הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בספטמבר, 2011 2 תגובות

מצב זכויות האדם בשטחים הכבושים מדרדר ואינו משתפר. זאת למרות המאמצים הרבים שאנו וקבוצות רבות משקיעים באזור. אך היו כמה הישגים בדרך: בית הספר בחאן אל אחמר עדיין עומד ומשרת את צרכי החינוך של ילדי הג'הלין במדבר יהודה. חשוב לזכור כי בית הספר עומד על אף צו ההריסה והלחץ הרב המופעל על המינהל האזרחי ובתי המשפט על ידי המתנחלים מכפר אדומים וארגון "רגבים" (על בית הספר שודרה כתבה מאוד לא אוהדת בחדשות הערוץ הראשון ביום ג', 30.8), ניהלנו שני מחנות קיץ מוצלחים בג'בל אל ג'אהלין ליד עזריה בהם השתתפו מתנדבים מחו"ל, ארגנו שיעורי עברית ואנגלית במספר מקומות ושלחנו משלחת רבנית לשני מסגדים שהוצתו באזור השומרון (ראו למשל את ביקור ההזדהות שלנו במסגד בכפר מורייר). במסגרת הביקורים יצרנו קשרים עם מנהיגי דת מקומיים. כמו כן, הוצאנו מאות מתנדבים לשטח במהלך מסיק הזיתים, שהיה מלווה שוב באלימות ובהרס לעצים רבים. השנה צפויה עונת מסיק אלימה יותר מהשנים הקודמות לפי תחזיות שקיבלנו מגורמים באזור.

jahalincampקייטנה לילדי הג'הלין, יולי 2011 (רבנים לזכויות אדם)

סיפורים מהשטח

במהלך המצור על הכפר עווראתה אחרי הרצח המזוויע באיתמר קבלנו טלפונים מפעילת תנועת סולידריות בינלאומית (ISM) מהעיר שכם על כך שהצבא מעכב משלחת מהצלב האדום במחסום. התברר לנו שחיילי צה"ל לא אפשרו גישה לרופאים וחובשים לטפל בחולים ופצועים בכפר. אחרי סבב טלפונים וביקור שלנו התברר שזה היה תרגיל תקשורת, כי אותם רכבים של הצלב האדום היו ריקים מאדם.

יום קודם לכן נכנסה משלחת קטנה של רופא וכמה אחיות וטיפלה במי שהיה זקוק לטיפול. סיפור זה ממחיש את הבעייתיות והמורכבות של העבודה שלנו בהקשר של מאבק תקשורתי-תעמולתי. אירוע כזה פוגע, לצערנו, באמון ההדדי, בפלסטינים ולעתים משפיע לרע על המצב בשטח.

בביקור שלנו אצל אחד ממנהיגי הבדואים במדבר יהודה למדנו על המחסור החמור במים והמאמצים לקנות מכלי מים למאהלים והצריפונים של השבט באזור. התברר לנו לנו כי המנהיג עובד בחברת "מקורות" הישראלית אך כשהוא חוזר הביתה הוא נמצא בבעיה גדולה עם מחסור גדול במקורות המים. זה לא הפעם הראשונה שנתקלנו בבעיה שכזאת.

דרושה רגישות מיוחדת לעמוד בין האוכלוסייה המקומית לבין כוחות הביטחון באזור. לא פעם הקשר עמנו הביא להצקות ואיומים מכוחות הביטחון. אך הצבא וכוחות הביטחון משמשים גם כאוזן קשבת לבעיות המתעוררות בשטח. אנו לא פעם מעבירים לאנשי המודיעין המשטרתי מידע וצילומים על פעילות המתנחלים הקיצוניים ופעולות הנקראות "תג מחיר" דווקא משום שאנו נמצאים בעומק הפעילות בשטח.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. תודה לרב - אבל הבעיה מצויה בתורה הגיב:

    ‎האל המאנייקי עדיין שולט במוח הציוני. והאל הזה הוא מעשה שקר. מעולם לא נחתמה ברית, ואין קושאן שמעביר את את זכויות הפלסטינים ובעלותם על קניינם ואדמתם לאלה הטוענים שהם יהודים.

    ובכן אולי תפתח אתה בטיהור התורה מכל אותם שקרים. נכון שלא ניתן למחוק פרקים, אבל ניתן להכריז בפומבי שהם אינם תקפים יותר.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים