הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בפברואר, 2012 15 תגובות

ביום שלישי האחרון, 7 בפברואר, לפני חמישים שנה בדיוק החל המצור הכלכלי, המסחרי והפיננסי שהוטל על קובה על ידי הממשל האמריקאי. ב-3 בפברואר 1962, הנשיא האמריקאי דאז, ג'ון קנדי, חתם על הצו הנשיאותי שנכנס לתוקף כעבר 4 ימים. הצו הנשיאותי רק הרחיב את המצור שהוטל בפועל עם ניצחון המהפכה הקובנית ב-1959.

cuba

נזקים רבים נגרמו לקובה במהלך חמשת עשורי המצור. בין המגזרים שנפגעו: הבריאות, החינוך, התרבות, הספורט, הכלכלה, סחר החוץ וענפי ייצור רבים נוספים. הקובנים היו לקרבן של מדיניות שמטרתה המוצהרת היא להרעיב אותם על מנת להפיל את הממשלה המהפכנית. אך, חרף הקשיים ואין ספור התקפות אמריקאיות, יותר ויותר מדינות דורשות לשים קץ למצור. 186 מתוך 196 מדינות תמכו בהצבעה שנערכה אשתקד באומות המאוחדות בעקבות הצעת ההחלטה הדורשת לשים קץ לאמברגו האמריקאי. מזה עשרים שנה רוב מוחץ של מדינות שב ותומך בהסרתו המיידית של החרם.

למרות ההתנגדות הגוברת, מתעקשת ארה"ב להמשיך ולהפעיל את המצור. "הוא לא מרפה לרגע ואף מתחזק", אמר סגן שר החוץ הקובני, אבלרדו מורנו, בשיחה עם תחנת הרדיו "רדיו דל סור". הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר, אף אמר בביקור שערך באחרונה בהוואנה, שהמצור שהוטל על קובה בטעות יסודו.

על פי נתונים קובנים רשמיים, הנזק הישיר והעקיף שגרמו 50 שנות מצור אמריקאי על קובה נאמדים בכ-975.000 מיליון דולר. המצור פוגע בחיי היום-יום של כלל הקובנים, אך לא הצליח למוטט אף אחד מהישגי המהפכה, מאז שהיא התחוללה לפני 53 שנה.

 •  שודר בתחנת הרדיו הלטינו-אמריקאית "רדיו דל סור"
תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. יולו הגיב:

  אנה בבקשה השגי המהפכה מה הם ?
  שעד לא מזמן אי אפשר היה להתקיים שם בצורה מוצלחת{בניגוד למהפכה}
  שכל המנגנונים הממשלתיים נכשלו ב ה כ ו ל {המהפכה הצליחה}
  כל המהפכות האדומות נכשלו בגדול
  אך הצליחו בקטן שיוויון מוחלט …… בעוני

  לגבי המצור באמת מיותר

 2. דינו הגיב:

  ה- 9 בנובמבר 2009 , היה יום עשרים השנה לנפילת חומת ברלין. יום בו ספגה בריה"מ, המעצמה הקומוניסטית הגדולה, "שמש העמים" – את מפלתה הסמלית הגדולה ביותר.
  ה-20 באוגוסט 2008 היה יום ארבעים השנה לפלישה הסובייטית לפראג, עוד ארוע בן הראתה בריה"מ את האימפריאליזם הגס שלה ורמיסתה את הריבונות וזכויות האדם של עמים שלמים.
  דיפדפתי אחורה במאמרים ה"גדה" ובאף אחד מהתאריכים הנ"ל לא פורסם מאמר בנושא, מדוע?
  50 שנה למצור על קובה.. זה כנראה שווה מאמר, לעומת עשרות שנים של מצור שניהלה בריה"מ כנגד מאת מליוני אנשים.

 3. יולו הגיב:

  אני מבין שאני אלמנט מסוכן
  וקצת מלכלך את השורה
  לכן נפרד{לא כידידים}
  אני יסור הצידה כדי לתת עדיפות לחמורים עמוסי תורה ומצוות
  ואני קל הדעת שמיצג דעת מיעוט בעמנו אשב לי בחושך ואנסה להבין את משנתכם העליונה

  תמשיכו לדבר עם עצמכם

 4. ע.ג. הגיב:

  כל פעם אני מתפעל מחדש מהיכולת של הקומוניסטים הותיקים להתכחש למציאות. קובה שמה עצמה ראש חץ במאבק נגד ארה"ב ע"י הצבת טילים גרעינים על אדמתה. ההגיון הקומוניסטי – ארה"ב היתה צריכה להתאהב בקובה. קובה קבלה סיוע בילתי נגמר מברה"מ. למה זה לא חילץ אותה מהעוני? למה קרטר לא בטל את המצור כשהיה נשיא? קובה בדרך להיות מדינה קפיטליסטית כמו רוסיה. פידל רק צריך למות. אז קובה תפרח.

  • יכול להיות הגיב:

   כמו מדינות דרום ומרכז אמריקה המאושרות תחת כנפי הקפיטליזם האמריקאי (החזירי)

   • אל תקחו אותי לגואלג הגיב:

    מעניין שכל מדינות דרום אמריקה עדיין ""קפיטליסטיות"" (למען האמת סוציאל דמוקרטיות אבל מבחינתכם זה אותו הדבר) . מעניין שדווקא אז נרשמה עלייה באיכות החיים, צמצום הפערים החברתיים, גידול במעמד הביניים, בידע קרוא וכתוב ובעוד דברים והתחיל לפתור בעיות רבות שלא ניתן למחוק תוך עשרים שנה בלבד אלה לאט לאט ובהדרגה.

    המדינות היחידות שהם אכן קומוניסטיות הם בסה"כ חמישה מדינות שקשה לומר כבר עד כמה יש להם תמיכה אמתית בעם. בוונצואלה כבר חצי מהעם מאס בכם ובקובה…אה חח בקובה אין בחירות . סתם עם עלוב ונחות מבחינתכם למי אכפת מהם חושבים. העיקר שהם צייתנים, מכנים סיגרים ומפרנסים את קסטרו ושאר אנשי האימפריה הקומוניסטית (הקורסת).

 5. כניראה המצור כן הצליח והסוציאליזם בקובה קורס הגיב:

  הקריסה של בניין הסוציאליזם הרקוב היא לא במכה אחת, אלא בינתיים לבנה לבנה. המפץ הגדול עוד יבוא. בינתיים מפטרים המוני עובדים מיותרים שהמשטר הקומוניסטי העסיק ב'מקומות עבודה' שלא מייצרים דבר, ומפריטים ענף אחרי ענף בכלכלה. עוד מעט יבטלו גם את 'הרפורמה האגררית' שהפכה את החקלאות הקובנית לקולחוז פושט רגל אחד גדול שלא מסגל להאכיל את האוכלוסייה הענייה והרעבה עד ייאוש, עד שהורים מוכרים את בנותיהם לזנות לתיירים תמורת 5 דולר ביום. אבל מותר לכם להמשיך לרמות את עצמכם.

 6. יובל הלפרין הגיב:

  הישגי המהפכה הם עצם הקמת משטר סוציאליסטי על סף ביתה של ארצות הברית. שבו עיקר התעשייה שייכת לציבור, ואפילו בתנאי מצור ובידוד הכול זכאים לעבודה, לדיור, לחינוך ולטיפול רפואי חינם. ברור שכאשר הייתה ברית המועצות, וגם היום ללא המצור, המצב היה טוב בהרבה, אבל גם כיום שיעור ההומלסים בקובה נמוך יותר מזה שבארצות הברית. ברור שבמצב כפי שהוא כיום, ארצות הברית תממן ותחמש כוחות פוליטיים בוגדניים שעלולים להפיל את המשטר והחזיר את קובה למצב של קולוניה אמריקנית למעשה. לכן אין לאפשר שם ריבוי מפלגות.

  • דינו הגיב:

   מילת המפתח בתגובה שלך היא המילה "שם", במשפט האחרון.
   הרי לא אתה הוא זה שחי במקום בו "אין ריבוי מפלגות", לא אתה חי במקום בו אין חופש תקשורתי וה"מפלגה" נכנסת לך לחיים. לא אתה חי במקום בו דיקטטור קובע לך מה תחשוב ואיך תחייה.
   עם כל הסנגוריה שאתה וחבריך מלמדים חדשות לבקרים על מדינות קומוניסטיות – עדיין תושביהן תמיד ירצו להגר ולברוח למקום אחר. על חומת ברלין, אופייה ותפקידה – אין עוררין.
   יובל, המשך לומר כמה טוב "שם", כי האירוניה היא שדווקא החיים "כאן" מאפשרים לך זאת….

  • ע.ג. הגיב:

   הומלס זה ענין של הגדרה. כאשר לרב תושבי קובה אין דיור הולם שלא לדבר על יותר מזה אין ביניהם הומלסים בדיוק כמו שפעם לא היו ענים בקבוץ כי כולם היו הומלסים. לעומת זאת תחת הקפיטליזם החזירי ואפילו בזמן משבר עדין איכות החיים ורמת החיים של רב תושבי ארה"ב גבוהות מאשר אלה בקובה. בכל פעם שהולכים לריצוניות – קפיטליזם קיצוני או קומוניזם התוצאה היא אסון. אבל בכל משטר סוציאל דמוקרטי רמת החיים גבוהה מאשר במשטר קומוניסטי.

  • תעמולן קומוניסט בדימוס הגיב:

   זאת גישה מוכרת בקרב האימרפילזם-קולוניאליסטי הקומוניסטי, הראייה הזאת של עצמכם כגוף אלוהי. העם הקובני הוא עם נחות ועלוב וחסר כל תרבות אופי או ייחוד, וללא ה""שמירה"" שלנו אבירי ""הצדק"" הקומוניסטים, הקובנים העלובים יהפכו להיות המדינה ה52 של ארה"ב. אז מזל שיש אותנו להראות להם את האור הקומוניסטי.

 7. אף אחד לא נידון לחיי נצח הגיב:

  גם פידל, וגם אחיו ראול ימותו. וגם ייתכן –ואולי אפילו סביר– שקובה תעבור שינויים רציניים. אבל תקוות כל אדם. כל מי שרוצה בטובת הקובנים צריך לקוות שקובה תצליח לשמור על השגי המהפכה: חינוך איכותי חינם, רפואה באיכות שלא היתה מוכרת באמריקה הלטינית, סולדאריות עם השכנים (ראו העזרה שהעניקה קובה להאיטי, למשל), שיוויון בין לבנים לשחורים, סולדריות עם עמי אפריקה (למשל העזרה שניתנה לאנגולה במלחמתה בצבא דרום-אפריקה בתקופת האפרטהייד) ועוד, ועוד. QUE VIVA CUBA

 8. אין כוח בעולם שיכול להציל את הקומוניזם בקובה הגיב:

  בין אם זה ייקח עוד שנה או 5 שנים – גורלו של משטר הרשע האנאכרוניסטי הזה נחרץ וקובה תחזור מהמאה ה-19, להיכן שדורדרה ע"י הדיקטטורה הקומוניסטית, למאה ה-21.

 9. טוביה פרנקל הגיב:

  הייתי בקובה מספר פעמים וצר לי לגרום לחלומות של הלפרין ושותפיו אלא להישבר, בתי מרקחת ריקים,כמות שוטרים וחיילים ברחובות מפחידה רק כדי שאזרחים לא יקבלו רעיונות התכנסות,קלות השגת נשים -לא נפרט, כמות המלשינים ,שלא נדע, הפסקות חשמל לאורך ימים, כבישים בין ע ירוניים,ככה פתאום נגמר,ביוב ברחובות, חופשי, רק תבקש הלפרין דרך האתר ואמשיך. מה שאני מסכים זה שהחרם האמריקני זה רוע נטו ועונש שחיב להסתיים.

 10. לא ברור לי למה החרם על קובה הוא 'רע' הגיב:

  ואילו החרם על ישראל הוא 'טוב'? מוזר שרבים מאלה המתנגדים לחרם על קובה הקומוניסטית תומכים בחרם על ישראל הציונית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים