הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 ביולי, 2012 18 תגובות

נותר לבד

משה סילמן שהצית עצמו בהפגנת המחאה החברתית בשבת האחרונה, ובשעת כתיבת שורות אלו מוגדר מצבו כאנוש, היה מיואש. האיש היה במצוקה, ביקש עזרה מהמערכת הציבורית, וזו, במקום להושיט לו יד תומכת גילתה אטימות בירוקרטית ודחתה אותו.

על פי הכרוז אותו חילק בעת ההפגנה, ברור כי היה מודע לעיוות החברתי המתרחש בישראל. העניים הופכים עניים יותר, הנמנים עם שכבת הביניים נאבקים לא להידרדר לעשירוני העוני, והעשירים מתעשרים. הוא גם נקב בשמות האחראים: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ.

diurjctהפגנה בעד דיור ציבורי, בת ים, 2011 (צילום: אקטיבסטילס)

מאחר והיה חולה ונזקק לתרופות, היה מודע לנסיגה מתמדת של הרפואה הציבורית לעבר הרפואה הפרטית. מאחר והיה זקוק לסיוע מהמערכת המשפטית להגשת תביעה, ביקש עזרה ממשרד המשפטים וסורב, היה מודע להפיכתה של מערכת המשפט נגישה לבעלי יכולת כלכלית.  מאחר והיה תחת אילוץ לעזוב את הדירה בה התגורר בחיפה, ביקש סיוע מהדיור הציבורי ולא קיבל, היה מודע למחדלי הממשלה בסוגיית הדיור הציבורי. משה סילמן החליט כי כבודו העצמי לא מרשה לו להגיע למצב של דר רחוב. עתה, כמה אירוני, לאחר ההצתה, אם יעלה בידו לצאת מסכנת חיים, הלוואי ויצליח, מובטחת לו קורת גג לתקופה ממושכת.

העם דורש צדק חברתי זו סיסמה קליטה ובוודאי מייצגת את המחאה החברתית. האם היא נכונה גם באשר לעם? שהרי העם חוזר ומצביע בבחירות בעד אלה הפועלים נגד הצדק החברתי. העם מצביע שוב ושוב בעד הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס, קדימה, העבודה ומפלגות המתנחלים, כולן מפלגות הפועלות קוטבית נגד הדרישות המושמעות בהפגנות המחאה החברתית. מדוע מצביעים בני אדם נגד האינטרסים שלהם? מדוע הם יורים ברגליהם? התשובה, לפחות חלקה, נעוצה בקיומו של הסכסוך הלאומי, מה שקרוי "המצב הביטחוני". מפלגות העוול החברתי מצליחות להסית ולהסיט את המוני המצביעים משכבות המצוקה ומעמד הביניים לעבר האויב החיצוני "המאיים על קיומנו" ו"משתפי הפעולה" עימו, מפלגות השמאל.

ההתנחלויות מוצגות כחומת הגנה על ישראל, כפי שאמר פעם ראש עיריית אריאל בריאיון עימו: אריאל מגינה על תל אביב. כך קורה האבסורד שהמפלגות היחידות התומכות בצדק חברתי מודרות מהשלטון, לא חורגות ממפלגות נישה חסרות השפעה.

מכאן יובן כי החלטת מובילי המחאה לא להעלות  סיסמאות נגד הכיבוש וההתנחלויות הבולעים סכומי עתק הנגרעים מהצדק החברתי, שגויה.

בימים אלה מתנהל מאבק של מכללת אריאל להכרה כאוניברסיטה. מעבר לסוגיות עקרוניות שהנושא מעלה, כמו אקדמיה בשטח כבוש הנשלט על ידי משטר אפרטהייד, יש לשדרוג ממכללה לאוניברסיטה גם היבטים תקציביים. בעוד שר האוצר קופץ ידו כאשר מדובר במדינת רווחה, הוא הכריז בימים אלו כי יעביר למכללה 20 מיליון ש"ח כדי לסלול את הדרך להכרזתה כאוניברסיטה. עם אותם 20 מיליון ש"ח ניתן היה לעשות שימוש הרבה יותר צודק אילו נותבו לשיקום מדינת הרווחה. לתשומת ליבם של מובילי המחאה.


סרט תעמולה

ערוץ 10  הקרין ביום ראשון האחרון סרט על הכור הגרעיני בדימונה. הסרט לא חידש כמעט דבר.

למחרת, ביום שני, עיתון "הארץ" כתב במדור ביקורת הטלוויזיה כי יוצרי הסרט עשו בדיוק מה שעשה מרדכי ואנונו, כלומר מסרו מידע מלא  על מספר הפצצות שבידי ישראל. בעוד ואנונו הלך בדרכים לא מקובלות ושילם על כך ב-18 שנות מאסר, יוצרי הסרט הלכו בדרך המקובלת של אישור הצנזורה.

לא מדויק. אלמלא פריצת הדרך של ואנונו, שהחליט לממש את העיקרון הדמוקרטי של זכות הציבור לדעת על המתרחש מאחורי חומות הכור, באמצעות העיתונות החופשית, גם הסרט בערוץ 10 לא היה בא לעולם. ואנונו שבר את הטאבו בכל הקשור לחימושה הגרעיני של ישראל.

הסרט נעשה בתכניתו של אמנון לוי. מאחר ולוי הוא גם עיתונאי שיודע מהי עיתונות חופשית, עצמאית וביקורתית, קיוויתי שהוא יסטה מהמקובל בסרטים ישראלים על הכור בדימונה, שהם בדרך כלל שיר הלל לפרויקט. למען הפרוטוקול נתנו כמה משפטים מפיה של שרון דולב, פעילה נגד נשק גרעיני, שלדעתי הייתה היחידה שאמרה דברי טעם, אבל אלה נבלעו במלל החנופה למקימי הכור. ייחלתי לדיון רציני בהחלטה הישראלית להקים מאגר של נשק גרעיני. הם זה נבון להצטייד ב- 400 פצצות? האם חשבו לטווח ארוך כאשר ישראל הכניסה את האזור למרוץ חימוש גרעיני? האם ישראל יכולה לשמור לעד על מונופול גרעיני? אם יש לישראל, מדוע לא לאיראן, ולמדינות אחרות במזרח התיכון? האם מזרח תיכון מגורען, הוא בטוח יותר או מסוכן יותר?

מה תהיה התוצאה של מלחמה גרעינית שתפרוץ מקריאה לא נכונה של היריב? האם הקברניטים נתנו דעתם על הסכנות האקולוגיות שנושא בחובו הכור? מה יקרה אם תתרחש רעידת אדמה 9 בסולם ריכטר? האם הכור, היושב על השבר הסורי אפריקני, יתבקע וענן רדיו אקטיבי יכסה את ישראל?  איך מטפלים בפסולת הגרעינית? האם זוהמו מי התהום באזור הכור? האם מזרח תיכון חופשי מנשק גרעיני, הינו אלטרנטיבה שתיתן הרבה יותר ביטחון וגם תחסוך את המיליארדים המוצאים מידי שנה לייצור ותחזוקת הפצצות? האם יש תעודת ביטוח מתופעה של מפקד צוללת שמצוידת בטילים גרעיניים, אשר משתגע או מקבל תשדורות ישירות מאלוהים בנוסח חוזרים בתשובה, לפתוח במלחמת גוג ומגוג? שאלות אלו ואחרות לא נדונו. במקום זאת קיבלנו סרט תעמולה של הלל ושבח למקימי הכור. יוצרי הסרט סיימו אותו בהבעת תודה למי שלקחו חלק בבניית הכור. זהו סרט המתאים למדינה טוטליטרית.


זיכוי מושחת

משפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בבית המשפט בירושלים הגיע לסיומו כאשר מתוך שלושה כתבי האישום העיקריים,  זיכו אותו שלושת השופטים משני אישומים, והרשיעו אותו באחד. עכשיו יש לנו ראש ממשלה לשעבר עם רישום פלילי. איש כזה, ראוי היה כי יצטנע ויסתגר בביתו לחשבון נפש. אבל בישראל כמו בשראל, על אף ההרשעה הופיע אולמרט כמנצח, והתקשורת ברובה הגדול חגגה עימו, תוך הרעפת מחמאות על בית המשפט.

אולמרט זוכה בפרשת טלנסקי, בה הואשם כי בהיותו חבר כנסת ושר קיבל מאות אלפי דולרים במזומן מאיש העסקים האמריקאי מוריס טלנסקי, והחזיק בכספת אצל חברו ושותפו בעבר, עו"ד אורי מסר, סכומים במזומן בסדרי גודל דומים, וכל זאת מבלי לדווח לאיש. אולמרט גם זוכה בפרשת ראשונטורס, המשרד שעסק בטיסותיו.  האישום ייחס לו קבלת מימון עודף בסך 92 אלף דולר. אולמרט היה טס לחו"ל לגיוס כספים עבור ארגונים שונים וגבה תשלומים עבור אותה טיסה ממספר ארגונים למענם גייס כספים. מהעודפים מומנו טיסות פרטיות שלו ושל בני משפחתו.

לא הייתה מחלוקת בין התביעה להגנה על העובדות. השופטים  (הנשיאה מוסיה ארד, יעקב צבן ומשה סובל) אישרו את עיקרי העובדות שבכתב האישום. בהכרעת דינם קבעו כי  בניגוד להכחשותיו של אולמרט ועדותו הפתלתלה, הוא קיבל מטלנסקי מעטפות מזומנים בסדרי גודל של מאות אלפי דולרים וכי החזיק כספת סודית אצל חברו ושותפו לשעבר, עו"ד אורי מסר. במקביל לקבלת הכספים מטלנסקי העניק לו אולמרט מכתבי המלצה לקידום עסקיו בארה"ב. יד רוחצת יד. התנהלות זו אינה תקינה, קבעו השופטים, אבל לא מגיע לכדי עבירה פלילית. אם ממצאים אלה אינם עבירה פלילית, אז מה כן? פרשנות משפטית זו הופכת את הכרעת הדין למושחתת משום שהיא מאפשרת למושחתים להמשיך במעלליהם מבלי להיענש.

מול זיכויו של אולמרט בפרשת ראשונטורס, בולטת  הרשעתה באותה פרשיה של מנהלת לשכתו, שולה זקן. שוב אנו רואים את תסמונת הש.ג.! מי שעמלה עבור אולמרט בהסדרת טיסותיו משלמת את המחיר ומי שנהנה מעמלה צוחק כל הדרך למחלקה הראשונה במטוס. נימוקי השופטים לפיהם אולמרט לא היה מודע לגניבה, וכי מנהלת הלשכה פעלה באופן עצמאי, לא מחזיקים מים, שהרי נמצאו הערות בכתב ידו של אולמרט בתכתובות הקשורות לנסיעותיו. גם זיכוי זה הוא פרס למושחת ולשחיתות.

יש עוד אפשרות, לפיה החליטו השופטים באמצעות הכרעתם, לנקום בתובע עו"ד אורי קורב שכינה בשעתו את השופטים "חמורים" בהרצאה בפני סטודנטים. כאילו אמרו השופטים לתובע: "אנחנו חמורים? עכשיו תאכל אותה",  וחיברו הכרעת דין שמתבקשת ממנה הרשעה,  אבל הם נהגו כחמורים וזיכו את אולמרט. גם שופטים הם בני אדם עם יצרי נקמה.


לסוגיית השוויון בנטל

בישראל מתנהל עתה מאבק של אנשי מילואים למען מה שהם מכנים "שוויון בנטל". הם דורשים לבטל את הפטור משירות צבאי ממנו נהנים עשרות אלפי צעירים חרדים הלומדים בישיבות הזוכות לתמיכה תקציבית נדיבה של הממשלה.  בעצרת שקיימו בתל אביב השתתפו עשרות אלפי בני אדם. כאשר מדובר בגיוס בני הישיבות לצבא, נופלות המחיצות בין מרבית המפלגות הממוסדות בישראל ונוצרת חזית אחידה מהימין הפשיסטי ועד לשמאל הציוני. בין המפגינים ניתן היה לאתר גם כמה גנרלים לשעבר, כולל הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי.

הקוסנסוס בהפגנה אמר כך: אנחנו החילונים "קורעים את התחת" בצבא, הן בסדיר והן במילואים, נושאים על גבינו את משא הביטחון של ישראל, בעוד אלפי חרדים בריאים בגיל הגיוס פטורים מגיוס. הדבר בא לידי ביטוי גם בדוברים.  הדובר המרכזי היה ראש השב"כ היוצא יובל דיסקין (שראוי היה כי יעמוד, יחד עם עמיתיו הסורים, למשפט על הפעלת עינויים והוצאות להורג ללא משפט) ולידו יו"ר הסתדרות הסטודנטים בישראל איציק שמולי. אותו שמולי, שבשנה שעברה נמנה עם ראשי המחאה החברתית והכריז בהפגנת המיליון "אנחנו הישראלים החדשים" התגלה בנושא הגיוס לצבא כישראלי ישן מאד.

מה ראוי שתהיה  עמדתו של שוחר זכויות אדם ומתנגד לכיבוש בסוגיית גיוס החרדים לצבא? אין פיתרון  בית ספר מחייב.  להלן עמדתי:

אני תומך בפטור מגיוס לצבא מטעמי דת ומצפון. זו גישה אוניברסאלית. בנוסף, בהקשר המקומי, גיוס אלפי חרדים לצבא מגדיל את מצבת כוח האדם שניתן להפנותו למשימות כיבוש ושמירת משטר האפרטהייד . הצבא יכשיר אותם להיות קלגסים ואילו אני מבקש להקשות על הצבא במלאכתו זו. ככל שיקטן כוח האדם העומד לרשות הצבא, כך יתגברו הקשיים באחזקת הכיבוש. לכן כל שוחר טוב יתמוך בהמשך הפטור.


נגמר הכיבוש

ראש הממשלה נתניהו מינה ועדה שתבדוק את כל סוגיית המאחזים. בראש הוועדה עמד אדמונד לוי, לשעבר שופט בית המשפט העליון, שפרש לא מכבר לגמלאות עם הגיעו לגיל 70. מי שמינה את לוי ידע בדיוק אלו מסקנות תקבל הוועדה, כאילו הלכת לחייט לקבל חליפה לפי מידה. לוי, איש ימין קנאי בכל הנוגע לשטחים, עשה את דרכו לתפקידי שיפוט מהפוליטיקה. הוא היה סגן ראש עיריית רמלה מטעם הליכוד, לאחר מכן היה שופט בבית משפט צבאי, משם עבר למערכת השפיטה האזרחית, עד שהגיע לעליון, על משבצת המזרחי והדתי.

הדו"ח קובע שהשטחים לא כבושים. זו כמובן קביעה אידיאולוגית שאין לה כל קשר עם המצב המשפטי הריאלי. אם השטחים אינם כבושים, מה עושה שם הצבא  45 שנים? מדוע נתון השטח למרותו של ממשל צבאי, מדוע הריבון הוא המפקד הצבאי, מדוע קיימת מערכת משפט צבאית עבור האזרחים בשטח שנטען לגביו כי אינו כבוש? הכיבוש לא נובע רק מכך שהשטחים נכבשו במלחמה, אלא שתושביו הפלסטינים נתונים למרותו של צבא כיבוש. אפשר כמובן להסיר את הכיבוש בין בנסיגה מהשטחים או סיפוחם לישראל ומתן זכויות אזרח מלאות לפלסטינים.


ישראל המכוערת

ישראל נמצאת עתה בעיצומו של הליך גירוש מבקשי מקלט מדרום סודן. הם מגורשים אל הלא נודע. פקחי משרד הפנים מחפשים פליטים, שמא חס ושלום נותר איזה דרום סודני מאחור. מי שנתפש נעצר. הפקחים נוהגים בקשיחות, עוצרים אותם ולא חסים גם על ילדים. בנמל התעופה מתרחשות סצינות  שלא משאירות עין יבשה. ילדי  המשפחות המגורשות, חלקם נולד בישראל והלכו לבתי ספר ישראלים, יצרו קשרי חברות  עם ילדים ישראלים,  ואלה באים לנמל התעופה להיפרד מחבריהם הדרום סודנים, אותם קרוב לוודאי לא יראו יותר.

הגירוש נעשה לעתים מהיום למחר. הדרום סודנים, ביודעם זאת, מנצלים את הימים בטרם מעצר לגבות את שכרם  ממקומות עבודתם. במציאות החדשה אליה הם נוסעים, יש חשיבות לכל אגורה. והנה מתברר כי יש מעבידים שמנצלים את הגירוש וחוסר האונים הנלווה אליו, ומסרבים לשלם את חובם. לא די ששילמו שכר דחק, ללא תנאים סוציאליים, גם את כבשת הרש הם מנסים לשדוד. משרדי הממשלה שתפקידם לסייע מתרשלים ואת החלל ממלא הארגון קו לעובד שמנסה לגבות עבור העובדים את משכורתם.  המתרחש כאן,  הוא כבר מעבר לקפיטליזם חזירי, זהו בהשאלה קפיטליזם קניבלי שצריך לשים לו סוף.

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  לשאילות של כותב המאמר בקטע"נגמר הכיבוש":(מבלי להכנס לערך המשפטי מבחינת החוק הבינאלומי של הדו"ח שהוגש):לשאילת מדוע נתן השטח למרותו של שלטון צבאי,מזכיר לכותב שזו תוצאה של מלחמה בין מדינות האיזור וישראל.שטחים אלה לא היו בריבונות חוקית של אף מדינה,אלא שטחים שהוחזקו על ידי ירדן ומצריים לאחר מלחמת 48,וגם היו "שטחים כבושים".כמובן ששטחים אלה לא היו שייכים למדינה פלסטינאית.לשאילה למה מצב זה נמשך 45 שנה,צריך לשאול את המנהיגות הפלסטינאית שעדיין מחזיקה באמנה השוללת בכלל את קיומה של מדינת ישראל .

  • דוד N הגיב:

   ממש שטויות: בהסכמי רודוס מ 49 שישראל חתומה עליהם נקבעו גבולות שביתת הנשק ועל כן גבולות הריבוניות. תושבי הגדה המערבית זכו לתעודות זהות ירדניות והחוק הירדני הוחל שם. בין היתר נהיו לחברי פרלמנט (הירדני) והיו שגם גויסו לצבא הירדני.
   אך בן גוריון טפטף לחונטה מאז 48 שזה לא סוף הסיפור והוכנו במטכ"ל הצה"לי תוכניות מגירה לכיבוש הגדה והרצועה (ועוד כמה מקומות). העובדה שכבר ב 65 הוקם בחשאי שלד ממשל צבאי בגדה וברצועה וכל התפקידים אוישו כבר אז (ראה "שלטון החוק"). החמדנות ניצחה והצדקנות והשקרים מיד בעקבותיה.

   • ע.ג. הגיב:

    יש לך בעיה בהבנת הנקרא. גבולות שביתת הנשק הם גבולות זמנים, עד להחלטה על הגבול הסופי והמוכר בהסכמי שלום. זו היתה שביתת נשק כי הערבים שפתחו במלחמה סרבו להכיר בתוצאותיה ולחתום על הסכם שלום.נו, הם זכו בתעודות זהות ירדניות. אז עכשיו הם יזכו בתעודות ישראליות. מה ההבדל.

 2. ק.א. הגיב:

  עקב עיצומים ברשות השידור משחק הכדורגל של בית"ר לא ישודר.
  במקום ישודר הסרט BBC Correspondent Israel's Secret Weapon

  שקט בבית!

  http://www.youtube.com/watch?v=FOflb7ybn3Y

 3. ודים הגיב:

  מדינה לא יודעת לנצל כסף בצורה טובה, רק לבזבז אותו. כל הדיבורים על מדיניות רווחה הם פתח לשחיתות ובזבוז. מה שמרסק את מעמד הביניים זה לא המחסור בדיור ציבורי או שאר הסיסמאות הריקות של המחאה – אלא שאריות הסוציאליזם בישראל. זה המסים ההזויים שצריך לשלם כדי לקיים מדיניות רווחה לא יעילה, ועדי עובדים מושחתים וכו'

  לגבי הכתבה בערוץ 10 – כרגיל אצל גדעון, כל דבר שהוא לא מסכים איתו = מתאים למשטר טוטאליטרי.

  גדעון – לא באמת קראת את הדו"ח של לוי, נכון? הרי אין שום קשר בין הטיעונים שלך למה שנכתב בדו"ח.

 4. צדוק התקוה הגיב:

  למה לצנזר למה למחוק דעה אחרת מזכיר משטרים אפלים http://news.walla.co.il/?w=/90/1635591מחקר אחר, שערכה עו"ד עפרה קלינגר לפיו מתוך 4,420 המהגרים שהגיעו מאפריקה בשנת 2008, רק 23 דיווחו כי הגיעו מחבל דארפור מוכה הסכסוכים.

  לדברי עו"ד קלינגר, "בנתונים מספריים אלה יש כדי לתמוך בטענה כי בעיקרו של דבר מדובר בהגירת עבודה וכי המהגרים משאירים את משפחתם מאחור במטרה להבטיח הכנסה למשפחה או ליצור בסיס כלכלי להבאתה לישראל".

 5. איתי ירושלים הגיב:

  לכותב,
  קרא את מאמרו האחרון של בן דרור ימיני
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/386/943.html
  ובמקום להתלהם ולהגיד את מה שיש לך בראש בלי קשר לעובדות נסה להבין את מורכבות העניין וכנראה תגיע למסקנה שהשופט לוי קרוב לדעותיך הרבה יותר ממה שאתה חושב.

 6. fdh הגיב:

  אספסוף פושעי-מלחמה ,בור ועם -ארצות,שלגבי דידו המשפט והחוק הבינל"אמ ופסיקתם החד משמעית על אזורי הכיבוש ואיסור יישובם ,העברת אוכלוסיות אליהם בניגוד לכל צו-מצפון ומוסר אנושי וחוקי,מדברים אליהם כדבר החמור אל האתון ,לקולא.
  רצחנים,סיקריים,שופכי-דם אחיהם משחר היסטורית היודוקנאי-כובש .

 7. אשר פרוליך הגיב:

  לודים: "מדינה לא יודעת לנצל כסף בצורה טובה "??. והטיאקונים ובעלי ההון כן ? אם כך למה הם עושים "תספורות" למשקיעים התמימים? אתה יודע שבנק הפועלים נתן לדנקנר בלי לשאול 400 מליון $ להשקיע בקרקע בלס וגס ימים לפני קריסת השוק בארה"ב.היום הקרקע הזו שווה פחות מרבע ,ואתה וכולנו משלמים על זה בעמלות לבנקים.המשבר העולמי היום בארה"ב ובאירופה הוא בגלל סוציאליזם? אולי תסביר לנו את הבדיחה הזו ?

  • ודים הגיב:

   תראה לי גוף ממשלתי או ציבורי אחד שפועל טוב, אני לא מכיר אף אחד כזה (אולי רק פקחי החנייה של תל אביב). הכול מושחת, בזבזני ושואף להנצחת הקיים בלי להשתפר. אני מעדיף שהמדינה תספק לי פחות שירותים ותגבה ממני פחות מסים – אני בטוח שלרוב האנשים יהיה טוב יותר.

   לא אמרתי דבר על טייקונים וכמובן שנדרשים חוקים מרסנים.

   המשבר ביוון הוא בגלל מה שאני מדבר עליו – התנהגות בזבזנית, מושחתת ולא יעילה.

 8. שירה הגיב:

  איכשהו הפיגוע בבורגוס לאחר שמשה סילמן הצית את עצמו חשוד בעיני, וגם עשה לי דז'ה וו לשנה שעברה שאז, בשלהי המחאה החברתית, ואחרי 5 שנים ללא כל תוצאות בשבי, פתאום זה היה קלי קלות לשחרר את גלעד שליט.

 9. נילי הגיב:

  לשירה, למה את מתכוונת? שישראל אחראית לפיגוע? תסבירי!

 10. אשר פרוליך הגיב:

  שירה, את רואה מכשפות? איך את מקשרת את הפיגוע בברוגוס למשה סילמן ?!! יש גבול לכמה הדימיון יכול לפנטז כדי "להסביר " את המציאות.אולי גם חשוד שהתחממות כדור הארץ נובעת מהתוכניות של הציונים ללכבוש את סוריה או לתקוף את אירן? או שהמוסד מתכנן להרוג את אובמה ?נכון שהנייר סובל הכל,אבל,רחמנות !!

  • שירה הגיב:

   לנילי ואשר, אני אסביר בכיף. יש לי השערה שישראל מחזיקה בארגוני טרור מטעמה. הבחור שהתפוצץ הוא אמיתי לגמרי אבל את מועד הפיגוע ישראל בחרה. העיתוי, הטענות של הבולגרים שהייתה התרעה אבל המוסד לא התערב, היותו של הארגון לא מוכר וההאשמה החפוזה שמדובר באיראן וחיזבאללה, גרמו לי לחשוב..
   אשר, בוא לא נמרח את זה לויכוח. הרי גם ככה אנחנו לא מסכימים כמעט על כלום. שאלתי אז נתתי תשובה.

   • נילי הגיב:

    לשירה, הדברים שלך מחרידים. ישראל מחזיקה ארגוני טרור ושולחת אותם לרצוח ישראלים בזמן המתאים לה! אני מקווה שאת לא מתכוונת ברצינות ושזו הסיבה שאין תגובות על הדברים האלה.

 11. אשר פרוליך הגיב:

  לודים: אתה פעם נתתה לחתולים לשמור על החלב? אתה חושב שחוקים מרסנים יעזרו כשהטייקונים תמיד ידעו איך להתחמק מהחוקים? תקבע חוק שאסור להם לעשות "תספורת" על המשקיעים ובמקום זה יעשו להם "ניתוח לקיצור הקיבה".

 12. דני כנען הגיב:

  הכור הגרעיני בישראל הוא ללא ספק הישג טכנלוגי ומדעי לצוות השהקים אותו כמו כן הכור העניק עליונות צבאית ושימר מאזן אימה עבור ישראל לאור שנים. נכון בסרט לא דנו בכול האספקטים של הכור אבל הוצגה תמונה אמיתית ובעלת עניין לציבור. זאת לא סרט תעמולה אבל מי שנגד הנשק הגרעיני של ישראל כל סרט אשר יציג את היכולת הגרעינית של ישראל יחשב עבורו כסרט תעמולה – נכון גדעון ישנם הרבה נושאים הקשורים לגרעין הישראלי אשר אינם נפתחים לדיון ציבורי אבל אולי זה לטובה אפשר לומר שוענונו נענש פחות מהמרגל הישראלי בארה"ב שמסר פחות מידע רגיש מה זה אומר על ישראל? לסיכום אתה כנראה מתנגד לנשק גרעיני של ישראל אבל זכור שזה עמדת כוח שיש לנו באזור המטורף הזה וטוב שיש לנו את היכולת הזאת

 13. גדעון ספירו הגיב:

  לודים: לא קראתי את מיין קאמפף, האם פרוש הדבר שאיני רשאי לבקר אותו? קראתי די והותר על הספר וקטעים מתוכו שתורגמו בכדי להרשות לעצמי לכתוב עליו. האם אני צריך לקרוא את כל הדו"ח של לוי בכדי לבקר את השטות הזועקת בטפשוטה כי לא מדובר בשטחים כבושים? וחוץ מזה תנוח דעתך, קראתי די והותר על הדו"ח וקטעים מתוך הדו"ח המאפשרים לי להביע עמדה.
  לאיתי מירושלים: קראתי כעצתך את בן דרורו ימיני, וכרגיל אצלו הכול מבולבל, לא קוהרנטי, ודבר אחד נותר על כנו – התקפות על השמאל בתאווה מקרתיסטית. הייתי מרחיק לכת ואומר שהוא משת"ף של הכיבוש ופשעיו – והדבר בא לידי ביטוי בנכונותו להשתתף בטיולי הרצאות בחו"ל מטעם הממסד היהודי שם הוא מגן על ישראל ומציג אותה כדמוקרטיה במיטבה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים