הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 ביולי, 2011 12 תגובות

בדיוק בעת שניצן הורביץ, חבר סיעת מרצ בכנסת, מרעים בקולו מעל דוכן הכנסת –  "עיריית ירושלים לא צריכה שמונה סגנים", מתנהל משא ומתן בין ראש העיר, ניר ברקת, ונציגי סיעת מרצ בעירית ירושלים בדבר צירופם מחדש לקואליציה, ומינוי סגן ראש עירייה מטעם מרצ בשכר. הסכם כזה לא נולד ביום אחד, הוא תוצאה של מו"מ שבחלק הנראה לעין, היינו עדים להופעה של נאומים חוצבי להבות ושליפת אגרופים קמוצים עם כתב אשמה לעברם של האחראים לחוק מושחת, כשבשקט בשקט מתנהל לו משא ומתן… על ג'ובים למרצ.

המשא ומתן הבשיל לאט ובטוח. מרצ בכנסת צעקה בגרון ניחר נגד חוק הג'ובים ובאותה עת נציגיה נוסקים למרומי הצוקים כאחוזי טירוף לטרוף  ג'וב נחשק, ג'וב של סגן ראש עיר בשכר. סגן שמיני באחת הערים העניות ביותר במדינת ישראל, כאשר עלותו של כל סגן לראש העיר מסתכמת במאה שלושים אלף שקלים חדשים כל חודש.

לא מתפשרים? חייבים פתרון מדיני? (יו"ר מרצ, חיים אורון, מתוך תעמולת הבחירות של מרצ)

מרצ מעלה בשליחותה החברתית לא רק בממד הערכי של טוהר מידות. בכנסת מרצ מהלכת מעדנות בנאום מרגש נגד מינויים אינפלציוניים של סגני שרים בעלות של רבבות שקלים למשלם המסים ובאותו הזמן בדיוק ריצת עמוק של סיעת מרצ לעבר הג'וב של סגן ראש עיר.  מרצ מעלה גם במחויבות שלה למאבק על דמותה של ירושלים. מול גל לאומני עכור – המבקש לטוות קדושה לירושלים בהיותה עדיין עיר כבושה – ציפיתי לראות את מרצ במחנה גדול של שוחרי ירושלים, מחנה הנאבק להביא את העיר למה שהיא צריכה להיות –  עיר שבה תתקיימנה שתי בירות . ירושלים בירת פלסטין בחלקה המזרחי של העיר, וירושלים  בירת מדינת ישראל בחלקה המערבי של העיר.

לפני כחודש עמדתי יחד עם מוסי רז, חבר הנהגת מרצ, בהפגנה נגד ההתנחלות בראס אל עמוד לצידם של מאות רבות של מפגיני שלום ישראלים ופלסטינים, ובדיוק באותו שבוע שראש העיר מוביל את האישור לתוספת של בניית עשרים ושלוש יחידות דיור חדשות באותה שכונה ראס אל עמוד, מרצ מחליטה להצטרף לקואליציה בראשות ניר ברקת. לצערי , כאמור, מרצ מעלה בשליחותה, כשהיא מוכנה להצטרף לקואליציה של הפירומן, ניר ברקת.

ראש העיר ברקת נושא באחריות להדלקת אש של שנאה בירושלים. ניר ברקת הוא נושא באחריות לפשע הבלתי נסלח של פינוי דיירים פלסטינים מבתיהם בשכונת שיח ג'ראח והכנסת אויבי השלום במקום הדיירים החוקיים. עם ניר ברקת כרתה מרצ ברית קואליציונית. כואב לי ששנים רבות הייתי חבר במרצ, שנים רבות השקעתי ממרצי בפעילות למען מרצ. מסתבר, שהייתי חבר במרצ, שכבר מזמן אבד לה המרץ.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  מי בכלל עוד חושב לבחור בגוויה המהלכת הזו ששמה מרץ?
  בבחירות האחרונות הצבעתי לחד"ש ולעיריית תל אביב לדב חנין ורשימתו.
  לגבי הבחירות הבאות הכל פתוח .

 2. יונית גולן הגיב:

  חיים אורון בקולות הקיבוצים מנע את האפשרות שרן כהן יעמוד בראשות מרץ בבחירות לכנסת. חיים אורון לא שם לב שהוא נבחר לראשות מרץ בקולות הקיבוצים , שברובם העדיפו בבחירות לכנסת את קדימה.
  עכשיו מרץ עושה את הדרך לניר ברקת בברכתם של שלושת חברי הכנסת של מרצ , שגם בחרו להם מזכיר בשם דרור מורג , שכבר קבע , שההצלה למרץ תהיה רק "מהימן שור".
  אז היתה מרץ , ואני הקטנה אהיה בין אלה שמצטערים להליכתה לחיקו של ניר ברקת.. אז נמשיך להאבק ל"שתי בירות בירושלים" ל"אין קדושה בעיר כבושה" בלי מרץ , שיש לה התחייבות למצית האש בירושלים – מר ניר ברקת.

 3. אחד העם הגיב:

  חבל שלמרצ אבד המרץ והיא העדיפה את ההליכה לקאנוסה של ניר ברקת במקום לעמוד ברחובות ירושלים ולגייס הציבור למאבק חסר פשרות – "אין קדושה בעיר כבושה" – "ירושלים המזרחית בירת פלשתין" ו"ירושלים המערבית בירת מדינת ישראל." זה יותר קשה לשחות נגד הזרם העכור של לאומנות . זה יותר קל לקבל את התיק של ירושלים המזרחית מידיו של האיש עם הגפרור ביד – ניר ברקת.

 4. נורית הגיב:

  הכי קל לפסול מבחוץ. בואו נעמוד שם ונרד על כולם, נהיה צודקים. בטוח שאז יבוא שינוי.

 5. אורי הגיב:

  פעם היו שם פרחים
  והגן נתן עצי פרי לרוב
  והיו השחפים
  מנשקים את החוף לעת ערב.

  ככה יודעים לספר
  הזקנים שגרים על ההר.

  ואני אומר –
  פעם זה פעם
  ואשר עבר עבר,
  והפרח הפך לדרדר
  והשחף היה לטרף.

 6. איציק הגיב:

  ברגע שאתה בפנים אתה יכול להשפיע יותר מאשר לצעוק מבחוץ.
  מקוה שהמהלך יצליח.

 7. אחד העם הגיב:

  לאיציק שלום

  כך חשב ברק שבפנים ניתן להשפיע , ומי שהשפיע בסוף זה ביבי וליברמן .
  כך חשב חיים אורון בימים הראשונים של כל מלחמה , שעדיף לא לצעוק נגד .
  כך חושבים כיום שלושת חברי הכנסת של מרץ, שעדיף לקחת את תיק מזרח ירושלים ולשפיע מבפנים. אני אשמח אם המהלך הזה ישפיע , אך כבר בימים הראשונים לקיום ההסכם החליט הפירומן ניר ברקת באמצעות כל הוועדות המוסמכות להרחיב את מפלצת הבטון בראס אל עמוד בעוד יחידות דיור .
  כן זה קשה ומעייף לצאת כל יום לרחוב ולצעוק -כן!!! לצעוק "שאין קדושה בעיר כבושה" .

 8. shimbar הגיב:

  …גם אני הייתי שם,נמרץ,ב"מרצ".זה היה הבית שנותר…כבר לא. ההשרדות, גם עם 3 חברי כנסת והמוני מאוכזבים,שהלכו ל"קדימה" או החוצה, ההשרדות היא ,כך נראה, שם המשחק. זה לא קרה לאורי אבנרי,והוא נותר בחוץ. זה יקרה למרצ והיא תיוותר בחוץ…פרט לשורדיה והם אינם מספיקים, אפילו לא למנדט אחד. עצוב.סוף. כך איבדנו בית, משום שלא היינו אלטרנטיבה.

 9. אבינועם כרמי הגיב:

  אני בין אלו שמצטערים שמרץ אינה כתובת לשום מאבק של השמאל.
  בהסתדרות מצאה לה מרץ חממה של עסקנות עם משכורות לנציגיה בסיעה של עופר עיני . הפורום הנקרא כביכול חברתי מקבל פירורי כסף מהקופה של עופר עיני לשבת בסוף שבוע ארוך בבית מלון בצפון ולפטפט פטפוטי מאבק חברתי.
  בחיפה כימקליים מתבצע פשע מתועב נגד עובדים שובתים כבר למעלה מחודשיים . מרץ אינה כתובת . כי מרץ בקואליציה עם עופר עיני שחבר עם ההנהלה נגד העובדים
  בהפגנות אחד במאי כמה עסקנים שך מרץ רצים לתפוס את השורות הראשונות בהפגנות , מבלי לשים לב שהקהל שהגיע ברובו אינו מזוהה עם מרץ. במקום לקדם שיתוף פעולה עם כל חוגי השמאל מבקשת מרץ אדנות ובעלות תוך כדי פזילה להיות נחמדים עם המרכז והימין.
  אפילו חבר כנסת אחד של מרץ ךא היה לו זמן במשך למעלה מחודשיים להגיע אל פועלים שובתים בכימקלים חיפה . אפילו לא עסקן אחד של מרץ בהסתדרות וגם לא הפורום החברתי של מרץ , שיודע להתארגן לנסיעה לבית מלון .
  אני בז למרץ .
  לצרץ אבד הכוח והרצון לשחות נגד הזרם . טוב שישנם עוד כמה פעילים טובים המטרפים להפגנות שיח גראח .

 10. עופר הגיב:

  מעניין כמה סגנים יש לראש עיריית נצרת מחד"ש (לעומת ערים אחרות באותו גודל)

 11. עמי הגיב:

  הפורום החברתי של מרץ – זה לא על סדר היום שלו פועלי כימיקלים בחיפה .
  חבל מאוד שמפלגה , שעשתה דברים יפים באיגוד המקצועי במיוחד בימי מפ"ם , נעלמה ממפת העשייה החברתית .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים