הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בדצמבר, 2011 אין תגובות

בימים אלה הלך לעולמו סאלם ג'ובראן שנולד בפקיעין ב1941. סאלם החל בכתיבת שירה עוד בבית הספר העממי בפקיעין. שם כתב על הכפר ונופיו, ועל אהבת המולדת. את בית הספר התיכון סיים בכפר יאסיף ושם התגבשה אישיותו. לדבריו "מגיל צעיר גיליתי בעצמי את אהבת הספרות והשפות" ומלבד ערבית, שפת אימו, ידע את העברית על בוריה וכן גם אנגלית. מי שהשפיע עליו בעניין הכתיבה והספרות היה המורה שלו מיטאנס מיטאנס שטיפח את הכישרונות הספרותיים שצמחו בכפר יאסיף וסביבתו – ביניהם המשורר הפלסטיני הנודע מחמוד דרוויש. "הוא אשר לימד אותנו את השילוב בין ספרות ומרד" אמר פעם.

בכפר יאסיף התגבשה קבוצה, המועדון הספרותי, שלאחר מכן הצטרפה למפלגה הקומוניסטית. "דרוויש ואני הוזמנו לקרוא משירינו והמשכנו לפקוד את החוג שעסק גם בנושאים פוליטיים וחברתיים. מה שהשפיע עלי השפעה מכרעת הייתה האווירה הקומוניסטית המהפכנית והלוהטת". לאחר שסיים את בית הספר התיכון היה מובטל ועל כן החל בעבודות מזדמנות במסעדה בנהרייה ולאחר מכן כפועל בניין בחיפה. כאן הצטרף לפעילות בבנק"י (ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי).

jubranסאלם ג'ובראן

על השאלה שנשאל כיצד הפך מפועל בניין בחיפה לעורך העיתון היומי בשפה הערבית "אל אתיחאד", סיפר: "התחלתי כמזכיר ירחון בשם 'אל ראד' והמשכתי בכך 5 שנים ובאותו זמן פרסמתי כתבות ושירים ב'אל אתיחאד'. לאחר מכן, ערכתי את הירחון הספרותי 'אל ג'דיד' ומכאן עברתי לשמש סגן עורך ב'אל אתיחאד' בהנהגת אמיל תומא ואמיל חביבי. כשחביבי עזב נתמניתי לעורך ראשי ותפקיד זה מלאתי שש שנים. עבורי הנאמנות והמסירות למפלגה קדמו לכל. הלכתי אחרי המנהיגים בתקופה ההיא שמה שאפיין אותם הייתה מעין התנזרות מהפכנית ונוקשות עצמית. הזמן שלך שייך למפלגה".

ועוד אמר בשיחה שקיימתי עימו לקראת פרסום ספרי "חיים אדומים": "אין לשכוח כי למפלגה זכויות רבות. מיד לאחר קום המדינה היא הייתה היחידה שפנתה לטפל באוכלוסייה הכפרית הערבית. היא טפחה בוגרי ותלמידי תיכון ומנהיגות אינטלקטואלית. דמויות מפתח כמו אמיל תומא, סליבה חמיס, אמיל חביבי ,רמזי חורי ועוד היו למעשה החלופה למשרד החינוך. לדעתי, הם אלה שהחזירו את האיזון העצמי של הציבור הערבי בארץ בשנים ההן. המפלגה ביטאה את החזון של המיעוט הערבי להישאר במולדת". סאלם ג'ובראן היה לוחם שלום ספוג אחווה יהודית-ערבית וכפי שהגדיר את עצמו בשנים האחרונות "קומוניסט ללא פנקס חבר".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים