הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 באוגוסט, 2011 35 תגובות

נפילת הרודן

סילוקו של רודן מכס השלטון ממלאת כל שוחר זכויות אדם סיפוק רב. הסיפוק עולה על גדותיו אם על חורבות הרודנות עולה משטר דמוקרטי, והסיפוק הוא קצר ימים אם הרודנות מתחלפת בעריצות חדשה. מכאן יובן כי אך טבעי שאני נמנה עם אלה שהריעו על סילוקו של מועמר קדאפי מהשלטון שאורכו כמעט כאורך הדיקטטורה הישראלית בשטחים הכבושים.

עם כיבושה של  טריפולי בידי המורדים התגלו תמונות זוועה של טבח המוני שבוצע בידי אנשי קדאפי, אולם מדיווחי הכתבים שם מתברר כי גם המורדים לא טומנים ידם ומבצעים פעולות נקם. האם במקום משטר קדאפי תקום דמוקרטיה, או שמא נראה בכינונה של עריצות חדשה על חורבתה של הקודמת? מוקדם לשפוט.

henryleviברנאר הנרי לוי בעת קבלת תואר כבוד באוניברסיטה העברית (צילום ארכיון: אל אתיחאד)

המורדים הסתייעו בהפצצות מהאוויר של מטוסי נאט"ו, ששיתקו במידה רבה את כוח האש של צבא קדאפי, ובכך החישו את ניצחון המורדים. צרפת מילאה תפקיד מוביל בהפצצות. שעה שמטוסי נאט"ו החלו בהפצצות בלוב, התלבטתי אם להגיב. מחד, היה ברור לי שהדבר  לא נעשה מסיבות אלטרואיסטיות של שמירה על זכויות אדם. שהרי צרפת, אנגליה ואיטליה ניהלו יחסי תקינים עם קדאפי, והוא אף הוזמן לביקורים ממלכתיים עם כל הכבוד  שזוכים לו ראשי מדינות.  אולם גם אם התערבות נאט"ו לא נעשתה מסיבות של מוסר צרוף, אלא מתוך חישוב קר של הימור על המורדים כסוס מנצח, שיביא גם רווחים מתמלוגי הנפט הלובי, לא משנה את העובדה שהבסת הרודן קדאפי היא מטרה חיובית.

מי שכן ראה בהפצצות מטוסי נאט"ו פעולה מוסרית שראויה להערכה ואפילו הערצה, הוא הפילוסוף הצרפתי ברנאר אנרי לוי. הוא דחק בנשיא סרקוזי למלא תפקיד ראשי בהפצצות על כוחות קדאפי בלוב. הוא כתב בעניין זה דברים מעוררי השראה. אני מצטט: "אני מצדיע לצוותי האוויר האירופיים, במיוחד הצרפתיים, שיצאו למלחמה שאינה מלחמתם, אלה שמשימתם הייתה להציל חיי אזרחים, לפי המנדט שהעניק להם האו"ם…אי אפשר להתכחש לכך שצרפת בהנהגת הנשיא ניקולא סרקוזי נטלה עליה את היוזמה ללוות את לידתה של לוב החופשית… המורדים בסיוע צרפת ובעלי הברית האחרים כתבו דף חדש בתולדות ארצם…הדבר שהוכחד הוא התפישה המיושנת של ריבונות, שלפיה כל הפשעים מותרים אם הם נעשים בתחומה של מדינה מסוימת. מה שנולד הוא רעיון האוניברסליות של זכויות לא כנדר דתי חסר כיסוי, אלא כמחויבות נחושה למען כל מי שמאמין באמת באחדות המין האנושי ובערכה של הזכות להתערב" (פורסם ב"הארץ" 26 באוגוסט 2011).

איזה פאתוס מוסרי. כמעט בכיתי מרוב אושר כשקראתי את דברי הפילוסוף ברנאר אנרי לוי.

לפני שהדמעות החלו זולגות הן נעצרו, כי נזכרתי שהמוסר וזכויות האדם האוניברסליות של הפילוסוף לוי, הם מאד גמישים כאשר מדובר בכיבוש הישראלי, עריצות אכזרית בת 44 שנים, שנתיים יותר מעריצותו של קדאפי.

לא זו בלבד שהפילוסוף ברנאר אנרי לוי לא יציע לנשיא סרקוזי להפעיל את כוחות נאט"ו לסייע לפלסטינים במאבקם נגד דיכויים בידי ישראל, אלא יראה במי שיציע זאת אנטישמי. מה שמוכיח כי האוניברסליות שלו בתחום זכויות האדם סובלת מנכות והמחויבות שלו לאחדות המין האנושי נעצרת  כשמדובר בדיכוי ישראלי. זו תופעה שאינה ייחודית לברנאר אנרי לוי.  חתן פרס נובל שלום, אלי ויזל, נגוע באותה תסמונת. כאשר התבקש במלחמת לבנון הראשונה לגנות את ההפצצות הישראליות על ביירות שפגעו באוכלוסייה אזרחית, בהם ילדים, נשים וזקנים, סירב וגייס לכך את אושוויץ. (במאמר מוסגר, אחזור על מה שכתבתי בעבר לא פעם, שלא ברור לי על מה  ולמה קיבל ויזל את פרס נובל לשלום). פעם היה היהודי שם נרדף לאוניברסליות. מאז קיומה של ישראל הוא התחלף בשבטיות לאומנית.


החצוצרן

יעקב פרי היה ראש השב"כ בשנים 1988 עד 1994. בתקופתו שוכללו שיטות העינויים במרתפי השב"כ. בשש שנות כהונתו עברו עשרות אלפי פלסטינים חקירות מלוות בשיטות עינויים שהמציא המוח הישראלי, שהשאירו אצל רבים צלקות לכל חייהם. היו גם מקרים בהם עונו עצירים למוות, "תאונות עבודה" קוראים לכך בשפה הצינית של חוקרי השב"כ.

בימי כהונתו פעל בעזה מתקן עינויים שהיה מוכר כ"מתקן החוף" או "אנצאר 2". ב-1990 היכו החוקרים למוות את שייח עלי. פתולוג שהובא לישראל על ידי ארגוני זכויות  אדם, בדק את הגופה, ואישר כי האיש מת ממכות. הידיעות על עינויים קשים באנצאר 2 הביאו לפתיחת חקירה על ידי מבקרת המדינה דאז מרים בן פורת. הדו"ח שכתבה ב-1992 היה כה קשה עד שהוחלט לא לפרסמו.

העינויים לא הופסקו. זכור גם המקרה של עבד חריזאת, שטולטל למוות בעת חקירתו בשב"כ ב-1995 (בכהונתו של ראש השב"כ שלאחר פרי, כרמי גילון) ובית המשפט העליון גיבה את החלטת פרקליטת המדינה דאז דורית ביניש (היום נשיאת בית המשפט העליון),  שלא להעמיד את החוקרים לדין פלילי.

כאשר אנחנו מציינים את זכרה של חנה סנש שעונתה קשות במרתפי העינויים של המשטר הפשיסטי בהונגריה, ראוי שנזכור כי עמיתיהם בישראל  לא למדו את הלקח. העריצות ניצחה את הדמוקרטיה גם כאן.

מאז תחילת הכיבוש עברו את מרתפי השב"כ מאות אלפי פלסטינים. היקף החדירה של השב"כ לבני העם הפלסטיני הוא עצום בממדיו. אם פעם תתרחש בישראל מהפיכה דמוקרטית, ויפתחו את ארכיוני השב"כ לעיון הציבור כפי שהתרחש עם ארכיוני השטאזי במזרח גרמניה, לא אופתע אם יתברר כי השב"כ תכה את השטאזי בנוקאוט בהיקף ועומק החדירה לחיי בני אדם בכל המישורים: מעצרים, עינויים, הפחדות, הלשנות, שוחד וכו'.

איש מראשי השב"כ לא הועמד לדין על הפרות זכויות אדם או ביצוע פשעי מלחמה. כולם עשו חיל בחברה הישראלית לאחר שסיימו את תפקידם. חלקם הלכו לפוליטיקה , הפכו לחברי כנסת ושרים, אחרים הלכו לעסקים. יעקב פרי פנה לעסקים, והפך לחלק מאצולת הממון הישראלית, זו שחוסה תחת התואר הון ושלטון.

כאשר פרי היה ראש השב"כ  שלט החוק האוסר על ציון שמו המלא, ומותר היה לציינו באות הראשונה של שמו. היו גם כאלה שכינו אותו "בעל  החצוצרה" משום מיומנותו כחצוצרן ואהבתו למוסיקה.

התופעה של גנרלים וראשי שירותים חשאיים העוסקים בעבודה המלוכלכת של פשעי מלחמה והפרות זכויות אדם, ובה בעת רואים עצמם בני תרבות, מוכרת. אצל היהודים התופעה מעלה זיכרונות היסטוריים קודרים בגלל השואה. אותם קצינים גרמנים שביום רצחו ובלילה שקעו בכורסה בביתם והאזינו למוסיקה האהובה עליהם. יחד עם זאת צריך להדגיש כי התופעה אינה מתייחדת לגרמנים.  בכל מדינה, בה מתקיימים מנגנוני דיכוי ואלימות, ניתן למצוא את הפיצול הזה אצל אנשי צבא שביד אחת הורגים וביד השנייה מגלים אהבה  או משיכה למושג הרחב הקרוי תרבות.

לאחרונה החליט יעקב פרי להשתלב בחיי המוסיקה של ישראל. זמר צעיר בשם עידן יניב שנולד ב-1986, שנתיים לפני שפרי מונה לראש השב"כ, העלו יחד ערב מוסיקלי במועדון הזאפה בהרצליה. הדבר זכה לחשיפה ידידותית בתחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל, ולפרסום במדריך התרבות היוקרתי של עיתון "הארץ". השלווה בחיי הרוח והתרבות בישראל לא הופרה. מה בסך הכל קרה? בעל העינויים  שהוא גם בעל החצוצרה עושה תרבות ואין מחאה, זולת כמה תימהונים, כמו כותב שורות אלו, שמדמיין את זעקות המעונים שהופכת את נגינת החצוצרה לקקפוניה צורמת.


בשר תותחים

לאחרונה פרסם "מעריב" כתבה לכבודו של ואחיד אל הוזייל עם התמנותו למפקד הגדוד המדברי. ואחיד הוא בדואי אזרח ישראל המשרת בצבא. לרגל המינוי קיבל דרגת סגן אלוף. הגדוד המדברי מורכב מכמה מאות בדואים שהתנדבו לשרת בצבא (חוק גיוס חובה לא חל עליהם).

לראשונה מונה בדואי למפקד הגדוד. עד כה המפקדים היו יהודים. לכאורה סיבה למסיבה. גם ערבים מגיעים בצבא לעמדות בכירות. למעשה ביטוי לצביעות ישראלית.

אזרחי ישראל הבדואים הם האוכלוסייה המופלית ביותר בישראל. הישוב רהט בו מתגורר המג"ד החדש, הוא עיירה בדואית שבהרבה מובנים מזכירה עיירת שחורים בדרום אפריקה של האפרטהייד. אבטלה גבוהה, שירותים ברמת עולם שלישי. במצב זה יש בדואים שמוצאים מפלט בגיוס לצבא כמקור לקיום כלכלי. כפי שהיו שוטרים שחורים ששירתו תחת משטר האפרטהייד כך יש בדואים המשרתים בצבא הרומס את זכויות עמם. הגדוד הבדואי מוצב בגבול עזה, ביטוי לגישה הצינית שערבים יהרגו ערבים.

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. ראובן קמינר הגיב:

  חברנו גדעון מתפוצץ משמחה לרגל הניצחון של נאט"ו בלוב. עכשיו יוכלו ארצות נאט"ו לנצל את הנפט של לוב ביתר אינטנסיביות וביתר חופשיות. ארה"ב ושותפיה לפשע יוכלו לנצל לפחות חלק של המשאבים המתווספים כדי לחזק ולתחזק את כוחות בעלת הברית שלהם באזור, ישראל. ישראל מצדה תוכל להמשיך בדיכוי של העם הפלסטיני. ארה"ב מספקת את הכלים, ישראל עושה את העבודה המלוכלכת וגדעון יוכל להמשיך לכתוב מאמרים נגד מנגנון הדיכוי ועינוים של ישראל בשטחים הכבושים.

  • דינו הגיב:

   מכיוון שרעיון שתי המדינות זכה כאן למקלחת צוננת, כנראה שצריך להוסיף כמה מאנשי הגדה השמאלית לאלו שרוצים בהמשך דיכויו של העם הפלסטיני.
   המתקוממים בלוב זכו לנצחון – וצריך כל שוחר זכויות אדם לשמוח גם אם עדיין ישנה חצי כוס ריקה.
   העצב הניכר בתגובתך על תבוסתו של הרודן והדיקטטור מובילים שוב למסקנה שגם חירותו של העם הלובי לא ממש מעניינת אותך.
   יקימו הלובים משטר דמוקרטי ויחליטו כאוות נפשם לגבי הנפט, ירצו -ילאימו, לא ירצו – יתנו זכיונות לכל המרבה במחיר. חוסר האמון שלך בשכל הישר בלוב והעדפתך את הרודן רק בגלל שציפצף על נאט"ו (גם זה לא ממש נכון) מדברים בעד עצמם.
   ואם יחליטו הלובים לזרום עם המערב – קבל זאת על אפך ועל חמתך כי זה רצונם, ואל תעדיף להשאיר אותם תחת רודנות טרוריסטית.

   • דמוקרט הגיב:

    למרבה הצער יש לא מעטים בשמאל, שימשיכו לדעת יותר טוב מהמוני העמלים מה טוב להם. הם ימצאו לזה הסבר כלשהו מעדות התודעה הכוזבת, מן הסתם. תודעתם שלהם צחה וברורה כמובן. כאשר נשיאך לא מאיים עליך במילים "אנחנו באים הלילה, לא יהיו רחמים", קל יותר לראות כיצד העולם מתחלק לאימפראליזם ול"התנגדות". כך אינך נאלץ להתחנן למערב שיתערב כבר ומהר למען השם, בזמן שמנהיגי צפון קוריאה וונצואלה מחבקים את לוחם החופש הנודע מטריפולי.
    כל זה היה עד לא מזמן מדכא בעיני, כי ההתנשאות המעט הזויה הזו הרחיקה מהסוציאליזם את רוב האזרחים הישראלים שדווקא כן חושבים שהם יודעים מה טוב להם. אבל בזמן האחרון נראה שהם מסתדרים לא רע גם בלי הפוליטבירו.

   • דינו והאקוואריום הציוני...(ק.א.) הגיב:

    "ואם יחליטו הלובים לזרום עם המערב" …
    תגיד דינו אתה אמיתי?
    נראה לך שאת הארכי-פושעים האימפריאלסטים מעניין (אפילו לשניה קטנה) מצבם של אזרחי לוב או חירותם…?
    אגב תחת "הרודן קדאפי" (בהחלט לא כוס התה שלי) מצבם של תושבי לוב היה הטוב בכל אפריקה ואולי אף טוב משל האזרח הממוצע בהרבה מדינות אחרות בעולם, גם כאלה חזקות ועשירות. ואילו החורבן שהטירוריסטים מנאט"ו מתעתדים לחולל שם עוד עלול לגבות מחיר יקר ולשנים רבות (ראה עיראק).

    "יקימו הלובים משטר דמוקרטי ויחליטו כאוות נפשם לגבי הנפט"
    נראה לך שהחמולות של "המורדים" שנתמכו על כל צעד ושעל ע"י פושעי נאט"ו יקימו שם "דמוקרטיה"?
    באיזה חלומות אתה מרחף? בכלל מדובר ב "עם הלובי"??

    שלא לדבר על כך שלנאט"ו כלל לא היה מנדט חוקי להוות כוח תקיפה שתופס צד במלחמת אזרחים ונלחם שם להפלתו של שלטון ריבוני מזה חמישה חודשים ויותר. כזסכור ניתן לנאט"ו מנדט (שגם הוא פסול) למנוע טבח, שמעולם לא היו סימנים מהימנים ברי אימות על אירועי טבח. הסיפורים על "הטבח" נשללו ע"י כמה וכמה מקורות שהיו באיזור ולא מצאו סימנים לטבח.

    אבל מה אכפת לדינו מה שיתרחש בלוב, מצידו שיתבוססו שם בכאוס כמה שיותר (מה יכול להיות הרי הם בעצם רק ערבים) ככה נעים לו לדינו להיות כמו דג שמפריח לו בועות באקוואריום הציוני ומדי פעם להוציא לשון ציונית מלגלגת לשאר בני האדם "המטומטמים". האם תופעה זו היא הגניוס היהודי בתגלמותו? אולי כן.

    • דינו הגיב:

     בחייך, למי אתה מוכר את הלוקש הזה על "מצבם של תושבי לוב שהיה הטוב באפריקה"?
     תזכיר לי בבקשה כמה שנים אתה כבר חי בלוב?
     אולי יש לך ידידים לובים המספרים לך איך היו החיים תחת קדאפי?

     עובדה חותכת ובלתי ניתנת לערעור היא שתושבי לוב מרדו והתקוממו עד שהפילו את השליט "הטוב" קדאפי ששום מכבסה לא תוכל להלבין את משטרו.
     עוד עובדה: העם בלוב קרוב היום יותר מתמיד לדמוקרטיה, מפני שכל עוד נמשך משטר קדאפי לא היתכנה דמוקרטיה. וכאשר משטרו נפל – יש לכך סיכוי,
     ואפילו יהיה זה סיכוי של 2 אחוז. זה בהחלט יותר מהסיכוי לפני כן. לוגיקה פשוטה.

     אל נא תאשים אותי בחוסר אכפתיות לגבי העם הלובי כאשר אתה עצמך חוטא בכך בצורה קיצונית: מבחינתך משטרים כמו של אסד, קדאפי, האייטולות, קים ז'ונג-איל וחבריהם יכולים להימשך לעד, לכן מי שמוכיח חוסר אכפתיות מובהק לגבי גורלם של עמים שלמים ולגבי רמיסת זכויות אדם – הוא אתה.
     ברור שאינך יכול (ואינך רוצה) לראות את התועלת בפעולה צבאית קצרה כדי למוטט משטר אימים. עובדה היא שהעם הלובי בחר וביקש את העזרה של נאט"ו ואותה עזרה הצילה את ההתקוממות מגורל דומה להתקוממות בסוריה (טבח בלתי פוסק), על אפך ועל חמתך.

     אתה טוען ש"הטבח נשלל ע"י כמה וכמה מקורות"….
     מה אתה אומר?
     יש הרבה יותר מקורות שאימתו את "סיפורי" הטבח, כולל הוכחות לכך שקדאפי "ייבא"
     לוחמים וטייסים שכירי חרב שהביא קדאפי במיוחד לשם הדיכוי, בדיוק כמו שאסד מקבל עזרה מאיראן לדיכוי ההתקוממות הצודקת בסוריה, ולהזכירך – אתה שואף שההתקוממות שם תיכשל, האם זה מרוב דאגה לזכויות האדם בסוריה?

     לגבי דבריך על "הגניוס היהודי" – אנא שמור את הגזענות הזו לעצמך ובדוק האם אתה משייך את עצמך למחנה הפוליטי הנכון. איש שמאל אמיתי לא היה מעז לחשוב או לומר דברים כאלה.

     • דינו התמים הגיב:

      מה, אתה לא יודע שתחת משטרים מתנגדי אחות העובדים האינטרנציונליסטית החיים תמיד רעים. היש הוכחה טובה יותר – החיים בברה"מ בימי סטאלין היו לאין שעור טובים מאשר במערב הדקדנטי. עובדה, ככה סטאלין אמר. יש אנשים שעוד לא שמעו שסטאלין מת ושמותר להגיד שיש דברים טובים במערב הקפיטליסטי. לא צריך להתוכח איתם אלא רק לחייך ברחמים.

 2. ד״ר דוד סנש הגיב:

  אנא העבירו את תמיכתי בדבריו של גדעון ספירו : אני תומך בדרך בה התייחס לעינויים שעברה דודתי חנה סנש בידי הגסטפו ואני מצרף לכך גם את העינויים שעברתי אני בכלא המצרי כדי להזכיר לכולנו שעינויים הם עינויים הם עינויים והעולם לא מתחלק לכוחות שלנו ולכוחות שלהם אלא למענים ולמעונים לכובשים ולנכבשים.
  דוד סנש

 3. אשר פרוליך הגיב:

  כהרגלו הכותב משרבב תמיד את ישראל בכל נושא שכותב עליו ולא מפזפז אף הזדמנות לערוך השוואתות מעוותות.בדיון על לוב "מזכיר " לנו הכותב את "דיקטטורה ישראל בשטחים" ,ובדיון על עינויים
  בשב"כ,"מזכיר" לנו את המשטר נאצי .הכותב אינו יודע או אינו רוצה לדעת להבחין בכך שלא מספיק לגלות שהגבינה והירח הם לבנים,אבל זה עדיין לא אומר שהירח עשוייה מגבינה.

 4. ק.א. הגיב:

  אנרי לוי אינו הפילוסוף ה מ ג ו י ס הראשון וגם לא האחרון. סופרים, מדענים, אומנים, ושאר מפורסמים מגוייסים למטרות פירסום מסחרי למותגים שונים. האימפריאליזם מבין ומשתמש בתעשייה מתוחכמת של תעמולה דומה, 'טכנולוגיה' בזויה שנועם חומסקי נהג לכנות בשם manufacturing consent .

  בהעדרם הטוטאלי של כל דין או דיין (שבימינו מסתכמים לדעת הקהל) – יכולים, ללא קושי, כוחות נאט"ו הקרימינליים להוציא לפועל את תוכניתם לריסוק היחידות הלאומיות הערביות. מתוך חורבן התשתית והקרבן שבנפש – שלוב עתידה לשלם – תאסוף נאט"ו את שיברי השברים ותרכיב שם את הפאזל מחדש בהתאם לאינטרס האימפריאלסטי-הציוני, כל זאת בחסות מוזיקת רקע "הומאנית" אותה מנגנים לקהל אותם "מחללים" (תרתי או תלת משמע) כגון אנרי לוי.

  • דינו הגיב:

   מעניין מהן אותן "יחידות הלאומיות הערביות" אותן צריך לשמר? סוריה של אסד שזכה לאחרונה לכינוי "הקצב"? לוב של המטורף קדאפי? עיראק של המטורף הגדול יותר – סדאם חוסיין?
   בלוב ובסוריה קצה נפשו של העם, ולכן מי שריסק את היחידות הלאומיות הערביות הם אותם מנהיגים שבחרו בדרך של רמיסת זכויות אדם ודרדור מדינותיהם, והביאו את עמיהם למצב שהיו מוכנים לשלם מחיר דמים כבד כדי לשנות את המצב.
   המלצתי לך: אם יחידות הלאומיות הערביות יקרות לליבך – שלח מייד מייל למנהיגים שעדיין שולטים, ובקש מהם לשנות דרכיהם פן יבולא להם בהתקוממות הבאה עליהם לטובה.

   • ק.א. הגיב:

    בתגובתך זו – אתה מוכיח את (בלי לשים לב) את כל טענותי. בתגובה זו אתה מדגים את התפקיד שנטלו על עצמם הכוחות האימפריאליסטים – בכוחם בלבד הם ישמרו לעצמם את הזכות להיות שלושת הרשויות בו זמנית – זו המחוקקת, המבצעת, והשופטת – בחדרי הפשע שלהם יתכנסו האימפריאליסטים וינהלו משם את העולם, אז הם יחליטו את מי יש להמליך ואת מי יש לחסל ומתי, את מי אפשר להקפיא מיידית את נכסיו ואת מי יש להעמיד לדין בהאג. איזו מדינה יש להחריב והיכן יש להשתמש בזרחן או באורניום מדולל. את האמת הזו אינך יכול לשנות. הפושעים השולטים בעולם הם הקובעים ועל פיהם ישק דבר.

    • דינו הגיב:

     בתגובתך זו אתה מוכיח (תוך שימת לב, כנראה) את כל טענותי. בתגובה זו אתה מדגים את התפקיד שנטלו על עצמם הדיקטטרורים במדינות ה"אנטי אימריאליסטיות" – בכוחם בלבד הם ישמרו לעצמם את הזכות להיות שלושת הרשויות בו זמנית (ועוד איך!) – זו המחוקקת, המבצעת, והשופטת – בחדרי הפשע שלהם יתכנסו הטיראנים וחבר מרעם וינהלו משם את עמם האומלל, אז הם יחליטו את מי יש להמליך ואת מי יש לחסל ומתי, את מי אפשר להקפיא מיידית את נכסיו ואת מי יש להעמיד לדין ב"בית המשפט" המגוייס והכנוע. איזו אופוזיציונר יש להחריב והיכן יש להשתמש בעינויים והיכן בצלפים. את האמת הזו אינך יכול לשנות (אבל העם, עם עזרה של נאט"ו – כן). הפושעים השולטים באכזריות במדינותיהם ועושים בהם כבשלהם, הם הקובעים ועל פיהם ישק דבר.

     ומה אתה עושה בנידון?

  • שום בצל הגיב:

   היחידות הלאומיות הערביות הן תוצר קולוניאליסטי מובהק (לשטתך, גם ישראל),
   והן קמו כדי לשרת מטרות אימפריאליסטיות.
   אז האם אין בדבריך כדי לשרת את האימפריאליזם המתועב בעיניך?

   אגב, חומסקי חוטא באמרתו שלו – כשהוא משרת אנטי אימפריאליזם, כביכול, הוא משרת אימפריאליזם נגדי, קרי, הקיצונות האיסלאמיסטית, שמטרותיה אינן בדיוק הומניסטיות כפי שאתה חושב שאתה מייצג. בכלל, כל הוגה דיעות משרת איזושהיא מטרה – אז אם חומסקי קורא לעצמו "הטובים", והאחרים הם "הרעים", אז באמת, בדיכוטומיה הילדותית שלו, הם באמת "תעמולה בזויה".
   (לא ברור לי למעשה, מה בכלל אתה מייצג או מתיימר לשרת – אבל נראה שמרכז השנאה שלך מצוי בציונות, ומכאן אתה מצייר פסיפס בינלאומי של מזימות….).

 5. אנג'לו איידן הגיב:

  לאור חוסר בהירות המטריד את ספירו בתחומים צפופי גורמים בעלי משקל פוליטי מכריע, חשיבות משנית לעובדה "שלא ברור ל[ו] על מה ולמה קיבל ויזל [ורשימה ארוכה ללא הנשיא אובאמה. וזה כי לנשיאים בורגניים משקלים שונים במורכבותם] את פרס נובל לשלום".

 6. דמוקרט הגיב:

  כרגיל תענוג לקרוא את ספירו, שמהחוייבות שלו לזכויות אדם היא מוחלטת, בלי אם ואולי ורק, הרבה לפני מחוייבות למפלגה.

 7. דוד עציון הגיב:

  אם תראה את רשימת מקבלי פרס נובל, תראה שכמעט כולם לא ראויים לפרס המיותר הזה, מקיסינג'ר עד אובמה, מרבין ועד בגין, מערפאת ועד סאדאת…
  ובקשר להשוואה בין מה שנעשה בשטחים לבין קדאפי בלוב, ובין עינוי חנה סנש לבין עינוי בידי צה"ל – שוב, גדעון, אתה שומט כל הגיון מטיעוניך, שמושתתים בבסיסם על צדק, ויון וערכים, אך מסקנותיהם עקומות להפליא

 8. אין שם הגיב:

  אהבתיאת מה שכתבת על יעקב פרי ועל תופעת אנשי הצללים שזוכים לנחת ועדנה בחיים האזרחים.

  לחמישיה הקאמרית היה מערכון בוטה ומשעשע איך זמר פופולרי אך עמך ונגיש שהולך עם שורטס, טריקו לבנה, וכפכפי חוף (בעצם שלמה ארצי) נחטף לאור יום כדי להנעים משיריו לחוקרים בשב"כ כשאת השירים מפרה מידי פעם זעקתו של נחקר מעונה בחדר סמוך.

  אם העיתונות, בית המשפט העליון, אנשי ההון, כל המערכת הפוליטית כמעט וכמעט כל עם ישראל מכשירים את השרץ, מה אתה מציע לעשות??

 9. ק.א. הגיב:

  האנתרופולוג הקנדי, פרופ' Maximilian Forte , במאמרו מהיום (ב Counterpunch) מתאר את שקרי ההתנהלות הבזויה והנפשעת של נאט"ו בלוב. למעטים שאינם מסתפקים בזמירות הבוקעות מאמצעי התקשורת הזנותיים המוכרים – יסור לשם ויטרח לקרא את המאמר:
  The Top Ten Myths in the War Against Libya – A Victory for the Libyan People?
  http://www.counterpunch.org/2011/08/31/the-top-ten-myths-in-the-war-against-libya/

  אגב, המתמצאים יודעים שניסוח של כותרת המאמר היא עקיצה ברורה לכיוונו של פרופ' אחר, חואן קול, עוד אורח תקשורתי (קבוע אצל איימי גודמן) שהפך להיות "חלילן חצר" בדומה לאנרי לוי ושאר מחרחרי המלחמות (רק המלחמות ה"הומניטריות" כמובן).

 10. טובה שיבר הגיב:

  משועשעת אני בכל פעם מחדש למקרא מאמריו המלומדים של ג. ספירו בעיקר בכדי להיווכח בכל פעם מחדש כיצד "דוחף" ג.ספירו את עניין הכיבוש הישראלי לכל מקום אפשרי, בין אם צריך או בין אם לאו.

  הפעם התעלה על עצמו: לכל אורך המאמר העוסק בדיקטטור הרצחני גדאפי חיפשתי איזה גינוי, גינוייצ'יק אפילו, או איזה איזכור, לאותה עליה לרגל מתרפסת וחנפנית של חברי הכנסת הערביים לאותו רוצח המונים ברברי.
  ואיזה סופרלטיבים הרעיפו אותם חברי כנסת על ה"מנהיג הדגול"!

  ואף מילנה של גינוי ממקלדתו של ג.ספירו לאותו אירוע מביש.

  והנה, גם אותם חברי כנסת ממלאים כיום את פיהם מים. ורק ברנאר לוי יוצא אשם בכל הסיפור הזה.
  וכמובן הכיבוש הישראלי.

  • דניאל קלטי הגיב:

   טובה,
   באמת, אינני מבין. לא – את, הרי, מן הקצה הימני=סהרורי והכתום, של המפה הפוליטית. אז – בחיאת, מה את עושה כאן, באתר שמאלי מובהק?

   לכי, תכתבי תגובות באיזשהו אתר ימני, "תג המלך", "תורת המחיר"….משהו בסטייל המקור ראשוניקי הזה; מה לך ולגדה השמאלית?

 11. שאלת תם הגיב:

  שלום,
  אני קורא את המאמרים באתר מזה זמן רב ויש לי שאלה:

  מדוע הנושא של זכויות אדם הפך בשנים האחרונות לספינת הדגל של השמאל?

  הרי הרעיון הזה בבסיסו הוא ימני לחלוטין –
  "זכותי לחיות את חיי איך שאני רוצה לפי החוקים שלי ואף ממשלה לא תאמר לי מה לעשות, לא תיקח ממני מיסים ולא תגייס אותי לצבא שלה. אני אגור בחווה שלי בטקסס ואצבור נשק וכסף. השוק החופשי כבר יעשה את שלו".

  אם אני מבין נכון , האידיאולוגיה השמאלית היא הפוכה לגמרי – לתת כמה שיותר כח לממשלה
  גם אם זה פוגע באינטרס הצר ובזכויות של האזרח הפשוט.

  אשמח אם מישהו יפרסם או יפנה אותי למאמר בנושא.

  תודה,

  • רונן מרגלית הגיב:

   תגובה על "שאלת תם": זכויות אדם אין פירושן לא לשלם מסים ולא לציית לחוקים. זו אנרכיה. זכות האדם הראשונה במעלה היא הזכות לחיים. מדינת ישראל אינה מכבדת את הזכות הזאת כמדובר בערבים בכלל, בפלסטינים בפרט, וגם באזרחי המערב התומכים בפלסטינים ובאים לכאן לסייע להם. זכות אדם בסיסית אחרת היא אי עינוי של נחקרים. עוד זכות: חופש. כיבוש הוא ההפך מחופש.
   לא תתקשה למצוא אינסוף מאמרים בנושא – הקלד "זכויות אדם" או "human rights" וגוגל יעשה בשבילך את העבודה.

 12. בן שמואל הגיב:

  לקמינר:
  ספירו לא "התפוצץ משמחה על ניצחון נאטו" בלוב, שהרי לא נאטו ניצחה אלא המורדים. ספירו בפירוש מציין שאין לו ספק שהתערבות נאטו לא נעשתה מסיבות אלטרואיסטיות,אלא בגין איטרסים קרים (תמלוגי נפט) דב ר שלא מפחית מהתוצאה החיבוית של סילוק הרודן. קמינר לא למד את לקחי עברו של תמיכה ברודנויות קומוניסטיות וממשיך לפזם את מנגינת האימפריאליזם בלי כל קשר לאירועים. תגובה פבלובית.

  לפרוליך:
  ספירו לא משווה לנאצים אלא לשטאזי המזרח גרמני. העובדה שאינך מבחין בין השניים מלמדת שעליך לקחת קורס השלמה בתולדות גרמניה.

 13. רונן מרגלית הגיב:

  ברנאר אנרי לוי היא פילוסוף-כיס (או פילוסוף-חצר) כמו אסא כשר שלנו.

 14. טובה שיבר הגיב:

  גדעון ספירו הוא כתב – כיס (או בעל טור -חצר) כמו ברנאר אנרי לוי שלנו.

  משפט זה נכתב על ידי צרפתי שמאלי.

 15. לברק אובמה וחבורתו האימפריאליסטית-ציונית הגיב:

  http://www.youtube.com/watch?v=bB-vYuYhdSE

  • אנג'לו איידן הגיב:

   מעולה!

  • דינו הגיב:

   אני יכול רק להניח שהמגיב מעלי הוא לא אחר מאשר ק.א , וזאת משום חיבתו לדוברים מפוקפקים וקליפים תמוהים במקרה הטוב וגסים ואלימים במקרה הרע.
   כך או אחרת, כולכם באמת מוזמנים להציץ בקליפ הנ"ל, בעיקר בדמותו של אובאמה כפי שמופיעה אחרי דקה בקליפ (כדמות דמונית – שטנית) ואפשר גם לבדוק את התגובות, שם מופיעות נאצות לרוב.
   תמשיכו להיתלות באילנות גבוהים כמו הקליפ הזה, לבטח תשכנעו את כולם.

 16. אשר פרוליך הגיב:

  לבן שמואל

  מוותר על הקורס על תולדות מזרח גרמניה. מסתפק בתולדות העם היהודי,האנטישמיות ו והקמת מדינת ישראל במזרח התכון .
  מתוך "קורסים" רבים כולל עבודה מעשית בנושא השני,,הקרוב לליבי ולגופי,למדתי שחלק מסוים מהאנטישמיות מקורה ביהודים עצמם,מלאי שינאה עצמית,מסיבות שלא הספקתי לברר אצל כולם.
  לצערי,אני מגלה מקרים רבים כאלה לאחרונה.

 17. דניאל קלטי הגיב:

  תמצית האידיאולוגיה של קמינר, איידן, ק.א. וחבריהם: "רודנות היא רעה אבל אם היא "שמאלית" היא טובה ומה זה שמאל? אנטי-אמריקה. כלומר, כל-עוד אתה נגד ארה"ב, תטבח במפגינים נגדך חופשי!! אנחנו הכי בעד. וכל מי שאומר אחרת הוא תינוק שנשבה בידי התעמולה האימפריאליסטית ימ"ש של אמעריקע!!!!!!!אחת-אחת-אחת"…

  זהו בתמצית.

  מזלנו, שיש אנשים צלולים כגדעון ספירו, המבינים דברים כהווייתם = כיבוש הוא כיבוש, דיכוי הוא דיכוי, רודנות היא רודנות וניצול הוא ניצול – וזאת בלי שום קשר, לשאלה המיותרת, מאיזה צד הם במפה.

  • ק.א. הגיב:

   קלטי, יש לומר שאינני אנטי אמריקאי, ומעולם לא הייתי כזה. וכי מה יש לי נגד אמריקה או אמריקאים סתם?
   מה שכן הוא זה יש לי הסלידה מאימפריאליסטים, גלובליסטים, ויודו-נאצים. ברור שאנשים עם שאיפות כאלה מ ו כ ר ח י ם להיות גם בעמדות המשפיעות באמריקה, אנגליה, גרמניה, ישראל, ועוד ועוד. זוהי הרודנות האמיתית בעולמינו, זו אותה הרודנות שהפילה (למשל) 3 מגדלים בניו יורק על יושביהם (מלבד אותם ברי מזל שקיבלו אזהרה מוקדמת כדי שלא להיות שם) לפני עשור…

  • אנג'לו איידן הגיב:

   זה מה שקורה למתרפסים לפני בעלי ההון הגדול באורח שיגרתי: נאלצים הם לנסח בהתמדה תירוצים למען הצטדקותם בפני לקוחות "מרדניים". תחת אצטלה שמאלית בלתי מזיקה כלפי הבורגנות הגדולה, הם אפילו ממציאים ציטוטים דמיוניים.

   מעולם לא שמעתי או קראתי "תמצית" כזו או דומה לה מהפה או מהעט של שמאלי/ת כפי שעל השמאלי/ת להיות. גם בדרך זו, כביכול מוסווית ומוצפנת, המתרפסים האלה מעודדים את עצמם להמשיך ולתמוך בפושעים ובאמתלותיהם.

 18. דניאל קלטי הגיב:

  נו – והנה הנה הנה, כעת מינהו, הנסיך החדש במפה, לחברו הקרוב ביותר: יעקב פרי, הולך לכנסת, יחד עם היהיר לפיד הבן (הגרוע שבעתיים מאביו…).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים