הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 במרץ, 2012 29 תגובות

עקרונית, צודק דב חנין במאמרו, כשהוא קובע שמשטר אסד בסוריה אינו ראוי לתמיכה של השמאל, בעקבות הדיכוי הברוטאלי של הפגנות מחאה אזרחיות. חנין בוודאי צודק כשהוא קובע שיש להתנגד למעורבות ולהתערבות אימפריאליסטית בסוריה. מק"י וחד"ש צודקות בהסתייגות מהמשטר הסורי וצודקות בהתנגדותן להתערבות של ארה"ב-נאט"ו בסוריה. אך שתי המסגרות נמנעות מנקיטת עמדות קונקרטיות לגבי מהלך ההתפתחויות וספק רב אם דבריו של דב חנין ועמדת מק"י-חד"ש מגיעים לכדי עמדה רצינית ומעשית לגבי המתרחש בסוריה. יש מידה לא קטנה של התחמקות מצערת מנקיטת עמדה ברורה וחד משמעית. עמדה זו אינה עונה על שאלות מרכזיות שהן על סדר היום.

soriahafganot_ap

יש לדון ברצינות בטיבו של המשטר הסורי בהשוואה לכלל המשטרים באזור, כדי לעמוד על הבדלים חשובים שיכולים לאזן במשהו את התמונה. חשוב מאד להביא בחשבון את עמדת מנהיגי גוש המדינות המתקדמות באמריקה הלטינית המלמדים זכות על המשטר הסורי. יחד עם זאת, אני מבין היטב ללבם של החברים המבקשים להוקיע פגיעה באזרחים מפגינים התובעים את זכויותיהן הצודקות ולהדגיש את התנגדותנו למעשים כאלה. אך מוטל על השמאל לעקוב אחרי כיוון ההתפתחויות העיקריות ולהגיב גם עליהן, בהמשך לעמדות עקרוניות. תוך כדי כך עלינו לענות על שלוש שאלות דחופות:

 1. מה משמעות מעבר המוחים מהתנגדות עממית אל מרד מזוין? מיהם הכוחות שהחליטו על כך ועל מה הם הסתמכו?  האם אין יסוד להערכה שהאמריקאים עודדו את הגורמים הקיצוניים ביותר של המורדים לסרב לכל אפשרות של הידברות?
 2. האם זריקת "הקלף הסוני" על ידי המורדים והאיסלמיזציה של המרד לא הקשיחו את עמדות הממשל הסורי?
 3. והחשוב מכל: מה עושים כדי להפסיק את ההרג?

ברור שהשמאל לא יכול לתמוך ביוזמות האמריקאיות המכוונות להכנת הקרקע להתערבות. יש סימוכין לכך שהעמדה של רוסיה, סין וקובה כוללת סיכוי כלשהו לפשרה והפסקת שפיכות הדמים. לנוכח אופי הכוחות הנאבקים בסוריה, ברור שפשרה כאובה ככל שתהיה עדיפה על ניצחון של צד כלשהו. תפקיד השמאל הוא לתמוך בכל יוזמה להפסקת ההרג ולגיבוש פשרה המקיפה את כל הגורמים המדיניים בסוריה.

בנושאים אלה, לצערנו, מק"י-חד"ש לא נוקטת בעמדה מעשית. החולשה הבולטת ביותר בעמדת דב חנין (ובזו של מק"י-חד"ש) היא ניתוק הניתוח שלהן מההכנות האינטנסיביות למלחמה נגד איראן. אינני נימנה עם אוהדיו של אחמדינג'אד או של משטר האייתולות האיראניות. אך השמאל חייב להכיר בזכות העם האיראני וממשלתו להתנגד לתוכניות המלחמה נגדם וכי התנגדותם סבירה ומובנת. ולא במקרה, נשיא ארה"ב, ברק אובמה וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו המכינים מלחמה נגד איראן, רואים באסד אויב שיש לסלק בכל מחיר. לכן, לנוכח מלחמת האזרחים בסוריה עלינו להביא בחשבון עמדות הצדדים לגבי תוכניות המלחמה נגד איראן. לסוריה עמדה ברורה נגד התוקפנות הישראלית-אמריקאית נגד איראן וראוי להביא גם את העובדה הזו בחשבון. האחריות מחייבת לעשות כל דבר אפשרי לחזק את כוחות המתנגדים למלחמה באיראן.

תגובות
נושאים: מאמרים

29 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  האם לא ברור שיחסי הכוחות בין המורדים לשלטון בסוריה לא מאוזנים כלל?למורדים אין טנקים,תותחים,מטוסים.הצבא הסורי משתמש ללא הבחנה בכל האמצעים שיש לה למלחמה כללית
  האם לא ברור שהצבא הסורי מפגיז שכונות אזרחיות?,מפגיז בתים שאין בהם צבא,רק אזרחים לא חמושים? האם לא ברור שה"הרג " הוא ברובו של אזרחים,ולא דבר אבסטרקטי,?
  איך אפשר לדבר על "פשרה" עם משטר של רוצחים? איך אתה,הכותב ,מדבר על "זכות העם האירני וממשלתו להתנגד לתוכניות המלחמה נגדו"."ממשלתו" של העם האירני מדכאת את הקומוניסטים והמתנגדים ורוצח בהם ללא רחם

 2. ק.א. הגיב:

  אין "מורדים" בסוריה, די. חוליות חיסול הוכנסו לסוריה וקטלו בני אדם ללא הבחנה: אזרחים, שוטרים, מכל הבא ליד. לתוך הברדק הזה התחילו אמצעי התקשורת במערב עדויות מפוברקות. הכל במטרה ברורה לדרדר את סוריה לקראת ל Regime change. לפושעי האימפריה יש נסיון רב בזה! מסתבר שזה לא כל כך קשה לביצוע, רק צריך לתכנן את זה כמו שצריך. זהו מבצע צבאי-תקשורתי מהונדס היטב. היינו בסרט הזה אין ספור פעמים. הכל שקרים ועד היום טבעם של הפושעים הללו טרם נקלט. ישנם עוד הרבה בני אדם שממאנים להפנים זאת. מייאש אך לא מפתיע.

 3. ע.ג. הגיב:

  שוב הצביעות הרגילה. המשטר של אסד אינו ראוי לתמיכה של השמאל. כבר מזמן לא שמענו אמירות מינוריות כל כך. בישראל נהרגו 12 פורעים ערבים והשמאל טען שזו סיבה מספיק טובה להרוס את מדינת ישראל ושאין הצדקה לקיומה. אבל אסד רוצח קרוב ל-10000 מאזרחיו וכל מה שיש לקומוניסטים להגיד זה פויה, נו נו נו ילד רע. אפילו לא אמא תקרא לשוטר. בטח לא כי השוטר אמריקאי ויותר טוב שיהרגו עוד עשרת אלפים אזרחי סוריה ובלבד שהמערב לא ירויח מהפסקת הלחימה. ומי המאורות הגדולים שיכולים להשכין שלום? רוסיה קובה וסין.ושלא נבכה מצחוק וצער?

  • הצדקה לקיומה הגיב:

   ישראל קמה על טיהור אתני של כמיליון בני אדם (שהם כיום כחמישה מיליון פליטים) וחורבות של כשש מאות ישובים פלסטינים. על דיכוי ושלילת זכויות בסיסיות של כשלושה וחצי מיליון בני אדם בשטחים הכבושים, על גזל אדמות בכל שטחי 48 ו-67
   אז יש הצדקה לקיומה

   • שי הגיב:

    מלחמת 1948 פרצה עקב סירוב הערבים להחלטת האום על הקמת 2 מדינות . יהודית וערבית . 3 שנים לאחר השמדת יהדות אירופה הלכו הערבים בדרכו של היטלר וניסו להשמיד את הישוב היהודי בארץ ישראל . נסיון זה נכשל . בל נשכח שמספר הפליטים הערביים שברחו לא עלה על 600 אלף . בחלקם הגדול הם עזבו הודות לתעמולה הערבית שהבטיחה להם שהם יחזרו לבתיהם יחד עם הצבאות הערביים המנצחים. חלק ברח מהפניקה והפחד שקיים בדמיון המזרחי. בל נאשים את עצמינו בסבל הערבי שאחראיםלו הערבים.עצמם.

  • גיא הגיב:

   אפילו לא זה.לא מזמן התקיים בחיפה כנס של תמיכה באסד (לא טעות!) וכמובן ישראל הואשמה באחריות.אז קודם אתם צריכים לברך כל יום את ישראל על כך שהיא קיימת ויש את מי להאשים בכל דבר ולגבי הצביעות הרי אתם אלופים

 4. דרור בל"ד הגיב:

  "ברור שהשמאל לא יכול לתמוך ביוזמות האמריקאיות המכוונות להכנת הקרקע להתערבות". לא כל כך ברור
  http://www.mysay.co.il/articles/ShowArticle.aspx?articlePI=aaamrj

  "מה משמעות מעבר המוחים מהתנגדות עממית אל מרד מזוין"? נו, מה באמת? שאל את אריק שרון.
  על החשוב מכל לא ענית: מה עושים כדי להפסיק את ההרג? את אסד יש להוריד או לתפסו חי ולהסגירו להאג. יהא אשר יהא המחיר ותהיינה אשר תהיינה ההשלכות הפוליטיות, אסד לא יכול להחשב כמנהיג לגיטימי. כל שאר הדברים שהעלית כאן לא רלוונטיים.

  • ק.א. הגיב:

   1) פשטני מדי דרור. הפושעים (מבחוץ) שאירגנו לו את זה לא הותירו לו הרבה ברירות. וכאילו שאם אסד היה עוזב בגלל "המצב" לא היתה אלימות… 2) אין זה אפשרי להכתים אי-התערבות באופן שעושה אבנרי. 3) ולבסוף, סלח לי אך לדעתי מעמדתך זו הדרך להתיישבות על החמור (מהסיפור של א-סכאכיני) היא קצרה למדי…

   • דינו הגיב:

    בדחילו ורחימו, אם יתאפשר לי להעיר מספר הערות ענייניות :
    1. אסד הוא הפושע הראשי בסיפור הזה, והוא זה שלא הותיר ברירה בפני האזרחים המורדים, כך שהם נאלצו לאחוז בנשק.
    בכל מקרה אם הוא יעזוב לא תהיה אלימות כפי שמתרחשת עכשיו, תחת ניצוחו הטוב והמיטיב.
    2. אי-התערבות "הוכתמה" על- ידי רוב המגיבים בגדה השמאלית בדיוק מאותן סיבות של אבנרי, אולי בניסוחים שונים, ולכן זה בהחלט אפשרי.

   • דרור בל"ד הגיב:

    בוודאי שפשטני מדי. דיון המגביל את אורך התגובה לא יכול להיות אפקטיבי ולא יכול להתקדם לשום מקום. כולם נחרדים מהטבח בסוריה. האם לדעתך אין לאסד יד בדבר? ההפגנות בסוריה התחילו, כמו בכל מקום אחר, בהפגנות עממיות. מה קרה מאז? לא יודע. אני מסתמך על דעתם של אינטלקטואלים פלסטינים המהווים את דעת הרוב בציבור זה. כותב עודה בשאראת: "אם הכוחות המתקדמים לא ינקטו עמדה, שלא יבואו בטענות לפצוע הסורי שפונה למערב". מי זה הכוחות המתקדמים לדעתך? http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1655556

 5. שמעון הגיב:

  שלוש סוגיות- (1) מי היא סוריה האמיתית? במשטר דקטטורי או סמי דמוקרטי, כמו זה הרוסי, אינך יכול לדעת במי אתה עומד לתמוך. (2) מדוע הטיעון המתייחס לסוגיה הסונית – עלווית, שמבחינת הישראלי והלא מוסלמי היא סוגיה כמותית (שלא כסוגיה השיעית, שהיא ,בהחלט סוגיה איכותית), מדוע הטיעון הזה לדעת קמינר אינו תופס? (3) מדוע אבותיה של מקי-חדש והמפלגה עצמה, עוסקות ,כל ימיהן ותולדותיהן באבחנות הדקיקות שבין המעשי לבין עקרוני, כאשר,מה שיקרה הוא שיקרה? .אשר לסוריה, כמו במשחקי הבורסה, נא לנבא מי ינצח ונפתרו הסוגיות.

 6. ג'מאל עאשור הגיב:

  במשטר שבו זכויות בני האדם נרמסות ושבו ארגוני זכויות אדם לא יכולים לפעול שם בגלוי כנגד הממשל הטובח בעמו אין למשטר הזה זכות קיום ולא משנה אם הוא פרו אמיריקאי או אנטי אימפריאליסטי ואפילו אם הוא נחשב לסוציאליסטי. אם אכן, כפי שמטיחה המציאות בפנינו, מדובר במשטר רודני ואכזרי כלפי בני עמו, כיצד אנחנו הקומוניסטים יכולים להגן על משטר שטובח בעמו ולתבוע{בצדק} ממדינת ישראל להפסיק לדכא את העם הפלסטיני. כיצד ניתן לתת אמון במשטרים טוטליטריים ולסמוך על מילתם. לעולם לא יכול להאמין בשליט אכזר ומושחת כלפי בני עמו ו

 7. דינו הגיב:

  השאלה הראשונה שמעלה קמינר ("מה משמעות מעבר המוחים מהתנגדות עממית אל מרד מזוין וכו'") היא היתממות קיצונית, שכן הכל ידוע וברור: המוחים החלו בהפגנות לא אלימות ואז נתקלו באלימות קיצונית ומתמשכת.
  ברור שבשלב כלשהו אדם יכול ליטול נשק לידיו לשם הגנה עצמית ולשם מלחמה אל מול פשעים נגד האנושות המבוצעים כנגדו.
  צריך גם להודות סוף סוף שבשאר אסד היטל בכל מי שרצה להידבר, בהכריזו עלרפורמות מזוייפות והפסקות אש שקריות. מה גם שמדובר ללא ספק באדם שמקומו בבית הדין בהאג (כנאשם), ולא ליד שום שולחן משא ומתן.

 8. מסר של AVAAZ-תרגם גדעון גיתאי הגיב:

  4 עיתונאים מהמערב חזרו מבאבא עמר, כשאימה עוד בליבם. בתמיכת AVAAZ הם ניצלו, כמו עשרות פצועים מאיזורי הירי הקטלני של הצבא הסורי. אך רבים מהמצילים הפעילים ניספו. אבו חאנין, משורר בן 26 היה אחד ממארגני מבצע ההצלה. בשיחתו האחרונה עם משרדנו בביירות הוא קרא בקול רם את צוואתו, וסיפר היכן הוא וחבריו קברו את שני העיתונאים שנהרגו. מאז באבא עמר הוא "חור שחור", רק מחאות ההמונים על הטבח ממשיכה. והנאו"ם מדווח על 9,000 הרוגים פלוס.

 9. דמוקרט הגיב:

  1. השימוש החופף במונחים כמו סוריה/העם הסורי/העם האיראני וממשלתו מיותר. אלה אינם מושגים חופפים. אם ב"סוריה" הכוונה לממסד השלטוני, וודאי שהוא אינו תואם את רצון העם הסורי, שגם הוא אינו אחיד. כך גם לגבי העם האיראני וממשלתו- גם הם אינם זהים כמסתבר מפרשת הבחירות האחרונות לנשיאות שהיו מלאות בזיופים, עוד לפני שהבאנו בחשבון את פסיל המועמדים הסיטונית.
  2. השימוש ב"קלף הסוני" נעשה ע"י המשטר שהוא עצמו חד-עדתי.
  3.ארה"ב הצהירה בפעם המי יודע כמה שלא תתקוף בסוריה. אבל איראן אכן מאוימת, וזכותה להתנגד.

 10. דינו הגיב:

  צריך להודות שגם העמדה של סין ורוסיה לא נקייה מאינטרסים.
  קמינר מציג אותן כשתי מדינות שוחרות שלום, אחווה והידברות, כאשר המציאות הפוכה לחלוטין:
  רוסיה פלשה לגרוזיה ללא בעיות או עכבות רק לפני שלוש שנים, והיא מעורבת "עד הצוואר" באספקת נשק למשטר האיימים בסוריה. סין לעומתה רומסת את זכויות הטיבטים ומתנחלת שם בצורה שגורמת להתנחלויות הישראליות להיראות כמו קייטנה של קק"ל.
  סיכויי "ההידברות והפשרה" כשלעצמם קלושים: רודנים מסוגו של אסד לא יורדים מכסאם עד שהחרב לא על צווראם, וגם העם לא יסלח להם, בצדק גמור

 11. ג'מאל עאשור הגיב:

  מי שאינו סומך על אף אחד ומשקר לכולם, מסתבך. לפעמים השקר הטוב ביותר הוא האמת.קמינר וחבריו מראים מה קורה למשוכנע בצדקת דרכו, אבל אינם יודעים למצוא להם בעלי ברית. קמינר וחבריו מזכירים לי שהפוליטיקה היא עבודה קשה שלא מתאימה לכל אחד, גם אם הוא נועז וכריזמטי.
  קמינר לא קורא כנראה איך חבריי במפלגה מגינים על אסד ומשטרו כ"מגן על העם הערבי" מהמזימות האימפריאליסטיות ,איך הם מוכחים או מציגים עולמות שבהם המוסר והמצפון פשוט אינם קיימים והם עושים את זה בשם המוסר שלהם נגד המוסר של המערב.

 12. ראובן קמינר הגיב:

  אני מאד מצטער אך הלינק באנגלית. הכתבה המפורטת מאוששת את קביעתי שהמעבר מהתנגדות אזרחית בלתי אלימה אל מאבק מזויין לא היה דבר "טבעי" אלא חישוב פוליטי קר של אלה שביקשו למשוך את המערב לצידם. אך במהלך הטבעי הזה הם בינאומו את הסכסוך הסורי הפנימי והפכו את המרד לכלי שרת של האמריקאים ובעלי הברית שלהם.
  http://www.jadaliyya.com/pages/index/4593/opposition-to-the-syrian-opposition_against-the-sy

  • דינו הגיב:

   לקמינר: התחלתי לקרוא את המאמר בלינק שצירפת ועצרתי כבר לאחר הפסקה הראשונה,
   שהיא כשלעצמה כבר סותרת ושוללת נכונות של הפסקת האש , פשרה ורפורמה.
   כך נאמר שם:
   "למשטר הסורי אין זכות להישאר בשלטון, וזה היה נכון גם לפני שהחל לדכא את ההתקוממות באלימות .. והבה נהיה ברורים: המשטר הסורי אינו מסוגל לרפורמות".
   ובכן, רק מהפסקה הזו עולה שהמשטר בסוריה אינו לגיטימי והוא חייב להתחלף, אני תוהה האם הפנמת קודם כל את החלק הזה במאמר לפני שאימצת את המשכו?

  • דינו הגיב:

   הכתבה לא ממש מוכיחה משהו, מלבד העובדה לפיה אי אפשר יותר לנהל מאבק לא אלים כנגד המשטר הסורי, ושהמועצה הלאומית הסורית נאלצת לגייס כל דבר כדי להפסיק טבח של אלפי אזרחים.
   כל שאר הטיעונים במאמר הם דמגוגיה ותו לא, כמו למשל סעיף 8 (רוצים דמוקרטיה אך ממומנים ע"י דוחא וריאד),
   שלא לדבר על סעיף 5 המדבר על עמדה בנושא רמת-הגולן: באמת, בסוריה מתחוללות זוועות שהאזור לא ראה הרבה זמן, אלפים נרצחים ומעונים, וכותב המאמר מגנה את המועצה הלאומית הסורית על כך שעמדתה בנושא הגולן דומה לזו של אסד..?
   יש גבול לאבסורד

 13. אנשים נטבחים, דיקטטורה רצחנית הגיב:

  אנשים נטבחים בתותחים על שכונות מגורים. פצועים אזוקים ומעונים בשוטים בבתי החולים הצבאיים. נשים נאנסות, גרונות ילדים משוספים, והשליט האנטי-אימפריאליסט הוא שמש העמים. טוב, נכון, לא שמש העמים, אבל בכל זאת… הירח ושבעת הכוכבים. המפלגות הקומוניסטיות הקיקיוניות של העולם הערבי (ובראשן של לבנון) מדברות גבוהה גבוהה על "מעורבות זרה" אבל לנגד עיניהם עומדת האמת הערומה של החשש מן התנועות האסלאמיות והנאמנות העדתית למשפחות. קומוניסטים לא ערבים חוזרים כהד חלול על הסיסמא המשתלבת (כביכול) בדוקטרינה המרקסיסטית.

 14. קורא תל אביבי הגיב:

  מר קמינר איך אינך רואה את הכרסום המוחלט בעמדתך בגלל הזיוף התמידי שקיים בה: סין מדכאת וכובשת את טיבט באמצעות התנחלות המונים סינים ודיכוי מוחלט של חופש הפולחן הטיבטי, רוסיה ביצעה מעשי טבח והרג שלא יאמנו בגרוזני ואלו הם האבות המוסריים של הרוצח בשאר. ברורה לי עמדתך השוללת את ארה"ב ובעלת בריתה הציונית אבל מה יהיה על המוסר המרקסיסטי האמיתי? ועל הרצון לסכל כל אויב אנושות באשר הוא כולל המשטר הסורי הרצחני?

 15. מיכה רחמן הגיב:

  אין שום מחילה לטבח ולפגיעה המחרידה בזכויות האדם בסוריה.

  קודם כל צריך לגנות את הטבח שמבצעים אסד וחייליו בסוריה. אנחנו מתבססים (תמיד) על דיווחי העיתונאים זה נשמע אמין. עינויים של פצועים., סגירת בתי החולים, הפצצה של אזרחים. כל אלה מעשים שאדם הגון איננו יכול לעמוד מנגד כשהם קורים. בושה מוסרית להתחיל ולחשב לנוכח המעשים האלה חישובים פוליטיים אידיאולוגיים נוסח בעד או נגד האימפריאליזם. קודם כל צריך לקרוא באופן חד משמעי לכל חיילי הצבא הסורי לסרב! יש מעשים שאדם הגון אסור לו לעשותם גם לא כנגד האימפריזם

  • נכון אבל לא מספיק הגיב:

   המשטר של אסד נוכח הדיכוי והטבח ראוי שיפול. זה לא אומר שמעבר לכך צריך לעצום עיניים מול מזילי דמעות התנין למיניהם.
   ארה"ב ובעלי בריתה לא ינקפו אצבע נגד משטרים זוועתיים ככל שיהיו כל זמן שאלו משרתים את האינטרסים האימפריאליסטים שלהם. הם תמיד יופיעו כמגיני זכויות האדם רק נגד משטרים שלא הולכים בתלם.
   המאבק הדומיננטי של תקופתנו הוא נגד האימפריאליזם בדמותו הגלובלית והניאו קולוניאלית.
   המהלך ההיסטורי הוא פתלתל אך בסופו של דבר האימפריאליזם לא יוושע מנפילת אסד ולא יפול מחר אם ישאר על כנו.

   • דינו הגיב:

    הדיון יותר רחב מאשר "מי מזיל דמעות תנין ומי לא". עובדה היא שישנם מספר מגיבים המטילים ספק אפילו באמינות הנרטיב המתאר את שמתחולל בסוריה, כך שאין אפילו baseline רציני לדיון.
    אלו הטוענים שכל האלימות בסוריה היא באשמת "כנופיות חמושות" כלשהן שנשלחו ע"י המערב צריכים קודם כל לטול קורה מבין עיניהם ולהודות בעובדות המרות לפני שיטיפו כנגד אימפריאליזם.
    התלונה שלך כנגד ארה"ב נכונה גם כנגד רוסיה וסין ה"פשרניות" לכאורה, שלא מהססות להפעיל אלימות משלהן היכן שיירצו, שלא לדבר על האינטרס הברור שלהן בעד אסד.

    • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

     ארה"ב לא יכולה להתערב כי סין ורוסיה אוהבת ליבך מגינות עליו ושומרת עליו מכל משמר פן אימפריית הרשע שלהם תתמוטת ותגיע לאזור דמוקרטיה.

 16. הסיכוי שאסד ימות מוות טבעי בסוריה הגיב:

  הוא כמו שהקומוניזם יחזור לשלטון ברוסיה.

  סביר יותר להניח שאסד יגמור כמו קדאפי או סדאם חוסיין או קאסם או עבדאללה או חרירי, רוצה לומר: הוא יחוסל ככלב מצורע וגווייתו תיגרר כפגר ברחובות, כמקובל אצל שכנינו.

  ואז יישאר מכל ה'תיאוריות' של קמינר בערך מה שנשאר מבניין הקלפים הקומוניסטי במזרח אירופה. כי למה שקמינר מייצג אין שום בסיס חברתי וקיום עצמאי ללא כוחות חשוכים דוגמת משטר האייתולות באיראן או תנועות מהסוג של הבעת' או החיזבאללה, המספקים – עדיין – את כוח האדם ל'מאבקים' שהקמינרים מנהלים.

 17. אשר פרוליך הגיב:

  לראובן:
  האם אתה מעלה על הדעת כאפשרית,התנגדות בלתי אלימה לאסד?אתה לא יודע דבר על הסטוריה של סוריה?אתה לא שמעתה על רדיפה עד מוות של מתנגדים שם,בתקופת אביו של אסד ובנו הנאור?
  איך אתה מדבר על מעבר לא "טבעי" למאבק מזויין של מתנגדי אסד?. האם יש דברים "טבעיים" במלחמת אזרחים או במלחמה בכלל ?האם אתה לא יודע שמלחמה היא ההמשך ה"טבעי" של הפוליטיקה?.מופתע מאוד מהאמירות שלך.

 18. בין הטפל לעיקר / בעולמנו הזר הגיב:

  עולם של דמים / וימים אדומים

  ימים של חורבן…

  בין הראוי למצוי / בגבולנו החם

  גבול של טבחים / וזעקות נטבחים

  זעקות של אימה…

  בין הגדה לאמת / בין החי והמת

  חיים של כזבים…

  בין הצביעות לנבלות / בין השקרים למהות

  מהות של תקווה…

  יש בי אמונה שתלך ותגבר / ואת הרשעות תפצח.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים