הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 באפריל, 2012 19 תגובות

קוראי אתר הגדה השמאלית, רובם ככולם, ערים לכך שהתקשורת הממסדית אינה מהימנה. יחד עם זאת, אין לקורא הממוצע הזמן לבדוק את החומר הרב המוזרם בכיוונו. החלטתי הפעם להתרכז בתרגיל הטעיה אחד – Misinformation – שנתקלנו בו בימים אלה. התרגיל המסוים הזה הוא בעל חשיבות בכך שהוא דומה למיליוני תרגילים דומים המעצבים את דעת הקהל. הפעם התרגיל נשוא הדיון עוסק בסוריה שסביבה מתנהלים ויכוחים רעיוניים ופוליטיים אדירים. אנו בודקים לעומק תרגיל אחד כדי לחשוף את טכניקת הסילופים. על כן, מהפרט המנותח בהמשך אפשר ללמוד רבות על כלל התפקוד של התקשורת הממסדית.

 kofiקופי ענאן

הגיבור בפרק הנוכחי של המשבר הסורי הוא ללא ספק מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי ענאן. ענאן הפעיל כישורים דיפלומטיים מפליגים ביותר כדי להגיע להפסקת אש בתנאים קשים ומורכבים. ההישג שלו הוא כפול ומכופל מאחר שהוציא את העגלה הסורית מהבוץ בניגוד לרצונם ולמורת רוחם של ארה"ב ובעלות בריתה, ובראשם אלופי הדמוקרטיה המוכרים מערב הסעודית ומקטאר.

ברור לכל שהסכם הפסקת האש יהיה נתון ללחצים אדירים. הרי שסיכויי הפסקת האש תלויים בסופו של דבר בהתקדמות בחזית הפוליטית. אך כבר עכשיו אפשר לקבוע שמדובר בהצלחה מדינית ודיפלומטית של רוסיה, סין והגוש המתקדם באמריקה הלטינית בהנהגת קובה וונצואלה. הסכם הפסקת האש הושג ללא עזרתה של וושינגטון ובניגוד לרצונה. הדיונים הקריטיים לקראת הפסקת האש התקיימו במוסקווה, בבייג'ינג, ובטהראן.

מה אמר קופי אנאן למועצת הביטחון…

הפסקת האש כידוע, נכנסה לתוקף ביום חמישי שעבר, 12 באפריל, ב-6:00 בבוקר. אפשר להגיד שהעולם עצר את נשימתו.  כעבור מספר שעות באותו בוקר, לאחר שהפסקת האש אמנם נכנסה לתוקף, התקיים דיון סגור במועצת הביטחון. ענאן דיווח למועצה דרך קישור וידאו מג'נבה. תוך כדי כך שיחרר ענאן הודעה רשמית, שהרי הוא יודע איך לתקשר עם הציבור. על כן, ענאן הנפיק הודעה מוסמכת אישית שלו שבה הצהיר כדלהלן, "סוריה עוברת כרגע רגע נדיר של רגיעה בשטח ויש לחזקו". זה היה המסר היחיד של קופי ענאן. בוודאי שאמר דברים נוספים בפניה למועצת הביטחון הנוגעים לקידום תוכנית ששת הנקודות שגיבש. אך לא הוסיף שום דבר מוסמך מעבר לברכה על כך שיש רגיעה בסוריה. מן הסתם התקיים דיון רציני במועצת הביטחון שבו נאמרו הרבה דברים על ידי הרבה אנשים. כל תינוק פוליטי יודע שבנסיבות אלה אין לסמוך אלא על קומוניקטים רשמיים הנמסרים על ידי גורמים מוכרים.

… ומה לא אמר קופי ענאן למועצת הביטחון

במהלך ערב החג והחג השמיע קול ישראל אין ספור פעמים ידיעה שקבעה שבמועצת הביטחון תקף ענאן את הממשלה הסורית על כך שאינה ממלאת את תנאי הפסקת האש, שהיא מסרבת לפנות את הצבא ממרכזי הערים וכי היא ממשיכה להחזיק בנשק כבד בריכוזי אוכלוסייה. לשמע הידיעה ביקשני חבר קרוב להסביר לו פשר ההתנהגות של הסורים. אך מה לעשות כי הידיעה חסרת בסיס ואינה אלא מהלך של מידע שקרי. נצא ונראה. מאין הידיעה ה"מוסמכת" על כך שקופי ענאן מתח ביקורת קשה על התנהגות הצד הסורי על כך "שאינו ממלא את תנאי הפסקת האש".

במוקד כיסוי התקשורת המערבית של הדיונים הסגורים במועצת הביטחון הובלטה הידיעה הקובעת שענאן תקף את הסורים. הביקורת של ענאן הודגשה מעבר לידיעה על השגת הפסקת האש. הידיעה המרעישה הראשונה על הפסקת האש ועל דיוני מועצת הביטחון נמסרה בשרות החדשות של רויטרס והופצה בעולם כולו. כאן בארץ שמענו את הדברים שוב ושוב בקול ישראל. ממקור זה למדנו שקופי ענאן ראה לנכון, קודם כל וראשית כל, להזהיר את הסורים שלא להמשיך בלחימה, להפסיק את האש ולציית לתנאי הפסקת האש.

בהזדמנות זו נוכל לראות כיצד פועל מנגנון הפצת מידע שקרי. חשוב לעקוב אחר הטכניקה ולעמוד על שיטת הסילוף וההשלכות הפוליטיות שלה. כדי לעזור בביצוע מלאכה חשובה זו, עלינו להתייחס לדיווחים שיצאו מניו יורק, מקום מושב מועצת הביטחון. עלינו לבקש את סבלנות הקורא כשנתקדם צעד צעד.

רויטרס עובדת קשה

"רויטרס" הפיצה ידיעה מרעישה לפיה ענאן מסר לאומות המאוחדות כי סוריה לא עומדת בתנאי הפסקת האש במלואם. הנה הטקסט מ"רויטרס" (הטקסט מתורגם על ידי הכותב, אך נמסר הקישור המלא לידיעה): "שליח הליגה הערבית קופי ענאן מסר למועצת הביטחון ביום חמישי שסוריה לא קיימה במלואם את תנאי תוכנית השלום שלו והמריץ את הגוף בן 15 המדינות שידרוש את פינוי הכוחות והנשק הכבד מהערים, אמרו דיפלומטים במועצה".

על הקורא הזהיר לשים לב למקור עליו רויטרס מסתמך. המקור, או הייחוס של הידיעה, הוא לדיפלומטים במועצה, ולא לדבריו של קופי ענאן או של דוברו. אין ציטוט של דברי ענאן, מצוטטים רק דיפלומטים אנונימיים. מדובר בהיפוכו של מקור מהימן. הרי דיווחים לא מוסמכים מישיבה סגורה על ידי דיפלומטים אנונימיים ובעלי עניין משלהם הוא כחומר בידי היוצר.

"כשנשאל אם ענאן אמר למועצה שהצבא הסורי עדיין מחזיק חיילים וכלי נשק כבדים בערים, השליח ענה "כן". 'ענאן גם דחק במועצה "לדרוש את נסיגת כלי הנשק הכבדים והחיילים' דיפלומט נוסף אישר את הערותיו".

אין לנו שום הודעה מוסמכת של קופי ענאן. יש לנו גרסה מאוד סלקטיבית, של קבוצת דיפלומטים מאוד סלקטיביים, שדיברו באופן אנונימי עם רויטרס כדי להציג עמדה של קופי ענאן שהיא לגמרי לא הגיונית ושאין לה שום אסמכתה מלבד דברי הדיפלומטים האלה. אין שום יסוד אובייקטיבי לקבוע שענאן בחר למתוח ביקורת דווקא על צד משני הצדדים תוך כדי הטלת אשמה כבדה על הממשלה והצבא הסורי.

לפני שנדון בהפצת הידיעה המסולפת הזאת וגלגוליה, רצוי לעמוד על כך שבכל השבוע עד יום חמישי הופצו ידיעות כאילו הצבא הסורי מפר את הפסקת האש. ידיעות אלה היו שתולות בתקשורת שביקשה להאשים את סוריה בהמשך הלחימה. אחרי האשמות כבדות נגד סוריה מדי יום התברר שהפסקת האש נקבעה ליום חמישי בבוקר ושסוריה מקיימת אותה. מסע ההשמצה נגד הסורים על הפרות הסכם האש במשך השבוע עזרו לטשטש את העובדה שסוריה הודיעה על כך שהיא מקבלת את הפסקת האש בעוד שמצידם של המורדים הסורים הודעת ההסכמה התמהמהה עד ליום חמישי בבוקר.

גילגולו של מידע שקרי

נצא לדרך ונבדוק את גורל הידיעה של רויטרס. הג'רוסלם פוסט שלנו נותן את הודעת רויטרס כלשונה. הפגם הוא בכך שהעיתון מוסר את הידיעה מבלי להטיל ספק במקור האנונימי הבלתי מהימן, ומבלי לציין שלא מדובר בהודעה מטעם ענאן.

החשוב ש"רויטרס" מבסס את הידיעה שקופי ענאן האשים את הסורים באי קיום תנאי ההסכם.

"מר ענאן אישר שמה שקרה היום אינו מהווה ציות מלא של ממשלת סוריה… כמו כוחות וכלי נשק סוריים שנשארו באזורי ריכוז אוכלוסיה", אומרת שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס, מזכירת המועצה לאפריל. "הוא הדגיש שחיילים ותחמושת סורית חייבים לחזור לבסיסם באופן מיידי", היא אמרה לכתבים לאחר הפגישה הסגורה בה ענאן התייחס דרך וידאו מז'נבה.

מתברר שהמסר של הדיפלומטים העמומים אינו לגמרי אנונימי, אם כי רויטרס ביקש להציגם כמקור אובייקטיבי. דברי ענאן במועצת הביטחון נערכו ושופצו על ידי דיפלומטית "מאוד אובייקטיבית", השגרירה האמריקאית במועצת הביטחון, סוזן רייס, יושבת ראש המועצה לחודש אפריל. היא זאת שהציגה את הגרסה שלה לדברי קופי ענאן, שקודם נמסרו בשם דיפלומטיים אנונימיים.

אם בארזים…

אנו מכירים את הבי.בי.סי כ"שיא" האובייקטיביות. נראה מה הם דיווחו ב-12 באפריל: "השליח המיוחד קופי ענאן שתיווך את הפסקת האש, אמר שהוא 'מעודד' אך שסוריה לא נענתה באופן מלא לתוכנית ששת הנקודות שלו." ראה זה פלא, בבי.בי.סי שכחו את הדיפלומטים המדווחים ומסרו את הידיעה כאילו ברור שאלו דברי ענאן עצמו. ואם בבי.בי.סי נפלה שלהבת, בואו נבדוק את אחד מאזובי הקיר.

אחד מאלפי האתרים מדווח כדלהלן: "דובר של מר ענאן, שהאשים את משטרו של אסד באי עמידה בתנאים המלאים של הפסקת האש, אמר שצוות של האו"ם מחכה לאישור לפנות לסוריה."

כאן, על סמך ה'דיילי טלגרף', ההאשמות של קופי ענאן נמסרו על ידי דובר שלו שהאשים את משטר אסד שלא קיים את התנאים המלאים של הפסקת האש…

ניתן לסכם פרשה זו במספר מילים. בנקודה תקשורתית רגישה שאין כמוה, פועל "רויטרס" בצורה שמטשטשת את ההישג של הפסקת האש בכלל ואת הישגו של ענאן בפרט, כדי לרמוז לעולם כולו שקופי ענאן מאוכזב ופגוע מכך שסוריה מחבלת בהפסקת האש. המסר כולו הוא מסולף ונמסר על סמך מקור אנונימי ובלתי מוסמך לחלוטין. למידע של "רויטרס" ערך שימושי רב. לא נצטרך לחכות זמן רב כדי ללמוד שרק צד אחד, הממשלה הסורית, מחבל בכל יכולתו בהפסקת האש וכי המורדים מקפידים עליה בנאמנות מוחלטת. למעשה, הדיווחים האלה כבר זורמים.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  "בהצלחה מדינית ודיפלומטית של רוסיה, סין והגוש המתקדם באמריקה הלטינית בהנהגת קובה וונצואלה"…

  כשקראתי את הפיסקה הזו הבנתי שאין טעם להמשיך ולקרוא את המאמר.

  הפיסקה הזו מעלה בזכרוני את התקופה,שסברתי כי חלפה לבלי שוב, שברה"מ הסטליניסטית עמדה בראש "מחנה השלום העולמי".

  ממש לא יאומן. ברה"מ וסין מונעות את הפסקת הטבח האכזרי שמבצע הנשיא הסורי באזרחי מדינתו,והנה הן זוכות למחיאות כפיים מצד מחנה השלום הישראלי,שלא שכח שום דבר ולא למד שום דבר.

  • ג'מאל עאשור הגיב:

   בגלל העיוורון הפוליטי של קמינר וחבריו והערצתם למנהיג אכזרי כך אסד יכול "לשרוד". משטרים טוטליטרים מסתמכים לא רק על טרור, דיכוי והפחדה, אלא גם, ולא פחות מכך, על יחס של הערצה ואהבה מצד הנשלטים .בלי הכרה בתופעה מהותית זו, לא נוכל להבין כיצד הצליחה ומצליחה להתקיים הדיקטטורה הטוטליטרית,דוגמת הדיקטטורה הבעת'ית. כיצד קומוניסט ,לוחם למען זכויות אדם דוגמת קמינר וחבריו לא רואים את האמת האמיתית במה שקורה בסוריה של אסד ,לא רואים את המשטר הזה איך טובח בעמו.אני מתפלא איך חבריי מצדיקים את השרץ הסורי.

   • דרור מרמת גן הגיב:

    אני תמה על העיוורון הפוליטי של מר קמינר שאיננו מבין כי המשטר שיחליף את אסד,איסלאמיסטי קיצוני, יהייה שונא גדול יותר למדינת ישראל ממהמשטר הנוכחי,ולפיכך יהייה ראוי לתמיכת "מחנה השלום".

 2. דינו הגיב:

  תרגיל ההטעיה הוא דווקא של קמינר.
  במאמר אין שמץ של הוכחה לכך שהאמירה (שסוריה לא מכבדת את ההסכם וכו') היא שקרית.
  בנוסף לזה טוען קמינר ש"המסר היחיד" של קופי ענאן הוא על "רגע נדיר של רגיעה בשטח"…
  מעניין, אני דווקא מצאתי שוב ושוב את הדברים הבאים שלו:
  But he urged the Security Council to demand a full military withdrawal
  רגע… מה זאת אומרת "full military withdrawal" ? של מי?
  של המורדים? של ישראל מהשטחים?
  או אולי של הצבא הסורי שלא מימש לחלוטין את הסכם הפסקת האש??

 3. שום בצל הגיב:

  על איזה מקורות אתה מסתמך לגבי המידע על המו"מ שנרקח בסין, רוסיה וונצואלה?
  (שהם כנראה מהימנים בעיניך הרבה יותר מרויטרס).

 4. דינו הגיב:

  האמנם שקר והטעיה? הבא נראה מה אומר באן קי-מון על שמירת הפסקת האש:
  (ע"פ הדיילי טלגרף, היום)

  Syrian ceasefire has 'failed', says UN chief
  Ban Ki-moon has called for an expanded UN ceasefire observation mission in Syria, saying Damascus has failed to adhere to an agreed peace plan.

  ועוד:
  The report, obtained by AFP, said that even though Syrian troops have not withdrawn from cities and violence has escalated since the ceasefire began, "an opportunity for progress may now exist,

  קמינר? הלו?

 5. מבין עניין הגיב:

  יסיר מר קמינר דאגה מליבו. הקצב מדמשק קיבל את הזמן הנוסף הדרוש להפגיז אזרחים ואסמה אשתו לקבל את המשלוחים של ההזמנות שנעשו דרך האינטרנט.
  אף אחד לא יעצור אותו שהרי לא מדובר בישראל .

 6. זוהי נבזות הגיב:

  העובדות הן עובדות, והמאמר הזה הוא בושה לאתר. העובדות, מגובות במספר רב מאוד של סרטונים ברורים ביותר, מעידות כי הצבא הסורי של אסד המשיך להימצא במרכזי הערים בניגוד להסכם, ואף הפציץ שכונות והרג מפגינים בחלק מהמקומות. אסד אינו יכול לעמוד בהפסקת אש מאותה סיבה שהוא מעולם לא ערך בחירות דמוקראטיות – הוא דיקטטור, ואם לא ידכא את עמו הוא ייפול.

 7. ק.א. הגיב:

  911 – תרגיל ההטעיה המתכונן שיצר והתחיל את כל הגל הנוכחי הזה.

  • דינו הגיב:

   אני יכול רק להניח שבמספר 911 אתה מכוון לארועי ה-11 בספטמבר 2001 ,
   ולא למספר בחיוג המהיר למשטרה בארה"ב.
   אם כך, אני תוהה מה לדעתך השפיע יותר על הארועים בסוריה –
   ה-9 בספטמבר 2001 או אולי דווקא האביב הערבי?

   לדעתי ההתקוממות בסוריה היא 99.9% חלק מהאביב הערבי ואולי רק 0.1 אחוז גרורה של 9\11,
   יעידו על כך ההתקוממויות במדינות הערביות הרבות, חלקן בעלות משטר אשר תמך בארה"ב וחלקן עם משטר אשר התנגד לה.
   המסקנה היא חדה וברורה, שכן השלטון בסוריה הוא מהגרועים במדינות ערב,ומתבקש (וגם הכרחי) שאביב הערבי יכה בו

 8. דינו הגיב:

  טוען קמינר שמוצגת עמדה (כביכול) של קופי ענאן שהיא "לגמרי לא הגיונית", "אין לה שום אסמכתה" ושאין שום יסוד אובייקטיבי לקבוע שענאן בחר למתוח ביקורת דווקא על צד משני הצדדים.

  אני קורא את הדברים שוב ושוב, ולא מבין את הטענות של קמינר:
  העמדה, בין אם היא של ענאן ובין אם רק של הדובר – היא הגיונית לחלוטין מפני שאסד בבירור מצפצף על כולם וממשיך לטבוח, כפי שעשה מאז פרוץ המהומות.
  לכן הפירסום סביר ואף מתבקש ויש לו המון אסמכתאות וצידוק בשטח.
  ענאן לא טיפש, ואם הפרסום היה נוגד את דעותיו – הוא כבר היה טורח להגיב

 9. דינו הגיב:

  עוד על תרגיל ההטעיה (אחד מני רבים!) של אסד וצבאו, הטעיה ממנה מתעקש קמינר להתעלם:
  הדברים פורסמו היום באל-ג'זירה, ומצורף סרטון המראה את דבריהם של תושבי חומס לפקחי האו"ם.
  לפי התושבים, באותו זמן (ורק באותו זמן!) בו שהו הפקחים בחומס – לא היו הפגזות,
  בכל שאר הימים – חומס מופגזת תוך הפרה ברורה של הפסקת האש.
  הנה הלינק: http://blogs.aljazeera.com/liveblog/Syria

  נשאלת השאלה מדוע קמינר עוסק בהבלים ובזוטות, כאשר הדבר החשוב ברור לכל:
  צבא סוריה לא מכבד את הפסקת האש וממשיך לבצע פשעים נגד האנושות.

 10. דינו הגיב:

  בוקר טוב קמינר, דינו כאן. להלן עדכון לגבי המתרחש בסוריה ע"פ אל-ג'זירה:
  מעדויות רבות ניכר שצבא סוריה ממשיך בפשעים שלו למרות הפסקת האש.
  ואם כבר בתרגילי הטעיה עסקינן, מסתבר ששיטת הפעולה היא לתקוף היכן שאין פקחים,
  ולהמנע מתקיפה במקומות בהם הם נמצאים:
  Fighting generally halts temporarily when the observers are present in an area, but there has been a steady stream of reports of violence from towns and regions where they have not yet gone.
  מכיוון שאתה מגלה רגישות לתרגילי הטעיה, לתגובתך אודה

 11. דינו הגיב:

  לקמינר ולמערכת הגדה:
  התנצלותי הכנה על מספר התגובות הגבוה שלי למאמר הנ"ל,
  אבל המצפון לא יכול לשקוט כאשר הטבח שמנהל אסד ממשיך, תוך (כמו שאמר קמינר, כמה אירוני…) תרגילי הטעיה רבים.
  נראה שקמינר יתקשה מאוד למצוא עדויות לקיום הפסקת האש
  לעומת העדויות להמשך הטבח שהן רבות וברורות, למשל כאן:
  http://blogs.aljazeera.net/liveblog/hama-apr-23-2012-2330

  קמינר, עוד לא מאוחר להודות בטעותך, ולחבור (ללא כחל ושרק!) למתנגדי רב-המרצחים הטובח והשקרן בשאר אסד.

 12. אנג'לו איידן הגיב:

  מסוריה ידיים הרפו, יה משעבדים!

  • דינו הגיב:

   אנג'לו היקר,
   אם אתה חרד לשלומו של העם הסורי, הרי שקריאתך אמורה להיות מופנית לבשאר אסד ומשפחתו,
   שהונם מוערך בכ-70 מיליארד ליש"ט (ובשפתך: "מסוריה טלפיים קפיטליסטיות הרפו…") וקורבנותיהם נעמדים בעשרות אלפים (ובשפתך: "מסוריה ציפורניים רצחניות הרפו").

   תודה, וחג עצמאות שמח.

   • אנג'לו איידן הגיב:

    דמעות תנין של משתייך לעם המשעבד עם אחר גלויות לילדים הפלסטינים, ולא יכולות להיות גלויות בפני משעבד מבוגר בלתי מודע מבחינה פוליטית בכלל, ועל הצרכים העכשוויים של העם הסורי בפרט. וזה אפילו אחרי ההתרחשויות בלוב. ועוד לא דיברנו על המתרפסים לבעל הבית האמריקאי של ישראל המתיימרת לעצמאית.

    • דינו הגיב:

     רגע, האם בביטוי "דמעות התנין" אתה מתכוון למשהו כמו הסרטון הבא של אסמה אסאד?
     http://www.youtube.com/watch?v=sV9DUSB2XiI&feature=fvsr
     סתם רציתי לוודא.

     ולענין: מכיוון שאינך "ילד פלסטיני", ספק אם אתה יכול לזהות דמעות תנין.
     ומכיוון שאינך ילד סורי בחומס או חאמה -בוודאי שאינך יכול לדעת דבר וחצי דבר על "הצרכים העכשוויים של העם הסורי".
     אין קשר ללוב, ארה"ב או פלסטין. רודן עריץ ורצחני (ועשיר כקורח) טובח את עמו,
     ולכן הצורך העכשווי של העם הסורי הוא להפסיק את הטבח ולהעניש את הרוצח על העושק והקטל.

 13. דינו הגיב:

  שלום קמינר,
  ברשותך אביא עידכון לגבי הנעשה בסוריה, ונראה לי שהפעם נוכל סוף סוף לסגור מעגל
  שכן הדברים באים "מפי הגבורה" – קופי ענאן עצמו ודוברו המזוהה בשם אחמד פאוזי.
  כפי שניתן לקרוא באל-ג'זירה –
  http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2012/04/201242416420297749.html
  סוריה מפרה באופן בוטה את הפסקת האש, לא הסיתה את כוחותיה ממרכזי הערים וממשיכה להפגיז ולהוציא להורג אזרחים. הדברים ברורים ומגובים בעדויות רבות, כולל צילומי לווין.

  ממתין לתגובתך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים