הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בספטמבר, 2011 3 תגובות

"הממשלה אשמה". בשנים האחרונות זו תגובתו הקבועה של ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי לכל ביקורת בענייני דיור ותחבורה. "הממשלה אשמה" – אמת? הטעיה? ואולי גם וגם?

חולדאי צודק: במשך שנים מנהלות ממשלות ישראל מדיניות מכוונת של נסיגה מאחריות חברתית לגורל האזרחים. הנסיגה הזו אכן הגיעה לקיצוניות נוראה בהנהגתו של בנימין נתניהו שהוביל, כשר אוצר וכראש ממשלה, מדיניות של דיאטה רצחנית בכל השירותים הציבוריים ("האיש השמן") לטובת המגזר העסקי הפרטי ("האיש הרזה").

diursquatעבודות ניקיון לאחר הפלישה למבנה בדב הוז, במרכז תל-אביב (צילום: אקטיבסטילס)

כך הורעבה מערכת הבריאות הציבורית, כך נפגע החינוך הציבורי, וכך המשיכה התחבורה הציבורית לדשדש מאחור. תחום הדיור הופקר לחסדי השוק הפרטי, במקום לבנות בנייה ציבורית במקרקעי המדינה. מקרקעי הציבור מופרטים. מדינת ישראל, שבעבר ידעה לבנות עשרות אלפי דירות ולשכן בהן מאות אלפי עולים, הפסיקה לחלוטין לבנות בעצמה. חוק הווד"לים, שנתניהו קידם במהירות דורסנית, מרסק את מערכות התכנון אבל – בשם עקרונות השוק החופשי – איננו מחייב את הקבלנים לבנות אפילו דירה אחת.

ובכל זאת, חולדאי גם מטעה. הממשלה איננה לבד באחריות למצב, לעירייה יש אחריות שהיא איננה יכולה להתנער ממנה. ראשית, עירייה אמורה לייצג את התושבים גם מול הממשלה כשיש בכך צורך. כשצריך, מותר ונכון לראש עירייה להוביל מאבק ציבורי להגנת תושבי העיר מול מדיניות ארצית המתעלמת מהצרכים שלהם.

שנית, וחשוב יותר, לעירייה יש לא מעט סמכויות וכוחות. בתל אביב-יפו העירייה בעצמה מתנכרת, במשך שנים, למצוקות הדיור בעיר. אפילו בעצם הימים האלה ממשיכים לקדם אצלנו תכנית מתאר מוטית עסקים ללא פתרונות של דיור בר השגה. בתל אביב בונים מגדלי משרדים ומגדלי יוקרה, אבל לאורך שנים לא בונים דירות קטנות ובינוניות להשכרה. זו מדיניות עירונית. תל אביב הולכת ונעשית עיר לעשירים. מאחורי המושג הנוח "סוציאל-דמוקרט", שחולדאי ותומכיו מבקשים להתהדר בו, עומדת בתל אביב מדיניות טורבו-קפיטליסטית מובהקת.

יוזמה מרעננת של קבוצת צעירים תל-אביבית הפנתה בשבוע שעבר את תשומת הלב למחדל נוסף: בעיר שלנו יש מאות רבות של מבנים נטושים ועזובים, בחלקם הגדול בבעלות עירונית. יואב גולדרינג, חבר מועצת העיר מטעם "עיר לכולנו" חשף, עוד בשנה שעברה, רשימה עצומה של מבנים כאלה. זהו מסמך מדהים ומכאיב כאחד. יש בו פתרונות ללא מעט מצוקות. אפשר למצוא בו שכיות חמדה ארכיטקטוניות ומבנים מקסימים בשכונות מבוקשות.

במשך שנים העירייה מותירה את הנכסים האלה מופקרים, ריקים ומוזנחים. מה יש לנו כאן? האומנם רק חוסר יכולת ניהולית או אולי חלק ממהלך מכוון על פיו כדאי לתת למבנים העירוניים האלה להידרדר כדי למכור – בעתיד – את השטח ליזם פרטי שיקים עליו מגדל חדש ועתיר ארנונה?

בית נהדר שהפך למפגע סביבתי

בשבוע שעבר נכנסה קבוצת צעירים תל-אביבים לאחד הבתים הללו. הכירו את "בית צעירות המזרחי" ברחוב דב הוז, אחד המבנים העירוניים הנטושים. הבית הגדול והמרשים הזה עומד על קרקע שנתרמה בשנת 1938 לשימוש ציבורי. הבניין שייך לעירייה אבל עומד נטוש משנת 1999. בית נהדר הפך למפגע סביבתי. דרישות האופוזיציה בעירייה להשמיש את הבניין נדחו על ידי חולדאי בכוחנות אופיינית. הבית הזה שייך לנו, תושבי העיר. נכון, את ניהולו הפקדנו בידי העירייה, אבל כאשר מי שמנהל את נכסינו מזניח אותם בצורה כה קשה קמה לנו הזכות לעשות מעשה.

ואכן, בשבוע שעבר נכנסה למבנה קבוצת צעירים והחלה לנקות אותו (מזרקי הסמים שנמצאו על הרצפה מלמדים על שימוש יחיד שכן התקיים במבנה המוזנח) ולסדר אותו כדי להשמישו לצרכים קהילתיים. הצעירים האלה ראויים לתודה.

במקום תודה, חולדאי בחר שוב בדרך היחידה שהוא מכיר לתקשורת עם תושבי העיר: כוח. במקום לפתוח בדיאלוג עם הצעירים, הוא דרש מהמשטרה לפנות אותם מיד. הוא סירב לכל יוזמות ההידברות. הוא דחה על הסף גם את ההצעה שהעירייה תודיע שהיא תתחיל עתה, באופן מתוכנן ויזום, להעמיד לרשות הציבור את מאות המבנים הנטושים שבשליטתה.

אבל תודה בהחלט מגיעה לצעירים האלה. ראשית, על עבודות הניקיון בהתנדבות (עד היום לא נשלח לעירייה חשבון על הניקוי); שנית, על הפניית תשומת לבו של הציבור כולו לאופן שבו מנוהלים ענייניו ונכסיו. הנה למדנו: "הממשלה אשמה", זו אמת שאיננה יכולה להיות תירוץ.

עוד בנושא: "בהוראת חולדאי: פונו פעילי מחאה שהשתלטו על בניין נטוש נוסף"

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

  1. ניצן הגיב:

    בוז, קבס ושאט-נפש מיחסו ומהתנהגותו של רון חולדאי לפעילי המחאה, שהורה לפנותם בכוח על כך שהשתלטו על בנייו נוסף, מבין מאות, השייכים לעיריית תל-אביב, ועומדים נטושים, זה שנים!!!

  2. דמוקרט הגיב:

    חולדאי גם קרא בכנס ישראל 2021 שלשום לביטול קצבאות הילדים כדי שיהיה כסף לדרישות המחאה… ונזכור את יחימוביץ' וגדעון לוי שקראו לפני 3 שנים להצביע לחולדאי.

  3. דברים יפים ונכוחים הגיב:

    חולדאי איננו נאמן לתושבי העיר

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים