הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בפברואר, 2012 24 תגובות

רצו ההתרחשויות שהמתקפה האימפריאליסטית על סוריה תתחולל אחרי הפצצות נאט"ו על לוב, בכדי שהקאדר המרקסיסטי של מק"י יתעשת ויעמוד מול ונגד ההכתרה העצמית למורי דרך של הרביזיוניסטים במפלגה. מאז הוועידה ה-23, לרביזיוניסטים החרושצ'ובים (על שמו של ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב – מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית מ-1953 ועד 1964 ויו"ר מועצת השרים של ברית המועצות מ-1958 ועד 1964) היד על העליונה במוסדות מק"י. רק בזמן האחרון, שליטתם הגמורה התחילה להתערער. בזמן שיוגוסלביה הותקפה על-ידי נאט"ו, הם היו עסוקים בגינויים נגד סלובודן מילושביץ'; כך היה נגד סדאם חוסיין; כך נהגו גם נגד מועמר קדאפי; וכך תמרנו את המפלגה ביחס לבשאר אל-אסד.

maki26דיוקנאות לנין וסטלין במצעד 1 במאי בתל אביב, 1949

הפעם, מאמציהם פגשו התנגדות נמרצת ונאלצו לפשרות. את זה ניכר בדו"ח הוועד המרכזי לוועידה ה-26 של מק"י – ניכר בדברים לצד דברים מנוגדים להם. כלומר שהמפלגה הקומוניסטית הישראלית ממשיכה לנהוג נגררת על-ידי המאורעות – היא לא מקדימה אותן כפי שחובתה לעשות כן.

אומנם יש התקדמות: התקדמות איטית, אבל היא מתקיימת על אף התעקשותם של הרביזיוניסטים. מה היא המהירות בהתקדמות הזאת? רוצה לומר, איזה טווח של התקדמות נישלם משך, לא שנה או שנתיים, אלא משך שני עשורים? מחברי הדו"ח לוועידה ה-26 מצטטים מתוך ספר הוועידה ה- 21:

"הפרסטרויקה, הדמוקרטיזציה והפתיחות, אותן יזמה המפלגה הקומוניסטית של ברה"מ, היו צורך אובייקטיבי חיוני להתפתחות הסוציאליזם בברה"מ. מהפכה בתוך מהפכה במסגרת המשטר הסוציאליסטי; שחרור הסוציאליזם מכל שבלם את פיתוחו, ומימוש כל היתרונות הגלומים במשטר הסוציאליסטי" (ספר הוועידה ה- 21, ע' 18) סוף ציטוט. בהמשך, מחברי הדו"ח לוועידה ה-26 מותחים ביקורת עצמית תחת הכותרת של הפרק הדן ב-'ממהפכת אוקטובר 1917 ועד להתמוטטות המשטרים ב- 1991' בדרך הזאת:

"כיום, שני עשורים לאחר הפיכת הנגד וביודענו את תוצאותיה, נראה, כי שיכבה מסוימת של בכירים במפלגה הקומוניסטית הסובייטית ושל בכירים במנגנון המדינה, ובראשם מיכאיל גורבצ'וב, הובילה במודע את המהלך לפירוקה של ברה"מ, לחיסול הסוציאליזם ולכינונו מחדש של הקפיטליזם".

בהפיכת הנגד הם מתכוונים, להפיכה-כביכול ביום שני ה-19 באוגוסט 1991, למכה הניצחת של וידוא הריגה "לחיסול הסוציאליזם" ולמען שיקומו של הקפיטליזם ברפובליקות של ברה"מ לשעבר. בפרק הזה, יש לא יתר מרמז אחד לכך ש"הפיכת הנגד" הייתה המכה המסכמת של מהלכים הרביזיוניסטיים שהתחילו, עם "הנאום הסודי" של ניקיטה חרושצ'וב, בוועידת ה-20 של המפלגה הקומוניסטית של האיחוד הסובייטי ב-1956, בוועידה הקומוניסטית הראשונה שמצאה לנכון להכפיש את פועלו של סטלין: "מאחר שסטלין מת בשנת 1953", אומרים מחברי הדו"ח, "אי-אפשר לתלות רק בסטלין את כל חולשות המשטר הסובייטי ב- 35 השנים שלאחר מכן".

זהו כל הטווח, ולא יותר מזה! בנוסף לבדיקת הדברים לצד דברים מנוגדים להם של הדו"ח לוועידה ה-26 של מק"י, נשאר לנו לברר את פועלה של המפלגה הקומוניסטית של האיחוד הסובייטי בתקופת סטלין, וגם לאחריו: כל הבלבול בעמדות מק"י צמח מתוך העיוותים והזיופים של הרביזיוניזם החרושצ'ובי על המרקסיזם. עקב התמיכה של מק"י במשטר הסורי, אצטרך בהקדם להחליט אם המאבק האידיאולוגי מחוץ לשורות המפלגה, שהתחיל במלחמת נאט"ו נגד יוגוסלביה, מיצה את עצמו והגיע המועד להצטרף בחזרה, בין שורותיה, למאבק המרקסיסטי 'בכיוון אורתודוקסי' (ביטוי שהמחברים שלנו מפספסים בגדול) נגד הכיוון הרביזיוניסטי.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  נא לא לבלבל בין מרקזיסם לכל "כוון אורטוקוקסי" למינו.מרקס הכריז פעם "שהוא לא מרקסיסט".
  בואו נשאיר את האורטודוקסיה לכנסיות ולדתות.לגבי סטלין,פשעיו היו רבים ,לא רק חיסול הבולשביקים שהנהיגו את מהפכת אוקטובר,מליוני קורבנות חפים מפשע והנהגת משטר טרור ופחד.הוא גם היה הגורם המכריע שהביא לחיסולה של ברה"מ,לדיכוי תנועות מהפכניות בכל העולם,להכתבת עקרון "סוציאליזם בארץ אחת"(רוסיה)במתן הוראות למפלגות הקומוניסטיות בעולם לא לקדם מהפכות ו"לא לעשות גלים",ולכך יש הרבה,הרבה מאוד הוכחות.אבל,מה החשיבות של העובדות??

  • תשכח מזה הגיב:

   המגיב כמו הכותב שופטים את סטלין עפ"י אמות מידה של הסוציאליזם והמרכסיזם אלו היו אצל סטלין אידיאולוגיה במובן המרכסיסטי כדי להצדיק את מדיניותו כמו אצל המגיב הנכבד כדי להצדיק את הציונות הגזענית.
   מה שסטלין עשה בברה"מ זו מהפכה תעשייתית מהירה ודרסטית תוך רמיסת כל מתנגדיו הן המרכסיסטים והן הראקציונים, מהפכה שאפשרה לברה"מ לגבור על הנאציזם. על כך הוא צריך להשפט ולא על האידיאולוגיה השקרית שייצג

 2. גופי הגיב:

  אני שמח לראות אותך חובר לפושע המלחמה שרון בהגנתך על מילוסביץ', המנהיג הדגול ואבי האומה הסרבית, השם יקום דמו.

 3. אנג'לו איידן הגיב:

  במאמר הזה, התחייבתי לפרוס בבלוג שלי מספר סקירות וניתוחים בכדי שלקוראים בהירות בנוגע לביקורת שלי על תנועת הפועלים, בכלל, ועל דין וחשבון הוועד המרכזי לוועידה ה- 26 של המפלגה הקומוניסטית הישראלית, בפרט.

  המאמר השלם יפורסם בשעה 22:00 ביום 26 בפברואר 2012 בבלוג שלי: http://www.financend.wordpress.com

  באותו המועד, הפרסום הזה יילווה במקדמה וגם בסקירה הראשונה שהתחייבתי אליה.

 4. "דע מאין באת ולאן אתה הולך" הגיב:

  התמונה שאנג'לו צירף כ'אילוסטרציה' למאמרו אומרת הכל: מק"י היתה נשארה "מפלגת לנין-סטאלין" כמו בימי שמש העמים שתמונת מפארת את עגלת המפלגה בחוצות תל אביב, כאשר את סטאלין לא מזכירים שם רק מפאת עינא בישא. אכן הגיע הזמן שאנג'לו יחזור למפלגה ויחזק בה את ה'קאדר המארקסיסטי' של קמינר, חיים ברעם והחברים מבפנים ומבחוץ, וישליך את הרביזיוניסטים החרושצ'וביסטים והגורבצ'וביסטים חובבי הפרסטרויקה ומשרתי האימפריאליזם לפח האשפה של ההיסטוריה.

  • מערכת הגיב:

   האילוסטרציה נבחרה על ידי המערכת כפיקנטריה הקשורה למאמר ולא מעידה על עמדותיו של כותבו.

  • ג'מאל עאשור הגיב:

   כשאנשים משתמשים במילים מפותלות ומסובכות כדי להביע אמירה פשוטה,הם עלולים לגרום נזק בלתי הפיך במערכת היחסים.כשהולכים סחור-סחור נוטים להיות מטושטשים,הם פחדנים הם מעדיפים את הסטטוס קוו ולא נוטלים יוזמה לחולל שינוי משמעותי לכן הם תמיד נכשלים כישלון מחפיר,דוגמת כותב המאמר ,כך הם חבריו בההנהגת מק"י תקרא להם סטליניסטים-ליניניסטים ואני קורא להם הריבזיוניסטים של המפלגה.חבריו של אנג'לו משוכנעים שטבח העם שמבצע אסד ומשטרו ,מספר הקורבנות מהעם הסורי המתקומם הוא קטן ומזערי ,לדבריו האופוזיציה טובחת בעם,ולא המשטר

 5. אורי זקהם הגיב:

  המתקפה האימפריאליסטית על סוריה? הזוי. מה לקחת? עדיין אבל על מותו של קים ג'ונג איל?

 6. באמת משעשע הגיב:

  זה שאף אחד ממזכירות המפלגה לא מתנער מההבלים האלה מדאיג הרבה יותר. אבל האמת היא שאי אפשר לצפות להרבה ממפלגה שגם היום סמל הפטיש והמגל (שלהזכיר איננו סמל הקומוניזם אלא סמל ברה"מ) מתנוסס על סמלה.

 7. דינו הגיב:

  אנג'לו, אני מוכרח לומר שאני מעט מאוכזב.
  בתגובה שכתבת לי לפני מספר ימים הבטחת הרים וגבעות לגבי מאמר עתידי שלך,
  והנה זה בא ו… נאדה… אתה נוגע רק במעטפת אך לא בתוכן:
  מדוע "נגזר" על הקאדר המרכסיסטי דווקא להתנגד לכוחות מהפכניים בסוריה, בלוב וגם בבריה"מ?
  מדוע לא יכולים המרכסיסטים לגנות רוצחים שפלים כמו סטאלין, אסד, סדאם ומילושביץ'?
  האם אינך רואה שנפילת הגוש הקומוניסטי היא נבעה אך ורק מהפיכת בריה"מ למעצמה אימפריאליסטית וקולוניאליסטית גסה, ולדיקטטורה מדכאת?
  היכן הביקורת העצמית?

 8. ק.א. הגיב:

  ישראל, והאימפריאלסטים שמאחוריה, בטריפ מלחמתי עם סוריה ועם כל העולם הערבי (וגם עם שאר העולם בעצם).

  • דינו הגיב:

   כמובן… איך פיספסתי את זה שישראל "בטריפ" מלחמתי לגבי סוריה…
   זאת אומרת, אני הייתי באשליה שמי שנמצא בטריפ של רצח המונים הוא דווקא בשאר אסד,
   ומי שנמצא בטריפ של דיכוי וסחר נשק הם רוסיה וסין,
   ומי שנמצא בטריפ של "חסידיות שוטה" הם כמה מרכסיסטים שאיבדו את חוש הכיוון.
   אז תודה לך שעידכנת אותי שכל הנ"ל (אסד, רוסיה, סין, אתה וקמינר) בסך הכל עושים את עבודת הקודש שלכם, ודווקא ישראל (שאפילו לא מוציאה תגובה רשמית בנושא) היא "בטריפ מלחמתי",
   באמת תודה.
   אני מוכרח לומר שראיית המציאות שלך היא באמת יחיד

 9. נק הגיב:

  האם מערכת הגדה השמאלית גם חושבת שהגיע הזמן להעלות את סטאלין על נס?
  האם מערכת הגדה השמאלית שותפה לתפישתו של אנגלו אידן בדבר "הזיופים של הרביזיוניזם החרושצ'ובי" והכפשת פועלו של סטאלין?

  • חדוה לנק הגיב:

   מערכת הגדה השמאלית דוגלת בחופש הביטוי ומקיימת את האתר כדי לתת במה לעמדות שמאליות שחלקן, מטבען, אינן מקובלות אפילו בחוגי שמאל אלה או אחרים. יחד עם זאת, המאמרים המתפרסמים באתר אינם משקפים בהכרח את דעת המערכת, ובוודאי שלא את דעתם האישית של כל אחד ואחת מחבריה.

 10. אשר פרוליך הגיב:

  הנזקים שגרם הסטליניזם הם לא רק מליוני קורבנות חפים מפשע (נא לא לשכוח,בין היתר,את משפט הרופאים היהודים ועוד כאלה),גם הולדת היורשים הלאומניים שלו כדוגמת חרושצ'וב,ילצין,פוטין ושו"ת,ואיבוד מוחלט של התקווה בסוציאליזם אינטרנציונליסטי כאלטרנטיבה בקרב ההמונים,ובכך,מסירה במגש של כסף את עתיד העולם לידי הניאוליברליזם ושלטון ההון.

  לק.א: "ישראל והאימפריאליסטים שמאחוריה"(?) זה משפט שכל אנטישמי בעולם(לא רק אנטיציוני),היה מאמץ בשתי ידיים,כולל החברים מחמאס,חיזבלה והפציפיסטים מאירן.
  אתה מודע למה שאתה כותב?

  • שני הזנים של האנטישמיות קיימים במקביל הגיב:

   יש את ישראל (או הציונות הבי"ל) והאימפריאליזם שמאחוריה (הגירסה האדומה-חומה) ויש את האימפריאליזם וישראל (או היהדות הבי"ל) שמאחוריו (הגירסה החומה-אדומה).

   זה מזכיר לי פרסומי תעמולה נאציים שקראתי כמו 'היהודים שמאחורי סטאלין' ו'היהודים שמאחורי רוזוולט'. השמאלנים אוהבים את 'הלובי היהודי שמאחורי בוש' ואת 'הנאו-קונס הציונים שמאחורי האוונגליסטים האימפריאליסטים'. בעולם המזימות הקומוניסטי תמיד יש איזו מפלצת מאחורי היריב – הגסטאפו, הביון הבריטי, הג'וינט הציוני (ע"ע משפטי מוסקבה ופראג וכלה בגדה השמאלית).

 11. אנג'לו איידן הגיב:

  אדבר לכנים בדרישותיהם נגד המלחמה על איראן, לאותם האמיצים שהבחינו בכך שחוזקה של סוריה מהווה אחד התנאים המסכלים את פתיחתה של מלחמת ההרס והקטל הנוספת למען השתלטות וושינגטון וחבריה בנאט"ו על כמה חלקי התבל שניתן. אל תאמינו לפרסומים על מחלוקת בין וושינגטון לתל-אביב בנוגע למלחמה הזאת. דיבורים אלה, השייכים למטען המומחיות בזיופים, לא מחייבים אף אחד. תשמרו על הנחישות שלכם להכשיל את המסע החרד הזה כי החרדה היחידה שמניעה אותו מסתכמת בשאיפת כיתור סביב סין המשגשגת בכדי להאריך גסיסת הקפיטליזם האחוז גורל-משברים

  • סוריה חזקה היא הערובה לקידמה במזה"ת הגיב:

   לעצמאות העמים, לדמוקרטיה, לזכויות האדם ולסוציאליזם. ממש כמו הרפובליקה העממית החזקה של צפון קוריאה והרפובליקות החזקות של קובה, ונצואלה ואיראן המגינות על שלום העולם והחלל החיצון מפני מחרחרי המלחמה האימפריאליסטים (ו…) הציונים.

 12. אשר פרוליך הגיב:

  עכשיו גם סין המתקדמת והדמוקרטית מצטרפת לתמונה:סין,משטר סופר קפיטליסטי,גרוע הרבה יותר מהקפיטליסטים הותיקים,הדורס כל ניסיון להרים קול,המעביד את מאות מליוני העובדים כעבדים בבתי חרושת ענקיים,למען מיעוט הגורף הון ולא יודע כבר מה לעשות עם הכסף.למשטר זה לבין קומוניזם אין שום דבר משותף.אבל מה זה חשוב ?,חופש,רווחת העובדים,מחיקת פערים,כל אלה לא חשובים,ואם צריך להכניס טנקים ולהפגיז נשים,ילדים וזקנים כדי לשמור על המשטר המטורף והרצחני,אז שיהיה.העקר,שיהיה להפלת האימפריאליזם.

 13. אנג'לו איידן הגיב:

  אדבר למגיבים מרקסיסטים:
  לחדוה לנק: בלשונך, נכון שעמדותיי הפוליטיות "אינן מקובלות אפילו בחוגי שמאל אלה או אחרים". עמדות אלה הן תוצאה של לימודים וניסיון פוליטיים לאורך זמן של עשרות שנים. וזה הניב את התוצאות למעלה ונוספות, כאשר הוא (אותו ה-זה) נעשה משך חצי תקופה שנייה באורח משוחרר מהמוסכמות ובלתי-תלוי בהן – נעשה באורח זה, מכוון שבתקופה הראשונה נמנע ממנו להסביר ברורות לבינתי את כל מה שהיה חיוני להבין. עכשיו הכול מסתדר בפני הבנתי, שבאנוכיותה "נושמת לרווחה" למראה הקשיים של המרקסיסטים התלויים במוסכמות.

 14. אנג'לו איידן הגיב:

  אדבר למגיבים שמאליים:
  לקורא אנגלית – תודה, אתה סיכמת נכון ובתמצות את כל המאמר כולו.

 15. אנג'לו איידן הגיב:

  אנסח אחרת על המגיבים …
  מלך, שגם הוא נהג לשגר את שריו לליקוט מיסים, התעניין בתגובת נתיניו. אחרי דיווח חוזר אין סוף פעמים על התבכיינותם, שריו גילו תדהמה בדיווחם על התבדחות מתלוצצת בקרבם. לא מופתע, המלך החליט על הפוגת מס –שאלו למה ולמדו לחזות התקוממות עוקבת התלוצצות. היום, השתכללו השליטים גוביי מס-נתינים (ושרות, ויוקר מחייה): יש הפוגות מדודות ומורכבות איום (גם איראני וגם בצורת), ויש גם בדותות המתעלמות ממחקרים (כמו בבלוג שלי), אבל שיגור מגיבים …, לבלימת הבכיינות לבל הצחוק יפרוץ, הוא יהלום שבכתר

 16. אשר פרוליך הגיב:

  ל"תשכח מזה": אתה שופט לפי האידאולוגיה ולא לפי המעשים ?לסטלין ולמארקסיזם שום דבר משותף.לא במעשים ולא באידאולוגיה.לגבי ההשוואה ל"ציונות הגזענית",אתה משתמש במשפטים דמגוגיים וכלליים שמטשטשים את המציאות בכוונה.הציונות הייתה תנועת השחרור של העם היהודי,וכמו כל תנועת שחרור,הנה מורכבת מזרמים שונים ואפילו מנוגדים ובמלחמות פנימיות.תנועה זו עברה תהליכים שונים עם התמסדותה,גם כן,כמו כל תנועות השחרור האחרות.אין בכך כל הצדקה לפשעים שנגרמו בשם הציונות,אבל אצלך אין ביקורת,רק דמגוגיה ריקה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים