הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 במרץ, 2012 16 תגובות

שנה נוספת ברציפות, שביישובי האזור נשמעות אזעקות והתפוצצויות של רקטות, פצמ"רים וקאסמים במקום לשמוע את צחוקי ילדנו החוגגים את החג… שנה נוספת שקשה להירדם, קשה לישון, קשה לנשום. הפחדים והחששות מופיעים שוב, חלק ניכר מתושבי האזור בחרדה. האלימות פוגעת בנו פעם נוספת. בצד שלנו ישנם פצועים, פגיעה ברכוש, אנחנו "תקועים" בבית קרובים לחדר המוגן (אם הוא קיים…), בלי לדעת מתי זה ייגמר. האלימות מתחדשת, הטראומה הפסיכולוגית חודרת לתוך תוכנו, ואין לנו מושג מה יהיה המחיר שנצטרך לשלם הפעם. תופי המלחמה נשמעים הפעם חזק מתמיד, ואנחנו תושבי הדרום הופכים להיות אסירי מלחמה.

kipatbarzel

האם אין דרך אחרת? עד מתי האלימות? האם פעם נוספת יגידו לנו ש"אין עם מי לדבר"?

הממשלה מתעקשת: "הם רק מבינים כוח! אנחנו צריכים להראות להם שאנחנו חזקים ולא נכנעים"…כך, הם חושבים, יוכלו להחזיר לנו את השפיות ואת השלום. אך, האם יכול להיות שיש דרך אחרת? האם הדרך שבחרה הממשלה "לטפל" בשכנים שלנו הפלסטינים ברצועת עזה נכשלה? או שאולי הגיע הזמן להציג אלטרנטיבה? אלטרנטיבה של דו-שיח, משא ומתן והידברות שתוביל אותנו לחיים אחרים, נורמאליים יותר.

האם לא סבלנו מספיק במשך השנים? האם לא הגיע הזמן שתפסיקו לשחק בחיינו? גם אם הצד השני מכריז שהוא "רוצה להשמידנו", אסור לוותר לו, אסור לוותר לנו, שוב ושוב עלינו לדרוש להידבר. במקום זאת, נראה שממשלת הימין משתמשת בסרבנות של הצד השני לא כאתגר להתמודד איתו לטובת השקט של כולנו, אלא כתירוץ המאפשר לה להמשיך להשתמש באלימות. ניתן לפענח בקלות את השיקול הקר העומד מאחורי ההכרעות של הממשלה בראשות בנימין נתניהו: כל עוד נמשיך לשמוע את תופי המלחמה, כל עוד נהיה עסוקים בענייני ביטחון, איש לא יעסוק בענייני החברה הבוערים.

אין לשכוח: אלימות גוררת לאלימות קשה יותר, הרג יביא להרג נוסף ולרגשות נקמה ומשני צידי הגבול נמשיך לקבור את המתים – ללא תקווה וללא מחר. יש להקים קול זעקה של אזרחיות ואזרחים: איני מוכן להמשיך כך! איני מוכן להיות אסיר במלחמה שאתם מנהלים בעזה! הגיע הזמן להחליף את הממשלה ואת העומד בראשה.

 • פדרו גולדפרב הוא חבר קיבוץ ניר יצחק שבעוטף עזה.
תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  ברור שגם גם בית הדין בהאג, לא רק הקונגרס, בכיסם.

 2. אתה כובש ומתנחל על אדמות הפילסטינים הגיב:

  הקיבוץ שלך יושב על אדמות הכפר דנגור והשבט ערב-ג'רמאנה. אתה והקיבוץ שלך הם הבעייה. כל זמן שלא תחזיר את האדמות ששדדת לבעליהן החוקיים ותלך משם חזרה למקום שממנו באת (=אירופה), לא יהיה שלום. הנוכחות שלך שם היא פרובוקציה מתמדת בעיני הפילסטינים. מה לך כי תלין על 'ממשלת הימין', כאשר אתה הוא הקולוניאליסט המתחזה ל'איש שמאל' ובעצם נוכחותך בשטח הכבוש אתה הוא הגורם הישיר לסכסוך הדמים?

  • דני הגיב:

   האם לפי ההגיון שלך האמריקאים צריכים לפנות את ארה"ב שכבשו באלימות מהשבטים המקומיים? תושבי צפון אפריקה הערבים צריכים להחזיר, לאלתר, את השליטה לשבטים הברברים שחיו שם בנחת לפניהם? אני חושב שהגישה שלך היא מאד פשטנית וצרה, והצביעות המחשבתית לא מאפשר להתייחס אליה ברצינות, בלי קשר לדעות שמאליות או ימניות.

   • האם לפי ההיגיון שלך היהודים צריכים להחזיר הגיב:

    צריכים לפנות את חברון, ירושלים, בית לחם, ענתות, אפרת, גוש עציון וייתר המקומות שבהם צמח העם היהודי במולדתו ושאליהם הוא התפלל אלפיים שנה אחרי שנקרע ממנה בעקבות כיבוש רומי אכזרי ועקוב מדם, בזמן שהערבים והאמריקאים עוד טיפסו על העצים או נדדו במדבר רכובים על חמורים וגמלים?

    • דני הגיב:

     בהחלט נכון! הוא שאמרתי, הטיעון הלוגי של "אני הייתי פה קודם" הוא טיעון פסול שלא מוביל לשום מקום. כיבוש, גזל, עושק, דיכוי… הן תופעות אוניברסליות שלא ניתן לייחסן לקבוצה אחת בלבד (הבודהה שם לב לכך לפני שנים רבות, ואף פיתח תורה שלמה סביב אבחנה זו – היא נקראת "בודהיזם"). אם נכיר בעובדה שסבל קיים בעולם, וגם ערבים וגם יהודים גורמים לסבל כל יום – או אז, נוכל לחתור לפתרון אמיתי מלא חמלה וכבוד הדדי, ונטול אגו! עד אז … עולם כמנהגו יינהג.

 3. ג'מאל עאשור הגיב:

  מי שנתפס בשקר, אין מאמינים לו גם כשהוא דובר אמת.בארץ העיוורים, סתום העין הוא מלך. והמבין יבין.

 4. ודים הגיב:

  "גם אם הצד השני מכריז שהוא "רוצה להשמידנו", אסור לוותר לו, אסור לוותר לנו, שוב ושוב עלינו לדרוש להידבר"

  איך אפשר להידבר עם אנשים שיורים מאות טילים על מטרות אזרחיות? איך אפשר להידבר עם אנשים שמצהירים כל שני וחמישי שהם לא מכירים בזכותך להתקיים ופועלים בכל הכוח כדי להשמידך?

  המצרים רצו שלום – וקיבלו אותו. הירדנים רצו שלום – וקיבלו אותו. וגם אם השכנים הנחמדים האלה ירצו שלום – גם הם יקבלו אותו. כל עוד הם לא רוצים (והם לא רוצים) – שום הידברות לא תעזור…

 5. אשר פרוליך הגיב:

  פדרו שלום:
  כמו בפיזיקה,נכון שהפעלת כוח גוררת התנגדות של כוח נגדי.נכון גם שנקמה ו"תג מחיר" לא פותרים דבר,להיפך.אבל אני שואל האם דרישה מצידנו להדברות ישנה דבר מה?הידברות עם חמאס?עם הגיאד?.לגופים אלה יש מטרה ברורה: להלחם נגד ישראל עד למחיקתה מהמפה,בכל דרך אפשרית.
  מה האינטרס של ישראל? לכבוש את עזה?,להשתלט שם על אוצרות טבע?.אני חושב שהאינטרס של ישראל הוא שיעזבו אותנו בשקט.יש כאן אסימטריה מוחלטת במטרות.אם תושבי עזה רוצים לחיות בשלום ובשקט,עליהם לבחור בהנהגה המכבדת חיים ולא מוות,קידמה וחופש בעולם הזה

 6. אשר פרוליך הגיב:

  למערכת הגדה:

  הכתיבה של " אתה כובש" היא גזענית ופסולה ואין לה מקום באתר שמאלי,אולי רק באתר של חמאס.
  אני פונה למערכת הגדה לא לאפשר דברי בלה והסתה.

 7. אחד העם הגיב:

  אשר היקר
  לא הבנת את הסרקזם בדבריו של 'אתה כובש'
  סך הכל חושף את ערוות השמאל שמקדש את הקו הירוק
  גם כדי להמשיך להתעלל במזרחים, רוסים, חרדים ועניים שהם תושביהן של ההתנחלויות
  או הפריפריה (שהקו הירוק הוא גזר דין מוות עבורה עוד מימי הפדאיון) וגם כדי לטהר עצמו מהפשעים שהוא עצמו ממשיך לבצע יום יום תחת כסות ליבראלית

 8. ע.ג. הגיב:

  כאשר כתבתי שפדרו לא מבין שהפלשתינים לא רוצים שלום אלא את נפשו ורכושו של פדרו התגובה צונזרה אבל בלי בעיה פורסמה תגובה שכתוב בה שפדרו הוא כובש ורק זריקתו לים היא הפתרון. מסתבר שיש בין עורכי האתר כאלה שלא יכולים לסבול כשמישהו כותב אמת בלתי נעימה אבל אין לו בעיה לפרסם את הדרישה המפורשת שעליה כתבתי. הכל כנראה למען סטאלין והמפלגה.

  • לדעת הפילסטינים פדרו הוא כובש הגיב:

   ובכלל לא משנה באיזה צד של הקו הירוק הוא התנחל. כדאי להזכיר את דברי דיין על קיברו של רועי רוטברג שנרצח 11 שנים לפני 'הכיבוש' של 67'ם ע"י הפידאיון במה שקרוי היום 'עוטף עזה': "דור התנחלות אנו, ובלי כובע הפלדה ולוע התותח לא נוכל לטעת עץ ולבנות בית." האם אבו-מאזן לא דיבר בנאומו באו"ם על "63 שנות כיבוש"? למי הוא התכוון אם לא לפדרו הכובש ב'עוטף עזה'?

 9. האמת היחסית לק.א הגיב:

  גם הנהלת האתר הזה ב"כיסם",האינטרנט בכלל,והם אפילו השתלטו על כמה חדרים בבית שלך…שום מקום כבר לא בטוח!!!!!!!!!!!
  בברכת "יהודו נאצים" "נאצים" "ציונים=נאצים" ננוחם.

 10. ב.ע הגיב:

  פדרו,
  על מה אתה בדיוק לא מתכוון לוותר להם כהשם אומרים השכם והערב שמטרתם היא להשמידנו,
  אני מאוד מנסה להבין את השמאל הישראלי, את ההגיון הצרוף שלו. למרות שמלחמה זה הדבר האחרון שהייתי רוצה ועושה את כל שביכולתי למנוע, אבל המלחמה הוכרזה עליי עוד לפני שקמה לה מדינתי היקרה, עיין ערך קצין האס אס המכובד המופתי של ירושלים, שהתפעל מיעילות הגרמנים בהשמדת היהודים וחלם לייבא את השיטה לא"י על מנת להרוג בנו בסיטונות. צר לי עליך אבל אם אתה לא מוכן להלחם על ביתך תעבור לתל אביב, שם לא יפול כלום "בנתיים".

 11. אשר פרוליך הגיב:

  האלטרנטיבה "או הם או אנחנו",אם מדובר בשטח עד 1967 או בכל "השטחים" בכלל,היא גזענית,לאומנית ויש לדחות אותה,גם כשמתיחסת ל"שמאל" הדוגל בהפרדה לשתי מדינות.עמדה שמאלית אמיתית צריכת לתמוך בדו-קיום במדינה אחת לשני העמים,מדינה בה יש הפרדה בין דת למדינה,חילונית,דמוקרטית ואומניסטית.ה"שמאל" כביכול,מבלי להבין זאת,נפלה במלכודת של האימפריאליזם הדוגל ב"הפרד והמשול",או במלכודת של הלאומנות הערבית.לצערנו,זו לא שמאל אמיתית,שבתמימות או שלא בתמימות שלה.

 12. מתנחל הגיב:

  וודאי,היהודים תמיד אשמים.
  גם כשרוצחים אותם הם אשמים,כשהם כן יוצרים קשר עם משטר האפרטהייד בדרום אפריקה – הם אשמים, כשהם לא יוצרים קשר עם רוצחים מתועבים שיורים בלי הבחנה על אנשים נשים וטף,שמסוגלים לירות בילדים ובנשים חסרי ישע בלי להנד עפעף – הם אשמים. כשהורגים אותם הם אשמים,כשהם הורגים את רוצחיהם – הם אשמים.
  הסיסמה של האתר המתועב הזה צריכה להיות "היהודים הם אסוננו" – אז תוכלו להבהיר את כוונתכם באופןו מושלם.
  (אני לא מתייחס לכתב התמים עצמו אלא לאג'נדה של האתר המזוכיסטי עצמו)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים