הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות"אנו מתנגדים לכל התערבות צבאית מבחוץ או מבפנים. המהפכה הסורית צריכה לדבוק בדרכה הלא-מזוינת", כך אמר בריאיון היתם מנעא, נציג של הוועדה המתאמת הלאומית למען החלופה הדמוקרטית בסוריה. מנעא שוחח עם כתבת העיתון הקומוניסטי האיטלקי "איל מניפסטו" עם בואו לרומא כדי להשתתף בדיון שנערך בבירת איטליה על האביב הערבי. במפגש היו אמורים להשתתף גם נציגי האופוזיציה הנתמכת על ידי המערב – אבל ברגע האחרון החליטו שלא להגיע.  מנעא מתגורר בפאריס ובעבר היה פעיל בנוער הקומוניסטי הסורי. כעת הוא מגדיר את עצמו כאיש שמאל עצמאי, אך הוא מבהיר שבוועדה המתאמת ישנם גם פעילים קומוניסטים.

mannaהיתם מנעא

ש. על פי ידיעות שפורסמו באירופה, קבוצה של חיילים צרפתיים נעצרה בסוריה בעת שעסקו בתדרוך של קבוצה אסלאמית מזוינת. נדמה לי שאנו שבים לתסריט לוב, נכון?

ת. שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה לא סובל נשים הלבושות על פי כללי ההלכה המוסלמית והלומדות בבתי ספר תיכון בצרפת. אך זה לא מפריע לז'ופה לממן את הימין האסלאמי והניאו-ליברלי בסוריה. ייתכן והוא סבור ששבנו לשנות ה-40 ואנו חיים בעידן המנדט הצרפתי על סוריה. אנו לא זקוקים לכסף ולנשק מן המערב. אנו זקוקים לסולידריות הפעילה של כל התנועות והאישים המתקדמים בעולם – ובייחוד הערבים. אין ספק שמקור האלימות והדיכוי הוא משטרו של אסד, כולל הסחרור המזוין של החודשים האחרונים. אבל ההתערבות הזרה לא תורמת דבר כדי לצאת ממעגל האלימות. להיפך הוא הנכון. התערבות זו מרחיקה את ההמונים הנאבקים למען דמוקרטיה, ובכוחה להעמיק את הפילוגים הקיימים על רקע דתי או עדתי. אנו לא מעוניינים להפוך ללוב שנייה.

ש. על פי ידיעה אחרת, שפורסמה ב"הארץ", 49 קצינים מצבא תורכיה נעצרו בסוריה בעת שהובילו נשק למורדים המוסלמים. מדוע ההתערבות הזרה הגוברת בענייני סוריה?

ת. סוריה הייתה למדינה השלישית בעולם ביחס לאוכלוסייתה בקליטת פליטים – רובם פלסטינים. אנו לא מתנגדים לזרים. הם הגיעו לסוריה כי העם הסורי תמיד תמך בעניין הלאומי הפלסטיני. אבל אנו מתנגדים לכל התערבות זרה. אנו לא מעוניינים ב"תווך התורכי". דוברי הקהילות הנוצרית, הכורדית והארמנית הבהירו שיאחזו בנשק במידה ואנקרה תנסה לשלוט בענייניה של סוריה. אנו לא זקוקים לכובשים זרים בדמות של "סיוע הומניטארי". אנו מסרבים להפוך את סוריה לשטח ההפקר של המעצמות הגדולות. במהלך ההפגנות נאמר בקריאות "אנו מודים לתורכיה, אבל הפתרון הוא סוריה". המהפכה בסוריה תתנהל על פי עקרונות הכבוד ההדדי והחירות.

ש. בשבוע שעבר נערך בסוריה משאל עם לאישור החוקה החדשה ודובר ממשלת אסד מסר שהיא אושרה ברוב גדול. האם זהו צעד לכיוון הפתרון בדרכי שלום?

ת. בשום פנים ואופן. לאישור החוקה אין כל משמעות פוליטית. כי מאחורי שינוי החוקה לא עומדת אסיפה מכוננת ודמוקרטית, אלא המשטר. כאשר בודקים בעיון את פרטי החוקה עולה כי הנשיא ייבחר, שוב, לכל החיים ושהפרספקטיבה הפוליטית היחידה העומדת בפני האופוזיציה היא להיבחר לראשות הערים – אבל ללא כל ייצוג במנגנוני המדינה. אנו רוצים לשנות את המשטר מא' ועד ת'. אנו זקוקים למדינה דמוקרטית שתכונן יחסים על בסיס הכבוד בהדדי ואי-התערבות עם רוסיה, סין וארה"ב. אנו מצדדים בתכנית הליגה הערבית – תכנית שקיבלה את אישור המשטר. עוד דרשנו מרוסיה ומסין לעמוד מאחורי יוזמה חדשה. במסגרת היוזמה נפגש כל הצדדים במטרה לשים קץ למשטר משפחת אסד, אך בדרכי שלום.

ש. האם זהו פתרון נוסח תימן?

ת. לא, זהו פתרון נוסח סוריה.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  אבל רוסיה כבר מתערבת ומוכרת נשק לאסד,וגם אירן מתערבת ויועצים אירניים נמצאים בסוריה

 2. דמוקרט הגיב:

  קודם כל זה מנאע, ולא מנעא. מאתר המקורב למפלגה דו לאומית אפשר היה לצפות ליתר דיוק בערבית.
  שנית, מנאע אמר בעבר ולאחרונה דברים נוספים, כמו למשל שאסד איבד לחלוטין את הלגיטימיות שלו וצריך להתפטר ולצאת לגלות (חד"ש יצאה להפגנה מול קונסולית צרפת כשסרקוזי קרא לו להתפטר..), וכן דברי שבח רבים על עבד אלמונעם אלפותוח, מבכירי האחים המוסלמים לשעבר המועמד לנשיאות מצרים. כנראה שעבור מנאע האיסלאם הפוליטי הוא לא "ציר הרשע" לעת מצוא. עמדות ד"ר מנאע ראוית לכבוד, גם אם לא להסכמה מלאה, ווראוי שחד"ש תלמד ממנו מעט איזון

 3. גרשון הגיב:

  כל זה טוב ויפה, אבל איך מגיעים לשם בלי התערבות חיצונית?

 4. אשר פרוליך הגיב:

  לא לשכוח שלרוסיה יש בסיס צבאי ימי בסוריה.בשביל מה צריכה רוסיה בסיס צבאי בים התיכון?
  לסוריה התערבות גלוייה בלבנון,בשירות אירן,ומחמשת את חיזבלה בטילים ובנשק ואף מאיימת על השלטון שם.
  צריך להבין שהמציאות הגיאופוליטית של סוריה ,כמו של כל המדינות באיזור,היא לא "מרחב סטרילי",מנותק ממה שמתרחש מסביב,וכל הסקירות המתעלמות מהמציאות המורכבת והמורחבת
  כולל משחקי כוחות המעצמות,פשוט טועה.

  • כתם דם מכובס הגיב:

   אין באמת קשר למעצמות, די עם הקלישאה המעייפת והתלושה הזאת, העניין הוא עניין של הערבים בתוך עצמם, עניין מורכב, אבל שייך בעיקר אליהם ונובע משנויים חברתיים ופוליטיים באזור, מאבק לחברה חופשית ודמוקרטית אל מול פנומנטליזם דתי ואסלם קיצוני, רצון לאיחוד וסולידריות מול סכסוכים כתתים ואתניים, תרבות וערכים ערביים מסורתיים אל מול ערכי החברה המערבית והמודרנית, האשמת המערב וישראל בכל הבעיות והרע במזה"ת לבין ניסיון לשנות את ערכי החברה הערבית ולשפרה, זה המשחק האמתי וצדדים רבים לו. כל הניסיון הזה לתאר את העולם כלוח שחמט של ה"אימפריות הגדלות" מגוחך והתעסקות בעניינים תפלים ונשמע כמו קלישאה שכבר בשנות השישים נשמעה שחוקה ומיושנת. תתבגרו.

 5. שמעון הגיב:

  חשוב להניח לסורים לפתור את בעיות המשטר והדמוקרטיה שלהם בכוחות עצמם. כאשר יסתיים התהליך,לאחר ההתערבות הסינית והרוסית… ישארו רק עלווים בסוריה. פתרון נפלא. הרי ניתן להמליץ עליו,גם לנתניהו, לעבור,בגדה ובעזה משימוש במתנחלים ובמג"ב לשימוש בחיל האויר ובשריון. התוצאות הצפויות יהיו ,כמו אלה שבסוריה, רוב יהודי מוחלט בגדה ובעזה. ניתן יהיה ,עדיין להקים כאן שתי מדינות, זו הדתית וזו החילונית (עם מובלעות חרדיות בבני ברק,ירושלים,מודיעין עילית ובית"ר עילית)…ובא למזרח התיכון הגואל.

 6. דברים מוזרים קרו עם ה'ראיון' הזה הגיב:

  האם כתבת 'איל מניפסטו' האיטלקי באמת שאלה את המרואיין על ידיעה שהתפרסמה בישראל בעיתון 'הארץ', או שמא מי שהביא לכאן את הראיון שירבב לתוכו 'תוכן' המתאים לעמדותיו? מסופקני… הזיופים (בתוכן, בתמונות וכו') הם חלק בלתי נפרד מה'מסורת' הקומוניסטית עוד מימי לנין וסטאלין, וכדי לברר את העניין צריך לדרוש מהמערכת להביא את הלינק למקור האיטלקי כדי שנדע באמת במה מדובר. אל דאגה בנוגע לשפה, יש פה מספיק אנשים המבינים איטלקית, חוץ מזה יש היום את גוגל תרגום… די לניסיונות לעבוד עלינו ולמכור לנו לוקשים!

 7. בראיון אכן צוטטה הידיעה מ'הארץ'... הגיב:

  אבל למרות זאת התרגום עוות וזוייף במקומות שונים כדי להתאימו לעמדות המתרגם. למשל בקטע האחרון הציג המרואיין את הדרישה לרוסיה וסין ליזום ועידה בין הצדדים שמטרתה תהיה Per farla finita con la famiglia Assad. כלומר: לשים קץ (לשלטון של) משפחת אסד. אבל בטקסט שהובא ב'גדה השמאלית' נכתב: "במטרה לשים קץ למשטר משפחת אסד, אך בדרכי שלום." הסיפא היא 'תוספת', כלומר עיוות וזיוף הטקסט כדי להתאימו לעמדתו הפוליטית של המתרגם (או העורך). וזאת רק דוגמא אחת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים