הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 במרץ, 2012 38 תגובות

עקבתי מקרוב אחר המאמרים והתגובות שפורסמו בשבועיים האחרונים ב"גדה השמאלית" וברצוני להגיב, ובתמציות מרבית, על כמה מהטענות שהועלו בהם. ראשית כל,  אין שום מקום לאשליות בנוגע לטיבו האמיתי של המשטר בסוריה, משטר מדכא ומושחת. חשוב לתמוך במאבק העם הסורי לדמוקרטיה.

syria-adlib

שנית, חד"ש ומק"י הוקיעו ומוקיעות את מסע הדיכוי הרצחני שמשטר אסד הוביל נגד מחאה עממית של מפגינים שדרשו דמוקרטיה. מהיום הראשון אמרנו: "משטר הטובח בבני עמו איננו משטר המגן על האינטרסים הלאומיים". להחלטות מוסדות חד"ש ומק"י בנושא ר' כאן. ראוי לציין שהאחים המוסלמים נלחמים באסד כדי להחליפו במשטר גרוע עוד יותר. הסעודים תומכים בהם לא בגלל אהדה פתאומית לדמוקרטיה. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן תומך בהם כחלק מהשאיפות המעצמתיות החדשות של ממשלתו באזור. מעצמות המערב מוסיפות להתערב ולספק נשק ללוחמים בסוריה בגלל האינטרסים האימפריאליסטיות שלהן (ר' למשל כאן).

ולא פחות חשוב: חד"ש היא תנועה פלורליסטית ולפעיליה עמדות שונות בנושאים שונים. חד"ש היא תנועה דמוקרטית ובתוכה מתקיים ויכוח פנימי. לשמחתי, גם במק"י התנתקנו לחלוטין מהתקופה הסטליניסטית שבה "טיהרו" את מי שחשב אחרת. בנושא סוריה בהחלט ישנם בקרבנו הבדלים. יש מי ששם דגש על סכנותיה של המעורבות הצבאית הזרה ויש מי שמדגיש את הוקעת הדיכוי הפנימי. אבל אין בהנהגת חד"ש או מק"י תומכי משטר אסד. ועל כך שלח מזכיר חד"ש, איימן עודה, בזמנו מכתב ההתראה על לשון הרע לערוץ 2.

תגובות
נושאים: מאמרים

38 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  לח"כ דב חנין: אני מברך על ההתחיבות לאפשר וויכוח ודיון פתוח בנושאים רבים,כולל נושא סוריה.
  ובכל זאת: לפי מה קביעתך שמשטר בראשות האחים המוסלמים גרוע מזה הנוכחי?
  בולט במיוחד חוסר היזכור על האינטרסים של אירון בסוריה,וההתערבות הסורית הרצחנית בלבנון.
  הזכרתה רק את סעודיה וטורקיה והאימפריאליסטים במערב,אבל לא מילה אחת על התערבות רוסית,לא פחות גרועה.אין ספק שהנושא מורכב ודורש לקחת בחשבון כל הגורמים ולא רק חלק מהם. במקרה או שלא ,הזכור חלקי מהגורמים,בבעייה זו,כמו בבעיות אחרות,מעלה שאילות נוקבות רבות.

 2. ג'מאל עאשור הגיב:

  מסקנתי מדברי חברי דב חנין המפותלות שאנו הפכנו במו ידינו לבלתי רלוונטיים בעליל. מרבית האינטלקטואלים בקרב המהפכנים הערבים והיהודים התרחקו מהמרקסיזם,למה? ,היום מחזיקים בתפיסות קפיטליסטיות קיצוניות (מה שמכונה "ליברטריאניות"), ובזים למרקסיזם ולסוציאליזם.מי אשם חברי?
  על הקומוניסטים והשמאל כאן ובעולם הערבי לעשות חשבון נפש אמיתי.נוכח האיתגרים האמיתיים ,נוכח המהפכה התודעתית . השנים הבאות צפויות להיות קשות ואלימות, עלינו להחליט בצד מי אנחנו האם אנחנו בצד הרודנים "האנטי אימפריאליסטים " הטובחים בעמם או באו בצד העם המתקומם נגד העוול ורודנות המשטר ?

 3. זה נשמע רע מאוד הגיב:

  פשוט סיכום של אוסף הקלישאות שמייצרים חוגי המפלגה. האם העובדה (ועד כמה אכן זו עובדה ולא ספקולציה?) שהאחים המוסלמים מעוניינים במשטר רע יותר מהנוכחי אינה מאפשרת נקיטת עמדה עצמאית מחודדת, מגובשת, הומאניסטית ודמוקראטית? והאם הטענה הזו תופסת גם למהפכות שהתחוללו בתוניסיה ובמצרים? האם היא תופסת גם לגבי הכיבוש הישראלי? האמנם המעצמות הזרות מעורבות בנעשה באותה מידה שבה איראן וחזבאללה, למשל, מעורבות? ועל הכול : מה עדיף – סיכוי לדמוקראטיזציה (עם סכנה גדולה לדיקטטורה של הרוב), או המשך הדיקטטורה של המיעוט????

 4. ארז הגיב:

  "מעצמות המערב מוסיפות להתערב ולספק נשק ללוחמים בסוריה בגלל האינטרסים האימפריאליסטיות שלהן (ר' למשל כאן)."?

  אומר ומראה סרט של אדם מצבא סוריה החופשית שמספר שהם קיבלו נשק מארה"ב ותוך כמה ימים הם יפילו את אסד.
  בינתיים אמירתו התבדתה האמריקאים לא סיפקו שום עזרה והיחידים שמחמשים אלו הרוסים אשר מחמשים את בשאר אל אסאד.

 5. גופי הגיב:

  אז בשורה תחתונה.. אתה מעדיף את אסד. לא חידשת כלום. מעניין שפתאום גיליתם את האחים המוסלמים, או הכוונות האימפריאליות של טורקיה או של המערב. אני לא טוען שהם משוללי כל יסוד. גם האפרטהייד בד"א קרס בגלל אינטרסים (בין היתר), כנ"ל לגבי הלאומנים בסרביה ואפילו היפנים הפנאטיים במלחמת העולם השנייה. אני חושב שאפשר להחיל דוגמה זו אפילו על ההתנגדות לכיבוש. ועדיין, חובה להתערב בסוריה.

 6. ישראל הגיב:

  יש רק 2 חברי כנסת שאני מאמין להם – דב חנין ואריה אלדד. שניהם אידיאולוגים אמיתיים ושניהם אומרים באמת מה שהם חושבים.
  אני רחוק מאוד גם מזה וגם מזהאבל הלוואי שיהיו בכנסת רבים כמוהם.

 7. דרור בל"ד הגיב:

  את מכתב ההתראה על לשון הרע יש לדעתי לשלוח גם ליוסי גורביץ. ראו הסתתו כאן
  http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=2799
  יוסי גורביץ טוען במפורש כי חד"ש ובל"ד תומכים במשטרו של אסד, וגרוע מכך, בפשעיו של אסד. אשמח לשיתוף פעולה (כולל כלכלית – תביעה משותפת) נגד מסית ומדיח זה.
  שאלה לדב חנין: "האחים המוסלמים נלחמים באסד כדי להחליפו במשטר גרוע עוד יותר". זה נכון, אולי, גם לתנועות שחרור פלסטיניות מסוימות במלחמתם במשטר הציוני. האם טיעון זה מונע כשלעצמו מאבק במשטר אפרטהייד זה?

  • דינו הגיב:

   סליחה, דרור, אבל אתה עוסק שוב ושוב ב"מי אמר מה על מי" במקום לעסוק במהות,
   שהיא התגייסות של כולם לטובת העם הסורי במלחמתו נגד צורר מדכא וטובח עמו – בשאר אסד.

   • דרור בל"ד הגיב:

    אני עוסק בהשלכות כבדות המשקל של מי אמר מה ועל מי. הייה סמוך ובטוח כי לא קמינר ולא אף אחד אחר תומך ברצח העם הסורי, אלא שראייתו את הדברים שונה. לא אנחנו ולא קמינר הם אלו שיכולים לעצור את הטבח, תהא אשר תהא עמדתנו. חששי היחיד (שכבר מתממש) הוא הטלת דופי בציבור הפלסטיני ע"י הציונים ותנופה רצינית לערעור הלגיטימיות של המפלגות חד"ש ובל"ד תוך שימוש בשקרים. טוב עשה חנין כשהציג ניירות עמדה ברורים מאד של חד"ש גם בשפה העברית. להתווכח על ראיית המציאות זה עניין אחד, הפצת שקרים זה עניין אחר, ובזה יש להלחם.

 8. אבל הקומוניסטים הסוריים הם חלק מהמשטר הפאשיסטי של אסד הגיב:

  כבר עשרות שנים, בתור חלק מה'חזית הלאומית המתקדמת' יחד עם מפלגת הבעת'. האם דב חנין רומז שהאחים הפוליטיים שלו בסוריה הם חלק מ'משטר מדכא ומושחת'?

 9. אבל דב חנין תומך בסעודיה כשמדובר בישראל הגיב:

  ומעלה על נס את 'היוזמה הסעודית' שכידוע הפכה ל'יוזמה הערבית', של הליגה הערבית. בבלוג שלו הוא כותב: "עלינו לפעול להרגעת האזור, להידברות לשלום כולל על בסיס היוזמה הערבית".

  פתאום סעודיה כבר לא טובה בעיניו, כשמדובר בסוריה.

  גם טורקיה אצלו בסדר כשהיא נגד ישראל ותומכת בפילסטינים (למשל בפרשת המשט לעזה), אבל כשמדובר בסוריה היא טמאה ופתאום יש לה 'שאיפות מעצמתיות'.

  האם אני מריחה ריח של צביעות אצל דב חנין ומס שפתיים 'נגד הדיכוי' בסוריה, בעוד מפלגתו תומכת במשטר של אסד?

 10. עדו הגיב:

  דב,
  אתה כותב דברים חשובים, אבל חלקיים ביותר. הכותרת שבחרת היא "סכנת ההתערבות". לא דיברת במאמר על התערבות, ובודאי שלא תיארת שום סכנה. לא הצעת שום עשיה. מדוע אתה נזהר בלשונך?

 11. ק.א. הגיב:

  שאלה: אחרי 65 שנים רצופות של פשעי מלחמה והמדינה הזו ממשיכה לעסוק נונסטופ, 25 שעות ביממה, בחרחורי מלחמה וחיסולים … היום כבר בגלוי…לפני כל העולם…זה נראה לכם בריא? זה נורמלי? מישהו יכול לתאר את זה במילה אחת או שתיים? יש לדבר הזה שם? מזה?

 12. בכירי חד"ש הערבים וסיפורי הבדים של דב חנין הגיב:

  תמונה אחת שווה אלף מילים, קל וחומר תמונות רבות:

  http://reshet.ynet.co.il/%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%95%D7%AA/News/Politics/Politics/Article,81502.aspx

  • חשבון נפש הגיב:

   הגיע הזמן לחשבון נפש בחד"ש, אם נשאר מי שיעשה את זה. חובה לראות ולקרא את הידיעה הזו, בערבית חד"ש תומכת באסד, בעברית חנין מנסה להציג את חד"ש לכולנו גרסה לייט של המציאות. די כבר זה לא עובד, אי אפשר לשטות באנשים לאורך זמן. עכשיו מדובר בדם של העם הסורי ובסיכוי לדמוקרטיזציה של האזור כולו, אז אתם עומדים מן הצד ?!

 13. ג'מאל עאשור הגיב:

  מה אומר חנין על פסטיבל הזדהות הפוליטית עם העם הסורי והנהגתו הלאומית, נגד מזימות האימפריאליזם, הציונות והריאקציה הערבית, שהתקימה ביום שבת 2012/02/25 ב חיפה תחת הסיסמה :אחדות הלאומית הלוחמת של העם עם צבאו והנהגתו היא שסתום בטיחות לסוריה.בנוכחות ובהשתתפות מח'ול וחבריו מהמפלגה ,פסטיבל כולו תמיכה רק באסד אשר השוו אותו לג'מאל עבד אלנאסר .על הפסטיבל פורסם באתר אלג'בהה במסגרת תגובה למאמרים שונים{כמות אדירה של הודעות} .אני ממליץ לך חברי לקרוא מאמריהם מעל האתר הזה של חבריך במפלגה איך משבחים את אסד ומשטרו

 14. ד"ר חנין ומיסטר נפאע (מזכ"ל מק"י), ברכה ומח'ול הגיב:

  האחד (היהודי) 'מבקר' את משטר אסד, האחרים (הערבים) תומכים במשטר.

  מי מדבר בשם חד"ש?

  התשובה פשוטה: חנין מייצג רק את עצמו וקומץ שמאלנים 'סלוניים' ממוצא יהודי, מנהיגי חד"ש הערבים מייצגים את ההמונים והעמלים המדוכאים והלוחמים נגד הכיבוש ויודעים מיהו בעל הברית ומנהיג ההתנגדות האמיתי נגד האימפריאליזם והציונות – הראיס אסד.

 15. דמוקרט הגיב:

  לחנין אין ספק שמשטר שיונהג בידי האחים המוסלמים יהיה גרוע יותר מזה של אסד… האם הממשלות שעלו בתוניסיה ומרוקו רצחניות ודכאניות כזה של אסד? האם אפילו חמאס גילה כלפי תושבי עזה רבע מהאכזריות והציניות של אסד? והאם חנין לא נזעק דווקא להגן על חמאס (ובצדק) נגד התוקפנות הישראלית? כמה צביעות.. ומה עם ארודאן, האם גם בפרשת המרמרה טען חנין שהוא מונע מאיפריאליזם? והאם מכירת הנשק הרוסו-איראנית למשטר אינה אימפריאליסטית? והאם לא מתבקש לשפות על הנשק שנועד לרצוח אזרחים בנשק שנועד להגן עליהם מפניו?

 16. ג'מאל עאשור הגיב:

  אני פונה לחברי דב חנין וחבריו ואומר:התנועה הקומוניסטית לא עומדת נגד העם המדוכא אלא תומכת בו כל הדרך. בלב-ליבו של כל סוציאליסט או קומוניסט עומדת חירות האדם. אנחנו חברי נאבקים למען הגשמת הסוציאליזם בעולם ,בעצם לחירות האדם ואם אין חירות במדינה שהיא דוגלת "בסוציאליזם ובאנטי אימפריאליזם" דוגמת סוריה עלינו להאבק נגדה. סוציאליזם הוא פרוייקט להגדלת חירותם של בני-האדם, כלומר: הגדלת כוחם הממשי להיות אדונים לגורלם; הגדלת המידה שבה הם מעצבים את חייהם בעצמם, ולא מובלים בפעולה "עיוורת" של כוחות שאינם בשליטתם מכאן, שסוציאליזם ודמוקרטיה מתלכדים בגרעינם המהותי. עלינו לעמוד קודם כל עם העם אשר מבקש חירות ומתקומם נגד העוול ולא להעוויר את העיניים ולראות רק את מזימות האימפריאליזם בלבד ולשכוח את העם וסבלו .הרבה מחבריי אומרים על עצמם שהם דימוקרטים ותומכי זכויות האדם, חופש העיתונות, אבל בעצם חשיבתם עדיין היא חשיבה דקטטורית ובעיקר כשהדימוקרטיה מאיימת עליהם ועל תמיכתם במשטר אהוב ודגול,הם מאמצים את מושגי הדמוקרטיה הנפוצים באופן מיכני.
  מה שחסר כאן אצל חבריי היא את אותה תפיסה ביקורתית כלפי העבר, וביום שיתגלה את האמת האמיתית על משטרו של אסד ועל מעלליו ופשעיו ביום שאחרי אסד בודאי חבריי יגידו "הוטעינו והטעינו", משפט אנטי ביקורתי אשר יעורר הרבה רחמים

  • כותב שגם קורא הגיב:

   למי שכבר כותב כדאי גם לקרוא:
   "מעדיפים את אסד"? ממש ממש לא.
   כך כותב חנין: "ראשית כל, אין שום מקום לאשליות בנוגע לטיבו האמיתי של המשטר בסוריה, משטר מדכא ומושחת. חשוב לתמוך במאבק העם הסורי לדמוקרטיה. שנית, חד"ש ומק"י הוקיעו ומוקיעות את מסע הדיכוי הרצחני שמשטר אסד הוביל נגד מחאה עממית של מפגינים שדרשו דמוקרטיה. מהיום הראשון אמרנו: "משטר הטובח בבני עמו איננו משטר המגן על האינטרסים הלאומיים".
   "אחים פוליטיים של חד"ש"? – לא שותפיו של אסד אלא אנשי האופוזיציה השמאלית הנאבקים בו ומתנגדים להתערבות צבאית

  • גופי הגיב:

   הוצאת לי את המילים מהפה. ישר כוח, ידידי הפלסטיני.

 17. ג'מאל עאשור הגיב:

  חבריי במפלגה רוצים ל" שכנע "אותנו שהמאבק למען חופש ודימוקרטיה בסוריה ה"אנטי אימפריאליסטית" והמתקדמת והסוציאליסטית" זהו מאבק מזויף ,ואין מקום למהפכה או להפלת המשטר הזה "הנאורי" כי סוריה היא לא מצרים או תוניס ,לדבריהם יש צורך ברפורמות חברתיות בלבד ולא שינוי המשטר.כי סוריה עומדת מול מזימות איפריאליסטיות וציונית .מה שמענין את חבריי במפלגה לא השאלה איך המשטר הזה מסוגל לטבוח בעמו ?הם לא מודאגים .חבריי דואגים מאיך להרחיק את סוריה מסכנת התוקפנות האימפריאליסטית במסווה של סיסמאות 'דמוקרטיות' מהתלות" . הם בודאי מגנים את הפשעים שאסד מבצע בעמו ,הם מגנים כמובן ,אבל זה גינוי פורמלי, שהוא בעיקרו מס שפתיים. אבל שום מחאה רצינית. שום קריאה לחרם. שום יציאה לרחובות. לא לאסאד, שטובח בבני עמו. אני מחכה ליום שחבריי יפגינו נגד הטובחים באשר הם, ללא הנחות ופטורים על בסיס דת, צבע, מין ולאום .ולא להפגין למען ההנהגה "אלווטניה " {הלאומית}בסוריה במעטפת הדאגה לעם הסורי מהמזימות הזרות.אני מתפלא על חברי דב חנין השותק ונותן ל"אלמהזלה " הזו להמשך .כמה מצער שחבריי הפכו את דבריהם לדברים המסוגלים להפיץ את "הפחד" ו"האשליה" בעת ובעונה אחת אצל העם הגיבור הנטבח על ידי משטר חשוך ואפל דוגמת המשטר הסורי

 18. דמוקרט הגיב:

  אין שום סיבה לקרוא לאסד "אנטי אימפריאליסט". באזור שכולו נתון למאבקי השפעה, הוא בחר בחירה טקטית וזמנית בציר הרוסי והאיראני, שכאמור אינו אימפריאליסטי פחות מאף אחד אחר. יחד עם זה, עד להתקוממות הוא הידק את יחסיו עם ארה"ב והמערב, וניהל מו"מ (עקיף) עם ממשלת אולמרט עד שהתחילה המתקפה על עזה. תמורת שלום מלא עם ישראל הציונית הוא לא דרש את ביטול האפרטהייד בפלסטין ולא את זכות השיבה, אלא רק את הגולן. הוא אף רמז שהברית עם איראן איננה נצחית. בסה"כ פוליטיקאי פרגמטיסט (בטח לא אידאולוג), עד שזה מגיע לחצרו הפרטית.

 19. אשר פרוליך הגיב:

  לג'מאל : כל הכבוד.נגעתה בנקודה המרכזית המרחיקה את העובדים ואת ההמונים ממפלגות השמאל: א)ביקורת עצמית מתפשרת וב)דמוקרטיה מוגבלת על ידי מנגנונים ביורוקרטים סגורים.
  ההמונים,העובדים,האנשים הפשוטים לא במקרה חוששים מלהצטרף לשורות של מפלגות השמאל.
  הם חוששים מנסיון העבר שיחזור על עצמו.לאונגאורד של העובדים וההמונים,החובה להיות חד משמעיים בנושאים אלה ולא לגמגם,ולהעלות את דגל הדמוקרטיה והשחרור מכל עול ,מעל כל דגל אחר.

 20. אורי וולטמן הגיב:

  מקריאת התגובות בשרשור כאן עולה, שהתחביב הקלוקל של גיבוש דעה מוקדמת "ועובדות לא ישנו את דעתי!", הוא נחלת לא רק הימין הפוליטי, אלא יש לו גם חזקה בשמאל.

  ח"כ חנין מביא סימוכין לעמדת הרשמית של מק"י וחד"ש, בערבית ובעברית, שאומצה על-ידי ההנהגה היהודית-ערבית המשותפת של המסגרות האלה, והטוקבקיסטים צועקים: "חנין היהודי נגד אסד, וחבריו הערבים בעד".

 21. אורי וולטמן הגיב:

  ח"כ חנין מצביע על עדות אחת, מני רבות מאוד, המדגימה כיצד המעצמות האימפריאליסטיות מחמשות את גורמי הימין בתוך האופוזיציה בסוריה (והנה עוד אחת, מפי אחד מגורמי השמאל באופוזיציה הסורית, שפורסמה ממש פה באתר הזה: http://tinyurl.com/syrianleft).

  אבל הטוקבקיסטים בשלהם: "מי שמדבר על הסיוע של נאט"ו לאחים המוסלמים, בעצם מעדיף את אסד!".

  במשך שנים ידענו כולנו לבקר את הימין, על חוסר יכולתו לראות מציאות מורכבת, מבלי לפשטה לשחור וללבן, והנה: יש כאלה גם בשמאל שנופלים בדיוק בבור הזה.

 22. חיפה הגיב:

  עמדה צבועה ופחדנית.
  ציר הרשע בעולם בעזרת הגייס החמשי מנהל תוקפנות פושעת נגד סוריה בכיסוי סיסמאות יפות במטרה להחליש ולהכניע את סוריה לפורר את העם הסורי ולשלוט עליו. זה לא מאבק למען דימוקרטיה אלה תוקפנות פושעת מצד ציר הרשע נגד העם הסורי. להפיל את המשטר בסוריה באמצעות ציר הרשע זה לא מאבק דימוקרטי אלא הפכו לחלוטין. המשטר הסורי הוא המשטר האכי מתקדם בעולם הערבי ובתחומים לא מעטים משיגים את ישראל. הרפורמות שמביע המשטר שם ובינהם החוקה החדשה מתקדמות על ישראל בצעדים רבים רבים.

  • דינו הגיב:

   דווקא התחלת טוב בזה שבחרת בתור כינוי את העיר האהובה עלי, אך לצערי ההמשך מעט פחות חיובי:
   אני בתור אדם מן השורה מזדעזע עמוקות מהמתרחש בסוריה, וללא קשר ל"החלשת סוריה" או "ציר הרשע" – לדעתי חייב העולם לעשות הכל (אני מתכוון להכל) כדי לעצור את הטבח ולהביא את אסד לבית הדין בהאג, ומצידי שהקואליציה שתעשה זאת תורכב מטורקיה, רוסיה וסין בלבד.
   לגבי התחומים בהם המשטר הסורי מקדים את ישראל: אין ספק שמבחינת הפרת זכויות האדם, הרצחנות, האכזריות והעינויים – אכן המשטר הסורי מקים את ישראל בשנות אור.

  • "המשטר הסורי הוא המשטר האכי מתקדם בעולם הערבי" הגיב:

   "הרפורמות שמביע המשטר שם ובינהם החוקה החדשה מתקדמות על ישראל בצעדים רבים רבים."

   מתוך 'החוקה הסורית המתקדמת' החדשה:

   Introduction

   The Syrian Arab Republic is proud of its Arab identity and of its people forming an integral part of theArab nation…

   Chapter 1…
   Part 1…
   Article 1…

   2. People of the Syrian Arab Republic are part of the Arab Nation.

   Article 3:

   1. The President has to be part of the Muslim faith
   2. Islamic jurisprudence doctrine is a primary source of legislation

 23. צפור זועם הגיב:

  לקחתי את תגובתו של גאמל עאשור המופיעה כאן באשכול מעלי ועשיתי לה "העתק הדבק", בחלון זה ממש וראה זה פלא, קבלתי הודעה שאומרת לי ש: "הודעתי תקוצר להודעה של 500 מילה בלבד" וכאשר אשרתי זאת, תגובתו של עאשור קוצצה ביותר מחמישים אחוז…(לא מאמינים, נסו בעצמכם).
  מסקנה: הגדה השמאלית נוהגת איפה ואיפה.
  מה קרה לאתר הדמוקרטי והתוסס הזה? נקווה שגם הודעה זו לא תצונזר

 24. אשר פרוליך הגיב:

  נכון,המשטר הסורי מתקדם יותר מזה של ישראל= אצלנו הנשיא,אם לא הולך לכלא,נשאר נשיא עד יומו האחרון.בסוריה,הנשיא גם נשאר נשיא עד יומו האחרון,אבל

 25. אולי מישהו יודע למה הקומוניסטים הסוריים... הגיב:

  משרתים את הרוצח אסד בקואליציה משותפת איתו במסגרת 'החזית הלאומית המתקדמת' השולטת בסוריה והמורכבת ממפלגת הבעת' הפאשיסטית ומשת"פיה הנרצעים, בניגוד לכוחות פוליטיים אחרים הנמצאים שם באופוזיציה? השירות שהם מעניקים לאסד יהיה לתמיד אות קין על מצחם כמו שהשירות לחומייני ברדיפת האופוזיצייה האיראנית הפך לאות קלון נצחי על מצחם של הקומוניסטים באיראן. (אגב, כ'אות תודה' על שירותם חומייני טבח בהם כראוי למשת"פים שסר חינם ואין עוד צורך בהם).

 26. "הזית הלאומית המתקדמת" השולטת בסוריה הגיב:

  מתוך ויקיפדיה:

  The National Progressive Front (Arabic: الجبهة الوطنية التقدمية‎, al-Jabha al-Wataniyyah at-Taqaddumiyyah, NPF), established in 1972, is a coalition of political parties in Syria that support the socialist and Arab nationalist orientation of the government and accept the "leading role in society" of the Arab Socialist Ba’ath Party)…

  The NPF is composed of eleven political parties:
  Arab Socialist Ba'ath Party…
  Syrian Communist Party (Khalid Bakdash faction)
  Syrian Communist Party (Yusuf Faisal faction)

 27. אשר פרוליך הגיב:

  ל"חשבון נפש":
  אתה צודק.הגיע הזמן לחשבון נפש ובדיקה ,לאור עובדות העבר,של הנהגת מק"י.ללא פשרות וללא טיוחים.ללא פחדים וללא כפיפות לשום דבר,פרט למרקסיזם אומניסטי ,וסולידריות עם העובדים מכל העמים.

 28. זה מדהים שהקומניסטים כבר 40 שנה בברית הגיב:

  עם הבעת' ועם משפ' הרודן אסד לדורותיה ומשרתים אותם בצייתנות מוחלטת, כולל בטבח הנורא שאסד האב ערך בתושבי העיר אל-חמה לפני 30 שנה שבו נרצחו רבבות בני העם הסורי. עם 'רקורד' כזה לא פלא שהם תומכים כיום בבנו רוצח ההמונים, ובעקבותיהם גם חבריהם במק"י ובחד"ש.

 29. אשר פרוליך הגיב:

  אינני חושב שהנהגת מק"י/חד"ש תומכת ברוצח אסד,אבל רואים אותו כהרע במיעוטו.כאלטרנטיבה רואים חבורות של קבוצות שונות כפופות לארה"ב ואירופה,כחזית נגד אירן ,רוסיה וסין.יתכן שמשטר שאחרי אסד יהיה כזה,ויתכן שלא.במקרה של ספק כזה,העמדה הנכונה צריכה להיות "לא זה ולא זה".המאבקים בעולם הם לא רק בין המזרח למערב.יש צד אחד נוסף,בד"כ רדום,שקט,לא רואים אותו ולא שומעים אותו: המוני העובדים,העניים,המובטלים,המדוכאים,הנרדפים,המשלמים את מחיר מאבקים אלה בדמם.עם הצד הזה הייתי מצפה שמק"י/חד"ש יעמוד בצידו ללא סייג.

  • הקומוניסטים ראו גם בחומייני את 'הרע במיעוטו' הגיב:

   מה שלא הפריע להם לתמוך בו וב'מהפכה האיסלאמית' שלו ובטבח מתנגדיו הפוליטיים, עד שהוא פנה נגדם והחל לטבוח גם בהם. התמיכה ה'ביקורתית' שלהם ברוצח אסד היא לא יוצא מן הכלל, אלא הקו האופייני למדיניות שלהם של תמיכה בכל מי שמתנגד לשטן הגדול ארה"ב ולשטן הקטן ישראל. אופי המשטר 'האנטי-אימפריאליסטי' שבו הם תומכים וכמות הרציחות שהוא מבצע משניים לחלוטין לעומת המטרה העליונה של לפגוע ב'אימפריאליזם האמריקאי' ובציונות.

 30. אנג'לו איידן הגיב:

  באתר של הגדה השמאלית, התגובה הזאת של חנין מופיעה בתור מסכמת ויכוח שבהכרח יתמשך אפילו אחרי הוועידה ה-26 של מק"י, בתוכה ומחוצה לה. וזה אל אפם של אלה אשר פסלו את פרסמה של ההתייחסות שלי לתגובה הימנית הזאת, שנוח לה להופיע כאילו לא מסוגלת "לראות מציאות מורכבת, מבלי לפשטה לשחור וללבן" (אורי וולטמן – כאן למעלה).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים