ולו זמני בשל מסוכנות או כענישה (ע"ע "צינוק"). בוודאי שזה מתקיים בבתי הכלא בארה"ב. בישראל, בג"ץ דחה עתירה הטוענת שבידוד אסירים מנוגד לחוק הישראלי או הבינלאומי (בג"ץ 1475/10). אני לא בטוח, אבל בהחלט יש סבירות שבית המשפט העליון מכיר את החוק טוב יותר מגידעון ספירו.
  אמנת ג'נבה ביחס לשבויים, הלא היא אמנת ג'נבה השלישית,(האסירים הפלסטינים לא מוגדרים רשמית כשבויים, אבל לצורך העניין) איננה דורשת ביקורי משפחות או עורך דין. ולכן ישראל איננה מפירה דבר. האמנה כן דורשת תנאי קיום מינימליים מוגדרים היטב וקשר עם העולם החיצון, לכל הפחות דרך הצלב האדום. היא דורשת גם לאפשר פיקוח על תנאי השבי על ידי הצלב האדום. כל אלה (והרבה יותר מזה) מאופשרים על ידי ישראל ונשללים על ידי החמאס. כלומר, ייתכן שהחמאס נותן לשליט את תנאי הקיום המינימליים הנדרשים אך ספק רב. לא ברור איך החמאס, בשמירתו הקנאית על סודיות מקום השבי, מאפשר לגילעד שליט אמון גופני או סעד דתי כנדרש בפרק החמישי של האמנה או טיפול רפואי הולם במידה ונדרש אישפוז, למשל. קשה לי להאמין שמי שמתהדר בהשתיכותו לאירגון אמנסטי אינו מודע לכל זאת.
  ולמי שמתעניין באמנת ג'נבה השלישית-בבקשה
  http://en.wikisource.org/wiki/Third_Geneva_Convention#Chapter_V:_Religious.2C_Intellectual_and_Physical_Activities
  בקיצור, די לדבר בסיסמאות ולחפש איזונים בין החמאס לישראל היכן שהם לחלוטין לא קיימים. קצת יושרה לא תזיק. תגובתו של גידעון מתבקשת. אשמח אם תודה בטעותך או תנמק מדוע אתה עדיין עומד מאחוריה. לא בושה לטעות אבל אדם בעל יושרה מודה בטעות ומתקן.
  תודה.

 32. מתן כהן הגיב:

  תודה גדעון, כתבה מצוינת כרגיל.
  מסכים איתך לחלוטין בכל הנושאים.
  אם ישראל רוצה לשחרר את החייל השבוי גלעד שליט, תתכבד נא ותשחרר בתמורה את השבויים הפלסטינאים שדורש החמס ובא לציון גואל.
  ברית המילה היא מנהג ברברי, פרימיטיבי ותמוהה העובדה שמרבית החילונים עדיין מבצעים אותו על תינוקות חסרי ישע.

 33. לרועי מהאמת היחסית.. הגיב:

  התמימות הילדותית שלך מקסימה.פשוט כתבת תגובה מלאה עובדות וטיעונים עיניינים ומצפה לתגובה עיניינית מהכותבים פה?!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים