הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותמטילת רומח יווניה, סופיה סקוראפה, הודיעה ב-2004 כי פנתה לוועד האולימפי הבינלאומי וביקשה להשתתף במשחקים באתונה במסגרת המשלחת הפלסטינית. סקוראפה, ששברה את שיא העולם ב-1982, מסרה כי קיבלה אזרחות פלסטינית כדי להשתתף במשחקים. הבקשה לא התקבלה. יווניה-פלסטינית? סקוראפה נקטה בחייה עוד מספר צעדים מפתיעים. היא גורשה ממפלגתה הסוציאליסטית כי התנגדה נחרצות למדיניות הצנע, אך נבחרה ברוב גדול כחברת פרלמנט מטעם קואליציית השמאל הרדיקלי "סיריזה" בבחירות שנערכו בתחילת מאי. סקוארפה היא המועמדת שקיבלה את מספר הקולות הרב ביותר בקרב כלל המועמדים שרצו בבחירות שהתקיימו ב-6 במאי. להלן קטעים מהריאיון עם סקוראפה שפורסם באתר "רבליון". יצוין שעל פי הסקרים שפורסמו באתונה בסוף השבוע, "סיריזה" תהפוך למפלגה הגדולה בבחירות הכלליות החוזרות שיתקיימו ב-17 ביוני הקרוב.

Sakorafaסקוראפה (צילום מסך, טלויזיה יוונית)

ש. סיריזה הינה קואליציה ובה קבוצות שמאל רבות – גם כאלה הדורשות את היציאה מהיורו. לעומת זאת, מנהיג התנועה אמר ש"קריסה כלכלית של יוון תגרור איתה את גוש היורו כולו". כך הזהיר אלכסיס ציפראס, בראיון שנתן ל"וול סטריט ג'ורנל" ועוד הוסיף שהוא מתנגד לנטישת היורו. האם אין תמימות דעים בקואליציה סביב סוגיה עקרונית זו?

ת. לדעתי, זה בריא שקיימים חילוקי דעות, גם עקרוניים, בסיריזה. זאת, בניגוד למפלגה הקומוניסטית בה קיים קו פוליטי דוגמטי ולאיש אין זכות לערער עליו. בסיריזה יש מגוון דעות. אנו דנים בהן וברגע שיש החלטה – כולנו מיישרים קו.

ש. עד כמה שאלת היורו היא מרכזית עבור סיריזה?

ת. אנו רוצים להישאר חלק מאירופה. מתוך היבשת אנו נאבקים לשנות את יחסי הכוחות הפוליטיים ונלחמים במדיניות הניאו-ליברלית הקיצונית שהושלטה עלינו על ידי קבוצת פוליטיקאים. אין להשלים עם המציאות בה שומרים על היציבות הכלכלית בגרמניה או בצרפת, על חשבון יוון או על חשבון עמי אירופה. אנו לא מוכנים להישאר בתוך גוש היורו עם הדבר כרוך בהרעבת העם היווני; ואנו כעת נאבקים כדי לשרוד כעם. לא נהיה מוכנים להקריב את יוון כיד להציל את היורו.

ש. יחד עם זאת, על פי הסקרים כ-78% מהיוונים סבורים שעל ארצם להישאר בגוש היורו…

ת. … ואני לא מבינה איך ניתן להישאר בגוש היורו כאשר השכר החודשי אינו עולה על 200 יורו! אך סיריזה לא יכולה להחליט במקום העם. אם המצב רק יחמיר, ולצערנו הוא אכן יחמיר, והמוצא יהיה לצאת מהיורו ונכריז על כך בגלוי. ועוד נבקש שהעם יחליט, באמצעות משאל, האם להישאר בגוש היורו. אני מבטיחה שנפעל בהתאם למדיניות המוצהרת שלנו – גם בממשלה.

ש. באירופה רבים סבורים שעל מנת להציל את היורו יש להוציא את יוון מהגוש. שזהו הפתרון היחידי הקיים לנוכח העמקת המשבר…

ת. … קודם אמרו לנו שללא נקיטת צעדי צנע חריפים, לא נשרוד ונמות מרעב. ממשלות יוון האחרונות נקטו בצעדי הצנע והמצב לא השתפר. עכשיו מזהירים אותנו שאין לצאת מגוש היורו, כביכול לטובתנו. לאחר כל איום, בייחוד מצד ממשלת גרמניה, מצבנו נעשה קשה עוד יותר. הגיעה העת שיספרו לעם, שלא קיימים מגנונים כדי לגרש את אחת המדינות החברות מהאיחוד האירופאי. מכיוון שהם לא יכולים לגרש אותנו – הם ממתינים לעזיבתנו.

ש. ומדוע אתם לא מציעים לשנות את "תכניות ההצלה", כפי שדורשות כעת המפלגה הסוציאליסטית והשמרנים?

ת. לא ניתן לשפר את "תכניות הצלה" – צריך לבטל אותן. אלה אינן תכנית הצלה – אלא תכניות הריסה, במסגרתן רוב הגמלאים איבדו את כספיהם ובוטלו הישגים חברתיים וזכויות עובדים למענם נאבקנו במשך דורות. התכניות הרסו את המדינה ומנגנוניה. הבריאות הציבורית פסקה מלפעול, אין פקידים כדי לגבות מסים והאבטלה מרקיעה שחקים.

ש. אתם גם דורשים להפסיק את תשלום החוב החיצוני?

ת. כן. אנו דורשים הקמת ועדה בינלאומית לבחינת הרכב החוב החיצון. אנו רוצים לדעת בדיוק מי לקח את הכסף, לאן הוא הלך ומדוע נלקחו ההלוואות. לדעתנו חלק לא מבוטל של החוב הוא בלתי חוקי והוא תולדה של חמדנותם של הבנקים האירופאים הגדולים. בעיתונות פורסם שהחברה הגרמנית "סימנס" זכתה במכרזים יוונים "תפורים", היא שילמה שוחד לפוליטיקאים ופקידים בכירים רבים ואף גבתה מחירים מופרזים עבור מוצריה ושירותיה. יש לחקור את "סימנס" ולבדוק בדיוק מה נעשה בכספיה של המדינה היוונית.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. ביוון המילה "קומוניסט" מצלצלת טוב הגיב:

  העם היווני מעריך את הקומוניסטים שלחמו בנאצים ובחונטה. בעניין הפלורליזם בשמאל – לי דווקא נראית יותר עמדתו של המהנדס ד"ר אלכסיס ציפראס [שהתיזה שלו לדוקטורט היתה "השפעת רעידת האדמה ב-1999 על יציבות הקרקע באתונה שליד הנהר"] שיוון חייבת להישאר בגוש היורו. זו גם עמדתו של הפרופסור שהנחה אותו, יאניס פרוטונוטאיוס, שעכשיו הוא דוברה של מפלגת סיריזה. אשר לפשעי הימין שהרס את כלכלת יוון, על כך כולם מסכימים. אשמה גם גרמניה ששיכנעה את ממשלות יוון לקנות צוללות ונשק רב.

 2. ע.ג. הגיב:

  ממש מוזר. היוונים עבדו 5 שעות ביום, פחות ימים בשנה מהישראלים, קיימו רמת חיים גבוהה בכסף שלוו מהצרפתים והגרמנים ועכשיו החוצפנים האלה דורשים שיחזירו להם את ההלואות. למה מה, אי אפשר להמשיך להתבטל ושאחרים יפרנסו אותם? ושיא החוצפה זה להגיד שיציבות גרמניה זה על חשבון היונים. היונים חיו 20 שנה על חשבון הגרמנים שפשוט נמאס להם מהבטלנות היונית. באמת מוזר.

 3. ק.א. הגיב:

  "אנו רוצים לדעת בדיוק מי לקח את הכסף, לאן הוא הלך ומדוע נלקחו ההלוואות. לדעתנו חלק לא מבוטל של החוב הוא בלתי חוקי והוא תולדה של חמדנותם של הבנקים האירופאים הגדולים."

  שאלות מצויינות. אבל…
  אין אפשרות לדעת. אסור לשאול יותר מדי. ובטח שלא לחקור!

  קרימינלים "חובבי-ציון" בלב האימפריה.

  איך אמר פעם פימון שרס למראיינת אחת:
  my dear lady I dont have to answer your questions and I dont see any reason why.

 4. עופר הגיב:

  יש שתי טעויות במאמר: ראשית, האיחוד האירופי אינו זהה לגוש היורו, למרות שיש חפיפה רבה בין המדינות המרכבית את שניהם. שנית, לכל גוף בין לאומי יש מנגנונים לסילוק מדינה משורותיו.
  ואגב – לכל דבר יש מחיר, הן להצטרפות לגוף בינ"ל והן לפרישה/הוצאה ממנו.

 5. חנן שליב הגיב:

  שוב מצליח מה שמכונה "שמאל קיצוני" להרוס אפשרויות לדרך בניים הגיונית ומשחק בכך הישר לידי הימין לניגזרותיו (החזיריות בד"כ).גם אם הייתה שחיתות עצומה ביוון -וכנראה שהייתה וגם אם בנק זה או אחר "סובב כספים" ע"ח משלם המיסים היווני,עדיין אין כל הצדקה לצאת לפנסיה בגיל 62 ושום תיאוריה סוציאליסטית לא תחפה על כך. מנגנון ממשלתי מנופח כדי "לייצר תעסוקה מיותרת" פוגע בסופו של דבר בזכויותיהם המוצדקות של שאר העובדים מכל המגזרים. אכן עולמנו נשלט בד"כ ע"י כוחות בלתי דמוקרטיים עלינו כשמאל לפעול נכון ומדויק לתקנו.

  • שיסביר לי הגאון הגיב:

   מדוע אין כל הצדקה לצאת לפנסיה בגיל 62 כשלמעלה מעשרים אחוז של הצעירים מובטלים?
   אולי כשיצאו לפנסיה בגיל 80 יהיו ארבעים אחוז מהצעירים מוכטלים.

   זאת בדיוק דוגמא טובה איך שטיפת המוח הניאו ליברלית עובדת טוב ואיך מדוכאים מצדיקים את הדיכוי שלהם

  • חנן שליב הגיב:

   למה גאון ומדוע שטיפת מח ועוד שאינך מעיז אפילו לחתום בשמך.משום מה אתה סבור בטעות גדולה שמי שחושב שחשוב מאד לעבוד ולהתפרנס גם בגיל 63 ובמיוחד כשאין כסף לפנסיה וזה המצב האמיתי ביוון הוא "שטוף-מח ניאו ליברלי",זאת בהחלט הבעיה הפרטית שלך,הבעיה היא כפי שנכתב למעלה ,חוסר הנכונות למצוא דרך לבנות משק לא נצלני-משעבד,עם מערך שרותים אישיים (פנסיה ,בריאות,חינוך וכ') ובמקביל ליצור גם דרך חברתית מקובלת ומאוזנת.ברור שיש לפעול גם למען הצעירים המובטלים אבל לא על חשבון הרס המערכת המשקית כולה.

 6. רון הגיב:

  קודם כל הפלסטינים כבר השתתפו באולימפיאדה של מינכן ב1972 כזכור לכולם.
  דבר שני בשביל שרותים חברתיים צריך לשלם מיסים.
  נראה מה יהיה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים