הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוגוסט, 2011 17 תגובות

לא לעתים קרובות קורה שכותב כה טועה ומטעה את ציבור קוראיו כפי שקרה עם מאמרו של גדעון ספירו שפורסם ב"גדה השמאלית" השבוע (31 ביולי) בעקבות הטור שפרסם סלמאן מצאלחה "זה שמאל זה?" בעיתון "הארץ" (26 ביולי). במאמרו זה תוקף מצאלחה בחריפות את מק"י וחד"ש ומאשימם כי הפכו כביכול לגופים פופוליסטים לאומניים (ערביים) המתחרים עם שאר התנועות הערביות על הבכורה הלאומנית. עוד מגדיל לעשות מצאלחה וטוען שאנו תומכים במשטרים חשוכים ורצחניים כדוגמת משטרו של אסד בסוריה, האייתוללות באיראן וקים ז'ונג איל בצפון-קוריאה. אם לא די בהשמצות חסרות הבסיס הללו, מוסיף מצאלחה חטא על פשע ובחוסר אחריות והגינות משוועת מרמז כאילו אנו דוברים בשתי שפות: מציגים עמדה אחת בעברית בפני תומכינו היהודים, ועמדה אחרת, אף הפוכה, בערבית בפני חברינו הערבים. מסקנתו של מצאלחה היא, כי מק"י וחד"ש לא ראויות לתואר שמאל ואינן אלא תנועות בלתי שפויות ואף ימניות ערביות.

hadashleftמפגינים בתל-אביב, בשבוע שעבר (צילום: חד"ש)

הלאומנות, בפרפראזה לדברי סמואל ג'ונסון, היא אכן מפלטו של הנבל, אבל במקרה המדובר לא אנו במק"י וחד"ש הנבלים. השמאל, טוען מצאלחה באחד המשפטים הבודדים במאמרו שאינם חוטאים לאמת, מגשר על פערים ומתחים בין קבוצות לאומיות ואתניות על ידי הצבת סדר יום אזרחי וחברתי, מה שדורש קיומו של שמאל בקרב שלל הקבוצות הללו. בחד"ש, ממשיך הכותב, אין שמאל ערבי אלא לאומנות ערבית ולפיכך היא איננה יכולה להיות שמאל. את אמירתו זו מעגן מצאלחה, כאמור, בתמיכתנו כביכול ברודנות הרצחנית הסורית מבית היוצר של אסד. אין שקר גדול מכך. מאז ומתמיד יצאנו במק"י (ובחד"ש מאז הקמתה לפני 35 שנה) נגד שלושה כוחות מרכזיים: האימפריאליזם (בעיקר האמריקאי, שהפך דומיננטי בעולם) הפוגע בעצמאות וחירות העמים לטובת ההון הגדול ובעליו, משטרי הדיכוי והניצול הערביים, והאידיאולוגיה והמדיניות הציונית (להבדיל ממדינת ישראל עצמה, אשר בזכות קיומה הכירה מק"י מלכתחילה). במובן זה, דבר לא השתנה מהותית מבחינת השקפותינו ופעילותינו, וכך גם לגבי משטרו של אסד (כמו גם של קדאפי ואחרים בעולם הערבי) אותם זה זמן רב שאנו רואים כדכאניים בהחלט. למותר לציין שעמדות אלו הופיעו בפרסומינו הרשמיים, המופיעים בערבית ועברית גם יחד ובאותו הנוסח.

ממש לאחרונה קיבל הוועד המרכזי של מק"י (בדומה להחלטת מזכירות חד"ש) החלטה בזו הלשון (ובשתי הלשונות): "הוועד המרכזי של מק"י חוזר ומביע את עמדתו החד-משמעית בגנות ההרג, הדיכוי ורדיפת המוני העם בסוריה, אשר נאבקים למען החופש, הדמוקרטיה והצדק החברתי. הדרישות העממיות הן דרישות לגיטימיות וצודקות. [יחד עם זאת,] אנו דוחים בצורה נחרצת כל ניסיון של ארצות-הברית, ישראל ובעלי בריתן להתערב בסוריה בטענה, שהם לצד העם ונגד המשטר. ארה"ב ובעלי בריתה מעולם לא התערבו בשום מקום בעולם למען האינטרסים של העמים […] משטר שהורג בבני עמו, הנאבקים בדרכי שלום, אינו יכול להיות מתקדם ואינו יכול לטעון לשום לגיטימיות. עמדתנו ברורה: אנו לצד התנועה העממית, אשר נאבקת למען דמוקרטיה, צדק חברתי וחירויות האזרח, ואשר דוחה כל התערבות זרה בעניין הסורי ואת התלות באימפריאליזם, ונאבקת נגד הכיבוש הישראלי." ("זו הדרך", 13.7.2011) עמדות דומות הבענו במפורש נגד "האכזריות הנוראה, שמגלה קדאפי בדיכוי המחאות נגדו" ("זו הדרך", 2.3.2011). גם מוחמד נפאע, מזכ"ל מק"י אותו מעלה מצאלחה על המוקד בביקורתו, נטל חלק בניסוח הצהרת ארגוני שמאל שהתכנסו בניקוסיה בפברואר האחרון נגד משטר קדאפי ודיכוי עמו ובעד מאבקי העמים הערביים למען דמוקרטיה וזכויות חברתיות.

עמדותינו משקפות את העקביות שבהשקפתנו האינטרנציונליסטית העומדת נגד כל זרם עכור של לאומנות ודיכוי, אימפריאליזם וניצול. היטיבה להבהיר את עמדתנו זו עאידה תומא סלימאן, עורכת היומון הקומוניסטי אל אתיחאד ומן הבולטות בהנהגות חד"ש ומק"י. במאמר שפורסם בערבית ובעברית, ובאותו הנוסח, כתבה בזכות "האפשרות השלישית", זו העומדת נגד ההתערבות הזרה האינטרסנטית ונגד הדיכוי מבית, כאשר שניהם כאחד מונעים מן העמים את מימוש זכותם להגדרה עצמית. "מדוע", שואלת תומא-סלימאן, "על העם הסורי לבחור אך ורק בפתרון אחד מבין שניים: או משטר עריץ, לרבות דיקטטורה של משפחה המורישה את השלטון, את הנהגת הצבא ואת ההון, בעוד העם נמצא בתחתית סולם העוני, או השתלבות בתוכניות האימפריאליזם העולמי ובתוכניות ההשתלטות של ארצות-הברית?" וכנגד הטרור האסדי מדגישה הכותבת ושואלת, "האם משטר כלשהו יכול לעמוד נגד החתרנות האימפריאליסטית, כאשר אותו משטר עצמו אינו מושתת על רצון עמו"? מאחר והתשובה היא לאו מוחלט, מסכמת הכותבת את עמדת מק"י וחד"ש כך: "אנו נגד הבחישה האימפריאליסטית הזרה בכל מדינה ערבית. אנו נגד הכפפת העמים הערביים להשתלטות האמריקאית. אבל באותו הזמן אנו נגד הרג אזרחים, נגד עקירת משפחות ותינוקות, ונגד הרעבת מעמד העובדים בעילה של התנגדות או עמידה מן הצד".

זה שמאל זה?, שואלים מצאלחה וספירו, כן, זה שמאל זה! הכי שמאל שיש! שמאלה מזה, סוף העולם.

 • ד"ר עופר כסיף הוא חבר הוועד המרכזי של מק"י ועו"ד איימן עודה הוא מזכיר חד"ש.
תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. ניצן אביב הגיב:

  הפלת ממשלת הזדון והרשע האטומה לרחשי ולצרכי הציבור בישראל לאלתר – צו השעה!!!

  • דינו הגיב:

   אמנם מאוחר, אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם.

   שלום ניצן,
   נדרשת הבהרה: המאמר דן ביחס של מק"י וחד"ש לנעשה בסוריה, ואילו אתה מגיב בצורה פבלובית ולא עניינית לחלוטין, משמיץ וקורא להפלת ממשלת ישראל.
   האם אתה הולך בדכרי קאטו הזקן, שקרא לחיסול קרתגו בכל נאום שלו, גם אם עסק בשיפוץ מערכת הביוב העירונית?

 2. שמאל הגיב:

  "[נגד] האידיאולוגיה והמדיניות הציונית להבדיל ממדינת ישראל עצמה" – מישהו יכול בבקשה לגשר לי על הסתירה שבמשפט? מדינת ישראל הינה מדינה ציונית, כיצד ניתן להיות האידיאולוגיה הציונית ולהבדיל זאת מהמדינה עצמה?

 3. ק.א. הגיב:

  רוב בני האדם בוודאי יהיו מעוניינים ב "אפשרות השלישית". אך נשאלת השאלה אם היא באמת קיימת?
  מילכוד היא לרוב סיטואציה שאינה בשליטתו הבלעדית של מי שנקלע אליה. במילכוד לפעמים נאלצים לבחור בין 2 אפשרויות שאף אחת אינה מוצלחת. זה כמובן אינו קשור אל הרצון אלא הכרה בנתונים. משמעות הוויכוח יכולה להיות אם כך על קריאתה של המפה, ולא על "בעד או נגד" עריצות.

 4. חיים ברעם הגיב:

  מפנה אתכם גם למאמרי בהארץ ביום שני השבוע, באותו נושא

 5. גדעון ספירו הגיב:

  מצטער חברים, אבל אתם לא עונים לנטען בטורי. הייתי מאד ממוקד. יצאתי נגד המשפט של מוחמד נפאע במאמר שכתב באתר חד"ש בשפה הערבית, וכך כתב:

  "הדיקטטורה הסורית, הצפון קוריאנית והאיראנית עדיפה עשרות מונים על הכובשים האמריקאים, הישראלים, ברית נאט"ו וכל המשת"פים הערבים שלהם, במיוחד במדינות המפרץ".

  טענתי כי העדפת משטרים אפלים ועריצים אלו על פני הכיבוש הישראלי, היא לא עמדה שמאלית. לדעתי זהו משגה חמור להעדיף משטרים אלו כביטוי להתנגדות לכיבוש הישראלי. אתם מתפייטים על האימפריאליזם האמריקאי, והוא בכלל לא מופיע בטורי (זולת הציטוט ממאמרו של נפאע) ולמיטב זכרוני, גם לא במאמרו של מצאלחה.

  מהמאמר שלכם נושבת רוח קרירה כלפי התערבות בינלאומית לגבי הנעשה בסוריה. אני סבור אחרת. התערבות בינלאומית, לא באמצעים צבאיים, אלא באמצעות מצור ימי ויבשתי על משטרו של אסאד, ראוי לתמיכה. אם לא מתערבים, מאפשרים לעריץ להמשיך במלאכת הרצח ללא הפרעה. כך בישראל, כך בסוריה.

  אני שמח על כל מתנגד למשטר הדיכוי בסוריה, גם אם הוא בא מקרב חד"ש ומק"י, אבל רצוי שיהיה בלי "אם" ובלי "אבל".

  • דינו הגיב:

   לגדעון ספירו: שאפו!
   אמנם לא קראתי את דבריו של מוחמד נפאע, אך אם באמת כתב את הדברים המיוחסים לו –
   הרי שהוא אכן אינו איש שמאל.
   מי שלא חטף כדור של צלף "ממשלתי" בסוריה או דוכא עד עפר בצפון-קוריאה -אין לו שמץ של זכות לומר ולו מילה בזכות המשטרים הללו,
   שלא לדבר על רמת החיים הירודה באותן מדינות הסוגרות את רשימות מדדי רמת החיים בעולם בניגוד גמור לדבריו של מוחמד נפאע, הטוען כנראה שיש איזשהו ייתרון בחיים באותם מקומות נוראים.

   אין לי אלא לאחל למוחמד נפאע לקום בוקר אחד ובצורה פלאית למצוא עצמו אזרח צפון-קוריאה,
   נראה איזה שיר ישיר. הוא יופתע לגלות שהכובשים האמריקאים, הישראלים וכו' הם קייטנה לעומת חייו החדשים.

   ובמאמר מוסגר: למרות רוח ההקצנה שנפלה עליך לאחרונה, הפעם כתבת דברי טעם.

 6. ק. מזרחי הגיב:

  דעות כאלה קיצוניות לא שמעתי זמן רב, אפילו לא במגזר הבדואי שלי. ילדים ונשים נרצחי ואותכם מעניין אם אמריקה תתערב או לא ואם סעודיה הייתה מתערבת? סוד קטן הסעודים מספקים נשק למורדים בסוריה. דבר אחר ההיגיון והלוגיקה של מר ספירו לפחות בעניין הזה, עולה על שלכם מאיזה צורה שלא תסתכלו על זה, אי עזרה לקרבנות של המשטר הסורי בגלל תירוץ של התערבות כזו או אחרת, היא פשע ואף התנשאות כנגד העם הסורי שלא יוכל לעמוד על שלו, ה"אימפריאליסטיים" המערביים ישתלטו על סוריה בתירוץ של עזרה, מגוחך ומטופש, היפנים לדוגמה הם אומה חפה מכל שליטה מערבית, אבל הם השכילו לנצל את המומנטום של העזרה האמריקאית אחרי מלחה"ע ה-2, סלמאן מצאלחה יותר מצודק, מדובר פה בלאומניים לכל דבר ועניין, לא בשמאל, אלא בימין שגולש לקיצוניות לאומנית.

 7. אליף הגיב:

  אומנם מק״ י ההיסטורית הגדירה את משולש הרשע האמור במאמר , ודיברו כל הזמן באותם מונחים ורעיונות בכל השפות .. אלא שבעט האחרונה סטו מנהיגי המפלגה הנוכחיים מדרך זו ע״י הפיכת העיקרונות הללו לסיסמאות ריקות מתוכן כאשר רמסו את אותם סיסמאות במעשים מבישים , החל מההיגררות להסתגרות ( בהשוואה לעצמם ,ולא לאחרים ) בתוך החברה הערבית כתוצאה מהתפשטות הפשיזם , ולהקצנה ששטפה את החברה כולה , וכלי בהצטרפות לביקור הבוש אצל הרודן האכזר מועמד קדאפי , וההשטתחות בחיכו של רוצח ומרעיב המונים זה …
  אם מק״י מתיימרים להוות את השמאל האמיתי שכולנו מייחלים לו , צריכים לחשוב מחדש על הדרך בה ילכו , כי האחריות המוטלת על כתפיהם היא גדולה .. 

 8. מאחזי עינים הגיב:

  זה לא שמאל. זו דמגוגיה. מכיוון שהכח היחיד בעולם שיכול להתערב בסוריה, בלוב או בכל מקום בו יש משטר עריצות הוא המערב הרי שלהגיד שאנחנו נגד הרג אזרחים בסוריה אבל למערב אסור להתערב זו תמיכה פעילה במעשי הטרור של הדיקטטורים נגד עמם. כשמישהו נרצח הפיינשמקרים של "השמאל" מעקמים את האף כי מי שמנסה להציל את הנרצח לא התקלח הבקר. אבל האמת שזה כן שמאל. תמיד "השמאל" העדיף אידיאולוגיה על חיי אדם ובמובן הזה "השמאל" הישראלי לא שונה.

 9. אנג'לו איידן הגיב:

  עד כאן, חוץ מ-'קורא אנגלית' ו-'שמאל', שמסוגלים להבחין בסתירות אשר למציאות הממשית, כל השאר, כולל סמואל ג'ונסון, שואפים להסתגר בבועה המוסרית שלהם. המגוחך בשאיפה הזאת מקרין מהתיימרות לתפקד בפוליטיקה שמאלית, שהיא ביטוי עליון של חיבור עם הרב-צדדיות של המציאות הממשית, למען תוצאות המטיבות חומרית עם הרוב. השאיפות האידיאליסטיות תמשכנה כבעבר להתעלם מכך, שעל המשימות השמאליות לתפקד באופן רב-צדדי. רק כך, שפע הסתירות שהמציאות מגלמת לפנינו לא מונעת מאיתנו לפעול צמודים לעקרונות בזמן שאנחנו ממשיכים לזכות בהצלחות.

  נכון מאוד – הניסוחים שהם תוצאה של התרשלות אידיאולוגית מתגלים רוויי סתירות. הניסוח הנכון חייב לקבוע כי מבחינותיו של השמאל "הדיקטטורה הסורית, [הלובית,] הצפון קוריאנית והאיראנית עדיפה …" על הדיקטטורות המקושרות לאימפריאליזם, משום, שבכדי להתגבר מול העימותים המוכתבים על-ידי האחרונות, עליה להפוך דמוקרטית, כלומר, מגוננת על החירויות הדמוקרטיות, יותר ויותר. ההכרחיות הזאת לא מוטלת על כתפיהן של האחרונות, היות ולהן אמצעי שוחד אדירים בפינה קטנה של קופות מלאות שלל, גזל וביזה על חשבונם של עמים שלמים.

  ניסוח זה מגלה שהשמאל מעוניים בהתכווצותה של הקופה האמורה ושל אותה פינת השוחד שבה; שהוא מעודד את עיגונם של החירויות הדמוקרטיות; ומתייצב בעד כיבוד הריבונויות. כל זה ועוד, וזה בלי להתייחס לשקרים והונאות של מקורות מידע אוהדים הערצת האימפריאליזם ובלי להתייחס לטביחה שמבצע באזרחים, שלהם השקרן מתיימר לסייע.

  • ק. מזרחי הגיב:

   כמה שחצנות ויהירות, "מסוגלים להבחין בסתירות", ממלא שהצדק היה אתך, אבל, מי שלא מצליח להבין את הלוגיקה הברורה של ספירו זה אתה. ישנה סתירה מהותית בדברים שלך ואולי לא, יכול להיות שטעיתי ואתה רדיקל מרקסיסטי ולא הומניסט, מעניין, הצד שלך מתיימר לייצג את השוויון והצדק, אתה פשוט חושף את המגרעות שלו, או שבעצם אתה המגרעה של השמאל והוא היה יותר פופולרי בלעדי אנשים כמוך וק. אנגלי.
   דא" ק.אנגלי, כיניתי אותי "מזרחי נלהב" במאמר הקודם, דבר ראשון השם שלי הוא קוריוז אם לא שמת לב לגאוותנות הלאומית שלך ובעצם אינני צריך לתרץ אץ דבריי, המהומות באנגליה מוכיחות מה שטענתי מקודם, החברה הבריטית רקובה והאדם הבריטי הממוצע גזען וצבוע הרבה יותר מכל ישראלי שחי פה, יהודי או ערבי ואנחנו חיים במזרח אתה יודע.

   • אנג'לו איידן הגיב:

    אתה, איך קוראי לך, יש לוגיקה אנושית שלא ניתן "להבין" אותה? ואחרי "שהבנו" לוגיקה אנושית מסוימת, לאיזה שאלה המוצבת על-ידי המציאות יכולים אנו לענות עליה? שום שאלה! וזה כאשר אנחנו לא "מבינים" את הלוגיקה של המציאות עצמה.

    בגלל זה, מרקסיסט כפי שעל המרקסיסט להיות לא מתיימר לייצג את השוויון והצדק: המציאות היא שקובעת את ההתפתחויות, ולא השאיפות. ההתפתחויות שבמצאות הממשית מצפצפות על כל השאיפות האנושיות – הן מתחוללות על-פי החוקיות שלהן.

    רוצים לשנות את המציאות למצב הכולל עליה בסף של "השוויון והצדק" לטובת ההמון העממי? אז תתחילו "להבין" מה המציאות והתאנים שבה, בהתפתחותם, דורשים מאיתנו. כאשר ספירו כזה או אחר, או כזאת או אחרת, יתחיל או תתחיל "להבין" את זה, אנחנו, ההמונים, נקשיב לו ולה – הפגנת מאות האלפים האחרונה מאששת את ה-"הגיון" הזה. ונרשה לה ולו להיות המנהיגים שלנו ונעשה להם פולחן האישיות עד שיבגדו בנו.

    בקיצור, נחוץ לנו "הגיון" שמקדם אותנו תכליתית, ולא זה שניראה יפה בתצוגות. הבנת (קאפישי -capisci)? או עדיין לא הבנת?

  • דינו הגיב:

   אנג'לו, אתה יכול בבקשה להרחיב בנושא "שקרים והונאות של מקורות מידע אוהדים הערצת האימפריאליזם"?
   זאת אומרת, אם תרשה לי, אבקשך להסביר מי משקר ובקשר למה?
   אולי כמות ההרוגים והנפגעים בסוריה?
   אולי רצונם הכנה של המתקוממים בחירות ובסילוקו של בשאר אסד?

   וגם במטותא כאשר אתה טוען לקיומו של שקר, יהיה זה נחמד אם גם תוכל לציין כיצד אתה יודע שהוא שקר.

 10. פלנטה אחרת הגיב:

  "ארה"ב ובעלי בריתה מעולם לא התערבו בשום מקום בעולם למען האינטרסים של העמים".

  תמהני אם הכותבים הנכבדים ומפלגתם הקומוניסטית היו תומכים בכוחות שהתנגדו להתערבות של 'ארה"ב ובעלי בריתה' במלה"ע ה-2, קרי בציר גרמניה הנאצית-איטליה הפאשיסטית-יפאן המיליטאריסטית.

  נראה שמנהיגי מק"י וחד"ש החליטו לחזור לימים האפלים של ברית סטאלין-היטלר מהשנים 1939-41 כאשר הפק"פ ניהלה מסע הסתה לא נגד בעל הברית והידיד החום של מולדת העמלים הסובייטית, אלא נגד ה'אימפריאליסטים' האנגלו-אמריקאים המסכנים את שלום העולם.

 11. ירובעל ברזלי הגיב:

  אני לא מבין את עמדתו של ד"ר מצאלחה. מזכ"ל מק"י, מתברר, שר בשני קולות. זו יכולת שמעטים מסוגלים לה. יש לברך את הזכ"ל על שירתו המגוונת, במקום להציג רק שורה אחת משני שירים.

 12. דמוקרט הגיב:

  סליחה, אבל אתם ממשיכים לאחז עיניים. בדיוק כמו נפאע, אתם ממשיכים לזעק על המזימה האימפריאליסטית נגד אסד, בזמן שאין כזו. המערב חיזר אחרי אסד בשנים האחרונות, ועשה כמיטב יכולתו עד כה לא לעשות דבר, אפילו לא להחזיר את השגרירים מדמשק. לקשקוש החוזר על ה"מזימה" יש רק מטרה אחת: להקל על אי הנעימות הפוליטית של גינוי אסד הלוחם הגאה נגד המערב במעין "איזון" של גינוי המערב על התערבותו כביכול בסוריה. מההתערבות היחידה בפועל, זו של איראן המסייעת לשביחה וליחידות המחץ של אסד לרצוח את המפגינים, אתם בכלל שכחתם. כמה מקוממת הצביעות שלכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים