הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בפברואר, 2012 4 תגובות

מסקרים שפורסמו בשבועיים האחרונים ביוון עולה כי שלוש המפלגות של השמאל המתנגדות למדיניות ממשלת האחדות הלאומית ומסרבות לקבל את "חבילות סיוע" זוכות לתמיכה גוברת: בין 38% ל-43% מהנשאלים. עוד עולה מהסקר כי 91% מהנשאלים מתנגדים לממשלתו הניאו-ליברלית של הכלכלן לוקאס פפדמוס. ממשלה בה שותפות כל מפלגות ההון, מהמפלגה הסוציאליסטית ועד לימין הקיצוני. כמו כן, כ-30% מהנשאלים השיבו שהם שוקלים להחרים את הבחירות. יצוין שהבחירות אמורות להתקיים בעוד מספר חודשים.

greece-feb2

על פי הסקרים, בין 16% ל-18% מהנשאלים תומכים ב"שמאל הדמוקרטי", מפלגה שהוקמה בעקבות פילוג בקואליציית השמאל הרדיקלי "סיריזה", המפלגה הקומוניסטית מקבלת את תמיכתם של 12% עד 14% מהנשאלים, ו"סיריזה", בין 11% ל13% . רק 8% מהנשאלים השיבו שהם מוכנים להצביע עבור המפלגה הסוציאליסטית "פאסוק". יצוין שבבחירות האחרונות שנערכו באוקטובר 2009 הסוציאליסטים זכו לכ-44% מהקולות, הקומוניסטים ל-7.5% ו"סיריזה" פחות מ-5%. כמו כן, אין שינוי במספר יוונים המוכנים להצביע עבור הימין הקיצוני, מפלגת "לאוס". בבחירות הקודמות הימין הקיצוני קיבל כ-5% מקולות הבוחרים ובסקר שנערך השבוע, שיעור דומה של הנשאלים מוכנים להצביע עבור "לאוס". עוד עולה מהסקרים שלראשונה מפלגת הירוקים עשויה לעבור את אחוז החסימה.

בנוגע לפוליטיקאים הפופולאריים ביותר, בראש הטבלה צועד מנהיג השמאל הדמוקרטי: פוטיס קובליס עם 56%. שני, מנהיגה של "סיריזה", אלקסיס ציפרס (41%) ושלישית מנהיגת המפלגה הקומוניסטית, אלקה פפאריגה (31%). סוגר את הטבלה, לאחר כל מנהיגי השמאל העקבי והימין, יו"ר פאסוק וראש הממשלה לשעבר יורגוס פפנדראו (9%).

התחזקות מפלגות השמאל באה על רקע ההתקפה המרוכזת על הדמוקרטיה וזכויות העובדים לשם "תשלום החוב". השליח המיוחד של העיתון הצרפתי "הומניטה" באתונה, פביאן פרייה, שוחח השבוע עם חבר הפרלמנט מטעם המפלגה הקומוניסטית (KKE), יאניס קיוקאס.

ש. מהו מצבה של יוון?

ת. ראשית כל: רמת חיים ירדה בצורה ניכרת, כפי שנפגעו בצורה ניכרת הזכויות החברתיות. זו המתקפה הקשה נגד העם היווני בדור האחרון. היא באה לידי ביטוי בפגיעה בשכר ובקצבאות ישירות על ידי הממשלה; ואילו במגזר הפרטי בוטלו הסכמים קיבוציים רבים. ישנם קיצוצים נרחבים בשירותי הבריאות והרווחה ובחינוך. למרות שהחוקה מבטיחה חינוך חינם לכל ילד, רבים מהם לא קיבלו את ספריהם. הזעם בקרב באנשים הוא רב. זו הסביבה הפוליטית והחברתית בה פועלת המפלגה הקומוניסטית.

ש. איך בדיוק הפגיעה בחברה באה לידי ביטוי?

ת. בראש ובראשונה על ידי החמרת האבטלה. האבטלה בקרב הצעירים מגיעה ל-43%! שנית, בגלל העלאת הארנונה והנהגת מס חדש, משפחות רבות אינן מסוגלות לשלם את חשבונות החשמל. בשכונות רבות, בעיקר בקרב הזוגות הצעירים ועניים ניכרות תופעות של תת-תזונה וחוסר ביטחון תזונתי. התרוששות זו באה לידי ביטוי בכל שכבות העם.

ש. ומה עושים הקומוניסטים?

ת. אנו ממשכים במאבק היומיומי במפעלים ובשכונות. אנו רוצים להצית את הוויכוח סביב השאלה "יוון לאן?". חשוב שאנשים ייקחו חלק בדיון לקביעת גורלם וגורל מדינתם. המאבק הולך וגובר ומצבו של הקפיטליזם היווני הוא כה קשה שאינו מסוגל לוויתורים, ולו המזערים ביותר. אנו מבהירים שאין פתרון למשבר במסגרת הקפיטליזם. הסוציאליזם הוא-הוא החלופה. אנו לא מפזרים אשליות לפיהן נקים את הסוציאליזם מחר בבוקר, אבל הוא, ללא ספק, מטרת המאבק. אנו קוראים לצאת מגוש היורו ומהאיחוד האירופאי ולהעביר את הבעלות של אמצעי הייצור המרכזיים לבעלות ציבורית. וכמובן, אנו דורשים ביטול החוב החיצוני. לא ניתן להשיג יעדים אלה באמצעות ממשלה שכל תפקידה "לנהל את המשבר". אנו לא נאבקים כעת כדי להחליף את הממשלה שבשלטון, אלא כדי להחליף את המעמד שבשלטון. זו פרספקטיבה לטווח ארוך ורבים מביעים תמיכה בה. וחרף המצב הקשה, הקומוניסטים ואלה הנאבקים לצידם השיגו הישגים לא מבוטלים, כגון השבת החשמל לבתים בהם הוא נותק או חתימה של הסכמים קיבוציים הכוללים תוספות שכר. חלקנו במאבקים אלה מרכזי. זאת, כי רוב ההנהגות באיגודים המקצועיים לא מסוגלות לנהל מערכה ממושכת נגד הממשלה; וביסודן, חרף הביקורת הרבה, אינן חלוקות עמה על האסטרטגיה שהיא נוקטת.

ש. "סיריזה" אף היא מתנגדת עקבית למדיניות הממשלה, מדוע לא ניתן לפעול יחד עמה?

ת. לא, לא ניתן. יש לנו חילוקי דעות עם "סיריזה" ומפלגת השמאל האירופאי בה היא פועלת. עיקר חילוקי עם "סיריזה" הם סביב מהות המשבר ואיך יוצאים ממנו. אנו סבורים שעל מנת לצאת ממעגל הקסמים של המשבר הקפיטליסטי יש לצאת מהאיחוד האירופאי. אנו לא מציעים "לצאת מאירופה", אלא לצאת מהאיחוד ומגוש היורו. עוד אנו נאבקים למען העברת אמצעי הייצור לידיים ציבוריות. אלה אינן עמדותיה של "סיריזה" המחפשת פתרונות במסגרת הסדר החברתי הקיים. עמדות "סיריזה", לדעתנו, אינן משרתות את המאבק העממי. אנו מתנגדים לסיסמא "למען שלום חברתי" – כי מאחוריה מסתתר שיתוף הפעולה עם הבורגנות. אין "שלום בית בקפיטליזם", כי ביסוד המשטר הקפיטליסטי יש שני מעמדות הנאבקות אחד בשני. כעת, חשוב מכל לחזק את המאבק המעמדי.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  כולנו יוונים.
  נחוצה הגדרה חדשה למונח: בן אדם.
  לפי שלטון הפשע הנוכחי רובו של המין האנושי הם, במקרה הטוב, בבחינת כאב ראש ומטרד שאין הרבה מה להפיק ממנו ושאין להתייחס אליו ברצינות. ואילו במקרה הרע (וזה כנראה המקרה) זה טיפה אחרת: אז יהיה, למשל, כדאי מבחינתם לצייד אותנו ברובים כדי שנדלל את שורותינו. קודם שנאבד את עצמינו ואח"כ גם נחסל זה את זה (והתירוץ לא יהיה ממש חשוב). הם ניסו נוסחאות דומות בהרבה מקומות, לאחרונה זה מבוצע בלוב ובסוריה. תבינו – זו מערכת לסיוע הומניטרי וחופש לבני האדם. חופש מהחיים.

 2. המצב ביוון אכן על הפנים, אבל מה האלטרנטיבה? הגיב:

  משטר מהסוג של צפ' קוריאה וקובה? אולי משטר מהסוג של סוריה?

 3. שמעון הגיב:

  האם מישהו מסוגל לתכנן את שיקרה ליוון וליוונים אם יתנתקו מן "האיחוד האירופי"? חובות לא יוכלו להחזיר, אפילו לא בסיסמאות של "אנחנו לא אחראים ולא אשמים". יבצעו "תספורות" למשקיעים. זה יהיה בגדר מותו של האשראי, כול אשראי ,שאמור להגיע מבחוץ. נותר האשראי שמקורו בפנים…ביוון. כלכלת יוון, היום מבוססת על זיתים, מוצרי חקלאות נוספים ותיירות. כלכלה מסורתית, של אחרונת הכלכלות המפגרות…והיא יושבת באירופה עם רמת חיים אירופאית (לא בהודו.לא בסודן). יוון והיוונים, פשוט ימחקו…ונחזור לעידן הגנרלים.

  • גבריאל הגיב:

   איומי סרק מעין אלו השמיעו נציגי קרן המטבע הבינלאומית לאיסלנד ("תוך 3 שבועות תגיעו לרעב") שסירבה לשלם את חובות הבנקים הפרטיים. ומאז שדחתה את האימים כלכלת פורחת.
   על יוון לעזוב את גוש היורו (שלא היתה אמורה להיות שם מלכתחילה , לולא "הינדסו" את התקציב בסיועם של בנקים כמו גולדמן זקס). לחזור לדרכמה , להחזיר לממשלה הסוברנית את השליטה על כמות הכסף בשוק, כצעד ראשון להבראה. יש לציין שגם בשוק הקפיטליסטי ישנו מקום להליך של פשיטת רגל , מדוע מה שטוב עבור חברות פרטיות אין לו מקום עבור מדינות??

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים