הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בינואר, 2012 31 תגובות

1. לכבוד דורית ביניש

נשיאת בית המשפט העליון
ירושלים

בחודש הבא את מסיימת את תפקידך כנשיאת בית המשפט העליון ופורשת לגמלאות. סיום תפקידך כרוך בצרימות קשות. בוועדה לבחירת שופטים בה את חברה, הצבעת בעד מינויו של המתנחל נועם סולברג לשופט בבית המשפט העליון. במלים אחרות, בבית המשפט העליון יכהן שופט שאינו גר בישראל, אלא באזור בו שורר משטר אפרטהייד. הוא נהנה מזכויות היתר שמשטר זה מעניק לו, שותף לפשע הקמת ההתנחלויות, לוקח חלק בשוד קרקעות העם הפלסטיני, נהנה ממטריית הגיבוי של צבא הכיבוש, באחת – שופט ששותף לפשע מלחמה, כפי שהוגדרו ההתנחלויות בחקיקה הבינלאומית. האיש הזה יישב בהרכבי בג"ץ (בית דין גבוה לצדק), וכך מקבל הצדק היבט נכלולי כאשר פושע מלחמה יפסוק מהו צדק. אפילו ג'ורג' אורוול היה מתפעל מהתעוזה האורווליאנית.

judgesבית המשפט

כל איש שוחר זכויות אדם ודמוקרטיה חייב כמובן למחות על מינוי זה, המהווה ביטוי לאפליה וגזענות, וכך אני עושה, ובה בעת אני רואה במינוי גם ברכה, באותו מובן שהוא מסייע למתנגדי הכיבוש והאפרטהייד בארץ ובעולם להסיר את מסכת "בית משפט עצמאי ודמוקרטי". התהליך של הכפפת בית המשפט העליון לצרכי הכיבוש החל כבר לפני שנים, ובכהונתך הוא העצים, אבל עם מינויו של מתנחל לכהונה הרמה נסגר מעגל. המתנחלים, אדוני הארץ, יכולים לסמן וי (V) , הם כבשו עוד מצודה.

ישראל רואה עצמה כחלק מהעולם החופשי, וככזו היא יוצרת תקדימים הזרים לעקרונות הדמוקרטיה. ישראל הינה המדינה הראשונה בעולם הדמוקרטי שאדם החתום על דו"ח המתיר עינויים, הלוא הוא יעקב מלץ,  מונה ב-1988 לשופט בבית המשפט העליון. עתה נוצר תקדים חדש, שאדם השותף לפשעי מלחמה מונה למשרה הרמה.

בנתונים אלה אך טבעי שזמן קצר לאחר ההחלטה לבחור בסולברג כשופט בבית המשפט העליון קיבל בית המשפט העליון את אחד מפסקי הדין הבזויים ביותר, אם לא החמור שבהם, מאז הקמת מדינת ישראל.  כוונתי לפסק דין מיום 11 בינואר 2012, שירשם כיום שחור בתולדות מערכת המשפט הישראלית, בו דחו 11 שופטי בית המשפט העליון ברוב של שישה מול חמישה שופטים, ארבע עתירות של שלושה ארגוני זכויות אדם וח"כ זהבה גלאון נגד חוקיותו של חוק האזרחות, האוסר על אזרחי ישראל הערבים להתאחד בישראל עם בני/בנות זוגם הפלסטינים מהשטחים הכבושים. בעתירות נטען כי החוק פוגע אך ורק באזרחי ישראל הפלסטינים ועל כן הוא נושא אופי גזעני, והוא פוגע באחת מזכויות היסוד של אדם – הזכות לחיי משפחה במדינה בה הוא אזרח.

ששת השופטים קבעו שמדובר "בפגיעה מדתית" (עוד אחד מדפוסי הלשון המכובסים של עידן הכיבוש) ועל כן הוא חוקתי. השופטים הגזענים גייסו נימוקים מן הגורן ומן היקב. החל מביטחון, עבור לדמוגרפיה וכלה בניסיון כושל ל"גייר" פסקי דין ממדינות אחרות שניתנו בסוגיות שונות לחלוטין. מאות עמודי פסק הדין לא יוכלו לכסות על אופיו הגזעני. כתוצאה מפסק הדין יאלצו אלפי פלסטינים אזרחי ישראל שנישאו לפלסטינים מהשטחים הכבושים, להיפרד, והילדים יקרעו בין ההורה הישראלי וההורה הפלסטיני שנאלץ לחזור לשטחים הכבושים. גזירה אכזרית זו מזכירה את התקופות האפלות ביותר בתולדות רדיפת היהודים.

הגם שנמנית עם חמשת שופטי המיעוט שהתנגדו לחוק בניסוחו הנוכחי, לא תוכלי לנוח על זרי הדפנה של שומרת זכויות אדם. בעקבות פרישתה של השופטת אילה פרוקצ'יה, שנמנתה בתחילת הדיונים עם הרכב השופטים ותמכה בפסילת החוק, מינית במקומה את השופט ניל הנדל, התומך באישור החוק וכך נוצר הרוב הדרוש לדחיית העתירות. עיתון "הארץ" ציין כי חששת מסערה ציבורית שיקים הימין השולט בישראל אם בית המשפט יקבע כי החוק הוא לא חוקתי, ולכן דאגת ליצור את הרוב לקבלתו. וכך, בסמוך לפרישתך, במקום לגלות אומץ לב, השתפנת.

פסק הדין הוא הוכחה משכנעת לטוענים כי  הגדרת ישראל כ"מדינה יהודית דמוקרטית" היא אוקסימורון. שוב ושוב אנו נוכחים כיצד המרכיב היהודי בהגדרה מביס את המרכיב הדמוקרטי.


2. לכבוד אשר גרוניס

הנשיא המיועד של בית המשפט העליון
ירושלים

ח"כ המתנחל והגזען יעקב כץ ממפלגת "האיחוד הלאומי", יזם הצעת החוק שתסלול את דרכך לנשיאות בית המשפט העליון. הכנסת אימצה את הצעת החוק המוכר בציבור כ"חוק גרוניס". ח"כ כץ העריך כי אתה תשרת את מטרות הימין בנאמנות ולכן יש להעדיף אותך. לפי שעה נראה כי הימר על הסוס הנכון.

להזכירך, "האיחוד הלאומי", מפלגתם של פליטי תנועת "כך", תנועתו של הארכי גזען הרב כהנא, שבעת היותו חבר כנסת בשנות ה-80 של המאה הקודמת, הגיש הצעות חוק לפיהן רק יהודי יכול להיות אזרח ישראלי, ואימץ את חוקי נירנברג בגרסה ישראלית לפיהם אסור ליהודי או יהודיה לקיים יחסי מין עם ערבים/יות. זה הפרופיל של מי שלקחו אותך תחת חסותם.

תרומתך לפסק הדין עונה במלואה על ציפיותיו של ח"כ כץ וחבריו. סיפקת את הסחורה. פסיקתך מתחילה בהכרזה שזכתה למחיאות כפיים של הימין בכלל, והגזעני מתנחלי בפרט:  "זכויות אדם אינן מרשם להתאבדות לאומית". עם הסיסמה הכוזבת הזו היית יכול להיות שופט מקובל ונערץ בכל משטר עריץ, החל מצפון קוריאה וכלה בסוריה של אסד.

אתה מהלך עלינו אימים וטוען כי  פלסטינים שעברו להתגורר בישראל כתוצאה מנישואים, מהווים סכנה ביטחונית, בגלל האפשרות שמי מהם יהיה  מעורב בפעילות טרור. מבין אלפי הפלסטינים שעברו לישראל מהשטחים בגין נישואים, היו מקרים בודדים בלבד של מעורבות במה שקרוי "פעילות טרור" (בהגדרה זו נכללים גם כאלה שעסקו בפעילות פוליטית שלא לרוחו של השב"כ). באיזו פקולטה למדת, אדון גרוניס, לשלול באופן קולקטיבי זכויות יסוד מקבוצה אתנית או לאומית, בגין חטאי יחידים?

אף פלסטיני מהשטחים הכבושים שעבר להתגורר בישראל  לא גרם למותם של מאות בני אדם מדי שנה, כפי שמתרחש בישראל בגין עבירות תנועה. האם תעלה על דעתך לשלול מכל הציבור רישיונות נהיגה בגלל שיש נהגים עבריינים?

זכויות אדם לעולם אינן מתכון להתאבדות לאומית. להיפך, שמירה עליהן היא סם חיים לחפצי חיים. אם עומדת לפתחנו סכנה של התאבדות לאומית היא נעוצה בהמשך הכיבוש והדיכוי. עצתי לך גרוניס, לרדת מהרמפה של הימין, הפנה לו עורף ונצל את שלוש השנים שבהן תכהן כנשיא בית המשפט העליון לניווטו במשעולי  זכויות אדם.


3. לכבוד מרים נאור

שופטת בית המשפט העליון
ירושלים

תרומתך לפסיקה המגונה הדוחה את העתירות נגד חוק האזרחות הגזעני, היא יחידה ומיוחדת. את מכירה בכך שהזכות לחיי משפחה היא זכות חוקתית, אבל "היא אינה חלה על האפשרות לממש את חיי המשפחה עם בן זוג זר דווקא בישראל". איזו יצירתיות. תרומה ייחודית של המשפט הישראלי למערכת המשפט הבינלאומית. איך לא חשבנו על כך קודם?

עריצי העולם יעלו אותך על ראש שמחתם. עכשיו רק נותר ליישם כלל זה של "לאו דווקא אצלנו" בכל סוגיות זכויות האדם.  חופש ביטוי? חופש שביתה? חופש תנועה? הזכות לחיים בכבוד? זכות הקניין?  הזכות למשפט הוגן? הזכות לחופש מצפון? הזכות לעיתונות חופשית? הזכות להשכלה? הזכות לקורת גג? הזכות לשכר הוגן?  הזכות לאזרחות? הזכות למקלט לפליטים נרדפים? כולן זכויות חשובות, חוקתיות, אבל מימושן? לא בבית ספרנו.

מרים, מרים, את אישה אינטליגנטית, איך יצאו ממך דברי הבל כה מסוכנים? כפליט מגרמניה הנאצית הייתי קורבן לסגנון זה של "לא אצלנו". אני מציע לך לקרוא את ספרה של חנה ארנדט "יסודות הטוטליטריות" כדי לזכור מאין באנו ולאן אסור לנו ללכת.


4. לכבוד יצחק עמית

שופט בית המשפט העליון
ירושלים

ביום 8 בינואר 2012 דחה בית המשפט העליון עתירה של תנועת "יש גבול" נגד מינויו של המתנחל נועם סולברג לכהונת שופט בבית המשפט העליון. דחיית העתירה הייתה על הסף. אתה כתבת את ההחלטה ושני  עמיתיך להרכב, אסתר חיות ועוזי פוגלמן, הצטרפו בהסכמה.

מערכת המשפט הישראלית ידועה  בסרבולה ואיטיותה. משפטים נמרחים לעתים לאורך שנים, וגם כאשר הדיונים כבר הסתיימו, מעכבים שופטים מתן פסקי דין לתקופות ארוכות, וגורמים  לרבים סבל בל ישוער. והנה, הפלא ופלא, בעתירה זו התגלתה מערכת המשפט כיעילה וזריזה. דומה כי הושג שיא עולמי. העתירה נדחתה ביום בו הוגשה. נהגתם כחברי מאפיה הממהרים להגן על חבר כנופיה, ולא כשופטים המלבנים את הטענות שביסוד העתירה.

תוכן ההחלטה הוא מביש, רדוד ומנסה להתחכם ברמה אינפנטילית.

בסעיף 3 להחלטה כתבת:  "אף לא מצאתי תקדים משפטי לפיו מקום מגורים כאמור מהווה פגיעה בטוהר המידות בכלל, ובטוהר המידות השיפוטי בפרט. העותרת לא הצביעה על תקדים כאמור, אך לשם הזהירות, חזרתי ועיינתי גם בכללי אתיקה לשופטים, תשס"ז-2007 ולא מצאתי כי מקום מגורים כאמור מהווה עבירה על כללי האתיקה".

וכל הקורא יצחק צחוק מר. בכללי האתיקה לשופטים גם לא כתוב שאסור למנות אידיוט, האם פירוש הדבר שדרכם של האידיוטים סלולה לבית המשפט?

האם באמת אינך מבין את הבעייתיות שבמינוי שופט לבית המשפט העליון, שגר מחוץ לישראל, בשטח כבוש בו שורר משטר אפרטהייד?  האם קצרה בינתך עד כדי כך שאינך מבין ששופט אשר שותף לפשעי מלחמה (כך מוגדרות ההתנחלויות בדין הבינלאומי), שמקום מגוריו הוא עבירה על אמנות בינלאומיות שישראל חתמה עליהן, אמנות האוסרות למדינה כובשת להעביר את אוכלוסייתה האזרחית לשטח הכבוש, אינו יכול להיות שופט במדינה המתיימרת להיות דמוקרטית? האם לא ברור לך ששופט השותף לשוד קרקעות של העם הפלסטיני לוקה קשות בטוהר מידות? היומרה של ישראל להיות דמוקרטיה תקינה, אין לה כיסוי ומינויו של סולברג הוא בבחינת צלם בהיכל מנקודת מבטו של דמוקרט שוחר זכויות אדם. אילו היה מדובר בעבירות אתיות זו הייתה בעיה מינורית יחסית לשק העמוס לעייפה של עבירות פליליות שסולברג נושא על גבו הגזעני.

 מינויו של סולברג כמו גם הטקסט שלך בדחיית העתירה משקפים בעוצמה וחדות של קרן לייזר את דרדורן של החברה הישראלית ומדינת ישראל לעבר תהומות לתוכן קרסה רפובליקת ויימאר. ראוי שאתה וחבריך להרכב ישתתפו בדחיפות בסדנא מרוכזת בנושא זכויות אדם. איבדתם את המצפן והמצפון.

אנא העבר מכתב זה לשני עמיתיך להרכב.


רצח מדעני גרעין באיראן

לאחרונה נרצח עוד מדען גרעין באיראן. הרביעי במספר. יש לי יותר מיסוד סביר להניח שמדובר בעבודה של המוסד הישראלי. חיזוק לכך אני מוצא בהודעת דובר הצבא הישראלי שהוא אינו "מזיל דמעה" על הרצח. השיטה של רצח מדענים, מעבר לכך שלא תשיג את המטרה של הפסקת פרויקט הגרעין באיראן, אולי להיפך, תעצים את המאמצים, היא פסולה מוסרית. מדובר בהוצאה להורג ללא משפט של מדענים שנמנים גם עם הסגל האקדמי באוניברסיטאות, בעלי משפחות, שאינם שונים ממדעני גרעין ישראלים, המשלבים הוראה באוניברסיטאות עם עבודה עבור הממשלה בכור הגרעיני בדימונה. האם מותר לאיראנים לרצוח מדענים ישראלים המשרתים את החימוש  הגרעיני הישראלי?

מפליא שלא קמה מחאה של האקדמיה הישראלית.  עצתי לכימאים הישראלים שקיבלו  פרס נובל שירימו קול נגד השיטה, שגם הם עלולים להיות קורבנותיה. זכרו את מורשתו של הלל הזקן שאמר אל תעשה לזולת את אשר שנוא עליך.

הפתרון אינו ברצח מדענים על ידי כל מיני ארגוני ביון, אלא בפירוז המזרח התיכון מנשק השמדה המונית. ישראל החמושה עד צוואר במאות פצצות אטום כמו גם בנשק כימי וביולוגי, לא מוכנה למהלך הפירוז.

תגובות
נושאים: מאמרים

31 תגובות

 1. לספירו: תיקון טעות הגיב:

  לא רק באיזור הכיבוש [איו"ש] שורר משטר אפרטהייד. (קיצרתי כדי לעמוד בסד ה-500 תווים].

 2. שי בר הגיב:

  לפי דעתי האיראנים אחראים לחיסולים: בדיוק כמו במקרה של חיסול מורניה בדמשק, גם כאן ברור שהשלטון האיראני מעורב: מיקום הרציחות, אופן הפעולה ובעיקר אי תפיסת אפילו חשוד אחד- כולם אומרים דרשני.

 3. אחד העם 15 הגיב:

  הנסיון להסביר לשופט יצחק עמית מהי אתיקה משול לנסיון להסביר לחירש את האפקט המצמרר של חריקת גיר על לוח.

 4. דניאל קלטי הגיב:

  התנהגות בית-המשפט ה…"""עליון""" (לדעת מצביעי מר"צ; לדעת כל אדם הגון ביקום: בית-המשפט ה*תחתון*) בעניין זה מוכיחה, פעם נוספת: ציונות = נאציזם.

  אם * ז ה * בג"ץ, אפילו אני – בתורת מרקסיסט, אתאיסט, תומך בחילון-בכפייה ומתעב-הדת – כבר מעדיף, אפילו ולא-עלינו, את בד"ץ….עד-כדי-כך.

  • ק.א. הגיב:

   אתה צודק. כיום הדברים ברורים כשמש. ישנה אדישות (מעצבנת) שלא להאמין שכך הם אכן הדברים (או שאולי כדאי שלא לדבר על זה בתקווה שאם נחריש ולא נחשוב הדברים יחלפו להם ויתקנו את עצמם באורח פלא). בני העוולה הללו רק בונים על האדישות והבלבול הזה וממשיכים לבסס את "דת" הדמים המגעילה שלהם – חיסול אחרי חיסול – רצח אחרי רצח – כל הדרך אל תהילת העולם החולנית שלהם. כמה חבל שהם לוקחים איתם את כולנו למסע התענוגות הזה.

 5. שירה הגיב:

  מזל שהיה לנו את המודל הנאצי כדי לראות איך דברים כאלו נגמרים. כל אחד זורק קש קטן למדורה, מפחד, מקונפורמיזם, במקרה הטוב ומתאוות כוח ושנאה במקרה הרע.
  כל אחד מבעלי הכוח זורק רק "קש קטן" למדורה. פסיקה קטנה פה, אחרת שם, לא נורא, עדיין אין פצצות מתעופפות באוויר והילדים (שלנו) עדיין ישנים במיטה בשלווה בלי פצצות שמתעופפות מעל לראשיהן. ואז מתרחשת השריפה הגדולה ואף אחד לא יודע איך זה קרה. ואומרים שהמדינה התמימה הפכה ל"פלנטה אחרת". אבל זו בדיוק אותה פלנטה, שקהת חושים לסבל האחר ומדושנת ביטחון וענג מעצמה.

  • דניאל קלטי הגיב:

   אכן.

  • דינו הגיב:

   כמובן, כי ללא "המודל הנאצי" לא היה לנו אף מודל בהסטוריה שיראה לנו "איך דברים כאלו נגמרים".
   כדי להראות מה יקרה בישראל (ממש עוד רגע) מתאים רק המודל הנאצי ואין מודל בילתו, כי הרי הציונים הם שניים רק לנאצים, לא?
   לעיתים נדמה שהשיח השמאל העיקבי סובל קשות מחסך וורבאלי ואינטלקטואלי ולכן החזרות שוב ושוב על אותה איוולת.

 6. דניאל קלטי הגיב:

  {למערכת: כן, זה למעלה מ-500 תווים – אבל, עדיין: זה קריטי, לדעתי; על דבר כזה, אסור לעבור בשתיקה ועקב-כך, חיוני, לדעתי, לפרסם עדותי במלואה – בין שכרצף תגובות ובין שכמאמר, איך שיבוא לכםן}

  הבקר נסעתי, מרחובות לת"א, באוטובוס – לשמחתי היה לי מטרופולין, קו 371, ככה שעלה לי פחות. עכ"פ, מגיעים למרכזית נס-ציונה, עומדת שם, מולנו, ניידת-משטרה.

  שוטר אחד – ש-10 ל-1, שאני יודע *בדיוק*, מי הוא (לא בשם, אבל – נתקלתי בו כבר, לצערי), רוסי עם שכמיה צהובה של 'אק"ם', עולה לאוטובוס ומודיע לנהג, "אתה מעוכב כמה דקות".

  • דניאל קלטי הגיב:

   תשוקת המערכת לפטיש 500-התווים, מעבירתה על דעתה.

   להלן, על-כל-פנים, הדיווח המלא:
   http://dannielqeletti.blogspot.com/2012/01/blog-post_23.html

   וגם ב:
   http://www.articles.co.il/article.php?id=134188

   • דינו הגיב:

    חבל, דניאל. חבל מאוד שמידי פעם אתה מועד ונופל ל"מלכודת ההתלהמות הנאצית" הזו.
    ולא סתם, הפעם אתה טורח להודיע לנו שיש לך כבר יותר מהוכחה אחת שהציונות נהיא נאציזם ("מוכיחה, פעם נוספת: ציונות = נאציזם), ולא זו בלבד, אלא שע"פ הבלוג שלך המשטרה כאן היא copy – paste ו"הגסטאפו פאר-אקסלאנס".
    באמת, 4 הוכחות בו זמנית? או שאולי אתה מאמין באמירה לפיה שקר שיחרזו עליו מספיק פעמים יהפוך לאמת…?

 7. רמי יובל הגיב:

  חוק האפרטהייד (הגליית משפחות ערביות), תשס"ג-2003 (פורסם בספר החוקים של מדינת ישראל משנת תשס"ג חוברת 1901 עמ' 544) הוצג בפני בית המשפט הגבוה לצדק (לצדק?) כחוק שתכליתו להגן על הבטחון האישי של אזרחי ישראל מפני מפגעים ומחבלים. מזעזעת העובדה שפרקלטים לא התביישו לטעון לשקר ושופטים נאותו להשתתף בנשף המסכות, והרי מישהו פעם יטיח בפניהם: שיקרתם! יקומו קורבנות האפרטהייד ויצאו להפגנה מול העליון ועל דש הבגד טלאי צהוב!

 8. דני הגיב:

  ומה נאמר על ראשי הקתדרות והפרופסורים החברים באונ' ת"א שהוקמה על חורבות הכפר הערבי שיח' מוניס שתושביו גורשו בשנת 1948? אונ' שבה, יש פסלים חסרי חן לרוב, אך לא תזכורת אחת לאותה טרגדיה משנת 1948? אותם פורפסורים שדרים בכפיפה אחת עם אותה בושה גדולה מגדלים את דור העתיד של ההשכלה הגבוהה בארץ … האין זה חמור באותה מידה? יש לזכור שהמצב לעולם אינו שחור-לבן, לבל ניתפס לצביעות הקורצת אלינו מכל פינה. אני אישית לא מכיר את נועם סולברג, ולא את הנסיבות שהביאו אותו להתוגרר בשטחים.

  • דניאל קלטי הגיב:

   אותה אליטה אקדמית, גם מסתחבקת בכיף, עם הצבא והשב"כ.

   אותם פרופסורים, לפני ארבע שנים בסך-הכל, שבתו – למען-עצמם *בלבד* ותוך תקיעת-סכין, בכל מושגי סולידאריות החברתית…

   האליטה האקדמית בישראל * מ ס ו א ב ת * .

 9. Avi הגיב:

  I don't agree with u this time in your agenda against the supreme court
  U went to. Far

 10. חוכא ואטלולא הגיב:

  לא ברור לי למה גדעון ספירו מקונן על חיסול מדעני הרצח של המשטר האיסלאמו-פאשיסטי באיראן שתולה נשים והומואים על 'ניאוף'. נדמה לי שכל אדם שפוי בעולם עלז לשמע הידיעה המשמחת. אז מה אם הם היו 'בעלי משפחות'? ולמדענים של היטלר לא היו משפחות?

 11. ל"חוכא" על תהתל בנו הגיב:

  כל אחד רשאי לומר "סליחה, איני מבין למה ומדוע". הבעיה בין ישראל לאיראן היא שאיראן רוצה – מסיבותיה – את מה שיש לישראל – גרעיני דימונה. ולא כדאי לאף אחד, ובטח לא למי שמתימר להיות "נצר של מרדכי היהודי", לעלוז ולשמוח בנפול מתחרה, אפילו הוא איראני. הרצח של מדען עלול להביא את אנשי המשטר באיראן לרצות להאיץ את פיתוח המתקנים. ובטח (ואני מניח שתסכים) זה לא טוב לאף אחד. אז מה כן? – להאיץ את פירוז כל האיזור מנשק גרעיני.

  • דני הגיב:

   במחוזות המזרח מקובל להבין דברים דרך פריזמת הקארמה. אותם אנשי גרעין (איראניים, ישראלים, וכו') שאת שכלם ומרצם משקיעים בפיתוח אמצעי לחימה, ממגנטים אליהם קארמה שלילית רבה. ולכן, אפשר לראות במבצעי החיסול האלה כמעין רסטארט לאותה נפש תועה … נקווה שבגלגול הבא יבחרו במסלול קארמטי חיובי …

  • דינו הגיב:

   לספירו, המשך:
   ארגונים כמו חיזבאללה וחמאס מכריזים חדשות לבקרים על כך שהם מנהלים מלחמה כנגד ישראל, ובשל כך לא יכולה ישראל לקבל לתחומה ולחיקה אנשי ותומכי חמאס. מכיוון שאין בנמצא מכונת אמת אולטימטיבית – כנראה יש צורך בחוק גורף לשם כך. כידוע, גם הטמפלרים שהיו תומכי גרמניה סולקו מישראל ע"י הבריטים עם פתיחת מלחמת העולם השניה בגלל החשש (שהיה מגובה גם במעשים פה ושם) לשת"פ בינם לבין גרמניה. מצער, אבל כנראה כורח המציאות. תשאל את עזמי בשארה (אם תצליח למצוא אותו)

 12. גדעון ספירו הגיב:

  לדני,
  עוולות 1948 אינן מצדיקות את המשכן לנצח. בנוסף, יש הבדל בין מלחמת העצמאות,שהייתה, עם כל פשעיה וחטאיה, מלחמה על הקמתה של המדינה לבין מלחמת כיבוש השטחים ב-1967 לאחר שהמדינה כבר הוקמה והתקיימה 19 שנים.
  לחוכא ואיטלולא
  המשטר באיראן הוא עריץ ומפר זכויות אדם, ותקוותי שיופל, בדומה לישראל בשטחים הכבושים. ההשוואה להיטלר לוקה בהכללה. בניגוד להיטלר איראן לא פלשה למי משכנותיה, להיפך, היא הייתה קורבן למלחמה של סדאם בתמיכת המערב. הקהילה היהודית שם נהנית מאוטונומיה, מה שאי אפשר לומר על היטלר.

  • האם ייתכן שבימים של פאשיזם מתגבר הגיב:

   המשטר באיראן ביצע טיהור אתני בערביי אהוואז וגירש יתר ממיליון מהם ממולדתם ורצח רבבות, והכל כדי להשתלט על אוצרות הנפט שלהם. אבל בעיני השמאל הקיצוני למוסלמים מותר לרצוח מוסלמים ובלבד שהרוצחים יהיו 'אנטי-אימפריאליסטים' (ראה סוריה). המשטר הזה גם טבח בכורדים – אבל את מי כבר מעניינים הכורדים? כן, ליהודים יש 'אוטונומיה', כמו שהיתה ליהודי גרמניה בשנות ה-30, וכמו שלכל שאר אזרחי איראן יש 'אוטונומיה' – כמו לנשים ולהומואים… אז נכון, איראן זה לא בדיוק גרמניה של היטלר, בניגוד לישראל – לדעתך, לפחות.

 13. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח וכל הכבוד והייקר לגדעון ספירו על דבריו הנכוחים, האמיצים והצודקים!

  בברכה, ניצן אביב.

 14. חוכא ואטלולא הגיב:

  גם אני רוצה את מה שיש לאיראן – הנפט של אהוואז הערבית, בפרסית חוזיסטאן, שערבייה טרונספרו כדי לפנות מקום לפרסים נאמני השיעה-של-האייתוללות. אז מה, מותר לי לאיים על איראן בהשמדה כדי שתעביר לי את שדות הנפט? אופס, אני מסתכן שיכנו אותי פה פאשיסט ומשרת האימפריאליזם האנגלו-אמריקאי-ציוני.:))

 15. דינו הגיב:

  לספירו: גם אני איני אוהב את החוק המונע איחוד משפחות פלסטיניות בישראל, אך לא צריך להיתמם ולהתעלם מהמניע לחוק. להזכירך: ישנו מאבק אלים, גם אם לשיטתך רק צד אחד אשם בו.
  מן המפורסמות היא שיש בין ערביי ישראל כמה וכמה שהיו רוצים בחיסול המדינה היהודית , ופועלים לשם כך ע"י עזרה פיסית ומודיעינית לארגונים כמו חמאס, חיזבאללה ולמדינות אויב כמו סוריה ועיראק בשעתו. אפילו חברי כנסת כמו זועבי ובשארה עשו זאת, אז מה יגידו אזובי הקיר?
  על אחת כמה וכמה פלסטינים שאינם אזרחי ישראל

 16. אשר פרוליך הגיב:

  לאביר המוסריות הכותב מאמר:

  אתה בוכה על רצח "מדענים" אירניים העוסקים בהכנת נשק להשמדה המונית ואתה לא אומר מילה על רצח עשרות רבות של אזרחים בשגרירות ישראל בבואנוס אירס בארגנטינה ובבית הקהילות היהודיות בארגנטיה (AMIA) על ידי סוכנים אירניים בסיוע של פושעים אנטישמיים מקומיים.

 17. גדעון ספירו הגיב:

  דינו, אתה יכול להמשיך ולדקלם את המנטרה "הערבים רוצים לחסל את ישראל", אבל בפועל מה שהתרחש והוא, שמזה שנים רבות עומדת הצעת שלום כוללת של הליגה הערבית תמורת נסיגת ישראל מהשטחים הכבושים ופתרון מוסכם לבעיית הפליטים. ישראל מסרבת. ההתנחלויות חשובות לישראל יותר מהשלום. מכאן הכיבוש, הפרת זכויות אדם, משטר אפרטהייד, שוד אדמות וגירוש פלסטינים מביתם. ישראלי שוחר זכויות אדם לא יכול לקבל זאת וחייב להיאבק לעקירת הרשע של יש"ע.

  • דינו הגיב:

   לספירו: אני מסכים לגבי הסירוב והאחריות הישראלית למצב בשטחים, וגם לגבי החלק הישראלי (דגש על המילה "חלק") בקיום ושימור האיבה בין המדינה לבין האומה הערבית\המוסלמים באיזורינו ובעולם.
   – זה כדי ליישר קו בין עמדותינו.
   אך חשוב לזכור שהאלימות והאנטישמיות הערבית החלו לפני הכיבוש וגם לפני 48, ועד היום הן חורגות בהרבה מאנטי-ציוניות בלבד.
   במצב הנתון היום החוק למניעת איחוד משפחות הוא הכרחי כל עוד האיבה חיה ובועטת. זהו סימפטום מצער של מצב נתון (מצער אף הוא),הלוואי ובעתיד לא יהיה בו צורך,אך כיום זהו כורח

  • עמי כהן הגיב:

   ישראל אמורה להכנע לתכתיב "הליגה הערבית בשביל שלום?
   הסכמה לאותה הצעה כוללת ויתור כולל על מזרח ירושליים כולל הרובע היהודי והכותל. לא עניין של מה בכך. היא כוללת גם הסכמה ל"פיתרון מוסכם" לבעיית הפליטים.פיתרון שמשמעו מימוש בפועל של זכות השיבה ומעבר המוני של תושבי מחנות הפליטים בסוריה, לבנון, רצועת עזה והגדה המערבית לתוך תחומי מדינת ישראל הריבונית. אחרי הכל, אין להם עתיד במקום מושבם כרגע (הם הרי סובלים מאפרטהייד של ממש-ביחוד בסוריה ולבנון). קרי-סוף למדינת ישראל.

 18. אשר פרוליך הגיב:

  לגדעון: אתה לא יודע מי זאת "הליגה הערבית"?.פתאום אתה תמים כזה? "ליגה" זו היא שלא עושה כלום מול רצח העם בסוריה,ולא עשתה דבר באביב הערבי.זו חבורה של שליטים מושחתים שלא נבחרו באופן דמוקרטי ומרביתם מדכאים את עמם שלהם, ומאוצרות הנפט שלהם דבר טוב לא יוצא.
  אתה מצייר תמונה הזוייה כשטוען שהמנהיגות הערבית רוצה בשלום עם ישראל וזו ישראל שמסרבת,
  ואתה יודע שתמונה זו לגמרה לא נכונה,ואין צורך לפרט.

 19. הנרי הגיב:

  איפה כול תעצמות הנפש, הרצון בשלווה, הקריאה לשלום ואחווה של כותבים כאן ואחרים לנוכח הרצח המזעזע !!!!!!!!!!!!!!!!!!! של מאות ואלפי ילדים בסוריה !!!
  במלחמת "עופרת יצוקה" נרצחו/ נהרבו/ נשרפו 1200 אזרחים {מקורות טוענים כי המספר של החמושים מתוכם היה כ 800 וכול השאר בטעות אבל קטונתי}
  האום גינה ארת ישראל 21 פעם …, שימו לב חברים יקרים לצביעות של השמאל העולמי ושל האו"ם בפרט
  7900 הרוגים בסוריה {מתוכם 2100 ילדים , מתוכם 540 תינוקות עד גיל 3} וכל השאר לא באמת חמושים אלא לחלוטין אזרחים
  אין גינוי אחד

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים