הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 במרץ, 2012 34 תגובות

השבוע חזרו לבתיהם בגולן סטודנטים דרוזיים שסיימו את לימודיהם בדמשק. "רוב רובם", מדווח "הארץ", "טענו שהחיים בדמשק מתנהלים כסדרם". אחד מהם הוסיף: "חלק גדול מהתמונות והדיווחים מסוריה הם לא אמינים, לפחות כך אנחנו התרשמנו". זה לא הפריע לעורך לעוט בכותרת קידוש לבנה לכתבה זו: "יש תחושה של פחד ואי ודאות מספרים הסטודנטים שחזרו מדמשק". בנוסף לכך הוסיף העורך בצנעה לרובם של הסטודנטים רק "טענו",  אחרים "סיפרו".  זו דוגמה טיפוסית לדיווח התקשורת שלנו למתרחש בסוריה. יגידו הסטודנטים מה שיגידו, זה לא מפריע לדיווח היומי של כלי התקשורת "כמה אזרחים טבחו הסורים היום".

syria-druzeחזרת הסטודנטים מסוריה

לאמתו אין כמעט ידיעות מתוככי סוריה. לפחות כך מסר הפרשן לענייני ערבים של ערוץ 1 ופרופסור מומחה של אוניברסיטת תל אביב בערוץ 10. הם הדגישו שאין כלל לסמוך על הידיעות שמוסרים כביכול משם. מקורות אחרים ביניהם אמריקאיים הודיעו שאין  כל עדות על גנרלים עריקים מן הצבא הסורי או מן הנציגויות הסוריות בחו"ל. יתר על כן, משאל שנערך על ידי מקורות עצמאים מצא שרוב הסורים (כ-55% ) לא רוצים שבשאר אל-אסד יתפטר. הם חוששים שהתפטרותו תגרום לתוהו ובוהו במדינה.

אך כל מיני ארגונים המכנים עצמם "ארגוני שחרור סוריה", הפועלים כולם מחוץ לסוריה או ובגבולותיה או לכל היותר מחומס מפקים ידיעות זוועה שהתקשורת מפרסמת בתאווה. בערוץ 10 למשל התרחשה גם דרמה קטנה. מומחה לעניני ערבים הנושא בתואר הפומפוזי "ראש הדסק הערבי" הביא תמונות זוועה מן הנעשה בסוריה. הוא הראה כיצד מתעללים אנשי  ביטחון סורים באיש חסר מגן שרוע על הארץ, משפילים ומקללים אותו. ובכל זאת אחד המגישים באולפן היקשה על המומחה הזה מנין  לו שזו בכלל תמונה אמיתית מסוריה הרי צילום כזה אפשר להפיק בכל מקום. כאן "ראש הדסק" התחיל לגמגם, ולבסוף הסכים גם הוא אינו בטוח אם זו תמונה אמיתית. לאחר מכן הוא בכל זאת הביא עוד תמונה בה רואים אסיפה של מתנגדי המשטר וראש האסיפה מחזיק בידו ילד כבן חמש הצועק וחוזר וצועק תוך מחיאת כפיים סוערות: "את אסד יש להרוג!" כאן מתערב המגיש השני בסרקזם: אם אלה הם מתנגדי אסד אני בעד אסד… ובכל זאת ראש הדסק שלנו לא נואש לאחר שגילה לנו שמלך סעודיה המתבא בפומבי רק לעתים רחוקות יצא בקריאה נחרצת נגד הזלזול בזכויות אזרח  של ההנהגה הסורית וקורא לאסד להתפטר. למחרת כתב ה"אינדיפנדנט" הבריטי שההתבטאות זו של המלך הסעודי על זכויות אזרח בסוריה היא "ממש השיא של צביעות".

זכויות אדם: מדיניות של איפה ואיפה

על רקע האווירה האנטי-סורית המטופחת במערב התקבל הווטו הרוסי-סיני על סנקציות נגד סוריה בכעס רב במערב. הילרי קלינטון קבעה שרוסיה לוקחת בכך על עצמה את האחריות על נרצחים בסוריה (!) זאת אמירה חווצפנית טיפוסית של נציגת מעצמת העל כאשר לא נוהגים לפי רצונה.

את הפרת זכויות האזרח בכל המדינות שבחסות ארה"ב, החל של אותו מלך צבוע ועד לתימן, בחריין, אפגניסטן, ועיראק וישראל שוכחת קלינטון, כמובן, להזכיר. אך  היא  מודיעה, ש"כל העולם החופשי" בעד סנקציות וכנראה גם בעד אופציות אחרות. רוסיה, סין, הודו, רוב ארצות אמריקה הלטינית כידוע אינן שייכות ל"עולם החופשי" ואולי הן שייכות אפילו ל"ציר הרשע" .אין להן כמובן שום חשיבות ומשקל למרות שהן מהוות את רוב תושבי תבל. מכל מקום אמריקה נוהגת בשלה. בניגוד להחלטת מועצת הביטחון היא מכינה עכשיו את נאט"ו וארצות חסותה להתערבות בסוריה.

כאשר ארה"ב יוצאת למסעי התערבות וכיבוש היא יודעת היטב שיש להכשיר את דעת הקהל בארצה ובעולם. הם מתוחכמים, מקצוענים ומנוסים בתחום זה. אין זה מקרה שמסע התעמולה נגד סוריה מגיע לשיאו ביום הדיון באו"ם כאשר התקשורת זועקת שאסד טבח 300 אזרחים, (למחרות הפכו ה- 300 ל-50). בדומה לכך ארה"ב גילתה את טיבט בדיוק לפני התחלת האולימפיאדה בסין. נזכיר כאן לדוגמה  אחד ממסעי התעמולה שלה – זה שניהלה להכשרת כיבוש עירק.

אלו שקרים לא פרסמו ואיזה מסעי הפחדה טופחו. סכנה של נשק אטומי! באפריקה גילו את צינורות הנשק. ראש ממשלת בריטניה בלייר הודיעה לנתיניו שנשקפת סכנה לקיומם. האשימו את עיראק בקשריה האמיצים עם אל- קעאידה. וכמובן יש לפלוש לעיראק כדי להנהיג שם דמוקרטיה. חלק פעיל במסע  התעמולה לקח ה"ניו יורק טיימס" הליבראלי שהמוטו המתנוסס בראש עמודו הראשון הוא:  ,"הכול מה שראוי להדפיס". יצוין שאחרי הכיבוש התנצל העיתון על פרסומיו בענין עיראק בשפה רפה.

אחרי כיבוש עיראק התבררו השקרים שהפיצו: לא נשק גרעיני, לא קשר עם אל קעאידה, במקום סאדם חוסיין יש היום מלחמת אזרחים, על דמוקרטיה אפשר רק לחלום, ספק אם זו התקדמות לעומת משטרו של סאדם חוסיין. אך מה שאין בו ספק הוא שעיראק סבלה בחומר ובנפש מהמלחמה למען האימפריאליזם ההומניטארי הזה. הערכת ההרוגים, בעיקר של אזרחים היא בין מאה אלף לחצי מליון. מספר הפצועים גדול הרבה יותר. בבגדד קמה השגרירות האמריקאית הגדולה בעולם, הנפט זורם חלקית לחברות זרות, ולא עובר יום בו אין  הרוגים ואורך המלחמה כעשור מ- 2003 עד ימינו!

נזכיר רק את דבריה לשמצה של מדלין אולברייט שהייתה שרת החוץ אצל קלינטון. במאי 1996 היא נשאלה בתכנית 60 הדקות על ידי המנחה לזלי סטאל על סנקציות נגד עיראק: שמענו שחצי מליון ילדים מתו זה יותר ילדים מאשר מתו בהירושימה – האם זה שווה את המחיר? אוברייט ענתה: "אני חושבת שזו ברירה קשה, אבל המחיר היה שווה".

במזרח התיכון מסע תעמולה כוון נגד לוב לשם הכשר כיבושה. פתאום מועמר קדאפי שתקופות ארוכות היה גם בעל בריתו של המערב הפך לרודן המשוגע המדכא את עמו. התעמולה ידעה היטיב להסתיר את העובדה הפשוטה  שרמת החיים של בלוב הייתה הגבוהה באפריקה הדומה לזו של כמה ארצות אירופה – על פי נתוני הבנק העולמי. כך גם הצליחו להסתיר שסוריה היא הארץ הערבית היחידה בה קיימת הפרדה בין המדינה לדת ויש בה זכויות לנשים. אף פוליטיקאי במערב מספר לנו שבין לוחמי "צבא השחרור של סוריה" גם סונים פאנאטיים. וכן גם אנשי אל-קעאידה הפכו פתאום ללוחמים למען חרות סוריה.

ממלחמת וייטנאם ועד סוריה

מאז מלחמת העולם השנייה ההתערבות הגדולה ושהביאה  את כאב וההרס הגדולים לבני אדם הייתה  מלחמת וייטנאם. האמריקאים השאירו אחריהם ארץ חרבה והרוסה ומיליוני קרבנות. גם למלחמה זו קדם מסע  התעמולה אדירה, תיאורית הדומינו הידועה שאם לא ינצחו את ה"ווייט-קונג" תיפול כל מזרח אסיה לידי הקומוניסטים. ההתערבות עוד התחילה בימי איזנהאור אבל רק הנשיא קנדי שנבחר אחריו התחיל את המלחמה ממש . הוא זה ששלח 200 מפציצים ראשונים ובזה פתח את המלחמה בקנה גדול ורב השנים. יש בין ההיסטוריונים שרואים בו על כן את פושע המלחמה הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. אך התעמולה האמריקאית הצליחה להפוך אותו לגיבור מיתולוגי והדביקו לו את הכינוי לנסלוט – מגיבורי השולחן העגול של מלך ארתור.

האם אמריקה שילמה עבור כל זאת? על מיליוני ההרוגים וההרס שזרעו בוייטנאם, בעיראק וכעת גם באפגניסטן? ועכשיו ממידעים לסוריה ולאיראן את אותו גורל. יש  לזכור את דברי בריקמונט בספרו "אימפריאליזם הומניטרי " (שנסקר בזמנו באתר זה): "הזכות לעצמאות לאומית של כל מדינה היא ביסודה הגנה של הארצות החלשות כנגד הארצות החזקות. הלא ארץ חלשה אין כלל בכוחה לפלוש לארץ חזקה. האם עיראק יכלה לפלוש לאנגליה? סוריה לארה"ב? לכן יש לשמור בכל משמר על עצמאות לאומית של האומות".

יש להצטער שדווקא שהסוציאל-דמוקרטיה, המרכז הליבראלי ואף חלק (קטן למדי) מן השמאל הרדיקלי במערב – וכמובן בישראל – לא מבינים זאת ו נאבק באפשרות לכיבוש סוריה ואיראן – כפי נעשה בשעתו בעיראק ואפגניסטן. כי מה יצאה מכל מסעי "השחרור-דמוקרטיה" אלה? רוב הארצות שצוינו נהרסו, הדמוקרטיה רחוקה יותר מאי פעם, והנפט זורם לחברות זרות. האוכלוסיות שונאות את הכובשים והיציבות רחוקה מהם והלאה.

על הפרק לא עומד בעיקר המצב בסוריה אלא סכנת פלישת האמריקאים לשם. היא רק תחריף את המצב. להרגעת המצב בסוריה יש הרבה יותר סיכוי להתערבות הרוסית אשר אסד נענה לחלקה. יש להצטער על כך שהשמאל הליבראלי ואפילו חלק מן השמאל העקבי נופלים קורבן לתעמולה האמריקאית במקום להבין שעליו לרכז את כוחו נגד ההתערבות האמריקאית.

תגובות
נושאים: מאמרים

34 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  השמאל הקיצוני הישראלי יתמוך תמיד באוייביה הגרועים ביותר של האנושות.

 2. ק.א. הגיב:

  האימפריאליזם המערבי (עם ה"ציונות" כמניפסטציה שלו) זורע חורבן טוטאלי כשליחות וכמצווה עילאית. יהיה זה בגלוי או יהיה זה בסתרים. ואחרי שסופרים את מיליוני קורבנות השערוריה המפלצתית נהוג בתרבות הגינון האימפריאליסטי "לתקן" את הפשעים המתמשכים הללו בנאום מקצועי בו מביעים צער וסליחה על ההרג ובזה נגמר הסיפור. עד לבימוי הבא של שעשוע חולני חדש שיגיע ממגירה ירושלמית. פירור יחיד של תוכנית שלום – גם שען חירש לא ימצא במגירה ההיא. נאציזם.

 3. דינו הגיב:

  שמואל אמיר מגדיל לעשות מעבר לכל הקיצוניים משמאל ומנסה להסביר לנו שלא "כצעקתה".
  לא טבח, לא הפגזות פראיות של אוכלוסיה, לא העלמויות, לא עינויים ולא מניין נרצחים (לא הרוגים, אלא נרצחים) שהגיע כבר ל-7500.
  אני מציע למר אמיר לעיין דוחו"ת של אמנסטי ולא של הסטייט דפרטנמט, ולבדוק מה כתוב שם.
  אמיר הרי ינופף לנו בדוח"ות של אמנסטי כאשר ירצה לטעון משהו על יו"ש, עזה או עיראק.
  אבל למה צריך את אמנסטי כאשר יש סטודנטים דרוזים שהרגע חזרו משהות בדמשק בחסות המשטר,
  או סקר טלפוני מדוחא שמראה תמיכה באסד…

 4. האם שמואל אמיר חי מחוץ להיסטוריה של כדור הארץ? הגיב:

  מדהים לקרוא את דברי ההבל שלו יותר מ-20 שנה אחרי שהאימפריה הקומוניסטית ברוסיה ובמזרח אירופה קרסה כבניין קלפים רקוב, דברים שכאילו נכתבו לפני 40-50 שנה כשמשטר הרשע הזה עדיין שלט על שליש מכדה"א ועשרות מיליוני אנשים האמינו בתעמולה שלו. היש עוד אדם מחוץ ל'קאדר המארקסיסטי' של אנג'לו איידן, ראובן קמינר, חיים ברעם, שמואל אמיר וחבריהם שמאמין בדברים האלה ו/או ישתכנע מהם? כיוון שאין כאן מקום כדי לחשוף את ההבלים והמעשיות האלה אחד לאחד, נאמר רק שאין אפילו דבר אחד נכון או קורטוב אחד של אמת בכל הצגת הדברים שלו.

 5. גופי הגיב:

  חוסיין, קדאפי ואסד הם שלושה עריצים מטורפים ורצחניים שמקומם שמור בפח הזבל של ההיסטוריה. ייתכן שאופן הפלתם (לפחות של סדאם) היה בגדר טעות אסטרטגית ואף נבע משיקולים אנוכיים ואף אפלים שבגינם, למשל, עיראק נכנסה למצב מחפיר של תוהו ובוהו. אבל מכאן ועד להפליג בשבחים אודותם, תוך הכתרת המהומות הפנימיות הצודקות כנגדן כאימפריאליזם גרידא ואיסלמיזם צרוף? עם שמאלנים כאלה, מי צריך את הצבועים והקונספירטורים של הממסד האמריקאי והישראלי..

  • אל תקחו אותי לגואלג הגיב:

   המלחמה בעירק הייתה טעות איומה ונוראית שאותה הגו הרפובליקנים בראשות הנביא השוטה בוש בשם איזה אידאל הזוי ואידיוטי שנקרא "ניאו קונסרבטיזם (תתפלאו אבל מסתבר שאין כמעט אמרקאים שמוכנים לתת לבוש את אחד מתארי החכמה) למרות המטרה בשמה זה נעשה הניסיון לכפות דמוקרטיה מבחוץ היה טפשי למדי ולא מוצלח, ורק עורר עוד יותר מפחד והתנגדות לארצות הברית. ואני חושב שדרך התנהלות בלוב היא הלקח שנלמד מעירק, טוב שכך.

   למרות זה ולמרות כל הסבל בעירק בטווח הרחוק זה מה שיביא לה דמוקרטיה כנראה.

 6. אנג'לו איידן הגיב:

  תיקון: ממלחמת קוריאה ועד סוריה – הרג של מיליוני הקוריאנים והארץ היחידה שנישארה מחולקת עד עצם היום הזה, בכל העולם, למרות מאמצים חוזרים ונשנים לחבר אותה לארץ אחת על-ידי המנהיגות של הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה.

 7. אדם קלר הגיב:

  אם אין ידיעות מהימנות על מה שקורה בתוך סוריה וכל הידיעות הן ממקור שיש לו אינטרס כזה או אחר, אז היה כדאי גם להטיל ספק ב"משאל שנערך על ידי מקורות עצמאים" ומצא ש"רוב הסורים (כ-55% ) לא רוצים שבשאר אל-אסד יתפטר". גם זה מקור חשוד,בדיוק כמו כל האחרים.

  אני חושב שאפשר היה לקצראת המאמר לפסקה אחת ולכתוב: "הקשיבו מה אומרת ממשלת ארצות הברית ואימרו את ההפך. אם האמריקאים אומרים "אור" סימן שזה חושך, אם הם אומרים "לילה" סימן שזה יום, אם הם אומרים "טוב" סימן שזה רע ולהפך". זה ממצה את המאמר לאשורו.

  • דמוקרט הגיב:

   על כך יש להוסיף שגם לו 90% מאזרחי סוריה היו תומכים בהשארותו בשלטון, עדיין הוא היה צריך להיות מועף מיידית מהכסא. לכמה מאיתנו, כולל כותב המאמר, מהות המונח "דמוקרטיה" לא ברורה: היא אינה כוללת את הזכות לטבוח, לענות, ולעצור ללא משפט את המיעוט המתנגד לך. מאליו מובן שגם לא את הרוב.

 8. מק"י חוזרת לימי ברית היטלר-סטאלין בשנים 1939-41 הגיב:

  שתיקת הקומוניסטים היהודיים מהחוגים שסביב דב חנין ותמר גוז'נסקי נוכח הטבח המתמשך בסוריה, ומאידך הופעות דוברי 'השמאל העקבי' במפלגה ומנהיגי הרוב הערבי שלה בתמיכה במשטר הפאשיסטי הרצחני של הרודן הסורי אסד, זורקים את המפלגה לימי האופל הסטאליניסטיים של שנות ה-30 ותקופת ברית היטלר-סטאלין, כאשר הקומוניסטים בא"י תמכו במופתי הפילסטיני חוסייני, בעל בריתו של היטלר, וניהלו מסע תעמולה נגד 'האימפריאליסטים האנגלו-אמריקאיים', ממש כמו שהיום הם תומכים בפאשיסט אסד ומסיתים נגד ישראל וארה"ב.

 9. ג'מאל עאשור הגיב:

  מסקנתי מהמאמר היא שחברי שמואל שייך כנראה לדוקטרינה הגורסת שרצח העם הסורי על ידי אסד ומשטרו,אינו נכון ,לא היה ולא נברא.הוא משוכנע שמה שנעשה בסוריה מטבח ורצח עם,איננו אלא מיתוס מתמשך של בדיה של רמאות שבדה העם הסורי המתקומם נגד העוול בהסכמת הראקציה הערבית ,האימפריאליזם העולמי וכמובן ישראל .שמואל רוצה שנכחיש את טבח העם שמתרחש בסוריה בטענה שהאימפריאליזם הצליח להפיץ השמועות על הטבח הזה ,שמואל מזכיר לי את הריביזוניזם העולמי בהכחשת השואה .

 10. אורי זקהם הגיב:

  איפה ואיפה? למחות נגד עופרת יצוקה ולהכחיש את הטבח בסוריה? זה איפה ואיפה! על הפרק בהחלט המצב בסוריה, אפילו אם יפלשו לשם האמריקאים.

 11. משה הגיב:

  מאמר מצוין. כדאי להוסיף להרס בעירק את 5 מיליון הפליטים העירקים שברחו לסוריה……תחשבו על המספר הזה 5 מיליון. משום מה לא מדברים על זה כלל בתקשורת. תחשבו איזה לחץ כלכלי וחברתי יוצרים 5 מיליון איש….האם לתסיסה בסוריה אין כל קשר לכך? תחשבו שבישראל היו נכנסים 5 מיליון פליטים האם זה לא היה נראה מוזר אם אף אחד לא היה מזכיר את ההשלכות של זה….

  • דינו הגיב:

   משה, מעניין שאתה אומר את זה, מפני שרוב הכותבים כאן דווקא היו רוצים להכניס לישראל כמה מליוני פליטים. להבא כשהדיון יעלה כאן אבקשך להתגייס נגד הרעיון ולהביא את הטיעון הסורי הנ"ל.

 12. מדוע מחקתם את דבריי? הגיב:

  מדוע מחקתם את דבריי? סתימת הפיות נוסח רוסיה עודנה מושרשת בכם או שאתם סתם מפחדים מביקורת? המאמר הזה הוכיח סופית ששמאל רדיקאלי הוא עבד נרצע של רודנים אפלים ורוצחי המונים, כמו סטאלין, אסאד ועראפת. ואתם מתימרים לדבר על מוסר. בושו והכלמו (לבטח גם תגובתי זו תצונזר, אבל מילא). 

 13. ע.ג. הגיב:

  להתערב בסוריה? הרי יושב שם דיקטטור שקבל את המדינה בירושה מאביו הנאור שרצח בגז עשרות אלפי אזרחים. למה להפריע. אבל אם היה שם משטר ליברלי שתומך במערב, אוהו, בדם ואש היה צריך לחסל את משטר הקפיטליסטי קולוניאלי פשיסטי קלירקלי רומס זכויות האדם. בעצם זה מה שקורה, לא? קבוצה שגם לדברי הכותב מונה כ-45% מהאוכלוסיה לא רוצה דיקטטורה אלא משטר דמוקרטי וכמובן שאסור לעזור להם כי הם תומכי הפשיזם האמריקאי. עובדה, אפילו סין וברה"מ אמרו ככה. מה, הם קפיטליסטיות? אמיר לא שמע. אצלו סטלין עדין חי וצריך לציית לועד המרכזי.

 14. משה הגיב:

  בתור איש שמאל (ברוב הציבור היו קוראים לי רדיקלי) אני מזועזע מהמאמר הזה. אתה מגן על המשטר הרצחני של אסד שהוא בעצמו שלוחה אימפריאלסטית של איראן ורוסיה (למה אימפריאליזם אמריקאי זה רע ורוסי זה טוב?). אתה מנסה לטייח את הטבח שאסד מבצע בטיעונים שדומים לטיעוני הימין הקיצוני בארץ ("תמונות אפשר לזייף", "הערבים שקרנים", "האו"ם צבוע ואינטרסנט").
  אם באמת היית איש שמאל היית שמח על המאבק של עם מדוכא באליטה שמדכאת אותו ובמדינות החזקות שתומכות בה, תומך בדרישות הצודקות שלהם לדמוקרטיה, זכויות אזרח וחלוקה צודקת של

 15. משה הגיב:

  המשאבים.
  (אני רוצה לציין שאני לא אותו משה מהתגובה הראשונה שתומך במאמר).

 16. דוד עציון הגיב:

  מה לא תכתבו ותעשו כדי להצדיק, ולו במעט, את אסאד, וכדי להכפיש, בכל צורה שהיא את ישראל?
  בסוריה נהרגים עשרות אנשים מדי יום. אלפים מתחילת המהומות. גם אם נקבל את ההנחה שלא כולם מידי כוחות הביטחון, ושלא בכל מקום אותה אלימות (אין דין דמשק כדין חומס) – עדיין נעשים שם מעשים נוראים. ישראל לא ביצעה מעשי אלימות בהיקפים אלה נגד אוכלוסיה, ואלו שביצעה (חלקם מיותרים) היו בתגובה למעשי טרור.
  לא כל התערבות של המערב היא מסווה לכיבוש ואימפריאליזם, ומעניין שאין שום מילת גינוי על התערבות רוסית, שהיא, מאז ומתמיד טהורה

 17. יובל הלפרין הגיב:

  תודה שמואל, מאמר חשוב מאין כמותו.

 18. ג'מאל עאשור הגיב:

  במצב העניינים הנוכחי בסוריה של אסד, השמאל ואנחנו הקומוניסטים כולל הקומוניסטים הישראלים צריכים לבצר את התמיכה בהנהגתו של אסד ולעשות ככל הניתן לשמור על סוריה "האנטי אימפריאליסטית"ולדחות את המהפכה הערבית בסוריה.חבריי רוצים שנבין שסוריה של אסד היום היא "מבצר של דמוקרטיה", למרות "עלילות הדם נגדה". הדמוקרטיה בסוריה, שמתגלמת בדמותו של אסד כמי שניבא עוד לפני שנים את כישלון הקונספציה של "הבוגדים" המליונים מהעם הסורי אשר מבקשים חירות ,חופש ,דימוקרטיה ועבודה. מה שמתגלה לנגד עינינו זה מחנה ללא מצפן אבל גם ללא שום מצפון. מי שתומך מחבריי במשטר הסורי החשוך,הוא בעצם איבד את מה שנהגנו פעם לכנות אינטרנציונליזם.חבריי כנראה אין להם יכולת להזדהות עם תנועות המונים דמוקרטיות. הם אדישים לטבח במפגינים. וזה גם מה שמניע את חבריי , למשל, להאמין אימונה עוורת שכל מה שנעשה בסוריה מהתקוממות היא מזימה אימפריאליסטית ולא מהפכה עממית למען חירות ועבודה . הנאמנות וצייתנות לרודן האנטי-ציוני והאנטי אימפריאליסטי עיוורה את חלק מ חבריי. האינטרנציונליזם שלהם הוחלף לבעת'יזם ,לאסדיזם וללאומניזם עוור. אסד חשב שבאמצעות המוות ניתן לפתור בעיות, ולכן השתמש בו ככלי פוליטי פשוט ויעיל. העם הסורי רוצה להחליף את משטר הסאדיזם והאכזריות הבלתי נתפסים למשטר שבו יש דימוקרטיה ,חירות וחופש ואפילו אם זו תהיה דימוקרטיה מזויפת אך היא יותר אמיתית מטירור ופחד וסגידה והערצה לרודן ודיקטטור

 19. אשר פרוליך הגיב:

  איך אנשי "שמאל" כביכול יכולים להעדיף "הרגעת הרוחות" על חשבון חופש?,סדר ושקט
  על גבי כידונים וטנקים מפגישים בתים של אזרחים?
  כך היה גם בתקופתו של הרוצח סטלין.וכשמדובר בהפגזות בעזה קוראים לזה "רצח עם" אבל בברה"מ,בפראג ובסוריה,פי כמה מזה,זה "מאבק צודק נגד האימפריאליזם".

 20. דינו הגיב:

  שמואל אמיר נדרש להסביר מה הבעיה עם זה ש"הנפט זורם לחברות זרות", כל עוד אותן חברות משלמות…?
  אשמח גם אם אמיר יתייחס לעובדה שחברות הנפט האמריקיות הפסידו במכרז הנפט העיראקי הענק לפני שנתיים, בו זכו חברות מרוסיה, סין וצרפת (מדינות שהתנגדו לפלישה, כידוע ).
  אותן זכיונות יכניסו טריליוני דולרים לקופת עיראק שנעשקה במשת עשרות שנים ע"י סדאם חוסיין.
  כעת הכסף יגיע לקופת המדינה, ובאחריות העם העיראקי לשמור עליו. מה עדיף? שסדאם ישמור עליו?

 21. טובה שיבר הגיב:

  המאמר הזה ומחברו הם הוכחה ניצחת כיצד השמאל עושה כל מאמץ אפשרי כדי להשניא את עצמו על דעת הקהל: בימים שבהם סטאלין טבח בבני עמו הקומוניסטים במערב היללו ושיבחו את "שמש העמים" וטענו בתוקף שהשמועות אודות הוצאות להורג, מעצרים ללא משפט ומחנות עבודה הם "תעמולה אימפריאליסטית".
  ש.אמיר וחבריו מוכיחים לנו שכאז כן עתה הם נחושים בדעתם להשניא עצמם לא רק על דעת הקהל העולמית אלא גם על קהל היעד שלהם.

 22. אנג'לו איידן הגיב:

  נוח למגיבים, החולקים על הדברים של משה (הראשון) והחבר יובל הלפרין, להסתמך על המוסכמות סביב סטלין. חוץ מכך שנחיצות קִעְקוּעַ המוסכמות האלה על-ידי המחקרים של אוניברסיטת לוס-אנג'לס צריכה כבר להיות ברורה בקרב החברים המסורים לשמאל, יש להבהיר כי ההכנות המלחמתיות נגד איראן מחייבים את המשטר הסורי להתחזק במהירות. לכן הצורך הדחוף לחתום ביתר נמרצות את הניסיונות האימפריאליסטיות והציוניות בהגברת קִעְקוּעַים מצידם, הן נגד המשטר הסורי והן נגד העובדות – גם ההיסטוריות – ועוד המצאות מומחים למען השתלטות ההון הגדול

  • דינו הגיב:

   אני חייב להבין את דבריך:
   האם אתה טוען שהמוסכמות "השקריות" לגבי רצחנותו של סטאלין נסתרות ע"י מחקרים של אוניברסיטת לוס-אנג'לס? יעני אמריקאים??
   זאת אומרת שהחבר יוזף זוכה לתמיכה דווקא מאקדמיה בלב המאפליה האמריקאית?
   האם ייתכן שבארה"ב ישנו חופש דעה שכזה? קשה לי להאמין.

 23. למה מי מת? הגיב:

  שאל דויד גרוסמן באירוניה על הפלסטיני הירוי ששוטרי המשטר בישרל זרקו בצידי הדרך למות.
  אתכם אמיר ואנג'לו, וקמינר אשאל: מה תאמרו שיוודע ללא צל של ספק שאכן המשטר הסורי טבח מאות ואלפי בני אדם? האם תאמרו "לא ידענו" כמו שתומכי סטלין אמרו כשנודע על טבח מליונים, כאשר מאות אלפים נרצחו בידי ה-NKVD של (היהודי) לאורנטי בריה, נשרפו ונקברו בחצר מנזר דונסקוי במוסקבה?

 24. ארז וגנר הגיב:

  האימפריאליזם האמריקאי והאימפריאליזם הרוסי הם קאפיטליסטים. האמריקאים לא רוצים ולא מתכננים להתערב בסוריה כמו שראינו בוועידת "ידידות סוריה" זאת מאחר והעם הסורי נאבק לחופש ודמוקרטיה ולא לאימפריאליזם חדש. ופוטין, דיקטאטור ואימפריאליסט קאפיטאליסט בפני עצמו, תומך ללא לאות ברצח העם, הלא מוטל בספק, שאסד עורך בסוריה (בסיוע של הדרוזים הסורים כדוגמאת אותם סטודנטים שציינת והפכת לחזות הכל).
  תודה שחשפת את אמונתך הגזענית כי העם הסורי חסר רצון עצמאי.
  אינך אלא איש ימין קיצוני ותו לו. בושה.

 25. גדעון ספירו הגיב:

  מאמרו של שמואל מאשר מחדש את הצידוק בהתעקשותי לאורך עשרות שנות פעילות הפוליטית להגדיר עצמי כשמאל אנטי סובייטי. מעולם לא יכולתי לעכל את היחס הסלחני של שמואל וחבריו לרודנות הקומוניסטית ובני בריתה. כל מה שכותב שמואל על האימפריאליזם האמריקאי הוא נכון. פשעיו טבולים בדמם של מיליונים חפים מפשע מויטנאם ועד עיראק. אבל זו לא כל האמת. יש לארה"ב גם צד אחר שבא לידי ביטוי בתכנית מרשל שסייעה לאירופה הדמוקרטית להשתקם, או בהפיכת הדיקטטורה הצבאית בדרום קוריאה למשטר דמוקרטי. פשעי וושינגטון לא מצדיקים את פשעי דמשק.

 26. דינו הגיב:

  אין ספק ששמואל אמיר נאלץ לדבר על ויאטנאם. אין הרבה אפשרויות למי שרוצה לשקר ונאלץ לשם כך להרחיק עדותו. ישנן אינספור עדויות של עיתונאים זרים לגבי הטבח חסר הרחמים שמבצע צבא אסד, למשל כאן:
  http://www.thejournal.ie/watch-wounded-journalist-tells-of-indiscriminate-massacre-in-syria-372237-Mar2012/
  מספר העדויות כמניין ההרוגים, ולכן אמיר נאחז בקש, למשל דברי הסטודנטים (שלא ממש שהו בחומס) או ספקות לגבי צילומים מסויימים. אבל ישנם אלפי צילומים ועדויות לגבי המתחולל בסוריה, צריך רק לראות.

 27. חד"ש נמאסת הגיב:

  אני מצביע חד"ש אדוק ומתמיד, כי אני מאמין שהפלטפורמה היחידית האפשרית בכלל למפלגת שמאל אמיתית בישראל היא ערבית-יהודית. אבל לא אוכל יותר להצביע למפלגה, כל עוד היא מגלה רשעות כה רבה ובנוסף אף חוסר הבנה בולט ןתמהוני של הנעשה במזרח התיכון (או לחילופין צביעות עזה בקשר למניעיה, המוסווים מאחורי מסך של מאבק אנטי-אימפריאליסטי. לפחות תודו שמה שמטריד אתכם זו לא ארה"ב אלא התנועה האסלאמית! זוהי פחדנות ונבזות)

 28. דינו הגיב:

  מעניין האם אמיר היה משנה את דעתו לגבי התערבות בסוריה אם היה נוכח שהדיווחים על טבח נוראי אכן משקפים את המציאות. כנראה שגם אז היה ממציא בדותה כלשהי כדי לשמר את אחד המשטרים הנוראיים כיום.
  אמיר חוזר שוב ושוב על הפרופגנדה האמריקאית לפני כיבוש עיראק, ושוכח לחלוטין שהדיווחים מסוריה מחוזקים באינספור עדויות של עיתונאים מכל העולם, שלא לדבר על צילומים וסרטים המועלים לאינטרנט ע"י סורים אומללים בעצמם.
  לאחר שהמשטר הסורי הנוראי יפול וכל האמת תסופר – נראה איך אז יתמודדו איתה אמיר, ראובן , ק.א. וחבריהם.

 29. ק.א. הגיב:

  אסד הוא בעיה בשביל פושעי האמפריה הציונית. הוא פשוט לא מצטלם כרודן. הוא משדר בדיוק את ההיפך. את סדאם וקדאפי קל היה לחסל. הכוח השולט בעולם כיום הוא מופרע לחלוטין. דוחפי המדיניות מניו-יורק-לונדון-ירושלים הם פסיכופאתים (מבלי שיש לי ידע מקצועי לקבוע את זה). בגלל הקושי הזה האימפריה מוכרחה לזעזע אותנו יותר ויותר – אני לכן מצפה לתמונות זוועה בסגנון השואה – תאי גזים וכדומה..כדי לדחוף את הציבור הנבוב לעוד התערבות – וזה מה שיהיה כנראה.

 30. משה הגיב:

  בעניין מתים בעיראק-את רובם הרגו ערבים אחרים ולא האמריקנים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים