הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביולי, 2011 23 תגובות

הימין בכנסת שב ומשתולל, ומחצין ביטחון עצמי מופרז, גס, דוחה ומקומם. המרכז הלאומני מרכין ראש, במינונים משתנים של שאננות ולעתים גם קצת חוסר נחת, ומאפשר לתומכי ההתנחלויות לנעול את המגפיים הישנים, ולרמוס בהם את זכויות האדם שלנו ושל אחרים. אני מקווה מאוד שיש בנו די כוח ואמונה כדי להפוך את השולחן על אויבי הדמוקרטיה, וללמד אותם לקח בל- יישכח. נצטרך המון תעצומות נפש ותבונה פוליטית כדי להבטיח, שלתבוסתו של אביגדור ליברמון בנושא "בדיקת ארגוני השמאל" יהיה המשך במישור הפרלמנטארי והציבורי.

 shalomachsavכרזה של שלום עכשיו

חוק החרם המחפיר הוא כמובן פשע נגד כל האזרחים המאמינים בדמוקרטיה ליברלית (המתייחסת בחרדת קודש גם לזכויות המיעוט). אבל הוא לא רק פשע, אלא גם טיפשות. מעשה האיוולת הזה יתנקם קשות במחולליו, יחזק את הנאבקים למען זכויות האדם ויקעקע את הימין המטורף. "כורה שחת בה יפּול, גולל אבן, אליו תשוב" כתוב במקורותינו (משלי כ"ו, כ"ז). שנת 2011 תחזיר את המשמעות האמיתית לפסוק הזה. כולנו, לא רק "השמאל" הקטן יחסית אלא הציבור הדמוקרטי הגדול כולו, נחושי החלטה להחזיר מלחמה שערה. חבר המחוקקים הגזעני והניאו-פשיסטי הפך הצעה, שעוררה עד כה גיחוך, לחוק המדינה ורשמה אותו בספרים לדֵרָאוֹן עולם. המטרה העיקרית של החקיקה, הקניית לגיטימציה למתנחלים בני העוולה ולסחורות ולמוצרים שלהם, תספוג מהלומה כבדה ונזקים אדירים. אפשר לסתום פיות, לאיים בתביעות משפטיות על אנשים שיוציאו את המלה "חרם" מפיותיהם, אבל לא ניתן לאלץ אף אחד לקנות מוצר שאיננו רוצים בו, או למנוע מאיתנו להעדיף בגלוי מוצר ממקור טהור יותר. עבורנו תוצרת ההתנחלויות היא נושא של כשרות; כשם שלא תוכלו לאלץ את חברי מועצת גדולי התורה ואת חסידיהם לאכול בשר לא-כשר, כך לא תצליחו לגרום לאיש מאיתנו להעדיף את אריאל על פני שדרות, או את קדומים על פני תל-אביב.

אורי אבנרי וחברים אחרים מ"גוש שלום" דנו השבוע בכובד ראש בבעיות שהחוק גורם. כפי שאבנרי כתב, החוק יקשה להעמיד לדין את מי שירצה לצאת בקריאה כללית ופוליטית לחרם, אבל יחשוף אזרחים וגופים לתביעות אזרחיות, שעלולות לפגוע בהם מבחינה כלכלית. יש כאן שיקול כלכלי חשוב כיוון שרוב הלוחמים לשלום אינם עשירים במיוחד. לכך נוסף גם ההיבט הרגשי: איש מאיתנו אינו רוצה להעביר אפילו שקל אחד מכספו למתנחלים ולבני בריתם הרבים.

האנשים האלה, בעזרת הימין החילוני, מסכנים את חיינו, את איכות הקיום הדמוקרטי שלנו, את שלום מדינת ישראל, את שלום האזור ואולי אף את שלום העולם. חוצפתם עוברת כל גבול, ומחר הם עלולים לאסור ללמד את תורת האבולוציה בבתי הספר או להניף את הדגל האדום בחג הפועלים. יש להם רוב אוטומטי בכנסת, המלאה ממש משת"פים מקדימה ומהליכוד, הרוצים ביקרם. לכן עלינו לעצב אסטרטגיה נגדית, שלא תשחק לידיהם של אויבינו.

לצורך זה אני מציע לגייס את המכנה המשותף הליברלי, המקובל על כל הזרם הדמוקרטי בישראל. ליברלים, ואפילו שמרנים הדוגלים בעקרונות ניאו-ליברליים, מאמינים בחירויות האזרח ובבחירה חופשית (FREE CHOICE). המשמעות היא ברורה: אולי החוק אוסר עלינו להחרים, אך תמיד מותר לנו להעדיף, ועצם  הבחירה החופשית כרוכה בהעדפה. מי שחושש שקריאה להחרים את תיאטרון המתנחלים באריאל תגרור תביעה משפטית נגדו (שעלולה לעלות לו בכסף רב) יצהיר בפשטות שהוא מעדיף להופיע במקומות אחרים. גם ישראלים שאננים שעד כה קנו למשל יין שמקורו בשטחים, יכולים עתה לקרוא בקפדנות את התוויות ולהחליט שטעמם האנין מחייב אותם לבכר את זיכרון יעקב או את ראשון לציון על פני רמת הגולן.

כך נפעל גם ברחבי העולם, בעיקר במדינות הסוחרות עם ישראל. בצפון אמריקה ובמערב אירופה חיים מיליוני בני אדם, שמוכנים להירתם למאבק חוקי נגד ההתנחלויות. אסור לקרוא לחרם נגד אריאל או קריית ארבע? בסדר גמור. את המונח BOYCOTT  נזנח מרצון, ונחליף אותו בקודים, כיאה לאנוסים במדינה ששכחה מהי דמוקרטיה. נפיץ שמות של סחורות ושירותים לגיטימיים, בתוך הקו הירוק, ונקרא להעדיף אותם על תוצרת השטחים. נקרא לאמנים מן העולם להעדיף את תיאטרון חיפה על פני תיאטרון אריאל ונסביר להם את הסיבה. זה לא חרם, אלא פעילות לגיטימית שמטרתה להעדיף את הטוב על פני הרע, את המוסרי על פני הפסול.

אני מודע לעובדה שכמה מחברי הטובים ביותר רוצים להשתתף בחרם על ישראל כולה, ולא רק על השטחים. יש להם נימוקים טובים: ממשלת ישראל היא מחרחרת מלחמה וזוממת מתקפה על איראן; היא אוכפת על שכניה משטר של כיבוש אלים, ומתנחלת בשטחים כבושים בניגוד לעקרונות המשפט הבינלאומי. חמור מכול, כל העוולות האלה נעשות בתמיכת רוב אזרחי המדינה. הבורגנות הישראלית החזקה תבין שלא ניתן ללכת בדרך הזאת רק אם נוּחרם כולנו, כפי שקרה לדרום אפריקה בעידן האפרטהייד.

אבל כפי שכבר כתבתי כאן, השקפת העולם הסוציאליסטית שלי גוזרת עלי מאבק נגד הממסד ולא נגד העם הישראלי. אולי לא התייאשתי ממאבק בתוך החברה שלנו, בעיקר משום שאני תמיד מכליל את 1,200,000 האזרחים הערבים במחנה השלום, ומאמין בעוצמה האדירה הגלומה בשיתוף פעולה הדוק בין יהודים וערבים. עם זאת, שלילת החירויות הדמוקרטיות מאזרחי המדינה, שמקורה ביוזמות פרלמנטאריות וממשלתיות ניאו-פשיסטיות, יכולה בהחלט ליצור מצב חדש כבר בזמן הקרוב. כאשר ניאלץ חלילה לשנות את האסטרטגיה, נחליף גם את הטקטיקה. בינתיים אני ממליץ לדבוק בדרכנו הלא- קלה, ולהמשיך לקיים משטר פנימי בתוך הציבור הדמוקרטי, שיוכל ליישם באורח מוּשכל ושיטתי את דוקטרינת ההעדפה המתקנת שלנו. מבחינתי, הסיסמה "שלום כן, כיבוש לא" היא עדיין תקפה, לפחות עד שיחול שינוי מהותי בפוליטיקה שלנו.

לא נקבל מאף אדם הטפות על "חוסר יושר" או פחדנות. לאויב הערמומי בימין יש עתה עוצמה פוליטית ולכן ניאלץ לגייס המון תחכום ובעיקר אמונה עצומה בצדקת דרכנו. לא נהיה קורבנות של אף מתנחל וגם לא של בני בריתו, "המחוקקים". אם אסרתם עלינו לעשות חרם, הרי שהצלחתם דווקא לחזק את נחישותנו להשתמש בזכותנו להעדפה חופשית של סחורות, של אירועי תרבות ושירותים. ננפיק תוויות כשרות משלנו, נקים מעין בד"צ דמוקרטי, וננחה את כל ידידינו בארץ ובעולם ללכת לאורן. נקים מועצות לחיזוק מוצרי הקו הירוק, ונקפיד על הרכבן היהודי-ערבי. כוח הקנייה של ציבור ענק של אזרחים ערבים, שיעבוד בצוותא עם אזרחים יהודים (שטיפסתם עליהם הפעם יותר מכפי שהם מסוגלים לשאת) יהיה נשק נגדכם. דקרתם אותנו בחנית גדולה באמצעות חוק החרם שלכם, אבל עוד נוכיח לכם שמדובר בחרב פיפיות.

* פורסם ב"כל העיר"

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. ניצן אביב הגיב:

  כל הכבוד והייקר לחיים ברעם על מאמרו החשוב, הכן והאמיץ!

 2. נסים מוסק הגיב:

  החרם חל גם על יקבי כרמל שקנו את יקב ההתנחלות יתיר ומשתמשים בענבים שגדלו על אדמות גזל.
  http://www.youtube.com/watch?v=_leDS5DyKyE

  • shimbar הגיב:

   …אז נפסיק לשתות יין מקומי, ברקן וגולן וכרמל. נותרו רק הבוטיקים. נפסיק, בהדרגה, גם לנשום, וגם,אולי, לשתות מים. אבל זו כבר אינה בעיה. מי שמפסיק לנשום כבר אינו זקוק לדבר, אולי לחלקת קבר. זאת "בשל העובדה הפשוטה ,החותכת", כדברי אבידן, שהם כבשו גם את אדמתנו. מכאן שאדמתם של הפלשתינאים היא איזור כיבוש…כך גם ארצנו. זו" משום מה" עדיין זועקת ( באנלוגיה, בסגנון של הקומדיה דל ארטה, 47% מבני עמי, הצביעו, בסקרים, בעד היכולת שלי להחרים התנחלוית,
   …אני מעולם לא הייתי חבר במיעוט "ענק" כל כך.).

   נותר היאוש וחיים ברעם. אינני מלגלג, אבל אולי הגיע הזמן להתמודד עם הפאשיזם, בנשקו שלו? אולי הגיע הזמן להתחיל, כדברי ז'בוטינסקי, לירות, על מנת להרוג?

   מי שלומד את ההסטוריה של אדולף ובניטו ופראנקו, יודע את העתיד. קצר,לא יתנו לו 1000 שנה, אבל גם המעט ,שינתן לליברמנים ולדנונים ולפאינה, גם המעט הזה, לא יותיר אותנו, חיים לראות את 2020סליחה התכוונתי ל1945.

 3. נתן 75 הגיב:

  ההתנחלויות הם תוצאה ישירה של הכיבוש זה לא לא מוסרי לא אנושי וטיפש לכן אני קורא בקול גדול להחרים את ההתנחלויות ואת תוצרתם

 4. שום בצל הגיב:

  חיים – ירדת מהפסים?

  זהו חוק מיותר ואינפנטילי לכל היותר, מה הרעש הגדול?
  גם המושג "מתנחלים בני העוולה" – מה זה?
  יש במתנחלים אנשים הגונים שמאמינים שזוהי מולדתם – אז לפי השמאל הקיצוני, מתנחל הגון הוא לכל הפחות אוקסימורון. אבל מה עם המתנחלים שנולדו שם?
  ונכון – גם לדעתי, פרוייקט ההתנחלויות הוא רע, רע לפלסטינים, ולכן גם רע לנו.
  אבל, עצם המושג "בני העוולה" גרוע יותר מכל קריאה לחרם, אפילו ללא הקריאה לחרם עצמו.
  זה קריאה למשהו גרוע הרבה יותר מחרם.
  דמיין בנפשך אילו היו קוראים כך לכשמותך? מה היית אומר? עלילת דם?

  מדינת ישראל מחרחרת מלחמה?
  מה עם סיני? מה עם עזה שהוחזרה ללא תנאי?
  מה עם אוסלו – שבו ישראל יצאה מהערים הפלסטיניות?
  מה עם "כמעט" הסכם טאבה?

  מצב הפלסטינים לא ישתפר ע"י החרמת ההתנחלויות, החרמת ישראל, קריאה לפירוקה של ישראל, וחס ושלום, תבוסה של ישראל והשמדתה.
  הידברות, תוך הכרת האחר, משני הצדדים, היא הדרך היחידה.
  אבל נראה לי שגם לחלק מהקוראים כאן, הכרה בישראל זה קצת יותר מדי.

 5. כך הגיב הימין הגזען והאיסלמופובי לטבח בנורבגיה הגיב:

  ••• אבקש את סליחת הקוראים והמערכת. תגובה זו "אינה לעניין". הרי אין כל קשר בין הטבח הנורא בנורבגיה, למה שקורה במקום אחר בעולם… תגובתי כמובן גם לא מתייחסת להסתה נגד רה"מ יצחק רבין, על הגזוזטרה בכיכר ציון. [הרי לא בנימין נתניהו רצח את רבין, עשה זאת "מטורף" שהוסת בידי הימין. אבל ייתכן שצריכים להסיר את הגרשיים מהמילה מ ט ו ר ף. כי הימין הקיצוני וגם 'חלוציו המרכזיים' באמת מטורפים.
  ••• אתמול רצח מטורף קיצוני ימני נורבגי Anders Behring Breivik מעל 87 מבני עמו באוסלו ובאי Utøya שבו התכנסו מיטב הנוער של המפלגה הסוציאל דמוקרטית שם. עוד טרם נודע מי הרוצח התמלאו האתרים ynet-nrg ועד אתר "הארץ" ב"הפגנת מומחיות" על "הרוצחים האיסלמיסטים" ועל ש"מגיע לנורבגים שתמכו ב ע ו ס ל ו".
  ••• בניגוד לעמדת הנשיא בוש לאחר הטבח במגדלי התאומים, שהגבילה את הזכויות הדמוקרטיות בארה"ב נקט ראש ממשלת נורבגיה Jens Stoltenberg גישה הפוכה. "נעזור אחד לשני, ונתלכד להגנת הדמוקרטיה", הוא הצהיר.
  ••• בשעה 00:41 של יום שישי, עוד לפני שנודע מי הרוצח, התמלאו האתרים העבריים בהשערות ורמיזות על כך שמדובר בארגון קיקיוני בשם 'עוזרי הג'יהאד העולמי'… הימין הציוני הסתער על כך כמוצא שלל רב. שלחתי ל ynet תגובה בזו הלשון:
  שם השולח: NORGE SKA OVERLEVA [=נורבגיה תתגבר]
  הכותרת: ר"מ נורבגיה: "אנו מאוחדים בדרכנו: בתגובה נחזק את הדמוקרטיה!"
  התגובה: נורבגיה תתגבר. בניגוד לשנאה האוכלת כאן כל חלקה טובה – נורבגיה החליטה לחזק את המערכת הדמוקרטית. זה ניגוד בולט לדך שבא נקט G W Bush לאחר הפגיעה במגדלים התאומים.  
  אלא שעורכי התגובות של משפחת מוזס פסלו את התגובה.
  ••• לעומת ynet פירסם "הארץ" בשעה 22:30 תגובה ברוח דומה
  NORGE SKA LEVA [נורבגיה חיה]
  הכותרת: מקריאת התגובות מסתבר שהיודו-פשיסטים נהנים כשאחרים סובלים
  התגובה: אבל אנו השפויים משתתפים בצערם של הנורבגים, ובטוחים ששלום בעולם ימנע עוד סבל מכולם!
  וסליחה על שחרגתי מהנושא שלו מקדיש חיים ברעם את מאמרו.
  גדעון גיתאי

  • דינו הגיב:

   לגדעון גיתאי,
   תגובתך מלאה צביעות וצדקנות.
   קודם כל אתחיל מהסוף: מכיוון שמבצע הפיגוע בנורבגיה נתפס ואין לו קשר לארגונים איסלמיים, אין שום משמעות לקישור שאתה עושה לפיגוע התאומים ותגובת ארה"ב בראשותו של בוש.
   מה זאת אומרת "ניגוד בולט לדרך שבא נקט G W Bush לאחר הפגיעה במגדלים התאומים"?
   איזו פעולה מקבילה יכולה לעשות ממשלת נורבגיה, ונגד מי? מה עניין שמיטה להר סיני?

   לגבי זהות המפגע וההשערות שמדובר בפיגוע של ארגון איסלאמי קיצוני:
   יסלח לי כבודו, אבל האיסלם הקיצוני הרוויח את הקרדיט הזה "ביושר" לאחר פיגועים כמו במגדלי התאומים, ברכבות במדריד ובלונדון, בפיגועים ליד קונסוליות באיסטנבול ובואנוס איירס,
   מה גם שההערכות על מעורבות איסלאמית הפיגועים פורסמו כך: "ישראלי המתגורר באוסלו, אמר ל-ynet …. לפי חלק מההערכות בנורבגיה, לדבריו, ייתכן כי מדובר בנקמה על המעורבות של המדינה בפעילות הצבאית בלוב. לאחרונה פרסם עיתון מקומי על איומים מצד גורמי טרור לפגוע במטרות נורבגיות בשל המבצע נגד מועמר קדאפי".
   בקיצור, מהומה רבה על לא מאומה (מצידך, כמובן) – "מישהו אמר שבנורווגיה אומרים", לכן מי שקופץ כמוצא שלל רב הוא דווקא אתה.
   "יודו-פשיסטים נהנים כשאחרים סובלים"? – אדרבא! נראה שמי שנהנה להשמיץ ולמנף פיגוע לטובת דעותיו הקלוקלות (שלא לדבר על הלהטוטים הלוגיים והקישורים המופרכים) הוא אתה.

  • דינו הגיב:

   חבל על כל המלל המשתלח, שים לב לתגובות הבאות:

   http://bigdanblogger.blogspot.com/2011/07/norway-terror-attack-another-false-flag.html
   ציטוט: "First and foremost, ask yourself if the U.S. and/or Israel was behind it"

   וגם זה: http://rotter.net/forum/scoops1/25691.shtml
   ציטוט: "חמאס: אולי המוסד אחראי לפיגועים בנורבגיה"

   אז בבקשה ממך, בדוק בבקשה גם את האיסלמו-פשיסטים.
   וגם את עצמך, "על הדרך".

  • דינו הגיב:

   מסתבר שלא צריך להיות "יודו-פאשיסט" כדי להשתלח בהאשמות חסרות שחר,
   אפשר להיות גם איסלמו-פשיסט.
   השאלה הנשאלת היא – האם יש לך ביקורת גם עליהם?

   פורסם לפני שעות אחדות ב-ynet:

   "… אחרי זמן קצר "כבר ידעו" גולשים ערבים ומוסלמים רבים מי עומדת מאחורי הטבח – ישראל. "פעולה נפשעת גדולה כל-כך לא מתבצעת ללא תמיכה ותכנון של מדינה טרוריסטית, האורבת להזדמנויות כדי לטרוף את הקלפים. זוהי המדינה הציונית שבשיתוף פעולה עם הנוצרים הציונים הקיצוניים רוצה לפגוע באיסלאם אצל הידידה נורבגיה", כתב טוקבקסיט בשם "עומר עלי" באתר של רשת החדשות "אל-ג'זירה", "זה לא אל-קאעידה. הציונים נמצאים מאחורי האירוע כעונש לנורבגיה"

   "גולש אחר טען כי מי שאחראי לפיגוע הכפול הוא ארגון המוסד וגם הסביר מדוע: "בטרם תמהר אירופה ואמריקה להאשים אותנו בטרור, דעו היטב שמי שעומד מאחורי הפעולה הזאת הוא המוסד ולא אף אחד אחר. ומדוע המוסד? משום שנורבגיה הכירה לפני יומיים במדינה פלסטינית, ומה פירוש הדבר שמדינה עשירה מאוד בנפט ובגז כמו נורבגיה תתמוך בפלסטינים? ישראל לעולם לא תאפשר זאת".

   מה יש לך לומר עכשיו, מר גדעון גיתאי?

  • ק.א. הגיב:

   ג.ג. לגבי צמאי הדם "המטורפים" – אתה צודק – המרכאות באמת מיותרות.
   אשר לפעולת המטורף, "איש הימין הקיצוני הנורבגי"…מחמת מורכבות וסדר גודל הפעולה…נשאלת השאלה האם באמת מדובר בפשע מחריד של יחיד, אזרח בודד שנטרפה דעתו -או- שיכול להיות שקיבל סיוע, טכני, מורלי, כספי, וכדומה – מ"כוחות זרים"…?

   • דינו הגיב:

    שים לב: העם הסורי מתקומם נגד שלטון האיימים של בשאר אסד – ואילו אתה טוען שהם מוסתים ו\או ממומנים ע"י "כוחות זרים".
    ימני מטורף מבצע פיגוע זוועתי בנורבגיה – ואילו אתה טוען ש"שיכול להיות שקיבל סיוע, טכני, מורלי, כספי, וכדומה – מ"כוחות זרים".

    הקו כאן אכן ברור, אך לא מדובר במימון וסיוע של כוחות זרים בתקוממומויות או פיגועים כאלה ואחרים, מדובר דווקא בקיבעון של שינאה הגורם לך להאשים כוחות זרים (ישראל? ארה"ב?) בכל רעה חולה,
    ואם לא מדובר ברעה חולה (ההתקוממות בסוריה למשל) אז אתה הופך אותה לרעה חולה ואז שוב מאשים "כוחות זרים".

    כפי שכבר טענתי – במקרים של דעות קיצוניות כמו שלך למשל, הסיבה כלל אינה אידאולוגית.
    מדובר בבעייה אישית ונפשית הבאה לידי ביטוי ב"עאלק" אידאולוגיה, קיצונית, ומוזרה ומוסתת ביותר.
    כפי שאמר מי שאמר: "ההוויה קובעת את ההכרה".

 6. טובה שיבר הגיב:

  כותב חיים ברעם כך: "כמה מחברי הטובים ביותר רוצים להשתתף בחרם על ישראל כולה ולא רק על השטחים"

  ניתן להבין חרם על תוצרת ההתנחלויות, על המתנחלים, על התומכים בהן וכן הלאה.

  אבל לא ניתן להתעלם מסוגיה שברעם מתחמק ממנה: האם "מותר" להתנגד לאלה הקוראים להחרמת התוצרת הישראלית כולה?

  לא מובן האם לשיטתו יש לתמוך בגישה השוללת את קיומה של מדינת ישראל או שהוא עצמו מתלבט בסוגיה הזו.

  אפשר כמובן לטעון שאותם הקוראים לחרם מוחלט על מדינת ישראל עושים זאת בשל מצבה הנוכחי של המדינה -שליטה בעם אחר, התעמרות באוכלוסיה אזרחית, ביצוע פשעי מלחמה, קיום מדיניות אפרטהייד וכדומה.

  אבל – ותקנו אותי אם אני טועה -אלה הקוראים ופועלים למען חרם מוחלט על מדינת ישראל מעולם לא אמרו שאם זו תיסוג מן השטחים, תבטל את מדיניות האפרטהייד, ותסיר את המצור מעל רצועת עזה יופסק החרם כנגדה.
  על כל פנים אני לא שמעתי מעולם התבטעות ברוח זו.

  נמצא אם כן שברעם וחלק מן הכותבים באתר הזה משתפים פעולה ביודעין עם אירגונים שבכל מצב ימשיכו להחרים את מדינת ישראל גם לאחר שזו תמלא אחר כל דרישותיהם ותביעותיהם.

  וכאן לדעתי טמונה הסכנה שאולי ברעם וחבריו מודעים לה אבל כלפי חוץ אינם מודים בה: שיתוף הפעולה שלהם עם גופים השוללים לחלוטין את מדינת ישראל מסייע לאלה לקבל תהודה עצומה בדעת הקהל העולמית ובכלך להפיץ את האג'נדה המרכזית שלהם – חיסולה של מדינת ישראל יהיה אשר יהיה סוג המשטרהשורר בה.

  להערכתי עלולים ברעם ושותפיו למצוא עצמם במצב מתסכל מאד כשיוברר להם שלמרות מאמציהם הכנים למאבק בהתנחלויות יגרמו לסחף בדעת הקהל העולמית שאי אפשר יהיה לעצור אותו -מדינת ישראל תתקבע בדעת הקהל כמדינה מצורעת שבכל מקרה יש לבטל את קיומה.

 7. מאור הגיב:

  גדעון , אני מסכים עם רב מה שאמרת , אבל נקודה למחשבה היא שבתאומים נרצחו 2,974 בני אדם!
  ועל אף שהוד בושיותו הוא אכן כסיל שדרכו ואמונתו שליליות ברובן.
  3000 איש זו סיבה לצאת למלחמה!

  • ק.א. הגיב:

   " 3000 איש זו סיבה לצאת למלחמה! "

   נו…

   1+1 …

   • דינו הגיב:

    נכון מאוד! בוא נעשה "1+1"…
    אפשר לומר על המספר 3000 , שמניין הקורבנות של הארכי-רוצח בשאר אסד בסוריה מתקרב לשם לאט אבל בטוח. מעניין אותך? כנראה לא כל-כך . כי אולי אותם המונים הם רק קורבנות להסתה אימפריאליסטית-ציונית. הם מתים ואתה משער שאולי הם לא כל-כך תמימים.
    נו טוב, ההשערה שלך לגביהם מופרכת לא פחות מההשערה שלך לגבי הרוצח מנורבגיה "שיכול להיות שקיבל סיוע, טכני, מורלי, כספי, וכדומה – מ"כוחות זרים".
    קשה להחליט אם זה יותר הזוי או יותר מחוצף.

 8. שלמה הגיב:

  חיים, מכיוון שבתוך עמינו אנו יושבים, הרי שאלמלא היינו יהירים היינו כבר צריכים להבין כמה דברים בעניין הימין שלנו.
  למשל, שאנשי הימין ולו גם במבחן התוצאה, לא פחות חכמים ונבונים ויודעים את התורה מאנשי השמאל. כלומר, כל טריק ושטיק שתביא להם – לא ישבו תחתיהם וימחאו כפיים.
  לכן, כשאתה מתיימר להפוך את חוק החרם לחרב פיפיות ולהפוך עליהם את השולחן על ידי מבצע של העדפות שהוא למעשה חרם, שאל את עצמך מה יקרה אם יפעיל הימין נגד השמאל אותו אמצעי בדיוק, שזה הדבר המתבקש ביותר. ויהפכו הם את חרם השמאל לחרב פיפיות ויהפכו את השולחן עליך. האם אתה רוצה למצוא את עצמך אחראי לחרם של הימין על מפעלי התנועה הקיבוצית, למשל, וכן על מפעלים וחברות, מסעדות ועיתונים שבבעלות אנשים המזוהים עם השמאל או עם המחנה הליברלי?
  וכמו כן, כדאי להחליט אם מרכזים את המאבק נגד חוק החרם, או שהעיקר הוא חרם נגד ההתנחלויות. אם זה השני, צריך להביא בחשבון שתפסיד את הרוב הגדול של מתנגדי חוק החרם, שהם גם מתנגדים לחרם נגד ההתנחלויות, והתנגדותם לחוק החרם היא מטעמים ליברלים-דימוקרטיים. תשכח מזה שהם יחרימו את ההתנחלויות בגלל שנדמה לך שמצאת שיטה לעקוף את המילה חרם.
  ועוד יש לזכור כי אם יכשל (שוב) ניסיון ההחרמה ההפגנתי החדש, כמו שנכשלו במשך שנים ניסיונותיה של זהבה גלאון ובמשך כמה ימים ניסיונה של "שלום עכשיו", יתכן שלא יהיה עוד הנשק הזה יעיל בשעה שיהיה בו צורך באמת: למשל כשיגיע זמנו של הסכם שלום חתום שהמתנחלים יבקשו להכשילו בניגוד לעמדתו של הרוב.
  ולא הייתי רוצה להיכנס כאן למה שעשוי לקרות ברחבי העולם. גם שם עלול חרם נגד ההתנחלויות להתברר כחרב פיפיות.
  ובעניין הפרשנות הפוליטית כולל המילה "פאשיזם" בכל הטיותיה, אני עדיין זוכר היטב את ליל "המהפך" ב-1977, ואיך הייתי בטוח שאו-טו-טו פאשיזם פה, והנה בא סוג של חופש חדש בהרבה תחומים ואפילו שלום פורץ דרך עם מצרים, בצד כל מיני זוועות שאותן אתה מפרט יפה כאן ובמקומות אחרים. ומאז אני חושב המון פעמים לפני שאני משתמש במילה הזאת ובהטיותיה בקשר לימין המקומי.
  ובעניין המשטר שקדם לאותו מהפך ב-1977, יש לי צמרמורת רק מלחשוב מה היו בן-גוריון או גולדה ואפילו רבין עושים אילו התברר להם שכמה מדינות מהמערב וכן הכנסייה הפרוטסטנטית של מערב אירופה, ועוד שוחרי ליברליזם בכל העולם, קנו בכספם חלק נכבד מהאינטליגנציה של ישראל. וזה כדי שהמפיקים והמארגנים, הפרופסורים והעיתונאים ועורכי הדין, החוקרים והתסריטאים והקולנוענים הישראלים (כולם אנשי ימין מבחינה אידיאולוגית) יפעלו בשירותם. וכל זאת כשמטרתם, שורה תחתונה, בשיטה של עמותות לענייני זכויות אזרח ובשיטתיות של מקבלי משכורת, להחליף את השלטון הסוציאליסטי-בולשביקי של מפא"י בשלטון הליברלי של הימין. ואני אפילו יכול לשער איך היו מצביעות בעניין חמור שכזה, לפני המהפך, מפלגות כמו אחדות העבודה ומפ"ם, ובמקרה המיוחד הזה, לנוכח ההתערבות האימפריאליסטית-קלריקלית הבוטה בענייניה הפנימיים של המדינה, אולי גם מק"י.

 9. אבירם הגיב:

  חיפשתי,באמת שחיפשתי…
  חיפשתי טיעונים לוגיים,אולי קצת עובדות, אפילו קיויתי למצוא איזה מוסר השכל קטן.
  אבל כל מה שמצאתי במאמר הזה(אם אפשר לכנות כך את המניפסט הנ"ל) הוא שנאה שמשפריצה לכל עבר כמו פצע מוגלתי, תמהיל רווי לעייפה של "ימנים פשיסטים,מוטרפים,המגפיים הישנים,בני עוולה" ועוד שאר ביטויי שנאה והסתה כלפי "האחר",כמיטב המסורת הבולשביקית.
  אולי אני תמים,ואולי עדיף ככה,אבל אני שואל באמת ובתמים:
  מאיפה השנאה החולנית הזו כלפי אנשים שבסך הכל חושבים אחרת ממכם?
  אני מכיר הרבה מאוד אתרי ימין,חלקם אפילו קיצוניים (תמונת מראה של "הגדה השמאלית" כנראה..) ,בחלקם יש טוקבקים ראויים לגינוי (כמו חלק מהטוקבקים כאן ,הקוראים לירות במי שלא חושב כמותם),אבל מעולם לא נתקלתי במאמרים רוויי שטנה כמו שיש באתר הזה . אם בארז מארזי השמאל כמו חיים ברעם נפלה שלהבת השנאה והשטנה כלפי "האחר" ,מה יגידו על כך אזובי הקיר..
  זה לגיטימי שתהיה מחלוקת בעם לגבי יהודה ושומרון (למרות שאני ממליץ לחיים ברעם: לפני ההתלהמות על "שטח גזול וכבוש" תלמד קצת משפט בינ"ל ותיווכח שזו לא ההגדרה של יהודה ושומרון,עקב כך שהם לא נלקחו משום גוף ריבוני שהיה בשטח לפני זה.ירדן לא הוכרה ככזה והפלסטינים…עדיין לא ידעו שהם פלסטינים..).
  המחלוקת לגיטימית ,אבל בשביל מה כל השנאה הזו?
  באותו אופן בדיוק,הבעת דעה היא לגיטימית,חופש ביטוי וכו',.אבל האם חופש הביטוי כולל את הזכות להזיק לאדם אחר רק בשל העובדה שהוא חושב אחרת ממך?!
  להזיק לאחר ולפגוע בפרנסתו זה לא "חופש ביטוי" אלא נבל ברשות הדמוקרטיה!
  אם אתה חיים ברעם אכן סוציאליסט, וחושב ש"השקפת העולם הסוציאליסטית שלי גוזרת עלי מאבק נגד הממסד ולא נגד העם הישראלי" אז למה אתה תומך בהחרמה ופגיעה של אזרחים רק בשל דעותיהם? איזו מן צביעות היא זו??? תהיה "גבר" ותלחם בממסד! תפגין ,תשכנע ואפילו תפתח במרי אזרחי נגד הממסד(ותהיה מוכן לשאת בתוצאות..).או שאולי אתה כבר מאמין להסתה של עצמך ורואה במתנחל את ה"אחר" הדמוני.הוא האזרח,הוא הממסד ,הוא רוח הקודש…
  ולמה ברוב צביעותך,אתה מקונן כאשר לאזרח ניתנת סוף סוף הזכות להתגונן בפני החרמות והנזקים שאתה יכול לעולל לו?
  האם יכולת ההתגוננות של האזרח היא לא חלק מ"זכויות הפרט" שאתה כה מטיף להם?!

 10. גדעון למאור הגיב:

  ב"תאומים" נרצחו 2,974 בני אדם, וכמה באפגניסטן ובעיראק. בכביש הצפון נרצחו כמה חיילים, וכמה בלבנון השניה? וכמה מהם היו ילדים או אזרחים, כי רק כ-250 היו לוחמים… ב"עופרת" נהרגו כ- 1,400 כמעט כולם אזרחים. אבל פרופ' רות גביזון, פרופ' יחזקאל דרור, ועוד כמה לובשי מדים דורשים שישונו חוקי המלחמה כך שישראל תוכל לנצח "במלחמות לא-סימטריות"… ומצטרפת לדרישה גם המעצמה הידידה-היחידה…  

 11. ק.א. הגיב:

  לציונות 2 תפקידים (שהם אחד):
  להצעיד את המאזינים לחורבנם, ולתת לצועדים משהו ללעוס אגב צעידה זו.

  אז צעדה (ולעיסה) נעימה שתהיה לכולם. והעיקר להמשיך ככה ולא להפסיק.

  שלכם בנאמנות,
  משרד עו"ד בלייר-אובמה-ביבי ושות'.
  המרכז הבינתחומי להתעללות בבני אדם,
  קומה 120, מגדל בבל, סדום.

 12. חיים ברעם הגיב:

  גדעון תודה רבה,
  התגובה שלך נפלאה. המוסלמים הם אחינו, ואילו הנאצים הם אויבינו הנצחיים. קראתי את התגובות של תומכי יגאל עמיר, שמזדהים כמובן עם הנאצי מאוסלו. הגיעו לשפל המדרגה

 13. ק.א. הגיב:

  מבצע הטבח בנורבגיה הוא ציוני נלהב ומעריץ של הרצל…

  http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/146038#.Ti670ltRxtI

  לאט מתברר מאילו מחוזות ינק את המזון הרוחני שלו.
  האם קיבל השראה מפיצוץ מלון המלך דוד?

  • דינו הגיב:

   לעומת הרוצח הנורבגי, ישנו רוצח גדול יותר בשם בשאר אסד שמספר קורבנותיו כבר נושק ל-3000 .
   לעומת נורבגי, בשאר אסד כלל לא "ינק" מזון רוחני מהציונות, וגם לא מפיצוץ מלון המלך דוד.
   אני יכול רק להניח הנחה סבירה שכור מחצבתו מכיל אנטי-ציונים ואנטי-אימפריאליסטים גדולים (וחביבים עליך ביותר) כמו אביו חאפז אל-אסד, סדאם חוסיין ובוודאי ידידיו הגדולים אחמדיניג'אד ונסראללה.

   ק.א: אם טעיתי בניתוח דמותו של בשאר אסד ומקורותיו האנטי-ציונים – אנא האר את עיני.
   הוא הרי בהכרח ינק את רצחנותו מההתנגדות לציונות, בדיוק כמו הרוצח הנורבגי שינק את רצחנותו מהציונות.

 1. […] הפעם. בסוף השבוע פרסם ברעם את מאמרו הנושדא את השם חרב פיפיות שעניינו חוק החרם החדש והדרך הנכונה להאבק בו. ובכן,  […]

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים