הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 ביוני, 2012 8 תגובות

התביעה ביוון הורתה בסוף השבוע להוציא צו מעצר נגד איליאס קסידיאריס, דובר מפלגת "השחר המוזהב" הניאו-נאצית וחבר פרלמנט מטעמה, לאחר שבמהלך השתתפותו בתוכנית אקטואליה בטלוויזיה, תקף פיזית שתי פעילות מהשמאל העקבי בשידור חי: על אחת שפך כוס מים, ואילו את השנייה היכה בפניה.

greece-neonazisהניאו-נאצי מכה בשידור חי חברת פרלמנט קומוניסטית (צילום מסך: רשת אנטנה)

במהלך התוכנית הבוקר נפגע דובר "השחר המוזהב" קסידיאריס, מדבריה של חברת מפלגת השמאל "סיריזה", רנה דורו, על תיק פלילי המתנהל נגדו. קסידיאריס, בן 31, קם מכיסאו ושפך בהפגנתיות מים מכוס לעברה של דורו כשאמרה שיש "משבר דמוקרטיה לנוכח העובדה שאנשים שייקחו את המדינה 500 שנה אחורה נכנסו לפרלמנט היווני".

לאחר מכן פנה קסידיאריס לעבר חברת פרלמנט בכירה מטעם המפלגה הקומוניסטית, ליאנה קנלי. מנחה התוכנית, גיורגוס פפדקיס, קם אל קסידיאריס בניסיון להרגיע אותו, וקרא לעברו "לא, לא, לא!". אולם קסידיאריס, ששירת בכוחות המיוחדים של צבא יוון, היכה את קנלי בפניה שלוש פעמים. קסידיאריס נבחר לפרלמנט ביוון בבחירות שנערכו בחודש שעבר.

התקרית אירעה בתוכנית הבוקר של אחד מערוצי רשת "אנטנה" הפרטית. הרוחות באולפן התלהטו במהלך דיון שעסק בבחירות שיתקיימו ב-17 לחודש, בהשתתפותם של נציגים משבע המפלגות החברות כעת בפרלמנט. בשלב מסוים, במהלך ויכוח בשאלה האם יש עתודות נפט בדרום כרתים, הזכירה דורו, את כתב אישום התלוי ועומד נגד קסידיאריס. יצוין שהתנועה הניאו-נאצית קיימה לפני שבוע מצעד בהשתתפות אלפים מתומכיה שנשאו לפידים באתונה בקריאה "לזרוק את הזרים מיוון". אנשי המפלגה הואשמו לא פעם בפעולות אלימות נגד זרים והכחשת השואה – וכעת נראה כי האלימות מופנית גם נגד נציגי בני עמם הנבחרים מהשמאל העקבי. השליח באתונה של העיתון הצרפתי "הומניטה" שוחח עם חברת הפרלמנט דורו בעקבות התקרית.

ש. נדמה שהתקפה על חברת פרלמנט נבחרת על ידי חבר פרלמנט אחר, ועוד בשידור חי, זו חציית קו אדום. האם הימין הקיצוני היווני החל לחצות את כל הקווים האדומים?

ת. זה זמן רב שהימין הקיצוני היווני חצה את כל הקווים האדומים – לפני הבחירות האחרונות ואחריהן. זו התוצאה של מדיניות השלטון, מדיניותן של שתי המפלגות הגדולות – השמרנית והסוציאל-דמוקרטית – ביחס לפליטים ולמהגרי העבודה. יתר-על-כן, שתי המפלגות העלימו עין, ובמשך שנים, מפעילותם של הבריונים הפשיסטים בשכונות בהן מתגוררים הפליטים והמהגרים. למעשה המדינה לא אוכפת את חוקיה כאשר מדובר בהשתוללות הימין הקיצוני המציג את האלימות כלפי הזרים כ"הפתרון" לבעיותיה הקשות של יוון.

ש. אז, מדוע "סיריזה" והמפלגה הקומוניסטית הפכו אף הן למטרות ההשתוללות הפשיסטית?

ת. השמאל העקבי תמיד היה למטרת ההשתוללות הפשיסטית. השתוללות רק החמירה עם הבחירות האחרונות, כאשר ראשי המפלגה השמרנית, דמוקרטיה חדשה, החלו לתקוף את "סיריזה", פעיליה ומנהיגיה בלשון המזכירה את התקפות השמאל על ידי הימין בשנות ה-30 של המאה שעברה, תוך שימוש בדימויים אנטי-קומוניסטיים הלקוחים ממילון המלחמה הקרה.

ש. האם את יכולה לתאר את המצב הפוליטי ביוון – ערב הבחירות לפרלמנט?

ת. המשבר הכלכלי הקפיטליסטי, עומד להפוך למשבר הדמוקרטיה. זאת, כפי שחזינו עם תחילת משבר החוב החיצון. המערכה כעת היא רחבה הרבה יותר: יש להציל את הכלכלה היוונית, יש להציל את העם ויש להציל גם את הדמוקרטיה.

השתוללות הניאו-נאצי בשידור חי (0.54 ד', יוונית)

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  השלטון (אימפריית השילוש: דולאר-משיח-בליץ) הוא בעל טאקטיקה נאצית התקפית. השתוללות אגרסיבית, בעל-הבית השתגע(!), דומינציה טוטאלית (פירוק מדינה אחר מדינה), אובמה, קלינטון, קמרון, ביבי, ועוזריהם – בהיסטריה שלטונית מוחלטת. אפשר לראות בשפת הגוף של וויליאם הייג איך שהוא מגמגם בבהלה גמורה מהאג'נדה הלא שפוייה שבה הוא מחוייב לדבוק (ואולי אינו מורגל בה). לא אתפלא אם יעזוב או יועזב בעתיד הלא רחוק.

 2. בטטה הגיב:

  בקיצור המצב אצלנו מתקרב מאוד למצב ביוון חסר רק משבר כלכלי קטן

  גם אצלנו חברת כנסת מהימין הקיצוני הניאו נאצי שפכה מים על עמית שלה מדוע אי אפשר היה להוציא נגדה צו מעצר ?

 3. האם ניתן לפשיסטים להתנחבל גם בארץ? הגיב:

  זו השאלה שמתעוררת בלב כל איש שמאל שצפה באירוע ביוון. בישראל בינתיים מכים ופוצעים רק פליטים שחורים ופלסטינים בשטחים. אך הימין הקיצוני עושה ככל ידו לדרדר את המצב. הרבה תלוי בדרך שבה יגיב השמאל, אך עוד יותר בהסתה של הימין בשכונות העוני. וביבי? הוא כנראה טרם למד מתוצאות ההסתה שבה הוא השתתף נגד יצחק רבין בכיכר ציון בי-ם.

 4. ובארץ נותן ההון-שלטון-nrg+"ישראל היום" לגזענים ול"כך" להשתולל ולנקום בפליטים הגיב:

  זה חלק משיטות השליטה של הימין ב"עמך", ביוון-וגם-כאן. בלי הסתה-תעמולה-וסטירה פה ושם הם לא יכולים לשלוט. לכן גם ה"שחורון" שפעם היה "צהובון" ["מעריב"] מפרסם דברים כאלה: "עשרות אוהדי בית"ר י-ם עשו שבת אצל ברוך מרזל בחברון". http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/375/250.html?hp=54&cat=869&loc=63
  המאמר השני: "בן ארי בעבר מ"כך" , הגיע עם פעיל "כך" ברוך מרזל לשכונות שבהן שוהים "מסתננים" וארגנו שיעור מיוחד עבור התושבים".
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/375/443.html?hp=1&cat=402&loc=50

 5. שחרחר הגיב:

  לזה שמעליו? י'צהוב, צהובון זה עדיין הכינוי לעיתונות ירודה ביותר, לא "שחורון" כהתבטאותך הגזענית והמחליאה.

 6. שחור זה צבע כמו צהוב ובביטוי "שחורון" הגיב:

  לא היתה שום כוונה לפגוע באנשים שצבע עורם שחור, אלא בצהובונים שהשחירו והפכו לתומכי הפשיזם הישראלי. אם נפגעת "שחרחר", קבל הבהרה וסליחה.

 7. אליהו קאופמן הגיב:

  מי שכתב שגם אצלינו חברת פרלמנט ימנית שפכה כוס מים שכח שאותה מופרעת גם עלתה להכות חברת פרלמנט אחרת. הפגישות התכופות של שגריר ישראל באו"ם – רוני פרשאואר, עם גב' לה פן , נסיעתו של ח"כ ניסים זאב מש"ס לכנס ניאו נאצי על חשבון הניאו נאצים האוסטרים, ופגישותיהם של סגן השר איוב קרא (לעינייני מה?) ופר' הלל ויס עם ניאו נאצים באירופה יכולה בקרוב להכניס את הליכוד בפרט והימין הישראלי בכלל ל"אינטרנאצינל הניאו- נאצי" של אירופה עם תמונותיהם של הרצל וז'בוטיסקי ברקע.

 8. צדוק התקוה הגיב:

  זוכרים הכו ביהודים והצילו את רוסיה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים