הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בנובמבר, 2011 22 תגובות

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית פרסמה לאחרונה דו"ח בנוגע לאיראן ממנו אנו למדים כי באיראן מתבצעת פעילות גרעינית במישור הצבאי.

הדו"ח לא הפתיע איש, לא רק בגלל ההדלפות הרבות על הכתוב בו עוד טרם פרסומו, שהרי ברור לכל בר דעת העוקב אחר היריבויות השונות הקיימות באזורנו, שאיראן לא תותיר בידי ישראל את המונופול על החימוש הגרעיני במרחב שלנו.

irannuke

דו"ח הסוכנות הזין דלק נוסף למאמצים הישראלים לשכנע את ארה"ב ובעלות בריתה באירופה לנקוט במהלך צבאי נגד התשתית הגרעינית באיראן, תוך רמיזה ברורה כי אם הם לא יעשו זאת ישראל תנקוט פעולה עצמאית. אני מקווה שהנשיא אובמה לא יתפתה להפצרות ממשלת ישראל ושרתיה משדולת איפא"ק ליזום פעולה צבאית, שהרי גם פעולה צבאית אמריקאית יכולה לסחוף את האזור למרחץ דמים נורא. די לו במלחמות עיראק ואפגניסטן המדממות והכושלות שירש מהנשיא בוש, הוא לא זקוק למלחמה שתישא את שמו. נקווה שיעמוד לו הכוח גם לרסן את ישראל.

איראן מחקה את ישראל במדיניות העמימות. שעה שמתחת לפני הקרקע ממשיך הממשל האיראני לפעול במרץ רב למען חימושה הגרעיני, על פני הקרקע מצהירים ראשיה, כי אין להם צורך בנשק זה. הנחת העבודה שלי היא כי ממשלת איראן משקרת בנושא זה בדיוק כמו ממשלת ישראל, ויתכן כי במרתפיה כבר מוטמנים פצצה או שתיים.

עד כמה המצב הוא נפיץ, מסוכן ומטורף אנו למדים ממאמר שהופיע ב"הארץ" (15 באוקטובר 2011), העיתון הנחשב ביותר בישראל, תחת הכותרת "איראן לא מסוכנת לישראל" מאת ד"ר אורי מילשטיין, המוצג כ"פילוסוף צבאי". מילשטיין הוא מרצה באקדמיה הישראלית. מילשטיין, איש ימין המקורב לראשי "הליכוד",  לובש את אדרת ד"ר סטריינג'לאב וכותב כי גם אם יחליטו האיראנים להטיל פצצה  גרעינית על ישראל, "לא יסכן הדבר את קיומה של ישראל".  במקרה הגרוע ביותר, ממשיך מילשטיין, תפתח איראן פצצה מהסוג שארה"ב הטילה על הירושימה, ואם היא תוטל על גוש דן, האזור הצפוף של ישראל, היא תגרום,לפי המודל היפני ל-200 אלף הרוגים ונזק לרכוש רב. לשיטתו של מילשטיין רוב מדינת ישראל לא תיפגע. בתגובה, הוא ממשיך, תפעיל ישראל את נשקה הגרעיני, בעל כוח הרס גדול בהרבה, ותשמיד את איראן. אם החיזבאללה וסוריה יסייעו לאיראן בירי אלפי רקטות לישראל תשמיד ישראל את סוריה ודרום לבנון, ותנשום לרווחה. כאילו אפשר להפציץ בנשק גרעיני את דרום לבנון ואת סוריה מבלי שנשורת רדיואקטיבית תכסה את  הגליל ומדינות שכנות לסוריה.

תסריט האימים של מילשטיין, מוגש לקורא בעטיפה רכה כלשהי בבחינת "נעמוד בזה ונצא מזה". הוא עושה לעצמו הנחות. הוא מתעלם מהשפעות ארוכות הטווח של הזיהום הרדיואקטיבי שיפיל חללים למשך שנים ארוכות, הרבה מעבר לגוש דן, שלא לדבר על  זיהום הקרקע, המים, החי והצומח. הוא מניח כי האיראנים יפתחו, במקרה "הגרוע מכל", פצצה מדגם 1945 שהאמריקאים הטילו על יפן. האם האיראנים אינם מסוגלים לפתח פצצות אטום ומימן מודרניות כפי שעושה ישראל? ואם יחליטו להפעיל נשק גרעיני נגד ישראל, מדוע יסתפקו רק בפצצה אחת ולא יטילו שתיים או שלוש? ואיך ישראל תשרוד זאת?

מילשטיין הוא בעל מקורות טובים בצבא ובממשל הישראלים, והוא לא בדה את התסריט הזה מליבו בלבד. אני מניח כי אם הוא חושב כך, יש בצמרת הצבאית והמדינית מי שחושבים כמוהו, ונכונים למלחמת גוג ומגוג.

הדבר אך מחזק את העמדה שתומכת ודורשת את פירוז המזרח התיכון מנשק השמדה המונית, בדגש על הגרעיני, אבל גם הכימי והביולוגי, כדי שלאיש בממשל או בצבא באזור בו יש יותר מדי מנהיגים הטוענים לקשר ישיר עם היושב במרומים, לא תהיה האופציה לעשות שימוש בנשק זה. במסגרת זאת יש לכפות על ישראל את פירוק נשקה הגרעיני תחילה, והביולוגי והכימי בהמשך.


הנשיא אנס והמדינה אונסת

נשיאה לשעבר של ישראל משה קצב, הורשע באונס ונשלח ל-7 שנות מאסר. אין הרבה מדינות שמעמידות למשפט ומרשיעות את נשיאיהן על בסיס תלונות של עובדות ששרתו בלשכותיהם. זהו הצד המואר והראוי להערכה של מה שנותר מהדמוקרטיה הישראלית בתחומי הקו הירוק. הצרה היא שצד זה הולך ומתכסה בעננים שחורים וחומים. אם מספרם של שוחרי חרות האדם ימשיך להצטמק, לא ירחק היום ואפילה גדולה תכסה את ארצנו.

אם נשיא אנס נשלח ל-7 שנות מאסר על שני מעשי אונס, מה דינה של מדינה האונסת עצמה על עם אחר, שולטת בו, הורגת בו, שודדת אותו ומתעללת בו 44 שנים? חישוב לא מחמיר מראה כי שלושה מיליון מעשי אונס מתמשכים (כמספר המשוער של הפלסטינים תחת שלטון או שליטה ישראלית) יסתכמו בכמה מיליוני שנות מאסר.


המכבש הימני ממשיך לדרוס

בתהליך איטי אך מתמיד תופשים מתנחלים מספר הולך וגדל של עמדות מפתח. לאחר שרים מתנחלים, חברי כנסת מתנחלים, גנרלים מתנחלים, שופטים מתנחלים, נתפשו לאחרונה כמה עמדות מפתח נוספות על ידי מתנחלים, כמו למשל מנהל מינהל מקרקעי ישראל השולט על 92 אחוזים מהקרקע בישראל. עתה עומד להתמנות לראשונה גם שופט מתנחל לבית המשפט העליון, שופט בית המשפט המחוזי נועם סולברג, תושב ההתנחלות אלון שבות. באמתחתו כבר מספר פסיקות גזעניות.

כך קורה האבסורד שאין לו אח ורע, לפיו נושאי משרה מרכזיים בשלטון הישראלי כלל לא מתגוררים במדינה עליה הם שולטים.

במקביל ממשיך הרוב הימני בכנסת בחקיקה להגבלת פעילותם של ארגוני זכויות אדם. ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק לפיה ייאסר על ארגוני זכויות אדם לקבל תרומות מממשלות, מהאיחוד האירופי וממוסדות האו"ם. כל זאת במדינה שממשלתה מקבלת מיליארדים מממשלות אחרות. עמותות הימין לא ייפגעו כי התרומות אליהן מקורן ביהודים עשירים או ארגונים פונדמנטליסטים נוצרים בארה"ב.

ראוי להכין מקלטים ליום סגריר.


האם האקדמיה הישראלית מאוהבת בראשי שב"כ?

אם נתחשב לשעה קלה בדימוי העצמי של ישראל, ונשייך אותה  לעולם הדמוקרטי, אזי אין עוד מדינה דמוקרטית בה תופשים קצינים בכירים שהשתחררו מהצבא, השב"כ והמוסד משרות כה רבות בכל תחומי החיים בישראל: פוליטיקה ארצית ומקומית, כלכלה, סחר נשק, וכן, גם אקדמיה.

שני מינויים ראויים לפחות לתמיהה:

הראשון,  כרמי גילון, ראש השב"כ ב-1995/6, אחראי על כמה שכלולים בשיטות העינויים שגרמו לרצח נחקרים בחדרי החקירות, נאלץ להתפטר בעקבות רצח רבין, מכהן כיום כסגן נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים לקשרי חוץ. אלו הפנים שהאוניברסיטה רוצה להציג כלפי חוץ.  מה היה אומר על כך אלברט אינשטיין?

השני, עמי אילון, ראש השב"כ בשנים 1996-2000, מכהן מזה כשנה כיו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה ומתוקף זאת עומד עתה בראש ועדת  החיפוש לתפקיד נשיא אוניברסיטת חיפה. (למעוניינים, אפשר להגיש מעמדות עד ל-1 בדצמבר).

מה יש בהם, בראשי השב"כ, ששתי אוניברסיטאות מרכזיות בוחרות בהם כאנשים ייצוגיים כלפי חוץ?

ככלל אוניברסיטאות בישראל אוהבות כנראה להתגדר באנשים שיצאו ממערכת היררכית נוקשה. אלוף עמוס חורב היה נשיא הטכניון במשך כעשר שנים, מנכ"ל אוניברסיטת בר אילן כיום הוא גונדר (מקביל לאלוף) חיים גליק שהיה סגן נציב שירות בתי הסוהר. והם לא היחידים.


להצטייד בקסדות

לפני כשבועיים הפגינו מתנגדי הכיבוש מול התנחלות ענתות שליד ירושלים. מתנחלים מההתנחלות יצאו חמושים במקלות לקראתם וחבטו בהם עד זוב דם. כמה מהם נזקקו לאשפוז בבית חולים. שוטרים לבושי אזרחית, מתנחלים אף הם,  היו עדים לאלימות המתנחלים אבל לא נקפו אצבע.

האלימות כלפי פלסטינים שהפכה כבר לשגרה, עולה מדרגה ופוגעת עתה גם בשוחרי זכויות אדם שבאים מתוך ישראל. זה רק עניין של זמן עד שמתנחלים יפעילו את נשקם נגד מתנגדי הכיבוש הישראלים. אין מנוס,  אלא להתחיל להצטייד באמצעי הגנה, כמו קסדות ואפודים חסיני ירי. פעם זעקנו בהפגנות "הפשיזם לא יעבור". הוא עבר בשעתו בספרד והוא עובר עתה בישראל.

להכין את הדרכונים.

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  אכן להכין את הדרכונים

  רק שלי אישית יש בעייה קטנה-סביי וסבתי מצד אבא ז"ל באו ממרוקו , והורי אשתי מטורקיה ….

  אז לאן נברח?

  • שירה הגיב:

   יש אפשרויות הגירה גם בלי דרכון. בעבר חשבתי על קנדה בחלק הצרפתי.בגרמניה, ישראלים יכולים לחפש עבודה תוך כדי שהייה שם.
   גם אם לא היה לי דרכון אירופאי הייתי עושה הכל כדי לעזוב למקום טוב יותר (שזה האמת, בעיני, כמעט כל מקום..).

   • דינו הגיב:

    לשירה שלום,
    ישראל דורגה במדד ההתפתחות האנושית (HDI) לשנת 2010 במקום ב-17 בעולם,
    לאור זה נשמעת האמירה שלך (מקום טוב יותר הוא כמעט כל מקום אחר) – לא סבירה ואף מגוכחת.
    אבל אני לא מתפלא, במקום בו זועקים השכם והערב "יהודו-נאצים" אין פלא שישראל נחשבת לגרועה במקומות לחיות בהם. חבל רק שמדד אובייקטיבי מוכיח אחרת.
    זו כמובן זכותך לעקור מכאן, אני לא אזיל דמעה, אבל את משמעות המעשה שלך תביני כאשר תקראי בעיתון מקומי בצרפת או גרמניה על נאו-נאצים שתקפו יהודי או מוסלמי ליד ביתך.

    • שירה הגיב:

     דינו, אתה חי בעולם אחר ממני. אתה בטוח שישראל היא מדינה טובה שנלחמת באויביה בזמן שאני רואה בה מדינת טרור שנלחמת ב"אויביה" ובאזרחיה כאחד. כשתראה את הדברים כמוני, תעדיף לחיות בכל מקום שאין לך בו איומי חיים מיידים מאשר כאן.

     חוץ מהבדלי ההשקפה האלו, בעיני אתה ואני (גם אם אתה ימני ואוחז בדעות "הנכונות" ואני שמאלנית שחיה באשליות) נמצאים בסיכון פיזי גבוה וההבדל ביני לבינך, שאתה חושב שאין מה לעשות ואני חושבת שמדינת ישראל מצליחה להתעשר כמדינה רק ע"י סיכון כזה של אזרחיה.

 2. שאלת תם הגיב:

  ממי בדיוק כבשה ישראל ב-1967 את השטחים עליהם היא שולטת היום ולמה לא היתה בהם מדינה פלשתינאית כבר אז?ברגע שגדעון ספירו יענה על השאלה הזאת סביר להניח שלא יהיו יותר מלחמות בעולם.אבל האמת,יש לי הרגשה שגישת התמות נפשי עם פלסטין הגיעה גם אליו.צר לי לאכזב אותך אבל גם אם תקום מדינה כזאת שום משיח לא יגיע.סתם עוד יישות מדינית שבמקרה הטוב תתנהג לתושבים שלה כמו שישראל מתנהגת אליהם היום.סביר להניח שזה לא החלום הרטוב שלך גם אם יקרה הבלתי ייאמן ויישות כזאת תשלים עם הקיום של מדינת ישראל ותחייה איתה בשלום.

 3. ק.א. הגיב:

  אז מה..כל המרכולת והסיפור הישראלי – הכל היה מפוקפק למן ההתחלה?…
  גם בעל רבע מוח מבין כיום שאי אפשר להתכחש עוד ושכאלה היו הם (והינם) פני הדברים.

  • דינו הגיב:

   משום מה לא פורסמה תגובתי לק.א.
   אם זה רק עניין של זמן – ניחא, אך כולי תקווה שלא מדובר בצנזורה.

   בכל מקרה הרי היא שוב:
   לאחר הרמיה האיראנית, עם שיתוף הפעולה של (המועל בתפקידו) אל-ברדאעי מהסוכנות לאנרגיה אטומית, ראוי לו לק.א לחשוב טוב באיזה הקשר הוא אומר "המרכולת והסיפור הישראלי", שכן עכשיו גם ספירו מסכים שמי שמכר לנו לוקשים וסיפורים על "גרעין למטרות שלום" הם דווקא אחמדיניג'אד וחבר מרעיו.

 4. אשר פרוליך הגיב:

  נכון,התסריטים שמעלה גדעון אפשריים.אני רק שאול אותו אם כל הפתרון שהוא מציע הוא להצטייד בקסדות ואפודות מגן ולהכין דרכונים? (אגב,נדמה לי הכותב כבר הכין לו).או אולי,לשלוח מכתב לאייטולות עם הזמנה לבקר בירושלים?. אולי להפגש עם ביבי ולהסביר לו שהוא מוביל את כולנו לאמרגדון?.
  אני לא מוצא במאמרים של הכותב אף הצעה לפתרון כל הבעיות האלה פרט להצעות כמו להכין דרכונים או קסדות.זה פשוט לא נוח,(מה,כל החיים להסתובב עם קסדה ואפודה,גם בקיץ?)ובנוסף,גם לא יעבוד(פתרון כזה ניסו היהודים במשך 2000 שנה ולא עזר להם.)

 5. יוליוס הגיב:

  כל רשעי העולם אינם מתקיימים אלא כדי שאפשר יהיה להשוות אליהם את ישראל. האיראנים, הסודאנים, וכמובן הנאצים – כל אלה לא באו לעולם אלא כקני-מידה להעצמת פשעי המדינה היהודית. כל חטאיהם אינם מתקיימים בפני עצמם, אלא הם רק המחשה לזוועות של ממשלות ישראל. אם היטלר לא היה קיים היו ממציאים אותו בשביל זה.

  אז מסתבר שלולא פיתחה ישראל גרעין, אחמדיניג'ד היה היום מגדל סלק, מדינות המפרץ יכלו להיות רגועות וחסרות דאגה, ושיא החלום האיראני היה להקים ריביירה בבנדאר עבאס. נו שוין.

  • יוליוס הגיב:

   וואו! עברתי כבר צינזור של תגובות, אבל "שיפור" תגובות עוד לא ראיתי בשום מקום. תודה לאתר על השיפורים, אבל הייתי מעדיף שתפרסמו את המקור כפי שהוא.
   בתודה.

 6. דוד עציון הגיב:

  התייחסות לנושא הגרעין

  ראשית, אורי מילשטיין מקורב, אם בכלל, לחלקים הזויים של הימין, ואיננו מקורב לגורמי ה"מיינסטרים" (אני מניח שלא במונחים שלך…)
  שנית, ההבדל העיקרי בין גישת ישראל לגישת אירן הוא בכך שאירן הצהירה על אי-זכותה של ישראל להתקיים (רצון שמגובה גם בתמיכה בטרור נגד ישראל ויהודים, מארגנטינה דרך דרום לבנון ועד לעזה).
  כשיהיה כאן שלום אמת, יהיה מקום לפירוז ופירוק ישראל מנשקה הלא קונבנציונלי (על פי פרסומים זרים)

 7. הצביעות הרגילה הגיב:

  איראן מודיעה השכם והערב שבכוונתה למחוק את ישראל מהמפה. לא שמענו אפילו בדל מלמול על כך שזה מעשה לא חוקי שלא לדבר על כך שזה לא אנושי. אבל שומן שמים והאזיני ארץ, ישראל מאימת לפגוע באיראן (לא להשמידה)כדי למנוע את השמדתה. זה שוה האשמת ישראל בחסר הגיון וסחיפת העולם כולן למלחמה. הבנתם – לא האיום בהשמדה אלא נסיון ההתגוננות הוא המעשה הלא ראוי. הנה בענין האנס – הפלשתינים מסרבים להקים מדינה משלהם אם זה לא יהיה מלווה בהשמדת ישראל. ומי אשם, כמובן ישראל שמסרבת להיות מושמדת.

 8. אלדר ישראלי הגיב:

  אני תמה על גדעון ספירו שהצליח לגדוש פרכות כה רבות בקטע קצר על אורי מילשטיין וגיבוביו הגרעיניים. ראשית, מילשטיין אינו "מרצה באקדמיה הישראלית". הוא לא קיבל מישרה בשום מוסד אקדמי בישראל, וכיום הוא בכלל גימלאי בן 71. שנית, הוא אינו "מוצג כ'פילוסוף צבאי'" אלא ככה הוא מציג את עצמו (לאחר שהדביק לעצמו את ההגדרה המופרכת הזאת). שלישית, הוא אינו "בעל מקורות טובים בצבא ובממשל", אלא בעל מקורות מצויינים בחוגים של הוזי הזיות. כך לדוגמה הוא מפיץ את ההזיה שמלחמת יום הכיפורים פרצה כקנוניה (המשך יבוא מייד)

 9. אלדר ישראלי הגיב:

  (המשך) כך למשל הוא מפיץ את ההזיה שמלחמת יום הכיפורים פרצה כקנוניה בין קיסינג'ר, סאדאת ומשה דיין, וכי הנספח האווירי של ישראל בוושינגטון ג'ו אלון נרצח חודשים אחדים לפני המלחמה מפני שנחשף במקרה לסוד הקנוניה. "הארץ" המתיימר להפגין פתיחות בוחר לארח בעמודיו טקסטים הזויים מאת מילשטיניים למיניהם (מילשטיין שמאלני יאמר בוודאי שזו קנוניה שכוונתה לחשוף איוולתו של הימין). חבל שספירו נאחז דווקא בו כדי לטעון את טיעוניו הנכוחים. אולי גם זו קנוניה?

 10. שירה הגיב:

  מכבי, הקופ"ח שלי, לוקחת מנכל"ים מהמוסד. רן סער שאין לו שום רקע ברפואה הוא המנכ"ל עכשיו.
  בקשר לדרכונים, את שלי כבר הכנתי מזמן כי אני שנים לא מאמינה בשינוי פה, רק בבריחה וכמה שיותר מהר, אבל משהו מטריד יעכב אותנו לעוד שנה.בינתיים אנחנו לומדים שפה חדשה ועושים ביקורים במדינה החדשה.
  מאז כתיבת המאמר יש הצעה לחוק חדש שזה פיקוח על דעות של אנשים ברשת. אמרת משהו מעליב? שלם 300 אלף ש"ח. אין ספק שהשיטות של סטאלין והיטלר עוברות שדרוג לחשיבה "עסקית".

  • משה הגיב:

   קראת בכלל את הצעת החוק או שהסיכום הלעוס שעושים בתקשורת מספיק לך?
   מצד שני, בשביל מה לקרא? הרי אם זה מגיע מהימין זה בטח רע וקשור להיטלר.

   בלי שום קשר, באתר הזה לא כדאי להביא את סטלין כדוגמא למשהו שלילי, כי אנשים לא יבינו אותך.

 11. אני הגיב:

  כמו בעירק 1981 ובסוריה 2008
  פגיעה פיזית בכורים שנשלטים על ידי מנהיגים לא מערביים היא הדרך המועילה ביותר לפעולה

 12. הנרי הגיב:

  לא מילשטיין ובטח שלא מר ספירו יכולים לגרום לאזור הזה להפוך נפיץ או לא
  לפי פירסומים זרים מדינתנו הקטנה מחזיקה נשק גרעיני קרוב ל 39 שנים…, בנתיים לא זרקנו , איימנו או הבטחנו להשמיד שום מדינה אחרת, אפילו את איראן, לצערי זה לא המקרה מהצד השני , אז ברירת שמשון נראית לי טובה יותר מכול ברירה אחרת… או שה 70 שנה שעברו מאז שנישחטנו ככבשים טישטשו לכם את המוח ?

 13. עמי כהן הגיב:

  אכן, האוניבריסיטה העיברית ממנה איש שב"כ לשעבר ואילו אתר הגדה השמאלית נותן פיתחון פה לצנחן ישראלי לשעבר שהיה שותף לאקט האימפריאליסטי, פוסט קוליניאליסטי, החמור ביותר בתולדותיה של ישראל ואף הפגין את מורת רוחו בדיעבד מהמעשה בכך שנטל חלק לפני כמה שנים בצניחת מחזור לכבוד יובל לאירוע. בעסה.

 14. מכלוף הגיב:

  ההצעה להכין את הדרכונים רק מראים כמה השמאל אשכנזי ואירופי, מתנשא ואליטיסטי.

 15. איש מודאג הגיב:

  אכן מה שמילשטיין כתב (אם אכן הכותבים הביאו דברים בשם אומרם) נראים מחרידים ואף טיפשיים. אני גם לא מקבל את ההנחה שכדאי לאיראנים (בראייתם בלבד) להטיל פצצה על ישראל ככלל, שכן למרות הדמוניזציה שאנחנו עוברים בעולם הערבי, ישראל היא עדיין ירושלים עבורם, וישראל היא עדיין מדינה שיש בה תושבים ערבים.

  האם איראן תוכל במצב שבו היא תטיל על ישראל פצצה גרעינית להמשיך ולקבל את אהדתם של הערבים? מסופקני. לרבים מהם ישנן משפחות כאן בישראל והם מנהלים קשרים ענפים עם ערבים ישראלים. יש לאיראן רק מה להפסיד ממהלך כזה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים