הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 ביולי, 2012 15 תגובות

יצחק שמיר נפטר בתחילת השבוע, וכצפוי זכינו למבול של מאמרים, שרובם עסקו יותר בכותב מאשר במנוח. כדאי אולי לחכות עד השלושים, כדי לכתוב הערכה מציאותית ונוקבת על איש מורכב ומיוחד, שהביוגרפיה שלו יותר מעניינת מאשר הוא עצמו. מעבר לפעילותו השנויה במחלוקת בלח"י, עמדתו הבלתי נסלחת כלפי גרמניה הנאצית לעומת "אלביון הנוכלת" (בריטניה) וסרבנות השלום שלו, הוא ייזכר גם כמדינאי שמנע התערבות ישראלית במלחמת עיראק הראשונה חרף הביקורת מצד חבריו בימין. דווקא עתה, ערב המלחמה נגד איראן, כדאי לזכור את המופת המנהיגוּתי שהציג אז.

נחזור לימים העגומים האלה: האם כבר קרה לכם שתקרית זניחה ומקרית עם אדם זר העירה בקרבכם את כל פעמוני האזעקה, שלחה את התמונות ואת האסוציאציות מספרי ההיסטוריה אל עמקי תודעתכם ולא הרפתה מכם ימים רבים? זה יכול להיות אירוע טראומתי שכרוך בכאבים פיזיים או בחרדה נוראית כמו אלימות קשה ברחוב, או מכתב שנאה שמגיע בדואר או באינטרנט ומשקף רצחנות פוטנציאלית של הכותב. התנסויות כאלה מעלות את מפלס החרדה שמקנן בכולנו בעוצמות הולכות וגוברות בשנים האחרונות. אבל גם התבוננות שקטה באנשים רגילים, שגורמים לנו לחוש כאילו נקלענו לגרמניה בשנת 1932, יכולה לעורר אי-שקט. בצד התהליכים השקטים, האיטיים והממושכים שמחוללים את ההיסטוריה קיימות גם התפרצויות גועשות, פתאומיות ובלתי ניתנות לשליטה, שעלולות להתרחש בכל רגע.

השבוע נקלעתי לוויכוח קטן עם דיפלומט ישראל לשעבר, שקיבל בברכה את רשימת  השנאה נגד שמאלנים וליברלים שהכהניסטים מפיצים מזה כמה שנים. הרשימה כתובה באנגלית ברוקלינית עילגת (שמה השטרייכרי הוא SHIT LIST) אבל הרעל מפעפע מכל מילה. כל יהודי שאינו תומך באידיאולוגיה של הימין הקיצוני מתואר ברשימה (7,000 שמות!) בנימה מסיתה ורצחנית, ויש גם כמה איורים או צילומים מעוותים במתכוון שמקנים לרשימת "היהודים שונאי עצמם" אופי גבלסי מובהק, כאילו יצאה מדפי ה"שטירמר" בעריכת יוליוס שטרייכר. לא רק אנשי שמאל אמיתיים נכללים ברשימה. אפילו שמותיהם של אהוד אולמרט, אשתו עליזה ובתו דנה מופיעים שם, לצד יוסי ביילין ואחרים. קיימת כאן מגמה להתיר את דמם של יהודים אנטי-פשיסטים. במצב מדיני וכלכלי מסוים יהיו גם מתנדבים לביצוע משימות רצחניות, כמו שחווינו בפרשת אמיל גרינצוייג ויצחק רבין.

warning-fascism

כאשר הגבתי בבחילה המתבקשת כלפי הרשימה ומחבריה עלה הדיפלומט בדימוס על בריקאדות מילוליות כדי להגן על הפשיסטים שהכינו אותה והוא הזדהה בעליל עם שנאתם כלפי אנשי שמאל. הבנתי שהדיפלומט, שהיה שייך תמיד לבורגנות הימנית המהוגנת, רואה בבריונות הכהניסטית נכס במאבק לדיכוי מחנה השלום הדמוקרטי בישראל וגם לפגיעה (לפחות חברתית או כלכלית אם לא פיזית) בידידינו בארצות הברית או באירופה.

כאשר התלהט הוויכוח והפך לעוין ולאישי מאוד, נמלך הדיפלומט בדעתו, נזכר שהוא בעצם דמוקרט וחתם ב"איש באמונתו יחיה", כאילו מדובר בדיון על שיטת הבחירות. למרבה הצער, זה לא היה סתם ויכוח פוליטי לגיטימי. רשימות שנאה מסיתות, המופצות על ידי כהניסטים, אמורות להיות תועבה בעיני כולם למעט הפשיסטים עצמם. הן מסכנות לא רק את השמאל העקבי, אלא גם את הליברלים המתונים ואת השמרנים שאינם מוכנים לשבור את שלטון החוק למען ההתפשטות הטריטוריאלית. אם לא נוקיע את הגזענות ואת הפשיזם ונוציא אותם אל מעבר לגדר של הלגיטימיות המשפטית והחברתית, יזרוק אותנו העולם הנאור למחוזות של חרם ונידוי שלא ידענו כמותם מאז קום המדינה.

תופעת אלימות המשטרה כלפי פעילי המחאה החברתית איננה מקרית, ואף לא תוצאה של התלהטות מקומית של הרוחות וגחמות של פּקד כזה או אחר. ההון מחזיק בשלטון ונציגיו בממשלה ובכנסת לא יאפשרו למפגינים להשיג יעדים הכרוכים בוויתורים אמיתיים, מעבר לפארסה של ועדת טרכטנברג. ההתבטאויות של כותבים מהמגזר המתנחל מדיפות ניכור כלפי השכבות החלשות ואפילו שמחה לאיד שהמפגינים חוטפים מכות. ההתנחלויות נהנות באורח ישיר מהרחבת הפערים החברתיים ומהשתוללות השוק החופשי, כיוון שהשלטון רוצה ביקרן ומקצה להן משאבים אדירים בניגוד לאידיאולוגיה הכלכלית של דובריו. ראש הממשלה כאילו מתכחש להטפות שלו נגד התערבות הממשל בכלכלה, ומזרים כספים בלי חשבון לאנשים שפוגעים בלגיטימיות של ישראל ולכן גם בביטחונה ובכלכלתה של המדינה.

בינתיים האלימות כלפי המפגינים היא מבוקרת, והממשלה מטפלת בהם גם באמצעים מתוחכמים, כולל שיחוּד מנהיגי המחאה בצורות שונות. שקיעת המחאה אחרי הקיץ הסוער יחסית של השנה שעברה, שכנעה את נתניהו ואת אנשיו שהם מסוגלים לטפל בה, לשלוח את ראשיה למסעות הסברה בחוץ לארץ ולסמא את עיניהם של המוני המפגינים בהטבות זולות יחסית, שאינן יוצרות שום שינוי מבני בכלכלה הקפיטליסטית החזירית. בעלי ההון זוללים כל חלקה פוריה, מכלים כל משאב והופכים לסרטן בגוף החברה שלנו. שיטת ה"הפרד ומשול" ממשיכה לעבוד בהצלחה מרשימה: המקופחים במגזר המזרחי אינם משתפים את המקופחים במגזר הערבי, שלא לדבר על הפליטים מאפריקה. כך נמנעת הקמת החזית הפוליטית שמפחידה באמת את השלטון: יהודים, ערבים ופליטים אינם מתקוממים שכם אחד נגד אילי ההון, ששודדים אותם בחסות ממשלתית ומשטרתית. אם תקום חזית כזו, יצטרף אותו דיפלומט שמרני, לפחות ברוחו אם לא בגופו, לפשיסטים שיפעלו ברחוב נגד השמאל בעידוד השלטון. כך קרה גם לרוב הבורגנים השמרנים בצרפת בתקופת משטר וישי, אחרי כיבוש צרפת בימי הנאצים ועד לשחרור (1944-1940). זוהי שאלה של זמן, ועד כה לא מצאנו דרך לסכל את התרחיש המר הזה, בטרם יְכַלֶה כל חלקה טובה בתרבות הפוליטית הישראלית.

האיום על השמאל הוא תמיד רק ההקדמה בדרך למתקפה כללית על הדמוקרטיה הליברלית. אנשי ימין מן השורה, שיתחלחלו אם נאשים אותם בכהניזם, מתייחסים היום למוסדות כמו בית המשפט העליון או עיתון "הארץ" ושלוחותיו, באיבה שהייתה שמורה עד לפני כמה שנים רק לשמאל העקבי. זה בכלל לא מקרי שעד כה נרצחו שני אנשים דווקא מהאגף המתון בפוליטיקה שלנו, שנתפסו בכל זאת כאויבי הימין: רבין ממפלגת העבודה וגרינצוייג משלום עכשיו. גם לתופעה הזאת יש תקדימים היסטוריים רבים וקשה להימלט מהאסוציאציה לרצח שר החוץ היהודי של רפובליקת ויימאר בגרמניה ולטר רתנאו (1922), שהיה שמרן מובהק ורחוק מכל חשיבה שמאלית.

החשש מהמתנחלים ומידידיהם הוא מוצדק, אבל הם לא יוכלו לפגוע בדמוקרטיה בלי עזרתם של בורגנים טובים, שמקווים בסתר לבם שהפשיסטים יחסלו את השמאל העקבי ואת קריאת התגר שלו על הכיבוש ועל שלטון ההון.

 • פורסם בכל העיר, 6 יולי 2012
תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. משה הגיב:

  בענין הפליטים למה הם באים דווקא למדינה הפשיסטית היחידה באזור ולא לאחת המדינות השכנות, למשל מצרים או ירדן או סעודיה (לא סוריה) ? אבקש הסבר. תודה.

  • איתן חג'בי הגיב:

   הפליטים מגיעים לכל העולם, וגם למצרים, ירדן וסעודיה.

   • צדוק התקוה הגיב:

    תגובה לאיתן חג'בי אנשים שאתה קורקא להם "פליטים"' מהגרי העבודה מאפריקה לא נשארים במצרים כי שם הם מרווחים גרושים שם גם לא אוהבים אותם מענין למה [הם מוסלמים רובם ומצרים מוסלמית] במצרים הם לא יכולים לעשות מה שבא להם כנ"ל בירדן ועל סעודיה אין מה לדבר סעודיה מגרשת אותם בחזרה בסעודיה אין מסתננים נזכר אני בערות 1 נדמה לי ראינו בחור סודני הוא נשאל אתה פליט ענה לא אזה למה באתה דווקא לישראל את מוסלמי לא לא יותר טוב בירדן מצרים והבחור ענה בעברית צחה ישראל כאן טוב מאד אוכל טוב ישראל סבבה אז למרות הדבקת השמאל לישראל ביטווים כמו ישראל מדינה גזענית [אין מדינה או עם בעולם שאינו נגוע בגזענות] פשיסטית כולם רוצים לחיות כאן כל אותם עובדים זרים "ששוכחים" לחזור הביתה מבאים לעולם ילדים וחולמים לקבל אזרחות ישראלי כל אותם תירים ש"נשארים" כאן וכנ"ל אותם שבחי"ם מהשטחים כולם מתים לחיות בגן העדן הציוני הורס לכם את התאוריה

  • אז מה הבעייה? הגיב:

   זה פאשיזם שמתחפש לדמוקרטיה אז הם באים
   עכשיו כשהמרצע יוצא מן השק הם כנראה לא יבואו

   לשמחתך…

 2. מאיר הגיב:

  גרינצוייג נרצח אבל לא אישית אלא כאחד מקבוצה ויכל להפגע שם כל אחד

 3. שמעון הגיב:

  חוזרים, בכל הזדמנות,אל עמדתו "המאופקת" של שמיר,בעת מלחמת המפרץ. מדוע צריך להמתין 30 יום, על מנת לעסוק באיש ש"הביוגרפיה שלו יותר מעניינת מאשר הוא עצמו". זה כמו לומר כי מה שקרה לו מעניין יותר ממנו עצמו. עכשיו …הוא מונח בקרב הרוב הדומם, שכל שקורה לנו, מעניין יותר מעצמנו. הבעיה היא שעל התנהגותו המאופקת כבר דיברנו, האם יש לכם, משהו חיובי נוסף על האיש? או שמא יהיה זה סודי,ככל היתר?
  אשר ל"הארץ". מבחינתי הוא כבר ,מזה זמן,איננו עיתון. הוא מגדלור.

 4. ע.ג. הגיב:

  אני מתעב את הכהניסטים וגם ימנים פחות קיצונים מהם אבל יסביר לי ברעם למה זה לגיטימי להסתובב בעולם לקרוא לראשי המדינה נאצים ופושעי מלחמה ולקרוא בכל מקום להעמיד אותם לדין על פשעים אלה ולעומת זאת לא לגיטימי לפרסם רשימה של אנשי שמאל שונאי ישראל (עפ"י השקפת המפרסם) ולסמן אותם כמטרה להעמדה לדין על בגידה. התנהגות השמאל האנטי ציוני דוחה ולא ישרה בדיוק כמו התנהגות הימין מופרע.

 5. ע"ש הגיב:

  דברים נכונים. הפשיזם כבר אצלנו. אנחנו מדינת אפרטהייד ובדרך להיות מדינה דו לאומית – מעניין שדווקא הימין הקנאי לארץ ישראל השלמה מביא אותנו למדינה דו לאומית.

 6. בטטה הגיב:

  כמה שאלות
  מי זה הדיפלומט החלאה ?
  לגבי ראשי המחאה שקנו אותם זה ברור בכוונה לשמולי .
  בקיצור כדאי מאוד להכין דרכון זר וכרטיס טיסה פתוח וחשבון בנק בחול למי שיכול

 7. לא ברור מה ב'עמדתו הבלתי נסלחת' של שמיר ז"ל כלפי גרמניה הנאצית הגיב:

  מפריע לכותב שהמחנה שאליו הוא משתייך כרת כזכור באוגוסט 1939 ברית עם גרמניה הנאצית ויצא יחד איתה למסע שוד ורצח ברחבי אירופה בממדים שהעולם לא ראה עד אז.

  וזאת בנוסף לעשרות המיליונים שהמחנה הזה רצח בכל מרחבי שלטונו, מהאוקיאנוס השקט ועד למרכז אירופה.

 8. אבי הגיב:

  כדאי שנזכיר לאדון ברעם שרוסיה הסובייטית וגרמניה הנאצית היו בנןות ברית עד יוני 41.כמו כן לבריטניה והספר הלבן יש שותפות בכך שמספר גדול של יהודים לא יכלו להימלט מציפורני הנאציזם .המחנה שאליו אתה שייך תמך בקומוניזם שרצח מליוני בני אדם ותמך בגרמניה עד קישור היהודים לאידאולוגיה רצחנית זו הגביר את שנאת עמי מזרח אירופה לכל היהודים.השלום שאתה כמה לו משמעו שפיכת דם של בני עמי,ולכן אתה שותף לאויבי הערבים.לא הייתי רוצה שינהגו כלפיך באלימות אךקח אחריות על ההסתה שאליה אתה שותף נגד רובו של הציבור היהודי בישראל

 9. שירה הגיב:

  מאמר מעולה! אני בעצמי חושבת שעד שהישראלים לא יחזרו בתשובה ויעברו לשמאל, הם ימשיכו לחפור את הקבר לעצמם, גם מבחינה ביטחונית, גם זיהומית, גם אסתטית (מראה הארץ הולך ומתכער), גם מוסרית, גם מצפונית, גם נפשית, גם בריאותית, גם חינוכית וגם ממה שהכי מפחיד אותם כרגע וזה האם בשנה הבאה הם עדיין יצליחו לקנות קוטג'. כמה באמת ממי שיצאו לרחובות יודעים איך הכלכלה עובדת ומה הקשר בין קשיי ההשרדות הכלכליים שלהם לבין מדיניות מכוונת מצד ביבי שגורמת לזה ומה הקשר בין הכיבוש לכל זה. אולי 1% מבין משהו.

 10. ק.א. הגיב:

  הרמיסה והשנאה הן שלד הציונות (המעשית). פשע מכוון – בספין ציני של לאומיות וקידמה.
  לאקלים הנפשי הזה נסחף העם היהודי כמעט במלואו (95%) – אין כמעט אקלים יהודי אחר.
  ההצלחות הצבאיות והמדיניות רק מגבירות את אש הסטייה בו מתבשל הניסוי הציוני 64 שנים.

 11. אחמד אל מועיין הגיב:

  אתה מדבר הרבה על מתנחלים מחוץ לקו הירוק
  מה עם ההנחלויות בתוך הקו הירוק?

  מה עם שייך מוניס=רמת אביב
  אל ג'מוסין= צפון תל אביב
  אל מסעודיה= בבלי

  למה ה"צדק" שלך נפסק בקו הירוק?

 12. צדוק התקוה הגיב:

  אחמד אל מועיין אהבתי את העקיצה את התגובה שלו פרסמתם את שלי מחקתם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים