הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בינואר, 2012 13 תגובות

הפיצול החדש במרכז הלאומני הוא די זניח, ולכן לסערה המלאכותית סביב יאיר לפיד היה אופי קצת רכילותי. סיפורים ישנים וממוחזרים על המגיש של ערוץ 2 הסתובבו בתקשורת, וסופם לגווע נוכח מבול החדשות המרעישות שיאפיינו את שנת 2012. מעולם לא חיבבתי במיוחד את לפיד אבל השנאה כלפיו היא קצת מוגזמת, ולעתים גם מלווה בצלילים צורמים, מפי אנשים שדומים לו או אפילו גרועים ממנו בהרבה.

lapidיאיר לפיד

קחו למשל את הפרופסור שלמה אבינרי, איש הזרם המרכזי בתנועת העבודה שהמיט עלינו את אהוד ברק ואת שלטונו הבלעדי של בנימין נתניהו. אבינרי תקף את לפיד בשל "הפראזות הדביקות והחלולות", אבל בעיני הן עדיפות על תמיכתו הנלהבת של אבינרי ביגאל אלון, שאותו אף שירת כמנכ"ל משרד החוץ. לעומת אלון, לפיד הוא הצדיק מבעלז. אנשי רפ"י, בעזרת ח"כים היסטריים ממפא"י, הצליחו להדיר את אלון מעיסוק ממשי במלחמת ששת הימים הרת האסון, אבל כמו רוב חבריו מסיעת אחדוּת העבודה הוא השׁתכר ממש מהכיבוש והיה מבין מקימי החוג לארץ ישראל השלמה בתנועתו. כך עודד גם את פלישת המתנחלים לחברון בפסח 1968, והעסיק את דעת הקהל במשך שנים בתוכניות סרק לפתרון בעיית השטחים. אני כבר לא מדבר אפילו על חלקו בגירוש הערבים במלחמת תש"ח (1948-9). אלון ואנשיו סייעו ביצירת המפלצת: תנועת ההתנחלות בשטחים הכבושים והאחיזה ברמת הגולן שאִפשרה לאהוד ברק לפוצץ את ההסכם ההיסטורי שכמעט והושג עם הסורים.

כאשר ראש הממשלה מנחם בגין החזיר למצרים את סיני הכבושה מתח עליו אלון ביקורת חריפה, ואבינרי הפיץ את הנִציות האנטי-בגיניסטית באוזניו של כל מי שהסכים לשמוע (אני מבקש מאבינרי לא להכחיש; שמעתי את הדברים ממנו במזנון הכנסת, יחד עם ח"כ מאיר פעיל). אחר כך נטש אבינרי את עבודתו האקדמית כדי לשרת את "ההסברה" של משרד החוץ כמנכ"ל, בעידן של העמקת האחיזה הטריטוריאלית בשטחים הכבושים. למזלו של אבינרי השמיצו אותו אנשי ליכוד קיצוניים כמו חיים לנדאו (אביו של השר עוזי לנדאו) בשל כמה התבטאויות, שהתפרשׁו אצל איש האצ"ל כמתונות.

זה היה מכרה זהב מתמשך בעבור אבינרי. אנשים כמוהו ממש חיים מהקונפליקט לכאורה, שמאפשר להם להשתלב בעולם המערבי הנאור ולטשטש את פשעי ממשלות ישראל. לכן תקף בחריפות כזו את לפיד הרדוד והלאומן, ששר את ההמנון בקולי קולות בפתיחת כל מלחמה, ממש כמו אבינרי עצמו. הפרופסור הנכבד השתמש בפוליטיקאי החדש והטירון כדי להעלים את העובדה שבכל הנושאים המדיניים לפיד הרבה יותר מתון ממבקריו החריפים מ"תנועת העבודה". יכול להיות שאין ללפיד הרבה מה לתרום בשום נושא אבל למצער הוא לא סייע בפועל למתנחלים כפי שעשו אלון ואנשיו. גם כאשר קוטלים את לפיד (סילבי קשת כינתה אותו בשנינות אופיינית בשם "יהיר לפיד") יש לבוא בידיים נקיות. מי שנתן את ידו להכתרת אהוד ברק כ"מנהיג מחנה השלום", חייב למלא את פיו מים.

לכן יש לנתח את תופעת לפיד מההיבט הפוליטי. יש להניח שהוא ישתתף בבחירות לכנסת, וגם אם ינחל הצלחה יחסית היא תשפיע רק על מאזן הכוחות בתוך המרכז הלאומני הישראלי, שהוא כולו שמרני או "רפובליקני", אם ננקוט במינוח אמריקאי. אם יצליח בבחירות הוא ימשוך קולות רבים מ"קדימה". אז מה בכך? האם הטרמפיסטים שהוא יגייס לרשימתו (בדיוק כפי שעשה אביו, ועשו גם אחרים) יהיו בהכרח גרועים יותר מאשר הח"כים של קדימה? לדעתי, ההפך הוא הנכון. זאב אלקין, יו"ר הנהלת הקואליציה והסמן הימני של ההתארגנות האנטי-דמוקרטית בכנסת, היה בעבר ממייסדי "קדימה" ונאמנה עלינו עדותו שרוב הח"כים שלה הם ליכודניקים מוסווים. הם הוכיחו זאת בהתלהבות הרבה שהפגינו בכל חקיקה אנטי-ערבית ובאחריותם לשתי המלחמות המזוויעות בלבנון ובעזה. כמו לפיד גם הם ניאו-ליברלים, ואין להם שום פתרון לבעיות החברתיות של ישראל, שבסיסן הוא כלכלי ולא רק אתני. אם לפיד ינפה מרשימתו לכנסת אנשי ימין מובהקים (ויש אינפלציה באנשי ימין גלויים ומוסווים בכנסת) הוא אפילו ישפר במקצת את איוש הזרם החילוני-שמרני בכנסת.

כיוון שתופעת לפיד איננה מאיימת בכלל על נתניהו ועל הקואליציה האיתנה שלו עם הימין השמרני והימין הפשיסטי בישראל, חשיבותה פעוטה. הוא פשוט עוד עסקן, לא יותר טיפש ולא יותר זדוני מאלה שכבר נמצאים בזירה הפוליטית. אחרי הבחירות בשנת 2013 יחליטו שִׁבעת הח"כים שלו אם להצטרף לקואליציה או לשמור על צלם האדם שלהם ולשבת באופוזיציה. ייתכן שהסיעה אפילו תתפלג בין שואפי שררה לבין פוליטיקאים חדשים עם תדמית עצמית של לוחמים למען הדמוקרטיה. כבר היו דברים מעולם. בזירה הזו אין לשמאל (אפילו לא למרצ) חלק ונחלה. זהו דרְבּי פרטי ושוּלי בין לפיד לבין "קדימה", שבו יושג כנראה תיקו אפס.

לציבור החילוני המבוסס, שבשמו מדברים גם לפיד וגם "קדימה" (ובמידה ידועה אפילו מפלגת העבודה) אין מסר חלופי אמיתי, אין תוכנית נועזת לשלום עם העולם הערבי ועם הפלסטינים, אין אומץ לשלב ידיים עם האזרחים הערבים להגשמת יעדים דמוקרטיים ושלומניקים, אין רעיונות להתקרבות לעולם הערבי והמוסלמי, מתוך הנחה שלא כל מאמיני הנביא מוחמד עשויים מעור אחד. אין לו גם אסטרטגיה רצינית להתקרבות ליהודים המזרחים ולחדירה לציבור שונה ומגוון שתומך עתה בקואליציה השמרנית. בשבועות האחרונים נחשפתי קצת להתכנסויות של יהודים מסורתיים, לשירים שלהם, לדבקות של המאזינים, לאמונה התמימה במסרים של הרבנים, המטיפים והזמרים. לא רק ללפיד, אלא גם לציפי לבני, לשלי יחימוביץ ולשמאל העקבי אין שום דרך מוּכחת להגיע אליהם. אנחנו יכולים לנסות למזער נזקים, להידבר עם מי שניתן לדבר עימו, לשלוח את לחמנו על פני המים, אבל את הפירות לא נקצור בדור הזה, עם לפיד או בלעדיו.

כיוון שהופר האיזון שאִפשר לציבור החילוני להיות כה דומיננטי לאורך השנים,  נמצאים סימני ההתערערות בכל מקום. השבוע השתתפתי באירוע של קהל מבוגר אפילו ממני, בחברת מספרי סיפורים וזמר ירושלמי נהדר, אהרון פּררה, וראיתי כיצד אמירות ושירים על צדיקים, על המשיח ועל אלוהים מדברים גם אל לבם של ותיקי הארץ, קציני צה"ל ושופטים בדימוס. חוויתי גם כיצד הם דיברו אל לבי ואל זיכרונותיי. ארוכה היא הדרך לִשְׁבּוֹת את לבם של בני עמנו. לדורות הבאים של השמאל הישראלי (אם ישרוד) מצפה עבודה מפרכת על מנת לשנות את צביונו של המרכז ולזכות באהדת המקופחים בקרב הציבור המזרחי והערבי.

 • פורסם ב"כל העיר"
תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. דניאל קלטי הגיב:

  אינני יודע, כמובן, בנגע ליגאל אלון ולאבינרי – בסיקסטיז, לא הייתי בסביבה עדיין. אבל, מה שנגע ליאיר לפיד – הוא פשוט לא-כלומניק. הוא העתק חיוור של אביו (שכשלעצמו, כמובן, לא היה מציאה גדולה) – וחשוב להדגיש, לפני כל מצביעי מחננו, שהוא ושלי וציפי כאחד, אינם מסוגלים, להוות אלטרנטיבה לנתניהו. שאין, בסופו-של-עניין, שום הבדל – לבל יטעו, שמאלנים מתבלבלים (כפי שקרה בעבר, כזכור, עם "תקוות לבנות" למיניהן – מידין עד ללבני).

 2. הנחתום אבינרי העיד על עיסתו כסייען לפשעים הגיב:

  הבנדה של הפרופסורים מתומכי הימין שבעבודה, שעברו את גיל השבעים, ממשיכה לעסוק בהסברה פשיסטית-גזענית של ממש. ממש כך העיד אבינרי על עצמו במאמרו ב"הארץ". הוא כתב שיחד עם אמנון רובינשטיין, ליאב אורגד, ורות גביזון – הם חיברו את נייר העמדה (הגזעני) "מתווה הגירה לישראל", שכתוב כאילו תורגם המסמך מגרמנית, או מכתביו של VERWOERD, ממיסדי האפרטהייד. שלמה אבינרי מתרץ את גישתו ב"לא התעלמנו מהצורך להגביל זכות זו ביחס… לתושבי אזורים שבהם קיימות הסתה ועוינות למדינת ישראל" (קרי לכיבוש). [המשך].

 3. ע.ג. הגיב:

  בסדר, כתבת עוד טור בדיוק כמו אלה שנכתבו בישראל היום מעריב וידיעות. חוץ מגידופים פה ושם על ישראל מה הוספת? אגב, לשבת באופוזציה עם תומכי טרור מובהקים כמו חנין זועבי החכים של רעם תעל וחבל שגם טיבי הצטרף למשבחי השהידים זו לא בהכרח ישיבה עם הצדיקים. כמוהם בדיוק, תומכי טרור יש בימין וטובים מהם יש בימין.

 4. אין-דין-דינו וסוף על הקטינו הגיב:

  והיות והפרופסורים-הארכאולוגים-הציונים טרם מצאו את החותם שבו החזיק [Jahve] אלו-הים כשחתם על מסמך העברת הארץ לנוכלים, או את עצמות ידו של ה' על הקושאן לאיברהים/אברהם… ממשיכים אבינרי ושותפיו לשרת את "ההסברה" המנחילה לנו שקרים בעידן המתנחבלים, והעמקת האחיזה האלימה בשטחים הכבושים.

 5. דניאל קלטי הגיב:

  מעניין, מדוע צונזרה תגובתי, נגד ישיבה, עם מדירי-הנשים וסוגדי-הקמיעות?

  אומר הכל, על אנשי מערכת אתר "הגדה השמאלית" ועל האדמו"רית שלהם, ה"חברה" גוז'נסקי תמר – שמן-הסתם, כבר סגרה עסקה, עם ש"ס (המשיכו לצנזר תגובות, מבחינתי בכל פעם, בה תגובה, המעבירה ביקורת מצונזרת – זה רק מוכיח את עמדתי).

  • המערכת הגיב:

   תגובתך צונזרה לא בגלל תוכנה אלא, ככל הנראה, בגלל מספר התגובות ששלחת באותו היום לאותו המאמר.
   הנך מוזמן לעיין במדיניות עריכת התגובות של האתר: http://bit.ly/ruLtaQ

   • זה קרה גם לי הגיב:

    היות וקשה להתבטא-לצטט-להוכיח-ולנמק במסגרת הסד של 500 אותות אעדיף בעתיד להתבא יותר במסגרות אחרות.
    והיות ולא הייתי מודע לכך שמספר התגובות מגביל, אבקשכם להחזיר את התגובות שלא פירסמתם אלי! תודה

 6. ג.ש. ירושלים הגיב:

  "אין כול חדש תחת השמש"
  עוד מפלגה של יאיר לפיד זה אומר
  מפלגה של "סופרמרקט" של דעות".
  מהניסיון של העבר: ד"ש , שינוי, הפנסיונרים
  פשטו את הרגל לאחר קדנציה אחת.
  פרט לשינוי שהחזיקה שתי קדנציות.
  ללמדנו שאין כול סיכוי לשינוי המפה הפוליטי
  בצורה החיובית.

 7. רמי יובל הגיב:

  אין טעם להעריך את אלון שנים רבות אחרי. רבים וטובים נשבו באופוריה וברבות הימים ירד להם האסימון. אשר לאבינרי, הוא עסוק עתה בסנגוריה על פסק הדין המכוער השולל מאזרחים ערבים את זכותם להקים משפחה. יוטעם, מדובר בזכות להקים משפחה בארצך, שהרי לעזוב אותה וללכת אחרי בן/בת זוג משמע הגליה, כלומר שלילת האזרחות (ועניין קריטי זה עומעם ועורפל בידי שופטי הרוב ובעיקר נאור ואין לעבור על כך לסדר היום). אבינרי משווה את החוק הישראלי לחוק (עתמני שעודו בתוקף) המונע נישואים בין בני עדות שונות, השוואה מופרכת על 500 לא דיי

 8. ק.א. הגיב:

  המחלה הברברית-גזענית שפושה במגזר הציוני, והמדוברת כאן במישרין או בעקיפין, עם הסימפטומים הדוחים אשר מתלווים אליה (שצפויים להמשיך להתלוות ביתר שאת גם בעתיד) – היא, לצערינו, מחלה זיהומית קשה ומוזרה הרבה מעבר למה שנהוג לחשוב או לדמיין.

 9. הפרולטריאט הדיקטטרורי החליט הגיב:

  שמותר לזרוק תגובות של איש שמאל לזבל כי הוא כתב יותר מדי ולא עמד בצנאי מספר התווים…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים