הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 באפריל, 2012 9 תגובות

סלאמה קיילה נעצר בסוריה. ייתכן ובסוריה זו אינה ידיעה חדשותית דיה. קיילה היה מאז ומתמיד מתנגד חריף למשטר, כך שרבים יכולים לקרוא את הידיעה על מעצרו כמעשה שבשגרה – בסוריה של היום. אך מדוע נעצר סלאמה קיילה? קיילה מנתח את המשבר הסורי בכלים של המרקסיזם, לאור המאבק המעמדי וכך הוא מסביר את השורשים החברתיים והכלכליים של המחאה בארצו. קיילה אינו תומך באלימות כמוצא למשבר. הוא מתנגד לאלימות של המשטר וגם לאלימות שמקורה ברחוב. כך שקשה לתלות בו את האחריות על מעשי האלימות ועוד קשה יותר לפברק כתב אישום נגדו. קיילה שב וכתב שהמשטר הסורי הוא-הוא האחראי העיקרי למשבר. יחד עם זאת הוא תקף בחריפות את אנשי האופוזיציה הנשענים על המעצמות הזרות. איך היו מגיבים אנשי המשטר אילו קיילה היה מצדד בהתערבות נאט"ו או היה פועל לשירותם של אילי הנפט הסעודים או המערב?

kaylaסלאמה קיילה (צילום: אל אכבר)

אך, מעבר למעצרו של הוגה הדעות המרקסיסטי, נשאלת השאלה: האם יש מקום כעת בסוריה לאנשי אופוזיציה בדמותם של סלאמה קיילה? ממעצרו אנו למדים כי המשטר אינו מוכן או מסוגל לסבול כל התנגדות והוא אף מצפצף מהשלכות מעשיו.  איש, בתוך סוריה ומחוצה לה, אינו מבין מדוע המשטר נקט בצעד אידיוטי ומגונה זה. ייתכן והמשטר מצפה שקיילה יישבר. עבורנו, מעצר זה מוכיח, מעבר לכל ספק, מי הם אויביה האמיתיים של סוריה.

 • פורסם במקור בעיתון "אל אכבר"
תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. דינו הגיב:

  התגלה מרכסיסט שלא חושב ש"כנופיות טרור חמושות" מפרות את השלווה בגן-העדן הסורי של בשאר אסד הטוב והמיטיב.
  זאת ועוד – מסתבר שהמשטר הסורי, מלבד מאבק באותן "כנופיות טרור חמושות", עוסק גם במאסר אופוזיציונרים (ועוד מרעין בישין כמו הדבר הזה:
  http://www.youtube.com/verify_age?next_url=/watch%3Fv%3DZcf2eDGc6i8)
  היתכן כדבר הזה?

 2. אשר פרוליך הגיב:

  כפי שאמרנו בתגובות קודמות למאמרים על סוריה באתר זה:המבחן האמיתי של כל משטר הוא היחס שלו למעמד העובדים,המובטלים והעניים.התנגדות לארה"ב כדבר מאפיין משטר ,כפי שנטען במאמרים באתר זה,פחות רלוונטית,ואפילו מטעה.לכל אלה שעדיין תקועים בשינאתם לכל דבר הקשור לארה"ב ולמערב ולא רואים עמוק יותר,הנה כאן,האמת במערומותיה.מקווה שכותבי המאמרים באתר זה יעמדו לצידם של לוחמי החופש האמיתיים ולא לצידם ללאומנים החבויים תחת סיסמאות אנטי אימפריאליסטיות.

 3. אנג'לו איידן הגיב:

  לא רק בישראל הרביזיוניסטים, שבקביעות מתיימרים "לנתח את המשבר הסורי בכלים של המרקסיזם", מספרים לנו "מי הם אויביה האמיתיים של סוריה". לא רק הם מפרסמים "שהמשטר הסורי הוא-הוא האחראי העיקרי למשבר" באותו הזמן שהם תוקפים "בחריפות את אנשי האופוזיציה הנשענים על המעצמות הזרות" בלי להתבייש מכך שעמדתם מתנגשת סתירות עם עצמה. וזה רק בכדי להצטייר מחובקים עם הדוגמטיות של עמדה הנוגדת אלימות בכל מקרה מתוך התעלמות בוגדנית מכך שהעמדה הזאת מסייעת לאימפריאליזם באלימותו.

  • דינו הגיב:

   עמדתם של הרוויזיוניסטים דווקא לא מתנגשת סתירות עם עצמה, בטח לא יותר מעמדתו של קמינר למשל: הרי גם הוא מודה שלמשטר הסורי יש אחריות כבדה למתרחש, ובאותה עת תוקף את אנשי האופוזיציה "הנשענים על המעצמות הזרות" (עניין לא ממש נכון, אבל זה לא משנה כרגע).
   כל מי שעיניו בראשו ואינו מסונוור מאימת ארה"ב – יודע שהמשטר הסורי אשם בלעדית במהומות,
   כמה מוזר שאתה טורח לבקר דווקא את מי שגם (טועה) ומבקר את האופוזיציה האמיצה והלוחמת…

  • אמנון נוימן הגיב:

   לדינו! "צדקנותו" של אסאד אינה פוטרת מלחשוב מי הם מחליפיו הפוטנצילים ראה: מצרים , לוב , ושאר מדינות " האביב הערבי" מי המציא את המושג הזה ? ברור שאינו בעל הבנה היסטורית ולבטח אינו מארכסיסט !

 4. ק.א. הגיב:

  יהיו הפגמים במשטר הסורי (או כל משטר ריבוני אחר) אשר יהיו – עובדת הימצאות פגמים (מדומים או אמיתיים) במשטר שמוצא את עצמו בנתיב דורסנות הנאציזם-האימפריאלי אינה רלוונטית למהות ההשתוללות האימפריאליסטית. ההתרחשות בסוריה אינה ביטוי לדינמיקה סורית אלא לדינמיקה אימפריאליסטית נטו. לא צריכים להיות מתומכי משטר אסד בכדי להבין זאת. "אופוזיציה" יש בכל מקום, רג'ים צ'יינג' זה כבר דבר אחר…

  • דינו הגיב:

   נראה לי שאינך מפנים את המהות של משטר אסד ושל אסד עצמו, ואתה מדמיין שמדובר במצב שיכול להימשך כפי שהוא.
   הדורסנות הנאציזם-האימפריאלי היא של בשאר אסד שמשפחתו צברה כבר 70 מיליארד דולר (איך בדיוק הם עשו זאת?) והוא עצמו כבר חתום על מותם של קרוב ל-10000 איש, מתוכם כמות בלתי נסבלת של חפים מפשע שנרצחו ע"י פושעים נגד האנושות.
   ה"רג'ים" הזה חייב להשתנות בכל מחיר, זו "הדינמיקה הסורית", וככל שהיא נמשכת כך ברור מדוע אינה יכולה להמשך…
   בשאר אסד וחבר מרעיו – אינם יכולים להלך חופשי בעולמנו.

 5. ע.ג. הגיב:

  הוא נעצר כי הוא חושב אחרת מהמשטר. בישראל פשלה כזו לא היתה קורית. תחוסל ישראל לאלתר ויוקם בה משטר צדק נוסח סוריה.

 6. אולי אנשי אסד קראו בגדה השמאלית הגיב:

  שמתנגדי המשטר הסורי הם סוכני הציונות והאימפריאליזם והם פועלים להגן על עמדתה הלאומית של דמשק בחזית המאבק האנטי-אימפריאליסטי והאנטי-ציוני, ואם המארקסיסט שלפנינו נקלע לעין הסערה אז זאת הבעייה שלו. כשחוטבים עצים ניתזים שבבים, וזה לא רק כשהחבר סטאלין 'חטב עצים' ביער הקנטר-רבולוציה ברוסיה,אלא גם כשהחבר אסד 'חוטב עצים' בשורות הקונטר-רבולוציה בסוריה ועושה הכל כדי למגר את המזימות הציוניות להביא להתערבות זרה בארצו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים