הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 בנובמבר, 2011 28 תגובות

בשלב הראשון של עסקת שליט שוחררו מבתי הכלא בישראל 477 אסירים פלסטינים. בשלב השני אמורים להשתחרר בתוך חודשיים עוד 550  אסירים. העיתונות הישראלית דיווחה כי האסירים ששוחררו אחראיים לרצח 499 ישראלים. האסירים שנמצאו אחראיים למותם של ישראלים, נידונו למאסרי עולם. לא הייתה אבחנה בין מותו של חייל ואזרח. פלסטיני שבתי המשפט מצאו אותם אחראי למותו של חייל הורשע ברצח ונידון למאסר עולם ואם נמצא אחראי למותם של שני חיילים הורשע בשני מעשי רצח ונידון לשני מאסרי עולם. פלסטיני שנמצא אחראי למותו של אזרח ישראלי הורשע ברצח ונידון למאסר עולם, ואם נמצא כי הוא אחראי למותם של 20 אזרחים ישראלים הוא הורשע ב-20 מעשי רצח ונידון ל- 20 מאסרי עולם.

prisonersשחרור האסירים הפוליטיים בעסקת שליט

אילו נהג החמאס כך כלפי גלעד שליט, היה מעמיד אותו למשפט על הרג אזרחים מירי הטנק עליו הופקד ונידון לכמה מאסרי עולם.

מאז תום מלחמת יוני 1967 נהרגו כעשרת אלפים פלסטינים, מהם קרוב לאלפיים קטינים, מידי חמושים ישראלים, צבא, שב"כ, משטרה, מוסד ומתנחלים.

אם נפעיל על ישראל את אמות המידה שיושמו על הפלסטינים יש לגזור עשרת אלפים מאסרי עולם על כל מי שהיו אחראים להרג. ויש רבים כאלה.

כיצד נחלק את עונשי מאסרי העולם בין ראשי הממשלות, שרי הביטחון, הרמטכ"לים, מפקדי האוגדות, החטיבות, הגדודים, הפלוגות ועד לחייל היורה? האם הטייס היורה טיל והורג עשרים בני אדם יקבל עשרים מאסרי עולם? אין מנוס, יש לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי כדי שיפסוק על חלוקה צודקת של מאסרי עולם.

לאחר הסכם שלום יש לשחרר את כולם משני הצדדים, שהרי הרוצחים מצידו האחד של המתרס הם גיבורי השחרור מצידו השני. כך אצלנו, כך אצלם, כך באומות העולם.

—————————————————————– 

מתריעה או טיפשה? 

בימים אלה הסתיים משפטה של העיתונאית ענת קם שהואשמה והורשעה בגניבת מסמכים סודיים מהצבא בעת שירותה הצבאי. סעיף ההרשעה: ריגול. היא שירתה בלשכת אלוף פיקוד המרכז, הפיקוד השולט על הגדה המערבית, והייתה לה גישה למחשב הצבאי בו היו מאוכסנים המסמכים הסודיים ביותר. היא העתיקה לדיסקט למעלה מאלפיים מסמכים ומסרה אותם לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו. היא נידונה לארבע וחצי שנות מאסר. מתוך המסמכים התברר שחיילי צבא הכיבוש הרגו פלסטינים בניגוד לפסיקת בג"ץ שקבע כי פלסטיני שניתן לעצרו אין לירות עליו.

אורי בלאו פרסם את הידיעה עם צילום המסמך הצבאי המרשיע. פרסום המסמך היה משגה כי הוא הצית את חקירת השב"כ שבסופו של דבר הגיעה אל ענת. בתחילה היא טענה שהמניע היה אידיאולוגי, היא הייתה עדה כיצד צבא הכיבוש הורג בני אדם בניגוד לחוק. לימים, במהלך המשפט, כנראה בעצת פרקליטיה, החליפה גרסה וטענה שמדובר במעשה שטות של נערה בת 20 והיא מצטערת על כך.

להרשיע בריגול אדם שמסר מסמכים לעיתונות, מה עוד לעיתון הדמוקרטי ביותר בישראל, מתאים למשטרי דיכוי ועריצות כפי שהמצב נוהג בשטחים הכבושים. חשיפת מסמכים צבאיים לתקשורת דמוקרטית היא מעשה ראוי להערכה, כי מאחורי הסודיות מתבצעים פשעים או מתכננים מלחמות שחשוב לחשפן לאור השמש ובדרך זו למנוע שפיכת דמים מיותרת.

אילו היו בידי תכניות מלחמת לבנון הראשונה בטרם מלחמה ומביא אותן לידיעת הציבור, הייתי מונע את המלחמה המיותרת והפושעת, וכיום היו מהלכים בינינו למעלה מאלף החיילים שנהרגו במלחמה, הפצועים והנכים היו מהלכים בינינו בריאים וכך גם אלפי  הקורבנות בלבנון שנהרגו ונפצעו כתוצאה מהפצצות  חיל האוויר הישראלי.

לא  אגזים אם אומר שרוב מכריע של העיתונאים בתקשורת הכתובה והאלקטרונית הממוסדת, המכסים נושאים צבאיים ומדיניים, מחזיקים בידם  מסמכים סודיים שהודלפו להם על ידי מקורותיהם בצבא ובממשלה, כי אין עיתונות חופשית ללא הדלפות של מידע שהשלטון חפץ בהסתרתו.

בין שענת קם עשתה זאת מסיבות אידיאולוגיות, ובין מסיבות אחרות, המעשה הוא חשוב, תורם לחופש עיתונות. אילו הדבר תלוי בי, הייתי משחררה לחופשי.

————————————————————– 

התפתחות חיובית 

בישראל נפתח בימים אלה דיון ציבורי בנושא הפצצת אתרי הגרעין באיראן על ידי ישראל. עד כה לא היה דיון ציבורי בנושאי הגרעין. יש כאן לדעתי השפעה חיובית מצטברת מפרשת מרדכי ואנונו.  העילה לדיון, החשש שראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק תומכים בפעולה צבאית ישראלית נגד איראן מול ראשי זרועות הביטחון, רמטכ"ל וראשי המוסד והשב"כ, שלפי המדווח מתנגדים לפעולה צבאית ישראלית עצמאית.

ההשלכות לפעולה צבאית ישראלית הן קטסטרופליות ועלולות להביא לחיסולה של ישראל. לנתניהו יש הזיות צ'רצ'יליניות. הוא מדמה את אחמדינג'אד להיטלר ואת עצמו לצ'רצ'יל, וזו בהחלט סיבה לטפול נפשי. הסכנה היא שבמקום צ'רצ'יל נתניהו יתגלה כתאום קדאפי שמרוב שיגעון גדלות יגרור אותנו למרחץ דמים גרעיני, כימי וביולוגי.

העולם מתבקש  להתערב ולהציל אותנו מממשלת ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. אדם קלר הגיב:

  לפי הסטנדרטים של מדינת ישראל, כל המעורבים במעשה שגרם להרג של ישראלי (אזרח או חייל) אשמים ברצח ומגיע להם מאסר עולם. גם המפגע המתאבד, וגם מי שהסיע את המתאבד למקום בו ביצע את הפיגוע, וגם מי שהכין את מטען חומר הנפץ, וגם מי שתכנן את הפרטים הלוגיסטיים, וגם הדרג הפוליטי שנתן את ההנחיה לבצע – כולם ישבו בכלא הישראלי במאסרי עולם כמספר ההרוגים, וכולם יחשבו כ"רוצחים עם דם על הידיים" אם יגיע הרגע לדון בשחרורם.

 2. אדם קלר הגיב:

  אילו נקטו הפלסטינים באותן אמות מידה, הרי על הפצצה בעזה היו יכולים לשפוט למאסרי עולם גם את הטייס שהטיל את הפצצה, וגם את המכונאי שתדלק את המטוס, וגם את הפקח שנתן למטוס אישור המראה, וגם את מפקד הטייסת ומפקד חיל האויר והרמטכ"ל ושר הביטחון וראש הממשלה. לפי ההגדרות והנוהלים של מדינת ישראל, הדם נמצא על ידיהם של כולם.

  • אנדרה דרזנין הגיב:

   יישר כוח לגדעון ספירו ולאדם קלר על תרומתם לבירור טבעה המשונה של ההבחנה (הטבעית כביכול) שהתקבעה בתודעה הישראלית בין לוחם פלסטיני שמטיל פצצה בעיר הומה לטייס ישראלי שמטיל פצצה על עיר הומה. המנהג הישראלי להפליל ולכלוא את הפלסטיני ולעומת זאת לדרוש מעמד של שבוי מלחמה לישראלי אינו עומד במבחן השכל הישר. שניהם שבויי מלחמה. מה שאינו מייתר, כמובן, את השיפוט המוסרי ביחס למעשים שונים של לוחמים פלסטינים וישראלים. אלו עלולים להיות פשעי מלחמה או פעולות מלחמה מצערות אך סבירות כשעמים לוחמים זה בזה.

 3. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח וכל הכבוד לגדעון ספירו על כתבתו ולאדם קלר על תגובותיו הנכוחות האמיצות.

 4. לא נעים לי להגיד הגיב:

  גם בעיני יש לישראל דם על הידיים לא פחות מלאנשים שישראל שחררה תמורת גלעד שליט רק שהאובססיה של אלה שמכנים עצמם שמאל כלפי מדינת ישראל כאילו שאם צהל ייסוג בהסכם מהשטחים שהוא כבש מירדן ב-1967 יגיע המשיח כבר הוציאה אותי מזמן מהמחנה הזה.כל מה שהתרחש מאז הסכמי אוסלו היה צריך לשכנע הרבה אנשים שהמצב הרבה יותר מורכב מכן גבולות 67 או לא.אבל אל תבלבלו אנשים נאורים עם עובדות.הנחמה היחידה שלי בשביל גדעון ספירו:גם אם ישראל תיעלם או שהיא תיסוג משטחי יהודה ושומרון ומרמת הגולן הרוע בעולם לא ייעלם.אולי אפילו להפך.

 5. תשוחרר אסירת המצפון ענת קם הגיב:

  כמובן לא מדובר כאן על "המצפון של מחנה-יהודה", גם לא על זה של "עמישראל". למתנחלים הגזלנים הרי מצפון אחר… אבל אם הקבל את פסק הדין וגזר הדין על ענת הרי אנו גוזרים על חיסול חופש העתונות הנהוג כאן. הרי מדובר על מה שאפילו בארה"ב נקרא The First Amendment התיקון הראשון לחוקה. אבל לנו אין אפילו חוקה, ולא חוק ומשפט צדק, כנהוג בעולם.

 6. ...ומה יקרה לנו? הגיב:

  ארה"ב ודאי תשרוד את העימותים שממשלת ישראל מעדיפה —
  @עם החמאס@עם איראן@עם פתח@ — אבל מה יקרה לנו?

  מתי יראה העם שסרבני השלום ברק ונתניהו מסכנים את עתידו, כדי להמשיך לשלוט בו?

  גם אם נניח שכל חייל צה"ל יכול להרוג 10 אוייבים וכל טיל "יריחו" אלף אירניים —
  — מה יעשה החייל האירני ה-11 שישרוד? וכמה ישראלים יהרוג הטיל האירני הבודד שיצליח לחדור את הגנת ה"חץ"? ולאיזה מטרות ישוגרו טילי חיזבאללה וחמאס, שיחדרו את "הכיפה"? — והאם מספר ההרוגים, והפצועים [=ה"גפרורים" בלשון צה"ל] בכלל מעניין את ה"קודקודים"?

 7. ולהבדיל הגיב:

  הדיון על הגרעין האיראני חשוב.כמו גם על הגרעין במזרח התיכון ובישראל בפרט.צריך לעשות כל מאמץ למנוע פעולת התאבדות של ישראל נגד תכנית הגרעין האיראנית.

 8. ולהבדיל הגיב:

  חייב לשבח את הפלורליזם ואת הפתיחות לדעות שונות באתר הזה.מופת לחשיבה דמוקרטית וחופשית.

 9. לעם אין כיפה הגיב:

  הכיפה הסרוגה לא מגינה יותר מכיפת ברזל — והקודקודים המדינים-ביטחוניים לא מבינים את שפיהם אומר. אילו הבינו היו אומרים ש ה ש ל ו ם הוא הדרך היחידה להגן על האינטרס ה ק י ו מ י של תושבי ישראל, ושפינוי ההתנחלויות הוא חלק חשוב מהדרך להביא לשלום צודק. — לכן העם דוחה את הספין של ברק, ש"ייתכן שישראל תצטרך להגן על האינטרסים שלה לבדה" — עוד מגננה כזאת ואבדנו!

 10. סיני הגיב:

  "אילו נהג החמאס כך כלפי גלעד שליט, היה מעמיד אותו למשפט על הרג אזרחים מירי הטנק עליו הופקד ונידון לכמה מאסרי עולם."- כנראה פספסת ספירו, זה בדיוק מה שקרה. חוץ מעניין המשפט (משום מה זה לא הפריע לך יותר מדי, אולי כי מדובר בישראלי). שמא אתה סבור שחמאס היה משחרר אותו יום אחד ללא תמורה?

 11. עופר הגיב:

  אמנם עוול אחד לא מצדיק עוול אחר, אבל:
  מדינת ישראל לא מתנהגת באופן שונה מכל כובש אחר בהיסטוריה, כולל מדינות אירופה או הכובשים הערבים.
  החמאס והגי'האד לא עשו שום דבר שהאצ"ל והלח"י לא עשו, כולל הרג של אנשים מבני עמם.
  ובכל מקרה, בהסדר הקבע ישוחררו כל האסירים, גם אם זה ייקח 10 שנים.

 12. אלי הגיב:

  הייתי מתייחס אל הפלסטינאים שפגעו בחילים כאל שבויי מלחמה. למחבלים שהתכוונו מראש לפגוע באזרחים הייתי מתייחס כאל פושעי מלחמה.
  אין ספק שזרועות הבטחון של ישראל פגעו באזרחים פלסטינאים לא מעטים, אך ברוב רובם של המקרים זו לא הייתה הכוונה. וזה ההבדל הגדול בין רוב פעולות הטרור הפלסטינאי לפעולות צה"ל.

  שחרורם של רוצחים מקרב ערביי ישראל היתה טעות ופגיעה קשה בשלטון החוק. כדי לא לפגוע הם לא שבויים ולא לוחמי חופש אחרת המשמעות היא שערביי ישראל הם אוייב וזו לא בטח כוונתו של ספירו. החמאס היה רוצה בכך !

 13. דימה הגיב:

  אילו נקטו הפלשתינים באותן אמות מידה, גלעד שליט היה זוכה לביקורים, לטלויזיה, עיתון, עוף, צלב אדום, ולימודים על חשבון החמאס.
  אילו נקטו הפלשתינים באותן אמות מידה, הם לא היו יורים עלינו מאחורי גבם של הנשים והילדים שלהם.
  אילו נקטו הפלשתינים באותן אמות מידה, הם לא היו מחנכים בבתי הספר שלהם לשנאת יהודים דתית עיוורת.
  אילו נקטו הפלשתינים באותן אמות מידה, הם היו מנסים להתעמת עם הצבא ולא לטבוח סתם באזרחים.
  אילו נקטו הפלשתינים באותן אמות מידה, רוצחי משפ' פוגל לדוגמא, היו נחשבים לרוצחים בזויים ולא לגיבורים..

 14. יוליוס הגיב:

  מעניין שמנקודת מבטו של ספירו אנשי הארגונים הפלסטיניים הם "לוחמים" לכל דבר, כולל שבויי מלחמה, עד לרגע שבו צה"ל הורג אותם. באותו רגע הם הופכים לאזרחים תמימים והצבא הישראלי לפושע מלחמה שטובח באזרחים תמימים. המוסר הכפול חוגג, כרגיל.

 15. צפור זועם הגיב:

  ."!מערכת הגדה השמאלית מצנזרת תגובות בבטוי המתנזר (מתנשא ומצנזר): "די לך
  .כלומר: "כתבת יותר ממה שהרביזור מרשה", אוי לביזיון הבולשביקי
  ועכשיו גם "סד" קווטאת המילים: 500 תווים לתגובה, אבוי לבושה.
  משמע, מוזמן הינך לשנות שמך ולכתוב בהמשכים ובלבד שלא תוכל להביע דעתך כאחד האדם.
  ."אכן ימים נאים היגיעונו ב"דגה (האילמת) השמאלית

 16. לאלי/דימה הגיב:

  אילו היו לפלסטינים כלי נשק (חינם) Made in U.S.A כמו שיש לצבא הציוני הם לא היו נלחמים בנשק פרימיטיבי מסוג ה"דוידקה"… ואילו היו הפלסטינים כובשים את ישראל – איך היו ה"יהודים" נלחמים בהם?
  ואלי? הוא כמובן יודע את הלב והכליות של צבא הכיבוש, ולכן – כשמצפונו מייסר אותו על פשעי הכיבוש הוא מתרץ זאת ב – "ברוב רובם של המקרים זו לא הייתה הכוונה". ואתם מה תאמרו?

  • דינו הגיב:

   כנראה שבניגוד אליך, היה המגיב אלי חייל ואולי גם קצין בצה"ל (כמוני, אגב) ולכן הוא באמת "יודע את הלב והכליות של צבא הכיבוש", שלא כמוך. אני הייתי באינספור פעולות ותדריכים בכל גזרה אפשרית, ואני יכול לומר בוודאות ממקור ראשון שאין כוונת מכוון לפגוע בפלסטינים חפים מפשע.
   "ואילו היו הפלסטינים כובשים את ישראל"? – ספק אם היה נשאר יהודי שיכול להרים נשק כלשהו. ראה למשל דיכוי המהומות בסוריה שהוא אכזרי פי כמה מהכיבוש הישראלי בשטחים.

 17. אילו הדבר תלוי בי הגיב:

  הייתי משחרר את ענת קם לחופשי, ומעניק לה את פרס ישראל הדמוקרטית — זו שמפרפרת וגוססת, שהולכת ונאלמת, ונעלמת.

 18. איתי ירושלים הגיב:

  גדעון,

  מקסים שבפסקה אחת אתה מעניק ל"הארץ" את התואר "העיתון הדמוקרטי ביותר בישראל", ושתי פסקאות אח"כ אתה מבקר את העיתונאים שבידיהם מידע שהם לא מפרסמים על מנת לא לפגוע באג'נדה הלאומית, או האישית שלהם.
  אתה זוכר בוודאי שכמה חודשים לאחר ההתנתקות עורך העיתון דאז, דייויד לנדאו, הודה שעיתונו איתרג את ראש הממשלה אריאל שרון והתעלם לחלוטין מכל האשמות השחיתות הרבות שסובבו אותו על מנת להילחם ב"פשע הגדול יותר" הוא ההתיישביות היהודית בחבל עזה.

 19. אילו הייתי נשיא-ר"מ-מנהיג איראני הגיב:

  הייתי בוחן הכל לפי מבחן התוצאה הצפויה. לארה"ב, לישראל וגם לאיראן. נסו אתם לחשוב: איך הייתם מגיבים אילו הייתם מנהיגי איראן — איזה הוראות הייתם נותנים בתגובה לידיעות ש"נתניהו וברק סירבו להתחייב כי לא יתקפו את איראן בלי לתאם עם ארה"ב" — האם הייתם מצמצמים את התקציב על פיתוח טילים שנועדו להרתיע את ישראל, או מכפילים אותו? האם הייתם מפסיקים את פיתוח המתקנים הגרעיניים, או מזרזים את פיתוחם? — ועכשיו בואו ונסו לבדוק את העניין מנקודת הראות של ארה"ב הרחוקה. שם האינטרסים מנוגדים. (המשך)

  • דינו הגיב:

   שוב אותה צביעות ושוב אותה הנחה גזענית שהמוסלמים הם אלימים מחרחרי מלחמה.
   שהרי כאשר ישראל נתונה לאיומי תקיפה אז תגובת השמאל העיקבי היא: "ישראל אשמה, יש להפסיק מיד את החימוש המטורף, לסגור את הכור ולהושיט את היד לשלום".
   כאשר לחילופין איראן מאויימת אזי הדבר הסביר הוא כמובן, איך לא, לשמור על מאזן הרתעה (רק לערבים מותר) ולהאיץ פיתוח נשק גרעיני… לא להאיץ, אלא "להכפיל!".
   הכל כמובן בהסתייגות: "אילו הייתם מנהיגי איראן"… אילו לחילופין "הייתם מנהיגי ישראל" היו המסקנות האופרטיביות הפוכות. איך זה?

 20. אילו הייתי מנהיג איראני #2 הגיב:

  בארה"ב (כמו אצלנו) יש אינטרסים מנוגדים. יש את האינטרס בשלום, ויש את אלה של חברות האנרגיה CHEVRON-EXXON "לקחת" את ניכסי הנפט האיראניים ולהעבירם לשליטתם — ויש גם את MARTIN-LOCKHEED ו BOEING שרוצות למכור עוד נשק למרבה במחירו, ולאמריקאים, כפי שציין אמיר אורן בצדק, "בתעשייה כמו בממשל, עניין רב בהשתתפות חיל האוויר הישראלי המתואר בפיהם כאחד הטובים בעולם ושצפוי להיות מהראשונים שיבחן את האף-35 במעבדת האמת של שדה הקרב… עכשיו המשיכו לקרוא על "ההכנות חיה"א" ועל השטויות שיוצאות מפי שליטינו—מטורפינו.

 21. "העיתון הדמוקרטי בישראל" הגיב:

  גדעון צודק. "הארץ" הוא אמנם העיתון הדמוקרטי בישראל. ואולי העיתון היחיד בישראל, שכן היתר הם חינמונים תומכי ביבי, ושני טבלואידים ימניים.
  אבל גם "הארץ" אינו דמוקרטי מספיק. למשל כתבותיו של נחמיה שטרסלר מאתרגות את ההון הגדול, וארי שביט מאתרג אפילו את המלחמה באיראן… ונוסף על כך עורכי התגובות באתר "הארץ" ברובם ימנונים שנוהגים לפסול תגובות מהשמאל… וכך הם גם גוזלים פרנסה מהעיתון שזקוק לפרסומת!

  • דינו הגיב:

   לגבי ארי שביט: אולי הוא "מאתרג מלחמה באיראן", אבל לאתרג את איראן עצמה או את בשאר (הקצב מדמשק) אסד, כפי שעושים רבים בשמאל העיקבי – זה לא פחות הזוי ומסוכן ולא נראה שזה מטריד אותך.
   ובכלל ישנה סתירה וצביעות אינהרנטיות בטענות שלך: בנשימה אחת אתה פוסל פרסום דעות שונות משלך (של שביט ושטרסלר), ואז טוען כלפי מי שפירסם אותן (הארץ) שהוא "אינו דמוקרטי מספיק". כרגיל – הדמוקרטיה ע"פ השמאל העיקבי תמיד היתה ותמיד תהיה קלושה ומוטלת בספק.

 22. שום בצל הגיב:

  פשוט הזוי.

  אסירי החמאס שהורשעו בתכנון וביצוע של רצח של חפם מפשע – הם פושעים לכל דבר.
  איך אפשר לסווג אותם כ"לוחמים"?
  צה"ל לא מכוון נשק לאזרחים. נקודה. החמאס וכל "לוחמי" הג'יהאד גוררים פגיעה באזרחים, ע"י ירי מכוון מתוך מבנים אזרחיים, מתוך בתים, מסגדים.
  ולגבי הנשק USA חינם – טוב, ההבדל הוא שאילו הפלסטינים היו עושים בו שימוש, כנראה שלא היינו כאן, בעולם הזה.

 23. עמי כהן הגיב:

  מר ספירו, יש לך הוכחה כלשהי שגלעד שליט היה מעורב בירי כלשהו על אזרחים? יש לך הוכחה שאם נאמר וביצע ירי כזה, כיוון לפגוע באזרחים?

 24. אני הגיב:

  אילו החמאס היה נוהג באותם אמות מידה
  היה היום גלעד שליט בעל תואר שני
  היה היום גלעד שליט מכור לסדרות טלויזיה בספרדית איטלקית וצרפתית
  באמת מזל שהחמאס לא נוקט באותן אמות מידה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים