הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באוגוסט, 2011 6 תגובות

ערב טוב לכל אחי ואחיותיי למחאה, גיבורי וגיבורות המהפכה, אני שירה אוחיון, אם חד הורית. ילידת דימונה. חיה בשכירות באשדוד. ממובילי מאבק העובדים והנגנים של התזמורת האנדלוסית החדשה. מורה ומחנכת בישראל.

היום באתי לומר לכם – בשמי ובשם כל אחיותיי מהשכונות, מהעיירות ומהכפרים בכל רחבי הארץ – נמאס לי! נמאס לנו שהמדינה מכה אותנו פעם אחר פעם: מפני שאנו נשים, מפני שאנחנו אימהות חד הוריות,  מפני שאנחנו מזרחיות, מפני שאנו גרות בשכונות ובעיירות, מפני שאנחנו מורות, מפני שאנחנו אמניות, מפני שאנו דוברות את שפת אמנו- הערבית והפעם מפני שאנו קמות ומוחות נגד השיטה הקפיטליסטית האכזרית שהפכה אותנו עניות, מובטלות, מחוסרות דיור ורמסה את כבודנו. אנחנו לא מפונקות ולא פרזיטיות! כל מה שאנו מבקשות הוא לחיות בכבוד ועתיד לילדינו.

diurkaplan הפגנת ההמונים במוצ"ש האחרון בתל-אביב (צילום: אקטיבסטילס)

אין לנו שום ביטחון במדינת ישראל. ביטחון מתחיל בבית, בדיור, בתעסוקה הוגנת, בבריאות, בחינוך וברווחה, וכן גם בתרבות. תרבות איננה מותרות. אמנים ואמניות רעבים ללחם במדינת ישראל. במשך שנים הפרידו בינינו עם חומות וגדרות עשויות בטון שנאה וגזענות, ושיסו אותנו זה בזה להילחם על פירורי הפירורים שהותירו לנו הטייקונים אחרי שהשתלטו על כל משאבי המדינה.

כל חיי שחיתי נגד הזרם ונאבקתי יחד עם אחי ואחיותיי מתנועת "אחותי" למען נשים בישראל, למען חינוך עיוני לתושבי השכונות והעיירות, למען מעמד המורות, ולמען זכויות אימהות חד הוריות, למען זכויות היוצרים והיוצרות ולמען צדק חלוקתי בדיור, בקרקעות ובמשאבי התרבות.

אין לנו שום ביטחון במדינת ישראל. ביטחון מתחיל בבית, בדיור, בתעסוקה הוגנת, בבריאות, בחינוך וברווחה, וכן גם בתרבות. תרבות איננה מותרות. אמנים ואמניות רעבים ללחם במדינת ישראל. במשך שנים הפרידו בינינו עם חומות וגדרות עשויות בטון שנאה וגזענות, ושיסו אותנו זה בזה להילחם על פירורי הפירורים שהותירו לנו הטייקונים אחרי שהשתלטו על כל משאבי המדינה.

שילמתי ואני עדיין משלמת מחירים אישיים כואבים. היום לראשונה בחיי, אני מוצאת את עצמי שוחה עם הזרם ובעזרת השם, עם השיטפון הנפלא הזה של סולידריות ואחווה שסוחף את כל המדינה- מאילת, דרך דימונה, באקה אל גרביה, נצרת ועד קריית שמונה בדרישה לתיקון אמיתי. ועל כך תודה גדולה ליוזמות המהפכה דפני ליף, סתיו שפיר וחבריהן, על שהוציאו את המוני האזרחים והאזרחיות למאהלים ולכיכרות ואפשרו לנו, הרוב במדינה, לזעוק את כאבנו, לדבר על מצוקותינו ולהיאבק יחד למען תקווה ושינוי!

גם לתושבי הדרום שכונת שפירא, נווה שאנן, כפר שלם, התקווה ויפו מותר למחות ולזעוק על הזנחה של שנים והיום גם לתושבי צפון ת"א. "אם אין שוויון אין שלום ואם אין שלום אין שוויון"- כך אמרו "הפנתרים השחורים" ממחוללי תרבות המחאה והקריאה לצדק חברתי בישראל.

היום אנו ניצבים כאן כולנו: נשים וגברים, יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחים, עולים וותיקים, דתיים וחילונים אזרחי הדרום המרכז והצפון, מהגרי עבדות ופליטים מאוחדים יחד להשיב את הריבונות על המדינה לידינו האזרחים. צדק חברתי וצדק חלוקתי. לא נתפשר על פחות מזה. הגענו לנקודת אל חזור. מהמהפכה אין דרך חזרה עד שנשנה את השיטה ונגיע לשוויון מלא, ללא הבדל מגדר, דת, צבע, מוצא, לאום או נטייה מינית. כולנו בני אדם ואזרחים שווי זכויות ולא עבדים ונתינים.

אדוני ראש הממשלה, קצה נפשנו במדיניות הקפיטליסטית הקיצונית שהנהגת: הקלת במיסים על ברוני ההון שבטנם השבעה ותאוות הבצע שלהם אינן יודעות שובע וקיצצת בחינוך, ברווחה, בבריאות!

באנו לכאן לומר לך הערב בקול גדול:

עד כאן! העם רוצה דרך אחרת! העם רוצה כיוון הפוך! העם רוצה צדק חברתי!

הממשלה שלך התנתקה מהעם. אבל אל תטעה: העם לא יעלם!

וגם הקריאה הזו לא תיעלם: כן. העם רוצה צדק חברתי!

 • נאומה של שירה אוחיון, בעצרת ההמונים שנערכה בשבת האחרונה בתל-אביב.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. משה לופיאנסקי הגיב:

  כאשר בכירי האוצר אומרים "אין כסף" הם אינם משקרים!
  שיהיה לכולכם ברור: ניתן במאמץ לא גדול להגיע למצב שבו יהיה כסף והרבה כסף.
  ישראל חייבת לחסל את ההתנחלויות!
  חיסול ההתנחלויות יביא את ישראל למצב של שלום בפועל ולאחר מכן לשלום חוזי עם המדינה הפלסטינאית וגם עם כל שאר המדינות הערביות על פי התוכנית הסעודית.
  הרבה מאד כסף ייחסך ישירות מחסולן של ההתנחלויות, בנוסף לסכום העיקרי שייכנס לקופת המדינה מן הצמצום הדרסטי (לפחות 50%) בתקציב הבטחון בעקבות השלום עם העולם הערבי וצרופה של ישראל לנאטו. האם מישהו מן המפגינים במוצ"ש חשב בכוון הזה? מסופקני.

 2. עכשיו - מעצרים על רקע גזעני בלוינסקי הגיב:

  שוטרים וסמויים פועלים נגד קבוצת "אתיופים מאוחדים" כחלק מהניסיון לשמור את העדה (ומן הסתם גם קבוצות מוחלשות נוספות בחברה) מחוץ למחאה. הם אפילו עצרו לפני כשעה את אורי, אחד מפעילי קבוצת "אתיופים מאוחדים" במאהל בלווינסקי. זה הזמן לומר בקול רם שכולנו מאוחדים וכולנו לא נחמדים. צריך לייצר תגובה לדיכוי הזה, ומהר.

 3. יאיר הגיב:

  נפלא!

 4. דמוקרט הגיב:

  נאום יוצא מן הכלל, שאפו גדול

 5. אשר פרוליך הגיב:

  לשירה שלום רב

  התרגשתי בשמיעת הנאום שנתת ב6 לאוגוסט. את הצלחת להביע את הרצון האמיתי של הרוב ,ללא הבדל של לאום,דת ,שפה,מגזר ,אידאולוגיות ,תרבות או העדפות אשיות.את העלת מחדש את התקווה הכמעט אבודה והדלקת עוד פעם את האור שתוביל אותנו ואת הדורות הבאים לעולם טוב יותר.
  תודה,
  מכל הלב

 6. הוד השרון הגיב:

  "השיטה הקפיטליסטית הפכה אותך מחוסרת עבודה? וואלה? את מבינה מהו קפיטליזם (מעבר לצמד המילים "קפיטליזם חזירי" שנותן למי שאומר אותו את התחושה שהוא מורד, מדבר בצורה גסה, ואוו ממש אימרה גאונית) אחוז האבטלה בישראל הוא מהמנמוכים בעולם וכל מי שיירצה לעבוד יימצא עבודה. אני עצמי מהנדס אך בתקופת לימודיי עבדתי גם שפועל אצל קבלן שיפוצים… מי שרוצה לעבוד מוצא עבודה ועובד!!

  שאלה: מהו צ ד ק חברתי? אני באמת ובתמים לא מבין אם אפשר לקבל הגדרה כללית (נא לא לרשום תשובות מטופשות כמו: בית במחיר שווה נפש, מחירים סבירים ועוד… למשל חרדי שהחליט לא לעבוד ןלהביא 12 ילדים לעולם גם ייהנה מצדק חברתי? האם הוא מוכל בתוך הגדרהזו? האם בני הטייקונים מוכלים בצדק החברתי?. אשמח לתשובה מפורטת או קישור למשהו כזה…
  \
  תודה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים