הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותאלכסיס ציפראס (38) הוא אחד המנהיגים הפוליטיים הצעירים הידועים ביוון. הוא עומד בראש קואליציה של מפלגות השמאל הרדיקלי ושמה "סיריזה". לקראת הבחירות שייערכו ב-6 במאי הוא שוחח עם האתר "רבליון" על המצב במדינתו, ועל השקפתו לפיה יוון הפכה ל"מעבדת הניאו-ליברליזם" והניסויים נעשים בבני אדם. להלן כמה קטעים מתוך השיחה עם מנהיג השמאל הצעיר.

ש. באחרונה התאבד גמלאי במרכז אתונה, בגלל המשבר הכלכלי, והתאבדותו גרמה להלם. במכתבו האחרון כתב כי יוון נמצאת כעת תחת כיבוש של המוסדות הפיננסיים הגלובליים. האם אתה מסכים עם אמירה זו?

ת. הגמלאי שהתאבד בכיכר סינטגמה אינו הראשון ששלח יד בנפשו. הוא הראשון שביצע זאת במרכז אתונה וגם הצביע לעבר האחראים למשבר הכלכלי. יחד עם זאת, יש אמת בדבריו. יוון נמצאת כעת תחת כיבושם של האיחוד האירופאי וקרן המטבע הבינלאומית, וזאת באחריות הממשלה "הסוציאליסטית" הקודמת וממשלת אחדות הלאומית דהיום, בה מכהנים בצוותא ראשי הסוציאליסטים והשמרנים. מזה שנתיים אנו הולכים מדחי אל דחי, מרפורמה אחת לרפורמה שנייה ולא ניכרת כל התקדמות. אנו רק משלמים מחיר יקר יותר בדם ובדמים.

ש. בשיחה עם יוונים עולה כי לא ניתן יהיה להחזיק מעמד זמן רב בעקבות פירוקם של שירותי הרווחה ורמת השכר שבמקרים רבים אינו עולה על 300 יורו לחודש…

ת. זה נכון. בעלי ההון מנצלים את המשבר הכלכלי שהם גרמו בעצמם, כדי להפוך את יוון למעבדה ניאו-ליברלית ענקית בה הניסויים נעשים בבני אדם. ההכרעה העומדת בפני היוונים היא פשוטה: להיכנע או להיאבק. או בגרסה אחרת: הברירה היא בין אנשים לרווחים. אנו בחרנו במאבק.

ש. יש האומרים באתונה שיוון הפכה למושבה גרמנית. האם זה נכון?

ת. אין ספק שהתכנית היא להותיר את יוון ללא משאבים וללא מגזר ציבורי. התכנית היא שה"מקומיים", או לפחות חלק גדול מהם, יעבדו תמורת שכר נמוך ביותר, ללא חוקי מגן וללא מנגנוני רווחה. כך בעלי ההון יוכלו למקסם את רווחיהם על חשבון העובדים והפגיעה בסביבה. אינני יודע האם זו תכנית גרמנית… בכל אופן זו תכנית של ההון הבינלאומי המקבלת תמיכה נלהבת של בעלי ההון היוונים. אך המתקפה הברוטאלית של ההון היא כה הרסנית שהיא יכולה להרוס את יסודות החברה כולה. העם יווני רואה זאת בבירור. לצערי, בעלי ההון הסתנוורו עקב חמדנותם ואינם יכולים להבחין במימדי ההרס.

ש. ואולי הפתרון הוא לצאת מהיורו, כפי שמציעים הקומוניסטים?

ת. היציאה מהיורו לא תיתן כל מענה לבעיה. היא רק תתרום לחיזוק מעמדם של החזקים בחברה. שנית, צעד זה עלול להפוך את עמי אירופה לאויבים. אנו זקוקים להם, ומאבקנו ניטש בזירה האירופאית. אנו חייבים, יחד עם עמי היבשת האחרים, לשנות את יחסי הכוחות החברתיים והפוליטיים, לנצח את המגמות הניאו-ליברליות כדי להפוך את אירופה לדמוקרטית וצודקת.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. רונן הגיב:

  אפשר גם להתחיל לעבוד ולשלם מיסים.

 2. יולו הגיב:

  דיבורים גבוהים על מאבק לא יביא את ההון הדרוש להמשך התיפקוד
  והשינויים הנחוצים .היוונים חייבים אוקינוס של כסף וזה בגלל תנאים סוציאלים הזויים {ספרית יוצאת לפנסיה בגיל 50}וכו וניהול דפוק של כלכלתם {שמבוסס תיירות .וזה לא מספיק}
  {ובלי להעליב הם כאומה עובדים בשנטי
  מאחל להם הצלחה -ושלא התפתו לכיוון האדום שנכשל בכל מחוזותיו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים